proiect didactic joc didactic

10
,, Întide mâna cu frǎţie De sfânta cruce ocrotiţi, Prin aspra vremilor urgie Sǎ fim de-a pururea uniţi !’’ M. D. Rǎdulescu 1 DECEMBRIE ZIUA NATIONALA A ROMANIEI PROIECT DIDACTIC CUNOASTEREA MEDIULUI

Upload: andreea-condurache

Post on 07-Aug-2015

818 views

Category:

Documents


19 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Didactic Joc Didactic

,, Întide mâna cu frǎţie De sfânta cruce ocrotiţi, Prin aspra vremilor urgie Sǎ fim de-a pururea uniţi !’’ M. D. Rǎdulescu

1 DECEMBRIE ZIUA NATIONALA A ROMANIEIPROIECT DIDACTIC CUNOASTEREA MEDIULUIEDUCATOARE :TOADER NICOLETA DANIELA

GRUPA PREGATITOARE C, GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.9 BUZAU

Page 2: Proiect Didactic Joc Didactic

Proiect didactic

Data : 29.11.2010Educatoare: TOADER NICOLETA DANIELAGrupa : Pregatitoare “C”Unitatea: Gradinita cu Program Prelungit nr. 9 BuzauProiect tematic: “Mandru sunt ca sunt roman” Subtema: ”La multi ani, Romania”Tema activitatii: “Cine stie mai multe despre tara noastara!”Tipul de activitate: Joc didactic-concursDomeniul experiential: Domeniul Stiinta Categoria de activitate: Cunoasterea mediuluiScopul: Consolidarea si sistematizarea cunostintelor de geografie, istorie, traditii, obiceiuri,

cultura, limba, care definesc portretul spiritual al poporului roman .Obiective operationale:

Sa cunoasca care este numele tarii si al presedintelui;Sa inteleaga semnificatia zilei de 1 Decembrie;Sa denumeasca tara, capitala, judetul, localitatea natala, exprimandu-se in propozitii clare, expresive, corecte din punct de vedere gramatical; Sa identifice insemnele tarii (steag, harta, stema, imn) manifestand respect fata de acestea ;Sa exprime atitudini pozitive fata de tara si popor ;Sa enumere evenimente importante (Ziua Nationala, Ziua Unirii, alte evenimente traditionale) facand distinctia intre o zi obisnuita si una de sarbatoare;Sa recunoasca culorile prezente pe steagul Romaniei si sa spuna ce sugereaza fiecare in parte;Sa descrie steagul Uniunii Europene.

Sarcina didactica: Formularea de raspunsuri in grup cu privire la aspecte legate de Romania si Uniunea Europeana.Regulile jocului: Grupa este impartita in in trei echipe, fiecare avand o floricica in piept repraezentand fiecare culoare a drapelului: echipa rosu, echipa galben si echipa albastru. Educatoarea va pune pe rand intrebari celor trei echipe. Copiii vor rezolva probele jocului, ajutandu-l pe copilul din strainatate sa afle cat mai multe informatii despre tara noastra. Echipa care nu raspunde corect este corectata de alta echipa careia i se acorda punctul(stegulet). Elemente de joc: Surpriza, intrecerea, aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor.

Strategia didactica:Metode: Explicatia, conversatia, observatia, demonstratia, descoperirea, exercitiul,

problematizarea.Mijloace didactice: steagul, panou cu evidenta scorului, CD cu imnul national, ecusoane cu

floricele pentru fiecare echipa, fise individuale, creioane si culori. Forma de organizare: Pe echipeLocul de desfasurare: Sala de grupa

Page 3: Proiect Didactic Joc Didactic

Bibliografie:Curriculum pentru invatamant preprimar(3-6/7 ani)“Metode interactive de grup”-Ghid metodic, Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M., Ed.

Arves 2002 “Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii”Preda V., Dumitrana

M.,Bucuresti, 20000

Page 4: Proiect Didactic Joc Didactic

Desfasuraea activitatii:EVENIMENT DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Momentul organizatoric

Voi aseza mobilierul si voi pregati cele necesare pentru buna desfasurare a activitatii:

-aranjarea masutelor in trei echipe;-pregatirea materialelor didactice;-aerisirea salii de grupa;-intrarea ordonata in sala de grupa a

copiilor. In spatele celor trei echipe de copii este asezat un steag mare.

