Урок 5

5
Урок 5 Тема. Поняття про біологічні системи Мета: на основі вивчення хімічного складу клітини людини встановити єдність та відмінність живої та неживої природи, підкреслити тваринне походження людини; дати початкове уявлення про клітину як біологічну систему. Базові знання: поняття про біологічні системи. Клітина - жива сис- тема, структурна і функціональна одиниця живого. Хімічний склад клітини: органічні та неорганічні сполуки клітини, їх склад і функції. Термін і поняття: мікроелементи, макроелементи; неорганічні сполуки, органічні сполуки: білки, вуглеводи, ліпіди, нуклеїнові кислоти, тургор, осмос, каталіз, окиснення біологічні системи, відкриті системи, рівні організації, обмін речовин, регуляція. Уміння: використовувати знання про хімічний склад клітин для пояснення функцій в клітинах. Внутрішньопредметні та міжпредметні зв’язки: органічні та мінеральні речовини, клітинна будова рослинного організму (Царство Рослини). Одноклітинні тварини (Царство Тварини). Хімічні елементи, будова речовин, вода, розчини (Хімія) Обладнання: аплікації, таблиці «Рослинна клітина»; «Тваринна клітина»; «Різноманітність клітини людини»; «Будова молекули білка», «Обмін речовин»; зразки вуглеводів, модель ДНК. Хід уроку I. Організаційний етап II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів 1. Питання для бесіди Які характерні особливості має скелет людини? Які характерні особливості має головний мозок людини? Яку роль відіграє мова в житті людини. Чим живі системи відрізняються від неживих? Чи існують неживі системи, які схожі на живі системи? 2. Біологічна розминка Я назву вам десять біологічних понять, ви схематично замалюєте в зошиті предмети або об’єкти, що асоціюються з цими словами, потім відтворите ці слова за малюнками. Здоров’я – Медицина –

Upload: verastrelina18051959

Post on 28-Oct-2014

160 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Урок 5

Урок 5Тема. Поняття про біологічні системи

Мета: на основі вивчення хімічного складу клітини людини встановити єдність та відмінність живої та неживої природи, підкреслити тваринне походження людини; дати початкове уявлення про клітину як біологічну систему.

Базові знання: поняття про біологічні системи. Клітина - жива система, структурна і функціональна одиниця живого. Хімічний склад клітини: органічні та неорганічні сполуки клітини, їх склад і функції.

Термін і поняття: мікроелементи, макроелементи; неорганічні сполуки, органічні сполуки: білки, вуглеводи, ліпіди, нуклеїнові кислоти, тургор, осмос, каталіз, окиснення біологічні системи, відкриті системи, рівні організації, обмін речовин, регуляція.

Уміння: використовувати знання про хімічний склад клітин для пояснення функцій в клітинах.

Внутрішньопредметні та міжпредметні зв’язки: органічні та мінеральні речовини, клітинна будова рослинного організму (Царство Рослини). Одноклітинні тварини (Царство Тварини). Хімічні елементи, будова речовин, вода, розчини (Хімія)

Обладнання: аплікації, таблиці «Рослинна клітина»; «Тваринна клітина»; «Різноманітність клітини людини»; «Будова молекули білка», «Обмін речовин»; зразки вуглеводів, модель ДНК.

Хід урокуI. Організаційний етапII. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

учнів1. Питання для бесідиЯкі характерні особливості має скелет людини?Які характерні особливості має головний мозок людини?Яку роль відіграє мова в житті людини.Чим живі системи відрізняються від неживих?Чи існують неживі системи, які схожі на живі системи?2. Біологічна розминкаЯ назву вам десять біологічних понять, ви схематично замалюєте в зошиті

предмети або об’єкти, що асоціюються з цими словами, потім відтворите ці слова за малюнками.

