Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНi ТВАРИНИ» Автор...

32
Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор: Коваленко В.О., вчитель початкових класiв Шосткинської загальноосвітньої школи І-ІІІступенів №4 Шосткинської міської ради Сумської області 2017

Upload: others

Post on 23-Mar-2021

5 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Розробки урокiв з роздiлу

«ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ»

Автор: Коваленко В.О.,

вчитель початкових класiв

Шосткинської

загальноосвітньої школи

І-ІІІступенів №4

Шосткинської міської ради

Сумської області

2017

Page 2: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Тема. Зміни в житті тварин. Тварини взимку

Мета. Формувати в учнів поняття "звірі". Вчити ділити їх на групи,

розпізнавати за способом життя; збагатити знання про тварин лісу.

Дати уявлення про зміни в житті тварин з наближенням зими.

Розвивати у дітей спостережливість, вміння аналізувати.

Виховувати бережливе ставлення до природи, гуманне ставлення

до тварин. (2 слайд)

Обладнання. Таблиці, ілюстрації з зображенням тварин лісу,

програма, мікрофон, грамзапис казки "Колобок", опорні схеми,

презентація (Додаток 1).

Хід уроку

І Організаційний момент.

1. Поділ учнів на групи за інтересами: (3 слайд )

- За стіл №1 сідають учні-науковці з "Бюро довідок";

- За стіл №2 сідають учні, які люблять читати твори про тварин;

- За стіл №3 сідають учні, які мають тваринок вдома;

- За стіл №4 сідають учні ,які охороняють тварин;

- За стіл №5 – експертна группа (жюрі).

Вчитель.-Доброго дня, шановні друзі! Ми запрошуємо Вас на

телеурок. Працює студія 4-А класу ШЗШ №4 м. Шостка.

Сьогодні в програмі: (4 слайд)

1. Гідрометеоцентр.

2. Конференція, де мова йтиме про ті знання, які здобули учні на

попередніх уроках.

3. Під час вивчення нового матеріалу у студії працюватиме наукова

рада класу.

Page 3: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

4. В перерві роботи – фізкультхвилинка.

5. На прямому зв'язку служба реклами.

Такі передачі до вашої уваги на уроці ознайомлення з навколишнім

пропонує наша студія.

ІІ Робота з щоденниками спостережень.

Вчитель.- Надаю слово працівнику гідрометеоцентру. (5 слайд)

Учень.- Вітаю всіх, кого цікавить, якою буде погода сьогодні.

У північних областях України, а саме, у місті Шостка:

t ° повітря –

хмарність –

опади –

вітер –

Вчитель.- А що нам підказує народний календар?

Учень . -13 грудня - свято Андрія. Якщо до цього дня сніг не випав

- зима буде теплою, а як з'явився - холодною, довгою.

З вами був … Дякую за увагу.

Вчитель.-Щиро дякую за повідомлення. Погода сприятлива. Отже,

всім гарного настрою і добрих справ.

ІІІ Контроль, корекція, закріплення набутих знань.

1. Фронтальне опитування. Гра "Мікрофон". (6 слайд)

Вчитель. - Надійшла зима. В неживій природі відбулися зміни … Ці

зміни вплинули на живу природу.

- Кого ми відносимо до живої природи?

Page 4: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

- Які зміни відбулися в житті птахів?

- Чому відбулися ці зміни?

- Яких птахів називають перелітними?

- Яких птахів називають зимуючими?

2. Гра "Перелітні і зимуючі птахи"

Вчитель.- Якщо птах перелітний, показати помахом рук.

Ластівки, горобчики, лелеки, солов'ї, синички, стрижі, дикі качки,

ворони.

3. Загадки.

У червоних чобітках,

В білому халаті.

Він весною прилетів

І сидить на хаті. (Лелека)

Прийшла кума з довгим

віником

На бесіду з нашим півником,

Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід.

(Лисиця)

Вчитель. -Що спільного у лелеки і лисиці? (Це тварини)

-Доведіть, що це тварини. (Живі організми, народжуються,

живуть і вмирають).

-Чим вони відрізняються? (Лелелка – птах, лисиця – звір)

-Доведіть, що лелека – птах. (Тулуп вкритий пір'ям, є крила, несе

яйця, висиджує малят)

-А як ви гадаєте: чому лисиця - звір?

Знайдіть 1 кружок і за лініями прочитайте, за якими ознаками звірі

відрізняються від інших тварин.

