Madame Mapo

Download Madame Mapo

Post on 22-Mar-2016

258 views

Category:

Documents

0 download

DESCRIPTION

Revista, Madame, Mapo, Mode, Kulture, intervista, modele, fotografi, kuriozitete, shendet

TRANSCRIPT

 • 2 shkurt 2012

 • 33

 • 4 maj 2012

  Pr shumknd sht nj diskutim gati futurist ky i t drejtave t homoseksualve n Shqipri, i martess brenda t njjtit seks, birsimit t fmijve apo paradave me ngjyra n bulevard. N Shqiprin e njmij e nj halleve duket se ky sht i fundit i shqetsimeve. Me nj zell pr tu pasur zili mediat muajt e fundit jan marr gjersisht me kt debat, televizionet kan br nj seri kronikash me t ftuar VIP dhe njerz t thjesht n rrug, jan pyetur e jan strpyetur, jan marr prgjigje q nga m liberalet e kinse liberalet e deri tek ato m tradicionalet dhe arkaiket. Esht folur pr parada e hunj, sht folur pr liri e ndalim dhe n fund erdhi dhe i shumpritur 17 maj dhe... kokoshi i katandis nj thel. Nj duzin biikletash n vend t parads madhshtore dhe ekspozita dhe intervista sensibilizuese. Ky sht n fund t fundit misioni yn, t kemi vizibilitet, thot Kristi Pinderi disa faqe m tej, n nj dossier t prgatitur pr kt shtje. Nj dossier q smerr prsipr t rrfej edhe njher historin nga e para, as t flas pr koht antike, kur knaqsia e trupit nuk vendosej prpara zgjedhjes se me cilin seks duhet prjetuar, as pr koht kur feja institucionalizoi martesn femr dhe mashkull si t vetmen t krijuar nga natyra e t pranuar nga t gjith, e as pr gjenit n art e kultur, q kan pasur marrdhnie me seksin e tyre. Nuk flet as pr Safon e as pr Oscar Wilde-n, nuk flet as pr fmijt e Ricky Martini-t dhe karriern e tij q kish marr tatpjetn q prpara se t dilte hapur si gay, e as pr prjashtimin q iu b aktorit t Anatomis s Greyt Isaiah Washington IV, pas homofobis q kishte shfaqur ndaj aktorit tjetr n serial T.R. Knight. Por sht nj dossier q e ka vn theksin tek dy ambiente: teatri e filmi dhe futbolli. I pari i mbushur me histori t famshme e t fshehura t tilla dhe i

  Ajo & ajo dhe ai & ai

  dyti m burrrori, ku fjala gay dhe dhoma zhveshjeje, duket se prjashtojn njri tjetrin.Por n ndryshim nga t tjer dossier q jan br m par n kt revist, ktu ka nj mangsi t madhe. Mungon ai rrfimi ekskluziv i nj djali apo vajze homoseksual t famshm shqiptar q ta pranoj me gojn e vet. Nj femr q t jet shum femrore n pamje, apo nj mashkull q t jet po aq mashkullor n pamje sa gjith t tjert hetero... Un nuk e fsheh me asnj nga t njohurit e mi faktin se jam homoseksual. Por nuk ka asnj arsye pse ta bj publikisht kt, thot nj miku im, q i prmbush kriteret e msiprme. Nuk kam asnj argument pro. Esht ende hert, me gjith optimizmin e Kristi Pinderit se 17 maji i tij i ka arritur qllimet.

  SiFillim

  ivatico@gmail.com

 • 5

 • 6 maj 2012

  PERMBAJTJEMAJ

  16

  8 Kinkaleri12 Tonight nga Ilva Tare14 Pun burrash Edvin Pei15 Ktu ka fest Stacion i ri pr fashionistet 34 Mbi telajo I kthyeri n lagjen e vjetr38 Pak publicitet Nj miss pr imazh 41 Koha e Floriana Garos42 Nj Jeri tjetr

  Botimet Media MAPO sh.p.k.Bulevardi Gjergj Fishta, Nd.70, H.1,Kodi Postar 1023TIRANA, ALBANIA

  Drejtore: Iva Tio

  Kryeredaktore: Klaudeta Sknderasi

  Redaktore: Arta ano

  Fotograf: Armand Sallabanda

  Art Designer: Ilir Drizari

  Bashkpuntor:Agjencia: Bindi Model ManagementDiana uliAlfred LelaIlva TareZe na HasaniKlodiana TurhaniDarjel SinaEnkeleida Ferollarri

  Marketing & Menaxhim:Vera PrlekaCel.: 068 20 55 437Email: v_perleka@yahoo.com

  Menaxher shitjesh:Robert ManeCel.: 068 20 55 440

  Llogarit bankare:Banka Kombtare Tregtare:402167411CLPRCLALLJI ALL402167411CLPRCFEURYL EURO

  Banka CREDINS:67524 ALL239126 EURO

  Raiffeisen Bank:0002076051 ALL

  N kopertin: Foto dhe Adelina Strakosh

  a

  N KOPERTIN

  FOTO STRAKOSHASI ZBUTET NJ BURRNJ BURR SI AI. Q T GJITH E KAN PAR SI KAPITENIN E PATHYESHM T KOMBTARES. NJ BURR I FORT Q KA LUAJTUR PRHER ASHPR. JO VETM N FUSH. EDHE N MEMALIAJ KUR PUNONTE N MINIER. EDHE N DASHURI, KUR FITONTE VAJZN Q DUKEJ E LARGT PR T GJITH.

  43 Kur produkti u besohet atyre

  90 N tryez Receta frutash e

  perimesh92 Q n ort e para Qelizat staminale, nj

  dhurat e natyrs96 Mes etsh Botimet e reja98 En prive Dshira Subashi

  DOSSIER27 Nj aleat burrror

  Foto Strakosha ndan disa

  mendime pr iftet gay.

  26 Anton Hysen, nj futbollist gay

  27 Je gay? Ta shpallsh apo jo

  30 Kristi Pinderi: Kauza jon q po

  frymzon komunitetin

 • 741

  STIL & BEAUTY46 Stil personal N zbulim t Rezarta Skifterit

  49 Brenda mureve Seksi me rroba shtpie52 E mbl Pasteli sht n mod 53 E egr Duhet pak animal print62 Ushqim pr syt N tregun e fruta-perimeve65 Arom frutash 66 Kopshti i mods 68 Make up & joshje Gjithka llon nga buzkuqi

  70 Theksi tek buzt 72 Nuanca q bn ndryshimin 74 Stil Arredimi Kur lulzon shtpia76 Nn rreze Sun and the city

  ADRE

  SA P

  ERT

  U ND

  ALUR

  EDITORIAL FASHIONNn diellin e Milanos

  60

  TAMAM ATY, N QYTETIN E MODS, NN NJ QIELL T PASTR E DIELL T SHNDRITSHM, KAN SHKLQYER EDHE IMAZHET E KTIJ MUAJI. ATY MUND TI TAKOSH T GJITHA: EDHE VAJZAT ME STIL T MENDUR, EDHE ZONJUSHAT E PISPILLO-SURA, EDHE DAMAT E SAPODALA NGA BUTIKT MARRAMENDS, KU KAN BLER SHTRENJT VANITETET E SEZONIT T RI.

  Koha e publicitetitNj imazh si Floriana

  KOPSHTI I MODS

  Madame Extra

  80 N sallon

  Grshrt Vip asin

  shqip n Londr

  82 N gardrob

  10 rregulla q kpuct t

  mos vuajn

  83 N zyr

  Dua rrog m t lart!

  84 Psikotest

  E njeh fmijn tnd?

  88 N form

  50 ushqimet q m bjn

  t bukur

  Liu-Jo, Vesa Center, Rr. Abdyl Frashri, Tiran;Jardin de Paris, rr. Vaso Pasha, Tiran;La Grieffe, Rr. Vaso Pasha, Tiran;Tres Jolie, Rr. Vaso Pasha, Tiran;Migato, Rr. Myslym Shyri, Tiran, City Park,

  Km.5,Autostrada Tiran-Durrs, Riviera Center, Vlor;Glamorous, Rr. Myslym Shyri, Tiran;In Style by Genta, Rr. Vaso Pasha, Tiran;American Apparel, Rr. Myslym Shyri, Tiran;Geraldina Sposa, Rr. Dshmort e 4 Shkurtit,

  Tiran.Art galeri Petraq Pecani, Rr. Myslym Shyri, TiranEmi Bijoux & Accessories, Blvd. Zhan dArk TiranSo Chic, prball Drejtoris s Policis, Tiran

  66

  KOPSHTI I MODS

  6666

  I MODSI MODS

  Madame Extra

 • 8 maj 2012

  Un dhe zemra ime ende nuk jemi t fejuar zyrtarisht. Domethn ai ka takuar ata t shtpis sime dhe n biseda e sipr e kemi ln q t shesim shtpin time n t ardhmen, t shtojm lekt q ai ka mbledhur dhe bashk me nj kredi tjetr t blejm nj apartament t madh, tek ajo rezidenca n periferi t Tirans, ku jetojn shum VIP-a (domethn njerz q dalin n televizor) dhe ca biznesmen e jurist (kta q jan m t rndsishm e me para, por q nuk i njeh kush pr fytyr sepse nuk dalin as n ekrane e as n gazeta e revista). Kurse un, nuk mund ta quaj veten kurrsesi t fejuar nse n gishtin e katrt t dors s majt, nuk do t shndris ndonj diamant q nuk sht s paku dy karat. Mund edhe t martohem ndrkoh, ama pa at unazn ska fejes! Gjithsesi, n kto kushtet e t(pafejuars) zyrtare, u organizua nj takim, n form darke jozyrtare, me vllan e madh t zemrs sime dhe gruas s tij. T vllan, kisha pasur rastin ta takoja dhe m par shum her, madje i kam rn rregullisht m qaf sa her q un dhe ai (zemra ime pra) ziheshim dhe ndaheshim dhe mua m duhej dikush q t merrte prsipr q t sqaronte keqkuptimet (q ti thoshte atij q un nuk kisha faj) apo q t krijonte nj mundsi q ne t shiheshim si rastsisht dhe pastaj krejt natyrshm, t nisnim t fl isnim srish (sepse po u pam apo po folm prap, edhe nse ndahemi pr arsyet m t mdha t bots, ne t dy duam t rrim menjher bashk e ti harrojm t gjitha). Por t shoqen, me t ciln ka dhjet vjet i martuar dhe kan dy fmij, un ende nuk e kam takuar kurr. Jo sepse un kam pasur ndonj problem, por ka qen ajo q deri m sot, nuk ka takuar kurr asnj shoqe, mikesh, t dashur apo ish-t dashur t kunatit t saj, me pretendimin q do takohet vetm me at, q n t ardhmen do bhet gruaja e tij (sa inat i kam kto grat e martuara q bjn sikur jasht rrethit t prsosur t martess do gj tjetr sht e pamoralshme). Por meq jam natyr pozitiviste, duke e quajtur veten t vetmen t denj pr tu ulur n tavolin me t, karikohem me nj dashuri t pashoqe pr zonjn, q pritet t bhet kunata ime, tetoja e dashur e fmijve t mi, mikesha ime m e mir, me t

  ciln do ulemi pasdite e do shfl etojm albumet e familjes duke kmbyer ide se kujt i kan ngjar m shum fmijt tan q jan m t bukurit e bots (normal q do e shajm dhe ca vjehrrn e rbashkt, se ndryshe ku sht lezeti i ksaj shoqrie...), apo shoqen e shopping-ut dhe t gatimeve t ndrlikuara me salca franceze... Q t bj fi gur t mir, se mendimi i saj ka rndsi t dors s par, kam veshur fustanin e zi tub, nj varg perlash, fl okt e drejt t shtrir dhe nj ant t vogl... Pres me frymn pezull derisa n der t shfaqet e mezipritura, q sipas rrfi meve t zemrs sim, duhet t jet shum elegante dhe shpirt njeriu... Por zonja q shfaqet n der, pak ka nga prfytyrimi im mbipesha e dukshme, xhinset e gjera, nj bluz linoje stil indian dhe fl okt biond me rrnjt e zeza katr gishta, nuk jan maksimumi i elegancs (n fund t fundit pamja nuk sht gjithka, me siguri ajo sht tip). Pastaj fi llon porosia: ajo krkon q sallata t mos ket asnj dressing dhe largon me neveri vajin e ullirit nga tavolina sepse ajo sht maniake pas forms fi zike (epo kjo, po t ishte kaq maniake nuk do dukej si shitse djathi), krkon nj pasta t veant dhe prfundon n tortelini me panna e krpudh (ky gatim n 95-n edhe mund t ishte i veant), e kthen mbrapsht mishin sepse e krkoi t papjekur shum, doli q ishte shum i papjekur dhe kur u poq disi, prfundoi q ishte i djegur dhe larg shijes s saj t sofi stikuar... Bri fjal me kamerierin pr vern, pr nxehtsin e pjats, pr muzikn q vinte ne sfond, pr vonesn e tij n sjelljen e nj thike pr t zvendsuar at q ra n tok... Pastaj kur na solln nj sallat frutash, pretendoi q thika me t ciln qen prer frutat, kishte qruar m par qep... Uuuuufaaaaa. Ku qenka rritur kjo princesha mbi bizele kshtu?! Pale bisedat. Fillojn e mbarojn duke m thn mua se far fati m ra, q jam e zgjedhura, sepse un nuk e di, por ai ka pasur... ehuheeeee sa t dashura... Po ti nuk e di sa kam pasur un!, i them kur nuk mundem m. N fund t fundit skam pse e mbaj shoqe. As q dua tia di pr t. Ajo sht thjesht kunata. Ku nata. Nata pra, mir e kan quajtur. Jo dita.

  Si t kujdesesh pr fmijt e t tjerve Ku(nata)!?Kujt nuk i kan ardhur n shtpi pr vizit fmij t vegjl t kushrinjve, t t afrmve? Kujt nuk i sht dashur t kujdeset qoft edhe pr pak koh pr fmij t tjer, q prindrit i kan ln n mirbesim ndrkoh q jan larguar pr diku. Ndrkoh kta fmij dhe pse mund t jen t afrt, sht vshitr ti kontrollosh. Ti i njeh pak. Nuk di far kan qejf dhe far urrejn. Ata nuk t binden njlloj si do u bindeshin prindrve. Krijohen situate problematike, t cilat do ishte mir t dije ti zgjidhje.

  Kur fmijt nuk han at far ke gatuarKjo sht e shpifur. Nuk e ha dot ...Shum fmij mund t thon kt para pjats t ciln ti e ke prgatitur me shum kujdes enkas pr at. N qoft se nuk ke ndonj mundsi ta zvendsosh me dika tjetr q fmijt e han dhe q nuk t mundon shum, mos ngurro, ta heqsh pjatn q ke prgatitur. Po nse duhet t lodhesh nga e para pr t br dika, ather provo njher kt taktik: Pse nuk e provon dhe m thuaj si t duket? Nse vazhdon t refuzoj vazhdo me nj zgiidhje t shpejt. Pak buk e freskt, e ca gjra t thjeshta q kalamajt I kan qejf jan zgjidhje kundr uris. Vetm mos harro tu thuash prindrve q fmija nuk ka ngrn shum, kur ata t vijn ta marrin.

  Kur jan t mrzitur kur shkojn t fl enFol privatisht. I thuaj pse sht i mrzitur. Ndoshta ka frik nga errsira. Mundohu ti tregosh ndonj histori t kndshme. Nse problemet nuk ikin, duhet t lajmrosh prindrit.

  Kur sillen keq me fmijt e tuDuhet ti distancosh e t qetsosh situatn. Sigurisht duhet tia raportosh prindrve duke i thn besoj se duhet q ta dinit dhe jo me nj z sikur thot fmija jote sht kafsh. Pastaj fol me fmijn tnd duke i rekomanduar t rrij me fmij m t sjellshm.

  Kur ata t fl asin ashpr...Nuk ka t lutem dhe faleminderit? Nse brutalitetit t bezids, nuk je e vetme, studimet t ndryshme n bot tregojn se shumica e prindrve mendojn q sht shum e rndsishme n rritjen e fmijs, edukata. Nse nj fmij thot dika pa thn m par t lutem, shikoje n nj mnyr sikur nuk ke kuptuar gj dhe thuaji: T lutem mund ta krkosh me mirsjellje? Dhe nse ata nuk e bjn, nuk do marrin far kkrkoj? E ashpr apo e drjet? Gjithka varet nga niveli i edukats q ti pret (dhe meq sht shtpia jote, zbatohen rregullat e tua!).

  KinkaleriPRAKTIKE

 • 9Bashkjetoj me partnerin tim prej dy vjetsh e gjysm dhe kemi nj fmij 17-muajsh. Nuk jemi t martuar ligjrisht, por fmijs i njihet atsia. Shtpia ku ne jetojm sht n pronsi t partnerit tim. Edhe makina gjithashtu. Un bj nj pun part time dhe fi toj rreth 500 euro n muaj. Kurse ai, me punn e tij fi ton rreth 1000-1500 euro n muaj, por duke qen se n kompanin ku punon nuk ka nj kontrat ligjore dhe nuk i paguhen sigurimet, nuk ka asgj t deklaruar n shtet. Pr momentin n marrdhnien

  ton nuk ka asnj konfl ikt, por un dua t di, nse n nj t ardhme t afrt ose t largt ne ndahemi nga njri-tjetri, a arrin fmija im q t prfi toj pension nga ana e t atit pr rritjen e tij?

  Laureta, Tiran

  Zonj e nderuar!N rastin konkret, n qoft se do kishim nj divorc midis jush dhe bashkshortit tuaj, ai do ishte i detyruar t paguante pr djalin tuaj detyrimin ushqimor (detyrim pr ushqim) bazuar n nenin 192 t Kodit t Familjes. Bashkshortt jan ato subjekte, t cilat jan t

  LEGALpyesni juristin

  Qesh dhe vetm qesh

  DARJEL SINAJurist, pedagog n UET

  detyruara t paguajn kt lloj detyrimi ndaj fmijve t tyre. N rast se bashkshorti juaj nuk sht n gjendje q ta jap kt detyrim trsisht ose pjesrisht, ather ky detyrim i kalon trsisht ose pjesrisht personave q jan n radh t mpasshme (Neni 196 i Kodit t Familjes). Detyrimi pr ushqim vazhdon pr fmijn edhe n mosh madhore, kur ai ndjek shkolln e mesme ose t lart dhe konkretisht deri n moshn njzetepes vje (25).

  E qeshura t bn mir. Nuk sht vetm kshill gjyshesh. sht e provuar shkencrisht. E thon edhe psikologt

  far sht e qeshura Nj batut, nj sken komike dhe ja ku shprthen nj e qeshur, e cila sht nj masazh pr trupin. Kontraktimi i diafragms stimulon organet: mlin, shpretkn, stomakun, zorrn. Relakson muskujt dhe fytyrn, qafn, krahun, barkun. N tru hyn n veprim dopamina, nj enurotransmetues i aft t gjeneroj nj ndjenj knaqsie. Reagimet q ndjekin nj t qeshur t qetsojn, sepse euforia t rrit tensionin. Nj minut e qeshur sht e barabart me 45 minuta relaks.

  Qesh dhe largo dhimbjenPrej vitesh, avantazhet e t qeshurs njihen edhe n mjeksi.

  Flitet gjithnj e m shum pr nj t qeshur terapeutike. Hormonet q lirohen gjat procesit t t qeshurit qetsojn ndjesin e dhimbjes dhe na lirojn nga vuajtja. Sipas disa studiuesve, e qeshura vepron mbi sistemin imunitar. Sipas teorive t tyre, kur qeshim antikorpet e prmbajtur n pshtym rriten dhe na bjn m pak t prekshm nga infeksionet, si pr shembull nga ftohma. Shum studime, mes t cilave edhe ato t kryera n Universitetin e Maryland-it n Baltimor, kan treguar se sensi i humorit dhe e qeshura zvoglojn rreziqet e prekjes prej smundjeve kardiovaskulare, n veanti nga infarkti. N prgjithsi specialistt jan t gjith n nj mendje mbi faktin se e qeshura redukton stresin dhe tensionin. Q n antikitet mjekt rekomandonin 10 minuta qeshje n dit pr t ruajtur shndetin e mir. N fakt, ne qeshim

  vetm 60 sekonda n dit. Po ti sa minuta qesh?

  Funksioni social i t qeshurit Nuk ekziston asgj m ekspresive sesa e qeshura e nj kolegu apo nj t panjohure n rrug. Por n veanti, e qeshura sht nj minier informacioni, si pr t tjert si pr veten. Pr psikologt, sht thelbsore t dish t qeshsh me veten, pr t kujtuar se nuk mund t jesh prher perfekt. T qeshsh me gabimet e vetes t lejon t jesh m n form. Dhe t modelosh egon her pas here. Qeshim t gjith pr gjra t ndryshme n mnyra t ndryshme. Ka nga ata q shprthejn n t qeshura e nga ata q buzqeshin n heshtje: jan t gjith element q na tregojn shum mbi shijet dhe simpatit e secilit prej nesh. Humori i shndetshm gjeneron nj klim besimi dhe na lejon q t lirohemi nga tensionet.

 • 10 maj 2012

  KSHILLAT E GJYSHES

  Dietologia

  7

  ENKELEJDA FERROLLARI

  Frutat dhe perimet? Haji pa frik

  Na thuhet gjithmon q ushqimi ideal pr nj trup t rregullt jan frutat dhe perimet. Por a ka nj ku apo nj limit edhe prdorimi i tyre? far ndodh kur teprohet me konsumin e tyre? Pr shembull, na kan thn gjithmon mos ha shum qershi se te bien rend...

  Kemi thn gjithmon dhe do vazhdojm t themi q konsumimi i prditshm i frutave dhe zarzavateve na ndihmon pr t pasur nj trup me nj pesh t kontrolluar dhe t shndetshm. Frutat dhe zarzavatet jan ushqime t pasura me shum prbrs ushqyes: kan vitamina, kripra minerale, fi bra, uj dhe shum antioksidues. Studime t ndryshme kan treguar q personat q konsumojn sasi t konsiderueshme frutash dhe zarzavatesh jan m pak t rrezikuar t preken nga shum smundje si obeziteti, hipertensioni, smundje t zemrs, si dhe t shum tumoreve si ai i gojs, stomakut, zorrs s trash, mushkrive, etj. Konsumimi i nj sasie t mjaftueshme frutash dhe zarzavatesh konsiderohet si nj nga strategjit kryesore pr parandalimin e tumoreve pas lnies s vesit t duhanpirjes. Duhet t konsumojm t paktn 5 racione fruta dhe zarzavate n dit. Zarzavatet kan n prbrjen e tyre rreth 80 % pr qind uj ka i bn ato q t jen edhe pak kalorike. Duke qen t pasura me fi bra kan aftsi t mira ngopse, ka na ndihmon t ruajm edhe nj pesh t shndetshme. Konsumimi n sasi t konsiderueshme i zarzavateve duke qen edhe pak kalorike sjell vetm prfi time pozitive pr organizmin. Ndrkoh q duhet t jemi t kujdesshm me sasin e konsumit t frutave, t cilat kan edhe sasi t konsiderueshme t sheqerit fruktoz i cili i bn ato kalorike, dhe mund t ndikojn n shtimin e sasis s kalorive ditore t konsumuara. Vmendje t veant duhet ti kushtojm konsumit t frutave t thara si fi q t that, kumbulla, kajsi, rrush etj. Duke qen t thara, atyre u sht larguar uji dhe si pasoj jan m pak voluminoze, kan m pak aftsi ngopse dhe kan nj dendsi m t madhe prbrsish ushqyes dhe kryesisht t sheqerit. Konsumi i tyre duhet t llogaritet me kokrra sikur t ishin t freskta. N do vakt duhet t konsumojm 1 deri n 2 racione fruta dhe zarzavate. Nj diet e shndetshme dhe me kalori t kontrolluara do t ishte nj diet, e cila n vaktet e ndrmjetme t paradites dhe t pasdites do t kishte n prbrjen e saj nj racion fruta ose zarzavate.

  T shkrish peshkun Kur duhet t shkrish peshkun e saponxjerr nga frigoriferi, zhyte n qumsht, i cili thith aromn e keqe dhe kthen shijen origjinale. Nse do q t prshpejtosh kohn e shkrirjes, mos e vendos peshkun nn currilin ujit, por mbuloje me nj cop t lagur me uj e uthull.

  Pr t hequr yndyrn e teprtNse gatuan mish n grill, vendos n t nj cop buk, do t thith gjith yndyrn q rrjedh dhe do t eliminoj jo vetm ern e yndyrs, por do ta pengoj yndyrn dhe q t marr fl ak.

  Tigan pa njolla Pr t pastruar tigant, mjafton q ti frkoni me krip kuzhine t lagur me uthull.

  Pr t lar spinaqin Shto n ujin e larjes s spinaqit dy lug miell dhe lri pr dhjet minuta. Shplaji mir, derisa mielli t eliminohet plotsisht.

  Birr pr bimt Q bimt e apartamentit t shklqejn dhe t jen t shndetshme gjat gjith vitit, pastroji me nj tampon pambuku t zhytur n birr.

  Portokall kundr kallove E uditshme, por e vrtet: kallot mund t kurohen me lkurn e nj portokalli t vendosur mbi to. Fiksoje me nj ngjits dhe lre t veproj prgjat gjith nats. Mund t prsritet sa her q t kesh nevoj dhe nuk sjell asnj dm.

  Kinkaleri

  ferrollari@yahoo.com

  N kt rubrik do t gjesh t gjitha kshillat klasike t gjyshes pr t zgjidhur problemet e vogla t shtpis. Si pr shembull pastrimet n kuzhin, njollat e vshtira, duke prdorur metodat natyrale, tamam si bnin dikur gjyshet tona

 • 11

  Luleshtrydhe t gjelbra 1 en kuadrate prej qelqi, 30 gjethe rrushi me gjith krcej, 1 tubet ngjits vegjetal, 4 kupa me luleshtrydhe Ngjit me ngjitsin gjethet e rrushit nga brenda dhe nga jashtw ens s qelqit. Gjethet duhet t ngjiten me kok posht, n mnyr q bishtat t ngelen jasht, duke krijuar nj efekt dekorativ. Lre t thahet dhe n fund vendos n t luleshtrydhet.

  Margarita n korniz1 korniz e bardh me fund xhami, 1 sfungjer lulesh (e gjen n dyqanet e luleve), bar i gjelbr i shkputur me gjith dh, 1 cop plastmas, 5 deg kamomili, margaritaPasi t kesh veshur me plastmas fundin e qelqit t kornizs, vendos copat e barit dhe t dheut n t dy skajet e kornizs. N t dy skajet e tjera vendos copat e sfungjerit t lagura dhe t prera sipas forms. M pas vendos n sfungjer krcejt

  e margaritave n mnyr q t mbulohet i tri. N fund hidh uj.

  Buk dhe lule 1 buk e rrumbullakt, 1 thik me maj, 1 tas me diametr 12 cm, 1 cop plastmas, 1 tuf lulesh mos m harro Me thik grmo pjesn e siprme t buks, sa t krijosh hapsirn pr t future n t tasin. Me plastmas vish pjesn e brendshme t hapsirs dhe pastaj vendos tasin me uj dhe fut n t tufn e luleve mos m harro, n mnyr q t fshihet vrima.

  Tabaka e gjelbr vjollcash 1 tabaka druri 40x40 cm; 2 filxhan aji, 1 mbajtse sheqeri, 1 ajnik, 20 gjethe t freskta, pak myshk, 1 tubet ngjits vegjetal, disa tufa vjollcash, 2 tufa lule dhe gjethe luleshtrydhesh Ngjit gjethet e gjelbra dhe myshkun n tabaka. Shprnda lulet dhe gjethet npr vazot e msiprme dhe vendosi t gjitha mbi tabaka.

  nga duart e tua

  Nse jan diamante apo ca gur t thjesht me shklqim, kjo ska rndsi. Ne nuk mund t rrim pa koleksionuar bizhuteri rrzllitse pr t shndritur dhe personalizuar look-un ton. Ksaj radhe do tju propozojm si t krijosh nj pal syze-bizhu dhe t luash me dive, frymzuar nga koleksionet vjesht-dimr 2012-2013 t Dolce & Gabbana dhe Dsquared2.

