cand, cum si ce se intampla

Upload: seba-sebastian

Post on 06-Jan-2016

6 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Materiale necesare pentru lecţie: Barza şi rândunica împăiate ,tablou reprezentând cuibul unei berze şi cuibul unei rândunici, siluetele din carton ale celor două păsări decupate în 7-8 părţi, flanelograf.Bibliografie : „Culegerea de cântece şi jocuri” de Petre Ţipordei, pagina 49

TRANSCRIPT

Cand, Cum si ce se intampla

PROIECT DE ACTIVITATE

Grdinia cu program normal nr. 12 , CraiovaGrupa pregtitoare B.Profesor coordonator : Mitrache AlexandruProfesor metodist : Cmrau GinaProfesor pentru nvmantul preprimar : Simescu CorneliaPropuntor : Blcescu Gabriela Andreea Clasa : a XI-a BData : 26.03.2012Anul colar : 2011-2012Durata : 35 minuteTema sptmnii : Cnd, cum i de ce se ntmpla?Subtema : Primvara a sosit Domeniul : tiine Categoria activitii : Cunoaterea mediuluiMijloace de realizare : ObservareTema activitii : Barza i rndunica

Obiective cadru : stimularea curiozitii privind explicarea i nelegerea lumii nconjurtoare; dezvoltarea capacitii de observare i stabilire de relaii cauzale, spaiale, temporale; utilizarea unui limbaj adecvat n prezentarea elementelor din mediul nconjurtor; formarea i exersarea unor deprinderi de ngrijire i ocrotire a mediului nconjurtor n vederea educrii unei atitudini pozitive fa de acesta.Obiective de referin : s cunoasca unele elemente componente ale lumii nconjurtoare(obiecte, aerul, ap, solul, vegetaia, fauna, fiina uman ca parte integrant a mediului, fenomene ale naturii ) precum i interdependena dintre ele; s comunice impresii, idei pe baza observrilor efectuate; s manifeste disponibilitate n a participa la aciuni de ngrijire i protejare a mediului, aplicnd cunotinele dobndite; s aplice norme de comportare specifice asigurrii sntii i proteciei omului i naturii.

Scop: nsuirea unor cunotine referitoare la aspectul general i caracteristicile berzei i ale rndunicii pe baza perceperii lor prin comparaie. Lrgirea orizontului cu unele date despre modul lor de via, hran, foloase, adpost i felul lor de nmulire. Activitatea vocabularului cu cuvintele: psri cltoare, streain, cuib, clocesc, insecte etc. Dezvoltarea spiritului de observaie. Educarea capacitii de a stabili asemnri i deosebiri ntre cele dou psri.

Metode: Observaia, conversaia, explicaia, problematizarea.

Materiale necesare pentru lecie: Barza i rndunica mpiate ,tablou reprezentnd cuibul unei berze i cuibul unei rndunici, siluetele din carton ale celor dou psri decupate n 7-8 pri, flanelograf.Bibliografie : Culegerea de cntece i jocuri de Petre ipordei, pagina 49

Desfurarea activitii Nr. crt.EvenimentConinutStrategie

MetodeEvaluare

1. Moment organizatoricDup aerisirea slii i aezarea mobilierului n form de semicerc, vor fi pregtite toate materialele necesare observrii pe dou mese n faa copiilor, vor fi acoperite pentru a fi percepute numai la momentul stabilit. Explicaia ConversaiaDeprinderile copiilor

2. Captarea atenieiSe va organiza intrarea copiilor n sala de grup n timp ce se reproduce nregistrarea melodiei Rndunica a sosit de George Cobuc, melodie popular ( Culegerea de cntece i jocuri de Petre ipordei, pagina 49)

Surpriza Conversaia

3. Anunarea temei i precizarea obiectivelor Educatoarea anun tema activitii i ceea ce vor nva la aceast activitate.

4. Reactualizarea cunotinelor copiilorVerificarea i aprecierea cunotinelor se face prin diferite metode de evaluare. n aceast etap, concomitent cu verificarea, se poate realiza i reactualizarea cunotinelor. Educatoarea verific insistnd asupra acelor cunotine i capaciti de care depinde nelegerea noilor cunotine.Expunerea Conversaia ProblematizareaRspunsurile copiilor