Page 5: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

(Тіло вкрите шерстю, малят народжують живими. Вони ссуть

молоко).

Отже, доведіть, що лисиця - звір. (Тіло вкрите шерстю,

народжуються живі малята, вигодовує їх лисиця молоком).

ІV Повідомлення теми, завдань уроку.

V Вивчення нового матеріалу.

Вчитель. - Надається ефір освітньо-пізнавальному каналу.

СТЮ

НАРОД ЛЮ ТЕ

ВИМИ

ССУТЬ

ЖИ

ВОНИ

ВКРИ

МО

ШЕР

КО

ЖУЮТЬ

МАЛЯТ

ТІЛО

Page 6: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

1. Довідкове бюро: (7 слайд)

1 учень -В різних куточках нашої Землі можна зустріти звірів,

яких налічується більше 4000 видів. В Україні живе 108 видів

звірів. Вони:

2 учень - лазять по деревах (білки, куниці);

- бігають по землі (зайці, козулі, лисиці, вовки);

- плавають у воді (видри, дельфіни);

- літають (летючі миші, кажани);

- живуть під землею (миші, кроти).

Хто ж такі звірі? Це тварини, тіло вкрите шерстю. Шерсть

захищає від холоду. Всі звірі народжують малят живими і

вигодовують молоком. Отже, хто ж такі звірі?

3 учень За будовою тіла, розмірами і зовнішнім виглядом звірі

дуже різноманітні. Серед них є карлики і гіганти. Так, у

землерийки-білозубки – малюк має тіло завдовжки 4 см., його маса

менше 2г. Синій кит має тіло довжиною 33 м. і масу 150 т.

4 учень Живляться звірі найрізноманітнішою їжею.

В залежності від того, що вони їдять, звірі поділяються на такі три

групи:

- рослиноїдні, або травоїдні (зайці, лосі);

- хижі (вовки, лисиці);

- всеїдні (дикі свині, ведмеді).

5 учень Зима – це важка пора року для звірів. Але протягом літа

та осені в житті звірів відбуваються зміни, які допомагають їм

успішно долати важкі випробування зими (влаштування зимової

схованки, линька, заготівля кормів, очищення тіла від паразитів).

Фізкультхвилинка „Ведмежата” ( 8 слайд)

Page 7: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Учні слухають грамзапис казки „Колобок”

Вчитель. - Пригадайте, будь ласка, куди втік Колобок від діда і

баби?

- З якими мешканцями лісу він зустрівся?

2. Діти, які люблять читати твори про тварин, складають розповіді

про зайця, вовка, ведмедя, лисицю за ілюстраціями і пам’яткою:

1) назва тварини;

2) зовнішній вигляд;

3) як пересувається;

4) де живе;

5) чим живиться;

6) значення у природі та житті людини.

Вчитель. - До якої групи належать ці тварини? Доведіть.

- Яке значення для них має ліс?

- Які ще оповідання, казки, вірші, загадки ви знаєте про

звірів?

Ми поговорили про тварин, які живуть в лісі.

- Діти, а у вас вдома є тварини. Як їх називають? Чому?

Назвіть серед них ссавців.

3. Розповіді про свійських тварин (собаку, кішку, морську свинку...)

готують діти, які мають тваринок вдома.

Вчитель. -Що дають свійські тварини людям?

- Кожна тваринка, де б вона не мешкала, варта любові. Ви,

напевно, знаєте, що існує Червона книга, національні парки,

заповідники…, в яких тварини взяті під охорону. ( 9 слайд)

4. Повідомлення дітей, які охороняють тварин. Червона книга. (10

слайд)

Page 8: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

1) В 1980 році вперше була надрукована Червона книга України. В

ній були відомості про 86 видів рідкісних і зникаючих тварин.

2) „Червону” книгу назвали так тому, що червоний колір - це

сигнал, який попереджає про небезпеку, що нависла над великим

багатством природи.

3) Зараз в нашій країні більше 130 видів тварин, занесених до

Червоної книги. Серед них: їжак вухатий, зубр, борсук, кіт лісовий,

пугач, гадюка, тритон карпатський... ( 11 слайд)

Вчитель. - Яка ж робота проводиться для того, щоб тварини не

зникли зовсім. А кількість їх збільшувалась?

4) В нашій країні діють заповідники, національні парки...

