proiect de lectie muru alin petrisor

9
PROIECT DE LECŢIE Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional ,,Nicolae Titulescu”, Craiova Profesor: Muru Petrişor Alin Clasa: a VIII-a Unitatea de învăţare: Constituirea României Moderne Lecţia: Formarea statului naţionar unitar Tipul lecţiei: mixtă Timp: 50 minute Locul desfăşurării: cabinetul de istorie Competenţe generale: 1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate 2.Exersarea demersurilor şi acţiunilor civice democratice 3.Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice 4.Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă Competenţe specifice: 1. 1, 1.2, 1.3, 1.4, 2.1, 3,1, 3.2, 3.3, 4.1, 4.2. Competenţe operaţionale: 1.Cognitive C 1 : stabilirea pe baza surselor şi informaţiilor istorice a obiectivelor popoarelor europene după primul război mondial, având dreptul de autodeterminare C 2 : identificarea pe baza surselor istorice a cadrului şi evenimentelor ce duc la Marea Unire, relaţia dintre România şi teritoriile care i se vor uni

Upload: alin-muru

Post on 23-Dec-2015

30 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

istorie

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional ,,Nicolae Titulescu”, Craiova

Profesor: Muru Petrişor Alin

Clasa: a VIII-a

Unitatea de învăţare: Constituirea României Moderne

Lecţia: Formarea statului naţionar unitar

Tipul lecţiei: mixtă

Timp: 50 minute

Locul desfăşurării: cabinetul de istorie

Competenţe generale:

1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate

2.Exersarea demersurilor şi acţiunilor civice democratice

3.Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice

4.Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă

Competenţe specifice: 1. 1, 1.2, 1.3, 1.4, 2.1, 3,1, 3.2, 3.3, 4.1, 4.2.

Competenţe operaţionale:

1.Cognitive

C1: stabilirea pe baza surselor şi informaţiilor istorice a obiectivelor popoarelor europene

după primul război mondial, având dreptul de autodeterminare

C2: identificarea pe baza surselor istorice a cadrului şi evenimentelor ce duc la Marea

Unire, relaţia dintre România şi teritoriile care i se vor uni

C3: Prezentarea evenimentelor din fiecare teritoriu care se va uni cu România

C4: Recunoaşterea Unirii de statele europene

2.Formative:

C5: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartografic

C6: Comparea evenimentelor din România, cu cele din Iugoslavia şi Cehoslovacia

C7: Analizarea deosebirilor

3.Atitudinale:

C8: Formularea de aprecieri, obiective, argumente cu privire la situaţia statelor care se vor

uni cu România

C9: Formularea de aprecieri, obiective, argumente cu privire la importanţa Unirii

românilor într-un singur stat naţional unitar

Evaluarea: formativ-ameliorativă

Obiective ale evaluării:

1.Cognitive

O.e.1: operarea cu noţiuni şi concepte ca: autodeterminare, ,,patrie mama”, emancipare,

independenţă

2.Formative

O.e.2: competenţa de a analiza şi de a interpreta situaţia românilor de după primul război

mondial şi Marea Unire a acestora într-un stat naţional unitar, relaţia cauză-efect

O.e.3: competenţa de a utiliza tehnici de lucru cu textul, harta şi imaginea istorică

3.Atitudinale

O.e.4: capacitatea de a formula şi susţine opinii personale

Valori şi atitudini vizate

- gândire critică şi flexibilă

- relaţionare pozitivă cu ceilalţi

Strategii

- inductiv-deductivă

- explicativ-conversativă

Metode

- expozitiv-euristice: M1-expunerea, M2-explicaţia, M3-conversaţia euristică

- interactive: M4-modelul grafic, M5-conversaţia, M6-problematizarea, M7-conversaţia

examinatoare, M8 joc de rol/studiu de caz

Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică, fişă de lucru/fişă

de personaj

Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală

Resurse

- Umane: elevii clasei a VIII-a

- De timp: 50 minute

- Materiale oficiale: m1: Programa şcolară

m2: Macroproiectarea didactică

Manuale: -manualul de istorie clasa a VIII-a, Editura Teora, Valeriu Stan: Formarea

statului naţional unitar, curs de Sorin Liviu Damean, Participarea României la primul război

mondial, Desăvarsirea unităţii naţionale pp. 6-10, România în secolul XX Politica şi societate,

Partea I 1918-1940, Gheorghe Iacob, pp. 10-15 .

- izvoare cartografice: -m3: Atlas istoric şcolar

-m4: Hartă istorică

- izvoare scrise: -m5: articole referitoare la Marea Unire de la 1 decembrie 1918

-m6 texte hotărârilor de unire adoptate de adunările reprezentative de la

Chişinău, Cernăuţi şi Alba Iulia

Demers

didactic,

secvenţele

didactice

Conţinuturi vizate Competențe

operaționale

Activitatea

profesorului

Activitatea

elevului

Res.

mat.

Res.

Proc.Evaluare

Moment

organizatoric

-consemnarea

absențelor;

-organizează clasa,

distribuie materialele

didactice (mape,

atlas)

-induce un climat

cooperant;

-răspund

cerințelor

-pregătesc

materialele

solicitate

-se așează la

locurile

indicate

Reactualizarea şi

evaluarea

cunoștiințelor

Evenimente, procese și

noțiuni istorice:

-deznodământul primului

război mondial; state

înfrânte și învingătoare

-aplicarea principiului

autodeterminării

-acțiunile din provinciile

românești, definirea

Solicitări frontale:

-motivul intrării

Romăniei în război

-semnificația

principiului

autodeterminării;

-opinii și comparații

cu privire la Marea

Unirea, și cu procese

-elaborează

răspunsuri

-autoevaluare;

m

6

M

7

M

1,

2,

3,

5,

6.

Frontală

obs.

sistematică

independenței similare pe plan

europen;

-prezentarea

evenimentelor din

provincii, Unirea

Dobândirea de

noi cunoștințe

Evenimente, procese și

noțiuni istorice:

-deznodământul primului

război mondial; state

înfrânte și învingătoare,

principiul

autodeterminării;

-acțiunile din provinciile

românești, proclamarea

autonomiei,

independenței, votarea

Unirii si recunoaşterea

Unirii .

-notează pe tablă

titlul lecţiei şi

explică modul în

care se va desfăşura

activitatea şi anunţă

obiectivele urmărite;

-organizează

învăţarea, predarea

-asigură:

a)cunoaşterea,

receptarea, învăţarea:

identifică

evenimentele,

adunările .

b)înţelegerea noilor

conţinuturi:

-notează în

caiete titlul

lecţiei

-compară

evenimentele

Unirii

românilor cu

cele ale

iugoslavilor;

identifică pe

baza

documentelor

istorice o

personalitate

politică

romănească a

M

1

M

1,

2,

3,

5,

6.

explică semnificaţia

Unirii,consecinţele .

-administrarea tării

cu noile teritorii

Unirii

Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

-solocita elevilor să

noteze pe fişa de

lucru eforturile

înfăptuirii României

Mari

-formulează

opinii cu

asemănări,

deosebiri

M

4

Tema pentru

acasă

De rezolvat testul de

evaluare .

Recomandă

aprofundarea

cunoştiinţelor prin

citirea lecţiei acasă

-notează Exerciţiu

Evaluare Analizează critic,

ierarhizează,

decide/notează

-se raportează

la aprecieri si

obiectivele

formulate;