#11 სკოლა. პროექტ გაკვეთილი biologiashi

29
ქქქქქქ ქქქქქქქ #11 ქქქქქქ ქქქქქ B ქქქქქქქქ ქქქქქქ-ქქქქქქქქქ XI ქქქქქ მმმმმმმმმმმმ: სსსსს სსსსსსსსს .

Upload: school-n-11

Post on 25-May-2015

839 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

ქალაქი თბილისი #11 საჯარო სკოლა

B ბიოლოგია

პროექტ-გაკვეთილი

XI კლასი

მასწავლებელი: სოფიო ჯალაღონია

.

პროექტ-გაკვეთილი ,, ნიშან-თვისებათა მემკვიდრეობით

გადაცემის კანონზომიერებები”(მონოჰიბრიდული დამემკვიდრება)

პრობლემის აქტუალობამოსწავლეთა ინტერესების

გათვალისწინებით შეირჩა თემა რათა მოსწავლეებს პრაქტიკაში

გამოეყენებინათ წინარე თეორიული ცოდნა კლასის მასწავლებელთა ნიშან-თვისების (თმის ფერი, თვალის ფერი,

სისხლის ჯგუფი) დამემკვიდრების საკვლევად.

გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეებმა მოიძიონ ინფორმაცია მასწავლებლებში ნიშან-თვისების დამემკივიდრების შესახებ; შექმნან პროდუქტი - დნმ-ის მოდელი; განივითარონ პრეზენტაციის უნარი; შექმნან მუშაობის ამსახველი ფოტოები, ვიდეო, კლიპები.

განიმტკიცონ:

კვლევითი, ვარაუდის გამოთქმის, მოდელის აგების, ინფორმაციის ორგანიზების, დროის ლიმიტის, თანამშრომლობის, შემოქმედებითობის, პასუხისმგებლობის უნარის, კრეატიულობის, ტექნიკური ცოდნა-უნარების გამოყენება.

ამოცანები:26.11.12წ. პროექტ-გაკვეთილის იდეის განსაზღვრა, ფუნქციების არჩევა, ჯგუფების შექმნა, ურთიერთობის ფორმების დადგენა (ინფორმაციის გადაცემა ელ.გზით)

27.11.12წ. გამოკითხვა, ინტერვიუს აღება რესპოდენტ- მასწავლებლებისგან.

28.11.12წ. მოპოვებული ინფორმაციის ანალიზი.

29.11.12წ. საჭირო მასალის შეძენა.

30.11.12წ. დნმ-ის მოდელის შექმნა

03.12-04.12.12წ. პრეზენტაციისთვის მზადება.

05.12.12წ. პროექტ-გაკვეთილის ჩატარება.

26.11-04.12 ჩათ. მოსწავლეთა მიერ დაგეგმილი ამოცანების ამსახველი ვიდეო.

პროექტ-გაკვეთილის შედეგები:

მოსწავლეთა დინამიური ცოდნა ფუნქციურ ცოდნად გადაიქცა;

მოსწავლეებმა გამოიკვლიეს მასწავლებლებშიკონკრეტული ნიშან-თვისების დამემკვიდრება;

გამოთქვეს ვარაუდი უცნობი გენოტიპის შესახებ;

შექმნეს დნმ-ის მოდელი;

გააკეთეს პრეზენტაცია, როგორც დამუშავებული მასალის, ასევე მოდელის;

შექმნეს მუშაობის პროცესის ამსახველი ფოტები, ვიდეო, კლიპები;

გაკვეთილის მსვლელობა

1. კლასის ორგანიზება, პრეზენტაციის შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა. (2 წთ.)

2. პრეზენტაციები ჯგუფების მიერ. (თითო ჯგუფი 6 წთ.) (სულ 30 წთ).

3. პრეზენტაციების შეფასება. (თითო ჯგუფი 2 წთ). (სულ 12 წთ).

4. პროექტ-გაკვეთილის შეჯამება/შეფასება. (1 წთ).

