0proiect didactic

3
PROIECT DIDACTIC PROFESOR : Ruxandari Claudia DATA : 18. 02. 2005 CLASA : a VIII- a OBIECTUL : Limba romana SUBIECTUL : Propozitia subordonata circumstantiala de loc TIPUL LECTIEI : de insusire de noi cunostinte OBIECTIVE : La sfarsitul orei elevii vor fi capabili : 1. sa dea definitia propozitiei subordonate circumstantiale de loc 2. sa identifice subordonata circumstantiala de loc in textele date 3. sa stie care sunt elementele regente 4. sa cunoasca elementele relationale 5. sa recunoasca adverbele si locutiunile adverbiale corelative 6. sa cunoasca topica si punctuatia subordonatei circumstantiale de loc 7. sa construiasca fraze cu subordonate circumstantiale de loc avand diverse elemente regente 8. sa transforme un complement circumstantial de loc intr- o propozitie corespunzatoare si invers STRATEGIA DIDACTICA a. METODE SI PROCEDEE : exercitii de contragere si expansiune, conversatia euristica, demonstratia, lucrul cu manualul  b. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII : activitate frontala, activitate pe perechi, activitate independenta c. RESURSE : capacitatile de invatare ale elevilor, timp : 50 minute d. MIJLOACE DIDACTICE : texte lingvistice, testul de evaluare, manualul

Upload: ana-maria-neacsu

Post on 16-Jul-2015

453 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0proiect Didactic

5/14/2018 0proiect Didactic - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic 1/3

 

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : Ruxandari Claudia

DATA : 18. 02. 2005

CLASA : a VIII- a

OBIECTUL : Limba romana

SUBIECTUL : Propozitia subordonata circumstantiala de loc

TIPUL LECTIEI : de insusire de noi cunostinte

OBIECTIVE :

La sfarsitul orei elevii vor fi capabili :

1. sa dea definitia propozitiei subordonate circumstantiale de loc

2. sa identifice subordonata circumstantiala de loc in textele date

3. sa stie care sunt elementele regente

4. sa cunoasca elementele relationale

5. sa recunoasca adverbele si locutiunile adverbiale corelative6. sa cunoasca topica si punctuatia subordonatei circumstantiale de loc

7. sa construiasca fraze cu subordonate circumstantiale de loc avand diverse

elemente regente

8. sa transforme un complement circumstantial de loc intr- o propozitie

corespunzatoare si invers

STRATEGIA DIDACTICA

a. METODE SI PROCEDEE : exercitii de contragere si expansiune,

conversatia euristica, demonstratia, lucrul cu manualul

 b. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII : activitate frontala,

activitate pe perechi, activitate independenta

c. RESURSE : capacitatile de invatare ale elevilor, timp : 50 minute

d. MIJLOACE DIDACTICE : texte lingvistice, testul de evaluare,

manualul

Page 2: 0proiect Didactic

5/14/2018 0proiect Didactic - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic 2/3

 

ORGANIZAREA CLASEI ( 1 min. ): se stabileste ordinea in clasa, se pun absentii .

1. EVOCARE : se reiau cunostintele de ora trecuta cu privire la complementul

circumstantial de loc si la partile de vorbire pe care acesta le determina. Se reia

definitia complementului circumstantial de loc.

2. CONSTITUIREA SENSULUI : se scriu pe tabla cateva exemple cuprinzand propozitii ce contin complemente circumstantiale de loc :

a. Vin la tine.

 b. Si- a luat talpasita de la locul faptei.

c. Hai la film.

d. Am plecat acolo la intalnire.

e. Din loc in loc , pe camp, vedeai stoluri de corbi.

f. Casa asezata pe deal se vedea bine.

Pe tabla cealalta se alcatuieste un tabel cu rubricatura :

Exemplu Cuv.

determinat

Elem. de

relatie

Intrebare Topica Punctuatia

Elevii vor analiza propozitiile urmarind descoperirea complementelor 

circumstantiale de loc si a elementelor regente. Sunt solicitati apoi sa inlocuiasca

complementele identificate cu propozitii corespunzatoare folosind procedeul

expansiunii si sa completeze tabelul.

a. Vin unde stai tu.

 b. Si- a luat talpasita de unde a fost facuta fapta.

c. Hai unde am zis.

d. Am plecat acolo unde era intalnirea.

e. Din loc in loc, oriunde te uitai, vedeai stoluri de corbi.f. Casa asezata, unde locul era mai inalt, se vedea bine.

Prin conversatie euristica privind echivalenta dintre compl. circ. de loc si

 propozitia circumstantiala de loc elevii ajung singuri la definitie : Propozitia

circumstantiala de loc indeplineste in fraza functia de complement circumstantial de

loc, aratand locul in care se desfasoara actiunea exprimata de verbul din regenta. 

Se identifica apoi elementele regente ale prop. circ. de loc si se noteaza in tabel.

Se trece la identificarea elementelor relationale si se completeaza in tabelul de mai

sus. Se identifica in fraza a patra corelativul si se perecizeaza definitia acestuia.

Se precizeaza de catre elevi locul pe care o propozitie circ. de loc il poate avea in

fraza precum si punctuatia :- dupa regenta nu se desparte prin virgula.

- inaintea regentei se desparte prin virgula cand are in regenta

adverb corelativ.

- cand e intercalata se desparte prin virgula daca e inaintea

verbului.

Page 3: 0proiect Didactic

5/14/2018 0proiect Didactic - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/0proiect-didactic 3/3

 

3. REFLECTIA : Se rezolva exercitii din manual privind :

- identificarea propozitiilor circumstantiale de loc , a elementelor regente si a celor 

introductive

- construirea unor fraze cu subordonate circumstantiale de loc avand diverse

elemente regente.- expansiunea complementelor circumstantiale de loc in propozitii corespunzatoare

- contragerea propozitiilor circumstantiale de loc in parte de propozitie

corespunzatoare.