Найбільші серед них: Асканія - Нова, Мис Мартьян, Карпатський,

Ялтинський... (12 слайд)

Вчитель. - А який заповідник створений на території Сумської

області?

5) На території Сумської області, в Лебединському районі,

створений заповідник - Михайлівська цілина. В ньому

охороняється рідкісний птах-дрохва.

Вчитель. - Діти, а яку посильну роботу можете ви організувати?

(13 слайд)

5. Тест-гра.

1) Якщо ви підгодовуєте тварин взимку - плесніть в долоні.

2) Якщо у вас болить душа, коли бачите поранену пташку, бродячу

собаку - покладіть руку на серце.

3) Якщо хочете дружити з природою, жити з нею в злагоді, красі,

мирі -візьміть один одного за руки і підніміть їх вгору.

Page 9: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

VІ Підсумок.

Експертна група оцінює відповіді учнів.

Вчитель читає вірш.

Бережіть природу, любі діти,

Я до цього все життя вас заклинаю.

Хто байдуже ставиться до неї,

Той у грудях серденька не має... (14 слайд)

VІІ Домашнє завдання.

Підготувати інформацію:

I в. - «Зимівля хижих звірів»

II в. - «Зимовий сон тварин»

Page 10: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Тема. Птахи - наші пернаті друзі.

Мета. Ознайомити учнів з різноманітністю птахів світу (зокрема,

України). З’ясувати їхню роль в природі та житті людини.

Розширити та збагатити знання учнів про птахів. Вчити працювати

з додатковою літературою; розвивати зв'язне мовлення. Виховувати

любов до рідного краю, бажання робити добро.

Обладнання. Малюнки птахів; виставка книг, журналів; виставка

дитячих виробів; тексти: опис, розповідь, міркування;

«Енциклопедія тваринного світу».

Хід уроку

Організаційний момент. Привітання гостей.

Добрий день і в добрий час

Завітали ви до нас.

Всіх гостей ми в нас вітаємо,

Подивіться, що ми знаємо.

Вчитель. Діти, сьогодні гарний день, посміхається лагідно

сонечко. Усміхніться ви один одному, подумки побажайте добра,

успіхів.

Повідомлення теми уроку.

Вступне слово вчителя.

Птахи, як і квіти, належать до таких створінь природи, які

неначе існують для того, щоб дарувати людям радість, постійно

бути об'єктом їх симпатій і захоплень. Птахи і квіти в чомусь схожі

один на одного. Червоногрудих снігурів так і хочеться порівняти з

живими літаючими гвоздиками. А погляньте на зелений луг

Page 11: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

весною, який вкритий жовтим килимом кульбабок. Дмухнув

вітерець, і злетіли «кульбабки» в небо! Це прекрасні жовті пташки.

Шановні друзі! Сьогоднішня наша зустріч носить не тільки

пізнавальний характер. Вона допоможе нам зрозуміти сучасні

природоохоронні процеси, навчить нас з повагою ставитися до

птахів, внесе в наше життя багато нового і цікавого.

Головними героями нашої зустрічі, як ви вже зрозуміли,

будуть птахи. Птахи великі і маленькі, співучі і хижі, птахи рідної

землі і всієї планети.

Птахи - невід'ємна частка нашого життя, вони звеселяють і

прикрашають наше сьогодення співом, цікавою, а інколи -

загадковою поведінкою.

Що нам відомо про них? Чи потребують вони нашої

допомоги? Яке місце займають у нашому житті?

Відповіді на ці питання ми будемо намагатися дати на

сьогоднішньому уроці. Допоможуть нам в цьому книги, журнали,

які писали науковці-орнітологи, що зібрали цілий матеріал про

пташок. Орнітологія- розділ зоології, що вивчає птахів.

Актуалізація опорних знань.

-Будь-яка наука починається з абетки. Ми сьогодні свій урок

почнемо теж з абетки.

Пташина абетка

Альбатрос, бусол, вівчарик, горобець, лава, дятел, ему, змієїд,

жайворонок, зозуля, рибалочка, іволга, гаїчка, соловей, колібрі,

ластівка, норець, осоїд, пугач, ремез, сорока,'тетерів, уліт, фазан,

ходулинчик, цвіркун, чайка, шишкар, щиглик, юрок, яструб.

Page 12: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

-Діти, а хто згадає, які твори ми читали, переказували, вивчали

про птахів?

(«Дружні звірі», «Журавель та чапля», «Хитрий півень»... Д.

