ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ...

15
1 ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ХІМІЯ ТА ЗДОРОВ’Я (З досвіду роботи викладача хімії Люботинського професійного ліцею залізничного транспорту Родченко Оксани Леонідівни) м. Харків 2011

Upload: duongnga

Post on 24-Feb-2018

232 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

1

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР

ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ

У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ХІМІЯ ТА ЗДОРОВ’Я

(З досвіду роботи викладача хімії Люботинського професійного ліцею залізничного транспорту

Родченко Оксани Леонідівни)

м. Харків

2011

2

Друкується за рішенням науково-методичної ради НМЦ ПТО у Харківській області від 25.10.2011р., протокол №2

Родченко О.Л,, викладач хімії Люботинського професійного ліцею залізничного

транспорту

//////////////////////////////(З досвіду роботи викладача хімії Люботинського професійного

ліцею залізничного транспорту Родченко Оксани Леонідівни). – Харків: НМЦ ПТО,

2011. - …с.

У цьому випуску серії «З досвіду роботи» пропонується розробка уроку з хімії

«Харчові добавки. Е-числа»………………………………………………………

Рецензент: Сологуб Н.Г., заступник директора з навчально-методичної роботи Науково-

методичного центру професійно-технічної освіти у Харківській

області.

3

Педагог повинен свідомо йти

в ногу із сучасністю,

прийматися й надихатися силами,

що пробудилися в ній.

А. Дистервег

Інтенсивний розвиток науково-технічного прогресу в сучасний період розвитку

людства, зміни соціально-економічних умов життя потребують від особистості

активізації її інтелектуальних можливостей, креативного мислення, теоретичних

знань, творчого застосування своїх знань, умінь і навичок.

В умовах становлення і розвитку високотехнологічного інформаційного

суспільства в Україні виникає необхідність підвищення якості та пріоритетності

природничо-математичної освіти.

Хімія як природнича наука вивчає та пояснює навколишній світ і водночас

забезпечує задоволення практичних потреб суспільства, розв‘язання сировинної,

енергетичної, екологічної та інших глобальних проблем.

Хімічні знання про речовини, їхній склад, будову, властивості, закономірності

перетворень, способи добування і використання дають змогу, з одного боку,

керувати хімічними процесами і створювати речовини і матеріали з наперед

заданими властивостями, а з іншого – розкривати суть процесів у живій природі.

Хімічна компонента є обов‘язковою складовою системи загальної

природничо-наукової освіти. Разом із іншими природничими предметами хімія

покликана реалізувати мету загальної середньої освіти, зробити внесок у

формування інтелекту, національної самосвідомості, загальної культури

особистості, зорієнтованої на загальнолюдські моральні та матеріальні цінності.

4

План-конспект уроку «Харчові добавки. Е-числа»

Кількість годин: 1

Мета уроку:

Навчальна: повідомити учням значення харчових

добавок, їхню необхідність і небезпеку для здоров‘я; визначити значення хімії у

сучасній харчовій промисловості.

Розвиваюча: розвивати вміння аналізувати інформацію на етикетці товару;

самостійно приймати рішення у виборі товару; розвивати критичне мислення учнів.

Виховна: формувати навички здорового способу життя.

Методична: використовувати різні форми та методи навчання при проведенні

уроків хімії.

Очікувані результати: учні повинні знати правила споживача, вміти

характеризувати харчові добавки.

Тип уроку: комбінований урок.

Методи проведення: Словесний: розповідь з елементами пояснення.

Наочний: таблиця «Харчові добавки», таблиця «Е-числа».

Практичний: лабораторний дослід, робота з таблицями.

Обладнання уроку: телевізор, презентації до уроку, виставка інформаційних

джерел щодо харчових добавок; таблиця «Шкідливі добавки», правила споживача,

чорний ящик, упаковки продуктів харчування, картки.

Лабораторний дослід: Ознайомлення із змістом етикеток до харчових продуктів.

Між предметні зв’язки:

Правознавство: Тема «Цивільне право».

Економіка: Тема «Раціональна економічна поведінка споживача та виробника».

Біологія: Тема «Застосування знань про хімічний склад живих організмів для

безпечного використання засобів побутової хімії, біодобавок, медичних препаратів».

