muzica vine vine primavara

7
PROIECT DE ACTIVITATE COORDONATORI: Profesor practica pedagogica:Enescu Liliana Profesor metodist:Fieraru Georgeta Educatoarea: Stângã Maria

Upload: ioana-eliza

Post on 13-Aug-2015

189 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Muzica Vine Vine Primavara

PROIECT

DE

ACTIVITATE

COORDONATORI:

Profesor practica pedagogica:Enescu Liliana

Profesor metodist:Fieraru Georgeta

Educatoarea: Stângã Maria

Propunatoare:Marinciu Ioana-Eliza

Page 2: Muzica Vine Vine Primavara

Data: 08.02.2013

Grădiniţa: Nr.30

Grupa : mica

Denumirea activităţii: Educaţie muzicala

Tema: Inaltimea sunetelor

Subtema: Sunete joase si sunete medii

Tema: Cand , cum si de ce se intampla

Subtema: Vine , vine primavara

OBIECTIVE FUNDAMENTALE:

1.Dezvoltarea deprinderilor ritmico-melodice

2.Dezvoltarea sensibilităţii copiilor prin îmbogăţirea repertoriului de cântece

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

-să execute corect exerciţiile de cultura vocala(respiraţie, dicţie);

-să înveţe cântecul;

-să răspundă in propoziţii întrebărilor puse de propunătoare;

-să înţeleagă textul cântecului ;

STRATEGII DIDACTICE:

-conversaţia euristica;

-observaţia;

-demonstraţia;

-exerciţiul;

Materiale si mijloc de realizare: cantecul Vine, vine primavara

-imagine cu primavara si cu o ciocarlie, recompense

Locul desfăşurării: sala de grupa

Page 3: Muzica Vine Vine Primavara

Durata: 15-20’

Momentele lecţiei

Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode si strategii

1. Moment organizatoric

Se realizează climatul necesar bunei desfăşurări a activităţii:- Se aeriseşte sala de clasa- Se pregătesc materialele didactice- Aranjarea scăunelelor in semicerc

Copiii intra in sala de clasa si se aşază in ordine pe scaunele adoptând poziţia corecta a corpului pentru activitatea de educaţie muzicala

2. Captarea atenţiei

Se va realiza printr-o scurta discutie despre primavara.Voi arata o imagine in care este un peisaj de primavara .-Noi ne bucuram mult de sosirea primaverii in tara noastra pentru ca floricele multicolore ies pe campii, iar copiii le aduna cu placere.Peste tot creste iarba vede, ciocarlia zboara pana la nori , cantand cantece de sosire a primaverii.

Observaţia

Conversaţia

3.Anunţarea temei

Se anunţă copiilor titlul cântecului ”Vine, vine primavara”.

Asculta cu atenţie.

4.Dirijarea învăţării

Se executa împreună cu copiii exerciţii de pregătire a vocilor pentru cântarea vocala.I-exercitii de respiraţie:-“mirosim floarea”-„suflam petalele”

II-exercitii de încălzire a

Copiii executa exerciţiile de respiraţie , cu susţinerea aerului in plămâni ,timp de câteva secunde.Copiii executa

demonstraţia

exerciţiul

Page 4: Muzica Vine Vine Primavara

vocilor: pe un fragment melodico-ritmic din cântecul ce va fi învăţat , se imita cantul instrumentelor.

Pianul: laTrompeta : taVioara : liToba: bum

Voi interpreta model cântecul de 2 ori.

Se va trece apoi la învăţarea cântecului pe strofe.Voi interpreta model de 2 -3 ori prima strofa.„Vine, vine primavaraSe aduna-n toata taraFloricele pe campiiHai sa le-adunam copii.

Voi repeta prima strofa cu toată grupa de 2-3 ori.

Voi canta model cea de a doua strofa , urmând repetarea acesteia cu întreaga grupa de 2-3 ori.

„Creste , creste iarba verdeCiocarlia-n norii se pierdeHaideti s-ascultam copii

exerciţiile de încălzire a vocilor.

Asculta cu atenţie.

Vor repeta împreună cu propunătoarea prima strofa.

Page 5: Muzica Vine Vine Primavara

Al ei cantec din campii.”

Se canta cele doua strofe cu întreaga grupa, repetându-se de 2-3 ori.

Vor canta toate cele doua strofe împreună cu propunătoarea.

5.Obţinerea performantei

Se împarte grupa in doua.Fiecare grupa v-a canta cate o strofa.

Copiii vor canta pe grupe.

6.Încheierea activităţii

Se vor face aprecieri colective si individuale asupra modului de desfăşurare al activităţii.Se oferă copiilor recompense.

Primesc recompensele si părăsesc sala de grupa.