позакласне читання

14
Урок позакласного читання 3 клас Тема: Ю. Старостенко « Коли зима люта» Мета: ознайомити учнів з новим твором; сприяти розвитку пізнавальних інтересів, активізувати мислення, розширювати кругозір учнів, збагачувати словниковий запас; розвивати спостережливість і допитливість; виховувати турботливе ставлення до природи, до птахів, бажання їм допомогти. Обладнання: ілюстрації до теми;картки для роботи в групах; анаграма. Хід уроку І. Організаційна частина - Діти, сьогодні до нас на урок прийде незвичайна гостя. А щоб день у нас пройшов гарно привітаймо один одного і висловимо свої побажання. В цьому нам допоможе ось ця сніжинка. ( Діти стають в коло і бажають один одному вдалого дня) ІІ. Актуалізація опорних знань 2.1. Рольова гра. - Добре, дітки, я впевнена, що після таких побажань цей день всім нам принесе задоволення. Тим більше, що я вам обіцяла,що до нас завітає незвичайна гостя. А хто вона, зараз дізнаємось. (Входить Зима) Зима. Стало біло навкруги. Я розтрушую сніги, Наганяю холоди, Води сковую в льоди, В дружбі з дітьми я всіма

Upload: innapol

Post on 24-Jan-2017

124 views

Category:

Education


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: позакласне читання

Урок позакласного читання

3 клас

Тема: Ю. Старостенко « Коли зима люта»

Мета: ознайомити учнів з новим твором; сприяти розвитку пізнавальних інтересів, активізувати мислення, розширювати кругозір учнів, збагачувати словниковий запас; розвивати спостережливість і допитливість; виховувати турботливе ставлення до природи, до птахів, бажання їм допомогти.

Обладнання: ілюстрації до теми;картки для роботи в групах; анаграма.

Хід уроку

І. Організаційна частина

- Діти, сьогодні до нас на урок прийде незвичайна гостя. А щоб день у нас пройшов гарно привітаймо один одного і висловимо свої побажання. В цьому нам допоможе ось ця сніжинка.

( Діти стають в коло і бажають один одному вдалого дня)

ІІ. Актуалізація опорних знань

2.1. Рольова гра.

- Добре, дітки, я впевнена, що після таких побажань цей день всім нам принесе задоволення. Тим більше, що я вам обіцяла,що до нас завітає незвичайна гостя. А хто вона, зараз дізнаємось.

(Входить Зима)

Зима. Стало біло навкруги.

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди,

В дружбі з дітьми я всіма

Здогадались? Я… (зима)

- Так, я Зима. Сьогодні я завітала до вас, бо мені цікаво знати, як ви навчаєтесь, як вмієте читати, А ще я приготувала для вас багато цікавих завдань.

Вчитель. І для тебе, Зимонько, учні підготували сюрприз.. Вони працювали в групах і зараз ми побачимо результат їхньої роботи. Ти присядь і подивись.

Page 2: позакласне читання

2.2. Презентація проектів.

Перша група « Любителі поезії» підготували про тебе вірші.

Учень 1: Зима! Зима! Усякий знає, Вона холодною буває. Летять, кружляють, як пушинки Легкі білесенькі сніжинки.

Учень 2: От випав сніг. Яка обнова! Зима тоді така чудова. Міста чистенькі, білі села – Зима і радісна, й весела.

Учень 3: Вона й тоді усім хороша, Коли мете легка пороща. Мороз у лід озера кута – Зима тоді всі кажуть люта.

Учень 4: Вона буває і серйозна, Суха і вітряна, й морозна. А як насуне хмара сива, Зима по-своєму красива.

Учень 5: І особлива, і чарівна Як королева чи царівна. А вранці іній – от обнова! Яка зима у нас казкова.

Учень 6: Гілок під інеєм не видно, Тоді вона, звичайно, срібна. Зима, скажу вам, дуже гарна, То сонячна, то часом хмарна.

Учень7: Вітер свище, вітер виє, В кучугурах сніг біліє. Всі горнуться до тепла, Така зима всі кажуть зла.

Учень 8: Синичка змерзла і голодна, Бо видалась зима холодна. А блисне сонечко згори, Ото краса для дітвори.

