aktivnost, - carnetov portal za škole · web viewstjecanje dodatnih znanja iz it tehnologija....

35
II. osnovna škola Vrbovec KURIKULUM Školska godina 2009./2010.

Upload: others

Post on 24-Dec-2019

1 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

II. osnovna škola VrbovecKURIKULUM

Školska godina 2009./2010.

Page 2: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

Školski kurikulum II. osnovne škole Vrbovec obuhvaća:

Izbornu nastavu iz vjeronauka,informatike i njemačkog jezikaDodatnu i dopunsku nastavu iz hrvatskog jezika, matematike,povijesti,geografije,engleskog jezika,kemije,informatikeIzvannastavne aktivnosti:dramska skupina,novinarska, literarna,humanitarna,filmska, pjevački zbor,udaraljke,ritmička, humanitarnaŠkolsku zadrugu: tkalje,male vezilje,keramičarska,kreativna,vrtlarska,ornitološka,estetsko uređenjeŠkolski sportski klub „Valentin“: nogomet,gimnastika,odbojkaEko školaWWW stranica školeIzvanučioničku nastavu-terensku nastavuŠkolsku knjižnicuLogopedski tretmanPosebno odgojno obrazovnu grupuDarovite učenikePreventivni programProjekt samovrednovanjaProfesionalno priopćavanje i usmjeravanje učenika

2

Page 3: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

Aktivnost,program ili projekt Ciljevi Namjena

Nositelj i njihova

odgovornost

Način realizacije Vremenik Detaljan

troškovnik

Način vrednovanja i način korištenja

rezultata vrednovanja

VJERONAUK1. – 4. RAZRED

Otkriti i upoznati da je Bog čudesno stvorio naš svijet i ljude kao veliku Božju obitelj; upoznati Bibliju i biblijske likove; upoznati Isusa kao obećanog i očekivanog Mesiju; pripremiti se za slavljenje i primanje sakramenta Prve pričesti

Upoznavanje učenika sa središnjim i temeljnim činjenicama kršćanske vjere i porukama vjere kako bi se promicalo njihovo duhovno i moralno sazrijevanje i razvijao njihov međusobni odnos u ozračju dobrote i uzajamnog pomaganja

Vjeroučiteljica Marina Habazin

Vjeroučiteljica Željka Octenjak

Učenici od 1.-4. r

U učionici i kod kućePosjet sakralnom objektu u mjestu stanovanja

2 sata tijekom školske godine

Tinta za printer cca 250,00 kn; papir za ispis radnih materijala cca 50 kn i drugi potrošni materijal

Vrednovanje samostalnog rada učenika; vrednovanje učenika u izvršavanju njihovih zadataka; vrednovanje praktičnih radova ( plakati; radionice i sl)

VJERONAUK5. – 8. RAZRED

Cilj i svrha katoličkog vjeronauka u osnovnoj školi sustavno je i skladno teološko-ekleziološko i antropološko-pedagoško povezivanje Božje objave i crkvene tradicije sa životnim iskustvom učenika s ciljem ostvarivanja sustavnoga i cjelovitoga, ekumenski i dijaloški otvorenoga upoznavanja katoličke vjere na informativno-spoznajnoj, doživljajnoj i djelatnoj razini radi postignuća zrelosti kršćanske vjere i postignuća cjelovitoga općeljudskoga i vjerskoga odgoja učenika koji žive u svojem religioznom i crkvenom, kulturnom i društvenom prostoru.

izgraditi stav otvorenosti prema transcendenciji, za postavljanje pitanja o najdubljem smislu čovjekova života i svijeta u odnosu prema vremenitosti i vječnostiostvariti zrelu ljudsku i vjerničku osobnost, na individualnoj i društvenoj razini, u svim dimenzijama čovjekova života: tjelesnoj, duševnoj i duhovnojpostići ljudski i kršćanski odgoj savjesti u odnosu prema sebi, prema drugima, prema društvu i svijetu općenito, a na temelju Božje objave, kršćanske tradicije i crkvenoga učiteljstva

Vjeroučiteljica Marina HabazinVjeroučiteljica s. Katarina Knežević

U učionici i kod kućePosjet sakralnom objektu u mjestu stanovanja i izvan mjesta

2 sata tijekom školske godine

Tinta za printer cca 250,00 kn; papir za

ispis radnih materijala cca 50 kn i

drugi potrošni materija

Način vrednovanja vjeroučenika je propisan od Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. Vrši se pismenim i usmenim putem. Komponente ocjenjivanja su: znanje, stvaralačko izražavanje, zalaganje i kultura međusobnog komuniciranja.

3

Page 4: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

INFORMATIKAV. –VIII. RAZRED

Informatički opismeniti učenike za daljnje školovanje i korištenje informatičkih znanja u profesionalnom životu

Primijeniti informatičku pismenost u svladavanju nastavnog gradiva drugih predmeta

Učitelji informatike.Učiteljisu dužni provoditi godišnji plan i program, motivirati za rad, pripremati za natjecanje.Učenik je odgovoran redovito učiti, dolaziti na nastavu, poštivati pravila ustanove te sudjelovati u dogovorenim projektima.

U informatičkoj učionici i kod kuće.

70 sati tijekom nastavne godine po grupi.

Papir, boja, odlasci u Zagreb na sajam informatike 4000, 00 kn za 50 učenika (VII i VIII razreda), nositelj troškova roditelji i grad Vrbovec.

Znanje i vještine usmjeriti na pomoć u radu drugih predmeta, poticati učenike za nastup na natjecanjima te postitanje rezultata na natjecanju.

NJEMAČKI JEZIK4. RAZRED

Upoznati učenike s jezikom, kulturom i običajima naroda i zemalja njemačkog govornog područja. Stvaranje pozitivnog stava prema stranom jeziku.

Izgraditi pozitivan stav prema učenju stranog jezika. Cijeniti i poštivati stranu kulturu te uočiti razlike između vlastite i njemačke kulture.

Učiteljica Ana Čuljak i učenici

u školi, kod kuće Tijekom nastavne godine

Potrošni materijal za rad učenika 200 kn

Vrednovanje kroz individualni i grupni rad, usmeno i pismeno praćenje učenika, odnos prema radu.

NJEMAČKI JEZIK5. – 8. RAZRED

Osposobiti učenike za osnovnu govornu i pisanu komunikaciju u različitim situacijama svakodnevnog života proširenu elementima sociokulturne i interkulturalne kompetencije.

Razvoj vještine komuniciranja i sporazumijevanja na njemačkom jeziku.

Učiteljica Ana Čuljak i učenici

U školi, kod kuće Tijekom nastavne godine

Potrošni materijal za rad učenika 200 kn

Vrednovanje prema pravilniku o naćinu praćenja i ocjenjivanja, usmeno i pismeno ispitivanje, vrednovanje grupnog rada.

