proiect didactic cu metroul
TRANSCRIPT
Proiect didactic
Data: 29.04.2009Grădiniţa cu P. P., Nr. 16, IaşiGrupa mare: ,,Isteţeii”Educatoare: Valicu Liliana Florescu LidiaPropunător: Ichim Lidia-MihaelaDomeniul limba şi comunicareCategoria de activitate: Educarea limbajuluiTipul de activitate: Memorizare-predareTema activităţii: Cu metroul, de Emilia CăldăraruScopul activităţii: Consolidarea deprinderii de a reproduce expresiv o poezie şi dezvoltarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical şi gramaticalObiective operationale:Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, copiii vor fi capabili:O1: să enumere mijloacele de transport;O2: să memoreze logic poezia Cu metroul, de Emilia Căldăraru;O3: să recite corect, cât mai expresiv, respectând intonaţia şi ritmul;Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul; Mijloace de învăţământ: planşe ce ilustrează metroul; Forme de organizare: frontal, individual;
Resurse bibliografice: Căldăraru, Emilia, Tot ce văd şi tot ce este, mie-mi spune o poveste, Bucureşti, Editura Ion Creangă, 1986 Mitu, Florica; Antonovici, Ştefania, Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Ediţia a 2-a,
revizuită, Bucureşti, Editura Humanitas Educaţional, 2005Resurse spaţiale: sala de grupăResurse umane: 23 copiiResurse temporale: 30-35 minute
Desfăşurarea activităţii:
NR.
CRTDurata Etapele
lecţiei
Ob.
Op.
Conţinut instructiv- educativ Strategia didactică Evaluare
Metode şi
procedee
Mijloace
didactice
Forme de
organizare
1 30” Moment organizatoric
Asigur climatul necesar unei bune desfăşurări a activităţii de educare a limbajului.
2 5’ Captarea atenţiei O1
- Cine poate să-mi spună care sunt mijloacele de transport? - Mijloacele de transport sunt maşina, autobuzul, tranvaiul, avionul, vaporul, elicopterul, barca, metroul, etc. - Cu metroul a mers cineva? - Nu. - Dragi copii, vreau să vă spun că în vacanţa de Paşti am fost la Bucureşti şi am vrut să mă plimb cu metroul. Să ştiţi copii ca staţiile de metrou sunt străluminate, intens luminate pentru că metroul circulă pe sub pământ şi dacă metroul şi staţiile nu ar fi luminate puternic, oamenii nu ar vedea să urce şi să coboare din metrou. Pentru a ajunge în staţiile de metrou, trebuie să cobori pe nişte scări ca într-o altă lume, pe un alt tărâm, adică sub pământ. Pe deasupra locului pe unde merge metroul este stradă, merg oamenii, trec tranvaie. În staţiile de metrou este foarte multă mişcare, foarte multă animaţie deoarece oamenii preferă să meargă cu metroul fiindcă este foarte rapid şi ajung repede la destinaţie. - Priviţi ce v-am adus! Ce este acesta? - Acesta este un metrou. - Da, aşa este. El circulă printr-un tunel foarte întunecat şi când ajunge în staţie este foarte multă lumină, după cum observaţi! Pe aceste scări rulante oamenii coboară şi urcă în
Conversaţia
Explicaţia
Planşe ce ilustrează metroul
frontal
Capacitatea
de a
enumera
mijloacele
de transport
şi din staţia de metrou.
3 30” Anunţarea temei şi a obiectivelor
Dacă tot am vorbit astăzi despre metrou, vom învăţa şi o poezie. Ea se numeşte Cu metroul, de Emilia Căldăraru. Mai întâi voi recita eu poezia, apoi veţi recita şi voi cu ajutorul meu. Trebuie să recitaţi cât mai expresiv, respectând intonaţia şi ritmul.
Explicaţia Frontal
4 25’ Dirijarea
învăţării
* Etapa
demonstrativă
* Etapa de
învăţare
O2
Voi recita model poezia:
Cu metroul de Emilia Căldăraru
Hai, tăticule, din nou La plimbare, în metrou. Mi-a plăcut şi altădată Lumea lui străluminată.
Mi-a plăcut să ştiu că sânt Pe-un tărâm, pe sub pământ, Pe sub străzi, pe sub tranvaie, Pe sub picurii de ploaie. O, şi câtă animaţie E în fiecare staţie. Fiindca toţi preferă noul Şi modernul tren: metroul.
Acum voi recita prima strofă, apoi veţi veni, pe rând, să recitaţi cu ajutorul meu. Atât atunci când recit eu poezia, dar şi atunci când recită colegii voştri, cei care sunteţi pe scăunele, recitaşi în gând poezia pentru a o memora mai
Demonstraţia
frontal
Capacitatea
de a
memora
logic
* Etapa de fixare
O3
repede, căci nu ştiţi pe cine voi numi. ( după ce recit model prima strofă, chem trei copii să recite prima strofă cu ajutorul meu) Observ că aţi reţinut destul de uşor versurile primei strofe, asta înseamnă că v-a plăcut. Acum voi recita prima şi a doua strofă.Vă rog să fiţi atenţi pentru ca voi numi pe cel care nu este atent. ( recit model prima şi a doua strofă, apoi numesc câţiva copii să recite în faţă primele două strofe, până observ că au reţinut în mare parte versurile primelor două strofe). Acum voi recita a treia strofă şi ultima. ( după ce recit model şi toată poezia, chem câţiva copii să recite până memorează,în mare parte,întreaga poezie. - Poate cineva să recite întreaga poezie fără ajutorul meu? ( vine un copil şi recită întreaga poezie şi îl ajut cand se încurcă). - Ce poezie am învăţat astăzi? - Astăzi am ânvăţat poezia Cu metroul, de Emilia Căldăraru.
exerciţiul
frontal
individual
individual
versurile
poeziei
Capacitatea
de a recita
corect,
expresiv,
respectând
intonaţia şi
ritmul
5 30” Încheierea
activităţii
Mă bucur că aţi învăţat această poezie şi vă rog,ca atunci cand veţi merge prima dată cu metroul, să recitaţi această poezie.
Anexa 1
Cu metroul
de Emilia Căldăraru
Hai, tăticule, din nouLa plimbare, în metrou.Mi-a plăcut şi altădatăLumea lui străluminată.
Mi-a plăcut să ştiu că sântPe-un tărâm, pe sub pământ,Pe sub străzi, pe sub tranvaie,Pe sub picurii de ploaie.
O, şi câtă animaţie E în fiecare staţie.Fiindcă toţi preferă noul Şi modernul tren: metroul.