plan de elctie creativitatea clasa a xa

17
Proiect de lecţie Data: Clasa: a X-a Obiectul: Psihologie Subiectul lecţiei : Creativitatea Tipul lecţiei : Mixtă (verificare/predare) Profesor metodist: Profesor: Propunător: Obiective operationale : O1 : - sa definească corect creativitatea utilizând termeni de specialitate. O2 - sa explice factorii psihologici implicaţi în procesul creativ oferind un exemplu pentru fiecare O3 : - să ilustreze fazele procesului creativ pe baza materialului prezentat O4 : - să clasifice nivelurile creativităţii

Upload: eu-green

Post on 14-Aug-2015

418 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de Elctie Creativitatea Clasa a Xa

Proiect de lecţie

Data:

Clasa: a X-a

Obiectul: Psihologie

Subiectul lecţiei : Creativitatea

Tipul lecţiei : Mixtă (verificare/predare)

Profesor metodist:

Profesor:

Propunător:

Obiective operationale :

O1 : - sa definească corect creativitatea utilizând termeni de specialitate.

O 2 - sa explice factorii psihologici implicaţi în procesul creativ oferind un exemplu pentru fiecare

O3 : - să ilustreze fazele procesului creativ pe baza materialului prezentat

O4 : - să clasifice nivelurile creativităţii

O5 : - să argumenteze metodele de stimulare a procesului creativ

Page 2: Plan de Elctie Creativitatea Clasa a Xa

Strategii didactice :

1.Metode şi procedee

m1 - conversaţia

m2 - problematizarea

m3 - expunerea didactică

m4 - explicaţia

m5 - demonstraţia

2.Mijloace de învăţământ

M1 - caiete

M2 - creioane/pixuri

M3 - cretă

M4 - tablă

3.Durata :

50 minute

Page 3: Plan de Elctie Creativitatea Clasa a Xa

Desfăşurarea lecţiei

Momentul lecției Obiec-tive

opera-tional

Activitatea propunătorului Activitatea elevilor

Timp

Momentul organizator

Creeaza condiţiile necesare unei bune desfăşurări a lecţiei. Pregăteşte materialele necesare lecţiei;Cere elevilor să se aşeze în bănci şi să se pregătească de începerea orei de psihologie. Stabilesc regulile de disciplină.

Elevii se pregătesc pentru lecţie.

1-2 minute

Verificarea cunoştinţelor asimilate anterior

Despre ce aţi discutat ora trecută? Ce este inteligenţa?

Care sunt teoriile referitoare la inteligenţă?

Am discutat despre inteligenţă.Inteligenţa este o aptitudine general complex care include o serie de aptitudini specific şi simple, favorizând într-o manieră original reuşita în diferite domenii. Teoria bifactorialăTeoria multifactorială a inteligenţeiTeoria inteligenţelor multipleTeoria inteligenţei emoţionale

5-10 minute

Page 4: Plan de Elctie Creativitatea Clasa a Xa

Câţi factori diferenţiază Teoria bifactorială? Care sunt aceştia?

Prin ce se diferenţiază Teoria multifactorială a inteligenţei de cea bifactorială?

Ce factori cuprinde aceasta?

Care sunt cele 7 forme ale inteligenţei propuse de Gardner în teoria sa?

Care sunt subteoriile din Teoria triarhică elaborată de Sternberg?

Teoria triarhicăDiferenţiază 2 factori: factorul general g şi factorii specifici s.Aceasta se diferenţiază prin înlocuirea factorului g cu mai mulţi factori comuni pe care autorul îi numeşte abilităţi mentale primare.Ccomprehensiune verbală, fluenţa verbală, factorul numeric, factorul spaţial, factorul memorie, factorul percepţie, factorul raţionament. Inteligenţa lingvistică, muzicală, logico-matematică, spaţială, kinestezică, intrapersonală, interpersonală.Subteoria contextuală

Page 5: Plan de Elctie Creativitatea Clasa a Xa

Enumeraţi cele 5 competenţe propuse de Goleman în teoria sa.

Subteoria componenţialăSubteoria celor două faţeteCunoaşterea de sine, autocontrol, motivarea, empatia, deprinderi sociale.

Captarea atenţiei Evoluţia societăţii şi progresele uriaşe în planul cunoaşterii şi al tehnologiei ar fi greu de explicat dacă oamenii nu ar avea capacitatea de a depăşi prezentul şi de a crea noul. De-a lungul timpului, s-au realizat mii şi mii de invenţii şi de inovaţii, şi s-au făcut extrem de multe descoperiri (progrese în domeniul cunoaşterii). Astăzi, ne deplasăm exterm de repede cu ajutorul mijloacelor de mare viteză, comunicăm de la mare distanţă în orice moment, avem acces la informaţiile transmise din locuri foarte îndepărtate, am scăpat de boli care făceau ravagii printre semenii noştri. Şi toate acestea pentru că omul nu s-a mulţumit cu ceea ce este, el fiind mereu marcat de nevoia de a crea ceva nou.