Павличко «Птиця», М.Стельмах «Чайка», «Дятел»... Л.Глібов «Чиж

та голуб», О.Вишня «Фазани»...)

- Готуючись до уроку, учні нашого класу підготували легенди про

птахів, загадки, прикмети, приказки.

Торбинка цікавинок

Загадки.

-Не людина, а живе в хатині. (Шпак)

-Сам вечірньої години

Заховався в кущ калини.

Та на дуду голосну

Грає пісню чарівну. (Соловей)

Приказки, прислів’я, прикмети

Горобець маленький, а серце має.

Регулярне кування зозулі віщує теплу погоду.

Вчитель. - Сьогодні на уроці ми розглянемо такі питання: (на

дошці)

1.Основні ознаки птахів

2.Спосіб живлення

3.Місце проживання

4.Яку користь приносять птахи

5.Птахи, що потребують охорони

Ознаки

Серед ознак птахів слід вибрати найголовнішу:

І) літають

Page 13: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

2)крила

3) дзьоб

4) тіло вкрите пір'ям

5) відкладають яйця

Найголовніша ознака: тіло вкрите пір'ям. Дійсно, саме ця ознака

відрізняє птахів від інших тварин. Адже літати вміють І ссавці,

яйця відкладають і плазуни.

Фізкультхвилинка

(Діти виконуюсь танок під пісеньку «Курчата»)

Вчитель. -Діти, а що полюбляють птахи їсти? За способом

живлення, всіх птахів поділяють на комахоїдних, рослиноїдних,

всеїдних.

Гра «Хто що їсть»

Лелека - риба Снігур - миша Дятел - зерно Горобець - жук Сова -

жаба Чайка - горобина

-Чому ж деякі птахи відлітають?

Відлітають птахи, які живляться комахами. А чи знаєте ви

перелітних птахів?

Птахи, які залишаються на зиму, потребують уваги. Необхідно

підгодовувати птахів, виготовляти годівнички.

Сприймання учнями нового матеріалу

Вчитель. Пташинний світ дуже різноманітний. Вчені нараховують

біля 9 тисяч видів пташок. Птахи живуть скрізь. Вони не бояться ні

жарких, ні холодних місць планети.

Спробуємо разом з птахами помандрувати по планеті. (карта)

Page 14: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Материк Євразія. На цьому материку розміщується наша Україна.

У нашій країні налічується близько 360 видів птахів. (Знайомство з

птахами України)

Охорона птахів

-Хоч пташинний світ різноманітний, численний, але, на жаль,

чисельність окремих видів зменшується. І причиною цього є

розорювання незайманих земель, осушування боліт, вирубування

старих лісів, які були місцем гніздування, знищування птахів.

Птахи, кількість яких зменшується, занесені до Червоної книги.

В Червону книгу ми занесли

Світ неповторний та чудесний,

Що поступово вимирає.

Давно рятунку в нас благає.

Ми всі господарі природи,

Тож збережемо її вроду.

Але Червона книга не може пташок врятувати, потрібно, щоб не

тільки держава турбувалася про них, створюючи заповідники (їх на

Україні-13), а й кожна людина в країні хвилювалась за долю

пернатих.

Робота з картками (птахи, яких треба охороняти)

Закріплення вивченого

-Чому ж пташок потрібно оберігати?

-Яку користь приносять птахи

Підведення підсумків

-Людина є господарем природи, але вона повинна бути

бережливим господарем.

Page 15: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Наш дивний світ такий, як казка,

Он в небі хмаронька пливе.

Тож бережи його, будь ласка.

Все в ньому гарне і живе

Он квітка полум’ям палає,

І ясне сонечко блищить,

Чарівна пташечка співає,

Все в дивосвіт прийшло, щоб жить.

Домашнє завдання

-Скласти пам'ятку «Як треба поводитись серед природи».

Page 16: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Тема. Риби

Мета: Дати поняття про різноманітність хребетних тварин.

Познайомити учнів з представниками класу риб; розкрити

особливості зовнішньої будови, в зв'язку з життям у воді; способи

харчування, пристосування до зовнішніх умов; розмноження.

Розвивати допитливість. Виховувати необхідність охорони рибних

багатств.

Обладнання. Малюнки риб, демонстраційні картки, пізнавальні

енциклопедії.

Хід уроку

Актуалізація опорних знань.

