стрінками доброти пізнавальна конфенренція за...

13
Департамент освіти і науки молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа – інтернат І – ІІІ ступенів «Сторінками доброти» Пізнавальна конференція за творами В. О. Сухомлинського 4 клас Підготувала та провела

Upload: 24111962t

Post on 24-Jul-2015

77 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Департамент освіти і науки молоді та спорту

Кіровоградської обласної державної адміністрації

Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа – інтернат І – ІІІ ступенів

«Сторінками доброти»

Пізнавальна конференція

за творами В. О. Сухомлинського

4 клас

Підготувала та провелавчитель початкових класівспеціаліст вищої категорії

Щелованова Т. О.

м. Знам’янка

2013 – 2014 н. р.

Мета: ознайомити дітей з біографією та творчістю В. Сухомлинського; учити художньо оформлювати свої думки на папері за допомогою слів; оформлювати найкращі людські риси, бажання жити серед краси i творити красу та добро,показати роль казки в житті людини; виховувати доброту, повагу до старших, любов до рідної землі.Обладнання: комп'ютер, малюнки дітей, портрет В.Сухомлинського, ілюстрації.Хід уроку

I. Організація класу

Ось i вересень.Пора достигання яблук.

Час глибоких думок i прозорої мудрості.Мені зараз урок треба знову почати з Азбуки.

I творити його, як митець творить вірш чи музику.

II. Повідомлення теми i мети уроку.- Наш урок - незвичайний. Послухайте запис i скажіть кому він присвячується.(Застосування презентації у Movie Маkеr: життєвий шлях В. О. Сухомлинського)- Наш урок про нього, учителя добра i краси, i його тема: «Сторінками доброти».- Сьогодні ми здійснимо мандрівку творчою спадщиною видатного письменникапедагога, В. Сухомлинського.- Хто ж він В.О.Сухомлинський?- Прочитайте про себе біографію В.О. Сухомлинського.(Застосування презентації у Power Роiпt: біографія) |Тест-перевірка1. Коли народився великий педагог?а)28 вересня 1918р. +б)28 вересня 1920р.в) 28 жовтня 1919р.2. Де народився?а) с. Веснянкаб) с. Василівці +в) с. Васильки3.Скілъки дiтей було в ciм'ї педагога?а)4+б)5в)34.. Який iнститут вiн закiнчив?

а) Чернiгiвськийб) Н-Сiверськийв) Полтавський *5. В якiй середнiй школi вiн працював директором?а) Н-Сiверськiйб) Лизунiвськiйв) Павлиськiй *6. Коли помер видатний педагог?а) 2 вересня 1970р. +б) 2 жовтня 1970р.в) 2 серпня 1970р.ключик: абавва- Творчість В. Сухомлинського сповнена любов'ю до природи, до рідного краю, до батьків. Василь Олександрович учив бачити прекрасне, захоплюватися сонцем, небом, землею, бачити казку.Учень:Ми поїдемо до казкиIЦоб в оцю чудову митьЗрозумiти, як прекрасноНам на бiлiм cвіті жить.Хай мине дитинство нашеУ мaєвi лiтНе забудеться нiколиКазки дивосвіт.

- Дiти, давайте пригадаємо казки, які ви вже прочитали.Вiкторина казок

(читання з дошки і відповідний запис у кросворд)- Якщо правильно вiдгадаєте, прочитаєте прiзвище автора цих казок.1. Як називається казка, в якiй колюча тваринка знайшла свiтло? («Їжачок iСвimлячок»)2. У якiй казцi кiт грiє курча? («Як здuвувався Мурко»)3. У якiй казцi мама хвалить дівчинку за смачний борщ? («Чому мама так хвалить?»)4. Пiд яким деревом стояв зайчик i просив стиглих ягiд? («Заєць і горобина»)5. У якiй казцi розповiдається про найдобрішу дочку? («Сьома дочка») 6. У якiй казцi хлопчик образив маму? («Образливе слово»)7 . У якiй казцi лелеки прощаються з Україною? («Лилекі прилетіли»)8. У якiй казцi аптекар подумав про хлопчика, що у нього недобре серце?(«Кам'яне серце»)9. У якiй казцi сестри принесли яблуко для мами? («Яблуко в осінньому саду»)10. Як називається казка, в якiй батько дає настанови життя синам?(«Батьківський заповіт»)11. У якiй казцi дiвчатка побачили щось дивне на землi? («Колючка»)