DODATNA NASTAVA Proširivanje i Razvijati kod učenika Učitelj U školi, u vanjskom 1 sat tjedno tijekom Potrošni materijal Vrednovanje samostalnog i 4

Page 5: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

IZGEOGRAFIJE, 5.r

produbljivanje geografskih znanja o Zemlji, značenju i povezanosti prirodnih i društvenih procesa i pojava; proširivanje osnovnih znanja o geografskoj karti, razvijanje sposobnosti uspješnog korištenja karte

zanimanje za stalno praćenje geografske stvarnosti u zemlji i svijetu; dodatna znanja i vještine koristiti u svakodnevnom životu

geografije- Sanja Hmelina i učenici 5.r.

prostoru ( terenska nastava- orijentacija sa kompasom) i kod kuće

školske godine za izradu plakata cca 200 kn

skupnog rada ( radovi učenika, plakati, powerpoint prezentacije)postignuti rezultati na natjecanjima

DODATNA NASTAVA IZ POVIJESTI

Proširivanje i produbljivanje gradiva iz povijesti; uočavanje uzročno- posljedičnih veza; snalaženje u vremenu i prostoru; razvijanje domoljublja i demokrativnosti

Steći dodatna znanja iz povijesti hrvatskog naroda i države, promicati učeničke radove u užoj i široj zajednici

Učiteljice: Zdenka Dončević (8.r) i Nevenka Totić ( 6.r.)

U školi (prezentacije), vanjskom prostoru (muzej, arhiv) i kod kuće

Tijekom nastavne godine

Potrošni materijal za izradu plakata ( oko 200 kn); odlazak u muzej i arhiv za učenike ( oko 1000kn)

Primjena individualnog i grupnog rada sa svrhom razvijanja učenikove kreativnosti, kritičnosti, samokritičnosti, osobnosti i odgovornosti. Obilježavanje važnih povijesnih događaja ( prezentacija)

DODATNA MATEMATIKA1.-4. RAZRED

Priprema učenika za logičko i kreativno razmišljanje

dopunjavanje i dograđivanje novih spoznaja

učitelji razredne nastave

na satu dodatne nastave kroz dodatne sadržaje

tijekom školske godine

troškovi papira i boje za pisač, odlasci na natjecanja

rezultati na školskim i ostalimnatjecanjima

DODATNA MATEMATIKA

V. – VIII. RAZRED

Proširivanje, produbljivanje i primjena matematičkih sadržaja, razvijanje logičkog mišljenja i zaključivanja, poticanje samostalnosti i samopouzdanja.

Osobno dokazivanje učenika, prezentacija škole, primjena znanja u svakodnevnomu životu.

Učitelji matematike: organiziranje i prilagodba nastave, priprema za natjecanje.Učenik: redovito dolaženje i marljivo izvršavanje zadataka.

U školi i kod kuće. 1 sat tjedno tijekom školske godine.

Organiziranje školskog natjecanja, 1000 kn.

Vrednovanje kroz zajednički rad tako da se potiče individualnost, ali i pripadnost grupi.Natjecanja, smotre, prezentacije.

DODATNA ENGLESKI Proširivanje znanja Osobno dokazivanje Učitelji U školi i kod kuće. Tijekom nastavne Materijali za izradu Vrednovanje kroz zajednički

5

Page 6: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

V.-VIII. RAZRED

engleskog jezika i kulture, upoznavanje engleskog kao jezika globalnog komuniciranja i medija, upotreba u suvremenoj tehnologiji.

učenika. Prezentacija škole, primjena znanja u svakodnevnom životu

engleskog: organiziranje nastave, priprema za natjecanja. Učenici: redovito pohađanje

godine plakata i papiri za printer (oko 300 kn)

rad, poticanje individualnosti, natjecanja

.

DODATNA NASTAVA IZ ENGLESKOG

JEZIKA ZA 6. RAZRED

Proširivanje znanja engleskog jezika,

usvajanje kulturoloških sadržaja

Osobno dokazivanje učenika, razvoj vještine

komuniciranja na engleskom jeziku

Darija Klepec i učenici 6.r

U školi na satovima dodatne nastave kroz

dodatne sadržaje

Tijekom školske godine, jedan sat

tjedno

Troškovi papira, boja za pisač,

Individualno vrednovanje

DODATNAENGLESKI JEZIK

8. RAZRED

priprema učenika za natjecanje u znanju

engleskog jezika

rad na naprednoj gramatici i vokabularu

eng. jezika u svrhu dogradnje znanja

Jelena Magoš Kuten

Na satu dodatne nastave, kroz

dodatne sadržaje (tekstovi i gramatika)

tijekom školske godine

troškovi papira i boje za pisač,

odlasci na natjecanja

rezultati na školskim i ostalimnatjecanjima

DODATNA NASTAVA IZ KEMIJE, 8..r.

Proširivanje i produbljivanje gradiva iz kemije, razvijanje logičkog razmišljanja, usmjeravanje učenika na istraživački rad te rad u grupi.

Priprema učenika za natjecanja, poticati interes za kemiju, a dodatna znanja i vještine učenici mogu koristiti u svom svakodnevnom životu.

Učiteljica kemije – M. Kuljko i učenici 8.r.

U prostorijama škole i kod kuće

1 sat tjedno tijekom školske godine

Kemijsko posuđe i pribor te kemikalije; materijal za izradu plakata i dr.

Natjecanja; individualno vrednovanje i vrednovanje kroz grupni rad.

DODATNA NASTAVA IZ

HRVATSKOG JEZIKA,8.r.

Usvojiti i razviti logička, fonetska i gramatička znanja i vještine primjenjujući ih u području jezične djelatnosti,u

-priprema učenika za natjecanja-rad na osobnoj promociji i promociji škole-priprema za svakodnevni život, tj. korištenje

Vesna Švarc, prof.-motivacija učenika, osmišljavanje i provedba programa,

-u školi i kod kuće - tijekom školske godine- svaki drugi tjedan 2 školska sata ili po potrebi ( 35 sati )

-pisani materijali –primjerci zadataka-materijali za plakate

-natjecanje u poznavanju hrvatskoga jezika ( razine)-prezentacije uz prigodne događaje ( Dani hrvatskoga jezika i sl. )-samovrednovanje i

6

Page 7: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

komunkacijskim situacijama te proširivati i produbljivati gradivo usmjeravajući učenike na istraživački rad .

komunikacijskih kompetencija

poticanje i usmjeravanje učenikaUČENICI-redovito pohađanje nastave i rad –vježbanje, istraživanje

vrednovanje ( uz bodrenje i poticaj) nastavnika

DODATNA NASTAVA IZ INFORMATIKE 7.

razred

Razvijanje i produbljivanje znanja i vještina usvojenih u programu izborne nastave. Razvijanje logičkog mišljenja i zaključivanja kroz upotrebu programskih jezika.

Stjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija u svakodnevnom životu

Učitelj informatike: Mladen Sesvečan

Rad u informatičkoj učionici, kod kuće, u vanjskom prostoru

Dva sata tjedno tijekom školske godine

Potrošni materijal (papir, boje za printer, baterije, …)Troškovi organizacije šk. natjecanja

Vrednovanje kroz zajednički rad tako da se potiče individualnost, ali i pripadnost grupi.Natjecanja, smotre

DODATNA NASTAVA IZ

KEMIJE, 7.RAZRED

Proširivanje i produbljivanje gradiva iz kemije; uočavanje uzročno- posljedičnih veza

Steći dodatna znanja iz kemije

Učiteljica:Andreja Erak

U školi ( prezentacije), vanjskom prostoru i kod kuće

1 sat tjedno tijekom školske godine

Tinta za printer ; papir za ispis radnih materijala i drugi potrošni materija

Primjena individualnog i grupnog rada sa svrhom razvijanja učenikove kreativnosti, kritičnosti, samokritičnosti, osobnosti i odgovornosti.

DOPUNSKA NASTAVA IZ KEMIJE,7.RAZRED

Osposobljavanje učenika za svladavanje temeljnih znanja

Uvježbavanje i osposobljavanje za samostalan rad učenika

Učiteljica:Andreja Erak

Na satu dopunske nastave kroz dopunske sadržaje

1 sat tjedno tijekom školske godine

Tinta za printer ; papir za ispis radnih materijala i drugi potrošni materija

Rezultati samostalnog rada

DOPUNSKAENGLESKI JEZIK

8. RAZRED

Nadoknađivanje nedostataka u znanju

Poboljšati predznanje učenika u svrhu usklađivanja s gradivom 8. razreda

Jelena Magoš Kuten

Na satu dopunske nastave, kroz sadržaje gradiva (tekstovi i gramatika)

Tijekom školske godine 1 sat tjedno

Troškovi papira i boje za pisač

Rezultati samostalnog rada, uspjeh na kraju školske godine

DOPUNSKA NASTAVA IZ ENGLESKOG

JEZIKA , 6.r

Pomoći učenicima u svladavanju gradiva, nadoknaditi nedostatke u znanju

Poboljšati znanje učenika, poticati razvijanje osnovnih jez. vještina

Darija Klepec, učenici 6.r

Na satu dopunske nastave

Tkijekom školske godine, jedan sat tjedno

Troškovi papira i boje za pisač

Rezultati samostalnog rada, uspjeh na kraju školske godine, praćenje uspjeha učenika

DOPUNSKA NASTAVA IZ KEMIJE, 8..r.

Pomoći učenicima da savladaju osnovno

Ospsobljavanje učenika za samostalan rad.

Učiteljica kemije –

U prostorijama škole i kod kuće

1 sat tjedno tijekom školske godine

Papiri za printanje, tinta i dr.

Rezultati samostalnog rada.

7

Page 8: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

gradivo kemije. M. Kuljko i učenici 8.r.

DOPUNSKA MATEMATIKA1.-4. RAZRED

Osposobljavanje učenika za svladavanje temeljnih znanja

Uvježbavanje i osposobljavanje za samostalan rad učenika

Učitelji razredne nastave

Na satu dopunske nastave kroz dopunske sadržaje

Tijekom školske godine

Troškovi papira i boje za pisač, dodatna didaktička sredstva

Rezultati samostalnog rada, uspjeh na kraju školske godine

DOPUNSKA HRVATSKI JEZIK

1.-4. RAZRED

Osposobljavanje za bolje verbalno i pismeno izražavanje

Uvježbavanje i osposobljavanje za samostalan rad učenika

Učitelji razredne nastave

Na satu dopunske nastave kroz dopunske sadržaje

Tijekom školske godine

Troškovi papira i boje za pisač, dodatna didaktička sredstva

rezultati samostalnog rada, uspjeh na kraju školske godine

DOPUNSKA MATEMATIKA

V. – VIII. RAZRED

Pomoć učenicima koji teže usvajaju matematičke sadržaje ili imaju određene praznine u znanju prilagodbom metoda rada i individualnim pristupom.

Pravodobno reagiranje na učenikov neuspjeh u matematici.

Učitelji matematike: organiziranje nastave i prilagodba rada i metoda.Učenik: ozbiljno prihvaćanje pomoći učitelja

U školi. 1 sat tjedno tijekom školske godine.

Praćenje uspjeha učenika.

IZVANNASTAVNE AKTIVNOSTI

Otkriti i potaknuti darovitost djece, razvijati kreativnost i stvaralaštvo.

Poticanje učenika za rad izvan redovne nastave te znanje i vještine usmjeriti prema potrebama života. Poticati samostalnost učenika.

Učitelj kao voditelj i kreator aktivnosti i učenik kao korisnik.

Interesne skupine u prostorima škole, igralištima, pozornici, dvorani.

Skupine rade po zaduženju jedan ili dva sata tjedno.

Svaka skupina planira troškove za sebe

Sve sposobnosti i znanja usvojene u radu na skupini učenici prezentiraju na izložbama, predstavama, natjecanju, smotrama…

Dramska skupina - razvijati izražajne i kreativne sposobnosti učenika (čitanje, govorenje, gluma)- poticati učenike na kvalitetnije provođenje slobodnog vremena- razvijati kritički odnos prema scenskoj umjetnosti

Izvođenje predstava na školskim priredbama, pokazivanje učeničkog umijeća.

- učiteljice Renata Pavlović (od 1. do 4. razreda) i Žaklina Hasnaš (od 5. do 8. razreda) – poticanje razvoja izražajnih i kreativnih sposobnostiučenika- učenici – redovito i

- i zvannastavne aktivnosti – dvije skupine po dva sata tjedno- probe i izvedbe predstava održavaju se u školskim prostorima podesnim za postavljanje scene- sudjelovanje na smotrama dječjeg stvaralaštva (LiDraNo, CKI Maksimir,

tijekom nastavne godine

- materijal za izradu scenografije, rekvizita i kostima 600 kn

Predstave se vrednuju na školskim priredbama (kritički osvrt voditelja i sudionika te reakcije publike), na smotrama i natjecanjima (procjene prosudbenih povjerenstava)

8

Page 9: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

odgovorno sdjelovanje u probama predstava, razvijanje vlastitih izražajnih i kreativnih sposobnosti

priredbe u gradu Vrbovcu)

Novinarska skupina

- razvijati sposobnosti pismenog i usmenog izražavanja, čitanja, govorenja

Iva Paun (od 5. do 8. razreda)-poticanje razvoja izražajnih, pisanih i kreativnih sposobnosti učenika.Učenici redovito sudjeluju u pisanju različitih novinskih vrsta te pračenju kulturnih djelatnosti u i izvan škole

-izvannastavne aktivnosti- dva sata tjedno tijekom cijele školske godine

-tijekom nastavne godine

-tisak školskog lista 5 000-10 000 kn

-školski list se vrednuje na motrama i natjecanjima (procjene prosudbenih povjerenstava)

Literarna družina-razvijati literarne sposobnosti, kreativne jezične djelatnosti-znati pismeno izraziti svoje misli, stavove, nakane i osjećaje na razumljivo, uvjerljivo i kreativno oblikovan način - razvijati pozitivne vrijednosti u skladu s humanističkim naslijeđem

