роЗВаГа ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ...
TRANSCRIPT
№ 8 (80) серпень 2017 р. ЛОГОПЕД40
роЗВаГа
*y О.y О.y Білокобилка,y учитель-логопедy вищоїy категорії,y старшийy учительy КЗy «Дошкільнийy навчальнийy за-кладy (ясла-садок)y №y 7y «Пролісок»y департаментуy зy гуманітарнихy питаньy Кам’янськоїy міськоїy радиyyДніпропетровськоїyобл.
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ОДЯГУЗаняття з розвитку зв’язного мовлення
О. О. Білокобилка*, Дніпропетровськаyобл.
Програмовий зміст:yy формуватиy імпресивнийy таy експресивнийy
словникy заy лексичноюy темоюy «Одяг»;y учитиyвикористовуватиy прямуy мову,y будуватиy про-стіyтаyскладніyречення,yузгоджуватиyіменни-киyуyродіyтаyчислі;
yy учитиy культуриy звуковимови,y дикції,y наго-лосу;yзакріплюватиyуyсамостійнійyвимовіyпо-ставленіyзвуки;
yy розвиватиy фонематичнеy сприймання,y слухо-вуyтаyзоровуyувагу,yпам’ять,yмислення,yдріб-нуy таy загальнуy моторику;y використовуватиyелементиyсамомасажуyтаyкінезіологічніyвпра-ви;
yy навчитиy встановлюватиy взаємозв’язокy міжyзмінамиy вy природіy таy раціональнимy одягом,yсприйматиy кольори;y умітиy оцінюватиy одягyзаyсмаком,yрозрізнятиyзаyналежністю,yаналі-зуватиy моделіy одягу;y навчитиy розуміти,y щоyкожнийyвидyдіяльностіyпотребуєyзручногоyдо-цільногоyодягу.
yy сприятиy отриманнюy дітьмиy глибокихy вра-женьyчерезyемоціїyтаyчуття.
Матеріали та обладнання:y індивідуальніyдзеркала;y рукавичкиy ізy зображеннямy звірів;yкарткиy ізy зображеннямy людейy різнихy професій;yдемонстраційнийy матеріалy заy темоюy «Одяг»;yyпланшет.
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТI
ÍПривітанняyзyгостями.
1 Розвиток дрібної та артикуляційної моторики
Д і т и
Добрийyдень,yдобрийyдень!,y—Пальчикиyсказали,y—МиyсьогодніyвсіхyдітейЗранкуyпривітали.
ÍВиконуютьy пальчиковуy вправуy —y поy черзіy з’єд-нуютьy мізинчики,y безіменні,y середні,y вказівніy таyвеликіyпальчикиyодинyзyодним.
Пальчикова гра
МиyдолонькиyрозітремоyіyГніздечкоyзyнихyзів’ємо.
Пташкаyуyгніздечкоyпокладеyяєчко.Яєчко,yяєчко,yкотисяyпоyгніздечку,Котися,yнеyгубися,yгляди,yнеyрозбийся!
ÍДітиy передаютьy поy колуy масажнийy м’ячик,y маса-жуючиyпальціyрукyтаyдолоні.
роЗВаГа
ЛОГОПЕД № 8 (80) серпень 2017 р.41
роЗВаГа
артикуляційна гімнастика
Вправиy «Лопаточка»,y «Гойдалка»,y «Змій-ка»,y«Чистимоyзубки»,y«Конячка».
Дихальні вправи
«Нюхаємоyквіти»y(Вдихy—yносом,yвидихy—yротом.)«Пірнаємоyуyводу»(Вдихy—yротом,yвидихy—yносом.)«Лікарyслухає(Вдихyіyвидихy—yротом.)«Спимо»(Вдихyіyвидихy—yносом.)
ÍВправиyвиконуватиyзаyдемонстраційнимyматеріалом.
2 Кінезіологічні вправи
Вправа «сонечко»Коловеy обертанняy головоюy ліворуч,y потімy
праворуч,y супроводжуючиy ціy рухиy обертаннямyочейy(поглядомyмалюємоyсонечко).
Вправа «Щиглик»Поy черзіy виконуватиy «щиглика»y пальцямиy
рук,y поєднуючиy великийy палецьy іy послідовноyвказівний,y середній,y підмізиннийy таy мізинецьyуyсупроводіyвіршика:
Зайчики-моргайчики,yмоїyлюбіyпальчики,Щигликаyзлякалисяyіyпорозбігалися.
