proiect didactic-linia cu rol decorativ

6
Proiect didactic Data: 27.05. 2013 Şcoala: Gimnazială Tăureni Clasa: a III-a Prof. învăţ.primar: Şuteu Simona-Cristina Aria curriculară: Arte Obiectul: Educaţie plastică Unitatea de învăţare: Elemente de limbaj plastic Subiectul: Rolul decorativ al liniei Tipul lecţiei: predare-învăţare Scopul lecţiei: realizarea unor compoziţii plastice utilizând tehnica liniei Obiective operaţionale : O 1 – să recunoascǎ tehnica pe lucrări de artǎ (costume populare, covoare, ceramicǎ) linia ca elemente de limbaj plastic; O 2 – sǎ aplice tehnica învăţată pentru realizarea unei compoziţii plastice; O 3 – să selecteze diverse materiale (culori de apă, tuşuri, creioane, pensule, etc.), în vederea utilizării acestora pentru realizarea lucrării propuse; O 4 – să organizeze echilibrat elementele de limbaj plastic studiate, în spaţiu plastic; O 5 – să utilizeze corect instrumentele şi materialele de lucru; O 6 – să adopte poziţia corectă a corpului în bancă pe tot parcursul orei; O 7 – să participe cu interes la lecţie; Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, demonstraţia Forme de organizare: frontal şi individual Mijloace de învătământ: planşe ilustrate, obiecte populare decorate, ştergare, casetofon, CD, Durata lecţiei: 50 minute Locul de desfăşurare: sala de clasă 1

Upload: diana

Post on 25-Oct-2015

65 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

model preluat

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic-linia Cu Rol Decorativ

Proiect didactic

Data: 27.05. 2013Şcoala: Gimnazială TăureniClasa: a III-a Prof. învăţ.primar: Şuteu Simona-Cristina Aria curriculară: ArteObiectul: Educaţie plasticăUnitatea de învăţare: Elemente de limbaj plastic Subiectul: Rolul decorativ al liniei Tipul lecţiei: predare-învăţareScopul lecţiei: realizarea unor compoziţii plastice utilizând tehnica linieiObiective operaţionale :

O1 – să recunoascǎ tehnica pe lucrări de artǎ (costume populare, covoare, ceramicǎ) linia ca elemente de limbaj plastic;

O2 – sǎ aplice tehnica învăţată pentru realizarea unei compoziţii plastice;O3 – să selecteze diverse materiale (culori de apă, tuşuri, creioane, pensule,

etc.), în vederea utilizării acestora pentru realizarea lucrării propuse;O4 – să organizeze echilibrat elementele de limbaj plastic studiate, în spaţiu

plastic;O5 – să utilizeze corect instrumentele şi materialele de lucru;

O6 – să adopte poziţia corectă a corpului în bancă pe tot parcursul orei; O7 – să participe cu interes la lecţie;

Strategia didactică:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul,

demonstraţia Forme de organizare: frontal şi individualMijloace de învătământ: planşe ilustrate, obiecte populare decorate, ştergare,

casetofon, CD, Durata lecţiei: 50 minute

Locul de desfăşurare: sala de clasă

Bibliografie :1.Mihalache V., Rusescu A. - Caiet Educaţie plastică, Ed. Aramis, Bucureşti, 2008 ;

2.Educaţie plastică - album metodic pentru elevii claselor I-IV;

3.Dascălu A. – „Educaţie plastică-ghid metodic”;

4.Faliboga V. - Caiet de Educaţie Plastică, clasele I-IV, Ed. Agapis, Bucureşti, 2009.

5. www.didactic.ro

1

Page 2: Proiect Didactic-linia Cu Rol Decorativ

Etapele lecţieiobop

Conţinut, sarcini de învăţare, modalităţi de realizare

Strategii didacticeEvaluareMetode şi

procedeeMijloace didactice

Forme de organizare

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.Moment

organizatoricO7 Se creează condiţiile optime pentru

desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea liniştii, îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire. Elevii pregătesc materialele necesare la ora de educaţie plastică.

