ana maria marica

15
PROIECT DIDACTIC Scoala: Colegiul Național Spiru Haret , Tg-Jiu Profesor: Marica Ana-Maria Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Clasa: a VII-a C Subiectul lecţiei: Atributul substantival Tipul lecţiei: Mixtă Durata: 50 minute Competente generale: 2.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si dialogata; 3.Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse; 4.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare ,cu scopuri diverse. Competente specifice:

Upload: simonavatafu

Post on 06-Nov-2015

223 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

kjhgf

TRANSCRIPT

Proiect didactic

PROIECT DIDACTIC

Scoala: Colegiul Naional Spiru Haret , Tg-JiuProfesor: Marica Ana-MariaAria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Limba i literatura romn

Clasa: a VII-a CSubiectul leciei: Atributul substantival

Tipul leciei: MixtDurata: 50 minute

Competente generale:

2.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare monologata si dialogata;

3.Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, in scopuri diverse;

4.Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite contexte de realizare ,cu scopuri diverse.

Competente specifice:

2.3 Alcatuirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical;

3.4 Sesizarea corectitudinii utilizarii categoriilor gramaticale invatate.

Obiective operationale:La sfarsitul lectiei, toti elevii vor fi capabili :

sa identifice elementele determinante ale unui atribut substantival;

sa precizeze felurile atributului substantival;

sa recunoasca atributul substantival;

sa indice cazurile atributului substantival;

sa alcatuiasca enunturi cu atribute substantivale; sa utilizeze constient informatiile noi;sa participe cu interes la lectie;Strategii didactice:Metode si procedee: invatarea prin descoperire, conversatia, explicatia, schema la tabla, metoda ciorchinelui, brainstorming, exercitiul , exemplul.

Mijloace de invatare:fise de lucru, manualul , tabla , caietele elevilor, markere , planse .Forme de organizare a activitatii : activitate pe grupe , in perechi, activitate frontala , activitate individuala.

Bibliografie:

-Limba si literatura romana , Curriculum clasele V-VIII Bucuresti 2005

-Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian , Manual de limba romana pentru clasa aVII-a, Editura Humanitas, Bucuresti 2005.Scenariul didactic

NrcrtEtapele lecieiDuratOb opConinutul nvriiStrategia didacticEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmntForma de organizare

1.Moment organizatoric11. Moment organizatoric

- organizarea clasei i asigurarea climatului necesar bunei desfurri a leciei;Conversaia

Activitate frontal

2. Verificarea temei pentru acas i a cunotinelor nsuite anterior7Se verific tema , att cantitativ, ct i calitativ.

Pe o coal A3 se prezinta un rebus a carui rezolvare va da titlul lectiei: ATRIBUT,urmand ca profesorul sa specifice ce tip de atribut.

Conversa-ia euristic

Exerciiul

Ciorchinele

brainstormingFia A3Activitate frontalProfesorul face aprecieri privind corectitudinea rezolvrii temei pentru acasa

3.Anunarea temei i a obiectivelor3Anun tema i obiectivele leciei: Astzi vom aprofunda studiul atributului cu un nou tip de atribut: atributul substantival. Anun si obiectivele operaionale ale leciei .Notam data i titlul pe tabl i n caiete.

Conversaia Activitate Frontal

4.Prezentarea sarcinilor

Dirijarea nvrii

Obtinerea performantelor si asigurarea conexiunii inverse

25Voi desena pe tabla un copac al carui trunchi va contine cuvantul ATRIBUT si ramurile care cuprind intrebarile specifice acestuia, urmand ca elevii sa adauge frunze cu termeni prin care este exprimat atributul substantival specifici fiecarei intrebari descoperiti in fisa de lucru nr.1Elevii vor primi o fi de lucru (fia 1), pe care o vor rezolva n perechi: identificarea atributelor exprimate prin substantive.

Evaluarea rspunsurilor se face frontal, fiecare pereche completad cu frunzulita ei copacul de la tabla.

In urma acestui exercitiu se stabilete definiia atributului substantival i

cazurile substantivelor cu aceast funcie; atributul substantival genitival/ atributul substantival prepoziional, atributul substantival apozitional, atributul substantival in dativ fara prepozitie.Dupa stabilirea celor de mai sus elevii vor primi o fi de lucru (fia 2), pe care o vor rezolva individual, pe baza creia se va explica elevilor acordul articolului genitival care nsoete atributul substantival i topica acestuiaScriu pe tabl propoziiile.

Trei copii merg la munte.