Вправа «кулак — ребро — долоня»Триyположенняyрукиyнаyплощиніyстолу.
1y—yдолоняyвyкулак;2y—yдолоняyребромyнаyплощиніyстолу;3y—yпрямаyдолоняyнаyплощиніyстолу.Виконуватиy спочаткуy правоюy рукою,y по-
тімy—yлівою,yпотімy—yдвомаyрукамиyразом.
Вправа «Пальчик — носик»Наyвідстаніyпоказуватиyпередyочимаyпоyчерзіy
всіy пальці,y торкатисяy нимиy носа,y супроводжу-ючиy віршикомy іy поглядом,y зводитиy поглядy наyyносі.
Наyмізинчикyподивисьyіyдоyносикаyторкнись,Наyбезіменнийyподивисьyіyдоyносикаyторкнись,Наy середнійy подивисьy іy доy носикаy торкнись,Наyвказівнийyподивисьyіyдоyносикаyторкнись,Наy великийy подивисьy іy доy носикаy торкнись.
Вправа «Вухо — ніс»yy 1yр.y—yлівоюyрукоюyторкнутисяyкінчикаyноса,y
аyправоюy—yлівогоyвуха.yy 2yр.y—yплеснутиyуyдолоні.yy 3y р.y —y правоюy рукоюy торкнутисяy кінчикаy
носа,yаyлівоюy—yправогоyвуха.
Вправа «Змійка»Схреститиyрукиyдолонямиyоднаyдоyодної,yзче-
питиy рукиy уy «замок»,y вивернутиy рукиy доy себе.yРухатиy пальцем,y наy якийy укажеy ведучийy (педа-гог).yПалецьyповиненyрухатисяyточноyіyчітко,yнеyдопускаючиyсинкінезій.yПослідовноyуyвправіyпо-винніyбратиyучастьyусіyпальціyобохyрук!y(Вправиyвиконуватиyпідyмузику.)
3 Розвиток слухової уваги, уяви та пам’яті з елементами самомасажуУ ч и т е л ь - л о г о п е д.yСьогодніyмиyвирушимоy
доyКраїниyОдягу.yАyщобyвамyбулоyцікавіше,yвід-гадаймоyзагадкиyпроyодяг.
Загадкиyy Вонаyтепленькаyіyгладенька,
Єyрукаваyіyкапюшон.Єyґудзикиyіyдваyкармани,Наставyдляyнеїyвжеyсезон.Ну,yзвичайно,yцеyнеyМурка,Діти,yцеyзимова...y(куртка).
—yДіти,yякогоyкольоруyкуртка?—yЯкогоyкольоруyуyвасyєyкуртка?—yУyякіyпориyрокуyдітиyносятьyкуртки?
№ 8 (80) серпень 2017 р. ЛОГОПЕД42
роЗВаГа
—yКуртка,y щоy носятьy восени,y якy називаєть-ся?yАyвзимку?
yy Буваєyзyнитокyтаyзyтканини,Зручнаyнаyголовіyдитини.Буваєyрізнихyкольорів,Щобyрозрізнятиyдітлахів.Скажіть-но,yдіти,yцеyжyнеyтапки,Звичайно,yні,yцеyтепла...y(шапка).
ÍРозповідьyсупроводжуватиyпогладжуваннямyголови.
yy Вінyдовгий,yтеплий,yкольоровий,Надягнешy—yбудешyтиyздоровий.Іyгорлоyзовсімyнеyболить,Боyвінyнаyшиїyвyнасyвисить.y(Шарф)
ÍРозповідьyсупроводжуватиyпрогладжуваннямyшиїyспередуyтаyззаду.
Миyїхyнаyніжкиyодягаємо,Аyпотімyґудзикyзастібаємо,Щобyбігатиyтаyніжкиyпіднімати,Стрибати,yпадати,yвставати.Струсивyїхy—yчистіyвжеyвони.Тоyщоyце,yдіти?yЦе...y(штани).
ÍРозповідьy супроводжуватиy прогладжуваннямy нігyзнизуyвгору,yімітуючиyодягання.
