blopp träff 3 vt11

22
Välkomna till BLoPP 3 Bedömning & Lokal Pedagogisk Planering Pernilla Lundgren Erika Isaksson

Upload: laerande-bedoemning

Post on 19-Nov-2014

1.483 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

Page 1: BLoPP träff 3 VT11

Välkomna till BLoPP 3Bedömning &

Lokal Pedagogisk

Planering

Pernilla LundgrenErika Isaksson

Page 2: BLoPP träff 3 VT11

Vad händer på BloPPen?

Träff 1 – FöreläsningIntroduktions-föreläsning om bedömning och lokal pedagogisk planering

•Inläsning av material

•Förbereda LPP

Träff 2 – WorkshopArbete i ämnesgrupper med att ta fram LPP

•Feedback•Arbeta med planeringen i klassen

Träff 3 - WorkshopArbete i grupper. Revidering av LPP efter feedback och elevexempel. Ev. skapa matriser.

•Kollegiefeedback•Fortsatt arbete med LPP i klassen

Träff 4 - Sammanställning av materialet LPP, ev. matris, lärarinformation och bedömda elevexempel

•Materialet läggs ut i Stockholm Skolwebb

Page 3: BLoPP träff 3 VT11

INTRYCK FRÅN FEEDBACK

Några tankar, reflektioner, tendenser och tips

Page 4: BLoPP träff 3 VT11

Målen

• Skapa tydlighet och fokus• Strävansmål: finns en tydlig koppling till

lärandemålen? – Ibland: tappar högre kognitiva nivåer…

• Lärandemål– Ibland blandning– Tänk: Genom undervisningen ska eleven utveckla

förmågan att kunna…• Koppling lärandemål – bedömning– Hur…

Page 5: BLoPP träff 3 VT11

Vad är det man kan när man är kunnig i statistik i åk 3?

• Vilka redskap behärskar man när man är kunnig?• Vilka begrepp och begreppsliga relationer behärskar

man? Vilka typer av frågor kan man besvara?• Vilket tänkande / vilket förhållningssätt / vilket

handlande är kännetecknande?• Till Undervisning: Vilket erfarande (= deltagande

och guidning in i olika praktiker) bygger upp kunnandet?

Page 6: BLoPP träff 3 VT11

Konkretiserade mål (Lärandemål)

Lärandemål (Eleven ska kunna…)

• använda grundläggande statistiska begrepp när de arbetar med olika slags undersökningar,

• jämföra olika sätt att göra undersökningar i matematik,

• ställa frågor och berätta om hur en undersökning är genomförd, och

• presentera resultatet av en undersökning med hjälp av tabeller och diagram, även digitalt.

Försök beskriva i de konkretiserade lärandemålen vad en

elev förväntas kunna, förstå, förhålla sig till och/eller

vara kapabel att utföra i relation till lärandeobjektet efter

arbetsområdet.

Minst ett verb och ett substantiv! Varför bör man

undvika att använda verb som kunna, förstå, ha begrepp

om, känna till?

Page 7: BLoPP träff 3 VT11

Bedömningen

• Bedömning av lärande– Överensstämmer bedömningsaspekter med målen?

• Hur….

– Passar bedömningsunderlaget ihop med målen?• Underlag som i mesta mån visar elevers lärande

– När sker bedömning och hur dokumenteras lärandet?• I undervisningen:– Bedömning som lärande

• Förstå kvalitetsnivåer: exempel, synliggöra skillnader, skapa tydlighet • Träna: återkommande övningar

– t.ex. para ihop feedback med elevarbete

– Bedömning för lärande• Kamratbedömning, självbedömning etc

Page 8: BLoPP träff 3 VT11

BedömningLäraren bedömer HUR du visar att du kan:

• använda grundläggande statistiska begrepp när de arbetar med olika slags undersökningar,

• jämföra olika sätt att göra undersökningar i matematik,• ställa frågor och berätta om hur en undersökning är genomförd, och • presentera resultatet av en undersökning med hjälp av tabeller och

diagram.

Underlag för bedömning är:• Planering och redovisning av tabeller och diagram, både muntligt och

skriftligt

Lpo94

Det som ska vara med i en LPP är:

1) Bedömningsunderlag

Hur ser man elevernas lärande /hur dokumenteras

det? (Feedbackprotokoll, matris, analysschema,

elevjournal etc.)

2) Bedömningsaspekter

Vad är det läraren tittar efter i lärandet? Ska hänga

ihop med lärandemålen.