Вчитель. - Що м и відносимо до живої природи? Отже, тварини - це

теж жива природа.

Розповідь вчителя. Тварини живуть скрізь, де для них є їжа,

схованка від ворогів, місце для влаштування житла. Звірі живуть у

лісах, птахи літають у повітрі, кроти, миші - у норах, на деревах –

комахи, гусениці, у воді (річках, ставках, озерах, морях) - риби.

- Які бувають тварини за розмірами?

-Які ознаки властиві тваринам?

Народжуються, ростуть, розвиваються, вмирають, дихають,

живляться, розмножуються.

Відгадайте загадки.

1 . Тоненьке, вузеньке, по землі в'ється,

Як батіг довге, та не б'ється.

Людини боїться, молоко вживає,

У лісі їх багато, мабуть, кожен знає. (вуж)

Page 17: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

2. Птах великий і красивий.

Чорний або сніжно- білий.

Гострий дзьоб, тоненькі ноги.

Вернувся із далекої дороги. (лелека)

3. Буркотливий, вайлуватий.

Ходить лісом дід мохнатий.

Одягнувся в кожушинку.

Мед шукає і ожинку

Літом любить полювати,

А зимою в лісі спати,

А зачує він весну -

Прокидається від сну. (ведмідь)

4. По дорозі стрибає,

А у воді плаває. (жаба)

5.Голова є, а шиї немає;

рот є, а мовчить;

Без ніг, а далеко ходить. (риба)

- Що об'єднує ці загадки?

Мотивація навчальної діяльності.

-Розподіліть всі відгадки у таблицю.

Вчитель. - Які тварини ростуть протягом усього життя?

Оголошення теми уроку.

1 .Розповідь вчителя (див. ст. 24)

Page 18: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

2.Класифікація риб:

- рослиноїдні (товстолобик)

- хижі (щука, окунь, сом)

- всеїдні (короп, карась)

З.Гра «Акваріум» (Уявіть, що ваш клас-незвичайний акваріум, а ви

- різні риби). Нехай кожний зіграє роль якоїсь рибки (розкаже про

неї, заспіває пісеньку, чи прочитає вірш).

4.Торбинка цікавинок.

-Найбільшою рибою на Землі вважають китову акулу, її довжина

становить близько 20 м. А найменшою - філіпінського бичка.

Розміром він з мурашку.

- Окунь звичайний- найчисельніша і найпоширеніша хижа риба.

- Білуга- риба з веретеноподібним тілом. Довжина тіла білуги може

досягати 9м, а маса-1000 кг.

-Катран, або морський собака- найпоширеніша акула в Чорному

морі. Акула катран народжує 15 і більше малят.

5. Гра «Спіймай морську рибинку»

-Я називаю різних риб, а ви, коли почуєте назву морської рибки, то

плесніть в долоні.

Карась, камбала, судак, піранья, лин, риба-голка, вугор, акула...

Підсумок

Риби-багатство наших водойм. Мʼясо та ікра- корисні продукти

харчування для людини.

Домашнє завдання

Підібрати матеріал за вибором:

-Як люди нашого краю захищають риб від знищення; допомагають

їм узимку? -Які риби нашої місцевості занесені до Червоної книги?

Page 19: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Тема. Земноводні (амфібії)

Мета. Ознайомити з представниками групи хребетних тварин -

земноводними; дати поняття про їх умови існування, способи

харчування, пристосування до зовнішніх умов, розмноження.

Розвивати допитливість, увагу. Виховувати естетичні почуття;

бажання оберігати тварин.

Обладнання. Ілюстрації із зображенням земноводних; малюнки

дітей; довідкова література; «торбинка» цікавинок; Червона книга

України.

Хід уроку

I. Хвилина спостереження. Гра «Мікрофон»

- Який зараз місяць? Чому він так називається?

-Які народні прикмети ви знаєте?

-Що можна сказати про сьогоднішню погоду?

-Які зміни відбулись у живій і неживій природі?

-Які зміни ви помітили у вашому дворі?

II. Перевірка знань учнів.

1. Фронтальне опитування.

-Яку тему вивчали на попередньому уроці?

-Назвіть суттєві ознаки класу риб.

-Яких ви знаєте представників класу риб, які занесені до

Червоної книги?

2. Перевірка творчих завдань (діти показують свої малюнки і

розповідають про риб, зображених на них).

III. Робота над темою уроку.

1. Загадка.

