avap

8
Şcoala Gimnazială Nr. 2, „Diaconu Coresi”, Braşov Prof. înv. primar : Todor Florina Proiect didactic Data : 20.V.2015 Clasa: Clasa Pregătitoare C Aria curriculară: Arte Disciplina dominantă: Arte vizuale şi abilităţi practice Discipline secundare: Matematica şi explorarea mediului , Muzică şi mişcare Unitatea tematică: Parcul de distracţii Subiectul lecţiei: Clovnul vessel – din figuri geometrice Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi Forma de realizare: Activitate integrată Competenţele specifice: AVAP 2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct; 2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple. MEM 1

Upload: florina

Post on 01-Feb-2016

31 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: AVAP

Şcoala Gimnazială Nr. 2, „Diaconu Coresi”, BraşovProf. înv. primar : Todor Florina

Proiect didacticData : 20.V.2015

Clasa: Clasa Pregătitoare C

Aria curriculară: Arte

Disciplina dominantă: Arte vizuale şi abilităţi practice

Discipline secundare: Matematica şi explorarea mediului, Muzică şi mişcare

Unitatea tematică: Parcul de distracţii

Subiectul lecţiei: Clovnul vessel – din figuri geometrice

Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi

Forma de realizare: Activitate integrată

Competenţele specifice:

AVAP2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct;2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple.

MEM2.2. Identificarea unor forme geometrice plane (pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc) , în obiecte manipulate de copii şi în mediul înconjurător.

MM2.1. Cantarea in colectiv, asociind miscarea sugerata de text;3.1. Manifestarea libera, adecvata, pe muzica, apeland la diverse forme de exprimare.

1

Page 2: AVAP

Şcoala Gimnazială Nr. 2, „Diaconu Coresi”, BraşovProf. înv. primar : Todor Florina

Obiective operaţionale:

O1 – să enumere materialele şi metodele de lucru folosite în realizarea lucrării;O2– să decupeze după contur elementele necesare realizării lucrăriiO3 – să realizeze produsul final în funcţie de cerinţele formulate şi de materialele disponibile ;O4– să evalueze lucrările ţinând seama de următoarele aspecte: finalizare, corectitudine, aspectul estetic al lucrării;O5 – să enumere figurile geometrice care alcatuiesc lucrarea model;O6 - să identifice semnificația mesajului transmis de cântecul audiat;O7- să execute mişcări potrivite conţinutului de idei al cântecului;

Strategia didactică: Resurse procedurale:           Metode şi procedee:   conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstratia, aprecierea verbală, observarea sistematică a comportamentului elevului, autoevaluarea, evaluarea orală;         Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;Resurse materiale:  plansa model, foarfece, carton, hârtie colorată, lipici, videoproiector;Resurse temporale: 45 minute (35 activitate propriu-zisă + 10 minute activitate recreativă).

Bibliografie- Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar, Arte vizuale şi abilităţi practice - Clasa   Pregătitoare, - www.didactic.ro - www.youtube.com - www.piekie.com - Cantecul clovnului ---- http://www.trilulilu.ro/muzica-blues/orangeplay-clovnul

2

Page 3: AVAP

Şcoala Gimnazială Nr. 2, „Diaconu Coresi”, BraşovProf. înv. primar : Todor Florina

Nr. crt.

Eşalonarea în timp a

situaţiilor de învăţare

Ob.op.

Activitatea didactică Strategia didacticăResurse Modaliatăţi

deevaluare

Activitatea învăţătorului

Activitatea elevilor

Procedurale Materiale

Metode si procedee

Forme de

organiz.1 Moment

organizatoric1min.

Asigur climatul adecvat desfăşurării lecţiei și verific pregătirea materialelor necesare.

Elevii îşi pregătesc ustensilele necesare desfăţurării activităţii.

conversaţiainstructajul verbal

Frontal

observațiaautocontro

lul

2. Captarea atenţiei3 min.

O6 O realizez prin auditia cântecului “Clovnul”. Reamintesc elevilor că suntem la unitatea “Parcul de distracţii” şi că în unele parcuri putem întâlni şi clovni.