Prikazati učeničko stvaralaštvo užoj i široj zajednici, promidžbaučenika i škole

Vesna Švarc , prof.-motivacija, osmišljavanje i provedba programa, poticanje i usmjeravanje učenika- učenici.- keativan rad, radovitost na satancima skupine

učionica, školska i gradska knjižnica

Tijekom školske godine 35 sati ( 1 sat tjedno )

- literarni časopisi- pisani materijali – (l istići za motivaciju , za izradu plakata)

- sudjelovanje u prigodnim programima Škole i zajednica- plakati, književne večeri- literarni natječaji i natjecanja( LIDRANO )-prilog u školskom listu

Literarna družina 1. – 4. razred

-razvijati literarne sposobnosti, kreativne jezične djelatnosti

Prikazati učeničko stvaralaštvo užoj i široj zajednici, promidžba

Dušica Kutijaučiteljica

U školi , knjižnici, terenskoj nastavi

1. sat tjedno Potrošni materijal Pisanje radova u školskom listu-prezentiranje, LIDRANO, objava u dječji, novinama

9

Page 10: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

-znati pismeno izraziti svoje misli, stavove, nakane i osjećaje na razumljivo, uvjerljivo i kreativno oblikovan način

učenika i škole

Humanitarna grupa

Usmjeravati učenike na potrebu razvijanja osnovnih humanih vrednota i rada u timu. Upoznavanja sa postupcima Prve pomoći

Prezentacija škole na školskom i/ili županijskom natjecanju podmlatka HCK-aPriprema i osposobljavanje ekipe Podmlatka HCK-a

Voditelj grupe Ana ArežinaPredstavnik GDCK; učenici

Učionica i kabinet 2 sata tjedno tijekom školske godine

Potrošni materijal za izradu skripti; nabavka materijala za Prvu pomoć cca 200,00 kn

Sudjelovanje na školskom i/ili županijskom natjecanju Podmlatka HCK-a; kritički osvrt voditelja

Školska zadruga„Vrba“

Cilj zadruge je okupiti na dobrovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjenom metodičkih postupaka pod vodstvom učiteljica omogućiti im razvoj sklonosti, sposobnosti i interesa koje im mogu biti od velike koristi u budućem životu.

Omogućiti učenicima da prikažu rezultate svoga rada užoj i široj zajednici te na temelju njihova vrednovanja steknu priznanja i ptvrdu svojih sposobnosti, znanja i vještina.

Voditeljica zadruge Danijela Eranović

U školskom vrtu, unutar škole (učionica, radni prostor)

2 sata tjedno Potrebna sredstva za rad u svim grupama koje obuhvaća školska zadruga su cca 5000 kn

Sudjelovanje na smotri učeničkih zadruga, manifestacijama, prodajnim izložbama

tkalje

Razvijanje kreativnihsposobnosti učenika i interesa za stare zanate.

Sudjelovanje u radu školske zadruge, njenimprodajnim izložbama i smotrama.

Učitelji i učenici.

Jedan sat tjedno, tijekom cijele školske godine.

Šk.god. 2009./2010.

Materijal za tkanje u vrijednosti od 100 kuna.

Vođenje bilježaka o radu svakog učenika.Sudjelovanje na prodajnim izložbama i smotrama zadruga.

malevezilje

Razvijanje kreativnih sposobnosti učenika iinteresa za upoznavanje različitih vrsta vezova iznašeg zavičaja.

Sudjelovanje u radu školske zadruge, njenim prodajnim izložbama i smotrama.

Učitelji i učenici.

Jedan sat tjedno, tijekom cijele školske godine.

Šk.god.2009./2010.

Materijel za vezenje u vrijednosti 300 kuna.

Vođenje bilježaka o radu svakog učenika.Sudjelovanje na prodajnim izložbama i smotramazadruga.

keramičarskagrupa

-razvijati kreativnost i maštu učenika kroz rad u glini

Pokazati i prezentirati se roditeljima,školi i široj zajednici

Voditelj grupeMarina Habazin

U školi,učionica,radni prostor

1 sat tjedno Potrošni materijal,nabava materijala za izradu

Sudjelovanje na smotri zadruga,smotrama,prodajnim izložbama

10

Page 11: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

keramike 1000 kn

Kritički osvrt

kreativna grupa

Likovna skupina 1. – 4.

-razvijati maštu i kreativne sposobnosti učenika kroz izradu nakita, likovnog izražaja, predmeta vezanih uz blagdane

Razvijanje stvaralačkih sposobnosti,upoznavanje i razvijanje likovnog jezika,likovnih i kompozicijskih elemenata

-prezentirati školi, roditeljima, široj zajednici

Razvoj sklonosti za likovno stvaranje i sudjelovanje u likovnim natječajima, izložbama

-učiteljica Zlata Bešan, Darija Farkaš, učenici

Učiteljica Vlasta Došlinec

-škola, radni prostor, učionica,

Školski prostor, učionice, školski list,

1 sat tjedno

1. sat tjedno

-potrošni materijal, perlice, špaga, masa za modeliranje, cca 1000 kn

Oko 300kn, papir,boje različite

-sudjelovanje u prigodnim programima škole i zajednice, izložbama

Sudjelovanje na izložbama

vrtlarska grupa

Usvajanje osnovnih elemenata uzgoja i korištenja ljekovitog bilja. Sadnja, održavanje, sakupljanje i pakiranje lavande,

Prezentacija škole, priprema za profesionalni život. Usvojena znanja i vještine koristiti u svakodnevnom životu.

Voditelj grupe Mirjana Galic

-vanjski prostor škole

Tijekom školske godine prema potrebama u održavanju lavande.

Potrošni matrijal potreban za održavanje sadnica i za izradu vrećica za pakiranje lavande -200 kuna.

-sudjelovanje na smotri zadruga, prezentacija i prodaja lavande.

ORNITOLOŠKA GRUPA, 5. – 8. r.

Upoznati učenike s pticama (građa, način hranjenja, stanište...), shvatiti važnost ptica u prirodi, razvijati ljubav i potrebu njihove zaštite.

Podučiti učenike kako pomoći pticama tijekom zimskih mjeseci, te u proljeće kada mnogi ptići ispadaju iz gnijezda te kako općenito aktivno sudjelovati u zaštiti ptica.

Učiteljica biologije – M. Kuljko i učenici 5. – 8. razreda

Izvannastavna aktivnost; u prostorima škole, terenska nastava oko škole, (u okolici Vrbovca ili u Zagreb)

2 sata tjedno tijekom školske godine

Materijal za izradu kućica i hranilica za ptice, hrana za ptice, materijal za plakate, troškovi terenske nastave

Prikaz rezultata rada grupe – plakati, prezentacije, izložba, postavljanje hranilica oko škole.Vođenje bilješki o učeničkom radu tijekom godine.

FILMSKA SKUPINA Proširivanje i produbljivanje znanja iz medijske kulture, osnove snimanja i montaže.

Proširivanje znanja i spoznaja o filmu. Prezentacija učeničkih radova.

Učitelj- razvijanje kreativnih sposobnosti učenika.Učenik- redovno dolaženje na izvannastavnu

U školi i izvan škole.2 sata tjedno tijekom godine.