შექმნილია ექვსი ჯგუფი, ერთი ჯგუფი აფასებს დანარჩენ ხუთ ჯგუფს.თითოეული ჯგუფი შედგება ხუთი მოსწავლისაგან ჯგუფებს ჰყავთ არჩეული ხელმძღვანელი

kriteriumebi qulajgufი

I II III IV V

შემოქმედებით უნარი 0-1

თემის გასაგებად წარმოდგენა

0-1

საუბარი (გამართულობა, ტემბრი)

0-1

თვალსაჩინოების გაკეთება და წარდგენა

0-1

ინფორმაციის ფლობის უნარი

0-1

აუდიტორიასთან კონტაქტი

0-1

პასუხისმგებლობა 0-1

წესრიგის დაცვა პრეზენტაციის მიმდინარეობისას

0-1

დროის ლიმიტი 0-1

აუდიტორიის კეთილგანწყობისა და ინტერესის დამსახურება

0-1

ჯამი

პრეზენტაციების

შემფასებელ მოსწავლეთა ჯგუფის მიერ

შემუშავებული შეფასების

კრიტერიუმები

I jgufi

II jgufi

III jgufi

IV jgufi

V jgufi

პირველი ჯგუფილიდერი: ანი ყორღანაშვილიანი და მისი ჯგუფი წარმოადგენს დამრიგებლის- მანანა ბახტაძის სისხლის ჯგუფის დამემკვიდრებას, ასევე საწრუპებისგან გაკეთებულ დნმ-ს

Ddamrigeblis manana baxtaZis sisxlis jgufebis

damemkvidreba

M manana maswavlebels aRmoaCnda mesame jgufis sisxli, mis meuRles meore jgufis sisxli. Mmanana maswavleblis dedas aqvs mesame jgufis sisxli, xolo mamas mesame jgufis sisxli. Mmaswavlebels sami Svili hyavs aqedan ors pirveli jgufis sisxli aqvs, erTs meoTxe jgufis sisxli.

Aam monacemebiT vivaraudeT, rom manana maswavlebeli da misi meuRle heterozigotia, radgan mis Svilebs pirveli da meoTxe jgufis sisxli aqvT, Tumca yvela jgufis sisxlis mqone bavSvebis dabadebis albaTiba iyo 25-25%.A

 

Ddamrigeblis manana baxtaZis sisxlis jgufebis damemkvidrebis video.

მეორე ჯგუფილიდერი: ეკატერინე ბურდულიეკა და მისი ჯგუფი წაროადგენს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებლის ნინო ჯაბანიშვილის თვალის ფერის დამემკივდრებას და ასევე საქსოვი ძაფებისგან გაკეთებულ დნმ-ს.

#11 sajaro skolis direqtoris movaleobis Semsruleblis nino jabaniSvilis Tvalis feris damemkvidreba

ჩვენი დირექტორი ნინო ჯაბანიშვილი ცისფერთვალაა. მის ძმასაც ცისფერი თვალები აქვს, ვიფიქრეთ რომ მშობლები ჰყავს ცისფერთვალება, მაგრამ აღმოჩნდა ორივე მშობელი შავთვალა. ცხადია ჰეტეროზიგოტები ყოფილან. დირექტორის დედის მშობლები შავთვალა და ცისფერთვალა ყოფილან, ხოლო მამის მშობლები ორივე მუქი თვალის ფერით.ასე რომ, ალბათობა იმისა რომდირექტორის მშობლებს ეყოლებოდათ ცისფერთვალა შვილი იყო 25% და მათი ორივე შვილი ამ 25%-ში მოყვა, რაც იშვიათი შემთხვევაა.

#11 sajaro skolis direqtoris movaleobis Semsruleblis nino jabaniSvilis Tvalis feris damemkvidrebის ფოტოები

მესამე ჯგუფილიდერი: ნინო ნემსიწვერიძენინო და მისი ჯგუფი წარმოადგენს ბიოლოგიის მასწავლებლის სოფიო ჯალაღონიას თმის ღერის ფერის დამემკვიდრებას და ასევე მძივებისგან გაკეთებელ დნმ-ს

Bbiologiis maswavleblis sofio jaRlaRonias Tmis feris damemkvidreba sofiko maswavlebels fenotipurad muqi feris Tma aqvs. gamovikvlieT misi dedmamisSvilebi da aRmoCnda rom mis erT das aqvs wiTuri Tma. deda da mama muqTmiania, dedas ჰyavs ori Zma erTi wiTurTmiani, xolo mamas ჰyavs ori Zma orive muqTmiani. Ddedis mSoblebi muqTmianebia,xolo mamis mSoblebi deda wiTurTmiania, mama muqTmiani. am monacemebiT gavarkvieT rom sofiko maswavleblis mSoblebi heterozigotebi yofilan. Cveni varaudiT sofiko maswavlebeli heterozigotia, Tumca SeiZleba iyos homozigotic.ATu sofo maswavlebelma iqorwina wiTelTmian mamakacze albaToba imisa rom mis STamomavals wiTuri Tma eqneba 50%-ia. sofo maswavlebeli Tu aRmoCnda homozigoti maSin wiTurTmiani bavSvebis dabadebis albaToba 0%-ia.