Учень 9: І все ж таки зима прекрасна

Page 3: позакласне читання

Вся біла-біла, світла, ясна. Яка ж зима? Яка вона? Вона весела і сумна.

Друга команда «Чомучки» загадають загадки, пов’язані із зимою.

Учень 1. Холод нам несе мороку, У турботах лине будень. Цей останній місяць року Зветься як? Вгадали… (грудень)

Учень 2. Цей місяць січе, Він морозний буває, Урочисто і святково Усіх нас вітає. (січень)

Учень 3. Цей місяць лютує, Бо весну красну чує. (лютий)

Учень 4. Малює квіти волохаті Отам, на шибці, майстер-дід. Роздягнуті не йдіть із хати, Ох, ущипне сердитий дід, З ним жартувать ніяк не слід. (мороз)

Учень 5. Хто наткав білого полотна Аж від дому до вікна? І сміється, задається: От така ширина! (зима)

Page 4: позакласне читання

Учень 6. В небі хмарка пролітала, Білий пух порозсипала. Він на землю міцно ліг, Називають його…(сніг)

Учень7. Що росте догори коренем? (бурулька)

Page 5: позакласне читання

Учень 8. Прозорий, мов скло, не вставиш у вікно. (лід)

Учень 9. Взимку сад зацвів білим цвітом, неначе літом. (іній)

Учень10. Срібна зірка, біла-біла

На долоню теплу сіла.

І як сіла, тай розтала –

Голуба водиця стала. (сніжинка)

Page 6: позакласне читання

Третя команда «Художники» зобразили тебе на своїх малюнках.

Учень 1. Я намалювала такий малюнок, бо дуже люблю зиму, люблю, коли йде сніг і з нього можна зліпити снігову бабу.

(Показує малюнок)

Учень 2. А я більше за все взимку люблю кататися на санчатах. Це так весело, особливо, коли катаєшся з друзями! Ось я і намалював, як ми мчимо з гори. ( Показує малюнок)

Page 7: позакласне читання

Учень 3. А ось мені найбільше подобається кататися на лижах. Я мрію взяти участь у лижних перегонах. Саме це я зобразив на своєму малюнку.

( Показує малюнок)

Page 8: позакласне читання

Учень 4. Для мене зима найкраща пора року. Я люблю, коли все навколо покрите снігом,коли він іскриться на сонечку. Навколо все таке гарне, біле. Ось такою гарною я намалював зиму.

(Показує малюнок)

Page 9: позакласне читання

Зима. Молодці, дітки! Мені дуже сподобавсь ваш сюрприз.

А тепер виконайте моє перше завдання. Я приготувала для вас прислів’я і приказки, але їх частини розбіглися. З’єднайте їх і прочитайте.

2.3. Робота в групах

1 група.Зима багата снігами, як комарів носок.Зимою деньок, а мороз тріщить.То сніг, то завірюха, а осінь снопами.Сонце блищить, бо зима коло вуха.

2 група.Прийшов грудень – осінь без хліба.Січень без снігу – а стоять не дає.Мороз невеликий, літо дощове.Зима сніжна – приніс студень.

3 група.

Page 10: позакласне читання

Багато інею на деревах – на мороз.Яскраві зірочки – буде багато меду.Сова кричить – зима на мороз.Сонце на літо – холод закликає. Зима. Молодці! Справились. А чи можете ви дібрати прикметники до

слова зима і сказати яка ж я буваю?

2.4 « Гронування»

морозна люта сувора

холодна зима сніжна

біла студена яскрава

Вчитель. Зимонько, ти вже три місяці працюєш, он скільки снігу намела. Сядь,відпочинь, а я тобі допоможу.

- Ось, діти, друге завдання Зими. Знайдіть зайве слово і поясніть, чому воно зайве.

2.5. Гра « Знайди зайве»

Зима, мороз, сніжинки, саночки,снігурі, горобчики, ластівки, лижі, іній, лід, ковзани.

(Зайве слово – ластівки )

- Чому це слово зайве?

- Назви ще яких птахів ви прочитали?

- А як називають цих птахів?

- Яких зимуючих птахів ви знаєте?

( Діти називають зимуючих птахів)

2.6. Гра « Впізнай птаха за описом»

Вчитель. Я прочитаю опис, а ви впізнайте хто це.