Potrošni materijal ... 500 kn

Sudjelovanje na smotrama filmskog stvaralaštva. Kritički osvrt voditelja.

11

Page 12: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

aktivnost.

IZVANNASTAVNE AKTIVNOSTI –

PODRUČNE ŠKOLE 1. – 4. RAZRED

GRUPA ZA ESTETSKO UREĐENJE ŠKOLE

PŠ-LONJICA

-osvještavati korelaciju među ostalim izvannastavnim grupama kod osmišljavaja školskih priredbi -razvijati samostalnost pri individualnom radu i osjećaj za timski rad pri zajedničkom uratku - razvijati stvaralačke sposobnosti -donošenje estetskih prosudbi kod uređenja interijera

-izrada scene, kostima i ostalih rekvizita za izvedbu školskih priredbi, sudjelovanje u estetskom uređivanju škole, uređivanje školskih panoa

-učenici iz razrednih odjeljenja i učiteljica Ružica Bosanac

-estetsko uređivanje škole prema godišnjem planu i programu obilježavanja određenih dana i održavanja šk. svečanosti –izrada kostima i rekvizita za šk. svečanosti

-1 školski sat tjedno u radu s učenicima

razni materijali za izradu kostima i scenskih rekvizita , za uređenje panoa i škole povodom raznih manifestacija –sobno i vanjsko cvijeće

-pratiti i razgovarati o ostvarenosti zadataka, isticati pozitivna rješenja, poticati estetsku osvještenost i razvijati suradnju među učenicima – uređenje panoa i škole, upotreba kostima i rekvizita na školskim priredbama gdje ih vrjednuju gledatelji

MALI ZBOR1.-4. RAZRED

(U MATIČNOJ I PODRUČNIM ŠKOLAMA)

razvijanje glazbenih sposobnosti i kreativnosti učenika, razvijanje individualnog interesa i motivacije, poticanje samopouzdanja, povjerenja u vlastite glazbene sposobnosti i želju za pjevanjem u grupi

priprema napjeva za školske priredbe

učitelji, učenici jedan sat tjedno tijekom cijele školske godine

šk. god. 2009/2010. CD – i s dječjim napjevima – 100 kntehnička oprema – amortizacija

vođenje bilješki o učeničkom radu tijekom godine;prikaz rezultata rada pred roditeljima na školskim priredbama za Dane kruha, Božić i Novu godinu i na kraju školske godine

PLESNO – PJEVAČKA, PŠ POLJANA

Stjecanje novih znanja i vještina iz područja plesa, pjevanja, sviranja, skupnoga muziciranja i opće scenskoga izvođenja. Razvijanje plesnih i pjevačkih sposobnosti.

Razvijanje učenikovih stvaralačkih sposobnosti, poticanje kreativnosti i improvizacije učenika, usvajanje socijalnih vještina – međusobne suradnje, pomaganja, kordiniranja te usvajanje pozitivnih stavova u ostvarivanju plesno – pjevačkih programa, odnosno aktivnosti.

Učitelj – voditelj, učenici, roditelji zajedničkom suradnjom, voditelj organizira, kordinira, uvježbava, sudjeluje u prezentaciji programa.

Priredbe i predstave u razredu, prigodni programi (Dan kruha, Božić, Valentinovo, Fašnik, Dan škole, Uskrs).

35 sati godišnje u šk. g. 2009./2010.

Ovisno o ispravnosti tehničkih sredstava – CD player, sintetizator zvuka (300 – 1000 kn) te u suradnji s roditeljima oko kostima za učenike, u protivnom papir (u boji, hamer, kolaž i sl.) – do 200 kn .

Samovrednovanje učenika i učitelja (analiza uspješnosti ostvarenih aktivnosti, uvježbavanjem i uočavanjem ispraviti nepravilnosti u njihovoj realizaciji kako bi se s vremenom postizali sve bolji rezultati, individualizirani pristup učenika).

12

Page 13: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

RITMIČKA GRUPAPŠ LONJICA

Zadovoljavanje individualnih potreba učenika za umjetničko- plesnim stvaralaštvom, skladom pokreta, te njegovanje baštine uže i šire zajednice.

Uvježbavanje plesnih koreografija za sudjelovanje na nastupima, odnosno priredbama,vezanih za obilježavanje određenih datuma u godini

Učenici od prvog do četvrtog razreda i učiteljica Zlata Tomašković

Program plesnih skupina realizirati će se kao izvannastavna aktivnost.

1 školski sat u radu s djecom

materijali za izradu plesnih kostima (u korelaciji s estetskom grupom), CDi s glazbenom podlogom

Redovito praćenje rada skupine i razvijati interese i motivirati za rad vršit će voditelji. Sudjelovanje u školskim predstavama, pred nastavnicima i roditeljima

VELIKI ŠKOLSKI ZBOR I UDARALJKE

(V - VIII)

Osnovni cilj je učenikova glazbena aktivnost, afirmiranje svijesti o osobnim glazbenim sposobnostima i sklonosti ka umjetničkoj glazbi, utjecati na glazbeni ukus učenika i potrebu za glazbenim izrazom.

Sudjelovanje na školskim priredbama (Sveti Nikola, Dan škole, Božić, Dani kruha…), razredne priredbe, nastupi izvan mjesta.

Učenici iz razrednih odjeljenja i učiteljica Andrea Štajminger

U učionici glazbene kulture.

Redovito tokom cijele školske godine dva sata tjedno + dodatne probe radi nastupa

Glazbena literatura 100,00 kn

Skupno vrednovanje s obzirom na pojedinca i skupinu.Proširivanje učenikova interesa za različite glazbene sadržaje , unapređivanje glazbene kulture učenika i njegovanje glazbene baštine

ŠKOLSKI SPORTSKI KLUB

„VALENTIN“

Omogućiti što većem broju učenika organizirano bavljenje sportom, te putem treninga, utakmica i natjecanja stjecati znanja i vještine iz sporta kojim se bave.

Razvijati interes za osobni napredak u različitim sportskim aktivnostima. Usvajanje znanja o očuvanju i promicanju zdravlja. Razvijati i njegovati higijenske navike. Promicanje općih ljudskih vrijednosti. Omogućavanje osobne afirmacije učenike kroz natjecanja i utakmice. Osposobljavanje za timski rad.

Voditelj ŠSD, Učitelji TZK, vanjski suradnici (treneri klubova s kojima je ŠSD sklopilo sporazum o suradnji).

Putem treninga u školi i klubovima. Kroz natjecanja i utakmice.Izvannastavne aktivnosti organizirane u školi:Nogomet – dječaciGimnastika – dječaci i djevojčiceOdbojka - djevojčice

Tijekom šklske godine, ovisno o kalendaru natjecanja.

Nastavna sredstva i pomagala 3000 kn. Oprema (trenirke, dresovi) 4000 kn. Organizacija i provedba natjecanja 8000 kn. Stručna usavršavanja, stručna literatura 3000 kn.

Sudjelovanje na međurazrednim natjecanjima, natjecanje na nivou gradova i općina te županijskim i državnim natjecanjima.

