48891322 airlines case study
TRANSCRIPT
8/6/2019 48891322 Airlines Case Study
http://slidepdf.com/reader/full/48891322-airlines-case-study 1/6
THE STRATEGY OF MODERN AIRLINES
By:
Manish kumar
Rakesh kumar
Sunil
Navin
Uma shankar
8/6/2019 48891322 Airlines Case Study
http://slidepdf.com/reader/full/48891322-airlines-case-study 2/6
1st CASE
For 80% capacity no. of seats = (80/100)*300 = 240
Variable cost = $20*240 =$ 4800
Fixed cost = $ 50,000
Revenue /sales = $250*240 = $ 60,000
Sales = $60000
(-) Variable cost = $4800
Contribution = $55200
(-) Fixed cost = $50000
Profit = $5200
Profitability = profit/sales = (5200/60000)*100
Profitability = 14.44%
Contribution/sales = (55200/60000)*100 = 92%
P/V Ratio = 92%
BEP = Fixed Cost/PV Ratio
BEP = $54,347
Cost Incurred = Fixed Cost + Variable Cost= $50000 + $4800
Cost Incurred = $54800
8/6/2019 48891322 Airlines Case Study
http://slidepdf.com/reader/full/48891322-airlines-case-study 3/6
2nd
CASE
ECONOMY CLASS BUSINESS CLASS Ist CLASS
SALES = 250*144= 36,000
V.C = 20*144
= 2,880
F.C =(144/240)*50000
= 30,000
SALES = 500*72= 36000
V.C = 40*72
= 2880
F.C 1 = (72/240)*50000
= 15000
F.C 2 = 2500
TOTAL F.C = 17500
SALES = 1000*24= 24000
V.C = 100*24
= 2440
F.C 1 = (24/240)*50000
= 5000
F.C 2 = 2500
TOTAL F.C = 7500
SALES= 36000(-) V.C = 2880
CONTR.= 33120
(-) F.C = 30000
PROFIT = $3120
PROFITABILITY=
PROFIT/SALES= 3120/36000
=8.67%
CONTRIBUTION/SALES =
33120/36000
.92
PV Ratio= 92%
BEP= F.C/PV Ratio= (30000/.92)
BEP = $ 32609
SALES= 36000(-) V.C = 2880
CONTR.= 33120
(-) F.C = 17500
PROFIT =$ 15620
PROFITABILITY=
PROFIT/SALES= 15620/36000
=43.38%
CONTRIBUTION/SALES =
33120/36000
.92
PV Ratio= 92%
BEP= F.C/PV Ratio= (17500/.92)
BEP = $19022
SALES= 24000(-) V.C = 2440
CONTR.= 21560
(-) F.C = 7500
PROFIT = $14060
PROFITABILITY=
PROFIT/SALES= 14060/24000
=58.58%
CONTRIBUTION/SALES =
21560/24000
.898
PV Ratio= 89.8%
BEP= F.C/PV Ratio= (7500/.898)
BEP = $ 8532
Total Cost Incurred = [2880+30000] + [2880+17500] + [2440+7500] = 63200
Total Revenue = 36000 + 36000 + 24000 = 96000
TOTAL PROFIT= 3120+15620+14060 = $32800
8/6/2019 48891322 Airlines Case Study
http://slidepdf.com/reader/full/48891322-airlines-case-study 4/6
QUESTIONS
Q1. List all the benefits of segmentation to all the stakeholders of the airlines.
Ans. Shareholders are individuals who own stock (also called shares) in a
company in hopes of making a profit. If the company does well, they stand to
make money based on how many shares they bought (own). However, if the
company does badly, then the shareholder stands to lose his/her investment
(money).
Stakeholders are individuals who have an interest in a company, or any
organization and are affected by what happens within the institution based on
rules. Policies, regulations, etc. For example, the stakeholders of a college are the
students, staff, faculty, vendors, etc. They may be directly affected (primary
stakeholders) by what the college does or how it operates. A company's
stakeholders are its customers, employees, suppliers, etc.
Because of segmentation the profit and profitability has gone up it has
become cost effective so the part of profit will be transferred to stakeholders.
Employee- bonus, safety, improved infrastructure, services.
Suppliers- increased business
Customers- best quality at reasonable price, more choices
Shareholders- more dividend, increase in value of share
Government- more tax, employment generation
Q2. Who all could be beneficiaries?
Ans. The beneficiaries are
1) Employees
2) Customers
3) Shareholders
8/6/2019 48891322 Airlines Case Study
http://slidepdf.com/reader/full/48891322-airlines-case-study 5/6
4) Government
5) Suppliers
Q3. Do you think any segment is subsidizing to any other segment? If so who towhom? If no why not? What do you understand by absolute satisfaction &
relative satisfaction? Do you think that there is a possibility that any class may feel
relatively dissatisfied although absolutely satisfied? When would that happen?
How would management prevent it?
Ans. No segment is subsidizing for other because they are getting services as per
their fares.
Absolute Satisfaction- Customer is satisfied with the service provided irrespective
Of what others are getting.
Relative Satisfaction- customer feels that there is difference in value service &
satisfaction given to him & to others.
Q4. When can segmentation go wrong? How to avoid segmentation from going
wrong? What precautions to take?
Ans. Price shoud b3e in the ratio of benefits given.When difference in price is not
according to the service provided. No proper marketing is done prior to segment
improper allocation of seats & facilities.
Precautions- understanding the need of different classes and pricing
proportionate to benefit.