Page 11: позакласне читання

Маленька пташка, у неї ошатна жовта сорочка з чорною краваткою, зеленувата спинка, яскраво-білі щічки і чорна шапочка. Пташка дуже рухлива. Причепившись до найтоншої гілочки, вона може повисати вниз головою.

Так. Це синичка. Ні хвилини спокою в неї. Шмигає в пошуках їжі з ранку до вечора. І якщо ми пройдемо по її слідах, то дізнаємось назву твору, який сьогодні будемо читати.

2.7. Анаграма. Коли зима люта.

ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку

- Сьогодні на уроці ми прочитаємо оповідання про нелегке життя пташок взимку, навчимось їм допомагати.

ІV. Вивчення нового матеріалу

4.1. Знайомство з автором твору

Автором цього твору є Юрій Старостенко. Він народився в 1923 році в Білорусії. Згодом переїхав до Києва. Хлопчиком Ю.Старостенко спостерігав за природою, помічав її красу і вся його любов до навколишнього вилилась в оповіданнях про природу.

4.2. Читання тексту вчителем

4.3. Тест на первинне сприйняття тексту

- До пташок прийшла

а) радість

б) біда

- У творі йдеться про

а) синичок

б) снігурів

- Птаство подається

а) до людського житла

б) до лісу

4.4. Словникова робота

Page 12: позакласне читання

- В тексті є незрозумілі для вас слова.

Лукава – хитра, підступна.

Шпаринка – довгаста щілинка, тріщинка.

Кубельце – житло птахів зроблене з моху, листя, пуху.

Утішно – весело, радісно.

4.5. Читання ланцюжком

- Читаємо ланцюжком по одному реченню. Звертаємо увагу на слова, які щойно опрацювали. В тексті ви зустрінете слово « літачки». Поясніть в якому значенні воно вжито.

4.6. Самостійне читання

- Знайдіть в тексті як автор називає птахів.

( Лісове птаство, пернате товариство )

- Коли до пташок приходить біда?

- Що вони роблять, щоб врятуватись від голоду?

4.7. Вибіркове читання

- Як люди допомагають птахам?

- Як птахи віддячують людям?

4.8. Слова-анаграми і вибіркове читання

Тийлапа – лапатий

Лецькри – крилець

Наперте – пернате

Яка луб – яблука

- Як ви розумієте вислів «жовті вікна»?

- Чому яблука ростуть великі і смачні ?

V. Систематизація та узагальнення знань

5.1. Бесіда «Допоможи птахам»

- А щоб весною було кому знищувати шкідників у садах, що нам,людям, потрібно робити?

5.2. Складання правил для захисників пташок

- Давайте складемо правила для захисників пташок.

Page 13: позакласне читання

1.Зробити годівничку.

2. Повісити її.

3. Слідкувати, щоб в ній завжди була їжа.

5.3. Гра « Розвідники»

- Якою називає автор зиму?

Так, лукавою, хитрою. І ось хитра зима заховала в тексті свою букву. Як ви думаєте яку? Так «зе».

Граємо в розвідників. Знаходимо в тексті слова, в яких є буква «зе».

VІ. Підсумок уроку

6.1. Прощання з казковим персонажем

Вчитель. Ну, Зимонько, сподобавсь тобі наш урок?

Зима. Молодці, дітки! Мені дуже сподобавсь ваш урок. Ви гарно працювали і заслуговуєте на високі бали. Я б ще залишилась, але мені вже пора. Через декілька днів мене змінить весна і вже вона буде приходить до вас в гості. То ж до побачення. Побачимось аж у грудні.

Вчитель. Діти я згодна із Зимою. Ви заслуговуєте високих балів.

- А що ж вам найбільше сподобалось на уроці?

6.2 Гра « Мікрофон»

VIІ. Домашнє завдання

Намалюйте ілюстрації до оповідання, з яким ми сьогодні ознайомились. А щоб допомогти нашим пернатим друзям пережити цю холодну зиму пропоную зробити годівнички. Ми повісимо їх біля нашого вікна і будемо підгодовувати пташок. Ось подивіться, які годівнички можна зробити.

Page 14: позакласне читання