weather “seasons”

5
Мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған облыстық мектеп- интернаты Teacher: N.Mukhammadinova Тақырыбы: Weather “Seasons”. Сабақтың мақсаты: Білімділік: “What is the weather like today?” фразасын қолданып, әңгімелесушіден ауа райы туралы ақпаратты сұрай білу, Xx әрпі мен оның транскрипциясын оқу дағдысын қалыптастыру; Дамытушылық: оқу ойындарына тарту арқылы қозғалыс қимылдарын басқару білігін дамыту; Тәрбиелілік: жауапкершілік, тәртіптілік, жеке басын қадірлеу, сыныптастарының жетістіктеріне қуану және сәтсіздіктеріне ортақтасу сезімдерін қалыптастыру. Көрнекіліктер: пернетақта, CD-диск, карточкалар. Сабақтың түрі: ашық сабақ Сабақтың барысы: I.Organization moment. - Good morning,pupils! - Good morning,teacher! - Who is on duty today? - I’m on duty today. - Who is absent? - All are present/ … is absent - What date is it today? - Today is the 8 th of April. - What day is it today? - Today is Friday. II.Checking –up the homework. - Now, children, let’s check- up your home task. - What is your homework? - Write and learn the words.

Upload: -

Post on 15-Apr-2017

198 views

Category:

Engineering


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Weather “Seasons”

Мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған облыстық мектеп-интернаты

Teacher: N.MukhammadinovaТақырыбы: Weather “Seasons”.Сабақтың мақсаты: Білімділік: “What is the weather like today?” фразасын қолданып, әңгімелесушіден ауа райы туралы ақпаратты сұрай білу, Xx әрпі мен оның транскрипциясын оқу дағдысын қалыптастыру;Дамытушылық: оқу ойындарына тарту арқылы қозғалыс қимылдарын басқару білігін дамыту;Тәрбиелілік: жауапкершілік, тәртіптілік, жеке басын қадірлеу, сыныптастарының жетістіктеріне қуану және сәтсіздіктеріне ортақтасу сезімдерін қалыптастыру.

Көрнекіліктер: пернетақта, CD-диск, карточкалар.Сабақтың түрі: ашық сабақСабақтың барысы:

I.Organization moment.- Good morning,pupils!- Good morning,teacher!- Who is on duty today?- I’m on duty today.- Who is absent?- All are present/ … is absent- What date is it today?- Today is the 8th of April.- What day is it today?- Today is Friday.

II.Checking –up the homework.

- Now, children, let’s check- up your home task. - What is your homework? - Write and learn the words.- Who is ready?- May I?- Please.

III. Phonetic drill.

- Ok,pupils. Look at the blackboard. This is our small phonetic drill. At 1st I’ll read. Listen to me.

Spring is green Spring is green find the words withfind the words with

Page 2: Weather “Seasons”

Summer is brightSummer is bright such sounds assuch sounds as: Xx : Xx [ks] fox, six[ks] fox, six Autumn is yellowAutumn is yellow Winter is whiteWinter is white

- Repeat after me.- Who wants to read?- May I?- Please.

IV. Introducing with new words.-Now children let’s learn the new words of our today’s lesson. At first I’ll read, then you repeat after me.

rainy- rainy- [‘reini] [‘reini]

windywindy-- [[‘wɪndɪ‘wɪndɪ] ]

snowysnowy-- [‘snǝƱɪ] [‘snǝƱɪ]

sunny- sunny- [‘sʌnɪ] [‘sʌnɪ]

cloudy-cloudy- [‘klaƱdɪ] [‘klaƱdɪ] What is the weather like today?What is the weather like today?Open your vocabulary books and write down the new words.

V. Warm-up.Зат есімнен сын есім жасалу жолыЗат есімнен сын есім жасалу жолы

rainrain--rainrainyy cloudcloud--cloudcloudyy snowsnow--snowsnowyy windwind--windwindyy sunsun--sunnsunnyy

Ex-2. Read and translate.

Page 3: Weather “Seasons”

Exercises for eyesExercises for eyesOne, two, three, four.One, two, three, four.Look at the window, Look at the window, Look at the door. Look at the door. Look at the ceiling and look at the floor.Look at the ceiling and look at the floor.

VI. Listening, reading and speaking.

Let’s sing a songLet’s sing a song What’s the weather, what’s the weather,What’s the weather, what’s the weather, What’s the weather like today? (2x)What’s the weather like today? (2x) It is snowy, it is snowy.It is snowy, it is snowy. It is snowy outside today. (2x)It is snowy outside today. (2x)

Page 4: Weather “Seasons”

_____ is green and cool. _______ is bright and hot. ______ is yellow and wet. ______ is white and cold

Spring is green and cool.

Summer is bright and hot.

Autumn is yellow and wet.

Winter is white and cold.

VIII. Physical exercise.

T: Now, stand up, pupils. Let’sdo our physical exercise.Oliver, Oliver, Oliver Twist,Oliver, Oliver, Oliver Twist,Look at me and do like this.Look at me and do like this.One, two-look at your shoe.One, two-look at your shoe.Three, four-look at the floor. Three, four-look at the floor.

Five, six-pick up the sticks.Five, six-pick up the sticks.Seven, eight-stand up straight.Seven, eight-stand up straight.

Nine, ten-let’s play then!Nine, ten-let’s play then!

IX. Giving up homework.

- Your homework for the next time Ex-4 learn the song and new words.

X. Putting marks.

Your mark is excellent.Your mark is good.Your mark is sad.

XI. Conclusion

- Stand up. The lesson is over. Good bye.

Page 5: Weather “Seasons”