План та методичне забезпечення...

10
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України Департамент з питань освіти, науки, сім”ї та молоді Львівської обласної державної адміністрації Управління професійно-технічної освіти, координації Діяльності вищих навчальних закладів та науки Вище професійне училище № 11 План та методичне забезпечення уроку «Виготовлення і розкладка лекал на тканині та розкрій жіночої нічної сорочки. Виготовлення макета» Майстер виробничого навчання Пустельник О. К. м. Червоноград 2013 р.

Upload: others

Post on 14-Jun-2020

15 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: План та методичне забезпечення урокуvpu11.com.ua/uploads/files/Plan-uroku-nchna-sorochka-vdkritiy-urok.… · 2.2 Мотивація вивчення

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Департамент з питань освіти, науки, сім”ї та молоді

Львівської обласної державної адміністрації

Управління професійно-технічної освіти, координації

Діяльності вищих навчальних закладів та науки

Вище професійне училище № 11

План та методичне

забезпечення уроку

«Виготовлення і розкладка лекал на тканині та розкрій жіночої нічної сорочки. Виготовлення макета»

Майстер виробничого навчання

Пустельник О. К.

м. Червоноград

2013 р.

Page 2: План та методичне забезпечення урокуvpu11.com.ua/uploads/files/Plan-uroku-nchna-sorochka-vdkritiy-urok.… · 2.2 Мотивація вивчення

План уроку

Тема програми 4. Конструювання, розкрій жіночих нічних та чоловічих нижніх сорочок. Розкрій нижніх спідниць.

Урок № 5

Тема уроку : Виготовлення і розкладка лекал на тканині та розкрій жіночої нічної сорочки. Виготовлення макета.

Мета уроку:

Навчальна: формування в учнів знань для виготовлення і розкладки лекал на тканині, засвоєння знань, умінь та навичок з розкрою жіночої нічної сорочки, вдосконалення навичок учнів з виготовлення макета.

Розвиваюча: розвиток технічного, творчого та раціонального мислення при виконанні завдань.

Виховна: виховання в учнів моральних, трудових, естетичних і економічних якостей особистості.

Матеріально-технічне забезпечення уроку: сантиметрова стрічка, кравецька крейда або мило, маркер, ножиці, набір голок, кравецькі шпильки, нитки, наперсток.

Дидактичне забезпечення уроку: зразок моделі жіночої сорочки, лекала нічної сорочки, лекала виробу у масштабі 1:2, малюнок нічної сорочки на дошці, плакати конструкції нічної сорочки, тканина різних видів, мультимедійний екран, інструкційні картки, картки-завдання для учнів.

Міжпредметні зв’язки: матеріалознавство, конструювання, техніка крою, моделювання, охорона праці.

Тип уроку: формування первинних вмінь та навичок.

Хід уроку.

1.Організація уроку.

1.1 Перевірка присутності учнів на уроці.

Page 3: План та методичне забезпечення урокуvpu11.com.ua/uploads/files/Plan-uroku-nchna-sorochka-vdkritiy-urok.… · 2.2 Мотивація вивчення

1.2 Перевірка відповідності зовнішнього вигляду учнів вимогам виробничого навчання. 1.3 Перевірка наявності необхідного приладдя.

2. Вступний інструктаж.

2.1 Повідомлення теми та мети уроку: Тема сьогоднішнього уроку - Виготовлення і розкладка лекал на

тканині та розкрій жіночої нічної сорочки. Виготовлення макета. Мета уроку - навчитися виготовляти лекала, виконувати розкладку лекал на різних тканинах, а також розкроювати жіночі нічні сорочки та виготовляти макети. 2.2 Мотивація вивчення даної теми, використовуючи мультимедійні технології (слайд фільм – З історія розвитку нічної сорочки… ). Нічна сорочка з'являється в епоху пізнього середньовіччя; до цього часу люди спали голими або в тому одязі, в якому ходили вдень. В Чехії перша згадка про нічну сорочку відноситься до 1492. Перші нічні сорочки були дуже великих розмірів, іноді повністю ідентичні денним, їх носили тільки багаті люди. У повсякденному носінні нічна сорочка з'являється тільки в XIX столітті, а в деяких країнах ще пізніше. Але ті сорочки кардинально відрізнялися від тих, які зустрічаються в наш час – і за фасонами, і за оздобленням, і за тканиною. Як ви думаєте які вимоги ставляться до одягу для сну? Орієнтовна відповідь:

Вважається, що найкраще спати якомога більш роздягненим, аби шкіра могла вільно дихати через пори. Перша і найголовніша вимога до одягу для спання - нічні сорочки мають бути з натуральних тканин, найкраще, щоб це була бавовна, вона добре вбирає піт і не електризується. Також одяг для сну повинен бути зручним, вільним, простого крою, з мінімальною кількістю швів.