  Materialet:Nj pal syze dielli, nj pal vth me gur, nj pal pinca dhe ngjits i nxeht.

  Si t veprosh Me an t pincave shkput nga vthi pjesn q shrben pr tu vendosur n vesh. Pastaj n brendsi t vthit piko pak ngjits dhe vendos me kujdes n pozicionin e caktuar tek syzet. Vepro n t njjtn mnyr edhe me vthin tjetr dhe ja nj pal syze fantastike pa shpenzuar asgj.

  Syzet q t bjn dive Fantazi pranverore

 • 12 maj 2012 13

  Kinkaleri

  Po, un jam GayPo far sht tradicionale sot n Shqipri? T masturbosh me pushtetin pr pr time t qarta nanciare? T shtrihesh si tapet prpara kpucve t politikanve q deri dje nuk i shqitej balta e prejardhjes? T bsh modernin duke nxjerr n parad blerjet e fundit rmato prpara serviseve edhe m rmato dhe duke ofenduar dhe shar njerzit q shijojn seksin n mnyrn e tyre? T hiqesh si i kulturuar, duke shkelur me kmb t drejtat e njeriut pr t cilat bn sikur t qan zemra kur ta do interesi.

  Prpara se t besoni n teorit konspirative q bluajn mendjet pjellore t tavolinave t Tirans duhet ta dini se gay, n Anglisht prvese homoseksual ka edhe nj kuptim t dyt q do t thot i/e qeshur, pra prdoret pr t prshkruar nj njeri si t lumtur, t gzuar. Pr fatin tim t mir kam qlluar natyr gay, edhe kur ambienti rrethonjs t bn pr t qar sa del nga dera e shtpis. Ndoshta muaji i lindjes prilli dhe rilindja e natyrs me pranvern kan ndikim n kt element t gzueshm t karakterit tim. Megjithat Maji ishte muaji i gay-ve dhe jo i njerzve t qeshur n Shqipri. Pr shkak t 17 Majit, dits ndrkombtare kundr homofobis vmendja e opinionit publik dhe prpunuesit t tij medies u prqendrua tek nj manifestim q fundoi me nj komunikim ambasadorsh me disa shoqata q mbrojn t drejtat e njeriut, prshi edhe t homoseksualve. Personalisht mendoj se duhet kurajo e madhe nga vajzat dhe djemt q kan mposhtur djajt e brendshm dhe t jashtm dhe t

  dalin publikisht me preferencat e tyre seksuale n nj vend si ky yni ku seksin e quajn ende si monopol t pushtetit. Ata q jan deklaruar si konservator s fundmi edhe mund t jen t till. lirimi i shoqris dhe hapja e saj ndaj tendencave dhe prirjeve hetero apo homoseksuale sht nj humbje e pafalshme e pushtetit t atyre q gnjejn veten se jan seksualisht trheqs sidomos n kushtet kur ata vendosin me k, ku dhe si t ken raporte intime. Kta nuk jan individ q kan ndonj seks appeal t jashtzakonshm, t paktn n dijenin time. Por jan indidvid me aftsi t spikatura pr ta prdorur sharmin e pushtetit politik, ekonomik, social pr t kryer marrdhnie seksuale me partner t ndryshm. N gjuhn popullore kjo kategori margjinalizohet si homoseksuale jo pr faktin se bn seks me t njjtn

  gjini, por se prdor mendjen dhe pushtetin n vend t organeve seksuale. Kta jan edhe t pandershm edhe jo kurajoz pr t shijuar t lir jetn e tyre private. Ato dhe ata homoseksual q kan zgjedhur t jetojn t lir me intimitetin e tyre pavarsisht se shoqria sht ende n nivele primitive dhe i konsideron si devijim t tradicionales. Po far sht tradicionale sot n Shqipri?T masturbosh me pushtetin pr pr time t qarta nanciare? T shtrihesh si tapet prpara kpucve t politikanve q deri dje nuk i shqitej balta e prejardhjes? T bsh modernin duke nxjerr n parad blerjet e fundit rmato prpara serviseve edhe m rmato dhe duke ofenduar dhe shar njerzit q shijojn seksin n mnyrn e tyre? T hiqesh si i kulturuar, duke shkelur me kmb t drejtat e njeriut pr t cilat bn sikur t qan zemra kur ta do interesi? Apo kur bn batuta banale pa pik shije pr homoseksualt n kuptimin zik t fjals? Po ata q praktikojn seksin e njjt virtualisht dhe mendrisht nga mngjesi n dark, n varsi t interesit t momentit dhe milionave t s nesrmes, si duhet ti quajm? Ndoshta, jan thjesht gay n kuptimin e dyt t fjals dhe nuk e din. Vetm se jan shtuar kaq shum s fundi sa ka ardhur koha q t llojm tua themi sa t padurueshme jan

  ngrdheshjet e tyre.

  ambienti rrethonjs t bn pr t

  Megjithat Maji ishte muaji i gay-

  homofobis vmendja e opinionit publik dhe prpunuesit t tij medies

  ambasadorsh me disa shoqata q mbrojn t drejtat e njeriut, prshi

  djemt q kan mposhtur djajt e brendshm dhe t jashtm dhe t

  njjtn ofenduar dhe shar njerzit q shijojn seksin n mnyrn e tyre? T hiqesh si i kulturuar, duke shkelur me kmb t drejtat e njeriut pr t cilat bn sikur t qan zemra kur ta do interesi? Apo kur bn batuta banale pa pik shije pr homoseksualt n kuptimin zik t fjals? Po ata q praktikojn seksin e njjt virtualisht dhe mendrisht nga mngjesi n dark, n varsi t interesit t momentit dhe milionave t s nesrmes, si duhet ti quajm? Ndoshta, jan thjesht gay n kuptimin e dyt t fjals dhe nuk e din. Vetm se jan shtuar kaq shum s fundi sa ka ardhur koha q t llojm tua themi sa t padurueshme jan

  ngrdheshjet e tyre. Princesha Jasmina ndryshe

 • 13

 • 14 janar 2012

  Pun Burrash

  22. Aksion apo komedi? Komedi

  23. Birr apo ver? Birr

  24. iPhone apo Blackberry? iPhone

  25. Tuksedo apo kostum t zi?

  Kostum t zi

  26. Lajme sportive apo debate

  sportive n studio? Debate

  sportive ne studio

  27. Pistachio apo kikirik? Pistachio

  28. Bulldog apo Pastor

  Gjerman? Pastor gjerman

  29. Hotmail apo Gmail? Gmail

  30. Harley apo Honda? Honda

  31. Laptop apo iPad? Laptop

  32. Sushi apo Thai? Thai

  33. Evrop apo SH.B.A? Evrop

  34. Plasma apo LCD? LCD

  35. Jazz apo rock? Rock

  36. ant apo thjesht portofol?Portofol

  37. Shah apo Bilardo? Bilardo

  38. DJ apo band live? DJ

  39. Ngjitje n mal apo not? Not

  40. Golf apo shall? Shall

  41. Shapka me gisht apo sandale

  lkure? Shapka me gisht

  ME SE MERRESH: GAZETARMOSHA: 30 VJECVENDLINDJA: TIRAN KU JETON: TIRANSTATUSI CIVIL:BEQAR

  Edvin Pei

  1. Kpuc apo atlete? Atlete

  2. Me lidhza apo pa lidhza?

  Pa lidhza

  3. Xhaket sportive me shum

  xhepa apo xhaket serioze?

  Sportive

  4. Prej kashmiri apo t leshta?

  Kashmiri

  5. Kapele sportive me streh

  apo berret? Kapele sportive

  6. Pranver apo vjesht?

  Pranver

  7. Diesel apo Hugo Boss? Diesel

  8. Halle Berry apo Selma

  Hayek? Selma Hayek

  9. E zez apo blu e errt? E zez

  10. Kostum sportiv apo kostum

  serioz? Kostum sportiv

  11. Kravat apo papijon? Kravat

  12. Stof me viza apo me crka?

  Stof me viza

  13. Dardh apo Dhrmi? Dhrmi

  14. Basketboll apo futboll? Futboll

  15. Ngjyra apo neutrale? Ngjyra

  16. Pica apo patate me pul t

  pjekur? Pica

  17. Rombe apo viza? Viza

  18. Pardesy apo pallto e lesht?

  Pardesy

  19. Pantallona me penca apo pa

  penca? Pantallona pa penca

  20. Fuoristrad apo makin

  sportive? Makin sportive

  21. T gatshme apo t qepura

  me porosi? T gatshme

 • 15

  Bardhezi

  Stacion i ri pr fashionistet Jan shtuar edhe dy dyqane t tjera n TEG, pr t prmbushur deri n fund etjen e fashionisteve. Furla dhe Misaki jan emrat e rinj, q sjellin modn e sezonit edhe n Tiran, duke e br t prekshme dshirn e famshme edhe cilsore - edhe e lir. Elona aushi, q administron rrjetin e dyqaneve Duty Free n Rinas, ka mbledhur n katin e siprm t TEG zonjat dhe zonjushat fashioniste, pr ti prezantuar me dy dyqanet e rinj me aksesor. Modelet e reja t antave dhe t bizhuterive jan prezantuar mbi nj pasarel t organizuar dhe dekoruar nga Geraldina Sposa, nga modele t veshur me t zeza, ku natyrisht q kan qen edhe m t dukshme pr syrin e t pranishmeve. Kto t fundit nuk e lan mangt pa e pasuruar gardrobn me nj aksesor t ri!

 • 16 maj 2012 17

  N Kopertin

  Foto StrakoshaKur Zbutet Nj burrnj Burr si ai. Q t gjith e Kan par si Kapitenin e pathyeshM t KoMBtares. nj Burr i Fort, Q Ka Luajtur prher ashpr. jo vetM n Fush. edhe n MeMaLiaj, Kur punonte n Minier. edhe n dashuri, Kur Fitonte vajZn Q duKej e Largt pr t gjith. vetM se Foto straKosha nuK sht dhe aQ i ngurt. Madje Kur FiLLon e FLet pr adin, djeMt, Kohn e KoM-Btares, di t jet shuM i But. edhe pse ndjen turp Kur Lott...

  nga iVA Tio

  FOTOT: LU LIMAKE- UP ARTIST: ELSA XHEMIREJA

  HAIR STYLIST: TURGAY KOCAMBIENTET: BAR RESTORANT JUVENILJA

 • 17

 • 18 maj 2012 19

  N KopertinN Kopertin

 • 19

  a disa polic q kur u kalon tek kmbt, ndrsa fl et n celular duke i dhn makins, nuk u bn prshtypje fare. Ka disa t tjer q ta bjn me shenj ta heqsh telefonin e disa m t rrall q t ndalojn menjher e fi llojn t fl asin pr masa ekstreme, gjoba t rnda apo heqje patente. Prpara nj polici t till ske t bsh, prvese t dorzosh dokumentet, duke u lutur nn z q gjoba t jet sa m e arsyeshme. Por fytyra e ngrysur nuk t l shum shpres, derisa befas shkrep nj buzqeshje: Ti qenke Iva Tio?! Po pse i v aq pak pik Foto Strakoshs? Po nuk i vure 10 ksaj radhe, kam pr t ta hequr fare patentn!.Po m bn qejfi n kot m duket, thot Foto Strakosha, kur e takoj nj dit m pas, pr t br intervistn. Ka t njjtn buzqeshje modeste, si n astet kur qndron prpara ne tre juristve pr t marr vlersimet dhe pikt, duke vn dorn n zemr pr t thn faleminderit, t njjtin gjest q e ka br me mijra her n shkallt e tejmbushura t stadiumeve, kur emri i tij thirrej n kor. N fakt ke t drejt, e ndiej q shum njerz m duan. Sigurisht edhe polict n rrug, aq m shum tani q m shohin do jav te Dancing.... Se mu desh mua ky sport, as vet nuk e kuptoj. Nuk sht aspak duke u llastuar, sepse nuk krkon konfi rmimin q msimi i krcimit pr t sht shum m i vshtir sesa i t tjerve: q n fi llim e kan pranuar t gjith q pr nj futbollist puna fi llon nga minusi. Ama e pranon q sht bukur t jet edhe njher n qendr t vmendjes, q ndodhet srish rrugve t Tirans, ku e njohin dhe e respektojn t gjith.

  T kishte munguar kjo vmendje?sht e ndryshme ksaj radhe. Nuk jam msuar t komentohem pr krcime. Pastaj e di q me gjith punn, me gjith prmirsimin nga java n jav, nuk do jem kurr krcimtar i mir. Kshtu sht gjith raca jon e futbollistve, kshtu ishte

  dhe italiani Christian Vieri kt vit, n edicionin italian t ktij spektakli. Gj q m shrbeu si shtys, q ta provoja dhe un.

  Pra, nuk je penduar...Jo, aspak, edhe pse gjith jetn krcimi kishte qen tabu pr mua. Vetm tani q e provoj knaqsin q t jep, po e kuptoj q paskam humbur shum nga jeta.

  Prve knaqsis s krcimit e spektaklit t bukur, a pret t t sjell dika kjo prvoj? Ndonj plan konkret n Tiran?Esht ende hert pr t folur pr disa plane q kam n Tiran... Pr momentin angazhimi im n Shqipri sht drejtimi i Kombtares U-19. Kishte ardhur momenti q gjith njohurit dhe prvojn time n futboll ta proja tek m t rinjt, prandaj dhe pranova t jem trajneri i ktij ekipi. M plqen ideja q po v dhe un nj gur themeli n futbollin shqiptar, por nga ana tjetr kjo m bri mjaft mir, sepse m bri q t frekuentoj edhe njher ambientet e futbollit.

  Kjo t kishte munguar m shum q pas lnies s futbollit?Nuk e ke iden se sa... Ka pasur momente shum t vshtira, kur mund t shkosh n stadium n mes t publikut dhe sheh fushn dhe e vetmja gj q mendon sht sikur t luaja!... Prandaj tani q gjendem si trajner ndjehem m mir.

  Ishte e vshtir ta merrje vendimin pr ta ln futbollin?E kisha menduar gjat kt dit, se kur do ta lija futbollin. Dhe e bra n vitin 2005, pak dit prpara se t mbushja dyzet vje. Ishte br kaq shum her ajo pyetja kur do ta lr futbollin Strakosha?, kishte munduar shum njerz dhe po aq m kishte vn dhe mua n dilem. Kisha menduar shpesh, nse kishte ardhur radha q tua lija vendin m t rinjve, derisa erdhi dita q dorzova dhe shiritin e kapitenit t skuadrs.

  k

 • 20 maj 2012 21

  N Kopertin

  Nj ceremoni prpara nj ndeshjeje kombtare, q uditrisht mbahet mend edhe nga m indiferentt ndaj futbollit, si un pr shembull... Aty i dhat fund karriers si futbollist?Luajta deri n fund t sezonit n kampionatin grek, si ishin detyrimet n kontrat.

  Megjithat, futbolli, si t gjitha sportet, apo edhe si baleti q po e njihni s fundmi, sht nj nga ato profesione q ka nj dat skadence m t hershme sesa profesionet e tjera. Dhe ku duhet t shklqesh patjetr, t jesh i pari. Shkakton ankth kjo gj?Jo vetm ankth... Por nuk sht situat kaq negative. Sepse nj presion i till t bn edhe m t prgjegjshm. Sidomos kur ke familje dhe do q t jesh shtylla e saj. Dhe un kam qen gjithmon krenar q kam qen shtylla e familjes sime.

  T bn t prgjegjshm q t mos dmtohesh? Duke par q familja jote varet nga trupi yt...Nuk jam dmtuar?! Ja ti numroj njher: kam nxjerr shpatulln, pastaj n Irland kam goditur rnd kokn. M nxorn nga fusha n minutn e shtat, ndrsa tifozt frshllenin... kisha n kok nj hematom t rnd dhe doktor Lluka Heqimi kmbngulte q nuk duhet t luaja pr katr muaj, kurse un vetm katr dit m pas luajta n Zvicr. Sot do doja ti krkoja t falur. Me pjekurin q kam tani, nuk do ta kisha br.Me pak fjal trupi yt paska qen nj makin lufte...Pooo, mund t quhet edhe kshtu... Por mua nuk m kan vrar kurr plagt e mia, aq sa m ka dhembur kur sht aksidentuar djali im. Isha prpara ndeshjes Shqipri Greqi, q zhvillohej n Kret, kur m merr ime shoqe n telefon nga Athina, pr t m thn q im bir, 9-vjear ishte rrzuar nga nj lartsi dhjet metr lartsi... Pr her t par n jet kam humbur logjikn, nuk isha n gjendje t vendosja duhej t bja. Mjeku, mik i familjes, m informonte vazhdimisht pr gjendjen shndetsore, ndrkoh q vendosa t luaja. Ende sot e ksaj dite nuk e di n gjendje shpirtrore isha

  gjat gjith ndeshjes, ku u mundm 1 me 0... Prpara se t futesha n fush, mjeku m kishte thn se djalit i kishin br skanerin dhe se pr fat nuk kishte asnj problem. Nse kishe pr t luajtur njher, tani duhet t luash dy her, edhe pr unin. Se ka shptuar nga rreziku. Zoti jo vetm ta shptoi unin, por si duket ti ke br vetm mir n jet dhe Zoti ta shprbleu me shptimin e djalit.

  Kur vjen puna te marrdhnia me Zotin, Foto Strakosha rrfen se ka qen gjithmon besimtar. Kjo pak ka t bj me kryqin e argjendt q mban n qaf, apo me vitet e kaluara n Greqi, sesa me traditn e familjes s tij, me gjyshen q e ka rritur, q edhe n ato vite, kur feja ishte e ndaluar dhe praktikimi i riteve dnohej me burg, nuk hezitonte t ngjyroste fshehurazi vezt e kuqe pr Pashk apo t ndizte fshehurazi qirinjt pr t nderuar shenjtort. N nj arkiv gazetash e fotografish (goxha t mangt, sepse ai nuk ka zakonin t ruaj do gj), m bn prshtypje nj fotografi, ku Foto Strakosha, n port para gjuajtjes s nj penalltie, sht duke br kryqin.

  Ortodoks i mir?Po, por kjo nuk ka fare lidhje me Greqin. Kt zakonin e kryqit e kam pasur edhe m prpara.

  Para viteve 90? Pse, mund t bje kryqin n port ather?E bja, por sigurisht jo hapur. Ktheja pak kurrizin dhe bja nj lvizje t leht me gishta, m shum me mend n fakt, q nuk dukej fare. Vetm nj her pata mendjelehtsin ta bja hapur. Ishim n Franc, n 89-n, un isha portier i Dinamos dhe luanim me Olimpikun e Marsejs... I bindur se nuk m shihte njeri, e bra kryqin hapur dhe as q m shkoi mendja se ndeshja po filmohej.

  Kur erdhm n Tiran, ndrsa prisnim q t vinte Hekuran Isai e t shihnim t gjith ndeshjen, nj miku im, q ishte i rndsishm n drejtimin e skuadrs, m thirri n zyr, kyi dern nga brenda dhe vuri videokasetn, ku dukej shum mir dhe kryqi q kisha br... Fal dashamirsis s tij, filmimi u manipulua dhe ai gjest u fshi, sepse do ishte shum e vshtir nse do ta shihte kt Hekri (kshtu i thrrisnim shkurt ministrit t Brendshm t asaj kohe). Sidomos pr nj si un.

  Si pr nj si ty?Pr nj si un me probleme biografie...

  probleme?Nga ato q kan pasur shum njerz n at koh, e q tani, njzet vjet m von nuk kan ndonj kuriozitet... Familja e tim eti u ua t jetonte n Memaliaj, ku linda un dhe m von punova edhe n minier... Kalimi tek Dinamo ishte nj fat i madh, ndonse bashk me t m ishte premtuar se do vazhdoja dhe shkolln e lart n Institutin e Fizkulturs. Por kjo nuk ndodhi. T tilla ishin koht ather.

  Ishte e vshtir puna n minier dhe jetesa n qytet t vogl si Memaliaj?Po ta krahasosh me kohn tani, po. Por ather ishte ndryshe. Isha shum i ri, luaja futboll, jetoja me futbollin. Kisha dhe Adin.

  Adi sht Adelina, gruaja e tij, q jeton n Athin dhe q kto jav ka ndaluar gjat n Tiran, pr ta ndjekur Foton si spektatore n nj nga lozhat e Dancing... apo pr tu bashkuar me grupin n festat apo n daljet n klubet e Tirans. Bie n sy nga larg pr trupin e gjat dhe fizikun perfekt. Pr zonjat, mosha nuk tregohet, por t kesh trupin e Adelins dhe t jesh 47 vje, duhet ta thuash me t madhe. Bn shum sport, thot shkurt Foto, kur e pyes pr formn perfekt t s shoqes, q ndonse nuk ka qen kurr sportiste, gjat gjith jets sht marr me sport pr t pasur fizikun e prkryer q ka sot. Kur lindi djalin e dyt dhe shtoi tridhjet kilogram, i thosha gjithmon me shaka se kaq e pat, se nuk do kishte m kurr trup t bukur. Dhe ajo m thoshte Ke pr ta par!.

  Nj presion i till t bn edhe m t prgjegjshm. Sidomos kur ke familje dhe do q t jesh shtylla e saj. Dhe un kam qen gjithmon krenar q kam qen shtylla e familjes sime

 • 21

  M kishte munduar gjithmon ajo pyetje, nse Adi ishte penduar apo jo, q la shkolln pr inxhinieri dhe erdhi t punonte rrobaqepse n Memaliaj vetm pr mua, por nuk e kisha pyetur kurr. Dhe n at studio televizive, kur mora prgjigjen, u preka shum q e kisha br t lumtur

 • 22 maj 2012 23

  N Kopertin

  Nuk e besoja q do kishte kaq shum vullnet,- tregon Foto duke qeshur.

  Kur jeni njohur bashk?Kemi qen n klas n tetvjeare.

  E kishe xhan q ather?E kisha edhe zili, kishte raste q m ngrinte edhe nervat. Sepse ajo ishte nxnsja m e mir e klass, ajo q merrte vetm dhjeta, kurse un isha uni arrakat, q nuk u prkushtohesha msimeve dhe msueset shpesh ankoheshin. U thoshin edhe prindrve q duhej ta lija futbollin, se ai do me merrte m qaf. Pra, sht nj nga ato historit tipike kur dy tipa t kundrt trhiqen.

  Kur u afruat?N kohn e gjimnazit, kur e pam q trheqja ishte reciproke.

  Dhe q ather jeni bashk?Po, me gjith ca vshtirsi q patm kur Adi nisi shkolln e lart, pr inxhinieri elektrike dhe un qndrova n Memaliaj dhe fillova pun n minier.

  Vshtirsit lidheshin me largsin?Jo vetm... N at koh un ndihesha m inferior, nuk doja q gruaja ime t ishte mbi mua. Ajo e ndjeu dhe vet kt, prandaj dhe la shkolln.

  La shkolln dhe u kthye nMemaliaj? Pr ty?Po. E la... Nuk e di nse ia kam justifikuar m pas....

  N fakt kt ai e di fare mir. Sepse ato dit, ndrsa bjm setin fotografik dhe intervistn, duke qen n qendr t vmendjes s publikut, Foto Strakosha ka qen i ftuar dhe n emisionin e pasdites n Vizion Plus. Ku n mes t biseds ndr studio, bashk me disa prshndetje miqsh, n ekran sht shfaqur dhe Adelina, q ndr t tjera ka thn se nuk i kishte mbetur peng asgj dhe se: Foto m ka dhuruar vitet m t lumtura t jets... Ndrsa Foto, pr habin e tij, ka ndjer ti dilnin lot nga syt. Si qava ashtu n studio...?! M preku shum ajo fjali e Adit, rrfen tre dit m pas, ndrsa jemi ulur n kafen e Hotel Grand pr intervistn.

  Po pse ka pr tu uditur ktu. Edhe burrat qajn...Por jo n studio televizioni. Jo un...

  N fakt e kam par q je i rezervuar prpara kamers. Pr shembull, i drgon puthje me dor Adelins kur del jasht kamers... Po ndodhi pra q t ra gjith ky sistem mbrojts dhe t doln lott n studio?Sepse Adelina tha at gj q un nuk kisha pasur kurr guximin ta pyesja. M kishte munduar gjithmon ajo pyetje, nse ajo ishte penduar apo jo, q la shkolln pr inxhinieri dhe erdhi t punonte rrobaqepse n Memaliaj vetm pr mua, por nuk e kisha pyetur kurr. Dhe n at studio televizive, kur mora prgjigjen, u preka shum q e kisha br t lumtur.

  Tani po e vazhduam dhe pak kt argument, do prlotem dhe un... E kalojm kt. Si vazhdoi historia? Jetuat t lumtur n Memaliaj pastaj n Tiran?Pak a shum kshtu, vetm se n Tiran, kur erdha t luaja me Dinamon, un isha vetm. Adi vijoi t jetonte n Memaliaj. Gjithsesi ishte koh e shkurtr, sepse n dhjetor n 90-s ikm bashk n Greqi. Prpara ksaj, kishim bashkjetuar n Memaliaj.

  Bashkjetuar? Para 90-s?Po, erdhi fare natyrshm. Prindrit e mi u shprnguln n Dhrmi dhe Adelina erdhi t jetonte n shtpin time.

  Po fmijt ku lindn?N tetor 91 n Greqi lindi Dhimitri dhe tre vjet m pas Tomasi.

  lloj babai je?Ka momente kur jam ndjer shum i afrt me ta, q i kam trajtuar si shok, por ka pasur raste q kam qen edhe i ashpr, pak a shum si ka qen im at

  me mua. Ndonse ai nuk ka dashur q un t merrem fare me sport.

  Ke qen i ashpr q t merren apo q t mos merren me sport?T them t drejtn, m ka plqyer q ata t merren me sport, por nuk kam dashur kurrsesi t bhen portier. Me t madhin ia dola mban, e binda t mos bhej portier.

  Pse? t keqe ka t jesh portier?Esht pozicioni m i keq n fush, m i vetmuari. Je vetm ti dhe disfata, ti dhe rrjeta. T duhet t kesh karakter t fort. Duhet t kesh stomak t fort. Duhet t bsh sakrifica t papara pr t arritur suksesin. N fund t fundit gabimi i portierit sht ai q rndon m shum.

  Portieri shahet m shum?Hahaha, kshtu i bie...

  Ke dgjuar t shara? T kan rnduar?T vrtetn? Vetm njra: kur m kan thn Kali i Trojs, ndrsa kam qen me fanelln e Kombtares kundr Greqis. Ndeshjet me Greqin kan qen m t tensionuarat, ktu cilsohesha greku, atje shqiptari... Kjo gjendje jo e mir prcillej dhe n familje, tek djemt, q shkonin n shkoll. Gjithsesi kan qen raste shum t pakta kto, q m kujtohen vetm tani q m pyet. T paprfillshme, po t krahasohen me t tjerat.

  Cilat t tjera?Ato t dashuris q kam marr. Jo vetm n stadium, por kudo. Prandaj jam kaq i qeshur, prandaj dukem kaq n paqe dhe kaq rehat... Sepse kam marr shum dashuri.

  T thash q n fillim, kur t tregova pr policin. Por nuk m besove. Sidomos tani, q emri Strakosha sht rikthyer.Kishte munguar ca vjet ky emr, ke t drejt. Por nuk sht rikthyer tamam, duro dhe pak dhe do ta shohsh.

  Do ma tregosh m n fund sht ky plan, ky projekt q do e rikthej dhe njher mbiemrin Strakosha?Strakosha po, por jo Foto. Bhet fjal pr dy djemt e mi. I vogli ndrkaq sht thirrur nga Roma... Ka ardhur koha q un t njihem si babai i Dhimitrit dhe i Tomasit.

