конспект уроку

8
Тема: Під зеленим шатром, або парки та сади України. Мета: пояснити зміст понять «дендрологічний парк», «заповідник», «грот», «барельєф», показати на карті місця розташування Національного дендрологічного парку «Софіївка» та Національного історико- культурного заповідника «Качанівка», з’ясувати історію заснування парку «Софіївка» в Умані на Черкащині та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині, навчити здобувати знання, користуючись матеріалом підручника та додатковою літературою, а також Інтернет-джерелами, розвивати ораторські здібності та творчі уміння; виховувати інтерес до вивчення історії. Тип уроку: урок вивчення нових знань. Форма уроку: урок-віртуальна екскурсія. Обладнання: карта України, фотографії з краєвидами «Софіївки» та «Качанівки», портрети Софії та Станіслава Потоцьких, сім’ї Тарновських, Тараса Шевченка, Іллі Рєпіна, Василя Гоголя, Василя Штенберга, слайд - шоу краєвидів даних пам'яток. Основні поняття: «дендрологічний парк», «заповідник», «грот», «барельєф». Очікувані результати: учні зможуть застосовувати у власних висловлюваннях поняття «дендрологічний парк», «заповідник», «грот», «барельєф»; показувати на карті місця розташування Національного дендрологічного парку «Софіївка» та Національного історико-культурного заповідника «Качанівка», з’ясувати історію заснування парку «Софіївка» в Умані на Черкащині та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині, розповідати на основі матеріалу підручника та додаткової літератури про історію заснування парку «Софіївка» в Умані та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині, показувати на карті місце розташування цих пам’яток, висловлювати міркування про пам’ятки садово-паркового мистецтва як невід’ємної частини культурної спадщини людства. Основні дати: 1796 р. – заснування Софіївки, 1770-і роки – заснування Качанівки.

Upload: puzia

Post on 17-Feb-2017

267 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: конспект уроку

Тема: Під зеленим шатром, або парки та сади України. Мета: пояснити зміст понять «дендрологічний парк», «заповідник», «грот»,

«барельєф», показати на карті місця розташування Національного дендрологічного парку «Софіївка» та Національного історико-культурного заповідника «Качанівка», з’ясувати історію заснування парку «Софіївка» в Умані на Черкащині та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині, навчити здобувати знання, користуючись матеріалом підручника та додатковою літературою, а також Інтернет-джерелами, розвивати ораторські здібності та творчі уміння; виховувати інтерес до вивчення історії.

Тип уроку: урок вивчення нових знань.Форма уроку:  урок-віртуальна екскурсія.Обладнання:  карта України, фотографії з краєвидами «Софіївки» та

«Качанівки», портрети Софії та Станіслава Потоцьких, сім’ї Тарновських, Тараса Шевченка, Іллі Рєпіна, Василя Гоголя, Василя Штенберга, слайд - шоу краєвидів даних пам'яток.

Основні поняття:  «дендрологічний парк», «заповідник», «грот», «барельєф».Очікувані результати: учні зможуть застосовувати у власних висловлюваннях

поняття «дендрологічний парк», «заповідник», «грот», «барельєф»; показувати на карті місця розташування Національного дендрологічного парку «Софіївка» та Національного історико-культурного заповідника «Качанівка», з’ясувати історію заснування парку «Софіївка» в Умані на Черкащині та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині, розповідати на основі матеріалу підручника та додаткової літератури про історію заснування парку «Софіївка» в Умані та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині, показувати на карті місце розташування цих пам’яток, висловлювати міркування про пам’ятки садово-паркового мистецтва як невід’ємної частини культурної спадщини людства.

Основні дати: 1796 р. – заснування Софіївки, 1770-і роки – заснування Качанівки.

Хід урокуСади та парки — духовні храми.

Page 2: конспект уроку

І. Організаційний етапІІ. Актуалізація учнівської діяльності.Інтерактивна гра «Картографічна плитка».

Учні по черзі підходять до вчителя, беруть карточки з історичними пам’ятками й прикріплюють їх відповідно місця розташування на карті України.(Софіївський собор, Києво-печерська лавра, Маріїнський палац, замок Любарта, Кам’янець-Подільська фортеця, генуезька фортеця м.Судак, ханський палац Гереїв, місця написання Остромирового євангелія, Ізборника Святослава, Пересопницького євангелія, Реймського євангелія, друку книг І.Федорова «Острозька біблія», «Апостол», «Буквар», розташування вулиці Хрещатик, площі Ринок).