2.3 Бесіда з учнями з метою з’ясування рівня знань необхідних для практичної роботи, передбаченої темою уроку. Для того, щоб розпочати вивчення сьогоднішньої теми нам з вами потрібно пригадати:

- Опис зовнішнього вигляду жіночої нічної сорочки;

Page 4: План та методичне забезпечення урокуvpu11.com.ua/uploads/files/Plan-uroku-nchna-sorochka-vdkritiy-urok.… · 2.2 Мотивація вивчення

1) Жіноча нічна сорочка з бавовняної тканини розширена до низу довжиною нижче лінії колін.

2) На переді оброблена фігурна кокетка, яка оздоблена машинною вишивкою.

3) Рукава вшивні, одношовні, довгі, низ рукавів призібраний гумовою тасьмою і оздоблений мереживом.

4) Горловина округлої форми, оздоблена оборкою.

5) Застібка оброблена на кокетці на три петлі і три ґудзика.

- Специфікацію деталей крою;

Кількість (од) № з / п Назва деталі

Деталей Лекал

1. Перід 1 1

2. Спинка 1 1

3. Рукав 2 1

4. Кокетка переду 2 1

5. Оборка 1 1

- - З яких деталей крою і в якій кількості складається дана

модель нічної сорочки? - Для того, щоб виготовити лекала на вашу думку, що

потрібно зробити?

Page 5: План та методичне забезпечення урокуvpu11.com.ua/uploads/files/Plan-uroku-nchna-sorochka-vdkritiy-urok.… · 2.2 Мотивація вивчення

Демонструю плакати з кресленням базової основи і моделюванням нічної сорочки.

Page 6: План та методичне забезпечення урокуvpu11.com.ua/uploads/files/Plan-uroku-nchna-sorochka-vdkritiy-urok.… · 2.2 Мотивація вивчення

2.4 Інструктування учнів за темою уроку. Нагадати учням, що таке лекала.

Лекала це шаблони з цупкого матеріалу (картону), які призначені для розкроювання виробів.

Демонстрація фабричних лекал з коментарем. Бачимо, що на кожному зрізі лекал є штамп «перевірено ОТК» і ще є штамп де вказується артикул, фасон, розмір, дата виготовлення, підпис лекальника. На дошку розміщую лекала в натуральну величину нічної сорочки, з якою будемо працювати на уроці. Запросити до дошки двох учениць і запропонувати їм показати на лекалах контурні зрізи:

Пояснити учням, яка тканина найкраще підходить для нічних сорочок.

Перш ніж приступити до розкладки лекал на тканині давайте з’ясуємо, як підготовляють тканину. Що таке декатирування тканини? Як позначають дефекти на тканині? Пояснити та показати учням, як потрібно розкладати тканини перед розкроєм. Тканину можна розкласти в розгортку і у згин. Виконання розкладки лекал на різних тканинах. Розкладка лекал декількох комплектів, буде більш економічною у порівнянні з розкладками одного комплекту. Міжлекальні відходи – це небажані відстані між лекалами в розкладці. При розкладці лекал на тканині необхідно враховувати напрямок нитки основи, ворсу, начосу, малюнка та відхилення від лекал за зрізами деталей. У виробах з байки з яскраво вираженим начосом ворс повинен бути спрямований з верху в низ. На тканинах, які дають різний відтінок в різних напрямках, лекала необхідно розміщувати в одному напрямку. На гладкофарбованих тканинах, в смужку або клітинку з симетричним розміщенням малюнка лекала можна розміщувати в різних напрямках. На тканинах з крупним малюнком лекала розміщують так, щоб малюнок збігався по зрізах. На тканинах в смужку або клітинку з несиметричним малюнком всі лекала розміщують в одному напрямку та ще необхідно передбачати додаткові припуски для наступної підгонки.

Обкрейдування контурних ліній. Обкрейдування лекал на тканинах в кольорі виконують тонко загостреною кравецькою крейдою або милом товщиною ліній не більше 0,1 см. Лінія обкрейдування повинна співпадати з контурами лекал. Відстань між лекалами 0,1 - 0,2 см.

Page 7: План та методичне забезпечення урокуvpu11.com.ua/uploads/files/Plan-uroku-nchna-sorochka-vdkritiy-urok.… · 2.2 Мотивація вивчення

Обкрейдування лекал на тканинах світлих кольорів, однотонних виконують спеціальним фломастером, лінії якого під дією води і пари зникають. На тканинах прозорих розкладку виконують із тонкого паперу або клейонки, які слугують трафаретом і разом з ним виконують розкрій. Розкрій нічної сорочки

Викроюємо деталі нічної сорочки по позначених основних лініях. Ножиці повинні розташовуватись перпендикулярно до стола, лівою рукою підтримуючи деталі крою. Викликаю ученицю для того, щоб вона викроїла інші деталі крою, передаючи їй ножиці тримаючи закриті леза у руці і звертаю увагу на це.