  Adin e kisha edhe zili, por kishte raste q m ngrinte edhe nervat. Sepse ajo ishte nxnsja m e mir e klass, q merrte vetm dhjeta, kurse un isha uni arrakat, q nuk u prkushtohesha msimeve dhe msueset shpesh ankoheshin

 • 23

 • 24 maj 2012 25

  N Kopertin

  Nuk ka ndonj kalendar t caktuar sipas t cilit diskutimi pr t drejtat e homoseksualve t Shqipri t hapet e t mbyllet. Shpeshher jan shkaqet e jashtme ato q e nxisin. Si pr shembull deklarimi i par dhe i fundit nga nj personazh publik, Klodi i Big Brother q u ndoq nga nj diskutim i gjat n media, me pro e kundr madhe dhe me protesta (si thuhet t stisura, t financuara nga vet televizioni pr t rritur audiencn). Apo t nxitura dhe nga ndonj deklarat e kryeministrit, e br befas, ather kur nuk e pret kush, pr hartimin e ligjit pr njohjen e martesave gay (si thuhet, t stisura dhe kto pr ta hequr vmendjen nga diskutime politike apo nga kriza ekonomike)... Gjithsesi, prtej teorive konspirative, diskutimi pr t drejtat e e homoseksualve, pr diskriminimin e tyre her nxehet dhe her lihet pas dore. Kt vit, pr shkak dhe t nj provokimi mediatik nga shoqata Pro LGBT pr organizmin e nj parade gay n Tiran, mori m shum vmendje se mund t kishte ndodhur kurr m par. Nj ide e zgjuar e drejtuesit Kristi Pinderi, q me prvojn e mar kur ishte aktivist tek Mjaft di se si t provokoj dhe t bj gjith zhurmn mediatike. Pra edhe pse parad nuk pati, misioni i Pinderit sht kryer m s miri: zhurm pati! Zhurms nuk mund ti shptonim as ne t revists Madame. Edhe tundimit pr tu marr me kt shtje. Prtej historikeve, komenteve me pro e kundr t dalit hapur e t ndenjurit

  fshehur, prtej argumenteve nse komuniteti gay sht n t vrtet nj komunitet i diskriminuar, kemi gjetur dhe nj tjetr aleat n kt shtje. Nj t paprfshir kurr n kt debat, q nuk sht nj betej e homoseksualve por nj betj e t gjithve. Nj dshmitar t paanshm q t jet i mendimit se martesa apo t drejtat civile q ajo sjell sht nj e drejt e t gjith atyre q e lidhin jetn m dik tjetr, i fardo seksi qoft.E gjetm aleatin e krkuar tek Foto Strakosha, me nj histori dashurie me Adelinn q zgjat sa nj jet, q nga tetvjearja, martuar q n fillim t 90-s, tashm babai i dy djemve t rritur, ortodoks i mir nga tradita familjare dhe praktikant. Aktualisht sht nj nga konkurrentt e spektalit Dancing with the stars, personazhi yn i kopertins. Dhe ndrsa intervista zhvillohet n nj dit maji, kur ende nuk dihet nse do t ket apo jo nj parad gay n Tiran, natyrshm e pyesim edhe pr kt shtje. Pr t zbuluar nj histori si e gati gjith shqiptarve, mbushur me mosnjohje, paragjykime dhe s fundmi mirkuptim pr ta lejuar gjithsecilin ta jetoj jetn e vet si e dshiron.

  Si ka qen fmijria juaj? Lojrat dhe edukimi?Tradicional, si ai i t gjitha familjeve shqiptare. Ishim katr fmij, dy motra dhe dy vllezr, po kshtu edhe n familjen e Adelins. Motrat luanin me lodra vajzash, un dhe vllai shum harrakat, me lojra tipike mashkullore.

  Kur e zbulove se ekzistonte edhe homoseksualiteti?Shum shum von, kur shkova t jetoja n Greqi. N Shqipri, me prjashtim t batutave dhe shakave, pr kt tem nuk ishte folur kurr, nuk me kishte rn rasti t shihja dik q ishte homoseksual. As q mendohej kjo.

  Dhe kur pat nj t till?N fillim t viteve 90, nuk di ta them sakt. Mbaj mend q po udhtoja me tren dhe dikush aty filloi t m admironte... E kot ta them q reagimi im n at koh ishte shum brutal, gj pr t ciln nuk sht se ndihem shum krenar... Por ashtu ishim rritur. Tani gjrat kan ndryshuar.

  Ke ndryshuar dhe ti mendim?Sigurisht q po.

  Si i luftove paragjykimet?M ka ndihmuar jetesa jasht Shqipris, njohja me njerz t ndryshm, q nuk mendojn si ne. Por edhe televizioni dhe filmat, jo vetm ata q trajtojn kt tem por edhe ata q t shtyjn t reflektosh q t gjith njerzit duhet t ken t njjtat t drejta.

  Kjo nnkupton q je pro martesave gay?Jam pro ides q dy njerz q dy njerz q zgjedhin t jetojn bashk n nj shtpi, ti ken shtjet ligjore q kan t bjn me pasurin, shtpin, trashgimin t rregulluara me ligj. Nuk

  Nj aleat burrrorMes paragjyKiMeve t diKurshMe dhe Mendjes s hapur sot. Foto straKosha ndan disa MendiMe pr iFtet gay. Q duhej t Ken t drejtat e tyre... aMa Me disa KuFij... si sht puna e FMijve

  Dossier ajo & ajo dhe ai & ai

 • 25

  di nse kjo quhet apo jo martes, por jam i mendimit q nj ift homoseksual n kt rast duhet trajtuar si do ift tjetr. Por nga ana tjetr, shum ifte heteroseksuale zgjedhin bashkjetesn dhe nuk martohen kurr. Prandaj thjesht duhet t jen t lir t jetojn si t duan.

  Nj ift i till mund t birsoj fmij?Jo, n kt pik jam shum tradicional: n mendsin time familja prbhet nga dy prindr burr dhe grua dhe fmijt. Nuk mund ta mohoj q homoseksualt mund t jen gjithashtu prindr t prkushtuar, por ende nuk e perceptoj dot nj fmij t rritur me dy baballar apo me dy nna. sht kundr natyrs dhe krijimit.

  N ambientin tuaj, at t futbollit, keni koleg gay?N fakt nuk m ka ndodhur t njoh... Edhe mund t ket, por askush nuk ka dal hapur deri tani. Ndoshta sepse e njohin mentalitetin e futbollistve, q sht pak m burrror.

  mendoni kur shihni pr shembull nj aktor q del n shtyp pr t deklaruar q sht gay?M duket sikur ai vet zgjedh ta trajtoj veten ndryshe nga normalja. Asnj aktor tjetr nuk del t deklaroj un jam hetero. Gjithkush e jeton seksualitetin pr vete.

  Po paradat gay si ju duken?M duken folklorike... Nuk kan ndonj vler. sht njsoj sikur t bjn parad dhe iftet me burra e gra pr t treguar ne jemi heteroseksual. Pa t tilla parada, por thjesht duke jetuar si do ift tjetr, kjo shtje do dukej edhe m serioze, pa u br objekt barsoletash e ngacmimesh.

 • 26 maj 2012 27

  Stil arredimi

  Djema bni si un, tregoni q jeni gay: jetohet m mir

  U lirova nga nj pesh e madhe, m n fund jam i qet, madje tova dhe kampionatin. Anton Hysn sht i pari futbollist profesionist, q n marsin e vitit t shkuar deklaroi publikisht se ishte gay. Pr momentin, mbetet i vetmi. Dhe q t nesrmen e ftess s trainerit t Kombtares italiane, Cersare Prandelli pr t br coming out, 21 vjeari mbrojts i Utsiktens Bk, skuadr suedeze e kategoris s tret, rrfen se si kjo zgjedhje ia ka ndryshuar jetn n llim nuk ishte fare e leht, kujton ai, ndonjher nga shkallt e stadiumit m thrrisnin pedja, apo zonjza. Pastaj i thash vetes: pun e madhe, un jam n fush, ju jeni jasht saj, ju jeni thjesht t frustruar. Gjithsesi, bhet fjal vetm pr nj numr t ku zuar injorantsh.Po kolegt si e pritn?Mora vetm lvdata pr guximin q pata pr ta deklaruar dhe askush nuk e ndryshoi sjelljen ndaj meje: vazhdojm t prqafohemi pas do goli, bjm shaka edhe pr seksin, dalim bashk pas ndeshjeve....N astet e intimitetit n dhomat e zhveshjeve, nuk ke ndonj ndjenj turpi?Bj dushin lakuriq si gjith t tjert, pa frik apo droj se mos t tjert mendojn se un po vzhgoj trupat e tyre.

  Nuk ke qen kurr i diskriminuar?Jo, kurr dhe duhet nnvizuar fort kjo.Po jasht dhomave t zhveshjes, far ka ndryshuar pas deklarimit?Historia m solli ngjarje shum pozitive. M thirrn tek Lets Dance (spektakli suedez Dancing with the stars). U bra i fashmm pa e krkuar kt gj, por gjithsesi m mir, shpresoj t bhem model pr gjith sportistt e tjer gay.Po prindrit e tu, si reaguan?Im at Glenn, ish lojtar i Liverpulit dhe Fiorentins e mirkuptoi zgjedhjen time: pr t m mbshtetur q t mos kisha frik, n vitin 2007 mori pjes n paradn Gay Pride n Stokholm. Prindrit duhet t t ndihmojn.Suedia sht vend tolerant, n Itali nj deklarat e till do bnte shum zhurm.Ju keni Kishn, dhe nj kultur ca si antike... Un do kisha dashur shum t luaja n Itali, pr t tuar mbi paragjykimet.A mendon se ka shum futbollist gay?Shum, por vetm un para kurajn ta pranoja. Pr t gjith ata kam nj mesazh: mos kini frik t thoni se cilt jeni. E pastaj nj gay sportist sht shum mashkullor: sporti i bn trupat tan shum t bukur.

  Homofobia sht racizm. Duhet t impenjohemi t gjith pr nj kultur sportive q respekton individt n do manifestim t s vrtets dhe liris. Koht kan ndyshuar: shum shpejt ndoshta ndonj futbollist do t bj coming out.Cesare Prandelli, Trajnier i Kombtares Italiane n citimin e marr nga libri Kampioni i dashuruar.

  sht i pari (dhe i vetmi) futbollist q ka br coming out. anton hysn rrfen se si

  Nj futbollist gay mund t sjell bezdi duke qen se jemi gjithmon gjysm lakuriq. Nuk kam par kurr ndonj t till.

  E megjithat sht e vrtet q dhomat e zhveshjes jan plot me produkte bukurie: sidomos pr djemt me ngjyr.

  Fabio Cannavaro, futbollist

  Nuk do merrja kurr nj futbollist homoseksual. Edhe nse do ta kisha marr, do e largoja. N futboll qndrohet

  gjithmon lakuriq n dhomat e zhveshjes, nuk sht ambienti i duhur pr homoseksual.

  Luciano Moggi, ish drejtor i prgjithshm i Juventusit

  T bsh coming out? E pakshillueshme. N ambientin ton do gj q del nga e natyrshmja kthehet n bumerang. Nuk kam njohur kurr futbollist gay. Ose nuk e kam ditur nse

  kan qen t till.Marcello Lipp

  maj 2012

  Homofobia sht racizm. Duhet t impenjohemi t gjith pr nj kultur sportive q respekton individt n do

  manifestim t s vrtets dhe liris. Koht kan ndyshuar: shum shpejt ndoshta

  ndonj futbollist do t bj coming out.

  Cesare Prandelli, Trajnier i Kombtares

  Italiane n citimin e marr nga libri

  Kampioni i dashuruar.

  ndonj futbollist do t bj coming out.

  Cesare Prandelli, Trajnier i Kombtares

  Italiane n citimin e marr nga libri

  Kampioni i dashuruar.

  DOSSIER ajo & ajo dhe ai & ai

 • 27

  Ta shpallsh apo joHistorit q vijn nga arti

  Q nga koha kur ruppert everet shpalli se ishte gay, kan kaluar njzet vjet. por pak gjra kan ndryshuar. sepse nj aktor homoseksual n ekran nuk shihet dot duke u puthur me femra. por shenjat e mira po vijn andej nga nuk pritej. nga mbretria e bashkuar dhe teatri shekspirian. ku gjrat kan nisur t lvizin pr mir...

  Jo vetm shopping

 • 28 maj 2012 29

  NN shembulliN e mbretrorveEdhe pse ka nj brez t ri aktorsh gay, q jan mjaft popullor, nj studim i fundit i kryer nga shoqata e aktorve Equity, ka treguar se vetm 57 pr qind e tyre ka treguar se mund t flisnin hapur pr seksualitetin e tyre me agjentt. Nj e treta ka thn se kan prjetuar mbi kurriz homofobin n vendet e puns dhe se kto sulme kishin ardhur m s shumti nga aktort e tjer.

  N vitin 2006, aktori Chris New, q u lanua me filmin Weekend last year, u kshillua nga agjenti i tij q t mos deklaronte se ishte gay, edhe pse ndrkoh luante n shfaqjen e Martin Sherman-it Bent, q fliste pikrisht pr persekutimin e homoseksualve n Gjermanin Naziste. Tashm Equity ka br nj list aktorsh nga m t njohurit, pr ti prdorur n nj fushat q do mbshtes t gjith aktort gay q do duan t dalin hapur. Jo thjesht duke informuar, por si nj mbshtetje e vrtet pr ata q do duan t dalin hapur, apo n raste diskriminimi n pun, me asistenc ligjore. Anthony Sher, partneri civil i t cilit

  Kur Antony Sher nisi t luante me kompanin teatrore pioniere Gay Sweatshop n vitet 70, ai ia doli t mbetej i fshehur. T gjith kishim rn dakord q n fillim q do ta bnim dhe n t parat deklarata ishte thn q jo t gjith artistt ishin gay, prandaj nuk dihej se kush ishte dhe kush jo.Pastaj, ne mes t mes t viteve 80, ende nuk kisha dal ende hapur, sapo luajta n premiern britanike t Harvey Fierstein-it Torch Song Trilogy dhe ndrsa gjith kohs jepja intervista pr kt shfaqje t madhe gay, ku un ndihesha aq i fort pr nj arsye kaq specifike q nuk e tregoja ishte nj harxhim i pamas energjie. Por kjo ndodh kur fshihesh. Sher m n fund doli hapur n vitin 1990. I frymzuar nga shembulli i Ian McKellen dhe Simon Callow-it. Sot e ksaj dite, dy dekada m pas, shum aktor gay kan frik pr t folur hapur pr seksualitetin e tyre, nga frika se mos u dmtohet karriera.

  Gregory Doran, s fundmi sht emruar drejtor krijues n Royal Shakespeare Company, thot se n prgjithsi teatri britanik sht goxha i pjekur. Nuk mendoj se publikut i intereson aspak seksualiteti i aktorit. Megjithat, sipas tij, t qenit gay mbetet ende nj problem n televizion, sidomos n at q ai e quan Hollivudi homofob. Sipas tij, Hollivudi heziton tu jap role homoseksualsh aktorve gay, pr shkak t audiencs: Testet e audiencs bhen n shtresat e mesme, q jan shum konservatore, prandaj sipas t gjitha gjasave kta njerz nuk do t ndiheshin aspak mir nse do shihnin nj burr homoseksual n nj sken seksi me nj grua. Por bota po ndryshon, kshtu do ndryshoj dhe audienca.

  rasti rupert everettSophie Ward, nj nga t paktat femra aktore q e ka pranuar se sht lesbike, sht e mendimit se seksualiteti nuk do t jet m nj shtje vetm ather kur aktort gay t jen kaq zakonshm, sa t mos marrin mbi vete vmendje t veant. Aktort nuk duan q kjo t jet gjja e par q diskutohet sa her q flitet pr karriern e tyre. Por kjo do t mbetet nj shtje e hapur deri

  2

  1

  3

  4

  1. Antony Sher 2. Chris New 3. Sophie Ward 4. Rupert Everett

  Dossier Ajo & ajo dhe ai & ai

 • 29

  Jam rritur mes heteroseksualve, meqense jan t gjith heteroseksual, ja se nga kemi ardhur ne njerzit gay... nga ju heteroseksual!. Ellen DeGeneres mund te quhej pa frik pasaardhsja m e denj e poeteshs Safo: jo vetm q pranimi i homoseksualitetit nuk e ka dmtuar aspak karriern e saj, por prkundrazi, sht nj nga shembujt se si nj femr e till mund tia dal mban q krah kinemas t mbaj me sukses pr vite me radh nj show televiziv, t arrij t prezantoj ceremonin m glamour, at t mimeve Oscar, e veshur me kostum me pantallona e t lvdohet nga shtypi, t organizoj nj dasm ndrrash e t pozoj me gruan e saj Portia, t veshur me fustan prrallor... S fundmi, ishte e para q u rreshtua n krah t presidentit Obama, kur n ditt e para t majit u shpreh se do t punohej q martesat gay t njiheshin n t gjitha shtetet e SHBA s. Por jo t gjitha kan vizibilitetin e saj. Cynthia Nixon, e br e famshme n rolin e Mirands tek Sex and the City, e martuar gjithashtu me nj zonj, fare pak flet pr seksualitetin e saj. Pa qen ndonj aktiviste e flakt, pa luajtur as viktimn, ia ka dal t ndrtoj nj karrier e t marr shum mime prestigjoze. Larg ksaj buje ka qndraur dhe nj nga aktoret m legjendare t Hollivudit, Jodie Foster, e cila n vitin 2007 ia kushtoi suksesin e vet t dashurs Cydney Bernard, pas 14 vjetve lidhjeje t fsheht dhe fotografish t kapura me fmijt e saj. Ka folur, por duke prdorur gjithsesi nj loj fjalsh, si t bhet fjal pr ndonj shoqe t ngusht... Edhe pse asnj fotograf nuk e ka fotografuar njzet vitet e fundit me ndonj t fejuar zyrtar ose t dashurit, kush t doj ta besoj e kush jo q ajo sht gay. Ajo mbetet nj ikon e kinemas.

  n ditn kur t gjith t ndihen rehat kur t flitet pr t, deri ather kur t gjith t ken dal hapur.Sigurisht q nuk jan t gjith t t njjtin mendim. N vitin 2009, aktori Rupert Everett tha se deklarata q bri njzet vjet m pas, thjesht sa e dmtoi karriern e vet. Nuk do ta kshilloja kurr nj aktor t dal hapur, pr sa koh q ai mendon pr karriern. Pesdhjetvjeari, q edhe n filmin Martesa e mikut tim luan gjithashtu nj rol homoseksuali, e pranoi hapur seksualitetin e tij njezt vjet m par dhe pohon se q prej asaj kohe i jan besuar vetm role t dyta, prfshir ktu dhe filmin n fjal. Prandaj dhe i kshillon t rinjt q t mos ndjekin t njjtn rrug me t. Nuk sht dhe aq e kshillueshme t jesh i ndershm. Nuk sht aspak e thjesht. Nuk mund t jesh nj 25- vjear i deklaruar gay dhe t ndrtosh nj karrier t suksesshme n industrin britanike t filmit, as n at amerikane, as n at italiane. Gjrat nuk ecin dhe vjen nj pik kur do t t duhet ti biesh murit me kok. Mund t arrish ti mbash gjrat nn kontroll, mund t arrish tia dalsh pr njfar kohe, por sapo bn nj gabim, sapo hedh nj hap keq, t mbyllen t gjitha rrugt, prgjithmon. Por gjithsesi, Rupert Everett beson se sht i lumtur m shum sesa ata q e kan mbajtur seksualitetin t fshehur. Gjithsesi, gjasat jan q un t jem m i lumtur se t tjert. Mund t mos jem i pasur apo i suksesshm, por s paku jam i lir t jem vetvetja.

  Anthony Sher, kur vjen puna tek ky rast, ka nj tjetr mendim: M vjen keq pr rastin e tij, por nuk m duket se i ka ecur keq, ka nj karrier t mir, duke luajtur role t dyt dhe personazhe gay.N t njjtn linj me t sht dhe aktori tjetr Criss New, pr t cilin nuk i duhet vn homoseksualitetit t jetuar hapur faji pr do dshtim n karrier. N kt mnyr ai justifikon faktin q iu hoq roli i Jezu Krishtit n nj show televiziv amerikan, megjith dyshimet e shumta se kjo ishte br pr shkak t homoseksualitetit. Mund t ket me miliona arsye se prse ty nuk t jepet nj pun e caktuar, nuk mund tia vsh fajin pr gjithka homofobis.

  Pasardhset e Safos

  Ellen DeGeneres

  Jodie Foster

  Cynthia Nixon

 • 30 maj 2012 31

  Dossier N kokn e burrave

  NJ GAZETAR N MBROJTJE T HOMOSEKSUALVE. PARAGJYKI-MET N REDAKSI DHE MBSHTETJA E FAMILJES. ORGANIZIMI Q ERDHI NGA FACEBOOK-U DHE BETEJA E FITUAR ME MEDIAT

  Kristi Pinderi Kauza jon q po frymzon komunitetin

  Ka qen m shum se kurr i pranishm n media Kristi Pinderi muaj e fundit. Duke marr mbi vete krshri, paragjykim, sulme por edhe prkrahje. Me pak fjal, nj mision i prmbushur m s miri sipas tij. Sepse ajo pr t ciln ka m shum sesa do gj komuniteti gay n Shqipri, sht pikrisht vizibiliteti. Pastaj shtja e t drejts pr tu martuar, pr njohjen e martesave mes t njjtit seks t bra jasht, t gjitha kto i takojn nj momenti tjetr. Tani, dy dit pas aktiviteteve t 17 Majit, Kristi sht i knaqur me punn q ka br kto koh organizata q ai drejton. Dhe mund ta tregoj i qet gjith rrugn deri ktu.

  Organizata juaj sht e para pr t drejtat e komunitetit gay n Shqipri? Pro LGBT (T Bashkuar pro Kauzs LGBT) sht, n fakt, organizata q sht regjistruar zyrtarisht m von nga t tjerat n Shqipri, por themeluesit e saj (t moshs nga 22 deri n 32 vje)

  Kristi Pinderi, duke folur gjat ceremonis s pru-

  rimit t Ambasads Pink n Shqipri, fi nancuar nga

  Ambasada Hollandeza

  DOSSIER Ajo & ajo dhe ai & ai

 • 3131

  edhe pjestar t komunitetit edhe prkrahs t tyre, kan disa vite q mendojn dhe punojn underground pr kt kauz.

  Kush merrej m par me kt, le ta quajm kauz?Para tyre ka gjithashtu nj histori tjetr aktivizmi, q do ti shpjegoj m posht. Kam qen fmij kur Gay Albania, shoqata e par pr LGBT sht krijuar zyrtarisht n Shqipri. N vitet 90-t e m von, Grupi Shqiptar pr T Drejtat e Njeriut dhe organizata t tjera kan tentuar vazhdimisht t jen nj pik referimi pr komunitetin m t dukshm LGBT dhe ti ndihmojn ata. N vitin 2006 nj grusht njerzish miq t mi, themeluan organizatn GISH (Grupi pr Integrimin Shoqror). Pr shkak t komplekseve t mia personale preferoja mos dgjoja shum n fi llim rreth asaj organizate nga miqt e mi, t cilt do jav zhvillonin takime pr kt shtje, takime q i quanin me humor mbledhje si t komunistve (pr shkak t mnyrs underground t organizimit). Por mesa duket, procesi i pranimit t orientimit t ndryshm seksual apo identitetit gjinor sht nj proces q mund t zgjas gjithmon, ose mund t prfundoj shum shpejt dhe fl as pr proes jo vetm t komunitetit, por dhe t gjith t tjerve. Besoj ather, n 2006 u ndjeva shum rehat me kt kauz dhe nisa t frekuentoja edhe

  un takimet e GISH. Studiuam legjislacionin, bm nj studim thuajse 100 pr qind shkencor pr kurrikulat e shkollave.

  Dhe far zbuluat nga ky studim?Zbuluam, pr shembull, q n Fakultetin e Shkencave Sociale, pr t njjtt student, n 3 lnd t ndryshme, homoseksualizmi trajtohej n 3 mnyra t ndryshme, madje t kundrta me njra tjetrn. Diku konsiderohej si devijim, diku si sjellje e natyrshme, po aq e natyrshme si sjellja heteroseksuale, diku si fatkeqsi sociale, e diku si realitet social. Pr fat t keq, ather ne ishim vetm nj grup i vogl djemsh t rinj. Si e kuptova dhe m von, na mungonte energjia dhe frymzimi i vajzave, e ndoshta ishte edhe shum hert pr t punuar me komunitetin, kshtu q jeta e GISH ishte e shkurtr. Por jo motivimi i themeluesve t tyre. Me siguri, arsyeja pse ne ather nuk krijuam dot vizibilitet, ka t bj me faktin q shoqria ka qen aq shum shtypse sa n mendjet tona vrtitej gjithmon mendimi se n rast ekspozimi, ne t gjith do t humbnim gjithka.

  Ishte komuniteti q ndihej i paprfaqsuar, q ju krkoi ju, apo anasjelltas, ju q gjett nj kazus, ku nuk kishte aktivist?N vern e vitit 2009, un isha duke shkruar nj libr pr LGBT. Flija ditn dhe zgjohesha natn (libri ka prfunduar, sht redaktuar me dashamirsi nga shtpia botuese Scanderbeg, por nuk sht botuar akoma dhe nuk jam ende i sigurt se

  kur do vendos ta botoj). Punoja rreth orve 03 -07 t mngjesit pr t fjetur pastaj srish ditn, kur nj deklarat e kryeministrit Sali Berisha q ishte n favor t martesave mes s njjts gjini, m zgjoi nga gjumi i dits. N Facebook, munda t gjej nj grup kryesisht me vajza lezbike q kishin nisur t postonin poezi nga autor LGBT

  (gjja e par q m trhoqi), por q njkohsisht kishin nisur nj aktivizim t jashtzakonshm, duke inkurajuar komunitetin, duke ngritur moralin e mbi t gjitha duke edukuar njri-tjetrin prmes shkmbimit t informacioneve. Shkruanin nga profi le me emra t ndryshuar, por kishin gjetur nj kanal komunikimi. Dhe po prmes atij kanali kishin mundur t takoheshin e tu ishin pran njri tjetrit. I nisa nj mesazh njrs prej tyre dhe e takova

  Pr shkak t komplekseve t mia

  personale preferoja mos dgjoja shum n llim

  rreth asaj organizate nga miqt e mi, t cilt

  do jav zhvillonin takime pr kt shtje, takime q i quanin me humor mbledhje si t

  komunistve (pr shkak t mnyrs underground t

  organizimit)

  Drejtori i LGBT PRO Kristi Pinderi, duke

  shtitur me biciklete gjat nj aktiviteti

  me tem Pedalim Kundr Homofo-

  bis, organizuar nga Aleanca kundr

  Diskriminimit, n sheshin Nn Tereza

 • 32 maj 2012 33

  po at dit n nj kafe larg zhurmave. Ishte mosbesuese, por edhe kurioze pr t m njohur (si isha dhe un vet). Ishte shum e bukur... Pas 30 minutash (ende nuk e kishim fiksuar mir emrin e njri-tjetrit), shikojm n televizor nj reagim shum t ashpr kundr deklarats s Berishs nga ana e Kishs Katolike. Hapm laptopin dhe formuam menjher nj kundr-prgjigje. Aty pr aty hapm dhe nj adres emaili (q ekziston akoma) dhe at kundr-prgjigje ia nism t gjith gazetarve q njihnim (un, pr fat i njihja t gjith dhe u kisha kontaktet). Nuk kaluan as 10 minuta kur n televizione nissh t shfaqeshin titrat e tipit: Reagojn homoseksualt. Ai ishte fillimi i vizibilitetit t lvizjes LGBT n Shqipri. Ndrsa vajza pr t ciln po flas quhet Xheni Karaj. Ju m pyett nse ishte komuniteti vet q krkoi nj prfaqsim apo un q krkoja nj kauz t paprfaqsuar. Pyetja, nse m lejon ta komentoj para se ti prgjigjem direkt, ka indirekt lidhje edhe me nj mendsi q frymzohet nga energji negative sot e q sht pak a shum kjo: e bjn t gjith kt pr lek! Po ju prgjigjem: un e bj kt pun pr arsye thelbsisht personale, luftoj sepse besoj 100 pr qind te drejtsia e ksaj kauze dhe pr t mos e mohuar: jam pafund i lumtur me kt q po bjm. Por prap nuk iu prgjigjt pyetjes: Ishte komuniteti q ndihej i paprfaqsuar apo anasjelltas?Komuniteti sht aty, duke jetuar n frik, me siguri edhe duke u ndjer m i rrezikuar nga i gjith ky vizibilitet. Ne nuk presim t zhvillojm ndonj asamble me prfaqsues t t gjith komunitetit, q mund t jen mijra e qindra mijra e pastaj t zgjedhim se si do e avancojm kt kauz. Kjo nuk mund t ndodh. Por mund tju prshkruaj se si ndodhi pas atij takimi me Xhenin (dhe po, un kisha vite q vrisja mendjen se far mund t bhej pr kt kauz t paprfaqsuar).

