cerinţe faţă de proiectul didactic publicat În revista Învăţătorul modern

5
Cerinţe faţă de proiectul didactic publicat în revista Învăţătorul Modern SUBIECTUL LECŢIEI (se va scrie subiectul curricular) Proiect didactic Numele, prenumele autorului, gradul didactic, instituţia în care activează şi localitatea Clasa: Numărul lecţiei în modul (conform proiectării de lungă durată): de ex. 3/40 Numărul lecţiei conform orarului: 4 Durata lecţiei: 45 minute Modulul: Subiectul lecţiei: Subcompetenţele curriculare: Obiectivele lecţiei. La finele lecţiei elevii vor fi capabili: O1 : O2 : O3 : O4: O5: Tipul lecţiei: alegeţi din lista de mai jos: I. Lecţia de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor II. Lecţia de formare a capacităţilor de înţelegere a cunoştinţelor III. Lecţia de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor IV. Lecţia de formare a capacităţilor de analiză-sinteză a cunoştinţelor V. Lecţia de formare a capacităţilor de evaluare a cunoştinţelor VI. Lecţia mixtă N. B. Etapele să corespundă tipului de lecţie, a se vedea anexa 1. Tehnologii didactice: а) forme: - frontal; - în perechi; - individual; în grup в) metode: - . с) materiale didactice: 1. Curriculum şcolar, clasele I -IV, Chişinău, 2010. 2. Ghid metodologic la manualul şcolar, autori Maria Buruiană, Silvia Cotelea ş. a.

Upload: oliviu-lungu

Post on 15-Nov-2015

11 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Cerintele fata de proiectarea didactica

TRANSCRIPT

Cerine fa de proiectul didactic publicat n revista nvtorul Modern

SUBIECTUL LECIEI (se va scrie subiectul curricular)

Proiect didacticNumele, prenumele autorului, gradul didactic, instituia n care activeaz i localitatea

Clasa: Numrul leciei n modul (conform proiectrii de lung durat): de ex. 3/40Numrul leciei conform orarului: 4Durata leciei: 45 minuteModulul: Subiectul leciei: Subcompetenele curriculare:

Obiectivele leciei. La finele leciei elevii vor fi capabili: O1 : O2 : O3 : O4: O5: Tipul leciei: alegei din lista de mai jos:

I. Lecia de formare a capacitilor de dobndire a cunotinelor II. Lecia de formare a capacitilor de nelegere a cunotinelorIII. Lecia de formare a capacitilor de aplicare a cunotinelorIV. Lecia de formare a capacitilor de analiz-sintez a cunotinelor V. Lecia de formare a capacitilor de evaluare a cunotinelorVI. Lecia mixtN. B. Etapele s corespund tipului de lecie, a se vedea anexa 1.

Tehnologii didactice: ) forme: - frontal; - n perechi; - individual; n grup ) metode: - . ) materiale didactice: 1. Curriculum colar, clasele I -IV, Chiinu, 2010.2. Ghid metodologic la manualul colar, autori Maria Buruian, Silvia Cotelea . a.3. Buruian M., Cotelea S., Ermicioi A., etc. Abecedar. Ed. Prut Internaional, 2010.

Evaluarea: formativ, evaluare oral i n scris, lucrare independent (fr apreciere cu note).SCENARIUL LECIEISecvenele lecieiTimpulObiectiveActivitatea nvtorului i a elevilorStrategia didactic(metode, procedee, forme, mijloace instrucionale)Evaluarea(metode, procedee, forme)

Anexa 1. Clasificarea tipurilor de lecii dup criteriul competenei:TIPUL LECIEICARACTERISTICASECVENELE LECIEI

de formare a capacitilor de dobndire a cunotinelorvizeaz prioritar formarea capacitilor de dobndire a cunotinelor

1. Organizarea clasei (moment organizatoric)2. Reactualizarea structurilor anterioare, verificarea temei pentru acas3. Prezentarea optim a coninutului nou4. Dirijarea nvrii5. Consolidarea materiei i formarea capacitilor (la nivel de reproducere)6. Evaluarea (curent, instructiv, fr aprecieri cu note)7. Bilanul leciei. Concluzii8. Anunarea temei pentru acas.

de formare a capacitilor de nelegere a cunotinelorvizeaz prioritar formarea capacitilor de nelegere a cunotinelor dobndite anterior

1. Organizarea clasei (moment organizatoric)2. Reactualizarea structurilor anterioare, verificarea temei pentru acas3. Consolidarea materiei i formarea capacitilor:a) la nivel de reproducere;b) la nivel productiv. 4. Evaluarea (curent, instructiv, fr aprecieri cu note)5. Bilanul leciei. Concluzii 6. Anunarea temei pentru acas.

de formare a capacitilor de aplicare a cunotinelorvizeaz prioritar formarea capacitilor de aplicare a cunotinelor dobndite i nelese anterior);

1. Organizarea clasei (moment organizatoric)2. Reactualizarea structurilor anterioare, verificarea temei pentru acas3. consolidarea materiei i formarea capacitilor:a) la nivel productiv;b) la nivel de transferuri n alte domenii. 4. Evaluarea (formativ de tip sumativ, cu aprecieri cu note)5. Bilanul leciei. Concluzii6. Anunarea temei pentru acas.

de formare a capacitilor de analiz-sintez a cunotinelor

vizeaz prioritar formarea capacitilor de analiz-sintez a cunotinelor dobndite, nelese i aplicate anterior1. Organizarea clasei (moment organizatoric)2. Verificarea temei pentru acas3. Analiza-sinteza materiei teoretice studiate (sistematizarea, clasificarea, generalizarea)4. Analiza-sinteza metodelor de rezolvare studiate:a. la nivel productiv, cu transferuri n alte domenii;b. la nivel creativ. 5. Evaluarea (formativ de tip sumativ, cu aprecieri cu note)6. Bilanul leciei. Concluzii7. Anunarea temei pentru acas.

de formare a capacitilor de evaluare a cunotinelorvizeaz prioritar formarea capacitilor de evaluare critic a cunotinelor dobndite, nelese, aplicate i interpretate analitico-sintetic anterior1. Organizarea clasei (moment organizatoric)2. Instruciuni privind realizarea lucrrii de evaluare3. Realizarea lucrrii de evaluare (testul, lucrarea practic, lucrarea de laborator, proiectul, autoevaluarea etc.)4. Bilanul leciei. Concluzii 5. Anunarea temei pentru acas.

mixt

lecie centrat prioritar pe realizarea interdependenei obiective coninuturi metodologie - evaluare i a corelaiilor pedagogice nvtor-elev, elev-elev, elev-nvtor.

1. Organizarea clasei (moment organizatoric)2. Reactualizarea structurilor anterioare, verificarea temei pentru acas3. Prezentarea optim a coninutului4. Consolidarea materiei i formarea capacitilor:a. la nivel de reproducere;b. la nivel productiv, cu unele transferuri n alte domenii5. Evaluarea: a. curent, fr aprecieri cu note pentru materia nou;b. sumativ, cu aprecieri cu note pentru materia studiat anterior. 6. Bilanul leciei. Concluzii 7. Anunarea temei pentru acas.

Observaii:1. n structura leciei, secvenele Bilanul leciei. Concluzii i Anunarea temei pentru acas pot fi, la dorin, schimbate ntre ele. 2. n funcie de necesitate, verificarea temei pentru acas poate fi att cantitativ, ct i calitativ. 3. Concluziile leciei vor conine att aspecte cantitative, ct i aspecte calitative.