Учениця викроює деталі нічної сорочки.

Коротенький ролик про технологію розкрою на масових виробництвах

Після того, як деталі нічної сорочки викроєні помічаю контрольні лінії і мітки з коментарем.

Розповідаю учням у якій технологічній послідовності виготовити макет.

2.5 Закріплення і перевірка засвоєння учнями теми уроку (технологічний диктант , завдання для учнів – виконати розкладку лекал на тканині).

2.6 Пояснити учням зміст завдання, яке вони повинні виконати під час поточного інструктажу.

2.7 Критерії оцінювання

Високий рівень теоретичної підготовки, самостійне, швидке та якісне виконання робочих прийомів, своєчасне виявлення та усунення дефектів, дотримання правил безпеки праці – 12 – 10 балів

Добра теоретична підготовка, але допущені окремі неточності у відповідях. Уповільнене виконання окремих робочих прийомів, незначні відхилення від методів виконання окремих вправ – 9 – 7 балів

Посередня теоретична підготовка, помилки при виконанні робочих прийомів, невчасне виконання завдань, недостатньо усвідомлене виконання основних прийомів і технологічних операцій – 6 – 4 бали

3. Поточний інструктаж.

3.1 Проведення цільових обходів робочих місць з метою: 3.1.1 перевірки організації роботи на початку виконання завдання - розміщення на робочих столах приладдя; - правильність його використання. 3.1.2 надання допомоги при розкладці лекал на тканині

Page 8: План та методичне забезпечення урокуvpu11.com.ua/uploads/files/Plan-uroku-nchna-sorochka-vdkritiy-urok.… · 2.2 Мотивація вивчення

- дотримання нитки основи; - мінімальні міжлекальні випади. 3.1.3 надання допомоги при обкрейдуванні лекал на тканині - ширина лінії обкрейдування 0,1 см; - лінія обкрейдування проходить точно по лінії лекал. 3.2 Перевірка дотримання правил з охорони праці при розкрої. 3.3 Перевірка дотримання учнями технічних умов при розкрої. 3.4 Визначити учнів, які потребують індивідуальної роботи з ними. 3.5 Індивідуальна робота з учнями, які мають труднощі з виконанням завдання та учнями, які пропонують нестандартні рішення завдання. 3.6 З’ясувати, як учні приступили до роботи після обідньої перерви, звернути увагу на відповідність їх зовнішнього вигляду вимогам безпеки праці. 3.7 Проведення додаткового інструктажу (показ робочих прийомів). 3.8 Продовжити цільові обходи для того, щоб: 3.8.1 перевірити деталі крою, які викроїли учні; 3.8.2 перевірити відповідність деталей крою лекалам - чи по контурних лініях викроєні деталі нічної сорочки; - чи позначені усі контрольні лінії та мітки. 3.9 Перевірка вміння учнів аналізувати свої дії, здійснювати контроль якості. 3.10 Перевірити виготовлення макета 3.10.1 дотримання учнями технологічної послідовності виготовлення макета; 3.10.2 дотримання учнями технічних умов на виготовлення макета. 3.11 Індивідуальна робота з учнями, які достроково виконали завдання. 3.12 Перевірити якість виконання завдання (здати макет на перевірку) 4. Заключний інструктаж.

4.1 Порівняти учнівські роботи з взірцями, визначити типові помилки вказати учням на причини помилок.

4.2 Визначити найкращі роботи, дати коментарі про те, що дозволило їх виконавцям успішно справитись із завданням.

4.3 Аналіз дотримання правил з охорони праці, організація робочих місць, випадків нераціонального використання робочого часу.

4.4 Оголосити оцінки за урок з обґрунтуванням і виставити їх у журнал. Майстер виробничого навчання Пустельник О. К.

Page 9: План та методичне забезпечення урокуvpu11.com.ua/uploads/files/Plan-uroku-nchna-sorochka-vdkritiy-urok.… · 2.2 Мотивація вивчення
Page 10: План та методичне забезпечення урокуvpu11.com.ua/uploads/files/Plan-uroku-nchna-sorochka-vdkritiy-urok.… · 2.2 Мотивація вивчення

Картка – завдання

1.Виконати найбільш раціональний план розкладки лекал на тканині.

2.Обкрейдувати контурні зрізи лекал.

3.Розкроїти деталі жіночої нічної сорочки.

4. Підготовити деталі крою до роботи.

5.Виготовити макет жіночої нічної сорочки.

6.Виготовити лекала на типову фігуру - 36 розмір.

Картка – завдання

1.Виконати найбільш раціональний план розкладки лекал на тканині.

2.Обкрейдувати контурні зрізи лекал.

3.Розкроїти деталі жіночої нічної сорочки.

4. Підготовити деталі крою до роботи.

5.Виготовити макет жіночої нічної сорочки.

6.Виготовити лекала на типову фігуру - 38 розмір.