05 rph
TRANSCRIPT
-
8/2/2019 05 RPH
1/4
Hijaumekar.99k.org
1
Hijaumekar.99k.org
Mata pelajaran : Kajian Tempatan
Tahun : 4
Bilangan murid : 30
Umur : 10 tahun
Tarikh : 27 Ogos 2010 (Jumaat)
Masa : Jam 10.30 pagiJam 11.30 pagi (1 jam)
Topik : Bab 7 Tempat tinggal saya
Objektif : Mengenali lokasi tempat tinggal murid.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :I) Menyatakan lokasi tempat tinggal muridII) Menyatakan kawasan tempat tinggal muridIII)Membandingkan dan membezakan dua kawasan tempat tinggal
berdasarkan lokasi
Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mengetahui :
Cara membaca petunjuk arah
KBKK : Mendengar, membaca, menulis, memberi pendapat dan merumus.
Alat Bantu Mengajar : Komputer riba, pembesar suara, power point, LCD Projektor, model
peta.
Penerapan Nilai : Semangat kejiranan, bersyukur, menghargai, mencintai alam sekitar.
Langkah /
MasaIsi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan
PembelajaranCatatan
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan video tentang
pemandangan tamanperumahan, kampung dan
bandar.
1. Guru mengarah muriduntuk menyaksikanvideo yang akan
ditayangkan dengan
teliti.
2. Guru menayangkan
Kemahiran
pengamatan
Menimbulkan
keminatan
murid
-
8/2/2019 05 RPH
2/4
Hijaumekar.99k.org
2
Hijaumekar.99k.org
video tentang
pemandangan taman
perumahan, kampungdan bandar.
3. Guru meminta 3 muriduntuk menyatakan
kawasan tempat tinggal
mereka.
4. Guru membuatkesimpulan dan
bermula dengan topik
hari ini.
Langkah 1
(20 minit)
Ciri-ciri taman perumahan :
1. Perancangan kawasanperumahan yang teratur.
2. Kepesatan penduduk lebihtinggi daripada kampung.
3. Sistem pengangkutan yangsempurna.
4. Kepelbagaian kemudahanrekreasi.
Ciri-ciri bandar :
1. Pebagai jenis kedai.2. Kepesatan penduduk yang
tinggi.
3. Kesibukan lalu lintas.4. Kemudahan awam yang
sempurna.
Ciri-ciri kampung :1. Pelbagai jenis tanaman.2. Kepesatan penduduk yang
rendah.
3. Bilangan kenderaan yangkurang.
1. Guru meminta muridmembaca petikan teks
dalam topik hari ini.
2. Guru bertanya soalankepada murid
berdasarkan isi
kandungan teks.
3. Guru menerangkan isikandungan teks
tersebut.
4. Guru menerangkanciri-ciri taman
perumahan, kampung
dan bandar.
Alat bantu
mengajar:
Power point,
LCD Projektor
Kemahiran
membaca
Kemahiran
berfikir
PNM:
Melindungi
alam sekitar
dan tidak
mencemarkan
alam sekitar,kebersihan
-
8/2/2019 05 RPH
3/4
Hijaumekar.99k.org
3
Hijaumekar.99k.org
4. Kemudahan awam yangtidak sempurna.
Pelajar diajar supaya mereka
lebih menghargai keistimewaan
yang dimiliki di neara kita dan
tidak melakukan sebarang
kegiatan yang akan
mencermakan alam sekitar..
Langkah 2(20 minit)
Melukis peta lakarmenunjukkan kawasan tempat
tinggal murid.
1. Guru menerangkan apaitu peta lakar.
2. Guru menunjukkanmodel peta dan
menerangkan petunjuk-
petunjuk.
3. Guru mengajar caramelukis peta lakar.
4. Guru meminta muridmelukis peta lakar dari
tempat tinggal mereka
hingga ke sekolah.
5. Guru membetulkankesalahan murid.
Alat bantumengajar:
Kapur, papan
hitam, kertas
putih A4.
Kemahiran
melukis
Kemahiran
berfikir
Nilai murni:
Bersyukur,
menghargai.
Langkah 3
(10 minit)
Pembentangan murid terhadap
hasil lukisan peta lakar mereka.
1. Guru meminta 3 orangmurid membentangkanhasil lukisan peta lakar
mereka.
2. Guru bertanya murid :Apakah yang dapat
Alat bantu
mengajar :Komputer
riba, pembesar
suara, power
point, lagu,
lirik lagu.
-
8/2/2019 05 RPH
4/4
Hijaumekar.99k.org
4
Hijaumekar.99k.org
anda perhati sepanjang
jalan dari tempat
tinggal anda hinggasekolah?
3. Guru membimbingmurid menjawab soalan
yang ditanya.
Kemahiranbertutur
Kemahiran
berfikir
Penutup
(5 minit)
Guru mengulangi ciri-ciri taman
perumahan, kampung dan
bandar.
Guru menerapkan nilai
mencintai alam sekitar kepada
pelajar.
1. Guru mengulangi ciri-ciri taman perumahan,
kampung dan bandar
dengan menggunakanpowerpoint.
2. Guru menanya soalantentang perbezaan
antara taman
perumahan, kampung
dan bandar.
3. Guru menerapkan nilaisayang akan alam
sekitar kepada murid-
murid supaya mereka
tidak melakukan
perbuatan yang akan
mencermakan alam
sekitar.
KBKK
merumus
PNM:
mencintai
persekitaran