Elevii ascultă 1-2 minute

Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor

Deci individul uman, printre alte trăsături ale personalităţii sale, se caracterizează şi prin creativitate.Vă rog să notaţi titlu în caiete.

Elevii notează titlul în caiete

1 minut

Transmiterea noilor cunoştiinţe

Ce este creativitatea ? Răspunsul nu este uşor de dat datorită caracterului său deosebit de complex. În psihologie, conceptul de creativitate a fost introdus in 1937 de către Gordon Allport. De-a lungul timpului au fost formulate mai mult de 100 definiţii fiecare accentuând importanţa personalităţii celui care creează, pe procesul de creaţie sau pe produsul realizat.În ce domenii este întâlnită? Artistic, tehnic, matematic, ştiinţific etc.Ce exemple de creaţii noi contemporane îmi puteţi da, din orice domenii ?Voi care credeţi că este mai important : personalitatea celui care creează, procesul de creaţie sau produsul realizat ?Creativitatea este ansamblul unitar al factorilor subiectivi şi obiectivi

Elevii răspund la intrebări şi notează în caiete.

25-30 minute

Page 6: Plan de Elctie Creativitatea Clasa a Xa

O1

care duc la realizarea de către indivizi sau grupuri a unui produs original şi de valoare pentru societate.Care credeţi că sunt condiţiile ca un produs/creaţie să fie nou/ă ?Un produs este nou dacă nu este doar o simplă reproducere a unor produse anterioare ci dacă reprezintă un unicat care va reprezenta în viitor obiectul unor reproduceri ulterioare.Ce credeţi că presupune creativitatea ?Implică : adaptare, imaginaţie, construcţie, originalitate, evoluţie, talent literar, libertate interioară etc.În procesul creaţiei sunt implicaţi 2 factori psihologici : intelectuali şi non-intelectuali.

A. Factorii intelectuali sunt :1. Factorii de fluenţă (fluiditate), identificaţi de Guilford :

Care credeţi că sunt aceştia ? = fluenţă verbală, fluenţă asociaţională (de exemplu sinonimia), fluenţă expresională (de exemplu formularea de propoziţii din cuvinte date), fluenţa ideaţională (de exemplu denumirea obiectelor unei încăperi).

2. Flexibilitatea gândirii :În ce constă aceasta ? = uşurinţa cu care un individ face legături noi şi restructurează anumite seturi de scheme şi anumite clişee (expresii stereotipe și banale utilizate frecvent; șabloane). Care este opusul flexibilităţii ? rigiditatea. În ce constă rigiditatea ?

3. Originalitatea :Ce este originalitatea ? autenticitate.Originalitatea depinde de : caracterul neuzual al soluţiilor, raritatea lor, ingeniozitatea, caracterul surprinzător.

4. Referitor la inteligenţă : Care este legătura dintre creativitate şi inteligenţă ?Se suprapun reciproc în unele privinţe, dar nu în toate. Credeţi că există o legătură directă pozitivă între nivelul de inteligenţă (coeficientul IQ) şi creativitatea ?Care sunt privinţele în care se suprapun ?De exemplu, adaptabilitate, deschiderea spre nou etc.Studiile efectuate au arătat că nu întotdeauna există o corelaţie pozitivă între între nivelul de inteligenţă (coeficientul IQ) şi creativitate, astfel că

Elevii răspund la intrebări şi notează în caiete.

Page 7: Plan de Elctie Creativitatea Clasa a Xa

O2

unii oamenii sunt foarte creativi dar cu un nivel relativ scăzut de inteligenţă. În ce fel de domenii credeţi că este posibil acest lucru ? domeniul artistic.Şi alţi oameni cu un coeficient de inteligenţă foarte ridicat, dar care nu sunt creativi deloc sau foarte puţin.

5. Imaginaţia : mai ales sub forma imaginaţiei productive sau creatoare.

Ce este imaginaţia productivă/creatoare ? = procesele imaginaţiei se desfăşoară în direcţia producerii unor imagini şi combinaţii noi, originale.Creativitatea nici nu poate fi concepută fară existenţa acestui « laborator » de creare de imagini.