Page 9: BLoPP träff 3 VT11

Sortera meraLokal pedagogisk planering Matematik åk 3

Lärandemål• använda grundläggande statistiska begrepp när de

arbetar med olika slags undersökningar, • jämföra olika sätt att göra undersökningar i matematik,• ställa frågor och berätta om hur en undersökning är genomförd, och • presentera resultatet av en undersökning med hjälp av tabeller och diagramSträvansmål… utvecklar intresse för matematik samt tilltro till det egna tänkandet och den egna förmågan

att lära sig matematik och att använda matematik i olika situationer,… inser värdet av och använder matematikens uttrycksformer,… utvecklar sin förmåga att förstå, föra och använda logiska resonemang, dra slutsatser och

generalisera samt muntligt och skriftligt förklara och argumentera för sitt tänkande,… utvecklar sin förmåga att formulera, gestalta och lösa problem med hjälp av matematik,

samt tolka, jämföra och värdera lösningarna i förhållande till den ursprungliga problemsituationen,

… utvecklar sin förmåga att utnyttja datorns möjligheter. …. grundläggande talbegrepp och räkning… grundläggande statistiska begrepp och metoder för att samla in och hantera data och för

att beskriva och jämföra viktiga egenskaper hos statistisk information,

UndervisningGenomgångar i hur man kan formulera frågor som kan besvaras med hjälp av en undersökning.Vi formulerar egna frågeställningar samt samlar in, sorterar och sammanställer data.Vi gör övningar i hur man kan konstruera tabeller och diagram, samt sammanställa och presentera resultaten av sina egna undersökningar i tabell- och diagramform, även digitalt. Vi går igenom enkel excelanvändning.

Eleverna kommer också att ges flera tillfällen att berätta muntligt om hur de har genomfört sina undersökningar och vilka resultat de har fått fram. I samband med redovisningarna kommer vi också att träna på kamratbedömningar. Diskutera olika diagram och tabeller och prata om hur bra de är och hur man skulle kunna göra dem bättre (gruppdiskussioner).

BedömningLäraren bedömer HUR du visar att du kan:

• använda grundläggande statistiska begrepp när de arbetar med olika slags undersökningar,

• jämföra olika sätt att göra undersökningar i matematik,• ställa frågor och berätta om hur en undersökning är genomförd, och • presentera resultatet av en undersökning med hjälp av tabeller och

diagram.

Underlag för bedömning är:• Planering och redovisning av tabeller och diagram, både muntligt och

skriftligt

Utbildningsskolan, Stockholm

Fem myror är fler än fyra elefanter. Eller?

Du har visat att du kan

Tänk på till nästa gång

använda grundläggande statistiska begrepp när de arbetar med olika slags undersökningar,

jämföra olika sätt att göra undersökningar i matematik,

ställa frågor och berätta om hur en undersökning är genomförd, och

presentera resultatet av en undersökning med hjälp av tabeller och diagram.

Page 10: BLoPP träff 3 VT11

Jobbat med LPP:n

• Utbyta erfarenheter• Förtydliga/revidera LPP

• feedback• Diskutera elevexempel

• Välja ut 3-4 till paketet• Bedömning

• Ev. göra/revidera matris

Jobbar mellan 3 o 4

• Förtydliga/revidera LPP utifrån feedback

• Hur ser ni elevers lärande? Vilka aspekter bedöms?• Ev. matris el. gensvarsprotokoll

• Samplanera undervisning• (Lärarinformation)

Idag…

Page 11: BLoPP träff 3 VT11

Chec

klis

ta L

PPHänger lärandemålen ihop med strävansmålen? (Lgr11: Långsiktiga mål)

Uttrycker lärandemålen vad eleverna ska kunna, förstå, förhålla sig till och/eller vara kapabel att utföra (och inte vad de ska göra)?Är lärandemålen tydliga och begripliga för eleverna?

Är antalet lärandemål rimliga? Inte för få och inte för många?

Är lärandemålen realistiska, dvs har eleven en chans att under givna förutsättningar uppnå målen?Ger undervisningsdesignen bra möjligheter, utifrån forskning och beprövad erfarenhet, för eleverna att uppnå målen? Finns en tydlig koppling: Mål – Bedömning - Undervisning?

Är det tydligt vilka aspekter som kommer att bedömas?

Är det tydligt vad som är bedömningsunderlag?

Får eleven möjlighet att förstå olika kvaliteter i de aspekter som ska bedömas (genom t. ex. en matris eller med exempel)?Är bedömningsuppgifterna utmanande, motiverande och så autentiska som möjligt?Elevens delaktighet i planeringen?

