hosted by miss leman (acknowledgements to wanganui high school)
Post on 11-Jan-2016
219 Views
Preview:
TRANSCRIPT
Hostedby
Miss Leman(Acknowledgements to Wanganui High School)
100100 100100
200 200
400400 400
300
400400
Algebra Probability Number Triangles
300 300 300300
200
400
200
100
500 500 500 500
100
Graphs Measurement
200
300
400
100100
500
200
300
400400
100
500
50 50 505050 5050 5050
150 150 150150 150 150
250250 250 250 250 250
350 350 350350 350 350
Row 1, Col 1
Simplify
4p + 2q – p + 4q
ANSWER: 3p + 6q
1,2
In a bag, there are 90 blue counters and25 red counters. What is the probability
I pick at random a red counter?
ANSWER : P(Red counter) = 25/115 = 5/23
1,3
Write 35 out of 40 as a percentage
ANSWER: 35/40 x 100 = 87.5%
1,4
Find cos30 = _____
ANSWER: Cos 30 = 0.866 (3dp)
1,5
The general formula for a Straight line is y = mx +c
What does the m stand for and what does the c stand for?
ANSWER: m = gradient (rise over run or change in y over change in x) and c = the y intercept (where the line cuts the y axis)
1,6
What is the perimeter of this shape?
ANSWER = 12 + 5 + 7 + 5 +5 = 34 cm
5
12 cm
7
2,1
Expand and simplify
3w(w + 5)
ANSWER: 3w +152
2,2
What is the probability on a random daythere will be a)17 cars in the carparkb)Less that 16 cars in the carpark
ANSWER : a) 5/34 b) (13 + 16) / 34 = 29/34
No. of cars in carpark (x)
Frequency Relative Frequency
15 13
16 16
17 5
18 2
TOTAL 34
2,3
Complete this table
ANSWER: 0.2, 1/5, 20% - 0.5, ½, 50% -
0.625, 5/8, 62.5 – 0.125, 1/8, 12.5%
0.2
50%
5/8
12.5 %
2,4
Find x
sin x = 0.6
ANSWER:
X = sin^-1 0.6
X = 36.87
2,5
Plot the graph y= 2x +1
ANSWER:
−6 −4 −2 2 4 6 8 10
2
4
6
x
y
2,6
Convert
a)120 cm to metersb) 1.2 L into millilitersc)8500 g into kilograms
ANSWER : a) 1.2 m
b) 1200 mL
c) 8.5 kg
3,1
Solve
ANSWER :
253 )2( yx
1064 yx
3,2
ANSWER: a) 10/32 b) 5/12 c) 30/32
3,3
a)Find 30 % of $15b) Find 2/3 of 66 kg
ANSWER: a) 30/100 x 15 = $4.50
b) 2/3 x 66 = 44 kg
3,4
ANSWER: Use Pythagoras.
cmAC
AC
AC
43.9
)85(
85
22
222
3,5
ANSWER: A parabola that has been shifted up 1 unit.
Draw the graph and state the transformation it has gone through.
12 xy
3,6
What is the area of this shape?
ANSWER: ½ base x height = ½ x 6 x 8 = 24 m
Please remember your units!!!
6 m
8 m
2
4,1
ANSWER: x/4 = 3 – 7
x= -4/4
x= -1
2
374
x
4,2
Draw a probability tree that shows all outcomes for tossing 2 coins.
What is the probability of getting Heads on both coins?
ANSWER :
H
H
HT
T
HH
HT
TH
TT
T
P(H,H) = 1/4
4,3
a) Write the number 756000 in standard formb) Write 0.000405 in standard form
ANSWER: a) 7.56 x 10^5
b) 4.05 x 10^-4
4,4
ANSWER: Using Trig – Sine rule
cmKM
KM
KM
05.7
36sin1212
36sin
4,5
ANSWER: S = 3T
Triangles (T) No. of sides (s)
1 3
2 6
3 9
4 12
Write the rule for this pattern
S=
4,6
What is the circumference of this circle?
ANSWER:
Remember you can also use
2.4 cm
cmrnceCircumfere 07.154.222
dnceCircumfere
5,1
Factorise
ANSWER : 3x(2x-3y)
xyx 96 2
5,2
If we rolled a dice 300 times –How many times would you
expect an even number to show?
ANSWER: P(even number) = ½
Therefore expected number = ½ x 300 = 150 times
5,3
Five friends including the Newton twins went for a meal at Pizza Hut. The meal cost $46 and John wanted to pay for himself and his brother.
Divide the $46 cost of the meal in the ratio 2:3 to work out the twins share.
ANSWER : 2 + 3 = 5 parts. $46 / 5 = $9.20 per part.
2 x 9.20 = $18.40 3 x 9.20 = 27.60
5,4
ANSWER
1.4517
12cos
17
12cos
1
BAC
BAC
BAC
5,5
ANSWER:
Draw the line y = 3
−6 −4 −2 2 4 6
−4
−3
−2
−1
1
2
3
4
x
y
5,6
What are the limits of accuracy fora)X = 12.4 cm?
b)Y = 2 L?
