isj.hd.edu.roisj.hd.edu.ro/images/red_prescolar/grupa_mare_proiect_de... · web viewse va face...
Post on 20-Jan-2020
5 Views
Preview:
TRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE INTREGRATĂ
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa P.P. nr. 1 Hunedoara/ structură
Grădiniţa Piticot
EDUCATOARE: Ţepeş Carmen Nicoleta
GRUPA: Mare a „Piticilor” (nivel 2)
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce
simţim?
TEMA PROIECTULUI: ,,Să te mândreşti cu mine”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Prieteni de pretutindeni”
TEMA ZILEI: ”Surprizele lui Mickey Mouse”
MESAJUL ZILEI: ”Se-aproprie 1 iunie copii/bun prilej de
bucurii”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
(ADP+ALA1+ADE:DŞ+DOS+ALA2)
FORME DE ORGANiZARE: Frontal/pe grupuri/ individual
DURATA: 1 ziSCOPUL ACTIVITĂŢII :
Dezvoltarea capacităţii de comunicare, de împărtăşire cu ceilalţi, a ideilor şi experienţelor
proprii, crearea coeziunii grupului, a unei atmosfere pozitive în sala de grupă;
Cultivarea sociabilităţii copiilor, a deprinderilor de cooperare între partenerii de joc; stimularea
dezvoltării intelectuale prin cultivarea spiritului de observaţie, a atenţiei voluntare şi educarea vorbirii
expresive; stimularea crestivităţii independenţei, educarea stabilităţii în jocurile alese; finalizarea
acţiunilor iniţiate şi cultivarea deprinderii de a fi activi;
Consolidarea şi verificarea capacităţii de recunoaştere, denumire şi utilizare a formelor
geometrice;
Consolidarea deprinderii de a îmbina prin lipire părţi componente pentru alcătuirea întregului pe
suprafaţa plană; dezvoltarea dragostei ţi a respectului faţă de muncă, a simţului practic şi estetic.
Destinderea colectivului de copii şi crearea bunei dispoziţii prin intermediul muzicii şi formarea
capacităţii de a compune şi dezlega ghicitori pentru cunoaşterea aprofundată a colegilor.
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
I. ACTIVITAŢI DE DEZVOLTARE PERSONALA ADP
Întâlnirea de dimineaţă: salutul/prezenţa/calendarul naturii /noutatea zilei
Rutine: „Apa şi săpunul/prietenii mei”, exersarea deprinderii igienice
„Îmi aştept rândul”, deprinderea de a-şi aştepta rândul/copii primesc ecusoane
„Locul meu de joacă e curat şi frumos”, exersarea deprinderii de a ordona
materialele utilizate
Tranziţii: „Luaţi seama bine” - joc cu text şi cânt/deplasarea pe centrele de interes
„ O lume minunată - cântec”
„ Lunecând pe bolta albastră ”- joc cu text şi cânt
„10 negri mititei” - cântec
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să utilizeze formule specifice de salut cât mai atractive, distractive şi mobilizatoare;
- Să se adreseze colegului/ colegilor pe un ton respectuos, prietenos:
- Să răspundă salutului colegului;
- Să observe cu atenţie vremea de afară, oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia,
marcându-le prin simbolul adecvat;
- Să se integreze sarcinilor de grup comunicând pe baza unei idei elaborate: „ Se aproprie 1 iunie
copiii - bun prilej de bucurii”
- Participarea la momentele întâlnirii de dimineaţă, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de
ascultător.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia /explicaţia / activitatea de grup /învăţarea prin
cooperare / exerciţiul / metoda „Bulgărele de zăpadă” – moment de spargere a gheţei
MIJLOACE DIDACTICE: Calendarul naturii / panoul de prezenţă / Micky Mouse / minge
mică
II. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE( ALA 1 )
1. ARTĂ
TEMA: „Flori şi baloane colorate pentru copii de pretutindeni” - pictură pe suprafeţe tratate
„Porumbeii păcii” – decupare pe contur
„Decorăm şerveţele pentru masa festivă a coliilor” - aplicaţie
MIJLOACE DE REALIZARE: pictură/decupare/lipire
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe/individual
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să identifice şi să denumească materialele pregătite;
- Să folosească în mod corect materialele şi instrumentele de lucru;
- Să aplice culoarea din acuarelă pe suprafaţa tratată;
- Să decupeze corect pe contur folosind foarfecă;
- Să poziţioneze lipind corect elementele compoziţiei;
- Să trăiască sentimente de bucurie la finalizarea lucrării;
- Să-şi dezvolte simţul estetic.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: observaţia/conversaţia/exerciţiul/instructajul verbal/turul galeriei.
