scenariusz ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci 5 –...
TRANSCRIPT
Scenariusz ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci 5 – letnich.
Temat zajęcia: Ćwiczenia gimnastyczne z elementami metod R. Labana,– „Wycieczka do lasu”
Cele: poznawczy:
- zapoznanie dzieci z nową formą ruchu – umiejętności wyczucia ciała i przestrzeni, - przyswajanie wiadomości dotyczących bezpieczeństwa podczas wykonywania zabaw i
ćwiczeń
kształcący: - rozwijanie pomysłowości, ekspresji ruchowej, - kształcenie płynności ruchu i poczucia rytmu
wychowawczy: - wdrażanie do zdyscyplinowania, samokontroli, zaradności, - rozwijanie inwencji twórczej
Motoryka: poprawne wykonywanie ćwiczeń: umiejętność skoków zajęczych, cwału konia. Umiejętności: współpraca w grupie, doskonalenie zwinności, płynności ruchów, gibkości,
koordynacji ruchowej, czujności. Wiadomości:
- poznanie pojęcia: szybko, wolno, lekko, ciężko. Forma: inspiracji ruchowej wg R. Labana
Metoda: zabawowo – naśladowcza, met. R. Labana, ćwiczenia z kanonu Dennisona, elementy met. W. Sherborne, elementy met. Kniesów, elementy gim korekcyjnej Forma: indywidualna, frontalna, pracy we zespołach
pomoce: tamburino, kaseta, magnetofon
Przebieg zajęcia:
Lp Zadania Opis zabaw lub ćwiczeń Czas Uwagi
1.
Ćwicz. organizacyjno – porządkowe
Cwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem met Kniesów
Dzieci wyruszają na wycieczkę w rytm melodii - Marsz w rytm muzyki w miejscu
- Marsz w rytm muzyki dookoła sali - Wystukiwanie rytmu nad głową, przed sobą, za sobą lewej, z prawej,
3 min
Dzisiaj chciałabym pójść z wami na wycieczkę, Więc
chodźmy na wycieczkę do lasu. muzyka W. Kilar „Polonez” (Pan Tadeusz)
2. ćwiczenia z kanonu P.
Dennisona
Idzie nam się coraz ciężej, przed nami bagno. Musimy pomóc sobie
rękami wyciągać nogi, które ugrzęzły w bagnie - ruchy naprzemienne
2 min
muzyka PACE
3. ćwiczenia na płaskostopie
Po wyjściu z bagien, mamy mokre nogi. Siadamy na podłodze i suszymy stopy. Następnie próbujemy nogami
podnieść nasze skarpetki
2 min
woreczki
4. Umiejętność wyczucia własnego ciała i przestrzeni. – zabawa z elementem skoku.
Przechodzenie przez rzeczkę Dzieci naśladują zdejmowanie
butów, podwijanie spodni,
przechodzenie po kamieniach
szybko, ale ostrożnie żeby się nie
zmoczyć.
2 min
powtórzyć 2 razy
5. Wyczucie płynności ruchów.
Dzieci znajdują się na łące wśród pasących się koni. Zabawa z elementem czworakowania. - naśladowanie konia grzebiącego nogą. W staniu jednonóż uderzenie palcami stopy lewej i prawej o podłogę na zmianę.
3 min
N. wyjaśnia zadanie
6. Wyczucie ciężaru, siły, energii, czasu.
Met. W. Sherborne
„Przeciąganie gałęzi”
Na wąskiej ścieżce leży stos gałęzi i trzeba je usunąć, aby można było iść dalej:
a) ćwiczenie w dwójkach – jedno dziecko jest gałęzią, kładzie się na plecach na podłodze, drugie stara się je przeciągnąć parę kroków.
b) dzieci siedzą naprzeciwko siebie, nogi szeroko, dotykają się
stopami, łapią się za ręce i przeciągają raz w jedną raz w drugą stronę
c) złączymy nogi w siadzie prostym i podnosimy je wymachując jednocześnie
2 min
zmiana ról na odgłos tamburina
(cel: rozwijanie
koncentracji uwagi,
budowanie relacji
partnerskiej, budowanie
zaufania do siebie
nawzajem)
7. Kształcenie
czujności, rozwijanie pomysłowości
Improwizacja ruchowa:
„Skradanie się do os”
a) Dzieci idą wąską ścieżką, zauważyły stado os. Chciały je podpatrzeć skradając się, ale osy je zauważyły i zaczęły krążyć nad ich głowami. Dzieci opędzają się przed osami w dowolny sposób.
