Урок 7

8
Урок 7 Тема. Тканини Мета: розширити знання учнів про гістологію біологічних систем; усвідомити особливості будови сполучної, м’язової, епітеліальної та нервової тканин згідно з їх функціями; сформувати біологічні поняття (тканина, міжклітинна речовина, епітелій, сполучна тканина (рихла, щільна, хрящова, кісткова), м’язова тканина, міофібрил, посмугованість м’язів, нейрон, нейроглія, синапс, нервове волокно, нервовий імпульс, нервова система); розвивати науковий світогляд – матеріалістичні уявлення про будову організму людини; проводити моральне, екологічне, естетичне виховання учнів; продовжити формування вмінь працювати з мікроскопом і мікропрепаратами, раціонально використовувати сприйняту інформацію для виконання та оформлення лабораторної роботи. Базові знання: тканини, їх типи. Будова і функції епітеліальної і сполучної тканини. Види епітеліальної і сполучної тканини. Взаємозв’язок будови і функцій цих тканин. Терміни і поняття: тканина, міжклітинна речовина, одношаровий, багатошаровий війчастий епітелій; сполучна тканина; пухка, кісткова, жирова, хрящова, щільна, кров, лімфа; регенерація. Уміння: Користуватися світловим мікроскопом, визначити тканини під мікроскопом, на малюнках, таблицях, встановлювати взаємозв’язок їх будови з функціями. Внутрішньопредметні та міжпредметні зв’язки: основні види тканин рослин (Царство Рослини). Тканини тварин (Царство Тварини). Обладнання: таблиці “Рослинні тканини”, “Основні тваринні тканини”, мікроскопи, мікропрепарати епітеліальних, сполучних, та нервових клітин людини. Хід уроку І. Повторення матеріалу 1.Виберіть номера правильних відповідей, запишіть їх біля відповідних букв. 1. Мембрана 6. Лідосоми 2. ЕПС 7. Клітинний центр 3. К.Гольджі 8. Ядро 4. Рибосоми 9. Хромосоми 5. Мітохондрії 10. Цитоплазма

Upload: verastrelina18051959

Post on 28-Oct-2014

372 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Урок 7

Урок 7Тема. Тканини

Мета: розширити знання учнів про гістологію біологічних систем; усвідомити особливості будови сполучної, м’язової, епітеліальної та нервової тканин згідно з їх функціями; сформувати біологічні поняття (тканина, міжклітинна речовина, епітелій, сполучна тканина (рихла, щільна, хрящова, кісткова), м’язова тканина, міофібрил, посмугованість м’язів, нейрон, нейроглія, синапс, нервове волокно, нервовий імпульс, нервова система); розвивати науковий світогляд – матеріалістичні уявлення про будову організму людини; проводити моральне, екологічне, естетичне виховання учнів; продовжити формування вмінь працювати з мікроскопом і мікропрепаратами, раціонально використовувати сприйняту інформацію для виконання та оформлення лабораторної роботи.

Базові знання: тканини, їх типи. Будова і функції епітеліальної і сполучної тканини. Види епітеліальної і сполучної тканини. Взаємозв’язок будови і функцій цих тканин.

Терміни і поняття: тканина, міжклітинна речовина, одношаровий, багатошаровийвійчастий епітелій; сполучна тканина; пухка, кісткова, жирова, хрящова, щільна, кров, лімфа;

регенерація.Уміння: Користуватися світловим мікроскопом, визначити тканини під мікроскопом, на

малюнках, таблицях, встановлювати взаємозв’язок їх будови з функціями.Внутрішньопредметні та міжпредметні зв’язки: основні види тканин рослин (Царство

Рослини). Тканини тварин (Царство Тварини).Обладнання: таблиці “Рослинні тканини”, “Основні тваринні тканини”, мікроскопи,

мікропрепарати епітеліальних, сполучних, та нервових клітин людини.Хід уроку

І. Повторення матеріалу1.Виберіть номера правильних відповідей, запишіть їх біля відповідних букв.

