микола вінграновський

5
Тема уроку. Микола Вінграновський. Коротко про поета, прозаїка, кіномитця. Вселюдські, національні мотиви крізь призму «інтимного само - зосередження». Вируюча пристрасть, несподівана асоціативність, буйна фантазія, образна деталь поезії «Сеньйорито акаціє, добрий вечір…». Інтимна лірика митця. Мета: зацікавити учнів творчістю Миколи Вінграновського, спонукати до глибокого вивчення його поезії; вчити характеризувати ідейно-стильові особливості його віршів, виділяти і пояснювати засоби поетичної мови, відшукувати образну деталь, пояснювати її роль; розвивати асоціативне мислення; виховувати почуття прекрасного, усвідомлення великого значення почуття любові в житті людини. Обладнання: портрет Миколи Вінграновського, збірки поезій, відеозапис фрагментів кінофільму «Повість полум’яних літ», фото «Акація в цвіту», аркуші кольорового паперу. Епіграфи записані на дошці. Великий поет з могутньою уявою. Іван Дзюба Цей Микола Вінграновський, несерйозний чоловік цей… все плутає на світі! Микола Вінграновський Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Мотивація навчальної діяльності Показати уривок із кінофільму Олександра Довженка «Повість полум’яних літ», де в головній ролі Микола

Upload: selezengalina

Post on 23-Feb-2017

14 views

Category:

Education


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: микола вінграновський

Тема уроку. Микола Вінграновський. Коротко про поета, прозаїка, кіномитця. Вселюдські, національні мотиви крізь призму «інтимного само - зосередження». Вируюча пристрасть, несподівана асоціативність, буйна фантазія, образна деталь поезії «Сеньйорито акаціє, добрий вечір…». Інтимна лірика митця.

Мета: зацікавити учнів творчістю Миколи Вінграновського, спонукати до глибокого вивчення його поезії; вчити характеризувати ідейно-стильові особливості його віршів, виділяти і пояснювати засоби поетичної мови, відшукувати образну деталь, пояснювати її роль; розвивати асоціативне мислення; виховувати почуття прекрасного, усвідомлення великого значення почуття любові в житті людини.

Обладнання: портрет Миколи Вінграновського, збірки поезій, відеозапис фрагментів кінофільму «Повість полум’яних літ», фото «Акація в цвіту», аркуші кольорового паперу.

Епіграфи записані на дошці.

Великий поет з могутньою уявою. Іван Дзюба Цей Микола Вінграновський, несерйозний чоловік цей… все плутає на світі! Микола ВінграновськийХід уроку

І. Організаційний моментІІ. Мотивація навчальної діяльностіПоказати уривок із кінофільму Олександра Довженка «Повість полум’яних

літ», де в головній ролі Микола Вінграновський (або можна використати фотокадри з цього фільму).

- Ви переглянули уривок із кінофільму «Повість минулих літ». Головну роль Івана Орлюка виконав Микола Вінграновський. Тріумфальна роль! На широкоформатному екрані жив, воював, умирав і оживав Довженків герой – уособлення незнищенного українського народу. Доля фільму не склалася, а натхненне, одухотворене, прекрасне обличчя Орлюка-Вінграновського і досі впам’ятку тим, хто бачив бодай афіші.

Здавалося, шлях М. Вінграновського в кінематографі буде магістральним. Він справді чимало зробив у цій царині як режисер, актор, сценарист. Але… душа жила поезією.

Page 2: микола вінграновський

ІІІ. Оголошення теми й мети урокуІV. Актуалізація опорних знань учнів- Згадайте, які поезії М. Вінграновського ви вивчали ще в 5 класі? Що ви

знаєте про поета? (Учні читають вірші, які вивчали раніше). Що вас схвилювало, коли слухали вірші?

V. Сприймання та засвоєння учнями навчального матеріалу1. Коротко ознайомити учнів із біографією М. Вінграновського

(повідомлення учнів; зачитати фрагменти статті Івана Дзюби «Чарівник слова»).2. Стратегія «Ґронування». (Учитель оголошує тему «ґрона», учні мають

записати свої асоціації з цими словами в контексті теми). Микола Вінграновський

Книги для дітей. Повісті. Роман «Наливайко»

Прозаїк

До десяти поетичних збірок

Поет

Іван Орлюк у кінофільмі «Повість полум’яних літ»

Актор

Виступив режисером у 10 фільмах

Кінорежисер

Лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка

Премії3. Поетична хвилинка. Учні декламують вірші М. Вінграновського, які

вивчили дома. ( «У синьому небі я висіяв ліс..», «Прилетіли коні – ударили в скроні…», «Чорна райдуга» та ін..)