Page 20: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

-У воді сидить охоче, та не риба і не рак,

- Вистромля великі очі та співає: ква-ква-квак. (жаба)

Вчитель. -Де живе жаба? До якої групи у таблиці її треба від-

нести? Чому ця група так називається?

2.Розповідь вчителя.

Земноводні

Це хребетні тварини, спосіб життя яких пов’язаний як з водою,

так і з наземним середовищем. Жаби водяться на всій території

України, Європи та Азії, крім крайньої Півночі, Сибіру та

високогірних районів, тобто там, де немає води. Живуть у сирих

місцях (болота, вологі ліси, береги водоймищ). Коли сухо,

ховаються у воду. А після дощу і заходу сонця виходять на

полювання.

3. Довідкове бюро.

Учні готують доповіді на теми:

- представники класу земноводних (жаби, тритони, саламандри)

- чим живляться земноводні

- суттєві ознаки класу

4. Торбинка цікавинок.

-Тритон. Самка тритона відкладає 150 яєць. Кожне яйце вона кладе

на листок підводної рослини і загортає його задніми лапами.

З'являється личинка через 2-3 тижні. Вона ціле літо живе у воді,

росте і перетворюється у тритона. Восени молоді тритони виходять

на сушу, де зимують у порах гризунів, кротів, у купах листя.

-Жаба озерна. Це найбільша жаба із тих, що зустрічаються в

Україні. Довжина її тіла - 17 см.

Page 21: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

- Саламандра. Тіло завдовжки 20-22 см. Шкіра гола. Черево жовте

або оранжеве з чорними плямами, або спина чорна з жовтими

плямами.

5. Бесіда про значення земноводних.

-Яку користь приносять ці тварини?

-Як люди повинні до них ставитись?

6. Тварини занесені до Червоної книги.

(тритон карпатський, ропуха очеретяна, …)

IV. Закріплення матеріалу.

(робота з підручником)

V. Підсумок уроку.

VI. Домашнє завдання

( підібрати літературний твір, головний герой якого- земноводна

тварина; підібрати загадки, прислів’я, приказки про земноводних).

Page 22: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Тема. Плазуни.

Мета. Узагальнити знання учнів про плазунів; ознайомити з

способом життя; розвивати пізнавальний інтерес дітей, фантазію.

Формувати товариські відносини, почуття взаємодопомоги. Вчити

бережному ставленню до рідної природи.

Обладнання. Таблиця «Плазуни»; додаткова література про

плазунів для самостійного опрацювання матеріалу (журнали

природничого змісту, енциклопедії); картки для індивідуальних

завдань, «торти» для самооцінювання; грамзапис мелодії для

проведення фізкультхвилинки.

Хід уроку

1. Організація класу.

1. Поділ учнів на групи за інтересами.

- за стіл №1 сідають учні-науковці. які вивчають тварин; надають їм

допомогу.

-за стіл №2 сідають учні, які люблять подорожі в природу,

-за стіл №3 сідають учні, у сім'ях, яких живе тваринка,

-за стіл №4 сідають учні, які люблять читати книги про тварин,

-за стіл №5 сідають учні, які ведуть, природоохоронну роботу.

2. Вибор старшого у групах.

II . Повідомлення теми, мети. Кросворд (малюнки)

Page 23: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

п а в у к

а к у л а

ж а б а

м е д у з а

щ у к а

с л о н

к р о к о д и л

III . Актуалізація опорних знань

1.Розповідь вчителя.

Плазуни - це наземні хребетні, що мають суху шкіру, вкриту

роговими лусками:

- лускаті (ящірки, змії, хамелеони);

- крокодили (пристосовані до напівводяного способу життя);

- черепахи (мають панцир).

-Сьогодні узагальнимо матеріал по темі «Плазуни», перевіримо, що

ви знаєте про плазунів. Працювати будемо групами, які

змагатимуться між собою.

2. Робота над правилами, яких слід дотримуватись у групах:

-працювати дружно;

-допомагати один одному;

-слухатись старшого, виконувати його вказівки;

-вболівати за успіхи і невдачі товариша;

-дотримуватись правил поведінки.

Page 24: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

IV . Роздача завдань групам (вчитель у конвертах роздає старшим

групи завдання; діти знайомляться із завданням, старший

розподіляє доручення між членами групи згідно їх здібностей і

умінь).

1-а група - «Ящірки» (написати науковий текст; намалювати

тварину...)