3
min
Dz. naśladują
skradanie się do os: wolno, ostrożnie i prawie w bezruchu. Potem dz. naśladują opędzanie się od os.
8. Zabawa orientacyjno-porządkowa: met. Pedagogika zabawy
Dotarliśmy na polanę. Zrobimy sobie małą przerwę w marszu i zabawimy się. 1,2,3,4, stoję nieruchomo 5,6,7,8- kręcę lekko głową 9,10,11,- ruszam ramionami
A 12 i 13- robię hula-hop biodrami Przy 14 i 15- udaję bociana Przy 16, 17- klękam na kolanach 18, 19- skaczę tak, jak żaba Przy 20 w siadzie skrzyżnym wolno sobie siadam
1,2,3,4,siedzę nieruchomo 5,6,7,8, kręcę lekko głową 9,10,11 macham paluszkami A 12 i 13 kręcę sobie ramionami Przy 14 i 15 klaszczę głośno w dłonie Przy 16, 17 łapię uszu koniec 18-19 siadam w płaskim siadzie Przy 20 na kolana
2 min
znajdujemy miejsce na podłodze powtórzyć 2 razy
przedszkolaczek głowę kładzie
9. Kształcenie płynności ruchów, wyczucie przestrzeni i czasu.
„Przedzieranie się przez gęsty las” – improwizacja.
a) Las jest bardzo gęsty, trzeba przedzierać się przez krzaki, zarośla, odginać gałęzie, przechodzić pod nisko opuszczonymi gałęziami drzew.
2 Dz. mają wymyślać i naśladować różne sposoby przedzierania się przez gęsty las.
10. Ćwicz. oddechowe Ptaki siedzące na gałeziach drzew przyglądają się dzieciom,
fruwając z gałęzi na gałąź gubią piórka. Dz. zbierają piórka i dmuchają w górę.
2 Dz. naśladują fruwanie ptaków,
potem dmuchają piórka do góry – starają się utrzymać je jak najdłużej w powietrzu.
11. Ćwiczenia skrętu tułowia
Nagle z w zaroślach coś słychać. Dzieci chowają się za drzewo i z przestrachem spoglądają raz w jedną stronę raz w drugą wypatrując co to się czai. skręty tułowia w parach
2 min
12. Kształcenie zwinności i sprawności.
„Zające na łące”
Idąc dz. obserwują zające jak stają słupka, nastawiają uszu, szybko uciekają.
2 Dz. poprzez gest i mimikę naśladują zachowanie się zajęcy
13. Wyczucie świadomości własnego ciała.
„Ucieczka jeża”
Na polanie dz. spostrzegaja jeża, idą za nim. Jeż zmęczony rezygnuje z ucieczki, zwija się w kłębek, leży nieruchomo.
2 Naśladowanie zachowania się jeża.
14. Kształcenie
wyobraźni,
wyczucia
przestrzeni i
czasu.
„Drzewa na wietrze”
a) duże i małe: Dz. naśladują
kołysanie się
drzew, gałęzie uginają się – naśladowanie ruchów lekkich, elastycznych
1
min
15. Ćwiczenie uspokajające
Zmęczone wędrówką dz. siadają na pniach drzew, trawie. Po
krótkim odpoczynku dz. wracają z wycieczki.
2 min
Dz. w dowolny sposób odpoczywają,
kładą się na podłodze w różnych pozycjach.
16. Ćwicz. org. – porządkowe
Zbiórka, podsumowanie zajęć.
Opracowała:
Anna Smorawska