B. Factorii non-intelectuali sunt :1. Factori aptitudinali :

La ce se referă aceştia ?= este vorba de aptitudinile speciale, care favorizează desfăşurarea unor tipuri de activităţi cu rezultate supramedii. Ce fel de aptitudini pot fi ? artistice, tehnice, literare, muzicale, matematice etc.

2. Factori motivaţionali şi atitudinali : Care este legătura dintre creativitate şi motivaţie ? Interesul cuiva pentru un anumit domeniu îl va ţine mereu conectat la acesta.Ştim că există motivaţie intrinsecă şi extrinsecă. Ce înseamnă fiecare ?Care dintre ele pot avea un efect benefic asupra creativităţii ?Care este legăţura dintre creativitate şi atitudine ?Atitudinile creative pot favoriza la rândul lor dezvoltarea aptitudinilor. Ce exemple de atitudini creative îmi puteţi da ?Încrederea în forţele proprii, curaj, perseverenţă, curiozitate, receptivitate la nou, iniţiativă.

3. Factori temperamentali: În ce fel influenţează temperamentul persoanei creatoare produsul nou? Temperamentul persoanei creatoare îşi pune amprenta asupra stilului său creator, la fel ca şi alţi factori. Ce alte exemple de factori care pot fi implicaţi în procesul creaţiei îmi mai puteţi da?

Elevii răspund la intrebări şi notează în caiete.

Page 8: Plan de Elctie Creativitatea Clasa a Xa

O3

Factori sociali, psihosociali.În modelul bifactorial, psihologul român Paul Popescu-Neveanu explică creativitatea, în calitate de dimensiune complexă a personalităţii, ca fiind interacţiune optimă între aptitudini şi atitudini, între vectori şi operaţii. Vă rog să scrieţi.Vectorii pot fi pozitivi (sau creativi), adică cu rol de energizare şi direcţionare a activităţii. Ce exemple de vectori pozitivi îmi puteţi da ? - trebuinţa de creştere şi dezvoltare, motivaţia intrinsecă, interese puternice, niveluri ridicate de de aspiraţie, atitudini creative.Vectorii pot fi şi negativi, cu rol de frânare a creativităţii.Care sunt aceştia ?- motivaţia extrinsecă, nivel scăzut de aspiraţii, lipsa unor interese adecvate, nivel scăzut de aspiraţii, atitudini noncreative. Daţi-mi exemple de atitudini noncreative : neîncredere în forţele proprii, conformismul intelectual, încăpăţânarea etc.Operaţiile la rândul lor, pot fi : noncreative (rutiniere, automatizare, bazate pe algoritmi) şi creative, deschise, bazate pe procedeele imaginaţiei , pe descoperire şi invenţie.Subtitlu : Procesul creativAu existat numeroase discuţii pe seama numărului de stadii ale procesului creativ, dar Graham Wallas s-a remarcat cel mai bine. Astfel, el distinge 4 etape principale ale procesului creaţiei atât în domeniul artistic cât şi ştiinţific:

1. Prepararea :Ce credeţi că presupune această etapă ?Pregătirea are mai mult subetape :- sesizarea problemei- desprinderea ei din contextul în care era- informarea minuţioasă asupra istoricului acestei probleme- emiterea ipotezelor

2. Incubaţia: Ce credeţi că presupune această etapă ?= este perioada dintre momentul elaborării ultimei ipoteze şi momentul cand este definită soluţia ; supranumită perioada frustraţiei ; când au loc asociaţii de la nivelul subconştientului şi inconştientului.

Elevii răspund la intrebări şi notează în caiete.

Page 9: Plan de Elctie Creativitatea Clasa a Xa

O4

În unele cazuri poate coincide cu renunţarea. De ce credeţi că se întâmplă acest lucru ?Cât de lungă credeţi că poate fi această etapă ?Poate fi foarte scurtă sau foarte lungă, ani.

3. Iluminarea :Ce credeţi că se întâmplă în această etapă ?Răspunsul căutat apare dintr-o dată şi în mod miraculos. Sunt reacţii de genul : « AHA ! Asta era ! », care pot apărea uneori după eforturi intense, alteori brusc fără legătură directă cu ceea ce făcea persoana (se plimba, citea o carte).De exemplu, se spune că Isaac Newton într-o zi, în timp ce se odihnea în grădina sa, a văzut un măr căzând din copac, astfel a căpătat ideea gravitaţiei şi a forţei de atracţie a Pământului.De asemenea, iluminarea, poate să apară chiar în timpul somnului.

4. Verificarea : soluţia este testată logico-matematic sau experimental.

Subtitlu: Niveluri ale creativităţiiConform Taylor, există 5 niveluri:1. Creativitatea expresivă: este forma fundamentală, constând în

comportamentul spontan (mimică, gestică, vorbile, desenele copiilor mici). Persoana nu este preocupată de obţinerea unor produse de valoare.