MIJLOACE DIDACTICE: panouri/acuarele/pensule/foarfeci/ lipici /elemente
decorative/suprafeţe plane tratate cu griş/ siluete pe contur/ şerveţele umede.
2. JOC DE MASĂ
TEMA: ,,Castelul prinţeselor”
„Copiii şi piraţii”
MIJLOACE DE REALIZARE: Puzzle
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe / individual
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să denumească materialele primite;
- Să asambleze piese de puzzle pentru a obţine imaginea finală;
- Să mânuiască în mod corespunzător materialul primit;
- Să participe cu interes la activitate;
- Să colaboreze în cadrul grupului pentru realizarea sarcinii primite.
STRATEGII DIDACTICE :
METODE ŞI PROCEDEE: observaţia / conversaţia / exerciţiul /instructajul verbal
MIJLOACE DIDACTICE: jocurile: ”Castelul prinţeselor”; „Copii şi piraţii”.
3. ŞTIINŢĂ
TEMA: „Pretutindeni trăiesc copii”
MIJLOC DE REALIZARE: fişe de lucru
FORMA DE ORGANIZARE: individual
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să identifice copii din toată lumea;
- Să se asocieze cu unul dintre copii din imagine;
- Să deseneze baloane pentru fiecare copil din imagine;
- Să-şi dezvolte spiritul de observaţie.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: observaţia /conversaţia /exerciţiul/problematizarea.
MATERIAL DIDACTIC: fişe de lucru /creioane colorate / carioca / panou.
4. JOC DE ROL
TEMA: „La magazinul de jucării”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc de creaţie
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să participe la joc împărţindu-şi echilibrat rolurile;
- Să interacţioneze cu accesoriile puse în joc folosind formule de politeţe;
- Să se integreze sarcinilor de grup;
- Să participe activ şi cu interes.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: observaţia /conversaţia /exerciţiul/jocul
MATERIALE DIDACTICE: şorţuleţ alb/bani/coş cumpărături/casă de marcat
5. JOC DE CONSTRUCŢII
TEMA: „Orăşelul copiilor”
MIJLOC DE REALIZARE: Construcţii cu seturi vitocomb/lego
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să identifice tipuri de materiale de construcţii necesare realizării temei;
- Să verbalizeze acţiunile întreprinse;
- Să îmbine piesele realizând tema propusă;
- Să construiască după imaginea în sine dovedind o buna coordonare oculo/motorie;
- Să colaboreze cu ceilalţi parteneri de joc.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: observaţia/conversaţia/exerciţiul/lucrul în grup.
MATERIALE DIDACTICE: seturi de construcţii vitocomb şi lego.