12.У якiй казцi хлопчик сповістив бабусю, що настала весна? («Важливазвістка»)13. У якiй казцi тварина спiвчуває птаховi? («Кріт і жайворонок»)

(Ключове слово Сухомлuнськай)

Хвилинка поезіїВчитель- З якої казки вiршованi рядки?Деркач на батьківщину прилетівКрильця i лапки потрудив,Дорога з Африки на північ розстеляласьДля птаха пiвнiч рiдною землею звалась. («Деркач і Кріт»)Лялька Зоя дуже зажуриласьРучка в неї вiдвалиласьНе журись, моя любимаЗав'яжу її бинтом.Будеш ти здорова знов («Лялька з відбитою рукою»)Жив маленький ГоробчикБув допитливий вiн хлопчикМаму вiн про все питавПро траву, дерева, ставПро водицю, землю пташкуI малесеньку комашку. («Горобчик і вогонь»)Ось приїхала вже ненькаНе було її давненькоДочки радо її вiтаютьГарнi слова промовляють («Сьома дочка»)

Гра «Добрі вчинки»Вчитель- Я пропоную вам стати добрими чарiвниками. Ви будете один одному передавати «мікрофон» і пригадувати, якi добрi справи зробили.(відповіді учнів)

Робота в парах- Прочитайте заповіді учнів і виберіть ті, по яким би ви хотіли б житии.

Заповіді учня1. Я людина, я мушу дбати, щоб цвiла земля.2. Сторiнки роду свого треба знати і свято оберігати:

- вартий пошани сивий волос i старенький тихий голос; - я люблю i шаную мaтip i батька; - дай, Боже, щоб я виріс, у школі добре вчився, щоб я батькові і ненці добре прислужився.3. Моя рiдна школа - святиня моя: - я шаную, поважаю вчителя свого; - буду гiдним скрiзь i всюди, щоб нести вам радiсть, люди;4. О слово рiдне, що без тебе я?5. Без пiснi, що спiвала мати, я навіть дня прожити би не зміг.6. I рушник цей вишиваний, чи бабусин, а чи мамин, буду довго зберігати, з ним повернусь я до хати.7. Людей буду я любити, добро й ласку їм чинити.8. Любов i милосердя хай запанують у душi моїй.9. Святими для мене нехай стануть слова: «Людина людинi -друг».

- Скажiть, як треба жити на Землi.- Запишiть своє правило на листочках .(Діти записують на листочках �правило, за якими прагнуть жити на Землi, прикрiплюють листки на дошціi.)Висновок- Дiти намагайтеся надалi робити i примножувати добрi вчинки.

Iнсценiзацiя твору В. О. Сухомлинського«Все безкоштовно»

Автор: Василько сидить за столом i щось странно записував �усвій зошит.Мама: Що це ти так старанно пишеш?Василько: Це я для Вас, мамцю, рахунок.Мама: О, це вже мене зацiкавило.Василько: Побачите, коли закiнчу.Автор: Василько писав i дyмав: «Кожна праця повинна оцінюватись. Чому я повинен робити щось безкоштовно? От напишу рахунок, подам мамі і татовi й стану таким чином грошi заробляти. Розбагатiю i куплю собi все, що заманеться»Коли вiн списав цiлий аркуш, то показав мамі. Maма почала вголос читати.