1. Мембрана 6. Лідосоми2. ЕПС 7. Клітинний центр3. К.Гольджі 8. Ядро4. Рибосоми 9. Хромосоми5. Мітохондрії 10. Цитоплазма

А – здійснює взаємозв’язок між клітинними структурами;Б – синтез та накопичення жирів та вуглеводів;В – транспорт речовин;Г – захист клітин, здійснення обміну речовин;Д – основна частина кожної клітини;Е – участь в поділі клітини;Ж – синтез Б.;З – синтез органічних речовин, які є джерелом Е;І – збереження та передача спадкової інформації;К – розміщення органічних речовин та відмерлих структурних клітин.

А – 0 Є - 7Б – 3 Ж - 4В – 2 З - 5Г – 1 І - 9Д – 8 К – 6

2.Тест “Хімічний склад клітин”. 1. Б 7 С 2. Ж 8 Н 3. В 9 N

Page 2: Урок 7

4. НК 10 О 5. H2O 11 К

6. Мін. соліА – неорганічні речовини.Б – органічні речовини.В – органічні речовини, які приймають участь в синтезі Б., в збереженні та передачі

спадкової інформації.Г – неорганічні речовини, які грають суттєву та різнобічну роль в житті клітин

(розчинник – учасник багатьох хімічних реакцій);Д – речовина, яка є будівельним матеріалом клітин, джерелом Е;Е – речовина, яка виконує в клітині каталітичну функцію;Ж – хімічні елементи, які входять в склад клітин.

А 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11Б 1, 2, 3, 4В 4Г 5Д 2, 3Є 1Ж 7, 8, 9, 10, 11

3.Фронтальна бесіда- Які життєві властивості (функції) клітин?- З якою властивостю клітини пов’язані рибосомами? Синтез Б.

Лізосоми? Перетворення речовин Центросома (кліт. центр)? Розмноження

Ядро? Розмноження- Які сполуки називають неорганічнии? Їх роль в житті клітини?- Роль хромосом.- Які сполуки називаються органічними? Їх роль в житті клітини.4.Індивідуальне опитування1. Метаболізм – основа життєдіяльності клітини. Доведіть це (схеми на дошці).2. Розмноження – життєва властивість клітини.3. Інші властивості клітини.5.Схематичне зображення. Розміщення органел в клітині, коли в її внутрішнє

середовище помістити мікроскопічний живий організмІІ. Мотивації навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку

В організмі людини та ссавців нараховується близько 200 типів різних клі-тин. У безхребетних та інших просто організованих тварин (наприклад, губки) їх набагато менше. У курсі «Царство Тварини» ми вивчали одноклітинні форми (амеба, радіолярії та ін.), для яких були характерні властивості маленької біосистеми. Але в основному в полі зору перебували «великі» організми. Як вони називаються? (Багатоклітинні) Тут уже життя виходить за межі однієї клітини, клітини об'єднуються одна з одною.

Скажіть, які переваги має багатоклітинність?Як же виникає багатоклітинний організм?У результаті запліднення зливаються ядра чоловічої та жіночої гамет,

створюється зигота, яка багаторазово ділиться. Гарним прикладом процесу клітинної спеціалізації є гідра. Чи можна цей приклад назвати ди-

Page 3: Урок 7

ференціюванням клітин і виникненням тканини? Чому? Що називається тканиною? (Відповідь учнів)

Бесіда, робота з таблицями Назвіть ознаки, які спільні для всіх клітин (в будові, хімічному складі). Подивіться на клітини людини (демонстрація табл. «Основні тваринні

тканини». Чим вони відрізняються? Чому? Як називається процес спеціалізації клітин на виконання певних

функцій в організмі? (диференціація клітин).4) Що вони утворюють?5) Згадайте рослинні тканини. Які особливості вони мають у зв'язку з

виконуваними функціями?6) Як ви думаєте, які за функціями повинні бути тваринні тканини?

Спробуйте дати їм назви.7) Назвіть ознаки, що спільні для всіх клітин (в будові, хімічному

складі).8) Подивіться на клітини людини. Чим вони відрізняються? Чому?9) Що вони утворюють? Що таке тканини? (Застосовується

технологія «мозковий штурм».)Як ви вважаєте, що таке тканина в біологічному аспекті?

