monitor 501

Download Monitor 501

Post on 20-Feb-2015

419 views

Category:

Documents

5 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

E PERJAVSHME mimi 300 lek, 3 EURO VITI i IX i BOTIMIT NR. 41 (501) - 24 TETOR 2011www.monitor.alndrtimiT shessh n koh krizeFAQE 16legjislacionTa lexosh pronn nga shtpiaFAQE 18sezoni dimrorPushime t varfraFAQE 49PESIMIZMIRIKTHEHETAutostrada Tiran - Durrs, Km 8 (pran City-Park)www.autocity.al K T U S H T M A K I N A P R J U !CHRYSLER 300 C 3.0 CRD/ V6 /ATCHRYSLER 300 C 3.0 CRD/ V6 /ATE juaja vetm pr38.700me elsa n dorme nancim vetm pr 482/muaj Lloji i karburantit, Naft ,Konsumi karburantit i kombinuar 8.1 L/100 km, Sistem drejtimi hidraulik, Kutia e shpejtesis automatike me 5 raporte, Airbeg pr drejtuesin e mjetit dhe pasagjerin, Sistemi i frenimit ABS + BAS + ESP+ TCS+TPM, Navigator, Bluetooth per lidhje me telefonin, Mikrofon i montuar n pasqyr, Cruise control (pilot automatik), Ekran 6.5'', Ndriim xenon automatik dhe me vet-pastrim, Fener mjegulle, Sistem audio MW/FM/CD/DVD/HDD/MP3 RADIO , USB ,AUX ,IPOD, Komandim i audios n timon, Kondicioner klima me dy zona dhe dalje mbrapa, Sensor parkimi prpara dhe mbrapa , Interior me dekor druri, Timon me veshje lkure dhe me dru,Ndenjse me veshje lkure, Ndenjset e para elektrike dhe me ngrohje, Memorizim i (ndenjses ,timonit ,pasqyrave), Timon i rregullueshem n lartsi dhe thellsi, Mbyllje qendrore automatike, Dritare me koman-dim elektrik, Fshirset e xhamit me sensor, Sistem lajmrues akustik pr vendosjen e rripave t sigurimit, Disqe Alumini 18Modelet e fundit me motor Mercedes Benz OKAZIONN kt numr do t lexoni:editorial7 Koh t vshtira pr ekonominlajme nga vendi8 ENERGJETIKA: Monopoli i energjis, BE krcnon Shqiprinbiznes10 Rikthehet pesimizmiFundviti i 2011-s po mbyllet me prkeqsim t konsumit dhe t shitjeve t biznesit. Kompanit po heqin dor nga investimet, por ndrkoh po gjejn shrim te zgjerimi n tregjet e rajonitNGA LAURA ELA14 Shpres te tregjet e rajonitbank15 Financime pr SME-tmarketing16 Si t shessh n koh krizeKur industria e ndrtimit n Shqipri po prballet me rnie t krkess, shoqrit e ndrtimit duhet t gjejn mnyra pr t mbijetuar n treg.NGA E. BEDALLIpasurit e patundshme18 Te noteri pr pronnNga janari i vitit t ardhshm, noterit do ti jepet e drejta pr t kryer transaksionet pr blerje dhe shitje t pasurive t paluajtshme. Procesi do t reduktohet nga pes n dy faza. N kt mnyr,noteri do t shrbej si nj One Stop Shop.NGA ELONA BEDALLI20 Intervist me zvendsministren e Drejtsis, Brikena Kasmi21 Notert: Tani m shum garanci pr transaksionet22 Ta lexosh pronn nga shtpiainfrastruktur24 Koha e planeve rregullueseKu konsiston thelbi i ligjit t ri urbanistik, q hyri n fuqi n fund t shtatorit 2011. Cili do t jet ndikimi n tregun e ndrtimit NGA XHORXH ALEKSIbashkpunim rajonal26 Integrim prmes energjisVendet e rajonit angazhohen pr t shtuar bash-kpunimin rajonal n fushn e energjis. Shqipria synon rritjen e eciencs s energjis n masn 9%, deri n vitin 2018, me synimin q n nj t ardhme t afrt t arrihet edhe zotimi 20:20:20 (prmirsimi 20% n ekasitetin e energjis, 20% e konsumit t energjis, e cila duhet t prodhohet nga burime t rinovueshme dhe 20% reduktim t emisioneve t CO2 nga niveli i vitit 1990 deri n vitin 2020)ndrtim28 Frika nga tatimi i dyshtGati tre vjet nga miratimi i