0 abilitati grad
DESCRIPTION
abilitatiTRANSCRIPT
Proiect didactic
Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Nr. 1 Dimitrie Luchian
Data: 16 februarie 2012
Clasa: I
nvtor: Toader Mariana
Aria curricular: Tehnologii
Disciplina: Abiliti practice
Unitatea de nvare: Activiti cu materiale sintetice- hrtia
Subiectul: Decupare, asamblare, lipire
CINELE, PISICA I ORICELUL
Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi
Obiective de referin:
1.2. s recunoasc i s utilizeze operaii simple de lucru cu materiale din natur i sintetice;2.2. s descopere etapele realizrii unor produse simple din diferite materiale;
3.1. s participe, n grupuri de lucru, la realizarea componentelor unui produs simplu;
Obiective operaionale:
O1- s descrie coninutul etapelor de parcurs n realizarea lucrrii pe baza modelelor i a explicaiilor primite;
O2 : s decupeze dup contur elementele componente ale compoziiei;O3 : s asambleze corect, estetic i creativ n spaiul de lucru elementele compoziiei;O4 : s decoreze ct mai original lucrrile confecionate.
Resurse: procedurale: exerciiul, conversaia, observaia, explicaia, demonstraia;
materiale: plana model, hrtie colorat, foarfece, lipici, text De ce se dumnete cinele cu pisica...casetofon, videoproiector; organizatorice: frontal, individual, pe grupe.
Durata: 45 minuteBibliografie:
M. Diaconu- ndrumtor pentru leciile de abiliti practice, clasele I-IV , Ed.Petrion , Bucureti , 2001; Programa colar clasele I i a II-a, Ministerul Educaiei i Cercetrii, Editura Didactica Press, 2004; L. Stan.- Abiliti practice- ghid metodologic clasele I- IV, Ed . Aramis, 2002, Bucureti ;
Etapele
instruirii i dozareaOb.
Op.Coninutul informaional al lecieiResurseEvaluare
Activitatea nvtoareiActivitatea elevilorProceduraleMaterialeOrganizatorice
1.Moment organizatoric
1 Pregtete materialele necesare pentru realizarea lucrrilor.
- se pregtesc pentru desfurarea leciei;conversaia
frontal
2. Captarea ateniei
7Citete elevilor povestea De ce se dumnete cinele cu pisica...Adreseaz ntrebri n legtur cu coninutul textului. -ascult cu atenie textul;
- rspund la ntrebri
- descoper personajele textului.observaia dirijatvideoproiectorfrontal
3. Anunarea temei i a obiectivelor
2 Comunic tema leciei:
Decuparea dup contur, ansamblarea i lipirea hrtiei CINELE, PISICA I ORICELUL Prezint obiectivele ntr-o manier accesibil elevilor.- rein tema leciei i ascult obiectivele leciei.frontal
4. Dirijarea nvrii
25O1O2
O3O4
Prezentarea i intuirea modelului- prezint lucrarea model Cinele, pisica i oricelulCere copiilor s precizeze ce materiale s-au folosit pentru realizarea acestei lucrri.
Explicarea i demonstrarea tehnicii de lucru Se decupeaz
elementele componente n form de inimioare;Se insist pe faptul c trebuie s fie ateni s decupeze pe linia de contur. Se aplic lipiciul pe prile decupate i se monteaz, pe rnd, prile componente ale celor trei animlue. Se coloreaz lucrrilecorespunztor.Atrage atenia elevilor s nu ridice lucrrile de pe mas pn cnd lipiciul nu este complet uscat. Realizarea lucrrii
Distribuie elevilor coli de diverse culori cu prile componente ale celor trei animale pe care le vor decupa i le vor mbina.Urmrete modul de realizare a lucrrilor de ctre elevi, ndrumnd i ajutnd acolo unde este cazul.- observ lucrarea model i remarc materialele folosite pentru realizarea ei.-Urmresc explicaiile i demonstraia.Observ lucrarea i denumete cele trei animale. Caelul Pisica
oricelul
Precizeaz faptul c elementele componente ale acestora sunt n form de inimioare.Urmresc demonstraia i sunt ateni la explicaii.Rein indicaiile.
Decupeaz pe contur.
Asambleaz piesele componente prin lipire.