Світова література: Тема «Усна народна творчість».

Словник термінів: харчові добавки, правила споживача, здорове харчування.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Тестовий контроль:

1. Виконання тестового завдання за матеріалом попереднього уроку.

Фронтальне опитування:

1. Які вітаміни вам відомі?

2. Прокоментуйте вислів академіка Енгельгарда: «Вітаміни проявляють себе не

своєю присутністю, а своєю відсутністю».

Індивідуальні завдання:

1. * Зазначте якісний склад, види хімічних зв‘язків, будову карбонового

ланцюга, функціональні групи вітамінів С, В1, А.

5

ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

ІV. Мотивація уроку.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Інформація про товар.

2. Знайомтесь: Харчові добавки!(пояснення, робота з наочністю)

VІ. Закріплення нового матеріалу.

1. Експертиза продуктів харчування.

2. «Що це означає?» (гра)

VІІ. Підбиття підсумків уроку.

VІІІ. Рефлексія.

«Я, як споживач тепер знаю, що…»

ІХ. Домашнє завдання.

Для всіх: Проаналізувати два або кілька продуктів харчування, які Ви

споживаєте. Результат оформити відповідно до лабораторного досліду.

Творче завдання: Підготувати інформацію про історію відкриття аспірину.

Технологічна карта уроку

№ Етап уроку Час,

хв.

Методи та прийоми Зміст

1. Організаційний 1 Привітання.

Перевірка відсутніх

учнів

Привітання, перевірка

відсутніх учнів, перевірка

наявності всього необхідного

до роботи на уроці.

Налаштування учнів на

роботу: побажання гарного

настрою, позитивного

спілкування, активної роботи.

Повідомлення про роботу на

уроці.

2. Перевірка

домашнього

завдання

7 Тестовий контроль

Фронтальне

опитування

Індивідуальне

завдання

1. Виконання тестового

завдання.

Взаємоперевірка у парах.

1. Назвіть відомі Вам

вітаміни?

2. Прокоментуйте вислів

академіка Енгельгарда:

«Вітаміни проявляють

себе не своєю

присутністю, а своєю

відсутністю».

* Зазначте якісний склад,

види хімічних зв‘язків,

будову карбонового ланцюга,

6

функціональні групи

вітамінів С, В1, А.

3. Оголошення

теми, мети та

завдань уроку

2 Слово викладача

Проблемне

питання: «Чи

завжди за яскравою

етикеткою

знаходиться

якісний і корисний

товар?»

Формування в учнів мети

уроку.

4. Мотивація 3 Аукціон «Кіт у

мішку»

Формування в учнів

мотивації для сприйняття

нового матеріалу.

5. Вивчення нового матеріалу

5.1 Інформація про

товар

5 Слово викладача Вивчення правових основ

споживача, учні отримують

необхідну інформацію про

товар.

5.2 Знайомтесь:

Харчові

добавки!

8 Пояснення

Робота з наочним

матеріалом

Визначення мети

використання харчових

добавок, їх класифікація та

вплив на організм людини.

Формування свідомого

ставлення до свого здоров‘я.

6. Закріплення знань та способів дій

6.1 Екологічна

експертиза

продуктів

харчування

9 Лабораторний

дослід

Відпрацювання практичних

навичок щодо аналізу

етикеток продуктів

харчування на наявність

речовин,

що забезпечують здорове

харчування

6.2 Гра «Що це

означає?»

3 Здорове харчування

в усній народній

творчості

Учні пояснюють зміст

приказок різних народів про

здорове харчування.

7. Підбиття

підсумків

уроку

3 Проблемне

питання: «Чи

завжди за яскравою

етикеткою

знаходиться

якісний і корисний

товар?»

Самостійні висновки учнів

7

Слово викладача

Оцінювання роботи учнів на

уроці, аналіз досягнення мети

та завдань уроку.

8. Рефлексія 2 Мікрофон «Я, як

споживач, тепер

знаю, що…»

Самостійне усвідомлення

учнями вивченої теми.

9. Домашнє

завдання

1 Пояснення

викладача

Для усіх: Проаналізувати

продукти харчування, які Ви

споживаєте дома (один-три).