2. Creativitatea productivă: este orientată spre obţinerea unor noi produse; presupune o modalitate originală de combinare a unor factori psihici individuali, imprimând personalităţii, o notă distinctă.

3. Creativitatea inventivă: invenţii şi descoperiri; flexibilitate în perceperea de relaţii noi.

4. Creativitatea inovatoare : modificarea fundamentală a principiilor care stau la baza unei arte sau ştiinţe, fapt ce permite trecerea la transformare.

5. Creativitatea emergentă : formularea la nivelul cel mai profund a unui principiu sau ipoteze noi. Este cel mai înalt nivel de creativitate, se manifestă la genii şi revoluţionează domeniul în care se aplică.

Stimularea şi dezvoltarea creativităţii :Multă vreme s-a considerat că ereditatea este cea datorită căreia unii oameni sunt creativi, şi alţii nu.

Elevii răspund la intrebări şi notează în caiete.

Page 10: Plan de Elctie Creativitatea Clasa a Xa

O5

Voi ce părere aveţi?Astăzi, se consideră că în orice individ există o formă latentă, virtuală şi în grade diferite de creativitate. Astfel, se poate vorbi despre stimularea, educarea şi antrenarea potenţialului creativ. Pentru a putea realiza acest lucru, trebuie să se înlăture blocajele.Ce fel de blocaje în calea creativităţii există?1. Blocaje cognitive : Care pot fi acestea ?= scheme şi stereotipuri cognitive ce nu permit individului realizare aunor asociaţii noi.2. Blocaje de natură psihosocială : creaţia este oprită din cauza

conformismului cu grupul.3. Blocaje afective : teama de a nu greşi, de a nu se face de râs.Asemenea blocaje sunt prezente la cei mai tineri sau la cei mai în vârstă ? De ce oare ?Există o serie de metode pentru stimularea creativităţii:a. Brainstorming –ul:

La ce credeţi că se referă această metodă, după cum îi spune şi numele? Cum se traduce? Deci ce presupune?=fundamentat de psihologul american Osborn. Esenţa: separarea actului creativ de gândirea critică, raţională. Se aplică într-un grup format din 11-12 persoane, timp de 30-50 minute. Reguli:- daţi frâu imaginaţiei şi propuneţi cât mai multe idei, fără să vă preocupe neapărat calitatea lor.- aprecierile critice sunt interzise, deci nu sunt permise observaţii negative- sunt încurajate ascoiaţiile neobişnuite de idei, oricât de extravagante par.b. Sinectica : Gordon, asemănătoare cu prima metodă, într-un grup de 5-6

indivizi; presupune parcurgerea a 3 etape:1- convertirea ciudatului în familiar – înţelegerea problemei2- convertirea familiarului în straniu – îndepărtarea de problemă3- reconvertirea ciudatului în familiar – revenirea la problemă.c. Metoda 6-3-5 : denumirea provine de la faptul că grupul conţine 6

persoane, iar primele 3 idei emise sunt prelucrate de alte 5 persoane. Paşi :

1. Fiecare dintre cei 6 membri împarte o coală de hârtie în trei coloane

Elevii răspund la intrebări şi notează în caiete.

Page 11: Plan de Elctie Creativitatea Clasa a Xa

2. După enunţarea problemei, fiecare participant formulează câte o idee în fiecare coloană

3. Fiecare transmite foaia sa colegului din dreapta şi o ia pe a celui din stânga

4. Completează, îmbunătăţeşte ideile colegului şi dă mai departe 5. Fiecare foaie trece pe la fiecare participant6. Se adună foile şi se poartă o discuţie finală.

Cum este stimulată creativitatea elevilor în şcoli?Ce ar mai putea fi îmbunătăţit în acest sens ?

Fixarea cunoştinţelor

Despre ce am discutat azi ?Ce este creativitatea ?Care sunt factorii pshiologici implicaţi în procesul creaţiei ?Care sunt factorii intelectuali?Dar cei non-intelectuali?Care sunt fazele procesului creativ?Care sunt nivelurile creativităţii?Care sunt blocajele care stau în calea creativităţii?Care sunt metodele de stimulare a creativităţii?În ce constă acestea?

Elevii răspund la intrebări.

5 minute

Încheierea lecţiei Se fac aprecieri individuale şi de grup.

Bibliografie

Bonchiş Elena, coordonator, (2006), Psihologie generală, editura Universităţii din Oradea, Oradea

Mielu Zlate, (2005), Manual pentru Psihologie clasa a X – a, editura Aramis, Bucureşti