Здоров’я – Медицина – Біологія –Хвороба – Генетика – Антропогенез –Анатомія – Гігієна – За малюнками відтворіть ці поняття. Якщо ваш результат становить 80%

і більше, то ваш мозок готовий до роботи.3. Перевірка домашнього завдання- Що впливає на життя і здоров’я людини?(Суспільне середовище:

Page 2: Урок 5

техніка і наука – одягатись, мати житло, необхідну їжу, створювати засоби зв’язку та спілкування у вигляді книг, телефонів, радіо, пошти;

медицина – лікує хвороби психологічні, естетичні, етичні фактори)- Яких видатних, вчених анатомів, фізіологів ви знаєте?(Пирогов, Боткін, Павлов, Бєхтєрєв).Повідомлення учнів.ІІІ. Мотивація навчальної діяльності- Як називається наступний розділ у нашому підручнику?- Дайте визначення поняттю «система» (це множина взаємопов’язаних

елементів. Усі природні об’єкти - системи).- Що ви розумієте під терміном "біологічна система"?Людський організм, як і клітина, - це цілісна система, частини якої

характеризуються іншими властивостями, ніж усе ціле. Зв’язок між його складовими елементами системи органів, органелами дуже міцний.

(грец.Systema – ціле, складне з часток). Біологічна система – це жива одиниця, яка складається з окремих

часток.Біологічна система це сукупність взаємодіючих гетерогенних елементів,

що утворюють цілісний об’єкт: клітину, тканину, орган, організм. Концепцію про біологічні системи сформулював у 30-х роках ХХ ст.

австрійський біолог Берталанфі.- Доведіть, що організм людини - це система. §3 абзац 1.Біологічні системи: 1) динамічні – ті, які можуть змінюватись з часом;2) відкриті – обмінюються з навколишнім середовищем речовиною, Е та

інформацією;3) самоорганізовані – їх існування проходить автоматично.Складання схеми:Організм—системи органів—органи—тканини—клітини

IV. Вивчення нового матеріалуРозповідь учителя з елементами бесіди

Відкрита система — це структура, яка здійснює постійний обмін речовини та енергії із середовищем, у котрому вона народилася, та є структурно стійкою в ньому. Внаслідок самоорганізації в таких системах можуть виникати стійкі структури, які існують за умови постійної втрати системою енергії.

Класичним прикладом такої системи є «комірки Бернара», що утворюються у воді, яка постійно підігрівається знизу за рахунок конвекційних потоків. Ми легко можемо їх спостерігати, якщо поглянемо в каструлю, в якій кипить вода.

Page 3: Урок 5

Відкритими системами є також усі біологічні системи (клітини, організми, популяції, біоценози). Вони можуть існувати та підтримувати свою складну внутрішню структуру лише за умови постійного обміну речовин із навколиш-нім середовищем.

Основні властивості біологічних систем:• Особливий хімічний склад (кількісні співвідношення хімічних елементів

у біологічних системах суттєво відрізняються від співвідношень цих же еле-ментів у складі земної кори).

• Багаторівневість організації (існує кілька рівнів організації живих систем - молекулярний, клітинний, тканинний, організмовий, популяційний, біоценотичний).

• Наявність обміну речовин (біологічні системи можуть існувати та підтри-мувати свою складну структуру лише за умови постійного обміну речовин із навколишнім середовищем).

• Здатність до саморегуляції (життєдіяльність біологічних систем можлива лише за умови саморегуляції процесів, які в них відбуваються).

• Подразливість (біологічні системи здатні реагувати на зовнішні впливи).• Здатність до розмноження (біологічні системи здатні до

самовідтворення).• Здатність до розвитку (біологічні системи здатні змінюватися в часі).V. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів1. Дати відповіді на питанняЩо таке відкрита система?Які властивості притаманні живим системам?2. Самостійна робота учнівПояснити, завдяки чому ми можемо віднести організм людини до біологіч-

них систем.3. Скласти план повідомлень:- Будова й функції мітохондрій.- Будова й функції ядра клітини.

VІ. Домашнє завдання1. § 3.2. Опрацювати терміни.3. Дати обґрунтовану відповідь на питання: «Чи справедливе твердження,

що нежива і жива природа не пов’язані між собою?»4.Підготувати повідомлення - Будова й функції мітохондрій.- Будова й функції ядра клітини.5. Творче завдання: Оберіть собі завдання, яке б було для вас цікавим:

- складіть кросворд.- складіть порівняльну характеристику рослинної і тваринної клітини.- підготуйте запитання для експрес-опитування.- напишіть оду організму людини.

Page 4: Урок 5