proiect-didactic-inferențe imediate cu propozițiile categorice-chiriac laura
DESCRIPTION
Inferențe Imediate Cu Propozițiile CategoriceTRANSCRIPT
Proiect didactic
Data: 26.11.2015
Student: Chiriac Mihaela Laura
Profesor coordonator: Afloroaei Lucia
Şcoala: Colegiul Naţional Iaşi
Disciplina: Logică
Clasa: a IX-a E
Conţinutul învăţării: Inferențe imediate cu propozițiile categorice
Tipul activităţii:Lecţie de predare-învățare(transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe şi
deprinderi).
Durata: 50 minute
Scopul lecţiei: -Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la inferentele imediate cu
propozitiile categorice.
COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor logice pentru organizarea demersurilor de
cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală;
2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii – problemă,
precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare;
3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul
diferitelor grupuri.
COMPETENTE SPECIFICE:
La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fii capabili să:
-Utilizeze corect conceptele și instrumentele logice.
-Identifice structura unui inferente imediate cu propozitiile categorice,distribuirea
termenilor,conversiunea si obversiunea.
COMPONENTE DERIVATE:
-Caracterizarea generala a inferențelor imediate cu propozițiile categorice;
-Distribuirea termenilor;
-Conversiunea;
-Obversiunea;
-Exemple și exerciții.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Resursele procedurale: expunerea, explicaţia didactică, conversaţia, exerciţiul, metoda
„păianjenului”, problematizarea și operarea cu noțiunile.
Resurse materiale: manualul de logică pentru clasa a IX-a, tabla, caietele elevilor, Forme de
organizare a clasei: individuală şi frontală
Evaluare: continuă, orală, scrisă.
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Durata: 50 min
Bibliografie:
Elena Lupsa,Victor Bratu,Maria Dorina Stoica,,Logică si argumentare”,Editura
Corvin,2004.
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţieiTim
p
Compete
nţe
Activitatea profesorului
Activitate
a elevilor
Metode
şi
mijloace
Forme
de
organiz
are
I.Moment
organizatoric
3
min.
-Salut elevii;-Notez absenţii;- Asigur un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei.
-Răspund la salut;-Spun absenţii;-Se pregătesc pentru începerea lecţiei
Conversa
ţia
Frontală
II.Captarea
atenţiei
elevilor
4
min.
- Întrebări legate de tema lecției – „Inferențe imediate cu propozițiile
-Elevii vor argumenta răspunsurile, demonstrâ
categorice".- Elevii sunt puşi să găsescă răspuns la următoarele întrebări:
1.Ce credeți că ar putea însemna o inferență?
2. Care credeți că ar putea fi definiția acesteia?
nd astfel cunoștințele dobândite anterior.
-Elevii se gândesc la posibile răspunsuri.
-Elevii răspund întrebărilor adresate.
Conversaţia
Frontală
III.Reactualiz
area
cunoştinţelor
5
min.
-Verific cunoştinţele dobândite anterior cu privire la subcapitolul "Raționamente „-structura definiției-regulile definiției-tipuri de definiție
- Elevii completează schema de pe tablă și îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior.Fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în capitolele precedente.
Conversa
ţia
Metoda
păianjenu
lui
Frontală
Individu
ală
IV.Anunţarea
subiectului şi
a conţinutului
noii lecţii
1
min
-Scriu pe tablă titlul noii lecţii:,,Inferențe imediate cu propozițiile categorice,,
-Scriu în
caiete Explicaţi
a
Frontală
-Folosind teoria
din manual, de la
pagina 37, din
Explicați
a pe baza
teoriei
V. Predarea
noului
conţinut
30
min.
manual, voi
explica elevilor
conținutul
subcapitolului
„Inferențe
imediate cu
propozițiile
ctegorice”,
argumentând noile
noțiuni prin
exemple.
-Printr-o
conversație
dirijată, elevii vor
spune ce ar mai
dori să cunoască
referitor la acest
proces;
-Răspund la
cerințele elevilor:
I. Inferențe imediate cu propoziții categorice1. Caracterizare generală,particularitatea inferențelor imediate cu propoziții categorice.2. Distribuirea termenilor;3. Conversiunea;4. Obversiunea.5.Exemple la
-Elevii răspund
-Elevii notează în caiete
din carte,
Expunere
a prin
argument
are și
exemplifi
ca-re
Explicare
a
noțiunilor
și
folosirea
tablei
Frontală
Frontală
fiecare categorie.
VI.Evaluarea 5
min
- Întrebări de verificare precum:1. Dați-mi un exemplu despre inferențe valide bazate pe conversiune.2. Dați-mi un exemplu despre inferențe valide bazate pe obversiune.
-Elevii
răspund la
întrebări
pe baza
cunoștințel
or proaspăt
însușite
Interogați
a
individua
lă
Frontală
VII.
Încheierea
2
min
-Temă pentru acasă – Folosind exemplele făcute in clasă,realizați alte exemple cu conversiunea și obversiunea. -Notez elevii activi.
- Notează
tema;
-Elevii
sunt atenţi.
Explicaţi
a
Frontală