II. Перевірка домашнього завдання.1. Методичний прийом гра «Допоможи історику».Створення ігрової ситуації вчителем. За умовами гри учений-історик

вичитував розділ майбутньої книги. Вітер, що увірвався у кватирку підхопив списані аркуші й розкидав по кімнаті. Завдання учнів – допомогти історику упорядкувати текст відповідно до окремих рубрик-заголовків. Для проведення гри учитель малює на класній дошці рубрики-заголовки, учні-асистенти роздають школярам вибірково аркуші-уривки, з якими учні ознайомлюються й за допомогою магнітів розміщують у потрібні сектори. Контроль й корекцію виконання здійснюють учні по відповідних рядах, із числа тих, що не отримали картки.

Остромирове євангеліє

Реймське євангеліє

Пересопницьке євангеліє

Апостол

Page 3: конспект уроку

Аркуші-уривки історичної інформаціїСтворили цю книгу (власне переписали) в Києві впродовж неповних

семи місяців (від 21 жовтня 1056 до 12 травня 1057р.)У книзі є три мініатюри авторів Євангелій – Іоана, Луки, Марка, для

четвертого, Матвія, залишено вільний п’ятдесят сьомий аркуш.Євангеліє розкішно оздоблено великою заставкою, 17 малими та 207

ініціалами.На виготовлення 294 аркушів пергаменту для Євангелія використали

шкури із череди телят у 60 голів.Створено цю книгу в середині 16 ст., вона є першим перекладом Святого

Письма тогочасною книжною українською мовою.Початкову частину пам’ятки написано в с.Двірець (на Хмельниччині), а

завершено її в невеличкому волинському містечку Пересопниці.В 1701 р. Гетьман Іван Мазепа подарував книгу Вознесенському собору,

зведеному його коштом у полковому місті Переяславі.На цій книзі, яка лежить під час церемонії інавгурації поряд з

Конституцією, президенти присягають народові України.Невеличка книга Святого Письма, призначена для особистого

користування, яку взяла Анна з батьківського дому, вирушаючи в шлюбну подорож.

14 лютого 1574р. У Львівській друкарні Івана Федорова побачила світ церковна книга.

Праця над книгою тривала майже рік – від 25 лютого 1573 р. до 15 лютого 1574 р.

У книзі є сторінкові гравюри: зображення Євангеліста Луки у вигляді книжника-переписувача та герб Львова й друкарський знак Івана Федорова.

Книга вийшла накладом близько 1000 примірників, з яких дотепер збереглося 90.

Саме на цьому Євангелії присягали французькі королі, сходячи на престол.

Презентація творчих групових робіт по виготовленню власних рукописних книг із використанням заставок, буквиць, гравюр. Як умова – не зображати малюнки з релігійної тематики. На одній із сторінок написати коротку історію про книгу, яка використана за еталон. Кількість сторінок залежить від кількості учасників групи.

І група – Книга у кольоровій гамі Остромирового Євангелія із буквицями й заставками по її типу.

ІІ група – Книга на зразок «Апостола» Івана Федорова».ІІІ група – Книга у кольоровій гамі Пересопницького євангелія.ІV. Книга на зразок Львівського «Апостола».Методичний прийом «Вільна трибуна».

Page 4: конспект уроку

На мою думку, цінність давніх рукописних книг визначає…./Варіант відповіді: Цінність давніх рукописних книг визначає не їхня

матеріальна вартість, а історичне й духовне значення, колосальна праця, затрачена на їх виготовлення/

ІV. Мотивація навчальної діяльностіЕвристична бесіда1. Після тяжкої праці, насиченого навчального тижня, гамірливого міського

життя де хочеться людині відпочити?2. Чи були ви коли-небудь у парку? У Костополі є парки?3. Поміркуйте, для чого люди створюють парки?4. Яке б ви дали визначення поняття «парк»?

Парк — територія зі спеціально насадженою та природною рослинністю, алеями,водоймами скульптурами, спеціальним устаткуванням.

V. Представлення теми та мети уроку, визначення цілей та завдань. VІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

ЕПІЛОГСади та парки — духовні храми.

План1. Дендрологічний парк «Софіївка».2. Культурно-природний заповідник «Качанівка».

Розповідь вчителя1. Дендрологічний парк «Софіївка».Саме у лоні природи, як і у храмі людська душа перебуває у гармонії з тілом

й в усі часи існування розвинутих людських цивілізацій з високою культурою, людина піклувалася про облаштування куточка, де б відпочивало її тіло й душа.

Перші парки у світі були закладені ще у стародавні часи. Одним із таких парків, що є одним із семи чудес світу, вважають знамениті Висячі Сади Семіраміди, що розташовувалися у легендарному Вавилоні. Дані сади збудував цар Навуходоносор для своєї коханої дружини, щоб вона не сумувала за своєю домівкою у напівпустельному Вавилоні.