Coloreaz lucrrile corespunztor, avnd posibilitatea de a-i manifesta creativitatea i simul artistic. Realizeaz cu acuratee lucrrile.Observareadirijatdemonstraia
exerciiulPlana model
abloane
abloane
lipici
foarfecefie cu animalue
abloane
lipici
foarfececulori
planeCD -player frontal
individualPe grupe
Obs. sistematic
5. Evaluarea lucrrilor
8 Prezint criteriile de evaluare ale lucrrilor: finalizarea lucrrii, corectitudinea execuiei, aspectul estetic, originalitatea lucrrii.Expune lucrrile finalizate vor fi expuse pe panou. Expun lucrrile pe un panou de polistiren n faa clasei.
Fac aprecieri/ observaii cu referire la lucrrile expuse.
lucrrile elevilor
frontalautoevaluarea
evaluarea reciproc
Activitatea transdisciplinar 3' Propune ascultarea
cntecelului Taraful Chi i
solicit intonarea refrenului de ctre elevi.Ascult cntecelul i cnt la refren.Cd
Frontal
6. ncheierea leciei
2Face aprecieri cu privire la modul de participare al elevilor la lecie
Ascult aprecierile fcute, fac aprecieri.
aprecierea
verbalfrontal
DE CE SE DUMNETE CINELE CU PISICA...
-De ce se dumnete cinele cu pisica,bunicule?
- Am s-i spun o poveste, nepoata moului, rspunse bunicul, i ai s nelegi de ce se dumnesc ei aa mult.
Cic, odat, nite hoi veniser sl omoare pe un om. Cinele a nceput atunci s latre i a dat de veste stpnului. Acesta s-a aprat i a scpat teafr. De atunci, stpnul, drept recunotin, a dat voie cinelui s stea n cas i s mnnce cu el la mas. Ba i-a dat i bilet la mn, isclit de stpn, c n-are voie nimeni s-l dea afar din casa aceea sau s-l alunge de la mas.
Pe atunci, cinele era bun prieten cu pisica. ntr-o zi, el i zise:
- Drag pisic, pstreaz dumneata, te rog, acest bilet. Tot umblnd cu stpnul meu ncoace i-n colo, mi-e team s nu-l pierd. Dar pstreaz-l ca pe ochii din cap! S tii c dac s-o pierde, m-am nenorocit pentru toat viaa!
Pisica lu biletul i, ca s-l pstreze mai bine, l duse n pod i-l vr sub grinda casei.
Dup ctva timp stpnul muri. Casa , cu toate bunurile din ea, o moteni un nepot.
Din prima zi acesta nu putea s sufere cinele n cas i mai ales s stea cu el la mas. De aceea l goni afar. Cinele nu voi s ies i spuse cam ano:
- Domnule, dumneata nu ai voie s m dai afar din cas! Eu am bilet de la unchiul dumitale, s stau n cas ct voi tri i s mnnc la masa stpnului, oricare ar fi el. - Dac ntr-adevr ai astfel de bilet, te-oi lsa, zise noul stpn. Adu biletul s-l vd i eu!
Cinele alerg la pisic. Pisica fugi n pod s-i aduc biletul. Cnd colo, ia-l de unde nu-i! Ce se ntmplase? oarecii roaser biletul cu dinii lor cei ascuii, de nu mai rmsese din el dect dou-trei frmiele.
Bietul cine rmase ruinat. Noul stpn, creznd c-a vrut s-l nele, i mai dete i-un baston peste spinare i-l goni din cas.De atunci, cinele st numai pe afar; doarme n frig i-l bate ploaia i ninsoarea, iar de mncare , se mulumete cu ce rmne de la masa stpnului.
Din ziua aceea s-a stricat i prietenia dintre cine i pisic. Cinele o urte de moarte pe pisic, fiindc nu i-a pstrat bine biletul; de aceea o latr, alearg dup ea, ba chiar o muc, atunci cnd poate pune laba pe dnsa. Noroc c n-o prea poate prinde, fiindc pisica se urc repede n pomi sau pe lucruri nalte i de acolo i face necaz.
Dar i pisica i vars necazul pe oarecii care i prinde. Ea i judec de ce au ros biletul.
Profesor inv. primar Toader Mariana
coala Gimnazial Nr. 1 ,,Dimitrie Luchian Piscu