osho asgjemehyjnoresejeta

Download Osho Asgjemehyjnoresejeta

Post on 13-Apr-2015

80 views

Category:

Documents

7 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

spirituality

TRANSCRIPT

OSHO

Asgj m hyjnore se jeta nuk kaCopza t arta

Prizren, 2011

Kt libr e prkrahu moralisht dhe materialisht: Niazi Basha Shqiproi: Hasan Hamzbala

Boton: ~hhb~ Tel: 044 216 038

Po pat njher dritn e synimit tuaj, t Vrtetn e Amshuar, ajo do tju udhzoj si fanar i detit udhzon lundrn kah bregu i errsuar. Krishnamurti

Asgj m hyjnore se jeta nuk ka

1 Jeto trsisht, jeto bujshm, dhe ashtu do ast yti do t jet i art dhe e tr jeta jote do t bhet vargan astesh t arta. Personi q jeton kshtu kurr edhe nuk vdes, sepse ka fituar prekjen magjike: fardo q ai prek n ar shndrrohet. 2 E vetmja prgjegjsi e vrtet sht ajo q buron nga mundsit e tua individuale, inteligjenca jote, vetdija jote dhe vepron n harmoni me to. 3 Duke ardhur n bot ti nuk ke lindur si pem, por ke lindur vetm si far. Prandaj duhet t rritesh gjithnj deri n at pik ku ke pr t lulzuar dhe ai lulzim do t jet prmbushja jote, kuptimi yt. Ky lulzim nuk ka asnj lidhje me5

OSHOpushtetin, me paran, me politikn. Ai ka lidhje vetm me ty; ai sht prparimi yt individual. Prandaj, bju kremtja e vetvetes! 4 Gjakimi pr utopi n esenc sht gjakimi pr harmoni, si te individi, ashtu edhe te bashksia. Harmonia kurr nuk ka ekzistuar, gjithmon ka ekzistuar vetm kaosi. Shoqria pandrprer sht e ndar n kultura t ndryshme, religjione t ndryshme, kombe t ndryshme dhe t gjitha ato dallime bazohen mbi mashtrimet. Por kto dallime tregojn se njeriu sht i ndar prbrenda vetes. Ato jan projeksione t konflikteve t tij t brendshme personale. Njeriu nuk sht unik prbrenda vetes dhe kjo sht arsyeja pse nuk mund t krijoj bashksi unike, njerzim unik n botn e jashtme. Shkaku nuk ndodhet jasht. Jashtsia sht vetm shprehje e brendsis s njeriut. 5 Askush nuk i kushton vmendje t mjaftueshme individit.6

Asgj m hyjnore se jeta nuk kaDhe kjo sht shkaktari themelor i t gjitha problemeve. Por pr at se individi duket aq i imt, kurse shoqria aq e madhe, njerzit mendojn se, po e ndryshuan bashksin, ather edhe individi do t ndryshohet. Por kjo sht marrzi sepse shoqria sht vetm fjal; n realitet ekziston vetm individi, shoqria nuk ekziston. At q quajm shoqri sht vetm fjal pa substanc dhe aty nuk ka se far t ndryshohet. Ti mund ta ndryshosh vetm individin, more sado i imt t duket ai. Dhe kshtu prnjher do ta kuptosh shkencn me t ciln ndryshon njeriu ajo vepron n do individ, more kudo qoft ai. Po ndjej se do t vij dita kur do t jetojm n shoqrin harmonike, dhe ajo do t jet m e mir se t gjitha idet t cilat utopia i ka krijuar gjat mija viteve. Dhe ather realiteti do t jet shum m i bukur. 6 Shoqria sht e rregulluar ashtu q ti pengoj njeriut t mendoj ndonjher mbi mundsit e veta personale. Dhe e tr vuajtja rrjedh prej asaj se njeriu nuk bhet ai q vrtet sht. Ti vetm ji ai q je dhe ather nuk do7