Найстаріший парк в Україні — Єзуїтський — було засновано у другій половині XVI ст. у м.Львові. Сьогодні він називається парк ім.І.Франка. Наприкінці ХVІІІ — на початку ХІХ ст. в Україні розквітає садово-паркове мистецтво. У цей час були створені парки, які милують своєю величною красою і сьогодні. Деякі з них було зараховано до семи чудес України.

Згадайте, чи є у нашій місцевості парк, який би вражав своєю унікальністю? /Березнівський дендрологічний парк/

А чи замислювалися ви, чому парк називається дендрологічним?Словничок нових понять:Дендрологічний парк – див. ст.224 підручникаРозвиток просторових уявлень учнів.Робота з картою ст. 233. Знайдіть на карті, де розміщений парк «Софіївка»?

Прикріплення умовного значка-магніта на карті, що розміщена на класній дошці.

Page 5: конспект уроку

Методичний прийом «Віртуальна екскурсія» Перегляд відеосюжету «НЕП». Серія 79 «Парк Софіївка».

Осмислення нового навчального матеріалу.Методичний метод «Мозкова атака».1. Де знаходиться парк «Софіївка»?2. У якому році відбулося його урочисте відкриття?3. Чому він має таку назву?4. Як звали графа, який заложив даний парк?5. Хто був автором проекту?6. Які дерева завезли з інших країн й посадили в парку?7. Які споруди, що є окрасою парку, вам запам’яталися?8. Вам вдалося їх уважно роздивитися, чи хотіли б більше дізнатися про них?

Робота з візуальними джерелами. Слайдові презентація «Споруди парку «Софіївка».

Учитель детально зупиняється на окремих найцікавіших спорудах . Індивідуальна робота Учні знаходять презентовані об’єкти на схемі парку «Софіївка» й позначають

їх місце розташування. /схема заздалегідь підготовлена й міститься в кожного учня на парті/.

Як ви вважаєте, чому парк «Софіївка» є унікальним?

2. Культурно-природний заповідник «Качанівка».Робота з картою ст. 232 підручника. Знайдіть Качанівку на карті. На якому

березі Дніпра вона знаходиться? Відмітьте її місцезнаходження на карті, що розміщена на класній дошці.

Словникова робота.Заповідник – це територія, на якій зберігається в природному стані весь її

комплекс, що охороняється державою. Акценти ставляться на відмінностях, розповідь ведеться своєрідним

порівнянням відносно раніше викладеного матеріалу, супроводжується роботою з демонстрацією відеосюжету «Качанівка. Свій крок до незалежності»» + презентацією.

Детальніше вчитель зупиняється на гостях Качанівки та їхньому вкладу у розвиток української культури та мистецтва.

Осмислення й закріплення нового матеріалу.«Мозкова атака»

1. Хто дав назву Качанівці?2. Хто згодом облаштував там свій маєток?3. Яку роль у розвитку і процвітанні Качанівки відіграла родина

Тарновських?4. Кого із відомих діячів, що відвідували Качанівку, ви запам’ятали?5. На вашу думку, чи можна назвати Качанівку культурним осередком 18-19

ст?

Page 6: конспект уроку

Практична робота.На стрічці часу відзначити час заснування парку «Софіївка» й заповідника

«Качанівки».Визначити, скільки років Софіївці (І група), скільки років Качанівці (ІІ

група).

Інтерактивна гра «ТАК» чи «НІ?»Учні встановлюють відповідність між ілюстрацією та коментарем, що

транслюється на екрані. Якщо стверджувальна відповідь, учні підіймають заздалегідь підготовлені сигнальні прапорці, якщо ні - дають правильний коментар відповідно до своїх знань.

Таким чином, дана гра дає можливість систематизувати та закріпити вивчений матеріал даного уроку та повторити раніше вивчений.

VІI. Підсумки урокуПеревірка виконання завдань, аналіз типових помилок.Основні висновки:• парк — обмежена територія з природною чи спеціально посаженою

рослинністю, алеями, водоймами та скульптурами;• дендрологічний парк «Софіївка» розташований у північній частині міста

Умань Черкаської області. Він заснований наприкінці ХVІІІ ст. власником міста Умані — магнатом С. Потоцьким, та названий на честь його дружини Софії;

• заповідник «Качанівка» розташований в Ічнянському районі Чернігівщини. Його було засновано наприкінці ХVІІІ ст. Свого розквіту «Качанівка» досягла у період господарювання В. Тарновського-молодшого.

VІІI. Домашнє завдання1. Повторити вивчений матеріал з розділу, підготуватися до уроку

узагальнення.