- Що найбільше вразило вас у поезії М. Вінграновського? У чому її своєрідність?

- Виділіть основні риси М. Вінграновського-поета. (Ліричність, щирість, простота, асоціативність.)

- Які кольори домінують у цих творах? (Синій, чорний, білий.)

Page 3: микола вінграновський

- Чи бачили ви чорну райдугу? Який поетичний прийом використовує автор?

Теорія літератури. Оксиморон (з грец. – дотепно-безглуздий) – літературно-поетичний

прийом поєднання протилежних за змістом, контрастних понять, що спільно дають нове уявлення.

- Назвіть поетичні збірки поета. Яке місце займає в них інтимна лірика?4. Виразне читання та аналіз поезії «Сеньйорито акаціє, добрий вечір…»- Згадайте, які рослини є характерними для української поезії? Назвіть ці

твори та їх авторів. («Тополя» Т.Шевченко, «Ви знаєте, як липа шелестить» П. Тичина, «Васильки» В. Сосюра, «Лист до калини…» І. Драч та ін..)

- М. Вінграновський обрав акацію. Як ви думаєте, чому? Які асоціації викликає у вас це дерево? Виконати завдання вам допоможе фото «Акація в цвіту». ( Весна, колюча, пізно розпускає листя і пізно цвіте, має п’янкий аромат, квіти-кетяги білі, жовті, рожеві, пищики.)

- Акація асоціюється із весною. А у Вінграновського характерною деталлю є осінь. Чому?

- Зверніть увагу, в якому році написаний вірш? (1986). Скільки років було авторові? А яким постає ліричний герой? (Мудрий, спокійний, розважливий, закоханий, пристрасний.)

- Скажіть, то з ким зустрівся ліричний герой – з деревом чи жінкою?- Чому саме з акацією порівнює свою кохану герой вірша? Яка ж вона,

жінка-акація?- Підсумуйте, що ж уподібнює жінку з акацією?- Чому автор стверджує, що на схилі літ «стало любити важче і солодше»?- Яким художнім засобам надає перевагу поет? (Риторичні запитання,

вставні слова, звертання)- Визначте віршований розмір поезії. Вона традиційна чи новаторська за

формою?- Якого кольору вірш «Сеньйорито акаціє, добрий вечір…»? (Жовтого) - Які мелодії найкраще передадуть настрій поезії? Учитель. У статті «Чарівник слова» І. Дзюба сказав про М. Вінграновського:

«Українське слово постає в ньому шляхетним і вишуканим, летким, гнучким і улягливим, всією своєю природою спочутливим до найтонших нюансів думки й чуття. Воно в нього буває грізне, суворе і завжди ненапружено точне».

VІ. Систематизація вивченого матеріалу- Чи зуміли б ви відрізнити інтимну лірику М. Вінграновського від поезій

інших авторів?

Page 4: микола вінграновський

- Схарактеризуйте її основні мотиви та прикметні ознаки. VІІ. Підсумки уроку1. Рефлексія.- Яка з поезій М. Вінграновського вам найбільше сподобалася? Чому?- Якби вам запропонували створити «килим творів М. Вінграновського», які

кольори домінували б на ньому? Візьміть кольорові аркуші і прикріпіть на дошці.2. Робота над змістом епіграфів.- Прокоментуйте відповідність епіграфів темі уроку. Чи змінили б ви їх?

Поясніть чому.3. Оцінювання. Аргументація оцінок.VІІІ. Домашнє завдання Обов’язкове:1. Вивчити вірш «Синьйорито акаціє, добрий вечір…» напам’ять.2. Опрацювати матеріал підручника (263-267с.)За бажанням:1. Виконати повний аналіз поезії М. Вінграновського (на вибір).2. Підготувати невелике повідомлення про життєвий і творчий шлях

Ліни Костенко.