Observarea comportamentului

Corectarea tinutei

Captarea atentiei

Educatoarea va prezenta surpriza pregatita: copiii vor asculta un CD cu imnul national al tarii, ”Desteapta-te romane!” Dupa ascultarea imnului vom purta cateva discutii referitoare la acest cantec si care sunt ocaziile in care il ascultam si cantam .

Surpriza,

Conversatia

Interesul pentru continutul surprizei

Anuntarea temei si a obiectivelor

Educatoarea va anunta ca la activitatea de cunoasterea mediului vor desfasura jocul, “Cine stie mai multe despre tara noastra?”, iar copiii trebuie sa fie atenti, activi si sa respecte regulile jocului pentru ca, trebuie sa-l ajute pe Mario, un baietel din Italia, care a plecat de mic cu parintii din Romania si nu stie mai nimic despre tara in care s-a nascut.

Conversatia

Explicatia

Observarea comportamentului

Page 5: Proiect Didactic Joc Didactic

Dirijarea invatarii

a. Intuirea materialului didactic: Se va descoperi panoul ce tine

evidenta scorului si punctele (stegulete).b.Explicarea regulilor jocului:Grupa este impartita in in trei echipe,

fiecare avand o floricica in piept repraezentand fiecare culoare a drapelului: echipa rosie, echipa galbena si echipa albastra. Educatoarea va pune pe rand intrebari celor trei echipe. Copiii vor rezolva probele jocului, ajutandu-l pe copilul din strainatate sa afle cat mai multe informatii despre tara in care el s-a nascut. Echipa care nu raspunde corect este corectata de alta echipa creía i se acorda punctul (steguletul).

Dupa fiecare raspuns fiecare echipa va primi un stegulet pe panoul cu evidenta scorului.

c. Jocul de proba Se va executa jocul de proba o data

pentru a vedea daca au inteles regulile:Intrebari pentru fiecare echipa:1.Ce sarbatorim pe 1 Decembrie?2.Cu ce se imbracau oamenii in

aceasta zi de sarbatoare?3. Ce trebuie sa-i uram tarii de ziua

ei?d.Jocul propriu-zis: Vor fi solicitati cat mai multi copii

in timpul jocului pentru a arata cat de multe informatii au despre tara lor.

Proba 1:Cum se numeste tara noastra?Cum se numeste capitala tarii?Cum se numeste presedintele tarii?Proba 2:Care sunt cele trei insemne ale tarii?

(steagul, stema si imnul-fiecare echipa va da un raspuns)

Proba3:Care sunt culorile drapelului?Cum arata drapelul Uniunii

Europene?Ce pasare este desenata pe stema

tarii?

Observatia

Conversatia

Explicatia

Jocul de proba

Jocul Explicatia

Relationare in cadrul grupului prin actiune si comunicare.

Page 6: Proiect Didactic Joc Didactic

Proba 4:Ce va sugereaza cele trei culori ale

drapelului?-rosu-galben-albastruProba5:Care sunt cele trei forme de relief ale

tarii noastre? (fiecare echipa va numi o forma de relief)

Proba 6:Cum s-a numit tara noastra pe

vreamea starmosilor?Care a fost primul conducator dac?Cum s-a numit al doilea conducator

dac?Proba 7:Cum se numea imparatul care a

cucerit Dacia?Cum s-a nascut poporul roman?Ce limba vorbim noi?Proba 8:Spuneti pe rand cate una din cele trei

principate romane?

Complicarea joculuiFiecare echipa isi va desemna un

reprezentant si va arata la harta tarii sarcina data:

-Carpatii -Dunarea -Marea NeagraDupa fiecare raspuns primit vom

aseza la panoul cu evidenta scorului puncte(stegulete).

Problematizarea

Raspunsurile corecte vor fi rasplatite cu aplauze, iar cele incorecte vor fi corectate de alta echipa .

Page 7: Proiect Didactic Joc Didactic

Obtinerea performantei

Copiii vor lucra fise individuale. Se intuiesc fisele, se explica sarcinile si se indruma copiii.

ExplicatiaExercitiul individual

Rezolvarea fiselor individuale

Evaluare Copiii vor fi antrenati in evaluarea fiselor personale si ale colegilor.

Conversatia

Incheiere activitatii

Educatoarea va face aprecieri asupra modului in care au raspuns si s- au comportat copiii in timpul activitatii. Fiecare echipa va numi un reprezentant sa numere cate puncte a obtinut.

Conversatia Aprecieri verbaleStimulente