cazurile şi funcţiile sintactice ale...
TRANSCRIPT
Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc
Limba şi literatura română
Proiect didactic
Data: 16 decembrie 2010Clasa: a VI-aDisciplina: Limba si literatura românăTema lectiei: Cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelorTipul lectiei: actualizarea și aprofunarea unor cunoștințe de gramatică
Competențe specifpurice:2.1. înlănșuirea clară și corectă a ideilor într-un monolog descriptiv2.3. utilizarea categoriilor garmaticale învățate, în diverse tipuri de propoziții3.4. sesizarea organizării morfologice și sintactice a textelor citite
Obiective operationale:La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1: să știe care sunt funcțiile sintactice ale substantivelorO2: să recunoască diversele funcții sintactice ale substantivelor în propozițiiO3: să alcătuiască enunțuri cu diverse funcții ale substantivelorO4: să utilizeze corect unle forme ale substantivelorO5: să recunoască valorile stilistice ale substantivelor în descrieri
Resurse materiale: manualul, tabla, caietele elevilor, fișe de lucru, videoproiectorul Metode: expunerea, conversatia, exercitiul, ciorchinele, mozaicul
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Bibliografie:¤ Limba română, manual pentru clasa a VI-a , E.D.P.
¤ Gramatica – fișe de lucru (itemi de evaluare), clasa a VI-a, Cornelia Chiriță (coordonator) Editura Paralela 45 ¤ DEX, Ed. Univers Enciclopedic,
1.Gramatica limbii române, vol.I, Ed. Academiei, Bucureşti, 1966 2. Limba română esenţială, Al. Metea
3. Valorile stilistice ale părţilor de vorbire, Câmpeanu. 4. Metodica studierii limbii şi literaturii române, în şcoală, Constantin Parfene, Ed Polirom, 1999
Anul şcolar 2010-2011
Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc
Limba şi literatura română
Etapele lecţiei
Conţinuturi MetodeActivitatea profesorului Activitatea elevilor
Actualizarea unor
cunoştinţe anterioare3 minute
Se vor discuta categoriile gramaticale ale substantivului sub forma unui ciorchine
Se implică prin răspunsuri conversaţia
ciorchinele
Captarea atenţiei
5 minute
Profesorul notează pe tablă informațiile pe care elevii le au din clasa a V-a, despre cazurile substantivului.
Elevii intervin cu răspunsuri legate de cazul substantivelor. știu – vreau
să știu – am învățat
Expunerea
Anunţarea subiectului
şi a obiectivelor
2 minute
Cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor
Conducerea învăţării şi dobândirea
de noi cunoştinţe
10 minute
*Coordonează echipele
*Cazul nominativ:a. Subiect
*Elevii, împărțiți în cinci grupe, vor primi sarcini de lucru diferite. Fiecărui număr îi va corespunde un caz al substantivului. Grupul de experți va trebui să identifice funcțiile sintactice ale fiecărui caz și să le prezinte apoi echipei de unde a plecat. Ca sarcină de lucru suplimentară, fiecare grupă va trebui să facă enunțuri în care să utilizeze cuvântul frate, cu funcția cerută de caz.
*Elevii notează cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor.
Mozaicul
Problematizarea
Exercițiul
conversaţia
Anul şcolar 2010-2011
Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc
Limba şi literatura română
5 minute b. Nume predicativCazul acuzativ:
a. Complement directb. Complement inirectc. Complement circumstanțial de
modd. Compl. circ. de loc e. Atribut prepozițional
Cazul genitiv.a. Atribut substantival
Cazul dativ:a. Complement indirect
Cazul vocativ nu are funcție sintactică
Explicația
Conexiunea inversă 20 minute
*Fișă de lucru1. Identificați opt substantivele din textul următor,
precizând cazul și funcția lor sintactică.
Mirosul de fum al gărilor nu putea să alunge din nările mele puternica mireasmă a atâtor roade…Acolo, începând de la pasul Prislopului, plămânii mei absorbiseră tot felul de rășini de brad, concentrând în ele esența sălbatică a pădurii. (Geo Bogza, Veneam la vale)
2. Completați spațiile punctate cu forma substantivală indicată între paranteze:
Și-n ochii lui de …………. (vultur – Ac., sg.) adânci, vioi și mariTreceau lucioase…………..(umbră – N., pl.) de………………. .) legendari.
*Propune elevilor o imagine, pe care aceștia o vor descrie în minim trei rânduri.
*Elevii completează fișa de lucru.
* Elevii trebuie să redacateze un text descriptiv, pornind de la o imagine propusă de profesor. Colegii vor schimba între ei compunerile pentru a identifica două substantive cu funcție sintactică dferită.
Jocul de rol
Tema Exercițiile 3, 4 și 5 de la pagina 83
Anul şcolar 2010-2011
Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc
Limba şi literatura română
Fișă de lucru
1. Identificați opt substantive din textul următor, precizând cazul și funcția lor sintactică.
Mirosul de fum al gărilor nu putea să alunge din nările mele puternica mireasmă a atâtor roade…Acolo, începând de la pasul Prislopului, plămânii mei absorbiseră tot felul de rășini de brad, concentrând în ele esența sălbatică a pădurii. (Geo Bogza, Veneam la vale)
Substantivul Cazul Funcția sintactică12345678
2. Completați spațiile punctate cu forma substantivală indicată între paranteze:
Și-n ochii lui de …………. (vultur – Ac., sg.) adânci, vioi și mari
Treceau lucioase…………..(umbră – N., pl.) de………………. .) legendari.
Anul şcolar 2010-2011
Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc
Limba şi literatura română
CAZURI ŞI FUNCŢII SINTACTICE ALE SUBSTANTIVELOR
Anul şcolar 2010-2011
CAZUL ÎNTREBAREA FUNCŢIA SINTACTICĂ
NOMINATIVcine? ce? SUBIECT( Copilul se joacă.)
NUME PREDICATIV( El este inginer . )
GENITIV
al, a, ai ale cui ATRIBUT SUBSTANTIVAL GENITIVAL (Cărţile copiilor sunt interesante.)
DATIV cui? COMPLEMENT INDIRECT (Tu oferi prietenei tale o floare.)
ACUZATIV
pe cine? ce?
prepoziţie +cine? ce?
prepoziţie +unde? cum?
care? ce fel de?
COMPLEMENT DIRECT (Tu citeşti cartea aceasta.)
COMPLEMENT INDIRECTCU PREPOZIŢIE (Ţi-ai amintit de tinereţe . )
COMPLEMENT CIRCUMSTANŢIAL DE LOC.(Vara copiii merg la mare .)
COMPLEMENT CIRCUMSTANŢIAL DE MOD (Tu ai răspuns cu bucurie.)
ATRIBUT SUBSTANTIVAL PREPOZIŢIONAL( Livada cu pomi a înflorit.)
VOCATIV cazul chemării, al adresării directe
FĂRĂ FUNCŢIE SINTACTICĂ ( - Tată, vino să vezi cine a venit!)
Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc
Limba şi literatura română
Anul şcolar 2010-2011