plan de lectie a 6a

3
Proiect Phare: “Şcoala atractivă şi primitoare pentru toţi” PROIECT DIDACTIC Disciplina: Fizica Clasa: aVIa C Profesor: Gorbănescu Marilena Data: 17 ianuarie 2007 Subiectul: Densitatea corpurilor Obiective de referinţă - să definească mărimea fizică, densitate; - să urmărească realizarea unor aplicaţii experimentale şi etapele efectuării acestora; - să-şi însuşească deprinderi de lucru cu instrumente de măsură, pentru determinări cantitative; - să deprindă metode adecvate de înregistrarea datelor. Obiective operaţionale - să cunoască definiţia densităţii; - să scrie formula: ρ = m/V; - să ştie: < ρ> SI = kg/m 3 ; - să transforme orice altă unitate pentru densitate, în S.I; - să determine practic densitatea unui corp (substanţă); - să aplice în rezolvarea de probleme, formule învăţate. Deoarece la clasă există un elev cu CES, lecţia va avea adaptate strategiile didactice, pentru ca acesta să poată realize obiectivele la fel cu ceilalţi elevi. Resurse: Strategii didactice - discuţia, dezbaterea; - problematizarea, exerciţiul; - ştiu/vreau să ştiu/ am învăţat - modelarea/realizarea de experiment - mozaic cu fişe de expert. Aceste strategii cred că îl vor ajuta pe elev să lucreze mai uşor, deoarece în afară de munca individuală, sunt folosite şi discuţiile pe grupe, pentru a constata ce au găsit cu privire la: ştiu/vreau să ştiu/am învăţat, precum şi la mozaicul cu fişe de expert, facilitând sistematizarea mai rapidă a cunoştinţelor. Materiale – suport - fişe pentru: ştiu/vreau să ştiu/am învăţat; - fişe de expert;

Upload: gabi-talos

Post on 09-Sep-2015

12 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

plan

TRANSCRIPT

Proiect Phare: coala atractiv i primitoare pentru toi

Proiect Phare: coala atractiv i primitoare pentru toiPROIECT DIDACTIC

Disciplina: Fizica

Clasa: aVIa C

Profesor: Gorbnescu Marilena

Data: 17 ianuarie 2007

Subiectul: Densitatea corpurilorObiective de referin s defineasc mrimea fizic, densitate; s urmreasc realizarea unor aplicaii experimentale i etapele efecturii acestora; s-i nsueasc deprinderi de lucru cu instrumente de msur, pentru determinri cantitative;

s deprind metode adecvate de nregistrarea datelor.

Obiective operaionale

s cunoasc definiia densitii;

s scrie formula: = m/V;

s tie: < >SI= kg/m3; s transforme orice alt unitate pentru densitate, n S.I; s determine practic densitatea unui corp (substan); s aplice n rezolvarea de probleme, formule nvate.Deoarece la clas exist un elev cu CES, lecia va avea adaptate strategiile didactice, pentru ca acesta s poat realize obiectivele la fel cu ceilali elevi.Resurse:

Strategii didactice

discuia, dezbaterea;

problematizarea, exerciiul; tiu/vreau s tiu/ am nvat modelarea/realizarea de experiment mozaic cu fie de expert.Aceste strategii cred c l vor ajuta pe elev s lucreze mai uor, deoarece n afar de munca

individual, sunt folosite i discuiile pe grupe, pentru a constata ce au gsit cu privire la: tiu/vreau s tiu/am nvat, precum i la mozaicul cu fie de expert, facilitnd sistematizarea mai rapid a cunotinelor.Materiale suport

- fie pentru: tiu/vreau s tiu/am nvat;

- fie de expert;

- balan, etaloane de mas, mensur, corpuri diverse.Desfurarea leciei

Pentru ca lecia s fie atractiv, dar i pentru integrarea elevului cu CES, s-a conceput scenariul didactic ERR, sarcinile planificate fiind de scurt durat i clar exprimate, dar i diversificate.

Evocare

Elevii sunt mprii n grupe de cte 3 i primesc fie de lucru. Sarcina: citesc textul-suport i ca urmare a ceea ce au neles, completeaz rubricile tiu i vreau s tiu din tabelul de pe fia de lucru.

Elevii vor colabora, comunicnd n legtur cu informaiile din fi (10 min.).

Profesorul cere s se citeasc ceea ce consider elevii c ar trebui s tie, ajungnd astfel la titlul i obiectivele leciei de zi Densitatea corpurilor Realizarea sensului Se utilizeaz metoda Mozaic cu fie de expert. (30 min.)Profesorul a mprit lecia n trei pri mari, care ar rspunde obiectivelor operaionale stabilite.

Cei trei elevi din grup, primesc numerele:1,2,3. Se formeaz 3 grupe de experi, fiecare expert primind cte o fi cu coninutul de informaie necesar. n cadrul grupului de experi, fiecare elev i nsuete informaia, fie prin colaborare cu ceilali elevi, fie cernd ajutorul profesorului. Dup 10 min, fiecare expert se ntoarce n grupa sa i, n ordine, prezint celorlali elevi fragmentul de lecie pe care l-a nvat. Ceilali pun ntrebri, cer explicaii, pe care le d fiecare expert. (10 min)

Profesorul observ i noteaz comportamentul elevilor. Elevul cu CES este ajutat de ceilali, dar n acelai timp, el nsui explic altora.

Profesorul face schema ntregii lecii, cu ajutorul tuturor elevilor, evideniind att elevii care i-au nsuit corect noiunile, ct i cei care nu au reuit acest lucru.(5 min.)

Utiliznd materialele din laborator, se va realiza experiment demonstrativ Determinarea densitii unui corp (5 min.)

Reflecie

Se cere elevilor, ca dup parcurgerea leciei noi, s completeze pe fia iniial, rubrica Am nvat, comparnd-o cu rubrica Vreau s tiu.

Se va atrage atenia elevilor asupra chestiunilor pe care nu i le-au lmurit n aceast lecie, precizndu-se c se va reveni n alte lecii de fizic.(att din clasa a VI a ct i din viitorii ani).

Pentru elevul cu CES, dac acesta s-a implicat n activitate i i-a nsuit definiia densitii i formula de definiie, profesorul propune o not ncurajatoare.

Se cere elevilor, ca pentru ora urmtoare s prezinte n cteva cuvinte, impresia pe care o au referitor la modul de lucru n orele de fizic (ce le place, ce nu le place, cum i-ar dori s se desfoare leciile).