III. ACTIVITATE INTEGRATĂ DESFĂŞURATĂ PE DOMENII EXPERIENŢIALE ( DŞ +
DOS )
1. DOMENIUL EXPERIENŢIAL IMPLICAT: ŞTIINŢE / ACTIVITATE MATEMATICĂ
TEMA ACTIVITĂŢII: „Surprizele lui Mickey Mouse ”
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: joc logico-matematic
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să descopere prin pipăire forma, grosimea şi mărimea pieselor din trusa LOGI II;
- Să enumere atributele pieselor geometrice;
- Să grupeze piesele după formă, culoare, mărime şi grosime;
- Să descopere forma geometrică rătăcită prin negaţie logică;
- Să găsească asemănările şi deosebirile dintre cerc şi triunghi;
- Să verbalizeze acţiunile;
- Să mânuiască cu îndemânare materialul din cadrul activităţii;
- Să manifeste capacitatea de a-şi controla mişcările şi gesturile în conformitate cu cerinţele
activităţii;
- Să rezolve corect itemii fişei primite;
- Să participe la activitate, manifestând interes şi disponibilitatea de a îndeplini sarcinile
propuse;
- Să respecte regulile şi partenerii de joc.
SARCINA DIDACTICĂ: Recunoaşterea, numai cu ajutorul simţului tactil a formei, a mărimii şi a
grosimii figurilor geometrice (cerc, pătrat, triunghi, dreptunghi); deducerea culorii.
ELEMENTE DE JOC: Mânuirea materialului / aplauze / surpriza / miscarea
REGULI DE JOC: Pe rând copiii numiţi vor alege din cutie prin pipăire o piesă geometrică căreia îi
vor preciza atributele (forma, mărime, grosime). După ce vor fi scoase din cutie câteva piese se va face
denumirea culorii acestora. Ele vor fi grupate după formă, mărime şi culoare, iar educatoarea va
strecura o piesă “intrus”, copiii trebuind să o descopere folosind negaţia logică: nu este, nici.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul, demonstraţia, explicaţia, problematizarea,
jocul, Bula dublă.
MATERIALE DIDACTICE: Trusa LOGI II (48 piese), un săculeţ, planşa “Bula dublă”, fişe
de lucru pentru copii, stimulente, panou.
SISTEM DE EVALUARE:
- Evaluare continuă prin aprecieri;
-Verificare orală, observarea permanentă a comportamentui, aprecieri stimulative, analiza
răspunsurilor şi a produselor activităţii, corectarea imediată a răspunsurilor.
2. DOMENIUL EXPERIENŢIAL IMPLICAT: OM ŞI SOCIETATE / ACTIVITATE
PRACTICĂ
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea de cunoştinţe şi deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: activitate practică/aplicaţie
FORMA DE ORGANIZARE: frontal
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să denumească materialele de lucru puse la dispoziţie;
- Să verbalizeze acţiunile executate pentru realizarea temei;
- Să îmbine corect prin lipire elementele primite pentru a realiza tema primită;
- Să manipuleze corect instrumentele şi materialele de lucru;
- Să-şi coordoneze mişcările pentru a se orienta în asamblul lucrării;
- Să realizeze lucrări corecte şi îngrijite;
- Să participe cu interes, într-o atmosferă destinsă, stimulativă la activitate;
- Să manifeste spirit de cooperare, ajutor pentru rezolvarea sarcinii implicându-se activ;
- Să participe afectiv la activitate manifestându-se liber şi creativ;
- Să conştientizeze că lucrările vor fi expuse la „Expoziţia copiilor de 1 iunie”;
- Să trăiască sentimente de bucurie la finalizarea lucrărilor.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia / explicaţia /observaţia / metoda ”Schimbă
perechea” / turul galeriei / instructajul verbal.
MIJLOACE DIDACTICE: Panouri/suprafeţe plane A3/forme geometrice / lipici / planşa
model.
SISTEM DE EVALUARE:
FORME DE EVALUARE: Formativ/continuă
METODE DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului copiilor / chestionare
orală / aprecieri verbale stimulative / analiza produselor activităţii / recompense.
IV. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE (ALA2)
TEMA 1: „Drag mi-e jocul românesc”
FORMA DE REALIZARE: Dans tematic etno
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să răspunsă motric comenzilor primite;
- Să asocieze paşii de dans cu melodia;
- să utilizeze corect deprinderi motrice învăţate anterior (paşi de dans)
- Să trăiască efectiv şi afectiv momentul recreativ.