13

Page 14: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

EKO ŠKOLA Osnovni cilj je razvijati naviku življenja po ekološkim zakonitostima

Namjena je podučiti učenike kako postupati sa otpadom,kako štedjeti sve izvore energije

Svi učitelji , učenici i ostali djelatnici naše škole te vanjski suradnici

Škola i okoliš škole Permanentno tijekom školske godine

Troškovi odlaska na seminare, razna natjecanja i organizacija projektnog dana

dodjela zelene zastave nakon ostvarenog zadanog plana

WWW STRANICA ŠKOLE

Integrirati školske aktivnosti i događanja u cjelokupni društveni život lokalne, ali i šire zajednice tako da informacije budu dostupne svima u trenutku kada požele doći do iste.

Prezentacija i promidžba škole, uspostava bolje suradnje škole s roditeljima, ali i svim građanima uže i šire zajednice, razvijati kod učenika škole svijest o potrebi svakodnevnog praćenja servisnih informacija vezanih uz školu, ali i potrebi objavljivanja istih

Učitelj informatike zadužen za održavanje web stranica(Nikolina Čehok): objavljuje sadržaje dobivene od strane učitelja, učenika (novinarska, literarna, športska, itd. grupa) i od strane struče pedagoške službe.Učitelji , učenici i stručna pedagoška služba: dostavljaju gotove

U školi i kod kuće. Tijekom godine realizacija sati tjedno po opsegu posla, ali ukupno godišnje 70 sati.

Digitalni fotoaparat u vrijednosti 500 – 1000 kn kako bi učitelj zadužen za održavanje web stranica mogao brže evidentirati i objaviti neka događanja u školi koja je potrebno objaviti što brže

Vrednovanje kroz motivaciju učenika u školskim postignućima u svim područjima , razvijanje ponosa kroz pripadnost uspješnoj školi čija su postignuća objavljena na školskim web stranicama.

14

Page 15: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

materijale koje treba objaviti na web stranicama

IZVANUČIONIČKA NASTAVA

Izleti, ekskurzije,odlasci u kino, kazalište, na izložbe, odlasci u druge ustanove, terenska nastava, škola u

prirodi,.

Cilj zvanučioničke nastave je učenje otkrivanjem u neposrednoj životnoj stvarnosti, u kojemu se učenici susreću s prirodnom i kulturnom okolinom, ljudima koji u njoj žive i koji su utjecali na okolinu.Rad izvan škole potiče radost otkrivanja, istraživanja i stvaranja, pogodan je za timski rad potiče intelektualna čuvstva te je pogodan za stvaranje kvalitetnih odnosa unutar odgojno – obrazovne skupine.Pri organizaciji ovog oblika rada vodi se računa o interesima, mogućnostima i sposobnostima učenika.

Učenicima od prvog do osmog razreda a osnovna namjena znanje i vještine usmjeriti prema potrebama života te ih koristiti za napredak sebe i drugih.

Osposobiti učenike za kritična promatranja i razmišljanja, očuvanje okoliša i poticanje za sudjelovanje u aktivnostima koje doprinose zaštiti i unapređivanju okoliša

Nositelji su učitelji, učenici, stručni suradnici , vanjski suradnici.

Detaljnim planom i programom razradit će se za svaku izvanučioničku nastavu aktivnosti te predložiti roditeljima i učenicima

Tijekom nastavne godine

Uz potrošni materijal izradit će se troškovnik u izvedbenom planu za svaku određenu aktivnost

Samovrednovanjem, upitnicima za učenike i roditelje, anketama, analizama.

IZVANUČIONIČKA NASTAVA

I. – IV. razredOd doma do škole

Ponašanje u prometuGodišnja doba u mom

mjestuIzložbe

Priroda nas okružujeDječji tjedan – sport, zdravlje rekreacijaPokladni običaji

Orijentacija

Učenje zorno, otkrivanjem u neposrednoj životnoj stvarnosti. Poticanje zajedništva i suradnje, sudjelovanje u događanjima koje organizira lokalna sredina.Upoznavanje znamenitosti mjesta i njegove važnosti.

Učenicima nižih razreda Učitelji, roditelji, stručni suradnici, učenici i drugi vanjski suradnici: predstavnici grada, policije, gradske knjižnice, gospodarstveni djelatnici i sl.

Odlasci u prirodu, odlasci na spomen obilježja, šetnja i obilazak mjesta, igrališta.Posjet ustanovama, galerijama…

Tijekom nastavne godine a planirano godišnjim planom i programom

Troškovi :Ulaznice, prijevoz, papir i ostali potrebni materijal svaki učitelj će potražiti za svoju grupu.

Anketiranje učenika, roditelja i učitelja. Izrada prezentacija, praćenje rada učenika, zalaganja analiza i kritički osvrt.

15

Page 16: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

Zaštita i čuvanje okolineVode u zavičaju

PrometKulturno povijesni

spomeniciŽupanijsko središte

IZVANUČIONIČKA NASTAVA

V. – VIII. razredKulturno povijesni

spomenici u zavičajuSajam mogućnosti

Topografski zemljovidFenološka promatranja u

prirodiŠuma

Blagdani u našem mjestuVeliko i malo početno slovo –Grad Vrbovec

IzložbeGujavice i mekušci u

krugu školeŠkolsko dvorište

Barokne umjetnostiPosjet gospodarskoj ustanovi u mjestu

Orijentacija-top. karta

Zorno učenje, razvijanje kreativnosti, samostalnosti i praktičnog rada.Praćenje, promatranje i unapređivanje rada izvan redovne nastave. Doživjeti i osvijestiti složenost, raznolikost i međusobnu povezanost svi čimbenika koji djeluju u čovjekovu okruženju.Sudjelovanje u događanjima u mjestu i osvješćivanje njihove važnosti.Upoznavanje s značajem i važnošću ljudi koji su pridonesli našoj zajednici .

Učenicima viših razreda.

Učitelji, stručni suradnici, vanjski suradnici, roditelji

Odlasci u prirodu, odlasci na spomen obilježja, šetnja i obilazak mjesta, igrališta.Posjet ustanovama, galerijama.

Tijekom nastavne godine a planirano godišnjim planom i programom

Troškovi :ulaznice, prijevoz, papir i ostali potrebni materijal svaki učitelj će potražiti za svoju grupu.Troškovi za printer, podlošci za pisanje, papir, dalekozori, fotoaparat, povećala.

Anketiranje učenika, roditelja i učitelja. Izrada prezentacija, praćenje rada učenika, zalaganja analiza i kritički osvrt, objavljivanje u školskom listu.Izrada zbirki, izložba fotografija…

TERENSKA NASTAVA1. razred : odlazak u

kazalište u Zagreb i ZOO vrt

2.. razred: odlazak u Zagreb, posjet zračnoj luci i Jarunu, posjet kazalištu3. razred: posjet kazalištu

u ZagrebuŠkola u prirodi

4. razred: posjet kazalištuPlitvička jezera

Ispunjavanje određenih odgojno-obrazovnih ciljeva i zadaća.