  N shtpin e Mindy Michels dhe t Melissa Schraibman t martuara n SHBA, dhe nna t nj djali t vogl, takoheshim do t mart pr t gatuar lazanja dhe pr t menduar se far mund t bnim, q me ato vajza dhe me ata djem q njihnim t bheshim t gjith bashk dhe t fuqizonim njri tjetrin pr ta uar vet prpara kauzn. E nism me ngjitje posterash, t cilat i printonim fshehurazi n zyrat tona t puns, pastaj me organizimin e nj party do fundjav, ndrkoh q Facebook na ndihmonte shum pr t komunikuar me shum pjestar t komunitetit. Nisn t afroheshin nj e nga nj, me raste edhe ifte, derisa u krijua nj grup prej mbi 100 vetsh q ishin t gatshm t kontribuonin secili dhe secila sipas mundsis. Ky ishte proesi i formimit t Aleancs Kundr Diskriminimit, organizata q m shum se do organizat tjetr

  ka punuar me metoda grassroots direkt me komunitetin. At vit un ngela pa pun! Altin Hazizaj m ofroi mundsin t drejtoja zyrn e CRCA n Prishtin, propozim q e pranova me knaqsi. Pak muaj pas prvojs sime n Prishtin, CRCA e drejtuar nga Hazizaj do t niste nj projekt pr fuqizimin e kauzs LGBT dhe nga Prishtina, n mnyr t natyrshme u ktheva n Tiran pr t bashkdrejtuar at projekt, q sot quhet Ambasada PINK. Ishte shum inkurajues, ndonse pr hir t s vrtets, un vija nga nj prvoj n Lvizjen MJAFT! I msuar me reagime t shpejta, me protesta n rrug dhe me reagime q prgjithsisht sulmonin sistemin, ndrkoh q njerzit e tjer n PINK kishin vite q punonin pr t drejtat e njeriut bazuar n metodn ndryshojm sistemin, brenda vet sistemit. Nj metod

  Drejtori i LGBT PRO Kristi Pinderi, duke folur gjate eljes s Ekspozits Fotografike me titull Kukafshehti, te organizuar nga Aleanca Kundr Diskriminimit LGBT, n Tirana Ekspres, pran stacionit t trenit

 • 33

  q un nuk munda ta prthith si duhet, e q m shkaktonte momente moskuptimi me t tjert. Bashk me Erjonin, i cili sht nj ndr aktivistt m t prkushtuar n Shqipri pr kauzn LGBT, si dhe me nj grup t vogl n numr por t madh n zemr, u larguam nga PINK pr ta vazhduar betejn ton n form tjetr. Krijuam kshtu organizatn Pro LGBT. Ka marr prvojn e Aleancs, pr punn me komunitetin dhe prvojn e PINK pr punn me institucionet, por aty brenda ka dhe nj dimension, q ne besojm i shrben kauzs son: puna me median dhe me komunikimin. Kt vit ishim bashk me Aleancn n aktivitetet tona n kuadr t IDAHO dhe me siguri do t jemi bashk gjithmon pr hir t kauzs. Por ne synojm t ndrtojm nj burim mediatik pr t drejtat e njeriut, duke ndihmuar n krijimin e nj gazetarie q prfshin komunitetin vet, fillimisht prmes ndrtimit t nj portali lajmesh n shqip. N mnyr t koordinuar pastaj, do t mund ta ojm prpara kauzn LGBT n Shqipri.

  Jeni aktivist n fushn m t paragjykuar? Keni ndjer paragjykim dhe n rrethin e miqve apo familjarve?N gazetn Shekulli nisa t punoja pasi isha larguar nga PINK dhe tju them t drejtn isha vazhdimisht i kompleksuar nga ajo ide (kisha dhe prshtypjen q t paktn n versionin online, gazeta kishte qen vazhdimisht homofobe). M duhej t drejtoja nj grup prej 8 apo 9 gazetarsh dhe vazhdimisht m rrinte si ekan mbi kok ideja se ata, me t cilt do duhet t punoja m paragjykonin. E mora me sportivitet! Dalngadal t dyja palt u liruan. Por kuptova q sht shum mir ta tregosh

  historin tnde vet prpara se t tjert ta shndrrojn at n objekt thashethemesh. N familje ishte paksa m ndryshe. Ime m, gruaja m e fort n bot, tani sht komode me LGBT, sepse edhe ajo ka pasur nevoj pr at proesin e domosdoshm q, n fakt, do duhet ta kaprcejn t gjith njerzit e painformuar, sidomos ata q jan homofob. Esht nj ndr aktivistet m t flakta, por gjithmon me nj kmb te pedali i frenave. Esht grua e fort, me nj jet q e ka patur gjithmon kundr vetes, q m ka rritur me shum vshtirsi,

  por me dinjitet, q tani vuan nga probleme me shndetin, por preferon t ket nn kontroll me sukses jetn e vet, pa asnj limit dhe si gjithmon, ia arrin. sht nj inkurajim dhe bekim pr jetn time. Pjesa tjetr e familjes, pr fatin tim, sht gjithashtu prkrahse, diku m shum, diku m pak.

  Ndrsa shoqria, sidomos ajo e vjetr, nuk di pse mendoj q gjithmon e kan pritur nj angazhim t till nga ana ime.

  sht e vshtir t mblidhen persona publik rreth kauzs suaj?Jo. Esht m e vshtir t mblidhen njerz me argumenta t qndrueshm dhe serioz n kampin tjetr.

  Mund t quhen t suksesshme aktivitetet e 17 majit n Shqipri?Patjetr! Mbi t gjitha, frymzuese pr komunitetin.

  A sht i diskriminuar komuniteti gay tek ne. A keni shifra, raporte? Si sht Shqipria n krahasim me rajonin? Jemi duke punuar pr t publikuar nj raport t zgjeruar pr kt

  gj. Por duhet mirkuptuar fakti q t flassh pr LGBT, nuk sht njsoj si t flassh pr ish pronart, pr t papunt, apo pr invalidt, pensionistt, etj, gjithmon n kndvshtrimin e shifrave, statistikave, etj. Bhet fjal pr nj mit a prrall, t treguar prej t paktn dy mij vjetve, n version bardh e zi e n mnyr t gnjeshtrt, bhet fjal pr miliarda copza jete personale t prjetuara n fshehtsi. M beso: si mund t nxjerrim statistika nga histori t patreguara dashurie, t jetuara me intensitet t pabesueshm shpirtror n nj kontekst ekstremisht t pashpirt historik dhe shoqror?! Po ja q dhe statistikat duhen q ke me t! Kshtu q duhet t punojm pr ngritjen e nj infrastrukture t besueshme dhe funksionale, q komuniteti t raportoj pa frik me besimin q do raportim i munguar do t thot nj diskriminim m shum. Pr kt duhet edukim, informim dhe struktura shtetrore serioze, bashkpunuese dhe jo fasad. A sht larg n horizont martesa mes njerzve t t njjtit seks? Si do loboni pr ta arritur kt? Po martesat q bhen jasht, a kan fuqi ligjore n Shqipri?Nj ift gej q sht i martuar n nj nga vendet e huaja ku martesa apo format e tjera t bashkjetess apo partneritetit jan sanksionuar me ligj, pra nj ift i till kur vjen n Shqipri, shteti shqiptar e njeh si ift legal, pavarsisht se n Shqipri nuk ka nj ligj pr njohjen e martesave mes s njjts gjini. Nuk ju duket hipokrizi kjo? N Argjentin, fjala vjen, mund t shkosh si turist dhe pa patur nj leje-qndrimi apo pa patur shtetsi argjentinase, mund t martohesh, t pajisesh me nj ertifikat ligjore dhe t vish n Shqipri i apo e martuar! Dhe t njihesh ligjrisht ashtu. Ndonse ka nj paqartsi, n fakt, ligjore edhe pr kt shtje, por edhe pr shtje t tjera. Spo i prmend sepse do t konfuzohej shum publiku. H pr h, jemi n fazn e informimit dhe t edukimit.

  N gazetn Shekulli nisa t punoja

  pasi isha larguar nga PINK dhe tju them t

  drejtn isha vazhdimisht i kompleksuar nga ajo ide (kisha dhe prshtypjen

  q t paktn n versionin online, gazeta kishte qen vazhdimisht homofobe)si

  t komunistve (pr shkak t mnyrs underground

  t organizimit)

 • 34 maj 2012 35

  Arben Theodhosin mund ta shohsh shpesh n lagjen e ish-Bllokut, q ai n t vrtet preferon ta quaj lagja e vjetr. Paraditeve e thrret aty rutina e puns, q e drejton pr n atelien e tij mbi restorant Berlinin. Mbrmjet, pes nga shtat n jav, prsri i kalon andej rrotull, n lokalet ish-shtpi funksionarsh t lart, nj prej t cilve sht ish-shtpia e tij ose shtpia ku ka banuar me familjen gjat viteve q i ati,

  Koo Theodhosi, ish-antar i Byros Politike, ishte ministr i Industris dhe Minierave. Por jo tamam shtpia e tij, ama...Tani ai e thot me bindje at q gjat viteve t diktaturs, e pandrgjegjshmja e kishte kuptuar, prgjigjen e pyetjes q provokojn n mendjen e kujtdo, njerzit me fatin e tij, t lejuar e m pas t dbuar nga blloku i privilegjeve. Sepse t gjith e pyesin pr t njjtn

  gj, pr ndjesit q i ngjalln, kur u kthye nga internimi si dhe sot e ksaj dite, rrugicat ku ka ecur dhe kur ishin t ndaluara, ndrtesat q ua njeh nj m nj ish-banort, vet shtpia e shndrruar n nj nga baret m t njohura t asaj zone me emrin Charles. Dhe te prgjigja, piktori nuk shton shum ngjyra. Nuk m ngjall ndonj ndjesi t jashtzakonshme shtpia ku kam jetuar.

  Nga ArtA Ano

  I kthyeri...n lagjen e vjetr

  E kaluara E tij prEj Nj NjEriu q ka jEtuar N ish-Bllok E q m pas sht dBuar, vazhdoN ti iNtrigoj t gjith, EdhE taNi m shum sE 20 vjEt pas kthimit. por arBEN thEodhosi mE t shkuarN ka Nj marrd-hNiE NdryshE Nga ajo q hamNdEsohEt rNdom. dhE Nuk NdalEt t flas pr t N do BisEd. ai astEt m t forta i ka marr dhE i ka shfrytzuar. pr tu krijuar dhE pr t krijuar. para Botimit hypEr-BaBEl, pikturat E t cilit jaN t Ekspozuara N holliN E uNivErsitEtit EuropiaN t tiraNs, piktori flEt pr artiN, mkatiN, vuajtjEN dhE figurN E gruas. N Nj mNyr krEjt uNikE

  Art pamor

 • 35

  vinte qyteza e minatorve, pushkatimi i t atit, puna e rnd n minier...Arben Theodhosi nuk do t ndalet n kt pjes t jets, s cils duket sikur i largohet me t njjtn kmbngulje q pyetjet e kureshtarve duan ta kthejn atje, por n eset e tij, i gjen prgjigjet. Si tek Hyper-Babel, ku flet pr mkatin dhe llojin e mkatarit q ka qen n at koh. Kam prshtypjen se, gjat periudhs sime studentore, Diktatura Shqiptare e Proletariatit shklqente n planetin ton s bashku me mkatin. Masa e gjr popullore, e udhhequr nga partia-shtet me diktatorin n krye, mkatonte do dit, nga mngjesi gjer n dark, prkundrejt fes, prons, qytetaris dhe t drejtave njerzore. Mkati bhej edhe m i larmishm, pasi nj mas tjetr mkatonte ndrkoh kundrejt

  vet diktatorit, kundrejt partis-shtet dhe popullit revolucionar. Kjo mas konsiderohej pakic dhe kta njerz ndshkoheshin rnd, sa her q mkati kryhej hapur dhe prbnte rrezik pr shtetin. Varianti i tret ishin mkatart e privilegjuar, antart e familjeve t pushtetshme, ndaj t cilve shteti mbyllte syt pr sa koh q mkati konsiderohej i tolerueshm dhe nuk rrezikonte sistemin. I favorizuar nga toleranca e prkohshme, un bja pjes n variantin e tret, pra mkatoja me lehtsi, duke frekuentuar artin e ndaluar, librin, muzikn apo ndonj fenomen tjetr t ndaluarNdr ngjarjet mbreslnse t asaj periudhe, mund t veoj ktu fjalt e tim eti, kur tolerancs dhe pushtetit t tij po u vinte fundi. Pak koh prpara ndshkimit t tij nga Miqt e Ngusht

  Ne thell-thell e dinim q ato nuk ishin shtpit tona. Ishte nj shtpi q tim eti ia kishin dhn. Shtpia e tij ishte n Kor. I ati i vet (nga nj familje e ngritur e Kors) e kishte drguar n Paris pr t studiuar, pr tu br kimist, e pr tu rikthyer n Kor. Por pastaj ngjarjet rodhn ndryshe, idealet e intelektualit t ri nga Kora bn q ai t prfshihej n strukturat e shtetit t athershm, deri sa...n vitin 1975 gjithka do prmbysej pr familjen Theodhosi dhe vet studentin e Pikturs n Akademin e Arteve, q gjer n at koh jetonte n Paris duke jetuar n Tiran, me librat e autorve t ndaluar n bibliotek, shtpi pushimi n bregdet, nj studio me nudo npr mure, me nj shoqri t zgjedhur sipas qejfit, flok t gjata e xhinse, sigurisht fal edhe babait liberal. Pas ktij viti, do

  Nuk sht aspak problem nse

  statuetat paleolitike me brezin pelvik dhe gjoksin e

  ekzagjeruar mund t mos jen edhe aq t bukura pr subjektin

  postmodern; topmodelet e thata postmoderne do ti

  shkaktonin t njjtn keqardhje subjektit

  paleolitik

 • 36 maj 2012 37

  t Diktaturs, ai vizitoi atelien e artit tim t padenj dhe m ofroi kshilln e fundit atrore: Gjykohe vet si t duash, por ritualet e tua nuk i shkojn mjedisit ku jeton. Kisha dgjuar dhe lexuar mbi rolin e arteve si rituale mkatare n situata t caktuara historike, por vetm kaq. At dit t shnuar, vshtrimi i preokupur prindror m zgjoi pr her t par knaqsin mkatare t artistit q funksionon. M pas, n qytetin e minatorve nuk do t ishte m i privilegjuar, por do kryente me artin mkate t pandshkuara, sa koh pikturonte vetm pr vete. Kur erdhi srish n Tiran n vitin 1990, gati 15 vjet m von, solli rreth 40 punime prgjithsisht n karbon sepse ky ishte shum m i lir krahasuar me vajrat, por sot nuk ka asnj nga pikturat e asaj kohe. Jan t shprndara t gjitha npr bot. Mua m plqen t mendoj q dhe kur nuk i kam m pikturat, kudo ku jan, ato mbeten t miat. Nuk sht njeri i nostalgjive, as pre e leht e rrjetave t kujtimeve t s shkuars, nuk ka kthyer rrugn as ditn e par kur pas 15 vitesh, shkeli prsri lagjen e vjetr, nuk shijon as sot m pak se t tjert, me m pak kujtes se ai

  pr shkak t rrethanave apo moshs, jetn e mbl q konsumohet npr vargun e bareve t asaj lagjeje. Sepse kshtu sht i gatuar. Sepse ka nj lidhje pasionante me lirin, shumrrathshe, gj q n fakt i mohon at knaqsin e mkatimit me an t artit sot, kur vshtir q dika t quhet e ndaluar dhe mkatare. Ende flitet pr mkat, por tashm n nj sistem shum m t madh, universal, me pika t tjera referimi. Pasi mkatojm nj her t vetme, ne dim q mkatuam dhe n mnyr mkatuam. Pasi mkatojm mijra her dhe n mijra forma, athere na lind pyetja: t jet vall mkati, sfid ndaj kufijve t vetes

  dhe Universit? N kt pik, ne nuk hetojm m brenda vetes individin e rastit, por njeriun n prgjithsi, njeriun n esenc si nj Aksis Mundi i prkryer me t gjith gjenin, egoizmin dhe odisen e tij mbarhistorike; hetojm vizionarin e lasht t Shiva-Natarajas dhe fizikanin modern t grimcs tek skicojn s bashku vallen Kozmike t krijimit dhe shkatrrimit; hetojm ndrtuesin e zigurateve n Babel, t piramidave n Egjipt dhe t kullave Petronas n Kuala Lumpurin modern. N kt pik, ne hetojm realitetet e panjohura t transhendencs dhe imanencs s nj Universi ku ndihemi thellsisht t prfshir, t prfshir n energji, n materie, n Forma dhe n rituale q sfidojn, shkatrrojn dhe krijojn kufij pambarim. N kt pik, nuk ka m rndsi nse ne i synojm lartsit pr ta rivalizuar apo mikpritur Qiellin. Me vshtrimin e mkatarit t pamkat, vetm n kt pik ne adhurojm pemn e ndaluar dhe jemi t sigurt pr amshimin . Kshtu shkruan n veprn e tij t fundit Hyper-Babel, q vjen pas Rievokim Sfid ndaj Kufijve, N Gjurmt e s Ndryshmes, N Stacionin e Shtat (q do t thot shtat ateliet q ka

  Pak koh prpara ndshkimit t tij nga Miqt e

  Ngusht t Diktaturs, im at vizitoi atelien e artit

  tim t padenj dhe m ofroi kshilln e fundit atrore: Gjykohe vet si t duash,

  por ritualet e tua nuk i shkojn mjedisit ku

  jeton

  Art pamor

 • 37

  ndryshuar n lagje t ndryshme t Tirans, pas rikthimit n Tiran) dhe Ahriman. Jan disa botime tipike q prmbledhin pikturat e nj periudhe dhe nj tekst disafaqsh. Aktualisht Hyper-Babel sht n at fazn delikate, kur teksti sht shkruar, por ende nuk ka nisur prkthimi n anglisht. Pikturat prej disa javsh jan t ekspozuara n hollin e Universitetit Europian t Tirans, me t cilin autori e ka nisur bashkpunimin prej disa vitesh, por prkthyesja ende nuk ka ardhur nga SHBA. Kt her tekstet e tij, t frymzuara nga e kaluara apo prjetime t astit, arti i vjetr, mitologjia perse e indiane, ku ai fokusohet shpesh, pr rndsin q mitologjia, n prgjithsi, ka pr artin, do prkthehen nga nj profesoresh amerikane e Southern Georgia University, universitet ku jan przgjedhur dy botimet e fundit t autorit si program n degn e psikologjis. Arti i Lir, ose ndryshe Arti i Madh, me t cilin Theodhosi sht njohur m mir pas kthimit, ndonjher rrjedh nga kornizat e tablove, jo si nj paprsosmri, por si nj nevoj e herpashershme pr ti plotsuar ato me fjal.Un nuk u vendos diitura pikturave. Teksti sht si diitura prmbledhse e periudhs q i kam realizuar, ndjesit, prjetimet e mia. Por nuk mendon t shkruaj ndonjher n nj gjini t gjat, eset jan tablo me prmasat e duhura pr artin e tij n fjal. Sepse dihet, do artist zgjedh forma t caktuara pr tu shprehur, ka motivet dhe detajet q e karakterizojn ...Dhe meq po flasim pr nj piktor, t tijat jan sigurisht trajta vizuale, si kullat pr shembull, kto simbole transhendence n pikturat e fundit t Hyper-Babel, trajtat femrore, shum shpesh n qendr t tablove, disa her t shkrira me formn e strlasht t amfors, apo portretet...Dhe do tablo mbart nj shpjegim sa universal aq dhe tipik. Imazhi i femrs mbetet imazhi m intrigues q shoqron subjektin krijues prej statuetave-Venus paleolitike drejt larmis konsumeriste postmoderne. Nuk sht aspak problem nse statuetat paleolitike me brezin pelvik dhe gjoksin e ekzagjeruar mund t mos jen edhe aq t bukura pr subjektin postmodern; topmodelet e thata postmoderne do ti shkaktonin t njjtn keqardhje subjektit paleolitik. Themelin e ktyre shijeve t

  ndryshueshme ne e krkojm n idet e mbijetess, n idet e pjelloris ose n n kanunet e rafinuara estetike. Kto ide ne nuk i perceptojm, por argumenti i gruas s bukur mbetet shembulli tipik i debatit filozofik mbi t Bukurn. Sipas ktij shembulli: Ne perceptojm gruan e bukur, por jo Iden apo Formn e s Bukurs n vetvete. sht krejt normale: duke qn t rrethuar nga nj Univers i paperceptueshm n nivelet e tij m t shumta, ajo q na trmb sht nse kto nivele do t ishin inekzistente! E quajm shpirt njerzor at ka sht m e rndsishme pr ekzistencn ton, por rrall her jemi konsekuent n besimin e ksaj ekzistence. Mendojm se kemi kuptuar thelbin e gruas s bukur, pasi e kemi par, prekur dhe renditur at n larmin marramendse t bukurive t perceptuara - nj larmi q mund t shumfiohet nse shfrytzojm shqisat e insekteve apo zgjatimet elektronike dhe rrall her kujtohemi q nuk jemi insekte apo zgjatime elektronike, por mbarts t shpirtit njerzor, i cili dashuron dhe krijon vepra arti q nuk jan as gruaja e bukur, as kopja e gruas s bukur, por q tregojn n thelb se gruaja sht e bukur.Dika q Arbeni e ka treguar nprmjet pikturs q n studion e tij private n oborrin e shtpis n ish-Bllok, n vitet 70, e vazhdon ta rrfej mbi telajo, por tanim pa peshn e mbl t mkatit. Madje sot, jo vetm mes personazheve t atelies s tij nuk banon ndroja pr ti

  nxjerr jasht studios, po ato jan t destinuara pr kt fat. Sepse edhe kur dalin jasht atelies, edhe kur blihen, edhe kur dhurohen, si ka br Henri ili, i cili gjat ceremonis s hapjes s ekspozits n UET, tha se ia ka dhuruar nj piktur Edi Rams pr dasmn me Linda Ramn dhe nj Behgjet Pacollit, ish-presidentit t Kosovs pr ditlindje, edhe kur shkojn larg...ato mbeten t tijat. Arbeni nuk jeton me t shkuarn, e sidomos nuk jeton pr t. Ashtu si u soll q n fillim me shtpin n ish-bllok, ai po aq mir di ta kontrolloj gjith vuajtjen e s shkuars. Madje vuajtjen at q budistt e quajn Dukkha, e konsideron, sipas filozofis indiane ku ai beson, nj element t vyer n procesin e individualizimit, t vetkrijimit t personalitetit. Por ama vuajtjen duhet t dish ta shfrytozosh. Dhe mendoj se e kam br. Dy kan qen momentet q m kan ndikuar m shum, po q un kam ditur ti prdor, ikja nga Tirana dhe...kthimi n Tiran. Pas ktij asti, ai mbetet i kthyeri...Sepse e kaluara mbetet, qoft dhe kundr dshirs s tij, nj nga elementt q i trheq m shum t tjert. Sa pr at vet, ai sht nj i kthyer, q se kthen kokn pas me nostalgji. Lagja e vjetr ka nj variant t ri plotsisht t shfrytzueshm. Atelieja, sot sht e tija m shum se shtpia e dikurshme dhe nuk i duhen privilegje me afat, pr t br art.

  Piktura t Theodhosit t ekspozuara n hollin e UET

 • 38 maj 2012 39

  Jo vetm shopping

  Nj miss n auditorKa vetm paK jav q sht shpallur si m e buKura vajz e Durrsit. sht missi m i ri q Ka t siguruar pjesmarrjen n KonKursin e raDhs t miss albania-s. sapo Ka shKelur me majn e Kmbs n botn e vajzave t njohura. Dhe shum shpejt imazhi saj Do t liDhet ngushtsisht me universitetin evropian t tirans. pse? Daniela pajaziti na e rrfen nga Klaudeta SKnderaSi

  foto: armand Sallabanda

  Koha e publicitetit

 • 39

  As takat e larta mbi 12 centimetra, as veshja seksi q i nxjerr n pah linjat perfekte, as flokt e gjat n ngjyr lajthie t pjekur, as lkura e porcelant dhe as njqindetetdhjet e pes centimetra gjatsi nuk i japin siguri. Para aparatit sht e ndrojtur. Kundrejt vshtrimeve t njerzve q ecin mbi trotuar n at paradite t nxeht maji, akoma m shum. Jan aq t pakt ata q kalojn indiferent pran saj. Vshtir se mund ti shptojn tundimit pr t hedhur ndonj vshtrim vjedhurazi ndaj vajzs s bukur q pozon n shkallt e universitetit. Kurse ata m t guximshmit nuk prtojn aspak t nxjerrin celulart dhe t shkrepin ndonj foto. Pamje t tilla nuk t rastis ti shohsh prdit. Dhe t gjitha kto mjaftojn q Daniela t kontraktohet edhe m shum. T buzqesh pak me zor dhe t mos ndihet aspak e lirshme, teksa i duhet t bj rolin e modeles. Por gjithka sht e pritshme. Asnj nga ne nuk pret q ajo t jet profesionistja q e ha t gjall aparatin fotografik. Jo vetm sepse sht ende e vogl, vetm 17 vje, por sepse kurora e Miss Durrsit, q ka vetm pak muaj q i sht vendosur mbi krye, nuk ia ka mprehur ende shqisat prej personazhi t njohur. Ajo nuk sht msuar ende me tiparet e reja q i duhet t vesh tani q sht nj miss. Nuk ka br ende paqe me pasqyrn teksa e sheh veten t grimuar me penel e buzkuq t flakt, e as me fustanet seksi ngjitur pas trupit. Do ndihej sigurisht m mir me xhinset e atletet q vesh do mngjes n shkoll dhe nj grusht uj mbi lkurn e pastr, pa i shtuar asgj m shum nga arsenali i lapsave e buzkuqve, kremrave dhe pudrave q vajzat mbajn npr anta. Vetm se nuk ka aspak ndr mend t bj naze e as t refuzoj gjithka q i solli konkursi i bukuris, ku ajo u kurorzua si m e bukura vajz e Durrsit. Kjo e tanishmja sht thjesht nj moment kalimtar, derisa ajo t msohet me shikimet e njerzve teksa ecn rrugve t Durrsit, me prshndetjet prej t panjohurve, me intervistat q kan filluar ti krkojn gazeta t ndryshme apo me shrbimet fotografike, si ishte ky q realizuam pr revistn Madame.