Вінyтепленький,yзyрукавами,Плетенийyнитками.Черезyголовуyнаділиy—Зразуyтілоyмиyзігріли.y(Светр)
ÍРозповідьyсупроводжуватиyпрогладжуваннямyрукyзнизуyвгору,yтулубаy—yзгориyвниз.
—yАyзараз,yдіти,yподивимосяyоднеyнаyодного,yхтоy уy щоy вдягнений,y іy пограємоy уy дужеy цікавуyгруy«Уyтебеyє,yаyуyменеyнемає».
Наприклад,y уy Максимаy єy білаy сорочка,yаyуyменеyїїyнемає.
Дидактична гра «Він, вона, воно, вони»Демонструванняy картинокy одягуy таy визна-
ченняyродуyіменників.
4 Фізкультхвилинка (з використанням схематичного позначення дій та елементів самомасажу)
Д і т и
Дує,yдуєyзавірюха,Затуляйте,yдіти,yвуха.Ідеyсніг-сніжокy—Требаyвдітиyкожушок.Рученятаyпросуваємо,Блискавкуyмиyзастібаємо.Штани,yшкарпетки,yчобіткиМиyвзуваємоyзалюбки.Шапку,yшарфикyодягаємо,Вушкаyзігріваємо.Рукавичкиy—yдвіyсестричкиНадягаємоyшвиденько,ЩобиyнашимyпальченятамНаyдворіyбулоyтепленько.Отyтепер,yмороз,yморозь,Миyтебеyнеyбоїмось!НаyдвірyвсіyвибігаємоІyвyсніжкиyпограємо!y(Словаyспіввідноситиyрухам.)
ЛОГОПЕД № 8 (80) серпень 2017 р.43
роЗВаГа
5 Розвиток зв’язного мовлення, слухової пам’яті, уваги, дикції та наголосу
Загадка (продовження)
МиyтепленькіyіyрідненькіКольоровіyдвіyсестрички,Рукиyдітямyзігріваємо.Якyнасyзвати?y(Рукавички)
—yМолодці,y діти!y Виy знаєтеy українськуy на-роднуyказкуy«Рукавичка»?
Усіy разомy розкажемоy іy покажемоy цюy казку.
ÍДітиyсаміyпризначаютьyсобіyроліyзвірят.
У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Ішовy дідy зy онучкоюyтаy собакоюy лісомy іy загубивy рукавичку.y Біжитьyмишка,yпобачилаyрукавичкуyіyпитає...
1 - ш а y д и т и н а.yХтоyвyрукавичціyживе?У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Ніхтоy неy відповів.y
Мишкаyподивиласяьyтаyйyкаже...1 - ш а y д и т и н а.yЯyтутyбудуyжити.
У ч и т е л ь - л о г о п е д.yЗалізлаyмишкаyвyрука-вичкуy іy почалаy тамy жити.y Ідеy лісомy жабка,y по-бачилаyрукавичкуyтаyйyпитає...
2 - г а y д и т и н а.yХтоyвyрукавичціyживе?1 - ш а y д и т и н а.yЯy—yмишка-норушка,yаyтиyхто?2 - г а y д и т и н а.y Аy яy —y жабка-скрекотушка,y
пустиyменеyвyрукавичку!1 - ш а y д и т и н а.y Таy йди,y разомy веселіше!У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Залізлаy жабкаy вy ру-
кавичкуy іy почалаy тамy жити.y Осьy їхy ужеy двоє.yІдеy лісомy зайчик,y побачивy рукавичкуy таyyйyпитає...
3 - т я y д и т и н а.yХтоyвyрукавичціyживе?1 - ш а y д и т и н а.yЯy—yмишка-норушка.2 - г а y д и т и н а.yЯy—yжабка-скрекотушка.Д і т и y р а з о м.yАyтиyхто?3 - т я y д и т и н а.y Аy яy —y зайчик-побігайчик,y
пустітьyіyменеyвyрукавичку!Д і т и y р а з о м.yТаyйди,yразомyвеселіше!У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Залізy зайчикy уy рука-
вичкуy іy почавy тамy жити.y Ідеy лісомy лисичка,y по-бачилаyрукавичкуyтаyйyпитає...
№ 8 (80) серпень 2017 р. ЛОГОПЕД44
роЗВаГа
4 - т а y д и т и н а.y Хтоy вy рука-вичціyживе?
1 - ш а y д и т и н а.y Яy —y мишка-норушка.