STRATEGII DIDACTICE :
METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia/explicaţia/exerciţiul
MATERIALE DIDACTICE: CD player
TEMA 2: ”Ghici, cine este?”
FORMA DE REALIZARE: Joc distractiv
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să compună şi să dezlege ghicitori pentru cunoaşterea colegilor de grupă;
- Să respecte regulile jocului;
- Să participe activ şi cu interes la activitate;
- Să trăiască efectiv şi afectiv momentul distractiv.
STRATEGII DIDACTICE :
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia / explicaţia / exerciţiul / demonstratia / metoda activ
participativă ”ghicitorile”.
MATERIALE DIDACTICE: Scăunele pentru copii
SCENARIUL DIDACTIC
După ce grupa s-a reunit, copiii sunt aşezaţi în cerc ţinându-se de mânuţă.
Ziua debutează cu „Întâlnirea de dimineaţă .”
Salutul : Ȋntâmpin copiii cu salutul: „Dimineaţa a venit
Toţi copiii au sosit;
În cerc să ne adunăm
Cu toţii să ne salutăm:
Bună dimineaţa pitici.”
Pe rând copiii se salută:
„Bună dimineaţa, sunt Daria şi sunt foarte frumoasă azi;
„Bună dimineaţa, sunt Mihnea şi sunt încântat să vă văd ........;
Prezenţa: Copiii prezenţi vor merge şi îşi vor aşeza pozele la panou.
Calendarul naturii : Voi pune întrebări copiilor:
„ În ce zi suntem?”
„Ce dată este astăzi?”
„În ce lună suntem / anotimp / an ne aflăm ?...” Copiii vor răspunde în cor, în timp ce le voi arăta cartonaşele cu răspunsurile /
simbolurile în imagini. Apoi, vom discuta pe scurt starea vremii.
Pentru crearea unui moment de bună dispoziţie se iniţiază un joc prin metoda „Bulgărele de zăpadă” care v-a fi momentul
„Spargerii gheţii”. Fiecare copil trebuie sa-şi spună părerea despre colegul său, atunci când prinde în mână mingea / semn că va trebui
să-şi exprime o părere .
Noutatea zilei:
Imaginea grupei este acum completă, însă mă arăt foarte curioasă să aflu dacă toţi copiii ştiu că se apropie ziua de 1 Iunie şi iniţiez
dialogul cu tema: „Se aproprie 1 Iunie copii/ bun prilej de bucurii”.
Surpriza: Se aud bătăi în uşă. Uşa se deschide, şi o doamnă educatoare însoţită de un Mickey Mouse aduce un pachet mare cu
surprize. Copii sunt anunţaţi că vor avea de descoperit foarte multe surprize:
- Să lucreze pe centre de interes;
- Să joace un joc logico matematic;
- Să facă lucrări pentru expoziţia copiilor din centrul oraşului;
- În final să danseze şi să se joace un joc distractiv.
Rutină: „Îmi aştept rândul” (copii primesc ecusoane: flori şi porumbei)
Tranziţie: „Luaţi seama bine” - joc cu text şi cânt
Voi prezenta materialele ce se află în cutia cu surprize, iar copiii îşi încep lucrul cu drag pe centre de interes. Atmosfera din
grupă este foarte plăcută, antrenantă, copiii fiind într-o permanenţă mişcare, joc şi muncă, pe fond muzical. Copii sunt atenţionaţi în
ceea ce priveşte finalizarea lucrărilor de la fiecare centru, după care se trec în revistă rezultatele. Se expun lucrările şi se face
evaluarea acestora .
Rutina: „Apa şi săpunul prietenii mei”
Tranziţie: „Zece negrii mititei” – joc cu text şi cânt.