5. Motivarea nvriiDe ce nvm despre anotimpuri ?De ce nvm despre psri, animale? ExplicaiaExpunereaConversaia

6. Dirijarea nvriiIntroducerea n activitate va valorifica textul cntecului audiat, cernd copiilor s evidenieze succint semnele primverii, aa cum reies din cele ascultate i s menioneze psrile care se rentorc n ara noastr, primvara. Se vor prezenta apoi cele dou psri mpiate.Se va solicita recunoaterea i denumirea lor, enumerarea altor psri cunoscute i stabilirea categoriei din care fac parte. Se va stabili modul de lucru: copiii vor privi ateni cele dou psri i vor urmri pe rnd ce este deosebit la fiecare dintre ele, care este mai frumoas. Rndunica i barza sunt psri cltoare. Ele se ntorc la noi n ar n fiecare primvar, din rile calde.

nfiarea psrilorCele dou psri sunt frumoase, fiecare dintre ele avnd o anumit culoare, mrime i form.Rndunica este o pasre mic, acoperit cu pene i fulgi negri i albi.Sub cioc, la gu are o pat roie. Ea are un cap rotund, cu doi ochi mici i rotunzi, un cioc scurt i ascuit cu care apuc bine hrana-rmele.Capul se continu cu un gt scurt i cu trunchiul rotunjit la piept. Are dou aripi destul de mari, cu ajutorul crora zboar repede ca o sgeat. Trunchiul se termin cu o coad care seamn cu un foarfece deschis.Are dou picioare scurte i subiri, terminate cu patru degete i gheare ascuite. Ea folosete ghearele la cutarea hranei(insecte) i la construirea cuibului.Se va adresa ntrebarea:-Care din cele dou psri v place mai mult? De ce?Se vor alctui apoi dou grupe de copii n funcie de preferin manifestat fa de una sau cealalt dintre psri.Se va indica ocuparea locurilor, astfel nct fiecare grup s fie n apropierea psrii preferate. Psrile vor fi aezate de asemenea mai aproape de grupul care le-a ales, eventual pe cte o mas n mijlocul copiilor.Se va stabili ca fiecare grup s trimit pe rnd, cte un copil ce va sta n dreptul psrii respective i va indica partea despre care s vorbeasc membrii grupului sau ncepnd cu capul.Dup descrierea fiecrei pri mai importante , se vor face completri de ctre cellalt grup de copii n cazul n care grupul de baz n-a epuizat observaiile.De asemenea se vor stabili deosebirile la fiecare parte a corpului. Se vor reine rspunsurile bune pentru a face n final sinteza lor. Pentru a stimula analiza corpului rndunicii se vor utiliza de ctre educatoare unele ntrebri orientative, cnd va fi cazul: - Cu ce este acoperit corpul rndunicii ?- Ce culoare au penele de pe cap, de pe spate i aripi ?- Ce parte a corpului este acoperit cu fulgi albi ?- Ce alt culoare se observ la corpul rndunicii ? - La ce-i servete ciocul ( ochii, aripile, picioarele ) ?- Care sunt prile rotunde ale corpului randunicii ?- Care sunt prile ascuite ale corpului rndunicii ?

Barza este o pasre mai mare dect rndunica. Corpul berzei este acoperit cu pene i i fulgi de culoare alb, iar vrful aripilor cu pene de culoare neagr.La cap, barza are un cioc lung i ascuit, mai lat la baz i mai ngust la capt. Culoarea ciocului este roie. Pe cioc se afl dou nri prin care ptrunde aerul. Are, de asemenea, doi ochi mari negri. Capul se continu cu un gt lung i subire.Trunchiul este mare. Are dou aripi mari cu care zboar i o coad mare. Are dou picioare lungi i subiri, acoperite cu piele roie ca i ciocul, terminate cu trei degete n fa i unul n spate.