Результат оформити

відповідно до лабораторного

досліду.

Творче завдання: інформація

«Історія відкриття аспірину»

Сценарій уроку

1. Організаційний момент.

Добрий день. Приготуйте все необхідне для роботи на уроці.

Староста, назвіть відсутніх на уроці.

Пропоную кожному згадати, що урок - це пізнання нового, невідомого, тому я

вам бажаю гарного настрою, позитивного спілкування та чекаю від вас активної

роботи.

Сьогодні давайте згадаємо тему, яка вивчалася на попередньому уроці. При

вивченні нової теми ми проведемо лабораторний дослід та зробимо висновки про те,

які ми з вами споживачі.

2. Перевірка домашнього завдання. На попередньому уроці ми з вами вивчали тему «Вітаміни».

№ Питання Відповідь

1 Виконання тестового

завдання

Виберіть одну або

кілька правильних

відповідей

Кожне завдання

оцінюється в 0,5 б.

1. Низькомолекулярні органічні сполуки різних

класів, які в невеликих кількостях, але неодмінно

потрібні для забезпечення нормальної

життєдіяльності організмів називаються:

а) жири; в) білки;

б) вітаміни; г) вуглеводи.

2. Вивченням складу і властивостей вітамінів

займався російський лікар:

а)Лунін М.І.; в) Бутлеров М.О.;

б) Менделєєв Д.І.; г) Данилевський О.Я.

3. Умовно вітаміни позначаються:

а) прописними літерами українського алфавіту;

б) цифрами;

в) великими літерами латинського алфавіту;

г) маленькими літерами латинського алфавіту.

4. Склад вітамінів характеризується обов‘язковою

наявністю атомів:

8

Взаємоперевірка у

парах, результати на

екрані.

а) Si, H, O; в) C, H, O;

б) Na, C, F; г) C, H, P.

5. За здатністю розчинятися у воді вітаміни

поділяють на:

а) водорозчинні; в) гідрофільні;

б) гідрофобні; г) жиророзчинні.

6. За нестачі вітамінів розвивається захворювання:

а) гіповітаміноз; в) гіпервітаміноз;

б) вітаміноз; г) авітаміноз.

7. У разі надлишку вітамінів розвивається

захворювання:

а) кір; в) авітаміноз;

б) гіповітаміноз; г) гіпервітаміноз.

8. Стан, коли вітаміни в організмі відсутні,

називають:

а) гіпервітаміноз; в) гіповітаміноз;

б) авітаміноз; г) склероз.

Фронтальне опитування

2 Назвіть відомі Вам

вітаміни?

Аскорбінова кислота – С,

Тіамін - В1,

Рибофлавін – В2,

Піридоксин – В6,

Ніацин – РР,

Біотин – Н,

Нафтахінони – К,

Ретинол – А,

Кальциферол – Д,

Токоферол – Е.

3 Прокоментуйте вислів

академіка

Енгельгарда:

«Вітаміни проявляють

себе не своєю

присутністю, а своєю

відсутністю».

Вітаміни – необхідний компонент складного процесу

обміну речовин в організмі. Їх нестача позначається

на самопочутті людини, працездатності, стійкості

проти різних захворювань.

Індивідуальне завдання

* Зазначте якісний склад, види хімічних зв‘язків, будову карбонового ланцюга,

функціональні групи вітамінів С, В1, А.

Вітамін С Вітамін А

9

Вітамін В1

Фрагменти перевірки домашнього завдання

3. Оголошення теми, мети та завдань уроку (Слайд 1)

У повсякденному житті кожен з нас є споживачем продовольчих товарів.

Реклама заповнює екран телевізора, ми бачимо її на сторінках газет і журналів,

чуємо по радіо. Прийшов час вести розмову про економічну і споживацьку

грамотність, про харчові добавки, які використовують для виробництва продуктів

харчування, про їх користь і шкідливість.

Темою для дослідження на уроці: «Харчові добавки. Е-числа».(Запис у

зошиті)

Сьогодні необхідно вам навчитися приймати виважені рішення, що базуються

на знаннях, інформації, отриманих з різних джерел. Важливо знати, що ми маємо

споживати, щоб зберегти своє здоров‘я.