Ordonaţi pe scăunelele aşezate în semicerc copiii se vor grupa astfel: grupa floricelelor şi grupa fluturilor, urmând să descopere
ce surprize se mai află în cutie. Săculeţul cu trusa logi II v-a fi surpriza copiilor, voi explica copiilor conţinutul jocului, obiectivele
şi sarcinile urmând ca activitatea să fie desfăşurată.
Tranziţie: Cântec „Lunecând pe bolta albastră”
Copii vor descoperii o altă surpriză din cutie, după care vor lua loc la mese în felul următor: băieţii pe exterior iar fetele pe
interior (mesele fiind aşezate în careu). Astfel, stau faţă în faţă un băiat cu o fetiţă. Se va face intuirea materialelor şi a modelului
educatoarei. L-a comanda „schimbă perechea” fata se deplasează pe scaunul din dreapta şi v-a lucra cu un alt partener.
Lucrările vor fi expuse şi se v-a face evaluare lor.
Rutina: „Locul meu de joacă e frumos şi curat”
Tranziţie: „O lume minunată”
Pentru destinderea şi relaxarea copiilor voi anunţa că vom dansa / juca „Drag mi-e jocul românesc” şi apoi ne vom juca un joc
distractiv pe care îl vom învăţa astăzi şi se numeşte „Ghici cine este”.
Ziua se încheie cu revenirea la mesajul zilei, aprecieri asupra activităţii desfăşurate, recompense şi o surpriză a copiilor mai mari,
de la liceu (scenetă cu Mickey Mouse şi alte personaje îndrăgite de copii).
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentul
didactic
Conţinutul ştinţific Strategii didactice Evaluare
Metode şi
procedee
Mijloace
didactice
Forma de
organizare
MOMENT
ORGANIZATORIC
Se vor asigura toate condiţiile necesare pentru
desfăşurarea optimă a activităţii :
- Aerisirea sălii de grupă
- Aranjarea mobilierului pe centre de interes
- Pregătirea materialelor didactice necesare
CAPTAREA
ATENŢIEI
Se realizează în cadrul Întâlnirii de dimineaţă prin:
Salutul: întâmpin copiii cu salutul
„Dimineaţa a venit
Toţi copiii au sosit
Încerc să ne adunăm
Cu toţii să ne salutăm
Bună dimineaţa pitici”.
Pe rând copiii se salută:
- „Bună dimineaţa, sunt Daria şi sunt foarte frumoasă
azi”
- ,,Bună dimineaţa, sunt Mihnea şi sunt încântat să vă
Conversaţia
Conversaţia
Frontal
Observarea
comportamentul
văd ....
Calendarul naturii :
Voi pune întrebări copiilor:
„ În ce zi suntem”
„Ce dată este”
„În ce lună suntem / anotimp / an ne aflăm
Copiii vor răspunde în cor, în timp ce le voi arăta
cartonaşele cu răspunsurile / simbolurile în imagini.
Apoi, vom discuta pe scurt starea vremii .
Momentul de „spargere a gheţii” prin metoda
„Bulgărelui de zăpadă”. Copii vor trebui să-şi spună
părerea despre colegul căruia îi aruncă mingea.
Noutatea zilei este aceea că se apropie ziua de 1 Iunie
– ziua copiilor de pretutindeni şi se anunţă mesajul
zilei:
„Se aproprie 1 iunie copiii
Bun prilej de bucurii.”
Surpriza: se aud bătăi la uşă şi o doamnă educatoare
însoţită de Mickey Mouse aduce un pachet mare cu
surprize .