 • 40 maj 2012 41

  Q kur vendosi ti futej asaj gare mes t bukurash, donte t fitonte me do kusht. Jo pr ti treguar gjith dynjas se ishte e bukur. Kjo nuk krkon nj vul pr tu vrtetuar. Por sepse Miss Durrsi do t ishte vetm hapi i par prej nga do ti duhet t kaloj pr t arritur aty ku do. Ku? ndrra ime m e madhe sht q t bhem modele. Dhe kam bindjen se do ta realizoj. S shpejti do t konkurroj edhe tek Miss Albania dhe shpresoj se nga ky konkurs mund t m vij ndonj ofert pr tu vlersuar. Nse do m jepej ndonj mundsi edhe pr t prekur botn e televizionit, nuk do t thosha jo. Ndrkaq oferta e par sapo i ka mbrritur. Ajo nuk ka lidhje as me modelingun e aq m pak me televizionin. Ama Daniela e ka vlersuar gjithaq. Sepse me gjith paragjykimet q ndjekin sot e gjith ditn vajzat e bukura, ajo plqen q llogarit ti bj me qetsi dhe t vlersoj at q i intereson m shum. Nj burs nga Universiteti Evropian i Tirans i intereson. Dhe shum madje. Sepse n ndrrat e saj prej 17-vjeareje nuk ka vetm pasarela mode, taka t larta dhe veshje t bukura. Ka edhe plane t tjera q lidhen sidomos me shkolln. Shum shpejt mbaron gjimnazin dhe planet pr shkolln e lart kan filluar t kristalizohen. E tani q UET i ka ofruar nj burs, pr Danieln gjithka do t jet shum m e thjesht. N shkoll kam rezultate shum t mira. Nuk kam vendosur ende se cila do t jet dega ku un do t studioj, por sigurisht q do ta mendoj me qetsi. Do t jet profesioni im i ardhshm dhe un do t investoj fort pr t ardhmen time. Pr momentin jam duke menduar drejtsin. Por ende nuk jam shum e sigurt. Deri m tani di vetm kaq, q vitin tjetr ajo do t jet nj studente m shum n auditoret e UET-s. Dhe jo vetm kaq. Sapo ka marr edhe nj tjetr lajm t mir. Do t jet edhe imazh i universitetit. Gj q prkthehet me m shum foto, xhirime apo spote publicitare. Me m shum shfaqje n ekran e rrjedhimisht me m shum njohje. Por deri ather do ket kaluar edhe pak m shum koh. Dhe Daniela Pajaziti, miss-i m i ri i Durrsit do t jet msuar edhe me aparatin, edhe me vshtrimet plot kureshti t kalimtarve, edhe me t qenit e njohur. Dhuratn e par ia bri kurora e bukuris. T dytn UET-i.

  Daniela Pajaziti, miss-i m i ri i shpallur, nuk sht e vetmja q ka prfituar nj burs nga UET. Sipas zv. rektores Nevila Xhindi, UET ka promovuar do vit edhe t rinj q kan spikatur n fusha t ndryshme t jets, duke br kshtu edhe mjaft student VIP pjes t tij. Po far do t ofrohet gjat vitit t ri akademik pr kta t rinj? UET ka shum prioritet bursat VIP dhe ato t talenteve. sht knaqsi t kesh n universitet sportist t mir, kngtar t mir, muzikant, futbollist, balerin, sepse nesr ata mund t prbjn imazhin e UET-it. Ata q jan aktualisht n UET e kan ndjer se sa t nderuar dhe t prfshir jan n jetn studentore dhe sa shum UET bashkpunon me ta jo vetm sot q ata jan n bankat e shkolls, por edhe kur largohen prej saj, pasi jan pjes e ALUMNI-t. Sivjet, n pesvjetorin e themelimit t tij, UET do t ndaj edhe bursa speciale pr disa student q jan krenaria e ktij universiteti, q jan rritur akademikisht bashk me t, por kjo do t jet nj surpriz q do t zbulohet n ceremonin e 5-vjetorit, q do t zhvillohet s shpejti.

  Nj kumbar si UET

  Koha e publicitetit

 • 41

  e transformuar trsisht, nga vajza sportive me piercing, n nj zonjush KlasiKe me bizhuteri gjith gur e perla. por sht thjesht nj nDryshim i prKohshm. sa pr t realizuar nj reKlam, q e vulos si imazhin e nj Dyqani

  nga Klaudeta SKnderaSi foto: anjeza dyrmishi

  Nj Jeri tjetrAjo nuk e kishte menduar as vet se do ti dilte ndonjher prball pasqyrs ashtu: e veshur me t bardha, me flok t krehura e t kapura me nj model klasik nusesh (edhe pse njra an e koks sht e qethur deri n rrz me brisk), apo me fustan t zinj e bizhuteri, q n nj rast tjetr sdo ti kish imagjinuar kurr. Por duke qen se t gjitha kto ndryshime bheshin pr nj reklam, ather edhe Jerida Sakaj, prezantuesja e emisionit Klubi i mngjesit n Club Fm, nuk hezitoi t provonte t ishte edhe ashtu, nj zonjush klasike, q vendos mbi qaf e vesh bizhuteri me gur t bardh vezullues. Nj qendr shum e njohur bizhuterish, nga m t njohurat n Tiran, Kalimero, i bri krkesn klientes s prhershme pr t qen imazhi q do t vuloste koleksionet e reja t bizhuterive. Jeri ndihet aty si n shtpin e saj. Sepse pjesa m e madhe e produkteve i prshtaten natyrs s saj 100 pr qind sportive. Dhe do piercing q ka br, ia ka besuar duarve t stafit t Kalimero-s. Si tregon edhe Jeri,

  ndryshimet q psoi gjat realizimit t fotove pr reklamn, e argtuan pa mas, edhe pse i dukej udi q flokt e saj t shkurtra me grshet n zonn e qafs, dukeshin aq ndryshe, por gjithsesi bukur. N kt reklam ka dal n pah nj tjetr pjes e imja, si rrall her. Jan shprfaqur tipare m sensuale, femrore. Aty nuk jam Jeri sportive, por kam nj form krejt t re, q t gjitha vajzat e kan n brendin e tyre. Ndryshimet n kt rast jan mbledhja e flokve q t jep iden e nj pjese t gjat dhe veshja gjithashtu klasike. Madje n disa foto jam br edhe nuse. Vrtet jam habitur edhe un nga fotografit, sepse kam nxjerr n pah nj pjes timen q shum pak e njohin dhe kjo sht edhe merit e fotografes Anjeza Dyrmishi. S shpejti reklama do t shfaqet edhe n ekran. Dhe aty do t keni mundsi t gjith t shihni nj Jeri krejt tjetr, trsisht jasht natyrs s saj. Por a nuk ndodh kshtu n t gjitha reklamat? Imazhi transformohet. Dhe Jeri sht pikrisht nj e till. Imazh i bizhuterive. Q vajzat i adhurojn.

 • 42 maj 2012 43

  do t thot t jesh imazhi nj marke t njohur veshjesh? si xhirohet nj reklam? far ndodh m pas? e przgjedhura e marks s veshjeve Cortefiel, floriana garo, na i rrfen

  nga Klaudeta SKnderaSi foto: Sonny K. elSongrimi: ujvara HaxHia

  Ditn q u takuam, Floriana Garo mbante veshur pikrisht nj nga xhaketat me t cilat shfaqet edhe n reklamn e Cortefiel, n ngjyr t zez me fileto t bardh alla Chanel. Por ajo nuk e ka veshur vetm sepse i sht br dhurat, por mbi t gjitha sepse i plqen dhe sepse ky sht stili i saj. Prfaqsuesit e marks s veshjeve Cortefiel n Shqipri jo m kot e zgjodhn. Ngaq Floriana ishte imazhi perfekt q i prshtatej m s miri stilit veshjes q kjo mark prodhon, i prshtatshm me natyrn e saj. Ashtu si Drini Zeqo u przgjodh pr t reklamuar veshjet mashkullore. Nuk duheshin vetm dy imazhe trheqs, duheshin mbi t gjitha dy imazhe q veshja tu fliste n trup. Ndaj edhe reklama m e re q po shfaqet s fundmi n ekran trheq vmendjen menjher. Floriana nuk pati asnj

  Nj imazh si Floriana

  mdyshje kur mori m s pari ofertn. Kjo nuk sht reklama e saj e par. Por ama t gjith do t ishim n nj mendje: sht m e bukura. Si nj prrall q mbaron me happy end. sht vrtet ashtu,- fillon shpjegimin Floriana. Xhirimet kan zgjatur nj jav. Kemi shkuar n vende t ndryshme dhe ka nj fabul brenda. N fillim shfaqem un me fustan t bardh brenda nj zyre dhe jam duke krkuar Drinin. Pastaj shfaqem me veshje t ndryshme n vende t ndryshme dhe srish nuk arrij ta gjej. M n fund takohemi n plazh dhe dalim bashk, argtohemi, bjm foto. Efekti u dha, mesazhi u mor, reklama u plqye, sezoni i ri erdhi. E bashk me t edhe xhirimet pr reklamn e dyt. Imazhi? Srish Floriana. Sepse qlluan t gjith n shenj. Menjher sapo publiciteti i Cortefiel filloi t shfaqej, filluan t vijn edhe ofertat e tjera pr Floriann. Q ngelen ende projekte. Ajo do t na i rrfej kur t vij koha. Pr momentin mund t them se kam marr mesazhe shum pozitive q kur u przgjodha si imazh i Cortefiel. Ve ksaj kam prfituar edhe shum veshje pr gardrobn time, t cilat i vesh me shum dshir, sepse i prshtaten shum mir natyrs sime. Dhe natyra e saj sht e kornizuar mir tek klasikja. Si mund edhe ta keni par do dit teksa na informon nga ekrani i ABC se sa kan qen temperaturat dhe a do t bjer shi nesr apo jo. Sepse Floriana sht nj vajz ekranesh. Dhe do vazhdoj t jet e till. Reklamat e njpasnjshme po e dshmojn m s miri.

  Koha e publicitetit

 • 43

  Kur produkti u besohet atyrem t famshmeve t planetit. sepse drejtuesit e markave m t njohura e din mir: puBliCiteti ngelet sekreti. ndaj edhe przgjedhin imazhet m t njohura pr ti Br produktet e tYre t pavdekshme. por duke paguar edhe nj mal me para... Q n fund t fundit ia vlejn!

  Aroma e Kirsten Dunst

  Elegante si Anne Hathaway

  Mosha ska rndsi

  N trupin e Kate

  Bulgari ka zgjedhur bukurin delikate t aktores Kirsten Dunst pr t reklamuar produktet e saj luksoze. Aksesort, antat, bizhuterit, syzet dhe m n fund aroma m e re q qarkullon npr parfumeri: Mon Jasmin Noir, q mban vuln e aktores hollivudiane.

  Jan tamam ashtu antat e famshme Tods t sezonit t ri. T thjeshta, me linja t prera, me ngjyra neutrale, elegante, t fi sme... tamam si imazhi q i reklamon, aktorja Anne Hathaway, e cila pa shum buj sht kthyer n ikonn m t lakmuar t Hollivudit.

  Kjo sht edhe ideja e produkteve kundr moshs s t famshmit Dior. Vitet skan rndsi. Mund t ngelesh e bukur edhe kur numron m shum se 50. Njlloj si biondja fatale Sharon Stone, q sht zgjedhur si imazhi publicitar i linjs s re t kremrave pr lkurn, Dior Capture Totale.

  Mbase veshjet q do blesh, qofshin edhe Liu Jo, nuk do duken kurr n trupin tnd ashtu si duken n linjat perfekte t modeles Kate Moss. Por pikrisht kjo sht ideja, t t zileps, t t magjeps dhe n fund t mos i rezistosh dot tundimit pr t bler. Por sidomos dshirs pr tu dukur si ajo...

 • 44 maj 2012 45

 • 45

  STIL PERSONALN ZBULIM T REZARTA SKIFTERIT

  E MBLPASTELI SHT N MOD

  E EGRDUHET PAK ANIMAL PRINT

  NGA TRYEZA N PASARELN TREGUN E FRUTA-PERIMEVE

  MAKE UP & JOSHJEGJITHKA FILLON NGA BUZKUQI

  STIL ARREDIMIKUR LULZON SHTPIA

  NN RREZESUN AND THE CITY

  BRENDA MUREVESeksi me rroba shtpie

 • 46 maj 2012

  far nuk do vishje kurr?Kostum klasik, sepse nuk sht n natyrn time.

  far nuk mungon kurr n antn tnde?Rimeli dhe mbrojtsi me SPF jan gjithnj n antn time.

  Buzkuqi i t gjitha kohrave?Preferoj shum buzkuqin pink, Versace.

  Ke nj aksesor fatsjells?Mbaj gjithmon nj byzylyk me shenjtor n dor.

  Cils pjes t trupit tnd i kushton m shum kujdes dhe cila sht linja e produkteve q prdor?T gjith trupit i kushtoj kujdes, por sidomos fytyrs. Prdor produkte t ndryshme t Galenic, Avene dhe Estee Lauder.

  Parfumi i preferuar?Koht e fundit preferoj nga Dior Forever and Ever Dior.

  Blerja e fundit?Nj ant e Massimo Dutti-t.

  Stili yt me tre fjal?Casual, chic, sensual.

  Cilat nga tendencat e sezonit t fundit t ka plqyer m shum?Veshjet me ngjyra pastel dhe ato me dizenjo floreale.

  Kur nuk ke ide shum t qarta pr nj mbrmje, cila sht veshja e par q t vjen n mend?

  N zbulim t RezartsE njohim t gjith si stilistEn E vEshjEvE spEktakolarE. por nE ju prEzanto-jm EdhE ca sEkrEtE tE tjEra t rEzarts. Q kan lidhjE sigurisht mE pamjEn E saj. ja sE ka zgjEdhur rEzarta skiftEri

  por dhe me xhel do m plqenin, nse jan t punuara n mnyr t rafinuar, pr tu dukur natyrale.

  far prdor pr luftn kundr celulitit? Ushqim t shndetshm.

  Me far syzesh dielli e mbron shikimin?T ndryshme, pr momentin t preferuarat jan Ray Ban.

  Uniforma e fundjavs?T sheshta ose taka ortopedike, xhinse dhe T-shirt.

  Bizhut, t vogla e t muara apo t mdha e t dukshme?Nuk ka rndsi mimi dhe madhsia, rndsi ka t m plqejn mua.

  Xhinset, vetm n fundjav apo edhe n dit t zakonshme dhe cili model t prshtatet m shum?Xhinset, jo vetm n fundjav, por ndodhen gjithnj n gardrobn time. Stilet q preferoj jan dy: me shtat

  Nuk jam asnjher e paqart, jam gjithnj e qart pr veshjen q do t vesh.

  Tre produktet baz t grimitMake-up Vichy, lapsi i zi pr syt Chanel, ruzh Chanel.

  do stin ka tendencat e saj t ngjyrave t flokve. U bindesh pik pr pik?Un ndryshoj shpesh look-un e flokve, por gjithmon n ato q shkojn pr shtat me natyrn time.

  Ke prdorur ndonjher maska frutash n shtpi? Nse po, na jep recetn.Prdor 2-3 her n jav maska n shtpi. Mask me kivi t prer feta-feta t holla, mbahet n fytyr 10 minuta dhe shplahet. Ajk qumshti, e vendosur pr 10 min n fytyr, sht e mrekullueshme. Dhe gjithashtu maska t gatshme Afrodita, jan me fruta, vitamina dhe minerale t ndryshme.

  Thonjt natyral apo fals? Prej shum muajsh i kam natyral,

  Stilpersonal

  Kujdesi pr trupin

 • 47

  Aromat e preferuara

  Ngjyrat pastel dhe motivet e luleve jan tendencat q kan trhequr vmendjen kt sezon

  E mbron shikimin me syze Ray Ban

  Aromat e preferuara

  Aromat e preferuara

  Fotot: Armand

  Sallabanda

  E mbron shikimin me

  Buzkuqi i t gjitha kohrave

 • 48 maj 2012

  Produktet baz t grimit

  Pushimet m t bukura i ka kaluar n Barcelon

  Pas Tirans sht Parisi qyteti ku Rezarta do t donte t jetonte

  t shkurtr, shum t ngushta dhe gjatsi deri tek kavilja; prsri me shtat t shkurtr dhe relativisht t gjera dhe t gjata.

  Thuaj t vrtetn, sa koh t duhet pr tu br gati pr nj mbrmje?Pr tu br gati, me trukun, veshje, kpuct dhe antn m duhen 30 minuta.

  Koha m e gjat q ke kaluar n nj sallon bukurie?Rreth dy or e gjysm pr manikyr-pedikyr.

  Cilit stilit do ti besoje fustanin tnd ideal?Rezarta Skifterit, gjithmon.

  Ikona e padiskutueshme e stilit?M plqen si kurohet Michelle Obama.

  Aksesori q nuk del kurr nga moda?Rripi.

  N vend i ke kaluar pushimet m t bukura deri tani?Ngado kam shkuar jam knaqur shum, m e fundit sht Barcelona.

  N cilin qytet do t doje t jetoje?N Tiran, por nse duhet t zgjedh jasht Shqipris, n Paris.

  Ushqimi q i bn mir trupit dhe mendjes?Zarzavatet dhe frutat.

  Kokteji ideal pr t shoqruar nj nat me miq?Koktej frutash analkoolik.

  baz t grimit

  Ikona e stilit: Michelle Obama

  Kokteji ideal pr t shoqruar nj nat me miq

 • 49

  Q fuQia jotE trhEQsE t mos humbas pas lavamanit ku t prEt nj pirg mE En, sobs ku gatuan apo duarvE mE njolla okol-latE t fmijvE, Q fshihEn npr vEshjEn tndE shtpiakE. EdhE brEnda n shtpi mund t dukEsh E bukur dhE trhEQsE. ja sE si

  Seksi edhe n shtpi

  Ato jan shtpiaket m t famshme t bots. N gardrobat e tyre nuk mungojn as kpuct super elegante as fustanet e markave m t famshme. Ama brenda mureve t vilave t tyre n Wisteria Lane kan secila stilin e tyre, ku nuk mungojn as kmisht e mndafshta e as bluzat e thjeshta prej basme. Edhe pse ndonj kops mund t jet mbrthyer keq n nxitim e sipr...

 • 50 maj 2012 51

  Look-un perfekt pr t dal e njo-him n maj t gishtave: sht i kuruari deri n imtsi. Po ai q mbajm brenda n shtpi, mes punve dhe darks n kuzhin? Natyrisht q sht krejt ndryshe, por kjo nuk do t thot q brenda mureve t shtpis t veshsh t t dal prpara. Vshtir t gjesh veshje komode pr t ndenjur n shtpi dhe n t njjtn koh t dukesh trheqse? E gabuar! Edhe brenda mureve t shtpis mund t dukesh bukur dhe t mos fshihesh pas veshjesh t vjetra q t rrin keq.

  Tuta? Po, por me nj kusht Kur mendohet pr look-un shtpiak, e para gj q t vjen ndr mend jan tutat. Nuk po themi q ti braktissh tutat e tua t dashura, sepse edhe ato ndonjher mund t jen seksi. E rndsishme sht q ti prdorsh t ndara nga njra-tjetra. Pra, ose t prdorsh vetm xhaketn, t kombinuar me nj pal stree, ose vetm tutat e gjera s bashku me nj bluz q t nxjerr n pah kraharorin. Nse ke pak bark, me nj bluz m t gjer.

  Jo vetm pizhame sht e mundur q t pizhamet klasike t zvendsohen me nj veshje tjetr po aq komode, por femrore dhe seksi? Sigurisht. Pr shembull, nj femr romantike mund t zgjedhe nj pal mbathje n form kilotash dhe nj bluz t shkurtr pas trupit. Pr sportivet propozojm stree t kombinuara me kanotiere t ngushta. Po pr ato q ndihen seksi? Kmishn e tij dhe nj pal t brendshme seksi.

  T-shirt n vend t prparses s punve T gatuash pa u br pis, sht shum e vshtir. Ather si t mbrosh look-un shtpiak nga njollat e vajit apo sprkatjet e salcs? Ne mendojm se prparsja klasike t kujton m shum gurn e gjyshes. M mir t mbulohesh me ndonj t-shirt me masa t mdha ose bluza t zgjedhura enkas pr t gatuar.

  Nse

  nj veshje e ka

  prmbushur misio

  nin e

  saj, mjaft, m mir

  hiqe qafe

  njher e prgjith

  mon (nj ide

  e mir sht q tu

  a falsh t

  varfrve) dhe krijo

  nj look t ri

  pr n shtpi. Pro

  pozime t

  freskta dhe me

  mime t

  ulta ka sa t dua

  sh

  DETAJE SHUM SEKSI

  Krkoni pr lmin Flashdance. Ja, pikrisht ajo, me nj jak shum t gjer q e l t t bjer mbi njrn shpatull, sht shembulli perfekt se si mund t jesh seksi edhe me nj look sportiv. Pra, nse do q ti japsh ca nuanca seksi veshjes tnde shtpiake, luaj me kt detaj: nj shpatull e zbuluar dhe nj rrip rexhipetash seksi. Sepse loja shoh nuk shoh sht vrtet shum joshse.

  Nn kmb Nj detaj q mund t t bj t ndihesh seksi edhe n shtpi jan pando at. Ato klasiket, m mir zvendsoji me t tjera, komode por m me stil. Gjat dimrit sugjerojm m mir orape oversize, ato q ngjiten pas pulpave dhe q prdoren edhe n palestr pr muskujt. N ver jan perfekte shapkat me gisht (pa harruar nj pedikyr perfekt). Alternativa t tjera prve pando ave klasike? Balerinat. Ose lloje t tjera kpucsh t hapura. Ose edhe risia e ksaj stine: pando a-qilim, n s l afrikan.

  Veshje t vjetra = veshje pr shtpi? Jo faleminderit Shpesh e sajojm gardrobn shtpiake me t gjitha ato q nuk prdorim m kur dalim. Por nse vazhdojm t prdorim dika q e konsiderojm t vjetr, rrezikojm q t biem pre e nj ndjesie veljeje dhe t mos ndihemi aspak trheqse. Nse nj veshje e ka prmbushur misionin e saj, mjaft, m mir hiqe qafe njher e prgjithmon (nj ide e mir sht q tua falsh t varfrve) dhe krijo nj look t ri pr n shtpi. Propozime t freskta dhe me mime t ulta ka sa t duash.

  Nj qoshe e gjitha pr veten Nuk mjafton vetm veshja. Duhet edhe pak truk. Kush tha q n shtpi duhet t jesh prher uj dhe sapun? Ather krijo qoshen tnde n zonn e tualetit. Mblidh aty t gjitha mjetet e zanatit, produktet e bukuris dhe do ta kesh m t thjesht q sa her t hysh n banj t kesh aty edhe sendet e tua t bukuris, pr ti dhn fytyrs freski dhe pr t mos kapur pas justi kimit se brenda mureve t shtpis nuk m sheh askush. T shohin njerzit e tu m t rndsishm.

  Fjala kye: ndryshim!sht e prhapur gjithandej ideja se n shtpi ke gati-gati nj uniform q e prdor gjithmon. Dy pal tuta pr dimr, tre komplete pambuku pr ver dhe kaq. N fakt edhe veshja e shtpis duhet t varioj her pas here dhe t jet e ndryshme. Sepse ta shohsh veten ndryshe dhe bukur n ambientet e shtpis sht nj burim energjie dhe ngarkese pozitive.

 • 51

  Zonjat e shtpisME XHINSE, ROBDSHAMBR NATE OSE KMISHA T LIDHURA FJONGO. SHEMBULLI PERFEKT Q NA TREGON SE BRENDA N SHTPI MUND T DUKESH PO AQ BUKUR SA EDHE JASHT

  Kur fmijt jan ende t vegjlSi djali i Holta Dulakut pr shembull. Ather duhet t jesh gjat gjith kohs n lvizje pr ti shkuar nga pas t voglit. Ather bj si Holta. Xhinse dhe kmish e bardh. Komode dhe asgj e tepruar. Mnyra m e mir pr t shptuar nga kurthi i tutave prej pambuku.

  Amvisa perfekteKur n shtpi shtron nj dark, dera

  mund t bjer nga momenti n moment dhe t ftuarit t shfaqen

  edhe para orarit t caktuar. Ather dili t keqes prpara q mos t t gjejn si mos m keq. Vish rrobat

  q kishe plani kuar dhe mbroji nga njollat nprmjet prparses s

  kuzhins. Do jesh n do koh gati pr n tavolin. Si Klodiana Shala.

  Koha e gatimitN dit t nxehta vere, sikleti i gatimit mund t prballohet

  edhe me nj fustan basme. Suela Demiri ka br zgjedhjen e duhur. Me ngjyra t ndezura, i thjesht dhe komod. Material

  basme q nuk t ngjitet mbi lkur dhe mund t pastrohet

  me nj t lar nga njollat e mundshme q shprthejn nga

  tenxheret.

  E sapozgjuaraastet e para t mngjesit, kur ende

  nuk ke vendosur se do veshsh? Ather mngjesin n kuzhin

  mund ta bsh edhe me rrobat e gjumit. Mjaft q mbi to t hedhsh

  nj penjuar. Suada Sheri sht shmbllimi perfekt i kshillave q sapo keni lexuar nj faqe m par.

  Kshtu mngjesi t shijon m shum.

  Hip e zbritE dim t gjitha. Kur bn punt e shtpis duhet t futesh edhe nn krevat edhe t kacavirresh n maj t shkallve, aty ku pluhuri arrin e ti jo. Po kjo nuk do t thot q duhet t vishesh me antiplumb. Mjafton nj veshje e holl, elastike dhe komode. Nse prfshihet dhe pak transparenc si n veshjen e Ornela Bregut, aq m mir!

 • 52 mars 2012 53

  BonTon

  Roz, e gjelbr, e kaltr, lejla? Jo! Sot itet pr ngjyra bebi, uji, kanarine, pudre, jargavani Ngjyrat e reja t mods propozojn lojn mes toneve pastel dhe przierjes mes tyre. Tamam si veshjet e mbla t bebeve. N fund t fundit jemi t gjitha pak fmij. Apo jo?

  52

  Roz, e gjelbr, e kaltr, lejla? Jo! Sot itet pr ngjyra bebi, uji, kanarine, pudre, jargavani Ngjyrat e reja t mods propozojn lojn mes toneve pastel dhe przierjes mes tyre. Tamam si veshjet e mbla t bebeve. N fund t fundit jemi t gjitha pak fmij. Apo jo?

  Pranvera krkon pastel

  Yves

  Sai

  nt L

  aure

  nt

  Mul

  berr

  y

  Blug

  irl

  Nina Ricci

  Louis Vuitton

  Ralph Louren

  Diane Von Furstenberg

 • 53

  Into the wildSepse stilistt kt sezon kan menduar pr do shpirt. Dhe pr ata q trhiqen nga egrsia e dizenjove animal print, nga fantazit e natyrs t sjella mbi copa t buta. Zhytuni dhe ju n kt udhtim brenda xhungls s mods

  Into the wildSepse stilistt kt sezon kan menduar pr do shpirt. Dhe pr ata q trhiqen nga egrsia e dizenjove animal print, nga fantazit e natyrs t sjella mbi copa t buta. Zhytuni dhe ju n kt udhtim brenda xhungls s mods

  53

  A.J

  Valentino

  Blugirl Michael Kors

  Michael Kors

  Furla

  Jimm

  y Ch

  oo

  Robe

  rto

  Cava

  lli

  Robe

  rto

  Cava

  lli

 • 54 shtator 2011 55

  Tamam aty, n qytetin e mods, nn nj qiell t pastr e diell t shndritshm, kan shklqyer edhe imazhet e ktij muaji. Aty mund ti takosh t gjitha: edhe vajzat me stil t mendur, edhe zonjushat e pispillosura, edhe damat e sapodala nga butikt marramends, ku kan bler shtrenjt vanitetet e sezonit t ri. Si mund t takosh edhe nj mozaik ngjyrash, si kto q po ju servirim pr kt muaj n Madame. Lejla e errt, iklamin, e kuqe e akt, e gjelbr, bordeaux. Ngjyra t forta dhe imazhe t gurta. Sepse kshtu pranvera shijon m shum. Rrugicave t Milanos, pr t frymzuar aromn e mods q prodhohet aty. Sa pr ide: kt pranver mos harroni ngjyrat n shtpi!

