правопис та вживання слів з апострофом
TRANSCRIPT
Миколаївська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 36
Урок на конкурс «Сучасний урок у презентаціях»
Українська мова «Правопис та вживання слів з апострофом»
Виконала:
вчитель української мови
Гнатовська Раїса Миколаївна
Миколаїв – 2014
5 клас Урок – подорож
Тема. Правила вживання апострофа. Вимова слів з апострофом.
Мета:поглибити й систематизувати знання учнів про правила вживання апострофа; формувати загальнопізнавальні вміння правильно вимовляти та писати слова з апострофом, пояснювати свій вибір за допомогою правил , знаходити помилки, виправляти їх в усному та писемному мовленні , робити висновки; виховувати почуття любові до отчого краю, рідного слова.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок з елементами повторення
Обладнання: таблиця, підручник.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Вступне слово вчителя.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
У країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
На нас чекає незвичайний урок, під час якого ми будемо вдосконалювати отримані навички вживання, вимовиі написання слів з апострофом, а також ознайомимося з правилом, яке раніше не вивчали.
Не за синіми морями, не за темними лісами, а зовсім поруч знаходилось село. І славилось воно тим, що було в ньому сім криниць із чистою та цілющою джерельною водою. З усіх куточків сходилися сюди люди, щоб випити ковток живильної води. Але з часом ці криниці висохли та замулились. Ми з вами повинні розчистити їх.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Мотивація діяльності.Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
1)Криниця знахідок.
Робота з текстом (навчальне читання вголос). Кажуть люди: скільки криниць на землі, стільки зірок на небі. І якщо вам доводилося бачити, як падає небесниця, знайте — то десь замулилося джерело. Отже, дорогі друзі, щоб не згасали зірки, оберігайте живі батьківські криниці.
Прочитати, дати відповідь на запитання до
тексту:
1) Що відображає заголовок – тему чи основну
думку висловлювання?
2)Чим є криниця для людини?
Криниця
Де стали в ряд стрункі ялиці,
Гойдають зелень молоду,
Там і досі батькова криниця
Хлюпоче в рідному саду.
Було колись, як спрага брала,
Ми — невгамовні дітлахи —
До неї низько припадали,
Немов знесилені птахи.
Прийти б до неї знов, напитись
Її прозорої снаги
І низько, низько їй вклонитись
За всі несплачені борги.
IV. Робота за темою.
1. Криниця пам’яті.
За таблицею відновити правила вживання апострофа.
Взаємоперевірка теорії.
2.Криниця кмітливості.
Ігрове завдання «Четверте зайве».
1.Перев..язь, пам..ятка, пів..Європи, пів..яблука.
2.Пів..острів, пів..ящика, пів..оберт, пів..аркуша.
3.П..єдестал, під.лхати, п..єса, пам..ятати.
4.Бур..як, бур..ян, пір..я, міжгір..я.
Послухайте уважно вірш Надії Красоткіної і спробуйте
запам'ятати, а потім запишіть якнайбільше слів з апострофом.
У п'ятницю, у надвечір'я, Відпочить, побути разомЯк туманцем потягло, Та послухать солов'я.Сонце плавно у міжгір'я Вечоріє. На подвір'їСпочивати попливло. Вся сім'я рядком сидить...На подвір'ячку, під в'язом Перше випливло сузір'я:Вся зібралася сім'я: Бавить, манить і мигтить.
3.Криниця мудрості.
а). Дослідження-відновлення.
Відновіть народні вислови. Запишіть їх. Поясніть уживання апострофа
Крамар, що комар, собаки їдять.
Від користі а кому - даром.
Дешеве м'ясо а той, хто дає.
Кому - так, кому на п'ятак, де не сяде, там п'є.
Був голосок, дорога твоя пам'ять.
Борг пам'ятає не той, хто бере, та позички з'їли.
Не дорогий твій дарунок, серце кам'яніє
б). Продовжіть прислів'я.
Вставте правильні за змістом слова. Поясніть вживання апострофа у вставлених словах.
I. Ранні пташки росу ... (п'ють), а пізні слізки ллють. Літо збирає, а зима ...(з'їдає). Нащо й клад коли в ... (сім'ї) лад. Доброму добра й ... (пам'ять). Не вчиорла літати, а ... (солов'я) співати.
II. Щастя у повітрі не ... (в'ється), а руками дістається. Пташка красна своїм... (пір'ям), а людина — своїм знанням. Є люди, що й ... (солов'я) не люблять. Насвіжий цвіт і бджола сідає, а ... (зів'ялий) обминає. Добре довго ... (пам'ятається), а злеє ще довше.
III. Доскакався ... (м'ячик), поки на цвях наколовся. У ноги кланяється, а за... (п'яти) кусає. У нього грошей, як у жаби ... (пір'я). Поки зайця вб'ють, то вола... (з'їдять). Опеньки ... (з'явились) — літо скінчилось.
4. Криниця працьовитості.
1).Запишіть імена людей за алфавітом. Поясніть уживання
апострофа або його відсутність за допомогою правил.
Дар'я, Мар'яна, Касян, Валер'ян, Святослав, Ілля, В'ячеслав,
Мар'ян, Лук'ян, Дем'ян, Севастян, Мар'я, Омелян, Святогор,
Уляна, Люсьєна.
2). Від чоловічих імен утворіть форми по батькові. Виділіть
3).Утвори слово з апострофом. Стережись пасток!
І. Дерево — II. Тьма — III. Ластівка−
солома — горобець — морква —
трава — соловей — хлопець —
торф — круп, І — олово —
кропива — голуб — камінь —
5.Криниця творчості.
Скласти чотири речення з апострофом.
6. Криниця знань.
Відгадай і поясни правило.Вправа 1. Загадки.
(Відгадка — слово з апострофом.)
1) До країни знань ішов мандрівник 2) Тож бувають у мові дива!
І зустрів цікаві складники: Це слівце інтригує недарма:
Поєднались префікс і числівник. На шість літер — апострофів
два,
І зробились назвою ріки. Означає місцину над яром.
(Прип'ять.) (Над'яр'я.)
3) Хто захоче відгадати — хай не дуже поспіша. У мові це єдине слово, де
апостроф після ША. Коли, друже, ти одразу розгадать не знаєш як,
Зосередься — розгадаєш. Ця отрута зветься так.
(Миш'як.)
Виписати з орфографічного словника 10 слів з апострофом і запам'ятай.
V. Рефлексія.
* Я дізнався…Зрозумів…Навчився…Найбільші труднощі я відчув…Я не вмів, а тепер умію…
*Самооцінка роботи на уроці.
VI. Домашнє завдання.
Скласти казку про апостроф та інсценізувати.
Повторити правила.