Bbiologiis maswavleblis sofio jaRlaRonias Tmis feris damemkvidrebის ვიდეო.

მეოთხე ჯგუფილიდერი: ნინო ნარმანიანინო და მისი ჯგუფი წარმოადგენს რუსულის მასწავლებლის ჟანა სისაურის თვალისა და თმის ფერის დამემკვიდრებას და ასევე პლასტილინისგან გაკეთებულ დნმ-ს

რუსულის მასწავლებლის ჟანა სისაურის თვალის და თმის ფერის

დამემკვდრება

ჟანა მასწავლებელს თვალის და თმის ფერი შავი აქვს. დავინტერესდით, მასწავლებელმა ვისგან მიიღო ეს ნიშან-თვისება. დედა ჰყავს ქერა, ღია ფერის თვალით, ხოლო მამა შავთვალა შავთმიანი. ზუსტად შეგვიძლია ვთქვათ რომ ჟანა მასწავლებელი მატარებელია ღია ფერის თმის და თვალის ფერის.

რუსულის მასწავლებლის ჟანა სისაურის თვალის ფერის დამემკვდრების ფოტოები.

მეხუთე ჯგუფილიდერი: თინათინ ამბიძეთიკო და მისი ჯგუფი წარმოადგენს გეოგრაფიის მასწავლებლის ქეთევან ბასიალაიას თვალის ფერის დამემკვიდრებას და გააკეთებენ პოლიეთილენის დნმ-ის პრეზენტაციას

გეოგრაფიის მასწავლებლის ქეთევან ბასილაის თვალის ფერის

დამემკვიდრება

შევეცადეთ გამოგვეკვლია ქეთი მასწავლებლის თვალის ფერის დამემკვიდრება. ღია ფერის თვალები აქვს და განსაკუთრებულობას ის ანიჭებს რომ ერთი თვალის გარკვეული ნაწილი აქვს ღია ყავისფერი.

ქეთი მასწავლებლის მშობლებს აქვთ მუქი ფერის თვალები, რადგან მასწავლებელი ცისფერთვალაა ე.ი. მშობლები ჰეტეროზიგოტები არიან ანუ მატარებლები. ასევე მეუღლე შავთვალაა ხოლო ორი შვილიდან ერთი ცისფერთვალა.მესამე შვილი ქეთი მასწავლებელს შეიძლება ეყოლოს ცისფერთვალა ამის ალბათობა 50%-ია

გეოგრაფიის მასწავლებლის ქეთევან ბასილაის თვალის ფერის დამემკვიდრების ვიდეო.

( მეექვსე შემფასებელი) მოსწავლეები ჯგუფი

: ლიდერი ალეკო ტუღუში

საგნის პედაგოგმა სოფიო ჯალაღონიამ შეაფასა შემფასებლების ჯგუფი

შემფასებელ მოსწავლეთა ჯგუფის Sefasebis sqema

1-3 1-4 5-6 7-8 9-10

ramdenad obieqturad

afasebs TiTeul jgufs

ver afasebs obieqturad

nawilobriv obieqturad

afasebs

afasebs obieqturad

afasebs obieqturad

ramdenad asabuTebT Sefasebul

qulas

ver asabuTebs

ratom dawera

qula

nawilobriv asabuTebs

ratom dawera

qula

nawilobriv asabuTebs

ratom dawera

qula

detalurad asabuTebs

daweril qulas

საგნის მასწავლებლის თვითშეფასების კრიტერიუმები

კრიტერიუმი კარგი

საშუალო სუსტი

პრობლემის აქტუალურობა

დასახული ამოცანების შესაბამისობა

შედეგის მიზანთან შესაბამისობა

თანამშრომლობა ჯგუფებში

საპრეზინტაციო უნარების განვითარება

რესურსების ადეკვატურობა

გამოყენებული რესურსები:

ადამიანური რესურსი:

საგნის პედაგოგი

კლასის მოსწავლეები

რესპოდენტ მასწავლებლები.

ტექნიკური რესურსი:

კომპიუტერი

ვიდეო-ფოტო კამერა

პროექტორი

სხვა რესურსი:

პლასიტილინი ფერადი ქაღალდი

ქსოვილი, მძივები საქსოვი ძაფები ბუშტები ფორმატები

სტიკერები

ფლომასტერი

წებო

ბიუჯეტი:

პლასტელინი

ფერადი ქაღალდი, მძივები

საქსოვი ძაფები

ფორმატი

ფლომასტერი

წებო

სტიკერი

ბუშტები

ჯამი: 48 ლარი.

გმადლობთ ყურადღებისთვის