Тканина

На дошці записуються всі ідеї. Здійснюється вибір правильних ідей і пошук спільних думок. Проводиться обговорення визначень, вони порівнюються з визначенням

у підручнику. Оголошується тема уроку. формуються завдання та шляхи їх реалізації.ІІІ. Вивчення нового матеріалу Розгляд таблиць та заповнення таблиці в зошиті.Школярі створюють чотири творчі групи. Кожна група отримує завдання

створити опорну схему з теми:епітеліальна тканина;сполучна тканина; м'язова тканина; нервова тканина.«Спікер» від кожної групи пояснює свій опорний конспект, звертаючи

увагу на:а) види тканин;б) особливості будови;в) місце знаходження;г) функції.Одночасно заповнюється таблиця в зошиті на с. 10.Вивчення тканин по плану:а) види тканин;б) особливості будови;в) місце знаходження;

Page 4: Урок 7

г) функції (з допомогою таблиць і одночасним заповненням таблиці в зошиті).

Вид тканини Різновиди тканини(малюнки)

Місце знаходження Функції

1.Епітелій(вкриває тіло зовні, вистилає порожнини тіла, утворює більшість залоз)

за формою:

а) одношаровий 1) кубічний протоки залоз, трубочки нирок

секреторнавидільна

2) циліндричний стінки шлунка такишечника

трофічна

3) війчастий дихальні шляхи, маткові труби, спинномозковий канал

рухова

4) плоский стінки кровоносних судин

захисна, обмін речовин

б) багатошаровий 1) плоский ротова порожнина, стравохід

захисна

2) кубічний слинні залози секреторна3) циліндричний протоки молочних

залозвидільна

4) перехідний сечовий міхур захисна2. Сполучна(складається з основних клітин і міжклітинної речовини)

1) пухка дерма, біля судин пружність

2) щільна зв’язки, сухожилки, склера, рогівка

захисна, опорна, з’єднувальна

опорнітканини

3) хрящова хрящі опорна, захисна

4) кісткова кістки опорна, захисна

ретекулярна-опорно-трофічна тканина

5) жирова підшкірнаклітковина

трофічна (бере участь в обміні речовин) захисна

трофічні тканини 6) кров, лімфа кровоносні, лімфатичні судини

трофічна, захисна, сполучна

3. М’язова а) посмугована скелетна (скорочення залежить від волі людини через імпульси, що надходять з головного мозку)

скелетні, мімічні м’язи; м’язи язика;гортані, верхньої частини стравоходу; діафрагми

рух тіла і його частин, міміка обличчя, мова

б)посмугована серцева (скорочення залежить від волі

серцевий м’яз

Page 5: Урок 7

людини)

в) не посмугована (скорочення не залежить від волі людини)

стінки судин, шлунково-кишкового тракту, сечового міхура, сечоводів, матки

рухова (основні властивості: збудливість, скоротливість)

4. Нервова Нейрони +Нейроглія (функції : опорна, трофічна, захисна, секреторна)

нервова система регуляції, діяльності органів, зв’язок із зовнішнім середовищем (властивості: збудливість, провідність)

Нервова

нервові клітини клітини, (нейтроцити) що оточують нейродити з відростками (нейроглії)

ІV. Закріплення знань учнів

1. В еволюційному плані найбільш давніми є покривні тканини та тканини внутрішнього середовища, а м'язова й нервова — відносно «молоді» та більш спеціалізовані. Чотири типи тканин є універсальними.

Page 6: Урок 7

2. РефлексіяЧого ви навчилися на уроці?

Що таке тканини?

У чому полягає взаємозв'язок їх будови й функцій

VІ. Домашнє завдання1. § 7, 8.2. Дайте відповіді на запитання після § 7, 8.3. Складіть запитання до теми уроку.4. Поміркуйте! Відомо, що старіючі епітеліальні клітини шкіри

злущуються. Куди зникають старіючі клітини у внутрішніх органах? Які органи клітин причетні до їхнього видалення?

5. Знайти подібні та відмінні особливості будови тканин рослинного та людського організмів.

Література1. Яковлева Е. В. Уроки биологии. 8 класс:Метод. пособие для учителя - Запорожье: Перун. 1908.— С. 160.2. Бугай О. В.. Микитюк О. М. Біологія в таблицях, схемах та

визначеннях: Довідково-навчальний посібник - X.: Ранок. 2000.

3. Шабатура М. Н та ін біологія людини. 8-9 кл.— К.: Генеза. 1997.

4. Энциклопедия для детей. Біологія - М.: Аванта+, 2000.5. Словарь юного натураліста.— М.: Просвешение. 1989.