Proširivanje i produbljivanje znanja iz medijske kulture, razvijanje kreativnosti Učenje otkrivanjem i zornim promatranjem, usvajanje vrijednosnih

Učenici 1. – 8. razreda

Interdisciplinarno povezivanje različitih sadržaja nastavnih predmeta radi bržeg i lakšeg učenja.

Namjena je i upoznavanje svoje domovine njegovanje

Učitelji, roditelji, stručni suradnici, učenici i drugi vanjski suradnici: predstavnici grada, policije, gradske knjižnice, gospodarstveni djelatnici i sl.

Odlasci u prirodu, u mjesto, posjet kulturno povijesnim spomencima.Odlasci u bližu okolini. Istraživanje zavičaja, etnologije, kulture.

Tijekom nastavne godine a planirano godišnjim planom i programom

Troškovi :Ulaznice, prijevoz, papir i ostali potrebni materijal svaki učitelj će potražiti za svoju grupu.Realni potrebni troškovi ovisno o cijeni ulaznica, prijevoza…

Prezentacije, demonstracije, analize, kritički osvrti, natjecanja, metodama spoznavanja.

16

Page 17: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

5. razred: Arheološki muzej i kazalište

6. razred: Varoški Lug – šuma

Odlazak u kazalište u Zagreb i muzej

7. razred: maturalno putovanje

Odlazak u kazalište u Zagreb i muzej

8. razred: odlazak u HNK i muzej

Jednodnevna terenska nastava prema dogovoru

mjerila.Poticanje radosti otkrivanja, istraživanja i stvaranja te stvaranje i poticanje intelektualnih čuvstava .

nacionalne i kulturne baštine.

ŠKOLA U PRIRODI 3. RAZREDI

Iskustveno znanje učenika treba u novoj životnoj sredini povezati s programskim, ali i s prigodnim aktualnim sadržajima. Na taj ćemo način u školi u prirodi osigurati kontinuitet rada škole; učvrstiti i provjeriti kvalitetu razrednog odjela; razvijati sposobnost svakog učenika da u novim prilikama može uspješno učiti, raditi i primjereno svojoj dobi organizirati slobodno vrijeme.

Škola u prirodi ima ponajprije odgojnu ulogu i svojom organizacijom treba osigurati povoljne uvjete za zdrav život i primjereno i mnogostrano aktiviranje učenika u novoj životnoj sredini, i to u otvorenim prostorima.

Učenici, roditelji, učitelji i drugi vanjski suradnici.

Odlazak u primorski kraj, posjet kukturno povijesnim spomenicima, istraživanje zavičaja (reljef, flora, fauna) kulture i načina života primorskog zavičaja.

Trajanje 5 dana tijekom školske godine.

Troškove snose roditelji cca 1000 kn.

Praćenje rada i zalaganja učenika, metode spoznavanja, objavljivanje dostignuća na razrednim plakatima i u školskom listu.

ŠKOLA PLIVANJA 4. RAZREDI Obuka neplivača,

učenika i učenica koji pohađaju IV razred.

Upoznavanje polaznika sa značajem plivanja općenito i osposobljavanje učenika za vještinu plivanja- • razvijati: koordinaciju, ravnotežu, spretnost, okretnost,

Učitelji, stručni suradnici, učenici , učitelji plivanja, pedagoški voditelj

Odlazak na desetodnevni boravak u Nerezine.

Tijekom ljetnih praznika.

Troškove snose roditelji i grad Vrbovec cca 2000 kn

Provjera znanja plivanja, dodjela diploma plivačima i poluplivačima.

17

Page 18: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

fleksibilnost, preciznost, snagu, brzinu;. Jačati volju i upornost, sistematičnost, odlučnost i odvažnost;•pravilno i kreativno korištenje slobodnog vremena • na globalnom planu razvijanje plivačkog sporta, kao i povećanje same plivačke kulture kod djece.

MATURALNO PUTOVANJE 7.

RAZREDI

Putovanje učenika, upoznavanje znamenitosti, učenje na terenu.

Upoznati znamenitosti Hrvatske i kulturnu baštinu posjećenih krajeva (srednja Dalmacija)

Razrednici sedmih razreda i drugi nastavnici.

Odlazak na putovanje, obilazak značajnih spomenika i prirodnih bogatstava.

Krajem školske godine.

Turistička agencija, autobus, smještaj, cca 1000 kn.

Upitnicima za roditelje i učenike, usmenim vrednovanjem.

ŠKOLSKA KNJIŽNICA

Samostalnost učenika: snalaženje u upotrebi informacijskih izvora, razumijevanja i uporaba informacija korištenjem klasičnih izvora i suvremene tehnologije.

Razvijati stvaralačko i kritičko mišljenje korisnika s ciljem pripreme za cjeloživotno učenje.

Školski knjižničar, učenici, učitelji i stručni suradnici.

Rješavanjem informacijskih problema pretraživanjem knjižničnih baza podataka, oblikovanjem sažetaka, vrjednovanjem mrežnih stranica, uporabom informacijske tehnologije.

Tijekom školske godine.

Računala s internet vezom, časopisi (stručni i dječji), bogata referentna zbirka – 7.000,00 kn.

Samovrednovanjem, upitnicima za učenike, roditelje te anketama.

ŠKOLSKILOGOPED

Prevencija i rano otkrivanje,dijagnostika i rehabilitacija poremećaja komunikacije.Upućivanje na daljnje specijalističke preglede i ispitivanja. Opservacija djece s poteškoćama u komunikaciji.

Ciljanim vježbama poticati razvoj govora, jezika i ostalih komunikacijskih vještina radi što uspješnijeg i lakšeg svladavanja obrazovnog procesa te postizanja zadovoljstva i stjecanja

Školski logoped i učenici.

Individuani rad u logopedskom kabimetu prema određenom rasporedu.

Tijekom školske godine.

Papir, boja za pisač i ostali potrošni materijal- 250,00 knDidaktičke igračke i pomagala – 500,00 knStručna literatura – 250,00 kn

Školski logoped tijekom godine redovito vodi zabilješke o napretku učenika i pohranjuje ih u dosje. Vrednovanje i praćenje napretka učenika od strane učitelja ili predmetnih nastavnika.

18

Page 19: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

Savjetodavni rad s učiteljima i roditeljima.

samopouzdanja u školi i u daljnjem životu.

Interaktivni CD – i – 150,00kn

POSEBNA ODGOJNO OBRAZOVNA GRUPA

Rad s učenicima s posebnim odgojno –

obrazovnim potrebam(posebni program

za djecu s lakom mentalnom retardacijom

Prikupiti podatke o učeniku i prilagoditi program njegovim sposobnostima i potrebama – utvrditi realnu razinu učenikovih sposobnosti i znanja. .Utvrditi posebne učenikove potrebe i način zadovoljavanja istih.

Usvajanje komunikacijskih vještina (govor, pisanje, čitanje) prema individualnim psiho-fizičkim sposobnostima učenika;

Razvoj matematičke kompetencije (primjena matematičkih znanja u svakodnevnim situacijama)

Razvoj socijalne kompetencije

Pazvijena svijest o potrebi očuvanja prirode i zaštite okoliša, o vlastitom zdravlju i zdravlju drugih

Razvoj praktično-radne vještine za svakodnevni život;

Razvoj samopouzdanja, samopoštovanja i svijesti o vlastitim sposobnostima.