Conversaţia
Exerciţiul
Problemati-
zarea
Conversaţia
Surpriza
Calendarul
naturii
Minge
Cutia cu
surprize
Frontal
Frontal
copiilor
Chestionare
orala
Răspunsurile
copiilor
Observarea
comportamentul
ui copiilor
Stimularea
interesului
pentru activitate
ANUNŢAREA
TEMEI ŞI A
OBIECTIVELOR
Voi anunţa copii că vor avea de descoperit multe
surprize din pachet şi vor trebui să rezolve mai multe
sarcini
- Să lucreze pe centre de interes
- Să ne jucăm un joc logico matematic
- Să facem lucrări pentru expoziţia copiilor din
centrul oraşului
- În final să dansăm şi să ne jucăm un joc
distractiv pe care îl învăţăm astăzi
Copiii vor fi familiarizaţi şi cu obiectivele acestor
activităţi ce urmeaza a fi desfăşurate
Tranziţie: „Luaţi seama bine”
Conversaţia
Explicaţia
Frontal Observarea
comportamentu-
lui copiilor
REACTUALIZAREA
CUNOŞTINŢELOR
Prezint copiilor fiecare centru deschis, invitîndu-i mai
apoi să se aşeze unde doresc să lucreze:
La ARTĂ:
Copiii vor trebui să picteze pe suprafeţe tratate:
„Flori şi baloane pentru copii lumii”
Alţi copii vor decupa „Porumbeii păcii”, iar alţii vor
decora „Şerveţele pentru masa festivă a copiilor”.
Expunerea
Observaţia
Imagini cu
flori, baloane
– contur;
Porumbei –
contur;
Şerveţele din
carton colorat
în formă de
Pe grupe Observarea
comporta
mentului
JOC DE MASĂ:
Copiii care doresc vor asambla piese puzzle din
jocurile: „Castelul prinţeselor” şi „Copiii şi piraţii”.
ŞTIINŢĂ: „ Pretutindeni trăiesc copii” – fişe de
lucru.
JOC DE ROL: „La magazinul de jucării”.
CONSTRUCŢII: „Orăşelul copiilor”
Voi anunţa temele pentru fiecare centru de interes
deschis, voi preciza clar sarcinile de lucru, iar acolo
unde este nevoie de ajutor voi interveni.
Copiii vor lucra, iar la sfârşitul lucrului pe centre, vom
face aprecieri şi vom evalua produsul muncii.
TRANZIŢIE: ”10 NEGRII MITITEI”
Explicaţia
Conversaţia
Instructajul
verbal
Exerciţiul
Conversaţia
pătrat,
dreptunghi,
triunghi;
Elemente
decorative;
Joc puzzle;
Fişe de lucru;
Casa de
marcat;
Bani de
jucărie;
Truse de
construcţii
Pe grupe
Individual
Pe grupe
copiilor
Analiza
produselor
activităţii
DIRIJAREA
ÎNVĂŢĂRII/
ACTIVITATE
MATEMATICĂ
Împreună cu copii vom descoperi o altă surpriză a lui
Mickey Mouse: săculeţul cu piese geometrice.
Ordonaţi pe scăunelele aşezate în semicerc copii se
grupează astfel: grupa floricelelor şi grupa fluturilor.
Voi anunţa tema ,,Surprizele lui Mickey Mouse” şi
obiectivele:
Explicaţia Frontal Observarea
comporta
mentului
copiilor;
- să descopere prin pipăire forma, grosimea şi
mărimea pieselor din trusa logi ;
- să enumere atributele pieselor geometrice;
- să grupeze piesele după formă, culoare,
mărime şi grosime;
- să descopere forma geometrică rătăcită prin
negaţie logică;
- să găsească asemănările şi deosebirile dintre
cerc şi triunghi.
Conversaţia
OBŢINEREA
PERFORMANŢEI
ŞI ASIGURAREA
FEED-BACK-ului
Jocul începe cu următoarele versuri:
„Prăjiturile colorate
În cutie sunt aşezate
Şi-aşteaptă să povestim,
Tot ce despre ele ştim”.