ANSWER: Look for the smallest unit given. Then half it, then add and subtract that from the original amount.
a) 12.35 < x <12.45 cm
b) 1.5 L < y < 2.5 L
6,1
Calculate m if t = 3 and r = 7
ANSWER : m = 1/2
4
)( 2 rtm
6,2
ANSWER: a) Hit Hit 3/4 x 4/5 = 3/5
B) Hit Miss or Miss Hit. 3/4 x 1/5 + 1/4 x 4/5 = 7/20
H
M
M
M
H
H
1st shot2nd shot
3/4
1/4
4/5
1/5
4/5
1/5
a) What is the probability he hits both shots?
b) What is the probability that he misses exactly one shot on either his first or second try.
6,3
If I paid $25 for a skirt that was onsale with 30% off, how much
was the skirt originally?
ANSWER:
Therefore $25 / 0.7 = $35.71
Sale Price Original Price
x 0.7
Divide by 0.7
6,4
ANSWER: Using Pythagoras to make a right angle triangle. Therefore
Calculate the height of this triangle
10 cm
8 cm
cmheight
height
height
25.6
)58(
58
22
222
ANSWER a) 60 m shown by y intercept
b) 7 hours
c) Every hour it fills 20m (shown by the gradient)
6,6
Calculate the Volume of this shape
ANSWER: 3 x 5 x 4 = 60 cm
Please remember your correct units!
3
6,1
Simplify
ANSWER : 5x
2
5
3
15
x
x
3
6,2
If I paid $60 for a skirt – how muchGST did I pay? Then calculate
GST exclusive price.
ANSWER :GST is 12.5 %.
0.125 x 60 = $7.50 GSTTherefore GST exclusive is $60 - $7.50 = $52.50
4,3
a)Increase $5000 by 20%b) Decrease $80000 by 12%
ANSWER: a) 20% of 5000 = $1000 therefore $5000 + $1000 = $6000
b) 12% of $80000 = $9600 therefore $80000 - $9600 = $70,400
4,4
Calculate the height of this triangle
ANSWER:
10m
24
mx
x
x
23.2
24tan55
24tan
4,5
Plot y = - 3x - 2
ANSWER:
−6 −4 −2 2 4 6
−4
−3
−2
−1
1
2
3
4
x
y
4,6
ANSWER: Area of circle = 3.14 x 7 x 7 = 153. 94 cm
Volume Area x length = 153.94 x 21 = 3232.7 cm 3
2
6,1
ANSWER: (2x -6) = 8 x 4
2x = 32 +6
2x = 38
x = 38 / 2
x = 19
Calculate x
84
)62(
x
Round these numbersa)125589 to 2 s.fb)0.000443 to 1 s.fc)8.987 to 1 d.p 6,2
ANSWER : a) 130000
b) 0.0004
c) 9.0
4,3
The Earth is approximately a sphere of radius 6400 km The surface area of a sphere is given
by the formula A = 4πr. Calculate the approximate surface area of the Earth. Give your answer
in standard form.
ANSWER: 5.147185404 x 10^8
2
4,4
ANSWER: Find angle P then find H
2.1015
7.2tan
15
7.2tan
1
P
P
P
mH
H
H
8.10
2.10tan6060
2.10tan
4,5
ANSWERS: a) (0,8) b) -1 c) y= -x + 8
a) (0,1) b) 3 c) y= 3x + 1
4,6
2
3
ANSWER: Area of trapezium
(6.7 + 4.2)/2 x 3.6 = 50.652 cm
Length x Area of trapezium = 165 cm
Length = 165/ 50.652 = 3.26 cm
6,1
Gabby is 5 years younger than Rebecca. Together their ages add to 27. Write an algebraic equation and solve to find out Gabby’s age.
ANSWER : Rebecca = x Gabby = x -5
x + x – 5 = 27
2x = 32
x = 16 years
Therefore Gabby is 11 years old
I had 7 marbles in a bag. 3 are purple, 4 are green. I will take out 2 marbles without putting the first back into the bag before I take the 2nd. Draw a probability tree and calculatea) P(both purple)b) P(one of each colour)
ANSWER
1st marble2nd marble
P
P
PG
G
G3/7
2/6
4/7
3/6
3/6
4/6a) P(both purple = 3/7 x 2/6
= 1/7
b) P(one of each) = 3/7 x 4/6 + 4/7 x 3/6 = 4/7
4,3
During 2005 the average wage earned by some factory workers in New Plymouth
rose from $950 to $1025. Calculate the percentage increase.
ANSWER: Amount change = 1025 – 950 = $75
Therefore Percentage Change = Change / Original x 100
75/ 950 x 100 = 7.89 % increase in pay
4,4
4,5
Write the rule connecting the plumber cost,C to the hours worked, h.
ANSWER: C = 35H + 40
9,6
Calculate the capacity of this cuboid
Capacity is the amount of liquid that a container can contain. 1 ml is equivalent to 1 cm , 1 L is equivalent to 1000cm. Therefore the volume of this cuboid is 64cm
Therefore its capacity is 64 ml.
2 cm8 cm
4cm
3
3
3
top related