2-а група - «Змії» (пригадати казки, в яких героями є змії; скласти

текст-розповідь про тварину; оформити пам'ятку «Як вести себе в

лісі при зустрічі з плазунами»

3-а група - «Черепахи» (знайти у науковій літературі і написати

цікавинку про черепах; намалювати малюнок; пригадати про що

оповідання «Чи є зима»

4-а група - «Крокодили» (підготувати хвилинки-цікавинки про цих

тварин; скласти казочку; пригадати мультфільм «Чебурашка і

крокодил Гена» і зробити висновок, що в ньому повчальне)

5-а група - «Плазуни Червоної книги» (підготувати розповіді про

плазунів Червоної книги)

V. Самостійна робота учнів (15 хв).

VI. Фізкультхвилинка.

VII. Звіт- захист групами виконаних робіт.

VIII. Самооцінювання та оцінювання кращих робіт.

(Вчитель роздає «торти», намальовані на картоні. Учні ділять їх

фломастерами на шматочки, які відповідають вкладу кожного

члена групи у виконане завдання. Аналіз самооцінювання

учителем, оцінювання в цілому роботи груп, виділення знахідок,

кращих художників, казкарів...)

Page 25: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

ІХ. Підсумки уроку

-Чи сподобався вам урок? Чим саме?

-Чи поповнили ви свої знання про плазунів? Що нового дізналися

про них?

-Як саме? Чи допомогли вам у цьому ваші товариші?

Вчитель. – Плазуни - корисні тварини: ящірки і змії, поїдаючи

комах, мишей, слимаків, знищують багато шкідників. Черепахи

знищують шкідливих комах; звільняють водойми від хворої риби.

Плазуни- це чудо природи. Бережіть його!

Page 26: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Додаток 1

до уроку «Зміни в житті тварин»

Урок-презентація.Телеурок

Підготувала вчитель початкових класів

Коваленко Валентина Олександрівна

Тема. Зміни в житті тварин.Тварини взимку.

Мета: Формувати в учнів поняття ”звірі”.

Вчити розподіляти їх на групи.

Дати уявлення про зміни в житті тварин з наближенням зими.

Виховувати бережливе ставлення до природи, гуманне ставлення до тварин.

Page 27: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Поділ учнів на групи

За столом №1-учні-науковці

За столом №2-учні-книголюби

За столом №3-учні, які мають вдома тварин

За столом №4-охоронники природи

За столом №5-експертна група

Сьогодні в програмі

Гідрометцентр

Конференція

Наукова рада

В перерві-фізкультхвилинка

Природоохоронна робота

Page 28: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Гідрометцентр

У північних областях

України, а саме,у місті Шостка:

t повітря-

Хмарність-

Опади-

Вітер-

Гра “ Мікрофон”

Кого ми відносимо до живої природи?

Які зміни відбулися в житті птахів?

Чому відбулися ці зміни?

Яких птахів називають перелітними?

Яких птахів називають зимуючими?

Page 29: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Довідкове бюро

В різних куточках нашої Землі можна зустріти звірів, яких налічується 4000 видів.

В Україні живе 108 видів…

Фізкультхвилинка “ Ведмежата”

Page 30: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Природоохоронні заходи

Червона книга

України

Національні

паркиЗаповідники Заказники

Червона книга України

Основний державний документ, в якому містяться узагальнені відомості про сучасне становлення видів тварин і рослин України, що перебувають під загрозою зникнення.

Page 31: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Тварини Червоної книги

Заповідники України

Асканія- Нова

Чорноморський

Український степовий

Канівський

Карпатський

Мис Мартьян

Дунайські плавні

Карадазький

Розточчя

Поліський

Ялтинський

Page 32: Розробки урокiв з роздiлу «ХРЕБЕТНI ТВАРИНИ» Автор ...teacherjournal.in.ua/blog/articles/1245/5a3b78f00f6.pdfнапевно, знаєте,

Поради “ Будь природі другом”

1) Посади деревце, щоб очищувало повітря.

2) Посій квіточки, щоб радували твій зір.

3) розчисти джерельце, воно чекає твоєї допомоги.

4) Зроби з татусем шпаківню чи дуплянку для пташок.

5) Змайструй сам годівничку для птахів на зиму.

6) Люби цей світ, він чекає твоєї доброти, захисту, любові!

Бережіть планету, любі діти!