Page 12: BLoPP träff 3 VT11

ElevarbeteXxxxXxxXxxx

ElevarbeteXxxxXxxXxxx

ElevarbeteXxxxXxx

ElevarbeteXxxxXxx

ElevarbeteXxxxXxxXxxx

ElevarbeteXxxxXxxXxxx

ElevarbeteXxxxXxxXxxx

ElevarbeteXxxxXxx

ElevarbeteXxxxXxx

ElevarbeteXxxxXxxXxxx

ElevarbeteXxxxXxxXxxx

ElevarbeteXxxxXxxXxxx

ElevarbeteXxxxXxx

ElevarbeteXxxxXxx

Utveckla bedömningsmatrisen:

1) Sortera elevarbetena i 2/3 högar.2) Beskriv vad som kvalitativt kännetecknar elevernas arbeten i de olika

aspekterna i de tre olika högarna.Kännetecknas av

Idé

Kreativitet

Genomförande

Redovisning och utvärdering

ElevarbeteXxxxXxx

Page 13: BLoPP träff 3 VT11

Lgr 11: Kunskapskravens uppbyggnad

E C A

Analys Analys Analys

Förståelse Förståelse Förståelse

Fakta Fakta FaktaFakta

Förståelse

Analys

Page 14: BLoPP träff 3 VT11

JohanXxxxXxxXxxx

KarinXxxxXxxXxxx

PelleXxxxXxxXxxx

3) Tänk dig sedan att du ska försöka beskriva för Karin HUR Pelle gjorde när du formulerar dig i matrisen (och för Johan HUR Karin gjort)

Idé

Kreativitet

Genomförande

Redovisning och utvärdering

Page 15: BLoPP träff 3 VT11

Kvalitetsrubriker?Ok-bra-utmärktPå väg…- Godkänt – Mer än godkäntNovis-mästerNivå 1-nivå 2-nivå 3G-VG-MVGG-kvalitet-VG-kvalitet-MVG-kvalitet

Idé

Kreativitet

Genomförande

Redovisning och utvärdering

Page 16: BLoPP träff 3 VT11

ELEVEXEMPEL

Page 17: BLoPP träff 3 VT11

LoggbokKamratbedömning innan lärarens bedömning?

Page 18: BLoPP träff 3 VT11

Utveckla matrisen

Page 19: BLoPP träff 3 VT11

Texten har en röd tråd med en klar inledning som övergår i en problemsituation, som därefter avslutas med en upplösning. Redan inledningsvis dras läsaren in i handlingen med orden En gång för länge sedan. Därefter presenteras huvudpersonen (jag-personen) i berättelsen och de problem som uppstår med kompisen Eva, d.v.s. att vara för nära, tröttna, bråka och rädslan över att förlora någon. Du skriver med stor inlevelse om rädslan att förlora en vän och hur så småningom mammanhjälper till att lösa problemet. Stilen i texten är varierad och ledig och därmed lättläst. Vid ett tillfälle används dessutom direkt anföring, vilket förhöjer intensiteten i texten. Berättelsen slutar på ett sedvanligt lyckligt sätt, barnen förblir vänner och berättaren är nöjd och glad. Man kan förmoda att berättelsen är självupplevd då den är skriven i jag-form, vilket också bidrar till att förstärka den personliga stilen.Nästa steg i din skrivutveckling kan vara att vi tittar på hur man markerar styckeindelning ochutvecklar dialog i en text.

Du stavar jättebra och använder stor bokstav och punkt korrekt.Kommatecken används på ett bra sätt (förutom ett undantag: En dag bråkade vi på riktigt, jag blev ledsen, och rädd att hon inte ville vara min vän). Du vågar dig även på att använda dig av kolontecken och anföringstecken - kul!

Läraren har tittat på mycket-begränsa sig?Tydligare struktur på feedbacken?

Page 20: BLoPP träff 3 VT11

Till nästa gång…

Samma som tidigare…+ digitalisera elevarbeten+ ge feedback till annan grupp

Nästa gångMer om planering Lgr11Sammanställa paket

Page 21: BLoPP träff 3 VT11

BedömningsstödÖvergripande material om bedömning

Material till lärare som sätter betyg i årskurs 6Bedömarträning inför ämnesproven i årskurs 6

Bedömningsstöd att använda i undervisningen i olika ämnen

Allmänt råd

Kommentarsmaterial

DiskussionsmaterialNyhet! Bedömda elevexempel

Page 22: BLoPP träff 3 VT11

Mer info om projektethttp://pedagogstockholm.se/Utveckling/Bedomning-och-betyg/

http://pedagogstockholmblogg.se/larandebedomning/

Tidigare LPP finns i Skolwebb: Filer - Mina mappar – Stockholm

Kontakt: [email protected]