cartile cu apolodor proiect didactic

4
PROIECT DIDACTIC Unitatea şcolară : Şcoala Gimnazială « Ioan Moga », Diţeşti Profesor : Fănică Maria Luciana Clasa: a V-a B Aria curriculara: Limba si comunicare Disciplina : Limba şi literatura română Subiectul: Fragmentul de text : Cartile cu Apolodor, de Gellu Naum Tipul lectiei : de asimilare de noi cunostinte Durata: 50 minute Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: O1: sa citeasca corect, fluent, expresiv, coerent si constient fragmentul din manual O2:sa delimiteze un fragment unitar dintr-un text literar O3:sa identifice personajele fragmentului citit O4:sa rezume fragmentul O5:sa identifice elementele care sustin ideea ca textul este un fragment O6:sa caracterizeze succint personajul O7:sa se exprime clar, corect, concis. Strategii didactice: 1. Metode si procedee :conversatia euristica, explicatia, lucrul cu manualul,exercitiul oral si scris, problematizarea, auditia . 2. Mijloace de invatamant:volumele Cartea cu Apolodor si A doua carte cu Apolodor, Editura Humanitas Educational 2003 , CD audio Ada Milea –Apolodor, fise de lucru individual 3. Forme de organizare a activitatii: activitate frontala , activitate individuala independenta.

Upload: luciana-fanica

Post on 29-Jan-2016

375 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Cartile Cu Apolodor Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Unitatea şcolară : Şcoala Gimnazială « Ioan Moga », DiţeştiProfesor : Fănică Maria LucianaClasa: a V-a BAria curriculara: Limba si comunicareDisciplina : Limba şi literatura românăSubiectul: Fragmentul de text : Cartile cu Apolodor, de Gellu NaumTipul lectiei : de asimilare de noi cunostinteDurata: 50 minute

Obiective operaţionale:La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:

O1: sa citeasca corect, fluent, expresiv, coerent si constient fragmentul din manualO2:sa delimiteze un fragment unitar dintr-un text literarO3:sa identifice personajele fragmentului cititO4:sa rezume fragmentul O5:sa identifice elementele care sustin ideea ca textul este un fragmentO6:sa caracterizeze succint personajulO7:sa se exprime clar, corect, concis.

Strategii didactice:

1. Metode si procedee :conversatia euristica, explicatia, lucrul cu manualul,exercitiul oral si scris, problematizarea, auditia .

2. Mijloace de invatamant:volumele Cartea cu Apolodor si A doua carte cu Apolodor, Editura Humanitas Educational 2003 , CD audio Ada Milea –Apolodor, fise de lucru individual

3. Forme de organizare a activitatii: activitate frontala , activitate individuala independenta.

4. Resurse: capacitatea de invatare a elevilor. (clasa relativ omogena) Manualul

Page 2: Cartile Cu Apolodor Proiect Didactic

DEMERS DIDACTIC

MOMENTELE LECTIEI

TIMP ELEMENTE DE CONTINUT

OBS. STRATEGII DIDACTICE

METODE MIJLOACE1. Moment

organizatoric-Se asigura

materialele necesare orei si se noteaza

absentii-se asigura linistea si

disciplina pentru buna desfasurare a activitatii didactice

2. Verificarea temelor

-se realizeaza controlul caietelor

prin sondaj-se solicita elevii sa

citeasca compunerile

ConversatiaLectura

3.Actualizarea cunostintelor

anterioare despre opera literara si

despre textul integral

- elevii sunt solicitati sa

precizeze ce opera au studiat anterior, ce personaj , ce fel de text , ce autor

Conversatia euristica

4.Captarea atentiei - se va realiza prin prezentarea prin dialog a datelor

despre autor

Lectura explicativa

Fisele de autor

5.Anuntarea subiectului si

enuntarea obiectivelor

- se precizeaza titlul si autorul, subiectul lectiei si obiectivele

explicatia

6.dirijarea invatarii si dobandirea noilor

cunostinte

-se face lectura textului de catre

elevise solicita elevii

sa precizeze cuvintele pe care

nu le intelegse mai citeste o

data textul prin conversatie

elevii sunt solicitati sa

Lectura

Explicatia

Conversatia euristica

Manualul

Volumele

Page 3: Cartile Cu Apolodor Proiect Didactic

observe elementele care

conduc la concluzia ca textul este un

fragment

Lucrul cu textul

7.evaluare formativa

Se va realiza prin lucrul cu

fise

Fisele de lucru

8.asigurarea feed-back-ului

Eevii vor realiza oral o

comparatie intre cele doua texte

9.asigurarea retentiei si a transferului

Elevii vor audia cantecele

realizate de Ada Milea pe textele

respective

cd

10. tema pentru acasa

Folositi-va imaginatia ! pag

53

compunere