rancangan pengajaran harian psv tahun 6
Post on 12-Dec-2015
28 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 6
http://hayazi040669.blogspot.com/
Tahun:
6 Bestari
Masa:
1 Jam
Bidang:
Membuat Corak dan Rekaan
Tajuk:
Corakku Rekaanku
Aktiviti:
Hiasan Permukaan 2D dan 3D
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid-murid pernah mempelajari corak dan rekaan bermotifkan alam dan buatan manusia.
2. Murid-murid telah mempelajari benda 2D dan 3D.
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pelajaran murid dapat:
Aras 1 - Menggunakan bahan: teknik dan corak yang sesuai untuk menghiasi permukaan 2 D dan 3
D.
Aras 2 - Mengolahkan motif berdasarkan objek alam dan objek buatan manusia bagi menghasilkan
rekaan corak dan rekaan.
Aras 3 - Menguasai beberapa kemahiran, kawalan tatacara dan disiplin kerja dalam menghasilkan
corak dan rekaan.
Objektif :
Pada akhir pelajaran ini murid dapat:
i. Menggunakan bahan serta teknik menghasilkan corak yang sesuai untuk menghiasi permukaan 2D dan
3D.
ii. Mengaplikasikan corak bermotifkan alam dan objek buatan manusia dalam rekaan yang dihasilkan.
iii. Menguasai kawalan tatacara dan disiplin seperti kekemasan, ruang dan warna dalam menghasilkan
corak dan rekaan.
ABM:
Objek 2D dan 3D yang telah dihias permukaannya, objek 2D dan 3D yang belum dihias.
Alat dan Bahan:
Persediaan guru:
Gambar hiasan permukaan 2D dan 3D, kotak, kad berbentuk motif, hisilan guru, carta langkah,
pelbagai jenis warna.
Persediaan murid:
Objek 2D atau 3D, kertas lukisan, pensil, pensil warna, warna air, gunting,
Pembaris dan gam.
Nilai:
Kebersihan, berdisiplin, dan kerjasama
KBKK:
Murid dapat menjana idea secara kreatif dan dapat menghargai benda-benda sekeliling.
Langkah
Masa
Isi Pelajaran/Fokus
Pembelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Strategi P&P Nilai /
catatan
Set Induksi
(5 minit)
Kotak Misteri
Teka bentuk Objek
motif alam dan buatan
manusia.
Guru menyediakan sebuah
kotak dinamakan kotak misteri
yang mengandungi kad bentuk
yang bermotifkan alam dan
buatan manusia.
Murid akan mengambil kad
bentuk tanpa melihat ke dalam
kotak dan menerangkan bentuk
yang terkandung pada kad
tersebut.
Nilai:
Bekerjasama
Berusaha
Kemahiran generic
Verbal Linguistik
Langkah 1
(10 minit)
Definisi dan contoh
motif alam dan buatan
manusia.
Guru menjelaskan secara
ringkas definisi dan contoh-
contoh motif alam dan buatan
manusia.
Nilai:
Tekun, Kerajinan,
Hormat
Kemahiran Generik
Visual, ruang, bentuk
dan warna.
Langkah 2
(10 minit)
Hasilan guru:
Hiasan permukaan 2D
dan 3D
Pengenalan alat dan
bahan
Guru menunjukkan beberapa
contoh hiasan permukaan 2D
dan 3D yang menggunakan
bentuk motif alam dan buatan
manusia.
Guru mengarahkan murid
mengeluarkan alat dan bahan
yang telah dibawa oleh murid.
Guru menerangkan kegunaan
setiap alat dan bahan yang
akan digunakan untuk aktiviti
hari ini
Hasilan guru
Carta langkah
Objek 2D dan 3D
Nilai:
Kebersihan
Berdisiplin
Kemahiran generik
Kinestetik
Visual ruang
Langkah 3
(30 minit)
Demonstrasi guru dan
aktiviti
Guru mengarahkan murid
mengeluarkan alat dan bahan
yang telah dibawa oleh murid.
Guru menunjukkan demonstrasi
cara menghasilkan corak dan
rekaan hiasan permukaan 2D
dan 3D sambil diperhatikan
oleh murid.
Aktiviti menghasilkan hiasan
permukaan 2D dan 3D oleh
murid-murid mengikut bentuk
motif yang dipilih iaitu motif
alam dan buatan.
Guru memerhatikan murid
sepanjang aktiviti dilaksanakan.
Nilai :
Bekerjasama
Kebersihan
Tolong menolong
Berdisiplin
Kemahiran Generik
Verbal linguistic
Visual-ruang, warna,
bentuk
Penutup
(5 minit)
Sesi apresiasi dan
refleksi kerja murid
Guru mempamerkan dan
seterusnya menceritakan
tentang hasil kerja mereka.
Murid membuat pameran hasil
kerja mereka.
Menyatakan perasaan diri
terhadap kegiatan yang
dijalankan.
Guru menilai hasil kerja murid-
murid dan membimbing murid
untuk melakukan penilaian
terhadap kerja mereka.
Nilai:
Keberanian
Hormat-menghormati
Bekerjasama
Kemahiran generic
Verbal linguistik
top related