Під час уроку ми сформулюємо основні

правила споживача, згадаємо основні принципи

здорового харчування. Ми проведемо екологічну

експертизу на деякі продукти харчування, для

того, щоб відповісти на запитання «Чи завжди за

яскравою етикеткою знаходиться якісний і

корисний товар?» (Викладач записує проблемне

питання на дошці або прикріплює до дошки).

10

4. Мотивація навчальної діяльності

Увага! Оголошується аукціон!

Поспішайте! Виставляється лот «Кіт у

мішку» Хто готовий купити товар? Про нього

відомо тільки, що це геніальний винахід

людства! Перші згадки про цей товар містяться в

китайських текстах XIV століття. У СРСР це

було дефіцитом і вважалося ознакою

інтелігентної сім‘ї. Цей товар нам дуже

необхідний!

Починаємо торги! Початкова ціна – 1 грн.

Хто запропонує більше? – 2 грн, 3 грн ….

Продано!

Що ж у мішку? Це… рулон туалетного паперу! Яке почуття ви відчули? Вас

обманули! Яку помилку допустив споживач? Придбав товар, не отримавши про

нього повної інформації.

Таким чином, перше правило споживача: перш ніж купувати товар,

отримай інформацію про нього. (Викладач прикріплює правило на дошку).

Якщо в супермаркеті, магазині, на ринку ми чуємо, що товар має сертифікат

якості, то ці слова діють на нас магічно – ми його купуємо. Ми віримо, що цей товар

буде неодмінно високої якості. Але, на жаль, багатьох з нас чекає розчарування…

Тому сьогодні ми спробуємо розібратися Які ми з вами споживачі? Чи вміємо ми

орієнтуватися в великому різноманітті продуктів? Що таке харчові добавки? Що

означають Е-числа? Проведемо експертизу деяких продуктів харчування.

5. Вивчення нового матеріалу

5.1. Інформація про товар

Розповідь викладача

Згідно з Законом «Про захист прав споживачів» споживач має право вимагати

від виробника, продавця необхідну та достовірну інформацію про його

підприємство, його товари та режим роботи.

Інформація про товар повинна містити:

• Найменування стандарту, вимогам якого

відповідає даний товар;

• Перелік основних споживацьких властивостей

товару, а для продуктів харчування – склад (в тому

числі наявність усіх харчових добавок), масу нетто або

об'єм, калорійність, наявність шкідливих для здоров‘я

речовин, а також протипоказання до окремих

захворювань;

• вартість і умови придбання товару;

• гарантійні обов‘язки виробника товару;

• правила і умови безпечного користування товаром;

• строк придатності;

11

• адреса виробника і підприємства, уповноважених приймати претензії від

споживача.

Этикетка містить фірмову назву продукції, її склад, товарний знак компанії,

рекламні матеріали, інструкції зі зберігання та споживання.

Сьогодні ви, мабуть, чимало чуєте про існування харчових добавок, і часто

запитуєте себе: «Як можна зменшити ризик для здоров‘я?». Читайте склад продуктів

харчування! Повірте, вивчивши склад своїх улюблених продуктів харчування ви

будете здивовані.

5.2. Знайомтесь: харчова добавка!

Харчовими добавками називають групу природних або синтетичних

речовин, які спеціально додають до продовольчої сировини, напівфабрикатів або

готових продуктів з метою надання їм певних якісних показників.(Запис у

зошит)

Харчові добавки використовуються з метою: збереження поживних властивостей

харчових продуктів, надання харчовим продуктам більш привабливого вигляду,

збільшення терміну зберігання харчових продуктів, полегшення технологічної

обробки продовольчої сировини, здешевлення та скорочення технологічного

процесу.

З давніх давен людина використовує натуральні харчові добавки, такі як дріжджі,

агар, пектин, желатин, лимонна кислота, оцет, сода, крохмаль, кухонна сіль.

Але, на превеликий жаль, великого розмаху

сьогодні у світі набуло виробництво

синтетичних харчових добавок. Кількість

харчових добавок, які використовують у

харчовому виробництві більшості країн світу,

досягає 500 найменувань, в США перевищує

1500, в країнах ЄС досягає 1200, в Росії — 415, в

ФРГ — 350, в Україні — 221.