Мама: Рахунок сина Василька мамi:З рази принiс молоко - 30 коп.; 5 разiв прибрав кухню - 50 коп.;4 рази повитирав посуд-40 коп.; 7 разiв почистив взуття -70 коп.;9 разів побавив сестричку - 90 коп.;5 разiв допомiг бабусi - 50 коп.;7 разів всiх порадував п'ятiрками -7а коп.;З рази допомiг татовi ремонтyвати мій велосипед - 30 коп.;разом iз татом розв'язав аж 5 цiкавюх задач додатково - 50 коп.Усього разом - 4 грн. 60 коп.Автор: Мама засміялась, коли прочитала цей дивний рахунок. А потім узяла ручку і сказала.Мама: I я тобi напишу свiй рахунок.Василько: (здивовано).Ваш, мамцю, рахунок? Ви що, теж для мене щось зробили?Мама: Та так cобi, трішки...Автор: Сiла мама за стiл i написала:Рахунок мами Ганни синовi Васильковi:9 poкiв для нього - варила їсти - 00 коп.;9 років прала йому майки, трусики, шкарпетки, сорочки, штанці - 00 коп.;47 штанів, сорочок, курточок зашила й залатала - 00 коп.;105 ночей просидiла коло нього, коли був хворий - 00-коп.;зв'язала 5 шарфів i пар шкарпеток - 00 коп.;пришила 200гудзиків - 00 коп.;розказала 1000 казок- 00 коп.;поцiлувала 50000 - 00 коп.Усе разом - 0 грн. 00 коп.Автор: Василько уважно прочитав рахунок.Василько: Але, мамцю, чому ви скрізь написали 0 коп.?Мама: Тому, що мама для своєї дитини все робить просто так, з любовi. Але я можу тобi заплатити тi 4 грн. 60 коп., якi ти заробив.Василько: Hi, мамцю, я все зрозумiв. Я не хочу жодної копiйки, бо Ваш paxyнoк мав бути в мільйони разів більшим від мого. Дякую вам за науку.Вчитель- Яка головна мета твору.- Що ж зрозумiв Василько? (Любов батькiв не вимiрюється грішми. Вонадорожча за жuття)- Отже, дiти повиннi любити батькiв , шанувати їх, допомагати їм безкоштовно, а в старості піклуватися про них.1 ученьНе лiнуйтесь робити доброЛише зла не бажайте нiкoмyБо воно, як велика гораСтане вам на шляховi земному.

I заступить навколишній cвiт,

Зробить серце жорстоким, холодним.Ви з любов'ю живiть з юних лiт.Будьте чуйними, веселими i добрими.2 ученьI старайтесь робити доброДень i нiч, i у кожну хвилину,IЦоб серденько, як сонце цвiло,Це хорошою робить людину!Хай душа буде свiтлою в васЙ променіться завжди добротою3 ученьЙдіть робити добро! В добрий час!I живiть в цьому cвiтi з красою.Правда в cвiтi дуже проста�Сонце землю теплом зiгрiваєА людину -її добротаI любов у життi прикрашає.

ФiзкультхвилинкаПоклонися щодня батьковi низенько,Бо його серденько до твого близенько.Поклонися щодня матepi ще нижче,Бо її серденъко до твойого ближче.

