+ synthesis/combination decomposition single-replacement activity series double-replacement ...
TRANSCRIPT
+
Synthesis/Combination
Decomposition
Single-Replacement Activity Series
Double-Replacement Solubility Rules
CombustionO2
+ +
hydrocarbon CO2 H2OO2
Metals
LithiumPotassium
CalciumSodium
MagnesiumAluminum
ZincChromium
IronNickel
TinLead
Hydrogen*CopperMercury
SilverPlatinum
Gold
Halogens
FluorineChlorineBromine
Iodine
Decreasing Activity
3.28 a) What is the mass of 2.50 x 10-2 mol of MgCl2?
FW(MgCl2) = Mg + 2 Cl = 24.305 g/mol + 2(35.453 g/mol)
FW(MgCl2) = 95.211 g/mol
Mass = (2.50 x 10-2 mol)(95.211 g/mol) = 2.38 g
b) How many moles of NH4Cl are there in 75.6 g of this substance?
FW(NH4Cl) = 53.491 g/mol
Moles = mass/FW = 76.5 g/(53.491 g/mol) = 1.43 mol
FW = Formula Weight gfm = gram formula massMW = Molar Weight
These are all equivalent terms for the molar mass of a substance:
c) How many molecules are there in 0.0772 mol HCHO2?
#m’cules = (6.022 x 1023)(0.0772 mol) = 4.65 x 1022 m’cules
d) How many nitrate ions, NO3, are there in 4.88 x 103
mol Al(NO3)3?
#f.u. = (6.022 x 1023)(4.88 x 103 mol) = 2.939 x 1021 f.u.
#ions = (2.939 x 1021 f.u.)(3 NO3/f.u.) = 8.82 x 1021 ions
Remember that ionic compounds don’t exist as discrete molecules, but are instead an extended lattice of ions. Hence, they are described in terms of the number of formula units (f.u.’s) that are present. In one f.u. of aluminum nitrate, there are three nitrate ions.
Perchlorate
Perbromate
Periodate
ClO4
BrO4
IO4
Nitrate NO3
Chlorate
Bromate
Iodate
ClO3
BrO3
IO3
Sulfate
Carbonate
SO42
CO32
Nitrite NO2
Chlorite
Bromite
Iodite
ClO2
BrO2
IO2
Sulfite SO32
Hypochlorite
Hypobromite
Hypoiodite
ClO
BrO
IO
PhosphateArsenate
PO43-
AsO43-
Polyatomic ions that you need to know are:
The ‘ides’
Peroxide O22
Hydroxide OH
Cyanide CN
Acetate C2H3O2
OR CH3COO
The halogenates
Permanganate MnO4
Dichromate Cr2O72
Chromate CrO42
Form colored solutions
The only cationAmmonium NH4
+
BrO4, +7 SO4
2, +6
BrO3, +5
BrO2, +3
BrO, +1SO3
2, +4S2O3
2, +6
ClO4, +7
ClO3, +5
ClO2, +3
ClO, +1
IO4, +7
IO3, +5
IO2, +3
IO, +1NO3
, +5
NO2, +3
PO43, +5
PO33, +3
NH4+, -3
CrO42, +6
Cr2O72, +6
CO32, +4
C2H3O2
Combustion Analysis3.48 (a) The characteristic odor of pineapple is due to ethyl butyrate, a compound containing carbon, hydrogen, and oxygen. Combustion of 2.78 mg of ethyl butyrate produces 6.32 mg of CO2 and 2.58 mg of H2O. What is the empirical formula of the compound (element order is C H O)?
CxHyOz + O2
CO2 + H2O2.78 mg 6.32 mg 2.58 mg
Step 1: Determine the number of moles of C and H atoms
FW(CO2) = 44.010 mg/mmol FW(H2O) = 18.015 mg/mmol
mmoles C = (6.32 mg CO2)/(44.010 mg/mmol) = 0.1436 mmol C
mmoles H2O = (2.58 mg H2O)/(18.015 mg/mmol) = 0.1432 mmol
mmoles H = (0.1432 mmoles H2O)(2 H atoms/H2O) = 0.2864 mmol H
Step 2: Convert the mmoles of C and H to mg of the two elements so can determine how much oxygen was in the compound.
mg C = (0.1436 mmol)(12.011 mg/mmol) = 1.7248 mg C
mg H = (0.2864 mmol)(1.00794 mg/mmol) = 0.2886 mg H
mg O = 2.78 mg – (1.7248 mg + 0.2886 mg) = 0.766 mg O
mmol O = (0.766 mg)/(15.9994 mg/mmol) = 0.0479 mmol
Step 3: Divide through by the smallest molar amount to determine the empirical formula.C: 0.1436 mmol/0.0479 mmol = 3
H: 0.2864 mmol/0.0479 mmol = 6
O: 0.0479 mmol/0.0479 mmol = 1
The empirical formula is C3H6O
Stoichiometry3.56 The fermentation of glucose (C6H12O6) produces ethyl alcohol (C2H5OH) and CO2.
(a) How many moles of CO2 are produced when 0.400 mol of C6H12O6 reacts in this fashion?
C6H12O6 (aq) 2 C2H5OH (aq) + 2 CO2 (g)0.400 mol
#mol x 2x 2x
0.800 mol
(b) How many grams of C6H12O6 are needed to form 7.50 g of C2H5OH?
mol C2H5OH = (7.50 g)/(46.069 g/mol) = 0.1628 mol
FW(C2H5OH) = 46.069 g/mol FW(C6H12O6) = 180.158 g/mol
0.1628 mol0.08140 mol
Mass glucose = (0.08140 mol)(180.158 g/mol) = 14.7 g
LR:
3.70 Aluminum hydroxide reacts with sulfuric acid as shown below.
(b) How many moles of Al2(SO4)3 form when 0.450 mol
Al(OH)3 and 0.550 mol H2SO4 are allowed to react?
Limiting Reactants/Theoretical Yield
2 Al(OH)3 (s) + 3 H2SO4 (aq) Al2(SO4)3 (aq) + 6 H2O (l)0.450 mol
0.550 mol
2x 3x x
0.225 mol
0.183 mol
•The H2SO4 is the limiting reactant because it limits how much aluminum sulfate will be formed.
•The theoretical (calculated) yield for this reaction is 0.183 mol of aluminum sulfate and 1.10 mol of water.
•What is the percent yield for this reaction if only 0.750 mol of water are collected?
%yield = (0.750 mol)/(1.10 mol)*100 = 68.2%
6x