Explicarea şi demonstrarea jocului
Voi explica copiilor conţinutul jocului: un copil numit
de la fiecare grupă vine la masa unde este cutia cu piese
din trusa logi, caută o piesă geometrică, o analizează
fără a o vedea şi-i descrie atributele de formă, mărime
şi grosime. Apoi, piesa va fi scoasă din cutie, descrisă
din nou, de data aceasta i se specifică şi culoarea. Ea va
Conversaţia
Explicaţia
Cutia cu
surprize
Săculeţul
Observarea
comporta
mentului
copiilor;
Stimularea
interesului
fi aşezată la vederea tuturor copiilor. Jocul se va
adesfăşura pe echipe: echipa FLORICELELOR şi
echipa FLUTURILOR.
Executarea jocului de probă
Jocul de probă se va executa în scopul verificării
înţelegerii regulilor de joc de către toţi copiii şi a
respectării sarcinilor didactice.
Executarea jocului propriu-zis:
Copiii participă la joc, răspund la întrebări şi rezolvă
sarcinile.
Varianta nr. 1:
Se va da semnalul de începere a jocului. Dacă răspund
corect, vor fi aplaudaţi, iar cei care întâmpină greutăţi
vor fi ajutaţi de colegi sau de educatoare.
Varianta nr. 2
Formele rămase în cutie sunt răsturnate pe covor. Se va
cere copiilor, să grupeze piesele după mai multe
criterii. La semnalul educatoarei copiii închid ochii iar
aceasta ia o piesă şi o alătură altui grup. Se cere
copiilor să descopere greşeala făcută folosind negaţia
logică.
Demonstraţia
Exerciţiul
Conversaţia
Problematizarea
Tusa logi II Frontal
pentru
activitate;
Aprecierea
verbală;
Observarea
comporta
mentului
copiilor;
De exemplu: Această piesă nu este mare, nu este
groasă, nu este galbenă, nu este roşie, nici rotund , nici
pătrat, nici triunghi.
Complicarea jocului
Doi copii (câte unul de la fiecare grupă), vor descrie
asemănările şi deosebirile dintre cerc şi triunghi.
- Descrierea asemănărilor dintre cele două forme
geometrice (au aceeaşi culoare şi mărime);
- Descoperirea deosebirilor dintre cele două forme
geometrice (grosime şi formă).
Ei vor raporta concluziile, iar eu le voi nota pe bule la
panou.
Exerciţiul
Bula dublă
Exerciţiul
Conversaţia
Problematiz.
Panou
pt.punctaj
planşa “Bula
dublă”
jetoane
Observarea
comporta
mentului
copiilor
Aprecierea
rezolvării
corecte a
sarcinilor date
Aprecierea
verbală, aplauze
ASIGURAREA
RETENŢEIEI ŞI A
TRANSFERULUI
DE CUNOŞTINŢE
În finalul jocului voi propune copiilor să facă prăjituri
aranjând în şir prin suprapunere piesele geometrice.
Exemplu: o prăjitură rotundă, cu piese mari şi groase.
Se repetă această probă pentru fiecare echipă în parte.
Copiii vor trece la măsuţele aşezate în careu şi vor
rezolva fişe individuale.
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Trusa logi II
Pe grupe Aprecieri
stimulative,
aplauze
Încheierea activităţii se face prin aprecieri asupra
desfăşurării activităţii şi asupra comportamentului
copiilor la activitate şi se intonează cântecul
„Lunecând pe bolta albastră” tranziţie pentru
următorul moment al zilei.
Problematizarea Fişe
EVALUAREA
PERFORMAN-
ŢELOR/
ACTIVITATEA
PRACTICĂ
Pentru următorul moment al activităţii, copii iau loc la
mese astfel: băieţii pe exterior, iar fetele pe interior.
Mesele sunt aşezate în careu, astfel stau faţă în faţă un
băiat cu o fată şi vor fi anunţaţi că urmeaza să execute
nişte lucrări ce vor fi expuse la expoziţia din centrul
oraşului organizata cu ocazia zilei de 1 Iunie cu tema
TABLOUL COPIILOR FERICIŢI
Se intuiesc materialele primite în coşuleţe şi modelul
educatoarei .