OSHOt ket vuajtje, as vrazhdsi, as parehati lidhur me at se a jan t tjert m t mir se ti apo jo. Nse do q bari t jet m i gjelbr, nuk sht e nevojshme q ta shikosh nga ana tjetr e rrethojs; bj q bari t jet m i gjelbr nga ana jote e rrethojs. Kjo vrtet sht e thjesht t bhet. Njeriu vetm duhet t jet i rrnjosur n mundsit e veta personale, more fardo qofshin ato. Dhe do gj ather do t jet m e bukur, sado q kjo t duket e pabesueshme. 7 Ti kurr nuk je krejtsisht i knaqur me at q je, as me at q ta ofron realiteti, dhe shkaku i ksaj je i parehatuar. Kishe pr t qen m i knaqur me vetveten po ta kuptoje natyrn tnde t vrtet. Kjo sht arsyeja pse nuk mund ti zhvillosh t gjitha mundsit e tua. Ti po provon t jesh ai q t tjert po krkojn prej teje, por kjo nuk mundet me t knaq. Duke qen se kjo sht kshtu, sht e logjikshme t thuash: Duhet t ekzistoj dika m shuam se krejt kjo. Mandej nisesh tutje dhe vshtron botn rreth vetes. Por far sheh? Sheh se njerzit kryesisht8

Asgj m hyjnore se jeta nuk kapo shfaqen me maskat n fytyr t cilat qeshin, duke u dukur bajagi t lumtura, kurse t gjith n t vrtet shtirn se jan dikush tjetr. Ti gjithashtu shfaqesh me maskn tnde dhe ata mendojn se je m i lumtur se ata; ti, megjithat, mendon se ata jan m t lumtur se ti. Bari duket m i gjelbr n ann tjetr t rrethojs. T tjert shohin luadhin tnd dhe ai iu duket m i gjelbr se i tyri. Ai vrtet duket m i gjelbr, m i bukur, m i mir. Por kjo sht vetm iluzion t cilin e krijon distanca. Kur ofrohesh m pran, ti ather vren se ajo nuk sht ashtu si sht dukur. Por njerzit qndrojn n distanc nga njri-tjetri. Madje edhe miqt e dashnort qndrojn n distanc; afrsia s teprmi e madhe do t ishte e rrezikshme, se gjrat do t shiheshin ashtu si jan. Ti ather do t vije re se gabimisht je i orientuar q nga lindja dhe se krejt ajo q deri tash ke br n t vrtet sht e mjer. Prandaj sheh njerzit q kan plot para dhe mendon se parat sigurisht ofrojn lumturi. I shikon ata njerz dhe t bhet se vrtet jan t lumtur. Pastaj lshohesh n garn pr para. Dikush t duket m i shndetshm se ti dhe ti ather vrapon pas shndetit. Kurdo q dikush tjetr t duket se sht m i suk9

OSHOsesshm se ti ti e imiton. Por ata jan gjithnj vetm t tjer, por jo ti. 8 Ta jetosh at do t thot t kesh sens pr humor, t kesh kualitet t pamatshm t dashuris, t kesh gzim. Un jam absolutisht kundr do qndrimi jetsor negativ; madje edhe zotnderimi mund t jet qndrim jetsor negativ. Pr t ndrtuar qndrim jetsor pozitiv duhet patjetr t kesh gzim, sens pr humor, dashuri dhe respekt t gjitha s bashku. Zotnderimi i vetm i vrtet sht nderimi i jets, sepse asgj m hyjnore se vet jeta nuk ka. 9 Njeriu sht i lindur me thesar t madh shpirtror, por ai gjithashtu sht i lindur edhe me trashgimi t plot animale. Megjithat, ndonjher na shkon pr dore q ta heqim anash trashgimin animale dhe t krijojm hapsir q thesari shpirtror t vij n vetdijen ton dhe ather ta ndajm me t tjert. Kjo po ashtu sht nj nga kualitetet e do thesari: Sa m shum e ndan, aq m tepr e ke.10

Asgj m hyjnore se jeta nuk ka10 Shum probleme tonat ekzistojn shkaku se kurr nuk merremi me to, shkaku se kurr me syt tan nuk i vshtrojm ashtu si vrtet jan. 11 Jepjau jetn gjrave t bukura. Mos ua jep jetn gjrave t shmtuara. Ti nuk ke shum koh, shum energji pr ti derdhur. Jet aq e pakt, burim aq i pakt energjie thjesht sht marrzi ti derdhsh n vuajtje, pikllim, urrejtje, xhelozi. Prdori pr dashuri, pr vepra kreative, pr miqsi, pr meditim. Bj dika me energjin tnde t t ngris n nivel m t lart. Dhe sa m lart q ke pr tu ngjitur, burimet e tua t energjis do t jen m t mdha. do gj sht n duart e tua. 12 Asnj njeri nuk sht ujdhes. Kt duhet mbajtur mend si nj nga t vrtetat themelore t jets. Un e theksoj kt sepse ekziston prirja q kjo e vrtet t harrohet. T gjith ne jemi pjes e nj force jetsore 11