  Nn diellin e Milanos

  BINDI MODEL MANAGEMENTFotograf: Alessandro GiacoHair & Make up: Carlo ConcatoFashion Editor: Sari Quartini

 • 55

  Fustan: Bottega Venetaant: Bottega VenetaRrip: Bottega Veneta

 • 56 shtator 2011 57

  Kostum: Bottega Venetaant: Bottega VenetaKpuc: Bottega Veneta

 • 57

  Bluz: Bottega VenetaKmish: Bottega VenetaBluz: Bottega VenetaShall: Bottega VenetaPantallona : Bottega VenetaSandale : Bottega Veneta

 • 58 shtator 2011 59

  Kmish: Bottega Veneta

  ant e vogl dore: Botteg

  a Veneta

  Shall: Bottega Veneta

 • 59

  Pardesy: Bottega Ven

  eta

  Fustan : Bottega Venet

  a

  ant: Bottega Veneta

  Sandale: Bottega Ven

  eta

 • 60 shtator 2011 61

  Xhaket: Bottega VenetaPantallona: Bottega VenetaBluz: Bottega VenetaShall: Bottega VenetaSandale: Bottega Veneta

 • 61

  Kanotier: Bottega VenetaShall: Bottega VenetaFund: Bottega Venetaant: Bottega Veneta

 • 62 maj 2012 63

  N tregun e fruta-perimeveDomate, qep, patllxhan, por eDhe peshq e pasta Dhe ca fruta. nuk po flasim pr kuzhinn Dhe as pr nDonj Diet, por pr moDn. jan stampat q kan lulzuar mbi veshje Dhe aksesor kt pranver-ver

  Nga Klaudeta SKNderaSi

  ushqim pr syt

 • 63

  Tavolina mesdhetare tanim vishet. Nj treg frutash, lulesh e perimesh t bukura dhe ekologjike: hudhra, portokaj, fiq, dardha, trndafila, gerbera, sallat, speca, karota dhe margarita. Nj mrekulli e natyrs. Sepse t hash i bn mir trupit, por edhe t vishesh i bn po aq mir, trupit dhe shndetit mendor. N t njjtn mendje sht edhe stilistja

  Rezarta Skifteri. Edhe ajo sht nj adhuruese e tavolins s stampuar mbi copa. Por edhe e aksesorve me copa frutash. Sa her q dal jasht Shqipris blej gjithmon aksesor t till, varse me moll, vth me qershi ose me feta portokalli t prer. Jan shum t kndshme dhe krijojn imazh shum t mbl. Por, bni kujdes. Stampa t tilla nuk jan pr kdo

  Rezarta Skifteri. Edhe ajo sht nj adhuruese e tavolins s stampuar mbi copa. Por edhe e aksesorve me copa frutash. Sa her q dal jasht Shqipris blej gjithmon aksesor t till, varse me moll, vth me

  prer. Jan shum t kndshme dhe

  Por, bni kujdes. Stampa t tilla nuk

  PR K?Si duket pr bukuri npr sfilatat e ksaj vere, por edhe si Rezarta na shpjegon, jo do siluet mund t prshtatet me t tilla veshje, edhe pse pr t nuk mund t quhet ndonj guxim kaq i tepruar i stilistve. Kan lidhje kryesisht me nj lloj t caktuar

  vajze. Nj imazh frymzuar nga sicilianet, nj femr e kolme, me bel t holl dhe me lkur t zeshkt. Nj pamje tipike mesdhetare. Veshje t tilla jo t gjitha vajzave ju shkojn, prandaj duhet pasur kujdes q t mos krijohet efekti i kundrt, duke dhn pamje vulgare.

  Mos

  chin

  o Ch

  eap

  and

  Chic

  Stin luleshtrydhesh

  Stilistja Rezarta Skifteri, n nj piknik pranveror me vajzn e saj. Pran-

  vera sht stina ideale pr t shijuar luleshtry-

  dhe, por edhe pr tu frymzuar nga ngjyrat e

  saj, si ka br Rezi

 • 64 maj 2012 65

  EDHE HAJI EDHE VISHIPikrisht kjo sht ideja. Ska m femra t thara n tym. Imazhi i ri sht i kolm. Q nuk i thot jo ushqimit, q shijon ashtu si shijohet nj drek nn nj diell t ngroht mesdhetar. N s lata t tilla femrat jan m t zhdrvjellta, npr veshje

  mbizotrojn dantellat, dekolteja e spikatur,

  ndrkoh q npr copra stampohen

  objekte t ngrnshme. Ska rndsi n jan fruta a perime. Sepse mesazhi sht i qart:

  edhe i ha edhe i vesh. Rikthehet femra e kolme. Jo m kot imazhi i Dolce & Gabbana sht zgjedhur Monicca Belluci.

  ME FAR?Me sandale stilet? Me ant lkure? Me shapka? Me kpuc? Edhe pr sa i prket kombinimit, Rezi na vjen n ndihm. Stampat e reja t veshjeve duan edhe kombinimin e duhur pr t dhn efektin e duhur. Vishen me sandale ose shapka me tak ortopedike. Si tek kpuct ashtu edhe tek shapkat, duhet t mbizotroj elementi i kashts. Po aksesort? Gjithashtu me copza perimesh ose frutash. Pr shembull vthe t ekzagjeruar si hudhra ose qershi.

  PR KU?Nj e shtun pikniku, nj ditlindje n natyr, nj ambient plazhi, nj dark n ift apo nj shtitje pr t ngrn akullore do ishte rasti perfekt pr t veshur nj fustan me lule apo me fruta t mdha e t dukshme. Veshje t tilla nuk

  jan shum t prshtatshme pr nj koktej n dark. Kan m shum misionin pr t t treguar joshse apo ndjellse sesa pr tu dukur elegante. Jo m kot vijn t ngushta tek beli dhe pastaj hapen veref n pjesn e poshtme, shpjegon Rezarta.

  EDHE HAJI EDHE VISHIPikrisht kjo sht ideja. Ska m femra t thara n tym. Imazhi i ri sht i kolm. Q nuk i thot jo ushqimit, q shijon ashtu si shijohet nj drek nn nj diell t ngroht mesdhetar. N s lata t tilla femrat jan m t zhdrvjellta, npr veshje

  mbizotrojn dantellat, dekolteja e spikatur,

  ndrkoh q npr copra stampohen

  objekte t ngrnshme. Ska rndsi n jan

  edhe i ha edhe i vesh. Rikthehet femra e kolme. Jo m kot imazhi i Dolce & Gabbana sht zgjedhur Monicca Belluci.

  64

  ushqim pr syt

 • 65

  Arom frutash t miksuara npr flakon markash t njohura, ja nj buqet aromash me baz frutash Dhe mblsie

  VERSACE YELLOW DIAMOND, nj arom e pastr dhe plot shklqim si drita e diellit, q burgos nj shklqim si ai i diamantit. Sensualitet i pastr, transparenc e pastr, drit e pastr: nj xhevahir tjetr autentik me bukuri t rrall shpaloset n parfumin Versace me przierje frutash dhe lulesh. Nj arom q i kushtohet nj gruaje me feminilitet t vrtet, t fort dhe t sigurt n sharmin e saj. E gjitha kjo sht merita e dardhs, bazs s parfumit.

  LEAU DE PARFUM FAN DI FENDI sht i fuqishm dhe femror. Aromat e frutave t pyllit dhe dardhs miksohen me mandarinat e Kalabris. Por nuk mungojn as aromat e luleve, trnda l damasku dhe jasemin i verdh. Dedikuar nj gruaje t lir, q i plqen nata dhe e shijon jetn, nj fashion addicted, q krcen n plazh me kmb t zbathura ose mbi taka t larta.

  PR PRANVERN E 2012-S, NINA RICCI ka krijuar Nina Fan-tasy, nj interpretim magjepss t akonit me form molle. Nina Fantasy shpalos nj univers ndrrash dhe imagji-nate. Heroina sht nj grua e veshur dhe e trukuar n stil kaaii, q shtit dhe knodn npr pyll. sht nj parfum me arom frutash, ku baza sht portokalli, mandarina dhe dardha.

  UNGARO PREZANTON LAMOUR FOU, nj par-fum joshs i frymzuar nga dashuria, nj dashuri e aft t trondit zemrn e nj gruaje. sht nj arom pr nj grua sensuale, elegante dhe joshse, tregon Ungaro. I prezantuar si nj aroma frutash, parfumi llon me nj bashkim mana-ferrash, dardhe dhe piperi t kuq. Flakoni gri dhe i zi sht i frymzuar nga prerja e nj diamanti roz.

  CHANCE sht nj emr q tingllon pak si Chanel, thuajse nj anagram. Chanel na ofron nj ide t tret t parfumit Chance. Chance Eau Tendre sht nj premtim i m-blsis dhe ngrohtsis. Fal aromave t saj t frutave dhe t luleve, ku mbi-zotron qitroja, Chance Eau Tendre ofron grimca lumturie dhe delikatese n nj przierje t but dhe t gjetur.

  nj buqet aromash me baz frutash Dhe mblsie

  kuq. Flakoni gri dhe i zi sht i frymzuar nga prerja e nj diamanti roz.

  PR PRANVERN E 2012-S,

  mandarina dhe dardha.

 • 66 maj 2012 67

  Kopshti i mods

  Dol

  ce&

  Gab

  bana

  Ku kan elur t gjitha prodhimet e stins. Edhe specat djegs, edhe patllxhant, edhe qept, edhe kungujt, edhe luleshtrydhet e qershit. Jo n tok, por mbi cohra. E uditshme kjo moda kt vit! Por e bukur ama

  Gjithmon na sht thn se q t kesh trup t bukur duhet ti rezistosh tundimit pr t ngrn. Por ja ku vjen nj tendenc q i ka veshur modelet gjith ngjyra perimesh t pjekura. E si mund ti rezistosh tundimit? Ndoshta duke i veshur e jo duke i ngrn?! Ose ndoshta duke e br ndonj lshim t vogl. T gjitha dietat i lejojn frutat dhe perimet me tepri. Ksaj radhe stilistt na kshillojn edhe q ti veshim... me stil

  Kopshti

  Dol

  ce&

  Gab

  bana

  Issa

  Lon

  don

  Ushqim pr Syt

 • 67

  Marc Jacobs

  Mos

  chin

  o Ch

  eap

  and

  Chic

  Marc Jacobs

  67

  Mos

  chin

  o Ch

  eap

  and

  Chic

  Mos

  chin

  o Ch

  eap

  and

  Chic

  Marc Jacobs

  Juicy Couture

  Juicy Couture

  Mulberry

  Betsey Johnson

  Betsey Johnson

  Betsey Johnson

  Dolce & Gabbana

  Dolce & Gabbana

 • 68 maj 2012 69

  Bibla e Tualetit

  Gjithka fillon nGa buzkuqi

  Buzt e mundin gjoksin nj me zero. Sigurisht q ky lajm e ka edhe t pabesueshmen brenda: burrat mund t jen t famshm pr t pasur nj sistem automatik, q e drejton instinktivisht vshtrimin e tyre drejt gjoksit, por ja q qenkan akoma dhe m t trhequr prej buzve. Aq sa n dhjet sekondat e para t prballjes prqendrohen tek goja jote pr m shum se gjysmn e kohs. Kjo nuk sht shpikje e jona. E vrteton nj studim i fundit i Universitetit t Manesterit. Arsyeja sht se buzt drgojn mesazhe seksuale t pandrgjegjshme. Pra, nse ke n plan t grabissh vshtrimin e tij, mos u lodh me takat 15-she, e as me nj prerje t re floksh. Prqendrohu tek goja. Mbi t gjitha merru me funksionin e tyre joverbal dhe trukoje gjithmon me kujdes dhe shije.

  Prdore si burim frymzimi pr t personalizuar grimin e pranvers. Gjej nuancn tnde t preferuar, nga e kuqja mjedr tek roza bebe dhe kombinoje me tendencat e momentit: pudr e ylbert, rimel me volum t plot, penel grafik dhe hijezues t padukshm

  {Ngjyra e buzve tregon feminilitetin tnd Nj nga arsyet se prse nj buzkuq i ndezur trheq vmendjen sht se thekson nj karakteristik t veant femrore: pavarsisht nse jan ose jo mishtore, kontrasti mes buzve dhe pjess tjetr t lkurs sht m i theksuar tek femrat sesa tek meshkujt. Buzkuqi ndihmon n evidentimin e ksaj diference, duke t br t dukesh edhe m femrore. Kjo e rrit edhe m shum fuqin tnde trheqse.

  Buzt mishtore tregojn se je pjelloreAntropologt tregojn se pjesa e buzve sht zhvilluar bashk me evolucionin ton pr ta sinjalizuar partnerin n fazn e aftsis maksimale riprodhuese. Buzt jan nj tregues i rinis dhe shndetit. Kulmin e t qenit mishtore e arrijn n moshn e adoleshencs dhe e mbajn formn e tyre t pandryshuar gjat viteve fertil, kur estrogjeni sht n nivelet m t larta.

  Mnyra se si i lviz tregon nse ai t plqen Ekspertt e gjuhs s trupit tregojn tre mesazhe q mund t transmetosh nprmjet buzve:Ti mbash paksa t hapura ndrsa t flet: tregon se je e hapur kundrejt tij. Ti lpish: tregon se je nervoze, ky veprim ngadalson rrahjet e zemrs dhe qetson ankthin.Ti kafshosh: sht nj sinjal shum sensual: me kt gjest i bn t ditur atij se dshira q ai ndjen pr ty sht reciproke.

 • 69

  Sensuale Buz t fl akta dhe lkur e tejdukshme. Binomi perfekte pr ditn. Nxjerr n pah gojn dhe vshtrimin. Pa teprime t sforcuara. Bj kshtu: Zgjidhe buzkuqin mat. N vend q ti lyesh buzt direkt me buzkuq, provo ti lyesh me gisht. Pastaj tamponoji me nj kartpecet pr t hequr efektin shklqyes.1. Blush LOrchidee, Sisley2. Smashbox Be Legendary 3. Eclat Matissime, Givenchy

  EnergjikeNj truk q krkon buz t tulta dhe t dukshme dhe sy t theksuar me maskara. Ideal edhe pr n dark, nse shton pak ton ngjyr roz pr mollzat.Bj kshtu: Kjo sht stina e tij. Bje origjinal me variantin ton n dy shije: vendos n buzn e siprme nj buzkuq dy tone m t errt sesa n buzn e poshtme.1. Bobbi Brown Intensifying Long-Wear Mascara2. Guerlain Rouge Automatique3. Lancme La Roseraie

  Misterioze Make up i padukshm n tone nudo. T bn t shklqesh fal lojs dyngjyrshe mes bezhs dhe rozs mat dhe shklqimit t syve, fytyrs dhe buzve.Bj kshtu: Prgatiti buzt me nj korrektor, pastaj vendos prsipr nuancn ngjyr mishi. Shto me nj penel pak pluhur t art pr nj efekt metalik volumizues.1. Clarins Breeze Face2. Trish McEvoy, Gorgeous3. Palette Topaz Mosaic, Estee Lauder

  FemroreBuz roz dhe sy t theksuar me viz t zez. Ja si t klonosh mitin Brigitte Bardot. Nj truk klasik, q i jep karakter edhe fytyrs m t parregullt. Bj kshtu: Roza bebe sht superfemrore, sidomos kur sht mat. Zgjidh nj buzkuq pa shklqim, por t pasur me pigmente, n mnyr q t mbuloj ngjyrn e buzve t tua me nj kalim t vetm.1. Shiseido Automatic Fine Eyeliner2. Clinique Fresh Bloom3. Clarins, Joli Rouge

  NJ LOJ E FUQISHME do ngjyr sht nj arm joshjeje. Zbulo prse. Lvizjet kromatike t buzkuqve shkaktojn reagime kimike tek meshkujt. T takon ty t zgjedhsh t duhurin,

  E kuqe. Ai e plqen sepse: rrit rrahjet e zemrs dhe presionin e gjakut tek nj mashkull. Kjo sht arsyeja q kur i lyen buzt e kuqe, ai t vjen nga pas.

  Ciklamin. Ai e plqen sepse: roza e ndezur tregon se je nj tip plot energji, q t plqen aventura dhe adrenalina. sht normale q instinkti i tij i gjahut do t marr superxhiro.

  Bezh. Ai e plqen sepse: natyralja e nnvizuar me klas, tregon se je e thjesht, por jo banale. T zbuloj ann tnde t fsheht do t jet ksimi i tij.

  Roz. Ai e plqen sepse: e but dhe femrore, sht toni q sugjeron iden e pafajsis. Ska gj m t mir pr ta befasuar sesa me kt efekt special. Mezi po pret. fsheht do t jet ksimi i tij.

  69

  e tejdukshme. Binomi perfekte pr ditn.

  vshtrimin. Pa teprime t

  buzkuqin mat. N vend q ti lyesh buzt direkt me buzkuq, provo ti lyesh me gisht.

  kartpecet pr t hequr efektin shklqyes.

  Seksi

  E gjall

  Chic

  E pastr

 • 70 maj 2012 71

  Ngjyra t reja pr ti dhN forc imazhit t stiNs s bukur. por edhe formula t reja dhe avaNtgard, N gjeNdje q t japiN Nj mbulim su-per kremoz, komoditet q zgjat gjat gjith dits dhe efekte mat ose pasqyr. jaN buzkuqt e riNj q Nuk muNd t mos i duash

  Theksi? Tek buzt

  Bibla e tualetit

 • 71

  TONE NATYRALE

  T plqejn buzt roz natyrale? Nuk

  duhet sigurisht q t heqsh dor nga

  buzkuqi, por zgjidh tone t padukshme,

  natyrale, t buta dhe me shklqim,

  pr t theksuar buzqeshjen. Si

  Orinda Huta

  KREMOZ DHE TRANSPARENT sht pikrisht kshtu buzkuqi i ri Rouge DArmani Sheers: kremoz dhe transparent, q mbulon dhe hidraton si nj balsam i vrtet. Ngjyrat jan brilante dhe trsisht chic, perfekte pr kdo q nuk do q t guxoj shum, sidomos gjat gjith dits. Nj buzkuq i ri, nj revolucion. Ngjyr e vrtet n komoditetin e nj zbutsi. Ngjyra? Si nuk e keni par kurr.

  sht pikrisht kshtu buzkuqi i ri Rouge DArmani Sheers: kremoz dhe transparent, q mbulon dhe hidraton si nj balsam i vrtet. Ngjyrat jan brilante dhe trsisht chic, perfekte pr kdo q nuk do q t guxoj shum, sidomos gjat gjith dits. Nj buzkuq i ri, nj

  komoditetin e nj zbutsi. Ngjyra?

  RISI

  T plqejn buzt me ngjyr

  dhe nuk heq dor kurr nga

  nj shtres buzkuqi? Ja t

  gjitha risit pr nj stin t re:

  markat m t mira, formula dhe

  ngjyra t reja dhe sidomos

  ambalazhe perfekte. Le

  tu hedhim nj sy.

  MUST HAVE Pse na plqen kaq shum? Sepse buzkuqi sht emblem e feminilitetit. Q nga gjesti e deri tek pamja q u jep buzve. E gjejm n do epok: e dije se gjurmt e para t buzkuqit datojn q para 5000 vjetsh? E pra, bn pjes n ADN-n ton!

  MONICA PR DOLCE & GABBANAMonica Lipstick Collection, nj koleksion buzkuqsh, prodhim i limituar, q m shum sht nj dedikim pr aktoren italiane nga ana e dy stilistve. Gjasht buzkuq, t krijuar posarisht pr t theksuar sensualitetin e buzve dhe pr t kapur vshtrimin. Cila do t ishte zgjedhja m e mir sesa goja mitike e Monica Bellucci-t?

  NJ KLASIK I PAPERNDUESHM

  Buzkuqi i kuq sht vrtet mbreti i t gjith buzkuqve: simbol i feminilitetit, pasionit dhe karakterit, ka veshur buzt e miteve t dikurshme, duke i transformuar, si n rastin e Marilyn Monroe (q e adhuronte), n ikona t vrteta stili. Ose si motrat Vjollca.

  NGJYRA T ERRTA Pr adhurueset e buzkuqve me tone dark, nj lajm i bukur: lejlaja, bordeaux dhe kafet n okollat do t shihen shum shpesh gjat ksaj stine, edhe pse jan damkosur si ngjyra dimrore. Nj revolucion i vogl pr tu provuar. Dshmon Jonida Maliqi

  LUKS Quhet Moroccan Rouge ky tonalitet i errt, q bn pjes n koleksionin beauty t Tom Ford. Ambalazhim super luksoz dhe logo e stampuar. Jo vetm nj send makijazhi, por nj aksesor i vrtet luksi. (34)

  LUKS Quhet Moroccan Rouge ky tonalitet i errt, q bn pjes n koleksionin beautyAmbalazhim super luksoz dhe logo e stampuar. Jo vetm nj send makijazhi, por nj aksesor i vrtet luksi. (34)

  ME NJ KLIKKy buzkuq sht vrtet

  risi: form e re, pa kapak, sht vrtet unik. Mjaft q t lirosh levn e vockl pr

  t zbuluar menjher nj buzkuq fantastik, q t

  garanton nj grim t shpejt me nj veprim t vetm.

  Nga Guerlain(32.2).

  ME NJ KLIKKy buzkuq sht vrtet

  risi: form e re, pa kapak, sht vrtet unik. Mjaft q t lirosh levn e vockl pr

  t zbuluar menjher nj buzkuq fantastik, q t

  garanton nj grim t shpejt me nj veprim t vetm.

  Nga Guerlain(32.2).

  tone t padukshme, natyrale, t buta

  dhe me shklqim, pr t theksuar buzqeshjen. Si

  Orinda Huta

 • 72 maj 2012 73

  Bibla e Tualetit

  Nuanca q bn

  ndryshiminE KUQE, BEZH, ROZ OSE IKLAMIN.

  KSAJ RADHE I PROPOZOJN FYTYRAT E NJOHURA

  Bibla e Tualetit e Tualetit

  KLASIKET Q mes dhjetra nuancave zgjedhin at, klasiken e kuqe. Jo vetm pr nj dark mondane. Buzkuqi i kuq sht zgjidhja ideale edhe pr ditn. Sigurisht me veshjen e duhur dhe sidomos pr rastin e duhur

  EKSTRAVAGANTET Ciklamini nuk sht ngjyra e buzkuqit q mund t zgjidhet pr do rast e pr do koh. sht shum speci ke. Ama nuk do t thot se sht i pakombinueshm. Vetm se krkon pak guxim. Ja ato q e kan!

  DISKRETET Kur buzt jan t padukshme,

  por shum sensuale. Sepse buzkuqi vrtet

  nuk shquhet mir, por ama sht aty. Dhe i bn buzt nj

  burim joshjeje t padiskutueshm.

  Buzkuqi bezh nuk duhet fshir

  kurr nga lista.

  FMINORET Sidomos pr ditt e ngrohta t pranvers, nj nuanc e leht roz sht ngjyra ideale pr t mos u dukur as shum e trukuar as pa truk fare. Shkon me t gjitha ngjyrat e gardrobs verore.

  72

  FYTYRAT E NJOHURA

  EKSTRAVAGANTET Ciklamini nuk sht ngjyra e buzkuqit q mund t zgjidhet pr do rast e pr do koh. sht shum speci ke. Ama nuk do t thot se sht i pakombinueshm. Vetm se krkon pak guxim. Ja ato q e kan!

  FMINORET

  t pranvers, nj

  roz sht ngjyra

  mos u dukur as shum e trukuar

  DISKRETET Kur buzt jan t padukshme,

  por shum sensuale. Sepse

  Nuanca q bn

  kurr nga lista.

  sensuale. Sepse buzkuqi vrtet

  nuk shquhet mir, por ama sht aty. Dhe i bn buzt nj

  burim joshjeje t padiskutueshm.

  Buzkuqi bezh nuk duhet fshir

  sensuale. Sepse buzkuqi vrtet

  nuk shquhet mir, por ama sht aty. Dhe i bn buzt nj

  burim joshjeje t padiskutueshm.

  Buzkuqi bezh nuk duhet fshir

  Eran

  da L

  iboh

  ova

  Ema Watson

  Elia Zaharia

  Kelly

  Bro

  ok

  Valb

  ona

  oba

  Bele

  n Ro

  drig

  ues

  Katy

  Per

  ry

  Klodiana Shala

  Riha

  nna

  Mon

  ika

  Lubo

  nja

  Ema

  Andr

  ea

  Albrie Hadergjonaj

 • 73

  Shko n supermarketGjen marka t mira shamposh koke dhe trupi me konfeksione shum t mdha dhe mime shum t lira. Mos ki paragjykime. Produktet e supermarketeve nuk jan t skaduara. sht thjesht nj kanal tjetr shitjeje. Kujdes! Nuk po asim pr marketin e lagjes ktu. Ke lkur t that. Ather lexo etiketn e prbrsve t produktit. T gjith agjentt lars q mbarojn me amphodiacetate, -taurate, -succinate, glucoside jan m pak irritues.

  Fryji buzt me hijezuesShum nga buzkuqt q t fryjn buzt, lip plumer, kushtojn m shum se 4 mij lek. Pr alternativ provo sekretin e make up artistve. Nj shtres hijezuesi i bardh perl n qendr t buzve.

  Kursimi t bn t bukurNUK SHT E THN Q SIRTARI YT T MBUSHET VETM ME PRODUKTE T SHTRENJTA T MARKAVE T NJOHURA. MUND T MANOVROSH EDHE ME PRODUKTE M T LIRA. OSE T DISH SE SI TI PRDORSH, PR T HARX-HUAR SA M PAK PARA DHE N T NJJTN KOH T MOS HEQSH DOR NGA ZAKONET E TUA T BUKURIS. SEPSE SHT KOH KRIZE...

  Merr teste me vete Npr dyqanet e parfumerive dhe produkteve kozmetike, sa her q blen nj produkt t japin me vete edhe shume teste t vogla pr t provuar produktet e reja. Mbaji n ant dhe prdori gjat dits. Me to mund t kalosh disa jav.

  Riciklo furnRimeli i shtrenjt tu mbarua? Ruaje furn dhe prdore me nj produkt q kushton m pak. Shpesh qerpikt na bhen t gjat e t harkuar m shum pr merit t furs sesa e rimelit. M par laje me uj e sapun dhe lre n alkool pr dy or.

  Kombino pluhurat Bji dyprdorimsh. T that jan pluhura normal hijezues. Por nse para prdorimit e lag pak furn, ather kthehen n penela.

  Krijo nj fondtint t resht shum e errt? Przieje me kremin hidratant dhe do t kesh nj t re n nj nuanc m t elt.

  Bj nj skrab t mblT sht mbaruar tubeti i eksfoliantit? Nj lug mjalt dhe dy lug sheqer, bjn mrekulli n lkurn e fytyrs, n brryla dhe n gjunj.

  Mikso buzkuqtPr t pasur ngjyrat tendenc, por pa harxhuar shum lek pr ti bler, prziej ata q ke. E kuqe e ndezur + bezh = e kuqe koral. E kuqe + ciklamin + nj maj roz = e kuqe qershi.

  Riprdor kreminKe gabuar n blerje? Kremi i fytyrs q ke bler nuk sht i duhuri? Ather prdore pr t zbutur lkurn e ashpr t zons s gjunjve t thembrave dhe brrylave.

  Elia Zaharia

 • 74 maj 2012 75

  Stil Arredimi

  Kur lulzon shtpiaStAmpA bezh, mbuleSA t trAShA, tApete t mdhenj, e perde t rndA. t gjithA duhet t pAloSen e t vendoSen npr kuti. ShtpiA duhet t viShet pr prAnver. SiguriSht e gjithA me lule

  Q nga shtrati n dhomn e gjumit e deri n sendet m t vogla t dekorimit. Nse t gjitha i prshtaten stins s re, ather e gjith shtpia do t ndrioj. Ke frik se mos duket pak e teprt? Mos sht shum e ngarkuar? Jo! A lodhemi ndonjher duke shijuar natyrn? Ather prse t na lodh nj shtpi e lulzuar? Stilistt mbi pasarela kan propozuar pr kt pranver-ver rikthimin e nj klasiku t madh: stampave me lule. Q vjen edhe npr shtpi, duke freskuar ambientet, duke i dhn drit e duke e br romantike n t katr cepat

  N kuzhiNCa servise t

  rinj gjith ngjyra do ishin zgjidhja

  perfekte pr nj drek n gjelbrimin e

  kopshtit. Por edhe brenda n shtpi,

  tryeza duhet gjelbruar.

 • 75

  Nse t gjitha

  i prshtaten stins

  s re, ather e

  gjith shtpia

  do t ndrioj

  N DO CEPMos harro. N muajt e pranvers gjen lule t

  freskta n do cep. Ashtu duhet t ndodh edhe brenda shtpis tnde.

  Lulet e njoma duhet t mos mungojn n asnj cep t

  shtpis.

  N DhOMN E GJuMiT

  Zgjidh mbulesa e araf t leht, por me lule t rnda. Sa m t dukshme e sa m shum ngjyra t forta. Q me pranvern t ndihesh komode edhe brenda arafve.

  MBi DRiTARELulet duhet t

  shprthejn sidomos aty,

  mbi xhama. Nn dritn natyrale. Mos vendos tyl. Mundsisht nj

  basm t leht me stampa lulesh.