Sunt atenți la conținutul cântecului.

frontal videoproiectorul

3 Anunțareasubiectului

și a obiectivelor

lecției1 min.

Astăzi, la ora de arte vizuale si abilitati practice, veţi realiza cu ajutorul figurilor geometrice un cap de clovn. Trebuie sa fiti foarte atenti, să decupati după contur elementele primite şi să le asamblaţi astfel încât să obtineţi clovnul ca in modelul dat.

Ascultă cu atenţie informaţiile.

expunerea frontal

4 Prezentarea modelului si explicarea

modalităţii de realizare 5 min.

O1

O5

Cer elevilor sa se grupeze în perechi. Fiecare pereche va realiza un clovn în funcţie de materialele primite pe bănci. Voi prezenta lucrarea model şi voi cere elevilor să identifice

Se grupeaza in perechi. conversatia lucrarea model

frontalăobservarea sistematică

acomporta-mentului

3

Page 4: AVAP

Şcoala Gimnazială Nr. 2, „Diaconu Coresi”, BraşovProf. înv. primar : Todor Florina

O2

O3

materialele folosite (Anexa 1). Explic elevilor etapele realizării lucrării si arat modalitatea de lucru: elevii vor avea de decupat, de asamblat si de lipit. CERINŢE: Fiecare pereche va lucra independent, fiind preocupaţi: - să decupeze corect dupa contur - să lucreze îngrijit, curat; - să respecte normele de protecţia muncii, pentru a nu se accidenta; - să coopereze cu partenerul de munca.

Sunt atenti la explicatii.conversatia

explicatia frontala

elevilor, urmărind progresul personal

5. Realizarea lucrariide catre elevi

20 min.

O2

O3

Cer elevilor sa faca câteva exerciţii de mişcare a încheieturilor de la mâini:Mâna lebădă o fac,Care dă mereu din cap.Lebedele-n jur privesc,Mâinile eu le rotesc.Ploaia bate neîncetat,Vârful degetelor bat.Iar apoi le răsfirăm,Şi la un pian cântăm!Fiecare elev din echipă are pe bancă materialele necesare realizării lucrării. Sarcinile se împart între membrii echipei. Ei vor solicita ajutorul colegilor

Realizeaza exercitiile de incalzire a muschilor mici ai mainii.

Realizeaza lucrarile impreuna cu partenerul de munca

exercitiul

conversatia

materialele necesare realizarii lucrarii

frontal

individual

observarea sistematică

acomporta-mentuluielevilor, urmărind progresul personal

4

Page 5: AVAP

Şcoala Gimnazială Nr. 2, „Diaconu Coresi”, BraşovProf. înv. primar : Todor Florina

sau a învăţătorului dacă întâmpină probleme pe parcursul activităţii.Supraveghez modul de execuţie, corectând eventualele greşeli sau dând unele indicaţii.Elevii vor lipi materialele,

in perechi

6. Evaluarea lucrarilor

5 min

O4 Propun elevior sa aprecieze lucrarile colegilor, dar si pe ale lor urmarind:-aspectul îngrijit al lucrării;-finalitatea lucrării.Turul galeriei

Apreciaza lucrarile. conversatia

explicatia

lucrarile realizate de elevi

FrontalIndivid.

apreciereaverbală

evaluarea reciprocaautoevaluar

ea

7. Activitatea recreativă

9 min.

O7 Cer elevilor sa interpreteze cantecul “Clovnul” si sa execute miscarile potrivite continutului de idei al cantecului

Intoneaza cantecul si executa miscarile potrivite.

melodia frontal

8. Concluzii și aprecieri

1min.

Fac aprecieri verbale asupra participării elevilor la lecţie şi îi evidenţiez pe cei care au răspuns corect pe parcursul acesteia.

Ascultă cu atenţie aprecierile.

Fac aprecieri asupra participării lor la lecție.

conversația frontală

individuală

aprecierea verbală

autoevaluare

5