OSHOpjes e nj ekzistence oqeanike. Thn esencialisht, po qe se t gjith ne, thell n rrnjt tona, jemi NJ, mundsia pr dashuri do t ekzistoj. Po qe se nuk jemi, mundsia pr dashuri nuk do t ekzistoj. 13 Njeriu akoma posedon shum instinkte shtazore, si sht hidhrimi, urrejtja, xhelozia, posesiviteti, dinakria. Krejt kjo sht thellsisht e rrnjosur n ndrdijen e tij dhe duhet gjithsesi t jet e mnjanuar. E tr puna e alkimis shpirtrore merret me kt se si t shkputemi me t kaluarn animale. Nse nuk shkputet me t kaluarn animale, njeriu do t mbetet n dysh i ndar. E kaluara animale dhe humanizmi njerzor nuk mund t ekzistojn s bashku shkaku se humanizmi sht kualitet plotsisht i kundrt me animalitetin. Prandaj, fardo q njeriu bn kthehet n hipokrizi. Kur n pyetje jan trajtat formale t sjelljes, njeriu ndjek idealin e humanitetit dashurin, t vrtetn, lirin, shpirtmadhsin, prdllimin. Por, edhe prkundr ksaj, ai mbetet vetm gnjeshtar i pabindur, dhe bisha e fshehur n t mund t shfaqet n do moment; fardo12

Asgj m hyjnore se jeta nuk kaincidenti mund ta provokoj. Por, pa marr parasysh se a shfaqet bisha apo jo, vetdija m e thell sht e ndar. Vetdija kshtu e prar prodhon ankthin dhe pyetjen: si individi mund ta krijoj harmonin me trsin? E njjta pyetje vlen edhe pr bashksin: si mund ta ndrtojm shoqrin harmonike n t ciln nuk do t ket luft, nuk do t ket konflikt, nuk do t ket klasa, e as ndasi n raca, kasta, religjione, kombe? N vend se t mendojm mbi revolucionin dhe transformimin e shoqris, domethn t strukturave t saj, do t duhej m shum t mendonim mbi meditimin dhe transformimin e individit. Kjo sht mnyra e vetme e mundshme q, nj dit, ti eliminojm gjith ndasit n shoqri. Por s pari duhet t eliminohen ndasit n individin ather edhe ndasit n shoqri do t zhduken vetvetiu. 14 Nuk ekziston kurrfar kutie me etiketn n t ciln do t shkruante E VRTETA, e t ciln ti nj dit do t mund ta gjeje, ta shihje prmbajtjen e saj dhe t thoshe: Super, e gjeta t vrtetn!13

OSHOJo, kuti e till vrtet nuk ekziston. 15 sht e qart arsyeja se prse njerzit flasin mbi t vrtetn, e mbesin t jetojn n botn e gnjeshtrs. N zemrat e tyre ekziston gjakimi i sinqert pr t vrtetn; ata turprohen para vetvetes shkaku se nuk jetojn n t vrtetn, por vetm flasin mbi t. Por ato jan vetm fjal. T jetosh n prputhje me t vrtetn sht s teprmi rrezik dhe ata i frikohen rrezikut. E njjta vlen edhe kur liria sht n pyetje. do njeri e do t lirin s paku flet shum pr t por askush realisht nuk sht i lir. Dhe askush vrtet nuk dshiron t jet i lir, sepse liria bart me vete prgjegjsi; ajo nuk vjen vetm. Nga ana tjetr, t jesh i varur sht e thjesht; ather prgjegjsia nuk sht tek ti, ajo sht n personin prej t cilit je i varur. Kshtu njerzit krijojn mnyr skizofrenike t jets. Ata flasin mbi t vrtetn, flasin mbi lirin kurse jetojn n gnjeshtra, jetojn n robri... n trajta t ndryshme t robris, pasi q cilado trajt e robris sht liri nga ndonj prgjegjsi. Njeriu i cili me t vrtet dshiron t jet i14

Asgj m hyjnore se jeta nuk kalir merr mbi vete prgjegjsi t madhe. Ai nuk mund ta hedh prgjegjsin e vet n asknd tjetr. fardo q t bj, sido q t jet, ai sht prgjegjs. 16 Njeriu vrtet jo i dhunshm sht ai i cili nuk vret asknd dhe nuk e lndon asknd, sepse ai sht kundr vrasjeve dhe kundr lndimeve. Por, po qe se dikush do t provoj ta lndoj at, ai edhe ather do t jet kundr lndimit. Po qe se dikush do t provoj ta vras, ai do t jet kundr vrasjes: ai kt nu