VKM pr prcaktimin e vlers s tatimit, ndrtuesit ngren shqetsimin pr detyrimet e pallateve t ndrtuara pas 2008-s,sa i takon shkmbimit me pronarin e toks dhe rrezikut pr taksim t dyshtskale30 T varfrit dhe taksatDuket se TVSH-ja, ulja e saj, nuk do t merret n konsiderat nga qeveria, por debati i shtrir prej disa javsh, po evidenton skema t reja, q mund t ndihmojn familjet para rrezikut t mimeve31 Pro skems sociale, Jo uljes s TVSH-sSybi Hida ekspert i makroekonomis, antar i Komisionit t Ekonomis, PD. T varfrit nuk ndihmohen duke ulur taksatTAKSAT Q RNDOJN4 Monitor - 501Me UPS mund ti keni t gjitha.Nse dshironi t drgoni letra, dokumenta ose pako n vende t ndryshme t bots, nse dshironi t mbrrijn tek marrsi sikur ti dorzoni me dorn tuaj, mjafton t lidheni me ne. EKSPORTO N MBAR BOTNT eksportosh, sot, kushton m lir se asnjher m par.Ju krkoni: CILSI SHPEJTSI SIGURI MIME KONKURRUESE TRANSPORTO M TEPR Tel: +355 (4) 225 9742 Mob: +355 66 20 48 904 +355 (4) 235 7153 +355 67 20 48 904 +355 (4) 235 7976 +355 68 20 48 904 Fax: +355 (4) 225 9743 +355 69 20 48 904email: alcustomersvc@unitrans.com.al aloperations@unitrans.com.al web: www.ups.comUnited Transport Sh.p.kAuthorised Service Contractor for UPSRr. Ismail Qemali Nr. 32/1Tirana, AlbaniaNe jemi ktu pr t prmbushur krkesat tuaja.501 - Monitor 5bursa32 Bie nafta32 Ari lshon pestatistika32 Normat e interesit t kredive34 Normat e interesit t depozitave66 Ecuria e mimit t disa prodhimeve bujqsorekosova36 Lajme shkurtrajoni37 Koh mimesh t ultat bsh biznes 201240 Taksat q rndojnMe mungesn e vlersimeve pr lejet e ndrtimit dhe peshn ende t rnd t takss ndaj timit,Shqipria prkeqson pozicionin n raportin e t brit biznes, duke zbritur pes vende. Ekspertt: ka tregues q nuk raportuar si duhet.40 Mbi 87% e vendeve t Europs Lindore dhe Azis Qendrore u prmirsuanbota52 Italia: N gusht rriten porosit industriale52 SHBA: Inacioni rritet +0,3%53 Probleme me parajsat e taksave54 SHBA nuk do t bjer n recension54 Moda dhe luksi dalin nga krizamenaxhim56 Si t hartosh CV-n e duhur57 4 vrassit e interviststekno58 Motor i vogl pr udhtime t mdhaMazda5 1.6 Diesel. Konsum i ult dhe knaqsi e madhe n timonin e monovolumit japonez64 Samsung Galaxy Ace65 Motorola prezanton Atrix 265 LG prezanton DoublePlaytendenc60 Pes vende pr tu vizituar nga adhuruesit e okollats62 7 destinacione okollatash t shijshme n Europ63 Gatime t uditshme npr bot42 Na prkeqsuan institucionet dhe huamarrjaEnea Janko, Drejtor Ekzekutiv, EJ Business Consultingarsim44 Masterat Profesional si sukses pr tregun e punstregti me pakic46 Qendrat tregtare: Strategji t reja marketinguNGA REILA BOZDOmjedisi47 Dyshimet e mbetjeveIntervist me z. Taulant Bino Zvendsministr i Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit t Ujraveturizm49 Pushime t varfraParashikohet nj sezon jo shum i favorshm pr pushimet dimrore, pr shkak t rnies s fuqis blerse. Agjencit jan duke prgatitur paketa ekonomikeNGA ELONA BEDALLIKonsum i ult dhe knaqsi e madhe n timonin e monovolumit japonez MOTOR I VOGL PR UDHTIME T MDHAMazda5 1.6 Diesel6 Monitor - 501501 - Monitor 7DEL DITN E HNRevist ekonomike e prjavshmeBotim i Media Union sh.p.k.Kryeredaktore:Ornela LiperiGazetar:Elona BedalliLaura elaAlbana MuajDesign & Layout:Orest MuaKorrektore:Mira LekaFotograa:Media Union Foto (MUF)RedaksiaTel: +355 4 263 407+355 4 242 813, Redaksia ext: 109Email: revista@monitor.alReklama & Abonime: Tel: +355 4 263 407+355 4 242 813, Marketing ext: 104E-mail: revista@monitor.alE-mail: abonime@monitor.alMobil:+355 66 20 49 191+355 66 20 49 193Faqe n internet: www.monitor.alAdresa: Rruga: Ismail Qemali Nr. 32/1, Tiran - ShqipriShtypet n shtypshkronjn AlbPAPERTel&Fax: 04 2358937Nr. 501, 24 Tetor 2011Ethet e krizs s borxheve t eu-rozons arritn n nj kulm t ri gjat javs s kaluar. Pritej q fundjava t ishte momenti kur lidert e Bashkimit Europian t bheshin bashk pr ti dhn fund krizs s borxheve. Por, teksa Monitor shkoi pr shtyp, dife-renca e vazhdueshme mes Francs dhe Gjermanis, kryesisht lidhur me mnyrn se si do t rritej fondi prej 440 miliard eurosh, nnkuptonin se nj tjetr samit do t ishte i nevojshm. Si tha dhe nj zyrtar europian: Ne kemi humbur parashutn kryesore dhe tani kemi at rezerv dhe nuk jemi t sigurt madje nse do t funksionoj. Ndrkoh, institutet ekonomike gjermane i kan prgjysmuar parashikimet e tyre t rritjes pr Prodh-imin e Brendshm Bruto pr ekonomin m t madhe dhe m t rndsishme t eurozons nga 2.9% n vitin 2011 n vetm 0.8% n 2012-n. Edhe fqinjt tan, me t cilt kryejm pjesn m t madhe t shkmbimeve tregtare, nuk po gjejn paqe. Greqia duhet t marr ndihmn ndrkombtare t radhs prej 8 miliard eurosh, por situ-ata e saj ekonomike po prkeqsohet me kaq shpejtsi sa nj plan i dyt shptues, pr t cilin u ra dakord vetm tre muaj m par, nuk sht m i prshtatshm pr ta mbajtur Athinn t sigurt. Raporti nga i ashtuquajturi trojka e huadh-nsve t Greqis Komisioni Europian, Fondi Monetar Ndrkombtar dhe Banka Qendrore Europiane ia vn fajin pr prkeqsimin e situats skale t Greqis si recesionit t gjer ashtu dhe dshtimit t qeveris greke pr t prmbushur re-format. Partneri tjetr i prtej detit, Italia, drejt t cilit shkojn 80% e eksporteve shqiptare, ka nevoj urgjente pr t nxitur rritjen ekonomike, sipas Brukselit, teksa dhe mbi t po rndon barra e borxheve.N kt ambient t vshtir, Banka Europiane pr Rindrtim dhe Zhvillim (BERZH) ka parashikuar s fundmi se telashet aktuale n eurozon po ngadal-sojn rritjen n shtetet e Europs Lindore, veanrisht n Rumani, Shqipri dhe Serbi, ku bankat greke jan nj pjes e rndsishme e sektorit nanciar. Pasi kan dal nga situata e vshtir e 2009-s, shum shtete n Europn Lindore do t duhet t prballen me nj ngadalsim n rritje pr vitin q vjen, n krahasim me at q ishte KOH T VSHTIRA PR EKONOMINeditorialparashikuar vetm 6 muaj m par. N raport me krizn e 2009-s, raporti pohon: rritja e stresit n eurozon mund t ken nj ndikim edhe m t madh n Europn n zhvillim kt her duke ndikuar ndjeshm rimkmbjen. Parashikimi pr rritje n Europn Qendrore dhe Baltikun pr vitin q vjen tashm sht rishikuar n ulje n 1.7%, nga 3.4%. Pr vendet e Europs Juglindore, Rumani Serbi, dhe Shqipri rritja pritet t jet pak m shum se 1%, kryesisht pr shkak t ekspozimit ndaj bankave greke, t cilat prballen m nj t ardhme t lkundur teksa BE prgatitet pr nj falimentim t pjesshm t borxhit kombtar t Athins.Shqipria, deri tani, ka arritur q t performoj mir, duke pasur parasysh ambientin e vshtir n Europ. Depozitat n fund t tet mujorit shnuan nj rritje me 14% me baz vjetore. Veanrisht i lart ishte shtimi i depozitave gjat muajit gusht, q shpjegohet dhe me transferimin e kursimeve t emigrantve grek dr