Радою ЄС , ще в 1953 році, розроблена

раціональна система цифрової кодифікації харчових добавок з літерою "Е" (від

слова Європа або від англ. — їстівний). Кожній харчовій добавці присвоєно три- або

чотиризначний код (у Європі з попередньою літерою "Е").

Треба зазначити, що така класифікація є умовною, оскільки одна і таж сама

речовина може бути, скажімо, і консервантом, і антиоксидантом одночасно

(наприклад, натрій сульфіт Е221). Переліки харчових добавок, придатних до

використання, затверджують відповідними державними постановами.

Багато харчових добавок мають природне походження. Наприклад, Е330 –

лимонна кислота, високий вміст якої є в плодах цитрусових рослин. У томатах,

моркві міститься Е160а – каротин або провітамін А, Е101 – відомий як вітамін В2

(рибофлавін).

Класифікація харчових добавок : (робота з таблицями «Класифікація харчових

12

добавок», «Шкідливі харчові добавки»).

Е100 - Е182 – Барвники – для забарвлення продуктів.

Е200 - Е299 - Консерванти – збільшують термін зберігання харчових продуктів

шляхом захисту їх від мікробного псування.

Е300 - Е399 - Антиокислювачі – збільшують термін зберігання харчових продуктів

шляхом захисту їх від псування, викликаного окисленням, наприклад, прогірклість

жирів та зміна кольору. В одному харчовому продукті може використовуватися

тільки один антиоксидант.

Е400 - Е499 - Стабілізатори – зберігають потрібну консистенцію продукту.

Загущувачі - підвищують в'язкість продукту.

Е500 - Е599 - Емульгатори – сприяють створенню або збереженню гомогенної

суміші двох або більш незмішуваних фаз у продуктах (наприклад, рослинної олії і

води).

Е600 - Е699 - Посилювачі смаку та аромату.

Е700 - Е899 - Зарезервовані номери.

E900 - E999 - Підсолоджувачі (надають солодкого смаку харчовим продуктам,

застосовуються у виробництві низькокалорійних, дієтичних харчових продуктів),

розрихлювачі, піногасники (попереджають або знижують утворення піни).

Групи харчових добавок, класифікованих відносно недавно (Е1100 - Е1999) -

ферменти, модифіковані крохмалі, розчинники та ін.

Більшість харчових добавок – штучно створені речовини, чужорідні для нашого

організму, тому багато з них є токсичними і шкідливими для здоров‘я.

При частому вживанні деякі харчові добавки можуть причинити небезпеку

здоров'ю людини.

Секрет нашого здоров‗я і полягає в тому, аби НЕ купувати і НЕ споживати

продуктів, що містять шкідливі барвники, ароматизатори, консерванти та такі

загадкові коди ―Е‖.

Пропоную звернути увагу на таблицю, у якій розміщений кодований перелік

харчових добавок. Як ви гадаєте, що за букви знаходяться поряд з кожною

харчовою добавкою?

Е102 Н Е150 П Е220 Н Е281 К Е405 Н Е626 РК

Е103 З Е151 ШШ Е222 Н Е282 К Е450 РШ Е627 РК

Е104 П Е152 З Е223 Н Е283 К Е451 РШ Е628 РК

Е105 З Е153 К Е224 Н Е310 В Е452 РШ Е629 РК

Е110 Н Е154 РК Е228 Н Е311 В Е453 РШ Е630 РК

Е111 З Е155 Н Е230 К Е312 В Е454 РШ Е631 РК

Е120 Н Е160 ШШ Е231 ШШ Е320 Х Е461 РШ Е632 РК

Е121 З Е171 П Е232 ШШ Е321 Х Е462 РШ Е633 РК

Е122 П Е173 П Е233 Н Е330 К Е463 РШ Е634 РК

Е123 ДН Е180 Н Е239 ШШ Е338 РШ Е465 РШ Е635 РК

13

Е124 Н Е201 Н Е240 К Е339 РШ Е466 РШ Е636 Н

Е125 З Е210 К Е241 П Е340 РШ Е477 П Е637 Н

Е126 З Е211 К Е242 Н Е341 РШ Е501 Н Е907 В

Е127 Н Е212 К Е249 К Е343 РК Е502 Н Е951 ШШ

Е129 Н Е213 К Е250 АТ Е400 Н Е503 Н Е952 З

Е130 З Е214 К Е251 АТ Е401 Н Е510 ДН Е954 К

Е131 К Е215 К Е252 К Е402 Н Е513 ДН Е1105 ШШ

Е141 П Е216 К Е270 Н Е403 Н Е527 ДН

Е142 К Е219 К Е280 К Е404 Н Е620 Н

Позначення:

ШШ - шкідливий для шкіри

З - заборонений

К - канцерогенний

ДН - дуже небезпечний

Н - небезпечний

П - підозрілий

РШ - розлад шлунку

АТ - артеріальний тиск

В - висипання

Х - холестерин

РК - кишкові розлади

Отже, читайте етикетки продуктів харчування на наявність в них

різноманітних «Е-шок»!!!

Тепер можна сформулювати друге правило споживача: «Маєш інформацію

– вмій обрати якісний продукт» (Викладач вивішує правило на дошку).

Як це робити? Давайте потренуємося!

6. Закріплення знань та способів дій.

Я пропоную провести екологічну експертизу продуктів харчування. Дослідимо

упаковки та етикетки продуктів харчування, які дуже часто ви вживаєте.

6.1. Лабораторний дослід: Екологічна експертиза продуктів харчування.(Запис у

зошиті)

Мета: навчитися здобувати максимум інформації про продукт харчування при

дослідженні упаковки та етикетки, робити аналіз отриманої інформації, оцінювати

якість продукту та його необхідність в раціоні людини.

Хід роботи

1. Заповніть картку експертизи за планом:

Харчовий продукт

Вміст основних компонентів:

- Білків

- Жирів

- Вуглеводів

Харчова цінність

Термін зберігання

14

Вміст харчових добавок:

- Назва

- Код

- Функція

Наслідки надмірного

споживання

2. Проаналізуйте отриману інформацію, оцініть повноту інформації на етикетці.

3. Зробіть висновки про якість продукту та необхідність його в раціоні людини.

6.2. Закріплення матеріалу.

Поясніть зміст приказок різних народів про здорове харчування:

∆ Лягай натщесерце - прокинешся бадьорим (ассірійська приказка).

∆ Розподіли свій обід - залишиться й на вечерю (арабська приказка).

∆ Шлунок вже наївся, а очі - ще ні (монгольська приказка).

∆ Свою хворобу шукай на дні тарілки (китайська мудрість).

7. Підбиття підсумків уроку.

Підводячи підсумок уроку, я вважаю, що ми розглянули тему «Харчові добавки».

Але на початку уроку я ставила перед вами питання: «Чи завжди за яскравою

етикеткою знаходиться якісний і корисний товар?». Як ви вважаєте? (Відповіді

учнів)

8.. Рефлексія

«Я, як споживач, тепер знаю, що…»

Можливі відповіді:

…треба вчитися читати етикетки!

…їсти треба з розумом!

…яка їжа, таке і здоров’я!

…багато знати – престижно!

Доповніть речення:

«Сьогодні на уроці я дізнався….»

«На уроці мені сподобалося….»

Хочеться сподіватися, що сучасна людина, незважаючи на високий ритм і

складність життя, буде приділяти збереженню свого здоров‘я достатньо уваги.

Перетворення „людини розумної‖ на „людину хворіючу‖ призведе зрештою до

руйнування генофонду і виродження людей як біологічного виду.

Перестати хворіти в цьому сенсі означає, що людина буде краще пристосована

до навколишнього середовища, більше уваги приділятиме екології та своєму

харчуванню. Вона не буде ризикувати здоров‘ям, вживаючи шкідливі продукти,

відмовиться від алкоголю, тютюнопаління та наркотиків, зуміє органічно

поєднувати розумову працю, відпочинок і роботу.

Вірю, що у нас це вийде!

9. Домашнє завдання

Для всіх: Проаналізувати продукти харчування, які Ви споживаєте дома (один-

15

три). Результат оформити аналогічно до лабораторного досліду.

Творче завдання: підготувати інформацію про історію відкриття аспірину.