2 - г а y д и т и н а.y Яy —y жабка-скрекотушка.
3 - т я y д и т и н а.y Яy —y зайчик-побігайчик.
Д і т и y р а з о м.yАyтиyхто?4 - т а y д и т и н а.y Аy яy —y лисич-
ка-сестричка,yпустітьyіyменеyвyру-кавичку!
Д і т и y р а з о м.y Таy йди,y разомyвеселіше.
У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Залізлаyлисичкаyвyрукавичкуyіyпочалаyтамyжити.y Ідеy лісомy вовчик,y побачивyрукавичкуyтаyйyпитає...
5 - т а y д и т и н а.y Хтоy вy рука-вичціyживе?
1 - ш а y д и т и н а.y Яy —y мишка-норушка.
2 - г а y д и т и н а.y Яy —y жабка-скрекотушка.
3 - т я y д и т и н а.y Яy —y зайчик-побігайчик.4 - т а y д и т и н а.y Яy —y лисичка-сестричка.Д і т и y р а з о м.yАyтиyхто?5 - т а y д и т и н а.y Аy яy —y вовчик-братик,y пу-
стітьyіyменеyвyрукавичку!Д і т и y р а з о м.yТаyйди,yразомyвеселіше.У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Залізy вовчикy уy рука-
вичкуy іy почавy тамy жити.y Ідеy лісомy ведмідь,y по-бачивyрукавичкуyтаyйyпитає...
6 - т а y д и т и н а.yХтоyвyрукавичціyживе?1 - ш а y д и т и н а.yЯy—yмишка-норушка.2 - г а y д и т и н а.yЯy—yжабка-скрекотушка.3 - т я y д и т и н а.yЯy—yзайчик-побігайчик.4 - т а y д и т и н а.yЯy—yлисичка-сестричка.5 - т а y д и т и н а.yЯy—yвовчик-братик.Д і т и y р а з о м.yАyтиyхто?6 - т а y д и т и н а.y Аy яy —y ведмідь-набрідь,y пус-
тітьyіyменеyвyрукавичку.Д і т и y р а з о м.y Таy тутy вжеy тісно,y насy іy такy
п’ятеро!6 - т а y д и т и н а.y Аy яy скраєчку,y може,y якосьy
поміщуся.Д і т и y р а з о м.yТаyйди,yразомyвеселіше.У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Залізy ведмідьy уy рука-
вичку.y Такy тісноy сталоy всім,y алеy їмy булоy тепло,yіyжилиyвониyдружноyтаyвесело.yАжyосьyдідyпоба-чив,yщоyзагубивyрукавичку.
Побіглаy собакаy поy лісуy заy рукавичкою,y ба-чить:yлежитьyрукавичкаyтаyрухається.
Собакаy якy загавкаєy наy рукавичку,y усіy звіріyзлякалисяyтаyвyлісyпорозбігалися!
У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Діти,y якy виy вважаєте,yякyусіyзвіріyжилиyвyрукавичці?
Д і т и.yДружно,yвесело.У ч и т е л ь - л о г о п е д.yЯкyпотрібноyдоyвсіхyді-
тейyставитися?Д і т и.yПо-дружньому.У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Іщеy однуy цікавуy
річy яy вамy розповім.y Виy знаєте,y щоy всіy людиyyпрацюютьy коженy наy своїйy роботі.y Якіy речіy вониyодягаютьy —y миy заразy дізнаємося.y Учителькаyодягаєyжіночийyділовийyкостюм;yінженерy—yчо-ловічийy брючнийy костюм;y майстерy —y робочийyкомбінезон;y клоунy —y різнокольоровийy костюм;yкухарy—yбілийyхалатyіyбілуyшапочку;yучительyфіз-культуриy —y спортивнийy костюм;y пожежникy —yспеціальнийy захиснийy комбінезон.y Аy щоy одягаєyнашаy медичнаy сестра?y помічникy вихователя?
Д і т и.yБілийyхалатyтаyбілуyхусточку.
6 Підсумок заняттяyy Щоyновогоyмиyсьогодніyдізналися?yy Зyякимyновимyодягомyпознайомилися?yy Якіyновіyпрофесіїyвиyзапам’ятали?yy Щоy вамy найбільшеy сподобалосяy наy занятті?
yy
�� О. О. Білокобилка з вихованцями