Namjena aktivnosti u radu s učenikom s posebnim potrebama i rješenjem o primjerenim oblicima obrazovanja je prilagodba nastavnog plana i programa sposobnostima i potrebama djeteta, kao i usmjeravanje na ono što dijete može ostvariti

Namjena aktivnosti u radu s učenikom s posebnim potrebama i rješenjem o primjerenim oblicima obrazovanja je prilagodba nastavnog plana i programa sposobnostima i potrebama djeteta, kao i usmjeravanje na ono što dijete može ostvariti

Nastava za učenike s posebnim odgojno – obrazovnim potrebama se odvija u posebnoj učionici i unutar svojim matičnih razrednih odjeljenja (odgojni predmeti) , prema utvrđenom rasporedu sati.

Svakodnevno učitelj defektolog prilagođava opseg nastavnih sadržaja i metode i sredstva rada tijekom nastavnog procesa

Troškovi se svode na potrošni materijal, fotokopiranje, didaktički materijal itd.. Oko 1000 kuna na školsku godinu.

Način vrednovanja se sastoji od kontinuiranog vrednovanja i praćenja napredovanja učenika naspram posebnog edukacijskog programa koji je smišljen u skladu sa sposobnostima djeteta.

19

Page 20: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

RAD S DAROVITIM UČENICIMA-GRUPA

ZA POTICANJE I RAZVOJ LOGIČKOG

I STVARALAČKOG MIŠLJENJA

Razvoj i poticanje darovitosti Razvoj i poticanje sposobnosti iz kognitivnog i metakognitivnog područja Razvoj određenih osobina ličnosti

Omogućiti darovitoj djeci da uče ono što vole, na način koji vole, te da im se osigura zanimljiv , dinamičan i fleksibilan program rada

Školska psihologinjaIzići u susret potrebama i pravima darovite djece, nastojeći ih što bolje i uspješnije zadovoljiti

U školiKroz izlete u Zagreb i okolicu

1.5 sati tjedno (petak, od 17 do 18.30 sati)

Potrošni listovi za testiranje učenika 4.razredaMaterijalna sredstva za nabavu didaktičkog materijala

Anketiranje učenika Dalje usmjeravanje , razvijanje i poticanje područja interesa učenika kroz dogovor s predmetnim učiteljima

PREVENTIVNI PROGRAM

Osnovni cilj je unaprijediti zaštitu zdravlja mladih i samim tim smanjiti interes za sredstva ovisnosti.Omogućiti djeci stvaranje pozitivne slike o sebi, pomoći u rješavanju kriznih situacija, stvaranje pozitivne komunikacije između učenika, učitelja i roditelja. Prihvaćanje različitosti te osposobljavanje učenika za samopomoć i samozaštitu.

Poučavanje učenika općim životnim vještinama s namjenom sprječavanja različitih oblika ponašanja, donošenja odluka, rješavanja problema,samopotvrđivanja, otpornosti prema pritisku grupe, nošenja s stresom te ojačavanje osobnosti mladih i upozoravanjem na loše strane života uz kvalitetno promicanje ljudskih vrijednosti.

Učitelji, školska medicina, policijska uprava, stručni suradnici, roditelji s odgovornošću kvalitetnog i pravovremenog obrazovanja i educiranja učenika.

Realizacija će se obaviti kroz odgojno obrazovne sadržaje, putem satova razredih odjela, predavanjima, radionicama, savjetovanjima, programom za učenike Prevencija i alternativa.

Tijekom nastavne godine

Troškovi za materijale za provođenje programa

Evaluacija rada, ankete, upitnici, kritički osvrti, prezentacije

SAMOVREDNOVANJE

Ostvarivanje VizijePut u bolju budućnost

Samovrednovanje škola je proces sustavnog i trajnog praćenja, analiziranja i

Kompentencija učitelja, razvijanje samostalnosti i odgovornosti kod učenika, razvijanje

Tim za kvalitetu, učitelji s odgovornošću

Uvid sustručnjaka i stručnih suradnika u nastavuPrimjeri dobre

Tijekom školske godine 2008./09. i 2009./10.

Realni troškovi za papir, toner, prijevoz, izrade prezentacija, ostali

Ankete i upitnici za učenike, učitelje i roditelje, rezultati uspjeha i rada na kraju nastavne godine ,

20

Page 21: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

vodi kroz razvoj sposobnosti samostalnog i efektivnog stjecanja znanja, vještina i sposobnosti kako bi prepoznali i prihvatili svoje jakosti i granice

preispitivanja vlastite prakse s ciljem unapređivanja rada škole.Cilj je pomoći školi da uoči vlastite prednosti, nedostatke i razvojne mogućnosti.Naš osnovni cilj je rad na kvaliteti nastave i kompentenciji učitelja

unutrašnje motivacije kod učenika i učitelja

kvalitete provođenja programa

prakse, hospitacije, ogledna predavanjaRazmjena i priprema nastavnih listićaIstraživački radovi, timski radovi, terenska nastava, projektna nastavaDefinirani kriteriji ocjenjivanjaRoditeljski sastanciBilten škole

potrebni materijal samoprocjena, tribine, diskusije, forumi…

PROFESIONALNO PRIOPĆAVANJE I USMJERAVANJE

UČENIKA

Cilj školskog PPU učenika je omogućiti učenicima da tijekom osnovnog obrazovanja upoznaju svoje sposobnosti, interese i vrijednosti, istraže svijet rada i planiraju svoju budućnost.

Namjena je razumjeti što je profesionalni razvoj, uočiti važnost planiranja vlastite budućnosti, izabrati pravo zanimanje, naučiti kako se služiti raznovrsnim izvorima koji mogu pomoći u ostvarivanju vlastitih ciljeva

Stručni suradnici, učitelji zavod za profesionalno informiranje e vanjski suradnici

Tijekom nastavne godine, kroz obrazovne sadržaje, SRO,prezentacijama,predavanjima,odlazak na sajam obrtništva, izrada mapa

Tijekom nastavne godine Troškovi prijevoza,

ulaznica, papira i sl.

Ankete, prezentacije, kritički osvrti, analize, statistički pokazatelji, zbirke učeničkih mapa

Klasa: 602-02/09-46/171Ur.br: 238/32-27-09/01

Temeljem članka 28. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN br. 87/08) te članka 62. stavka 3. Statuta II. osnovne škole Vrbovec, na sjednici održanoj dana 29.9.2009. godine, Školski odbor donosi Školski kurikulum.

21

Page 22: Aktivnost, - CARNetov Portal za škole · Web viewStjecanje dodatnih znanja iz IT tehnologija. Priprema učenika za natjecanja. Poticanje interesa za korištenjem suvremenih tehnologija

Predsjednik Školskog odbora RavnateljicaDamir Ivezić Jasenka Jonjić

22