Treizeci de copii merg la munte.

Elevii trebuie s indice funciile sintactice ale numeralelor i atributul substantival prepoziional.

Se stabilete c numeralele cardinale de la douazeci sunt determinate de substantive care au funcia sintactic de atribut substantival prepoziional.

Cer elevilor s alctuiasc o propoziie n care un substantiv este determinat de mai multe atribute substantivale prepoziionale.Activitate in completare

Joc didactic: Trenuleul atributelor

Elevii vor fi impartiti in patru grupe si vor avea ca sarcina sa alcatuiasca fraze sau propozitii cu cat mai multe atribute substantivale.Alctuii un enun n care s avei ct mai multe tipuri de atribute.

Ex: El avea o cas mare i frumoas pe o strad cu copaci i flori colorate.

Se rezolv frontal un exemplu, apoi fiecare grup alctuiete ,, un trenule cu ct mai multe vagoane / atribute.ConversaiaExplicaia

Exerciiul

nvarea prin descoperireProblematiza

ReaProblematiza

reaExercitiul ConversatiaFiele de lucru Activitate n perechiActivitate pe grupe

Activitate individual

Frontal

5. Evaluarea progresului10

O3 Propun fia de lucru nr. 3, care se va verifica frontal.

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Activitate individualFrontaloral

6.Asigurarea feed-back-ului si asigurarea retentiei3Anunt tema pentru acasa: exercitiile

2,3 de la pag. 208.

ConversaiaExplicaia Activitate frontal

7.Incheierea activitatii 1Aprecieri ConversatiaActivitate frontala

1.Completai rebusul de mai jos si pe verticala AB a rebusului vom descoperi titlul lectiei de astazi.

1

2

3

4

5

6

7

1.n excursii, noi admirm frumuseilenoastre.

2.n clasa..............., toi elevii nva alfabetul limbii

romne.

3.n faa colii noastre a nflorit un trandafir............... .

4.Sora Ioanei are ................ani.

5.n apropierea...............se afl prtia de schi.

6.Ziua............se cunoate de diminea.

7.Culorile..................Romniei sunt:rou,galben i albastru.

Soluia rebusului:

1.PATRIEI

2.NTI

3.ROU

4.TREI

5.CABANEI

6.BUN

7.STEAGULUI

Fisa nr.1a)Identificati atributele exprimate prin substantive in versurile si frazele de mai jos:,, Si prin vuietul de valuri, Prin miscarea naltei ierbi, Mihai Eminescu O, ramai..... Eu te fac sa auzi in taina

Mersul cardului de cerbi

Mihai Eminescu O, ramai.....Azi, la ora de matematic, am fost felicitat pentru rezolvarea problemelor grele din culegerea recomandat.

n al umbrei ntuneric/ Te asamn unui prin (M. Eminescu)

Goe poarta un frumos costum de marinar A sosit vremea seceratului. Boabele de grau sunt aurii si cu siguanta vor umple hambarele taranilor.

Oferirea de cadouri mamelor este un gest frumos.Insarcinarea cu atributii copiilor nu este un lucru indicat.

I-am dat colegei mele, Albertei, caietul de romana.

Acest prunc fi-va, poate, cndva Domnarii;

i somnul, vamevieiinu vreaFia nr.21. Identificai atributele substantivale genitivale:

Sentimentele profunde ale poeilor i emoioneaz pe cititori. Privirea lui Dino e o dovad. Vocea tremurat a lui Bobic trdeaz o trire profund.Observai cine precede atributul substantival genitival n fiecare caz.2. Se dau propoziiile:

Cea mai mare dorin a lui Andrei este s ctige concursul.

Zilele frumoase ale vacanei au trecut prea repede.Un elev al clasei a V-a a luat un premiu.

Cei mai buni prieteni ai lui Dorel sunt Alin i Florin.

Observai genul i numrul articolului genitival. Cu cine se acord articolul genitival ?

Fia de lucru nr. 3:

Noteaz felul atributelor subliniate i prile de vorbire prin care sunt exprimate:1) Podul de piatr s-a drmat...........................................................................................

2) Ploaia deas nu se oprea.

3) Suflarea vieii mrunte se simea prin pdure................................../...............................4) Dou fete au plecat.........................................................................................................5) Are un scris frumos........................................................................................................6) Discuiile cu Alina m-au ntristat....................................................................................7) In clasa a VII-a sunt douzeci i opt de elevi...................................................................8) Tortul Mariei a fost bun