  N BANJEdhe aty duhet t ndihet se ka ardhur stina e ngroht. Nuk jemi mendur t t kshillojm q t ndrrosh pllakat. Ama peshqirt mund ti zvendsosh!

 • 76 maj 2012 77

  N Lkur

  Sun and the city

  Erdhn rrEzEt E forta dhE t dmshmE t diELLit mEtro-poLitan. askush nuk ka ndr mEnd t t kshiLLoj q t mos daLsh nga shtpia. prkun-drazi! ja si t prbaLLEsh mE diELLin dhE ta mundsh

  sht e vrtet. Jetojn n Kaliforni, ku dielli duket se nuk perndon kurr. Por ngjyra e art dymbdhjet muaj t vitit e Cameron Diaz apo Jennifer Lopez nuk sht pasoj e shullimit npr plazhe. Ungjilli i dermatologve (jo vetm amerikan) q predikojn ferrin e rrudhave dhe njollave pr ata q mkatojn nn diell, i ka bindur pr t treguar kujdes edhe yjet me lkurn e pasur me melanin. Ngjyra e tyre sht fake (si thon prtej oqeanit), e rreme, si thonjt prher perfekt, flokt apo qerpikt XXL. Tashm e dim t gjith, rrezet Uv jan armiq t prjetshm, q na arrijn kudo dhe e godasin lkurn edhe nn make up. Pastaj, pak diell, pas shum muaj dimr, t bn mir pr kockat, lkurn, humorin. Edhe

 • 77

  n qytet! Pr t shfrytzuar sa m mir ndryshimin e stinve dhe pr tu dukt t freskta dhe t abronxuara, nuk na ngelet vese t ndjekim ndonj strategji t vogl. E para? Pastrimet e pranvers me nj cikl acidi glikolik ose peeling delikate, q eliminojn shtresn siprfaqsore t qelizave t vdekura, zhdukin ngjyrn gri, stimulojn prodhimin e kolagjenit t ri dhe favorizojn oksigjenimin. Natn, n vend t kremit t zakonshm, mund t bhet nj trajtim me eksfoliant. Hapi i dyt sht nj krem vetnxirs i mir pr tu masazhuar mbi lkurn e pastr dhe t that, duke shmangur kontaktin me syt dhe flokt. Kujdes me trupin: brryla, gjunj dhe nyjet e kmbve, ku lkura sht m e that e pak e rrudhosur dhe mund t krijohen njolla. Pas lyerjes sht mir q kto zona t fshihen me nj sfungjer, n mnyr q t largohet sasia e teprt e produktit. Dhe nse ngjyra nuk sht uniforme, njollat mund t fshihen me dy pika xhel, q prdoret pr t hequr kutikulat e thonjve. Kremrat vetnxirs krijojn nj ngjyr t art natyrale, nse aplikohen mbi lkur t nxeht, prandaj sht mir q t prdoret pas dushit ose pas nj shtitjeje. Pikrisht daljet e para duke shtitur, br shopping ose pir kafe n nj bar t hapur, nuk duhen nnvlersuar,

  sepse przierja e rrezeve dhe smogut metropolitan provokon efekte helmuese oksidimi qelizor. Sidomos rrezet Uva, m t bollshme sesa rrezet Uvb, jan konstante gjat gjith vitit dhe provokojn dme m t thella n epiderm. sht e nevojshme q t dalsh me nj bodyguard, nj trajtim mbrojts me spektr t gjer, me fi ltra anti-Uva e Uvb, t masazhuara mbi fytyr, qaf dhe t gjitha zonat q veshjet i ln t zbuluara. Ideale sht prdorimi i nj produkti solar, jo me prmbajtje vajore, por hidratues, i pasur me substanca antioksiduese, antismog, dhe aktivizues natyral t melanins. N fund do t jet makijazhi q do t perfeksionoj rezultatin, duke u prshtatur me tonin e ri t lkurs. Prandaj ngjyrat e toneve duhet t ndryshojn, duhet t jen m t lehta, me m pak pigmente, pr t mos e mbytur lkurn, por pr ti shtuar refl ekse t arta dhe t ti dhn shklqim. Nj fondotint e lngshme me efekt lkur nudo, krijon nj baz uniforme dhe minimizon poret. Toni duhet t jet ose bezh ose i qelibart sipas lkurs, por jo shum i errt. Relievet e fytyrs duhen theksuar me terra, duke kaluar nj fur me prmasa mesatare mbi ball, harkun e hunds, mollza dhe mjekr. Pak pluhur dhe lvizje rrethore me drejtim pr lart. Kshtu do t realizosh nj push up kozmetik q e rinon fytyrn.

  sht e vrtet. Jetojn n Kaliforni, ku dielli duket se nuk perndon kurr. Por ngjyra e art dymbdhjet muaj t vitit e Cameron Diaz apo Jennifer Lopez nuk sht pasoj e shullimit npr plazhe.

  Clinique Turnaround Overnight Rodial Skin Bleach Serum

  Guerlain Terracotta Sun

 • 78 maj 2012 79

  N Lkur

  Ndodhet n vendin m luksoz t bots, por megjithat nuk ia shijon as diellin as ujin. Sepse nuk ndodhet atje pr pushime. Synon karriern ndrkombtare dhe kt tanim e dim t gjith. Ndaj edhe merret me mend leht se Bleona nuk ka luksin q t qndroj me ore e or tra plazheve. Dhe jo vetm sepse koha nuk i tepron. Ama lkura e zeshkt i duhet. Dhe ather kur veshja e nj evenimenti i krkon patjetr lkur t nxir, n ndihm i vijn vetnxirsit ose kabinat e solarit. Sa pr pushime, mjaftojn dy jav plazh. Sepse Bleona nuk sht mike e diellit, edhe pse ka lkur t errt ather kur i duhet

  Cilat jan trajtimet q i bn lkurs s trupit dhe t fytyrs pas largimit t stins s dimrit?Un zakonisht prdor kremra hidratues me antioksidant n prberje... Pr trupin bj korean scrubbing, (sht scrub shum i fort q bhet n SPA ketu n L.A. ) do dy jave dhe prdor Espa Nourishing Body Oil pas do scrubi. Pr fytyrn bj microdermabrasion do dy muaj dhe prdor linjn Orchidee Imperiale Guerlain.Jo gjithmon mund t presim sa t vij periudha e plazhit pr t pasur nj lkur t nxir. Cilat jan truket e tua pr nj abronxatur t bukur?Un nuk jam shum shok me diellin, Bj vetm dy jav ose m pak plazh n vit dhe zakonisht prdor autoabronxant. Shkoj n Porto no Sun Tanning Saloon prpara do evenimenti.far produktesh prdor?Esps dhe Elemis pr trupin, La Praire dhe Guerlain pr fytyrn.Kur e llon plazhin?Zakonisht dy javt e fundit t korrikut, nse kam koh.Je e prirur pr t pasur lkur t nxir gjat gjith vitit?Kur duhet patjetr t jem e nxir prdor spray tann. Mendoj se dielli sht armik per lkurn.

  Bleona nn diellin e Beverly Hillsit

  Bleona

  maj 2012

 • 79

  N SALLONGRSHRT VIP FLASIN SHQIP N LONDR

  N GARDROB10 RREGULLA Q KPUCT T MOS VUAJN

  N ZYRDUA RROG M T LART!

  E EGRDUHET PAK ANIMAL PRINT

  N FORM50 USHQIMET Q M BJN T BUKUR

  PsikotestE NJEH FMIJN TND?

 • 80 maj 2012 81

  Dossier N kokn e burrave

  Nga JeNNifer aNNistoN te Lisa Marie PriesLey, aktoret dhe futboLListt q kaN vizituar saLLoNiN e oLsi dhiMs

  Grshrt

  VIP n Londr flasin shqip

  Nse Olsi Dhima, tridhjetvjeari me origjin nga Erseka, do kishte zgjedhur t ushtronte profesionin e tij t Tiran, mund t ishte nj djal i thjesht n nj nga dhjetra sallonet e kryeqytetit, ose nse do kishte fatin t hynte n rrethin e parukierve VIP, do ta gjente veten si stilisti i flokve t t fashmve shqiptar, artist a politikan. Por ja q ai zgjodhi m mir se kaq, zgjodhi q msimet pr parukier ti merrte n Londr, e po aty t hapte sallonin e tij. Nj ndr mijra sallonet e Londrs, por ku hera hers kalojn edhe ata t famshmit prej vrteti. N rrethin e t njohurve, ai njihet si djali q ka pasur fatin t kreh flokt e Jennifer Annistonit. Por dhe t shum celebriteteve t tjera, britanike apo amerikane, q gjat vizits n Londr, prpara premierave apo eventeve, kan provuar dorn e Olsit. Pr parukierin, ata jan klient si gjith t tjert,

 • 81

  edhe pse ai nuk e fsheh krenarin, apo dshirn pr t pasur fotografi me ta. Por si nj profesionit i mir, ai sht tejet i rezervuar, si t tregoj detaje pr kapriot prej VIP-ash ashtu edhe tu afrohet me aparat fotografik n dor. Prve nj rasti... Q mezi e shkput n intervistn pr Madame.

  Si t shkrepi n kok t bheshe parukier?Kam 6 vjet q punoj si parukier. E t mendosh q asnjher nuk e kam menduar q t bhem parukier kur isha n shkoll, megjithse m plqente shum kur shihja maman time me flokt e rregulluar. Ajo kishte flok t hatashm kur ishte m e re dhe ende duket mir edhe tani. Duke patur parsysh kt, mendoj se kjo ka qen fillesa. Q t jem i sinqert, lndt ku shklqeja kan qen kimia dhe gjeometria. Kam studiuar n Kingston, Londr pr 2 vjet para se t bhesha nj stilist floksh i kualifikuar.

  Prej sa kohsh keni sallonin tuaj n Londr?Jetoj n Londr prej 12 vjetsh. Aktualisht punoj n nj sallon t quajtur Aether Elements Hair Salon (Aveda). E drejtoj sallonin s bashku me nj mikun tim dhe para ksaj kam punuar pr tre vjet n Courtyard Hair Salon & Spa (aveda) n Twickenham. Kemi punuar bashk pr afro 5 vjet m par dhe m von ai m propozoi t hapnim nj sallon t ri s bashku.

  Mund t na prshkruani nj dit t zakonshme pune?Nj dit normale pune sht e zn kryesisht me klientt- zakonisht bj 10-12 prerje dhe lyerje floksh n dit. Shrbimi i mir sht shum i rndsishm ndaj gjithmon kujdesem q t kaloj koh duke biseduar me klientt personalisht dhe n telefon kur marr prenotimet.

  Klientt vijn me ide t qarta apo ta ln ty n dor modelin?Prgjithsisht t gjith klientt kan nj ide se far krkojn kur vijn, por un prpiqem q t v n pun idet e mia n mnyr q t prodhoj nj prerje m t mir. Nse nj klient sht shum

  i vendosur pr nj stil q un e di q nuk do ti shkoj, ather ia them kt dhe i sugjeroj nj model q i shkon me formn e fytyrs, konturin e flokve dhe stilin personal. Kam kuptuar q kur ndodh kjo klientt jan t knaqur me rezultatin dhe t surprizuar pasi n fund prerja sht dika q ata kurr sdo ta kishin menduar vet.

  Cili ka qen personazhi i par i njohur q keni pasur klient? far kujtoni nga ai rast?N 2008 kur punoja n sallonin Aveda n Richmond, London, patm kliente Lisa Marie Presley-it. T gjith e njohn kur hyri brenda dhe u gjenda nj lloj presioni pr t dhn maksimumin tim. Ajo ishte shum e sjellshme dhe nj kliente e shklqyer pasi e kishte shum t qart far donte duke na e lehtsuar punn. N fund ishte shum e knaqur me rezultatin ka ishte nj plus pr mua dhe reputacionin e sallonit.

  far ndodh n sallon hyn nj personazh i njohur? Si sillen klientt e tjer dhe si e menaxhoni situatn ju?Kur dikush i famshm hyn n sallon, sigurisht q t gjith i njohin dhe i vn re. Shum her klientt mund t duan t ken nj fotografi me ta ose ti marrin nj autograf (ashtu si bra dhe un me Peter Crouch, nj futbollist i njohur dhe e di q ndoshta nuk lejohet, por ai nuk e mori pr t madhe)- por sht politika e sallonit ton pr t mos e lejuar kt. Ne duam q dokush t

  ndihet i qet gjat prerjes s flokve pavarsisht ku jan.

  Ndonj VIP tjetr?Mund t prmend aktoren Melissa Carter, e cila luan n serialin e BBC-s Eastenders apo aktorin Andy Beckwith q ka marr pjes n filmin Snatch e Piratt e Karaibeve.

  Personazhet e njohur lloj klientsh jan?do klient sht i vecant. N prgjithsi jan t sjellshm, bashkbisedues dhe pozitiv.

  Ndonj krkes e mendur ose vepr e guximshme n flokt e dikujt?Melissa Carter, nj aktore e famshme angleze e serialit numr nj t Britanis Eastenders, erdhi n Courtyard Salon n Twickenham. Aplikova nj lyerje me tre ngjyra n flokt e saj (bjond platin, bjonde dite dhe nje bjonde te leht). Pastaj bra nj prerje dhe e modelova flokun e saj n nj stil shum t drejt duke prdorur mashat p shtrirje dhe produkte pr shklqim.

  Deri n sa ka shpenzuar nj person i famshm n sallonin tuaj?Nj VIP ka shpenzuar deri n 500 n sallonin tim.

  Vijn m shum pr krehje t prditshme dhe modele floksh apo para ndonj rasti apo eventi?Zakonisht klientt VIP vijn n sallon para nj ceremonie dhe krkojn nj lloj krehjeje jo t prditshme.

 • 82 maj 2012 83

  N Gardrob

  rregulla q kpuct t mos vuajn (dhe ti bashk me to!)10

  Ka nga ato si Maria Carey apo Christina Aguilera, q kan dhoma t strmdha garderob, t stilizuara e t arreduara me rafte e dollap, enkas pr kpuct e tyre mijra dollarshe. Ka edhe nga ato si puna jon, t vdekshmet e zakonshme, q mezi sajojm ndonj qoshe pr t vn kutin prej kartoni, ku ndonjher ngjeshim edhe dy pal kpuc. E dim mir q kpuct meritojn nj hapsir t tr. N pamundsi pr ta pasur, ja disa sugjerime se si ta mbajm n rregull ambientin e gardrobs, duke shfryt-zuar do hapsir.

  1. Nse disponon rafte, n radhn e par vendos kpuct q prdor m shpesh, duke i qarkulluar sipas stins. Ndonjher nga fundi i raftit nxjerr her pas here ndonj pal kpuc t harruara. Nuk e dije q kishe nj pal kaq t bukura!

  2. Nse hapsira sht shum e vogl, vendosi kpuct jasht stins, npr qese stofi, pasi ti kesh pastruar me kujdes.

  3. Nse hapsira nuk t mungon, por nuk ke nj raft kpucsh, skarpier, ather, q t mos ngatrrohesh bji do pale kpuc nga nj foto dhe ngjitja mbi kuti. Pastaj kutit radhiti dhe nuk do ta kesh vshtir t gjesh paln q t duhet.

  4. Sa her q kpuct nuk i prdor pr nj koh t gjat, vendos npr to forma n trajt kallpsh, q t mos e humbasin formn e tyre.

  5. Nse t duhet q ti ngjeshsh me njra-tjetrn npr kuti, pr munges vendi, fut npr to jastk t vegjl ose letr t zhubrosur. Kshtu nuk do t deformohen.

  6. izme n form: mbaj t vendosur brenda tyre cilindrin e kartonit q kan n momentin e blerjes.

  7. Pr t parfumosur dollapin e k-pucve, mbush qese t vogla garze me bikarbonat, eliminojn lagshtin dhe aromn e pakndshme.

  8. Lufto pr hapsirn tnde! Part-neri do t grindet duke kmbngulur q nj njeri nuk mund t ket aq shum kpuc. Por ti mos u tund nga e jotja. Je duke prdorur nj hapsir kaq mini-male pr kpuct e tua t dashura.

  9. Nse je single, prse nuk e transformon qilarin n nj kabin-dollap dedikuar kpucve?

  10. Dhe n fund, vazhdo t ndrrosh se nj dit do t vij edhe pr ty nj Msr. Big q t t dhuroj nj dhom-gardrob si ajo e Carrie-t.

 • 83

  Stil Arredimi

  Dua rrog m t lart do pun meriton t jet e pAGuAr. Ashtu si edhe punA jote. mendon se pAGA jote sht pAk e ult? ok, nse ti vrtet je e bindur pr kt, Ather sht moment pr t krkuAr nj rritje. nuk t siGurojm se tentAtivA jote do t ket sukses. por kemi disA kshillA pr ty. Q do t tA lehtsojn punn

  INformohu mbI muNDSIt e rrItjeS S rrogS - Para s gjithash, mos pretendo q rritja e rrogs t realizohet q n momentet e para t marrjes n pun. Rritjen e rrogs ti duhet ta meritosh! Por prpara se kjo t ndodh duhet t pressh nj periudh t caktuar kohe. Rezultatet e puns tnde duhet t jen t dukshme. - Pr t qen e sigurt se do t kesh nj rritje rroge, sigurohu q firma ku punon t jet e aktive dhe e suksesshme. Informohu pr shifra, marrveshje apo perspektiva zhvillimi. - Studio rrjetin e pagave relative t kolegve t ty q punojn n t njjtin vend pune ose n firma t ndryshme, q bjn t njjtn pun si ti. Mund t gjesh informacione t tilla n internet, gazeta apo edhe gjat bisedave mes kolegsh. - Mund t pressh mesatarisht nj rritje q mund t shkoj nga 5 deri n 15%.

  ZgjIDh momeNtIN e Duhur - Nj lloj analize e rezultateve q bhet do vit duket si asti ideal. Vetm se ki parasysh q nuk do t jesh ti e vetmja q do t krkosh rritje rroge. Prandaj zgjidh m mir nj moment q nuk sht shum tipik pr krkesa t tilla. Ka mundsi q n nj koh t till krkesa jote t merret parasysh. Madje rritja jote e rrogs mund t jet m e lart. - Nse ndryshon detyr ose t besohen prgjegjsi t reja, ather mund ta justifi-kosh edhe m mir rritjen tnde t rrogs.

  ZgjIDh baShkbISeDueSIN tND - Drejtoju direkt shefit tnd. Prpiqu t marrsh me mend reagimin e bashkbiseduesit, duke imagjinuar at q mund t ndodh. - Prgatit shembuj q tregojn se sa e

  dobishme je ti pr kompanin. - Bj nj list t detyrave t reja q mund t t besohen.

  gjat bISeDS - Prmbajtja: fillo duke treguar gjithka q ti ke br pr kompanin dhe far ke sjell t re. far ke realizuar dhe cilat jan objektivat e tua pr t ardhmen. N fund fillo t flassh pr shifra konkrete. - Forma: duhet t kesh nj sjellje prej fitimtareje. Ji pozitive dhe mbi t gjitha buzqesh: do t tregosh kshtu sesa e motivuar je. Ji e prer, por jo agresive. Dialogu sht shum i rndsishm. Dgjo me kujdes bashkbiseduesin pr t kuptuar edhe versionin e tij.

  gabImet q Nuk DuheN br - Shmang konfliktet - Kurr mos e fillo bisedn duke folur pr shifra. Lre bashkbiseduesin tnd q t bj i pari propozimin e pags. - Asnj deklarata t tipit: Nse nuk m rrisni rrogn, un iki!. Sepse, nse n fund nuk do ti vsh n zbatim krcnimet e tua, sht e sigurt q do t humbassh besueshmrin. - Asnj krahasim me kolegt e tu. Sepse kjo do t thot se je duke kritikuar punn e eprorit tnd.

  N raSt refuZImI- Prpiqu t prfitosh lloje t tjera avantazhesh: pushime suplementare, orare m elastike, makinn e puns. - Krko m shum prgjegjsi. N kt mnyr do t kuptosh se sa e rndishme je pr eprorin tnd. Pas gjasht muajsh ose nj vit mund t krkosh srish rritje. - Nse gjat ksaj periudhe nuk ndodh asnj ndryshim, vendos nse do t qndrosh apo do t ndryshosh pun.

 • 84 maj 2012 85

  Psiko Test

  NNT profile. T NdrTura mbi pyeTje pr karakTeriN e fmjs. Q ju NdihmojN Ta kupToNi dhe NdihmoNi fmijN

  E njeh fmijn tnd?!

  A e njihni vrtet personalitetin e fmijs tuaj? Personaliteti i fmijs ndrtohet n funksion t faktorve t lindur (gjenetik) dhe t fituar (edukimi,eksperiencat). Ai vendoset prgjithsisht para moshs 6 vjeare dhe vazhdon evoluon gjat gjith jets. do profil prshkruan nj mnyr t veant t menduari, t ndjeri e t reaguari. Edhe pse do fmij sht unik, ai i prket nj nga t nnt profileve, q ndajn t njjtin kndvshtrim pr botn.Para se t zbuloni t nnt profilet e personalitetit, duhet t reflektoni m par. Cila sht fjala e par q ju vjen n mendje duke menduar fmijn tuaj? Ju mendoni se sht nj fmij:

  1 model; 2 - i pakursyer, i gjindshm; 3 konkurrues; 4 - i ndjeshm; 5 - i vetmuar; 6 - i kujdesshm; 7 - gazmor, gaztor; 8 - inati, zemrak; 9 - i qet.Prse na duhet t njohim profilin e personalitetit t fmijs ton?Kjo do na shrbej pr ta njohur m mir fmijn, nevojat e tij, motivimet. Kjo njohje mundson gjithashtu t vlersojm pasurin dhe veorit e bots s tij t brendshme. Ka shum gjasa q profili i fmijs tuaj nuk sht i njjt me tuajin dhe ky ndrgjegjsim sht shum i rndsishm. Ai ndihmon prindrit, q nuk arrij t kuptojn fmijn dhe q jan t paduruar, t bhen m tolerant dhe ti pranojn ata ashtu si jan. Kjo shmang prindrit t

  kundrshtojn fmijn pr t modifikuar personalitetin e tij me dshirn pr ti ngjar. Vlersimi do t ndihmoj gjithashtu prindrit pr t kuptuar m mir funksionimin e tyre dhe pr tu pajtuar me fmijrin e tyre t brendshme, gj q do t ket pr pasoj faktin q ai nuk do jet me n rivalitet me fmijn e tij. N vend q t edukoj fmijn n funksion t prindit t tij, i rrituri do t mund ti edukoj fmijt n funksion t personalitetit dhe nevojave specifike t fmijs. Merrni koh dhe lexoni t nnt profilet dhe kryqzoni kutit q i prshtaten fmijs tuaj. Profili q do t ket m shum kryqe, korrespondon me at t fmijs tuaj:

  Nga Elida Cangonji

 • 85

  Vlersimi dhe edukimi

  Fmija juaj = ka frik t bj gabime?= korrigjon apo kritikon

  me lehtsi t tjert?= sht i ndrgjegjshm

  dhe i zellshm?= mrzitet ose stresohet

  nse bhet von ose nse gjerat nuk shkojn sipas parashikimeve?

  = sht i ndrgjegjshm dhe i denj pr ti besuar?

  = nuk i plqejn ndryshimet dhe kritikat?

  = e merr shkolln seriozisht dhe bn detyrat pa u ankuar?

  = respekton rregullat dhe vet-disiplinohet?

  = lahet dhe rregullon gjrat e veta?

  1

  PerFeksionisti i voglPerFeksionisti eviton me do mim t bj gabime dhe tenton t jet nj fmij model. Kjo e streson n brendsi dhe ngre nj tension t madh pr t shtypur zemrimin. Ai do rregullin, prpikmrin, punn dhe disiplinn. Pr t, jeta dhe veanrisht shkolla, sht dika shum serioze dhe nuk e kupton moskokarjen e shokve t tij. Ai mund t jete kritik me raste dhe t shpenzoj koh pr t br qortime. Ai urren t kritikohet, t gaboj, rrmujn dhe mund t bhet i ashpr. Ai e do punn e br mir dhe sht me shum krkesa n drejtim t tij dhe t tjerve. sht nj idealist.

  Fmija juaj = ka shum energji dhe nuk

  mrzitet kurr= ka nevoj t jet i njohur

  dhe i vlersuar pr rezultatet e tij, pr t cilat ai vet sht krenar

  = ka shum aftsi dhe do t ket aktivitete t ndryshme

  = ka nj mendje t gjall, reagon shpejt dhe e nuk duron dot t humbas koh

  = plqen konkurrencn, sfidat dhe e ka tmerr t humbas

  = sht optimist dhe ka shum besim tek vetvetja

  = sht ngulmues kur cenohen objektivat e veta

  = sht shum i shoqrueshm dhe prshtatet lehtsisht

  = bn kujdes pr pamjen fizike= nuk i plqen t flas pr

  at q ndjen dhe i fsheh emocionet e tij

  3

  luFttari i voglluFttarit i plqen tia dal dhe t jet m i miri. Garues, ai sht shum aktiv dhe urren humbjen-prfshir ktu dhe kohn. Ai synon t mendoj se vlera e tij sht e lidhur me rezultatet q ka dhe me imazhin e tij. Gjithashtu ai bn maksimumin pr tia dal dhe pr tu plqyer, pasi ka nevoj pr mirnjohje. Ka shum energji dhe pavarsisht se mund t luaj, sht gjithnj aty pr t fituar. sht shum optimist dhe magjepss, gj q e bn nj fmij t afrueshm e t kndshm. Ai sht shum i merakosur pr pamjen e tij dhe i plqen t vesh rroba firmato. E ka t vshtir t prfitoj nga momente, pasi sht i orientuar drejt objektivave. sht i suksesshmi.

  Fmija juaj = ka nevoj t plqehet?= i plqen ti jap kshilla

  atij q ka problem?= i plqen ti shrbej

  apo ti bj qejfin t tjerve?

  = njeh m mir nevojat e tjetrit se sa t tijat?

  = e trheqin kafsht e plagosura?

  = sht shum i ndjeshm?

  = sht shum i mir ose e ka t vshtir t thot jo dhe lejon t prdoret ndonjher nga shokt e tij?

  = nuk i plqen t rrij vetm?

  = jep bujarisht?= sakrifikohet

  vullnetarisht?

  2

  altruistialtruisti plqen t ndihmoj dhe t jet i gatshm pr nevojat e t tjerve. Ai tenton t jet fmij i gjindshm, i pakursyer, i gatshm. Ai sht krenar t ndjehet i nevojshm dhe krkon mirnjohje. Ka nj sens t lindur t empathis dhe zotron nj aftsi pr t ditur se si t kshilloj apo mbshtes t tjert. Mund t bj ndonjher dhe m shum se duhet dhe t kthehet kshtu n nj manipulator, por ai ka nevoj t jet i vlefshm pr tu ndjer i dshiruar nga t tjert. Ai urren vetmin dhe shpesh e ka t vshtir tu thot jo shokve, q ndodh edhe t abuzojn nga mirsia e tij. Ai mund dhe t sakrifikoj pr t knaqur t tjert ose nga frika e t qenit i paprfillur. sht nj i dashuruar.

  Njohja e profilit t fmijs tuaj mundson t kuptoni m mir dhe t jeni t prgatitur pr t njohur nevojat e tij themelore. Kjo do t ndihmoj prindrit t pranojn q t mirpresin ndryshimin, t prshtatin edukimin e tyre n funksion t personalitetit t fmijs. N fakt ky vlersim na kujton rndsin q ka fakti se fmijn duhet ta duam n mnyr t pakushtzuar, cilado qofshin sjelljet e tij.

 • 86 maj 2012 87

  Fmija juaj = ka nevoj t

  konsiderohet si unik, i ndryshm dhe special

  = urren ti ngjaj t tjerve, prfshir dhe mnyrn se si vishet

  = sht disi lunatik (me hn)

  = sht shpesh ziliqar= sht gjithnj i

  paknaqur, i mungon gjithnj dika

  = sht shum krijues dhe ka nj ndjeshmri t madhe artistike

  = sht shum i ndjeshm= sht ndrrues dhe

  duket se jeton n nj bote imagjinare

  = duket shpesh i trishtuar apo melankolik

  = teatralizon leht emocionet e tij.

