terapie ocupationala oua de paste
DESCRIPTION
Oua de PasteTRANSCRIPT
Proiect didactic
PROIECT DIDACTIC ARIA CURRICULARÃ: Terapie educaţională complexă şi integratăDISCIPLINA: Terapie ocupaţionalã
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderiTEMA: „În așteptarea iepurașului”DURATA: 45 Min
OBIECTIV CADRU Însuşirea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi instrumente de lucru
Obiective de referinţã
1. Identificarea materialelor de lucru utilizate în activitatea practică.
2. Exersarea tehnicilor de lucru utilizate în activităţile de terapie ocupaţională.
Obiective operationale
O1: Să picteze ouăle din polistiren folosind pata de culoare.
O2: Să combine culorile pentru a obține o lucrare originală.
O3: Să mențină o poziție corporală corectă în timpul lucrului;
Strategii didactice:
Metode și procedee: observația, conversația, explicația, exercițiul, instructajul, demonstraţia.
Mijloace didactice: forme de ou din polistiren, acuarele, pensule, apă , cofraj colorat pentru ouă, bețișoare din lemn, bomboane.
Bibliografie:
1. INCLUDEPICTURE "http://images.monstermarketplace.com/novelties-and-party-supplies/prismatic-easter-egg-cutout-
1000x1000.jpg" \* MERGEFORMATINET „Programa şcolară de terapie educaţională complexă şi integrată” cls. I-VIII, Bucureşti
2. INCLUDEPICTURE "http://images.monstermarketplace.com/novelties-and-party-supplies/prismatic-easter-egg-cutout-
1000x1000.jpg" \* MERGEFORMATINET Muşu,I. şi Taflan, A. – „Terapie educaţională complexă şi integrată” ; Bucureşti: Editura Pro-Humanitate, 1997.
3. INCLUDEPICTURE "http://images.monstermarketplace.com/novelties-and-party-supplies/prismatic-easter-egg-cutout-
1000x1000.jpg" \* MERGEFORMATINET Ștefania Antonovici, Gabriela Nicu- ”Jocuri interdisciplinare”, Editura Aramis, 2008.
Nr.
Ctr.
Momentele activitãţii
Ob Timp Desfãşurarea activitãţii
STRATEGIA DIDACTICĂ
Evaluare Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forma de organizare
1.
2.
3.
Moment organizatoric
Captarea atenţiei
Anunţarea
temei şi a obiectivelor O3
1’
2’
2’
Pregãtirea materialelor necesare desfãşurãrii activitãţii. Se asigură condiţii optime pentru buna desfăşurare a activităţii.
Prezentarea materialului didactic. Se prezintă o scurtă conversaţie asupra temei.
Se comunică tema activităţii: ”In asteptarea iepurasului”. Înainte de începerea efectivă a lucrului se vor realiza câteva exerciții de încălzire a musculaturii fine a mâinilor :
Mâinile lebede le fac
Care dau mereu din cap
Lebedele-n jur privesc,
Mâinile eu le rotesc!
Ploaia cade ne-ncetat
Vârful degetelor bat
Și ușor le răsfirăm
Și la un pian cântăm
Conversaţia
Explicaţia
Conversaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Frontalã
Frontalã
Nr.
Ctr.
Momentele activitãţii
Ob Timp Desfãşurarea activitãţii
STRATEGIA DIDACTICĂ
Evaluare Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forma de organizare
4. Dirijarea învãţării
O1
O2
O3
30’
Iar când soarele răsare,
Bobocul se face floare!
Li se urează spor la lucru recitându-se următorul catren:
„Dar să-ncepem lucrul
Şi s-avem mult spor
Azi lucrează fiecare
Cu ce are la Sector.”
Demonstrarea procedeului de lucru pe etape:
Se prezintă oul machetã şi se realizează dirijarea observării cu ajutorul întrebărilor:
” - Din ce material este realizat?- Ce tehnici de lucru s-au folosit?- Ce culori observați? ”
Se va explica modul de realizare a acestei lucrări. În faţa clasei se vor fixa planşele cu etapele de
lucru, care vor rămâne în câmpul vizual al elevilor pe tot parcursul activităţii.
Copiii au la măsuțe bucăți de polistiren decupate în forma oului pe care copiii trebuie să le picteze fie cu o singură culoare, fie combinând diferite culori. Pentru a le fi mai ușor și pentru a nu se murdări” ouăle” vor fi înfipte în bețișoare de lemn. După ce
Observaţia
Instructajul
Conversaţia
Ou pictat machetã
Acuarele
Pensule Pahare
pentru apa
Individualã
Frontalã
Nr.
Ctr.
Momentele activitãţii
Ob Timp Desfãşurarea activitãţii
STRATEGIA DIDACTICĂ
Evaluare Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forma de organizare
5.
6.
7.
Asigurarea feedback-
ului
Evaluarea
lucrărilor
Încheierea activitãţii
5’
3’
2’
termină de pictat, copilul își va pune lucrarea într-o bucată de polistiren pictată cu culoarea verde, imitând astfel iarba. Executarea temei de către copii: Se lucrează pe fond muzical adecvat. Profesorul va urmări activitatea elevilor, intervenind unde este cazul. Aceștia vor fi atenționați să lucreze cu grijă şi să se încadreze în timp pentru a finaliza lucrarea.
Elevii încetează activitatea şi vor face curăţenie în spaţiu de lucru.Se vor analiza câteva lucrări foarte bine realizate şi câteva mai puţin bine realizate sau oprite în diferite stadii de execuţie. La analiză va participa întreaga clasă.
Se va face analiza lucrării după următoarele criterii:
-amplasarea corectă a tuturor elementelor;
-acurateţea lucrării.
Se fac aprecieri asupra modului cum s-a lucrat şi asupra disciplinei.
Se împart copiilor bomboane.
Explicaţia
Demonstraţia
Lipici
Aracet
Polistiren
Individualã
Evaluare orala
Aprecieri verbale
DRAGII MEI INCLUDEPICTURE "http://clouducation.files.wordpress.com/2012/05/young-children.jpeg" \*
MERGEFORMATINET ,
EU INCLUDEPICTURE "http://us.123rf.com/400wm/400/400/ornitolog82/ornitolog821007/ornitolog82100700382/7411083-rabbit-
in-studio-against-a-white-background.jpg" \* MERGEFORMATINET , V-AM ADUS MULTE INCLUDEPICTURE "http://www.cloud9living.com/blog/sites/cloud9living.com.blog/files/Gift_Giving_Tips.jpg" \*
MERGEFORMATINET , PENTRU CĂ M-AȚI AJUTAT SĂ RECUPEREZ
INCLUDEPICTURE "http://cdn1-blog.hwtm.com/wp-content/uploads/2010/10/easteregg_decorating_1.jpg" \*
MERGEFORMATINET