Робота в групахСкладання прислiв'їв про доброту

Вчитель- Я вважаю, що ви виростите добрими i чуйними, а не такими, як

Хлопчик із казки В. О. Сухомлинського «Камінь». (застосування презентаціїї: ілюстрація оповідання)УченицяОпустiла навколо земляВже не чути пiснi солов'яI засохла над криницею вербицяДжерельце в криницi перестало битисьI вона тепер вже без водиХто ж такої наробив бiди?Вчитель- До чого закликаказка� ? (Казка заклика � любити природу, незавдавати їй шкоди.)- А тепер подивiться на малюнок i скажiть, до якої вiн казки? (Застосуванняпрезенmацii у Power Роiпt: iлюсmрацiя дo оповiдання «Соловей i Жук»)- Чи правий був соловей, який сказав, що спiв Жука не потрiбний нiкoмy?l ученицяСоловейко весело в садочкуна камені все спiвав пiснiТут Жук рогатий прилетiв й подумав:«А чи не заспiвать й менi?»I загyдiв щосили: жу-жу-жу.Тут Соловейко перестав спiватиI став таке йому казати:2 ученицяТвiй спiв нікому не потрiбний!А Жук: «Жу-жу! Про це яДiвчинцi скажу».А дiвчинка була кмiтливаI дуже вipнo розсудила:- Хай буде пiсня Солов'я,Але нехай i Жук спiва,Як же нам можна без Жука!Вчитель- Ми з вами пригадали казки В.Сухомлинського якi були сворені у школi радостi разом з учнями.- Заплющить очi i уявiть, що ви зараззнаходитесь на одному iз ypoків�В. Сухомлинського. Biн вам запропонував створити казку пiд назвою«Найрадiснiше i найсумнiше».- А сонечко (казкове) iз творів Василя Сухомлинського iз своїми промiнцями буде зiгрiвати вас cвоїм теплом. (Діти самостійно складають казки. Колективна перевірка)Вчитель- Ось i закiнчуєтъся наша невеличка мандрiвка сторiнками творчостiВ. Сухомлинського.

- Хоч цi казки i твори маленькi, але в них багато повчального: мудростi, добра, чуйностi, справедливостi, високих почуттiв, любовi до рiдної природи.Підсумок- Чомy ж ви навчились сьогоднi на уроцi?1 ученьСьогоднi на уроцi нас вчителька навчилаНа прикладах вiдомих, як гарними нам буть,Щоб ми кказки цi зналиI завжди пам'ятали,Людьми росли старанними i добрими були.2 ученьКоли ти будеш добрим,Про тебе люди скажуть.Нiколи не забудуть про ввiчливiсть твою.У школi i удома yciм давно вiдомоЩо добрих не народжують, а добрими стаютъ.3 ученьА педагог вiдомий, земляк нам всім знайомийКазок про нас багато хороших написав.Ми їх читати будем,Розкажем про них людям.Нехай yci навчаться будь добрими завжди.Вчитель- В. О. Сухомлинський склав десять правил для учнiв. Давайте зараз їxпрочитаємо i запам'ятаємо. (Застосування презенmацiї у Power Роiпt: правилаВ. Сухомлинського)

НА ТВОЮ КНИЖКОВУ ПОЛИЦЮБiблiотекар- Казки - це дитинство людства i його мудрiсть. Читайте i слухайте казки,легенди, пiснi, прислiв'я, приказки. Вивчайте казки, переказуйте. Нехай вониiдуть по cвіту, нехай живуть серед нас i пiсля нас, хай виховують синiв i дочок нашої землi, нашого народу, вчатъ, як треба по правдi жити.

Гра «Мiкрофон»- Iнтерв'ю для газети «Знам'янський край»;- Що вас вразило i здивувало у казках В. Сухомлинського.(Відповіді дітей)- Мене здивувало ...- Мене зворушило ...- Мене вразило ...(застосування презентацiї у Power Роint: вuслiв)1 ученьЯк учив видатний педагог В. Сухомлинський: «Нехай над кожною нашою

школою горить зоря любовi, запалювати яку,він навчав. Бо ж любов – джерело життя».Дiти (разом)Хай на cвiтi живе красаХай на cвiтi живе любовХай на вcix голубi небесаСонце свiтить нам знов i знов...У виконаннi дiтей лунає пiсня(Застосування презентацii у Power Роiпt: шкільне життя)

«Джерело життя»(слова i музика Н. Михальчук)

Нашi дiти - це наша втіха,Щастя, радiстъ іскорка сміхуBci ми рiзнi - велика родина

Дай нам, Боже, любовi, терпiння.

ПрuспiвДжерело життя - це любовБiля тебе дитя - дай любовХай на cвiтi живе добротаМир i злагода землю вiтa.

Школа-радостi, мудростi дiмТепло й затишно хай буде в нiм

Тут чекають тебе, усмiхнисьТут любов i надiя злились.