Se anunţă obiectivele, tema, scopul pentru care sunt
executate aceste lucrări
Se explică modul de executare a lucrărilor şi se
stabileşte că la comanda „Schimbă perechea”, fiecare
fată se deplasează pe un scaun spre dreapta, lucrând
astfel cu un alt partener.
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Schimbă
perechea
Planşe A3
Lipici
Siluete
copii,figuri
geometrice
Panouri
Frontal
In perechi
Observarea
comporta
mentului
copiilor
Aprecierea
modului de
cooperare cu
ceilalti copii pt.
a finaliza
lucrarea
Se execută exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai
mâinii.
Copiii execută lucrările respectând sarcinile date, în
timp ce voi urmării şi îndruma activitatea copiilor .
Se analizează şi se apreciază modul de participare şi de
executare a lucrărilor.
Amenajarea
expoziţiei
ÎNCHEIEREA
ACTIVITĂŢII
TRANZIŢIE: ”O lume minunată”
Se fixează tema zilei, a mesajului zilei, a activităţii
practice, a jocului şi a activităţilor liber alese.
Când veselia din grupă va fi în toi voi anunţa că în
final vom dansa „Drag mi-e jocul românesc”, iar apoi
ne vom distra jucându-ne jocul: „Ghici cine este”.
Copii vor dansa drept mulţumire pentru surprizele
primite - dansul „Drag mi-e jocul românesc”.
Pentru jocul distractiv „Ghici cine este”, copii se vor
aşeza în semicerc pe scăunele şi vor aştepta explicaţiile
necesare desfăşurării jocului.
REGULA JOCULUI:
Pentru început voi conduce jocul şi le voi spune că voi
formula o ghicitoare despre un copil din grupă:
EXEMPLU: este blondă, ore ochii albaştri, câte o dată
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Demonstraţia
CD player Frontal
Frontal
Aprecieri
stimulati-
ve, aplauze
este plângăcioasă, ghici cine este ?
Copii recunosc colega şi spun bucuroşi prenumele
acestuia, aplaudă.
DESFĂŞURAREA JOCULUI:
Voi ceda locul unui copil care l-a rândul lui v-a
formula o ghicitoare despre o colegă.
Jocul se repetă în ce majoritatea copiilor au formulat
ghicitori/descriere.
Se apreciază copiii care au formulat ghicitori în care au
folosit cuvintele cheie ce conţin caracteristicele
colegilor.
L-a sfârşitul activităţilor desfăşurate pe parcursul zilei,
copiii vor fi apreciaţi asupra modului în care s-au
implicat pentru realizarea sarcinilor, vor primi
stimulente şi vor avea parte de o surpriză din partea
elevilor de la liceu: scenetă cu Mickey Mouse şi alte
personaje îndrăgite.
Exerciţiul
Frontal
Aprecieri
stimulati-
ve, aplauze
BILIOGRAFIE
Curriculum pentru învăţământ preşcolar DPH 2009;
„Ziua bună începe de la întâlnirea de dimineaţă”, Ed. Tehno/art. 2010, Smaranda Cioflica, Ilie Elena, Lazăr Camelia;
„Proiecte tematice orientative” Ed. Tehno/art 2003, Ana Aurelia, Smaranda Cioflica;
Scrisoare metodică pentru învăţământ preşcolar: ”Încă un pas spre descătuşarea de convenţional…” MECT 2010;
Programa activităţilor instructiv/educative în grădiniţa de copii”, Editura V&I Integral, Bucureşti 2005;
„Activităţi matematice în grădiniţă „ Editura ASS,Iaşi 1995 Beraru, G. Neagu;
„Activităţi matematice în grădiniţă „ Editura compania 2002 Dumitrana M.;
„Jocuri logice pentru preşcolari şi şcolari mici” Editura Did. Ped. Bucureşti 1979, Iftimie G.;
„Metode interactive de grup „ Editura Arves 2006, Silvia Bredeu, Elena Goncea, Georgeta Roiu, Mihaela Fulgu.
top related