Va fi antrenat apoi cu precdere grupul care i-a manifestat preferina pentru barz. Se va insista s descrie ct mai independent i s evidenieze aspectele distinctive ale acesteia.La sinteza parial se va accentua ceea ce deosebete psrile cercetate. Se vor utiliza ntrebri orientative, n msura n care situaia va impune ca, de exemplu: -Cum este corpul berzei fa de cel al rndunicii?- Se vd urechile berzei?Dar ale rndunicii?Unde sunt aezate ele ?-Ce culoare au penele cu care este acoperit corpul berzei ? Este la fel de colorat ca rndunica ?- Prin ce se deosebete de rndunic ?-Cu ce seamn aripa berzei cnd este desfcut ?-Artai cu braele voastre cum i mica barza aripile ! - La ce-i ajuta berzei micarea aripilor ? -Cu ce putei asemna o barz n zbor ?Li se va arta un avion,o jucrie, un avion i o barz confecionate din hrtie.

Hrana i foloaseRndunica se hrneste cu musculie i alte insecte mici pe care le prinde din zbor.Barza mnnc i insecte, dar ii plac i petii, broatele i oarecii pe care i pndete cu rbdare.Ea distruge multe din animalele care aduc pagube omului. De aceea berzele sunt folositoare.AdpostulRndunica i cldete cuibul sub streaina casei, n timp ce berzele i construiesc cuibul pe vrful caselor, pe hornurile lor.Berzele i petrec cea mai mare parte a timpului n jurul blilor, unde i gsesc hrana cu uurin. Pentru a stabili hrana specific celor dou psri se va face apel la experienta de via a copiilor n legtur cu animalele.Se va adresa ntrebarea:-Pentru a putea tri ce mnnc rndunica ?-Dar barza ce mnnc?Se va face trecerea spre discutarea adpostului prin prezentarea a dou ilustraii rednd adpostul celor dou psri.Se vor adresa ntrebri:-Pentru a se adposti, unde i face cas rndunica?-Cum se numete csua rndunicii?-Din ce i construiesc rndunicile cuibul?-Cum arat cuibul berzei?Unde este aezat el?-Unde i aleg berzele locul pentru cuib?Se vor face permanent completri de ctre educatoare.

Inmulirea Att barza ct i rndunica se nmulesc prin ou, pe care le clocesc n fiecare primvar i din care scot pui. Amndou au grij de pui ct sunt mici, le aduc mncare, ap, i nva s zboare.Se va face apel la cunotinele dobndite de copii n alte activiti adresndu-le ntrebrile :-Cum i scot psrile puii?-Din ce iese puiul de rndunic i de barz ?-Ce face rndunica i barza n fiecare primvar cnd sosete la noi n ar ?- Cum au grij rndunicile i berzele de puii lor?Pentru a completa informaia copiilor se va face apel la literatur.-Cunoatei poveti despre viaa acestor psri?Ce ai aflat din aceste poveti?Ce v-ar plcea s mai tii despre ele ?

Trsturile comuneBarza i rndunica sunt psri calatoare.Ele vin la noi primvara, iar toamna pleac n rile calde. Ele au corpul acoperit cu pene i fulgi.Ca toate psrile au cioc i dou picioare. i construiesc cuibul i i scot puii, clocindu-i oule. Ele sunt psri folositoare pentru c se hrnesc cu insecte i unele animale care aduc pagube omului.Sinteza final se va efectua cu scopul de a evidenia aspectele comune celor dou psri.Pentru a desprinde aceste trsturi ale berzei i rndunicii, se vor adresa ntrebri :-Ce sunt barza i rndunica?-Dup ce le cunoatei c sunt psri(Ce au la fel cu alte psri) ?-Ce fel de psri sunt ele ?-De ce sunt numite psri cltoare ?-Ce vestesc ele prin sosirea lor n fiecare an? -Unde se adpostesc ele?-Din ce ies puii de barz i de rndunic ?-De ce iubesc oamenii aceste psri?-Cum au grij copiii de psrile folositoare?

7. Evaluarea cunotinelorEducatoarea verific cunotinele acumulate de copii pe parcursul orei.Conversaia

8. Incheierea activitiiIn ncheiere, cele dou grupuri vor reconstitui pe flanelograf cele dou psri din prile decupate pregtite pe masa educatoarei. Cte un reprezentant al grupului va motiva alegerea. Se va face apoi centralizarea rspunsurilor bune , stabilindu-se grupul cel mai activ i copiii cu cele mai interesante observaii.Conversaia