conversaţia acuarelepensule,coli de bloc,prosop,recipiente cu apă

frontal şi individual

conversaţia

Verificarea cunoştinţelor dobândite în

lecţiile anterioare

O3 Pentru verificarea cunoştinţelor teoretice dobândite în lecţiile anterioare, voi adresa elevilor câteva întrebări:- Pentru ce folosiţi materialele pe care le aveţi pe bancă?- Care sunt culorile reci?(verde,albastru,violet) Ce sentimente credeţi că transmit ele? (speranţa, linişte, tinereţe, odihnă; delicateţe, credinţă, puritate; tristeţe, durere)- Care sunt culorile calde?(roşu, galben, oranj) Ce sentimente transmit ele?(înflăcărare, forţă, vigoare; căldură, măreţie,nobleţe; veselie, energie, bucurie)- Care sunt culorile primare?(roşu, galben, albastru)- Care sunt culorile secundare?(portocaliu, verde, violet)- Cum obţinem culorile secundare?(ne amintim steaua culorilor)- Care sunt elementele de limbaj plastic?

problematiza-rea

planşe

frontal evaluare orală

continuă

observarea sistematică a elevilor

2

Page 3: Proiect Didactic-linia Cu Rol Decorativ

- Ce este linia?- Ce fel de linii cunoaşteţi?

Captarea atenţiei

O7 Propun elevilor să asculte un fragment muzical. După ascultarea fragmentului muzical adresez elevilor câteva întrebări:- Cu ajutorul cui transmit muzicienii sentimentele lor?- Dar poeţii cu ajutorul cui transmit sentimentele şi trăirile lor? Puteţi recita o poezie scurtă?- Pictorii cu ajutorul cui transmit sentimentele lor? Se vor intui lucrări ale elevilor în care au fost folosite linii cu rol decorativ. Se poartă discuţii pe marginea lucrărilor prezentate.

conversaţia casetofon

CD

planşe didactice

frontal observarea sistematică a elevilor

Anunţarea temei şi a

obiectivelor operaţionale

O1 Prezint elevilor o miniexpoziţie cu obiecte populare şi lucrări: vase de ceramică, ştergare, costum popular. Le cer să observe cum sunt decorate obiectele prezentate. Anunţ elevii că, în cadrul orei de educaţie plastică, doar cu ajutorul liniilor vor realiza o lucrare plastică.

conversaţia costum popularvase de

ceramică ştergarelucrări de

pictură

frontal observarea sistematică a elevilor

Dirijarea învăţării

O1

O2

O3

O4

O5

O6

O7

Sunt specificate etapele de realizare a lucrării şi demonstrez modalitatea de lucru:

- relizarea unor compoziţii în care linia să fie elementul principal de limbaj plastic folosit în lucrare;

- lucrarea trebuie să sugereze mişcarea, dinamismul, cu ajutorul liniei.

- posibile lucrări:-Câmpuri arate -Dealuri cu pomi

conversaţia

demonstraţia

exerciţiul

acuarele

pensule

coli de bloc

prosop

frontal şi individual

evaluare orală

continuă

3

Page 4: Proiect Didactic-linia Cu Rol Decorativ

-Ape şerpuitoare -Scoarţa copacului

Se realizezază încălzirea muşchilor mâinilor, folosind o scurtă poezie:

Plouă uşor. Să auzim!Cu vârf de degete banca lovim.Plouă mai tare. Ploaia tot vine.Lovim cu degetele bine, bine.Loveşte grindina în trotuare.Să ciocănim şi noi mai tare!Tună departe, tună acum,Batem cu pumnii: bum, bum, bum.Vreme frumoasă s-a făcut,Un curcubeu a apărut,Noi braţele uşor rotimŞi norii îi gonim!

Sunt atenţionaţi elevii asupra modului îngrijit de lucru, asupra poziţiei corecte a corpului în bancă. Se urează elevilor „Spor la lucru!”. În timpul lucrului, se utilizează fond muzical şi individual se acordă ajutorul necesar.

pahar cu apă observarea

sistematică a elevilor

Aprecierea şi evaluarea lucrǎrilor

O7 Se fac aprecieri generale şi individuale asupra comportamentului şi asupra participării elevilor la lecţie.

conversaţia lucrări realizate

frontal şi individual

analiza lucrărilor

Încheierea lecţiei

Sunt evidenţiaţi elevii care au lucrat corect, îngrijit şi s-au încadrat în tema propusă.

conversaţia frontal şi individual

observarea sistematică a elevilor

4

Page 5: Proiect Didactic-linia Cu Rol Decorativ

5