  4

  origjinali i voglorigjinali ka nevoj t ndjehet i veant dhe ta vr n dukje ndryshimin. sht fmij shum i ndjeshm ndaj estetikes, ka shije pr artin n t gjitha format. sht shum krijues, teatralizon ndonjher emocionet e tij, t cilat i l ta rrmbejn dhe ndonjher duket lunatik. sht shpesh i paknaqur pasi i mungon gjithnj dika, gj q e bn ziliqar. Ai ndjehet menjher i pakuptuar nga t tjert apo i paprfillur dhe kjo ndodh pasi ka ndjenjn e t qenit ndryshe. sht shpesh melankolik. sht nj romantik.

  Fmija juaj = ka nevoj pr nj ambient t

  sigurt dhe mbrojts?= ka nevoj pr siguri para s

  gjithash?= ka nj sjellje prej t tremburi

  ose agresive (pr t maskuar frikn)?

  = sht besnik dhe i ndershm me shokt?

  = sht serioz dhe i prgjegjshm n kuptimin e detyrimeve dhe traditave?

  = sht shpesh i shqetsuar, i ndrojtur?

  = sht shpesh pesimist, imagjinon gjithnj m t keqen?

  = sht shum mosbesues dhe dyshues?

  = i mungon besimi n vetvete?= nuk i plqejn ndryshimet

  dhe preferon rutinn?

  6

  Besniku i vogl.Fmija juaj = plqen t kuptoje se si

  funksionojn gjrat= plqen t lexoj e t

  msoj= sht shpesh i mbyllur

  n dhomn e tij= sht i qet dhe i veuar= sht shum kurioz

  dhe bn shum pyetje filozofike

  = sht fmij shum sekret

  = nuk i shpreh emocionet e tij

  = paraplqen t shmang veprimtarit shoqror ose t rrij i trhequr

  = paraplqen m shum t vzhgoj se sa t bashkveproj

  = i merr t gjitha pyetjet q i bhen si ndrhyrje

  5

  vzhguesi vzhguesi preferon ta shoh botn nga larg dhe t mos przihet me t. sht nj fmij i rezervuar, q reflekton dhe i veuar. Ai plqen t kaloj kohn pr t thelluar njohurit e tij. Bn shum pyetje pasi sht kurioz. N t kundrt, ai urren q t interesohesh pr t dhe e prjeton kt si ndrhyrje n botn e sekreteve t tij. Ai plqen t lihet i qet, pr t pasur mundsi t mendoj dhe urren zhurmat. Ka nevoj t jet i pavarur nga t tjer dhe preferon ti kufizoj nevojat e tij. sht i kursyer me veten dhe mund t duket i ftoht, pasi ka frik nga intimiteti dhe nga t gjitha shprthimet emocionale. Ai preferon t jetoj n botn racionale ashtu si e kupton, gj q e bn t ndjehet i sigurt. sht nj intelektual

  Si ta prcaktoni profilin e fmijs tuajTipi i fmijs tuaj i prket mesa duket tre profileve q kan marr pikt m t shumta n vlersimin q bt. Nse hezitoni akoma n mes t dy apo tre prej tyre, sht normale. N fakt, nj fmij nuk mund t reduktohet n nj tip t vetm, as nj i rritur gjithashtu. do fmij zotron n fakt t gjith gamn e sjelljeve q prshkruhen n nnt profilet, ashtu si fmija juaj mund t jet i tipit 1 dhe t jet i pakursyer (tipi 2), konkurrues (3), i ndjeshm (4) etj. N t kundrt sjellja e tij e zakonshme prcaktohet nga profili baz i tij. Nga ana tjetr, do profil, si e kemi par, mund t influencohet nga nj profil fqinj. Nj fmij perfeksionist (1) mund t jet i qet dhe tolerant (9) apo m i pakursyer dhe i vmendshm (2). Nuk duhet t harrojm q stresi apo siguria mund t ndikojn n sjelljen e fmijs.

  Fmija Besnik sht shum i ndershm n miqsi dhe i denj pr besueshmri. sht fmij i kujdesshm q nuk plqen ndryshimet e paparashikuara. Ai i del prpara t keqes, gj q e bn pesimist dhe ankthsioz, pasi ka frik nga tradhtia dhe druhet nga problemet. sht shpesh n mbrojtje dhe n gjendje t shqetsohet pr gjithka. Ka ndjenjn e detyrs dhe t rregullit. Ai mund te jet frikacak por dhe kokkrisur ose kundrshtues pr t provuar q t nnshtroj frikn. Ai ka nevoj t mirbesoj pasi natyrshm ai sht dyshues. sht nj mosbesues.

  Psiko Test

 • 87

  Fmija juaj = ka shum shok, i

  plqen t jet nj yll?

  = sht i gjall, i plqen shakaja dhe ka shum humor?

  = ka shum dshir t jetoj eksperienca t reja?

  = i plqen t luaj dhe t argtohet?

  = fillon shum aktivitete t reja dhe i mungon qndrueshmria?

  = urren detyrimet dhe problemet?

  = sht lakmitar?

  = sht optimist dhe gazmor?

  = duket hiperaktiv?

  = sht shum krijues dhe me shum ide?

  7

  gazmori i vogl

  gazmori i vogl do t gzoj jetn dhe t argtohet. sht nj fmij i gzuar q plqen do gj q jeta mund ti ofroj. Ai e ka t vshtir t angazhohet dhe t jet i qndrueshm n nj aktivitet, pasi kjo e pengon. N t kundrt,ai do t provoj do gj. Ai qortohet pr shprndarjen e tij. Ai urren detyrimet,sforcimet dhe vuajtjet. Ai plqen t krijoj ambient dhe t dfrej shokt, gj q e bn popullor. sht nj aventurier.

  sheFi i voglFmija juaj = ka shum forca dhe energji?= plqen prballjet dhe nuk

  heziton te grindet?= urren padrejtsit?= sht i tepruar n do gj?= sht inati?= a sht shpesh shef i grupit?= sht mbrojts i m t

  vegjlve apo i m t dobtve?

  = shpreh me lehtsi paknaqsin e tij n formn e nj zemrimi t fort?

  = nuk ka frik nga asgj dhe nuk sht shum i ndjeshm?

  = pret fjaln lehtsisht, pasi pr at do gj sht bardh e zi?

  8

  sheFi plqen t komandoj dhe q gjrat t jen br n mnyrn e tij. sht fmij zemrak dhe impulsiv. Ai shprndan energji dhe shpesh merr gjrat n dor, kjo e bn q t jet nj udhheqs. Ai e urren padrejtsin dhe nuk heziton t ndeshet pr tu mbrojtur apo pr t marr nn mbrojtje me t dobtit. Ai me raste mund t bhet i dhunshm e dominues. sht nj mbrojts.

  Fmija juaj = e ka t vshtir t

  zgjedh, t vendos apo t bjer dakord me t tjer?

  = ka nevoj t stimulohet?= t pres minut e fundit

  pr t reaguar?= urren konfliktet dhe

  krkon harmonin?= sht pajtues dhe i leht

  dhe i leht pr t jetuar?= sht i ndjeshm?= sht tolerant dhe i

  kuptueshm?= nuk ndeshet, por bn

  rezistenc pasive?= merr gjithmon koh pr

  t br asgj?= hutohet duke par TV

  ose lodrat video?

  9

  DiPlomati i vogl

  DiPlomati sht shum paqsor dhe urren konfliktet. sht fmij i qet dhe mund t kaloj ditn me lodra, duke par TV ose duke luajtur n kompjuter. Ai merr kohn e tij pr t jetuar dhe urren t vendoset n situata t nxituara. E ka t vshtir t vendos dhe t marr nj pozicion apo t kaloj n veprime. Ai ka nevoj t ndjehet n harmoni me natyrn dhe t tjert. sht nj paqsor.

 • 88 maj 2012 89

  MaMat na e kan thn gjithMon. e rndsishMe sht t sajohesh. t hash ato q gjen. i bn Mir shndetiti dfhe jo vetM . por ka ushqiMe e ushqiMe. dhe gjithka varet nga koMbiniMi. ato t duhurat parandalojn rrudhat dhe rratht e syve, zbardhin dhMbt dhe u japin fokve shklqiM.

  AntioksidAnt dhe lkurA rigjenerohet

  fjala ky sht ORAC (Oxygen Radi-cal Absorbance Capacity), nj tregues q mat fuqin antioksiduese t do ushqimi. Jo t gjith prbrsit kan t njjtn aftsi pr t prthithur radi-kalet e lira dhe pr t mbrojtur lkurn nga dmi i oksidimit. Mes produkteve t stins t parat jan angjinaret (karofi), pastaj lngu i rrushit t zi (prfshir edhe vern), mollt dhe boronicat. Nj kon-sum i rregullt ndihmon lkurn t rinovo-het dhe tu rezistoj rrezeve Uva.

  Efekti pozitiv. Prmirsojn qarkul-limin dhe pastojn. P rm tepr bo-ronicat stimulojn memorien dhe kan efekte pozitive mbi kujtesn.

  Pul dhe Agrume: jePi mbshtetje kolAgjenit

  E ka t pjekur? Hidhi edhe lng limoni. Kurse gjelin e detit kombinoje me nj sallate me ullinj dhe portokaj. Mishi i bardh ka proteina dhe vlera t larta biologjike dhe veprojn n formimin e kolagjenit. Agrumet jan t pasura me vitamin C, q i jep elasticitet lkurs. Kombinimi sht elsi.

  Efekti pozitiv: mishi i bardh prm-ban po aq hekur sa mishi i kur, por m pak yndyr. Vitamina C prmirson presionin e gjakut.

  omegA 3 dhe rozmArinz, lkur m komPAkte

  peshku shgt i pasur me Omega 3. Por kto acide yndyrore, shum t nevojshm pr lkurn, oksidohen dhe shprbhen shpejt gjat tretjes dhe e humbasin efikasitetin. Por jo nse gat-uan peshkun me rozmarin ose curry, q ia mbrojn atributet. Efekti pozitiv: acidet Omega 3 forcojn zemrn dhe zbusin sindromat paramenstruale. PortokAll n PjAt: ngjyr e shndetshme

  Hurma, papaia, karota dhe kungull prmbajn betakaroten, i cili n vet e

  50ushqimet q m zbukurojn

  Sekrete bio

 • 89

  nxin edhe m shum lkurn n dimr e prmirson ngjyrn. Nj mblris e leht? Hurma dhe gjiz. Kshtu do t sigurish edhe proteinat q rigjenerojn lkurn.

  Efekti pozitiv: betakaroteni mbron nga vireuset dhe nga bakteret. Hurmat pastrojn mlin. lAmtumir fytyr gri

  Nse pi cigare, e ke t qart se kujt duhet tia faturosh fajin edhe pr rrudhat. Nse e ke t pamundur q ta lsh, ather dyfisho konsumimine brokolit. Prmban izocianate, prbrs aromatik me squfur ,vitamina C, PP, A dhe kripra minerale q mbrojn mushkrit. Por dije se kjo nuk sht nj zgjidhje. Efekti pozitiv: kto q t tham m sipr jan vetm zbuts. T lsh cigar-en ka m shum sesa nj efekt t till, prandaj e di se duhet t bsh. nj Aj jeshil Pr t zgjuAr qelizAt

  T pish dy litra uj n dit i bn mir lkurs, por ti shtosh edhe aj jeshil, e bn edhe m t bukur akoma. Sepse nxit shkmbimin e qelizave dhe pr-mirson hidratimin.

  Efekti pozitiv: aji jeshil e rrit me 5% konsumin ditor t kalorive. Por ndaluni n 4 gita n dit: prmban polifenole, q n doza t larta, pengojn pr-thithjen e hekurit.

  tizAnA PArfumos lkurn

  nuk dihet prej t gjithve por ajrat me baz glikanxoje, kopre, livande, men-teje, limoni dhe xhenxhefili parfumosin lkurn. Pr nj rezultat m t mir, shto edhe ananas e mango.

  Efekti pozitiv: Dy filxhan aj n dit luftojn stresin. m PAk kriP m shum bAjAme: skA m rrAth t zinj

  Sy t enjtur? Shkaku mund t jet nj teprim me kripn. S pari, zvendsoje me kripra aromatike. Pastaj, sa m shum ba-jame, arra, vaj luledielli: nj burim i shklqy-er i vitamins E. por kujdes me kalorit! Efekti pozitiv: M pak krip, presion arterial m i ult. Frutat e thara i bjn mir edhe meshkujve. Kan nj efekt mbrojts mbi prostatn. oriz integrAl + thjerrzA = flok me shklqim

  Pr t rigjeneruar flokt thjerrzat, fasulet dhe bizelet jan t shklqyera (prmbajn proteina q ndikojn tek keratina). Kombinoje me oriz integral, i pasur me vitamina dhe zink. Shto kokrra gruri, i pasur me vitamin B. Efekti pozitiv: Nj pjat e till sht e pajisur me triptofan, nj aminoacid q prmirson humorin.

  rukolA e hArengA: metAbolizn Prej sPortisti

  rukola sht e pasur me kalcium: 100 gram prmbajn 160 mg, gati 15% t nevojs s prditshme. Edhe lakrat jan nj burim i mir kalciumi. Kombinoje me harenga, t cilat prmbajn vitamin D dhe ndihmojn prthithjen e kalciumit.

  Efekti pozitiv: konsumimi i rukols djeg edhe yndyrat. hekur dhe vitAmin C: PAmje m PAk e lodhur Hekuri oksigjenon qelizat, pranadaj nse mungon, kjo prkthehet me

  anemi dhe lodhje. Gjendet tek frutat e detit dhe spinaqi. Prthithet m mir me vitaminn C: m pas pi nj got me lng portokalli ose qitroje t shtrydhur, pije q nxisin prthithjen. Kurse kafeja dhe aji bjn t kundrtn. Efekti pozitiv: Braio di Ferro na m-son: spinaqi prmben edhe prqindje t larta nitrati inorganik, q u jep musku-jve energji dhe tonifikim. m PAk sheqer dhe kAlori: PlAkesh m PAk

  Sheqeri sht armiku numr nj i lkurs, sepse rrit gmicemin n gjak dhe favorizon plakjen. Zvendsoje me mblsues natyral: shum oriz ose shurup orizi. Shmang mblsirat midis vakteve.

  Efekti pozitiv: M pak insulin. Rezultati: m pak probleme me shn-detin. luleshtrydhe dhe shAmPAnj: qesh m shum

  euforia q t shkakton shampanja dihet. Shtoji ksaj edhe efektin e lulesh-trydheve, q prmbajn ksilitol, i cili zbardhe dhe mbron dhmbt.

  Efekti pozitiv: Antocianet, pig-mentet e luleshtrydheve, mbrojn stomakun nga dmet e alkoolit. E mbshtet Universiteti i Barcelons. dhe n fund, PAk ekzotizm

  Sa m shum xhenxhefil, shafran, fara uzoje, t pasura me antioksidues: m pak rrudha dhe njolla mbi lkur.

  Efekti pozitiv: Kan nj veprim an-tiinflamator dhe kontrollojn nivelin e kalorive.

 • 90 maj 2012 91

  NE TRYEZENE TRYEZE

  Stina e frutave dhe perimeve

  Makarona me hudhr, vaj dhe peshk ton

  Ananas dhe luleshtrydhe

  PRBRSIT 2 thelpinj hudhr 5 lug vaj ulliri 320 g spageti 160 g ton i konservuar 2 speca t kuq Disa gjethe borzilok

  PRGATITJA Ngroh vajin dhe shto n t 2 thelpinjt e hudhrs: njrin t paqruar dhe tjetrin t qruar dhe t prer prgjysm. Pastaj

  hidh edhe dy specat djegs dhe skuqi pr pak sekonda. M pas bashko me vajin tonin dhe pastaj spagetit, t cilat m par ti kesh zier n uj t vluar dhe krip. Przieji t gjitha bashk n tigan me dy pirunj dhe pasi t jen gati, sprkati me borzilok t freskt, t grir holl. Hidhi n pjat dhe shrbeji t nxehta.

  PRBRSIT 1 ananas250 g luleshtrydhe Mente e freskt Lng limoni Sheqer

  PRGATITJA Pastro ananasin nga gjethet dhe nga lkura e trash dhe m pas prije n feta t holla. Vendosi fetat n nj letr kuzhine dhe m

  pas n nj tav pjekjeje. Pudrose me sheqer dhe vendose n furr n temperaturn 180 grad pr rreth 20 minuta. M pas lre t ftohet. Shprndaji fetat e pjekura t ananasit npr kupa dhe hidhi prsipr 250 g luleshtrydhe t prera, t sprkatura me lng limoni dhe me mente t freskt t prer holl.

 • 91

  PRBRSIT 2 lug parmixhan250 g pasta 250 g bizele KripPiper

  PRGATITJA Zverdh 40 g miell pr 1-2 minuta n nj tigan, pa shtuar yndyr. Shto 4 dl pana t freskt dhe prz-ieje pr 7-8 minuta me rrahse. Bashko nj lug parmixhan t grir, krip

  dhe piper. Lre t ftohet. Ziej uj e krip dhe hidh bizelet. Lri t zihen pr 4-5 minuta. M pas kaloji n uj t ftoht e akull q t qndrojn t gjelbra. N ujin e bizeleve hidh pastn. Kulloje dhe bashkoje me beshamelin. Me to formo katr fole mbi nj tav me letr kuzhine, sprkati me parmixhan dhe n qendr hidh bizelet. Vendosi n furr t nxeht pr 15 minu-ta n 200 grad.

  Bizele n fole

  Fokae me perime t freskta

  Patllxhan t mbushur PRBRSIT 4 patllxhan t mdhenj 250 g ikore200 g djath i tymosur 60 g gjalp3 lug vaj ulliri 2 gota vaj luledielli 50 g miell 1/2 l qumsht Pak arr moskat Krip Piper

  PRGATITJA Laj patllxhant dhe priji prgjysm pr s gjati. Pasi tu heqsh tulin e brendshm, sprkati me krip t trash dhe lri pr 30

  minuta. Shkri gjalpin, bashkoje me miellin dhe pas dy minutash shto edhe qumshtin e nxeht. Lri n zjarr pr 10 minuta, duke i przier me rrahse. Hidhi krip, piper dhe arr moskat. Shplaj dhe thaj fetat e patllxhanit, skuqi n vaj dhe lri t thahen n letr kuzhine. Ndrkoh laj gjethet e ikores dhe kaloji n tigan pr 5-6 minuta me dy lug vaj ulliri. Vendosi n fund t gjysmave t patllxhanve pastaj

  hidh krem dhe vepro kshtu derisa t mbarohen t gjith prbrsit. N fund mbuloji me feta djathi t tymosur. Mbshtilli me letr alumini dhe piqi n furr pr 40 minuta n 180 grad.

  PRBRSIT Uthull i bardh Brum pr pica Sallat cikoresh Vaj ulliri 100 g ullinj t zinj 2 domate t pjekura Rukola Krip Sallat jeshile 1 e verdh veze Qep Finokc

  PRGATITJA Laj dhe pri sallatn jeshile, cikoren, domatet dhe rukoln. Pri holl qepn

  dhe finokun. Bashkoji t gjitha perimet, hidhu krip dhe vaj ulliri. Bashko ullinjt. Hap brumin e gatshm t pics. Shtro nj shtres brumi n nj tav t lyer me vaj dhe shtro sipr perimet duke ln 1 cm t lir anash. Lag ant dhe mbuloji me shtresn e dyt t brumit. Lyeje me t verdhn e vezs dhe shpoje brumin me pirun. Piqe fokaen n furr t ngrohur m par n 220 grad pr 30 minuta. Shrbehet e ngroht.

 • 92 maj 2012 93

  Qelizat staminaledhurat e natyrs q nuk duhet humbur Nj muNdsi m shum pr NNat e reja. Nj procedur fare e thjesht. por q N t ardhmeN vleN pr kurimiN e kaq shum smuNdjeve. ja duhet t diNi pr ruajtjeN e gjakut t kor-doNit krthizor. dhe si muNd ta kryeNi N shqipri

  Vetm pak dit pasi Lucky Mulumba, nj nn e re q jetonte n San Bruno t Kalifornis, pruri n jet fmijn e saj t par , nj vajz q e quajti Karol, msoi se e sapolindura ishte e smur me anemin Sickle Cell. Mjekt m than se ajo kishte formn m t rnd dhe m treguan se fmija do t kalonte nj jet t vshtir. Disa mjek m than se vajza ime nuk do ta arrinte dot moshn 10 vjeare,- tregon Lucky Mulumba. Dy vjet m pas ajo msoi se ishte shtatzn me fmijn e saj t dyt, Markun. Mjeku i sugjeroi q ajo t depozitonte n bank gjakun e kordonit t tij krthizor, n mnyr q nj dit ajo t mund ta prdorte pr t ndihmuar Karoln. Kur

  vajza ishte 6 vje, filloi t kishte paraliza t vogla dhe mjekt e paralajmruan se edhe mund t vdiste nga njra prej tyre. Ky ishte momenti kur fmija iu nnshtrua nj transplanti qelizash staminale, duke prdorur qelizat prej gjakut t kordonit krthizor t depozituara prej t vllait, Markut. Procedura funksionoi. Karola u kurua prej anemis Sickle cell dhe pas tre vjetve trajti, u shrua nga smundja. Tani ajo mund t shkoj n shkoll, t luaj jasht me shokt dhe t shijoj ushqimin. Tani, ndihem shklqyeshm. Nuk kam m dhimbje dhe nuk m duhet t vizitohem tek mjeku gjat gjith kohs, tregon Karola. Nna e saj, Lucky, e quan procedurn m shum se nj mrekulli. Karola nuk sht pacientja

  e vetme q ka prfituar prej gjakut t kordonit, sepse qe nga viti 1988 kur u provua prfundimisht se gjaku i kordonit krthizor mund t prdoret pr t zvendsuar palcn kockore difektoze t njeriut rreth 15,000 njerz jan trajtuar dhe kuruar.

  Qelizat staminale, tullat ndrtuese t jetsTrupi i njeriut prbhet nga m tepr se 200 lloje qelizash t maturuara; secila prej tyre ka nga nj funksion t dallueshm dhe t specializuar. Qofshin ato qeliza t muskulit t zemrs, q rrahin n mnyr ritmike, apo rruaza t kuqe t gjakut, q shprndajn oksigjen n do pjes t trupit ton, t gjitha qelizat

  N ort e para

 • 93

  puntore t specializuara, kan rolin e tyre. Qelizat staminale jan ndryshe prej qelizave puntore t maturuara t organizmit t njeriut. Ato kan nj aftsi t mahnitshme , jo vetm pr t shumfishuar vetveten, por edhe pr t krijuar inde t reja kur ato ndahen e zhvillohen m tej. Zbulimi i qelizave staminale ka qen nj prej arritjeve m t shklqyera t mjeksis moderne. Me kt aftsi qelizat staminale luajn nj rol ky gjat zhvillimit t trupit t njeriut pas ngjizjes. Aftsia e tyre pr t prodhuar lloje t ndryshme qelizash t specializuara i bn ato kaq unikale dhe t fuqishme pr terapin mjeksore.Qelizat staminale zhvillohen sipas moshs dhe kategorizohen n varsi t origjins s tyre dhe sipas llojit t qelizave puntore q ato mund t prodhojn. Qelizat Staminale Embrionale prdoren n laborator si nj mjet pr krkime shkencore pr t kuptuar zhvillimin e qelizs, por, ato nuk jan t disponueshme pr tu prdorur pr terapi. Kto, mund t shkaktojn krijimin e pjess drmuese t trupit t njeriut por sidoqoft, embrionet duhet t shkatrrohen pas mbledhjes, pasi ndryshe shfaqen shtje etike tepr t mprehta.

  Qelizat Staminale t t Rriturve, gjenden n t rriturit por gjithashtu edhe n fmijt. Qelizat staminale t t rriturve jan quajtur, gjithashtu, qeliza staminale t angazhuara apo t programuara, prderisa prej tyre mund t prodhohet vetm nj gam e kufizuar qelizash t specializuara. Me kalimin e kohs edhe ato e humbasin vitalitetin e tyre.Qelizat Staminale t Kordonit Krthizor. Kto jan qeliza staminale t t porsalindurit dhe konsiderohen se jan t pranishme m hert sesa qelizat staminale t t rriturit. Ato jan m pak t maturuara (m pak t angazhuara) se qelizat staminale t gjendura n palcn kockore ose n organet e t rriturve a fmijve. Megjithse pjesa m e madhe e qelizave staminale jan qeliza staminale hematopoietike, gjaku i kordonit krthizor, prmban edhe qeliza t hershme mesenchymale dhe qeliza t tjera t hershme staminale, n sasi m t vogla. Qelizat staminale t rrjedhura prej kordonit krthizor, jan unikale dhe t njohura se kan nj aftsi m t gjer se sa qelizat staminale t t rriturve, pr t prodhuar qeliza dhe inde t ndryshme t trupit t njeriut. Ky zbulim i mrekullueshm i shkencs mjeksore

  po zbatohet pr t zhvilluar terapi pr smundje serioze t njeriut. Kjo e bn, kaq emocionues prdorimin, n terapi, t qelizave staminale, t marra prej kordonit krthizor.

  n bankat e posameBankat e depozitimit t qelizave staminale jan nj mundsi unike pr t ruajtur tullat e muara ndrtuese t trupit t njeriut; gjaku i kordonit krthizor, indet e kordonit dhe indet dhjamore jan vetm disa prej burimeve t qelizave staminale t gatshme pr t ofruar themelet ku bazohen terapit mjeksore pr mbi 80 lloje smundjesh t gjakut, smundjeve t lidhura me gjakun dhe aplikime t tjera q i prkasin mjeksis rigjeneruese.Qelizat staminale hematopoietike (t gjakut) jan qeliza prej t cilave prodhohen gjith qelizat e gjakut dhe t sistemit ton imunitar.Qelizat staminale hematopoietike n t rriturit gjenden m shpesh n palcn e kocks e m pak n gjak. Qelizat staminale mesenchymale. Ato gjenden n palcn kockore, muskujt, dhjamin dhe n organe t tjera, e kan treguar se kan aftsin pr t prodhuar

  CRYO-CORD PROesI I PRPUNIMIT PR SIGURIN TUAJ Para lindjes, iftet ose nna e interesuar pr mbledhjen e qelizave staminale prej gjakut dhe kordonit krthizor pajisen me kitin special t mbledhjes, i cili i mundson mjekut ose mamis q t mbledh gjakun e kordonin krthizor t foshnjs. Menjher pas lindjes, gjaku i kordonit krthizor, trhiqet dhe, drgohet menjher n bankn/stabilimentin e qelizave staminale. Aty,ai kontrollohet dhe prgatitet pr depozitim t mtejshm t qelizave staminale. T gjitha mostrat e gjakut dhe kordonit krthizor testohen pr infeksione, qofshin ato me natyr bakteriale ose virale, duke prdorur nj metod diagnostikuese t Reaksionit Zinxhir t Polimerazs (PCR). Gjat ekzaminimit dhe prgatitjes, qelizat staminale ruhen duke prdorur teknologji t fjals s fundit t shkencs dhe m pas prcaktohet sasia dhe cilsia e tyre. Ato, m pas do t ndahen dhe konservohen n temperatur m t ult se -185C n gjendjen e gazt t azotit t lngt. Ky proes sht i njohur si konservimi n ngrirje t thell. Lvizja e shpejt e krkimeve mjeksore dhe studimeve klinike mbi qelizat staminale prej gjakut

  dhe indeve t kordonit krthizor kan uar n nj prparim t pamatshm n fushn e Mjeksis Rigjeneruese. N dallim prej gjakut t kordonit krthizor, vet kordoni krthizor, prmban, kryesisht, qeliza staminale prej indesh t quajtura qeliza staminale mesenchymale. Kto qeliza, gjenden, kryesisht, n t ashtuquajturin Whartons Jelly - nj burim i pasur me qeliza staminale.(pr m shum info: www.cryo-save.com/al )

 • 94 maj 2012 95

  vet inde t ndryshme, t tilla si indet nervore ose qelizat prodhuese t insulins n organizmin e njeriut.

  Qeliza unikaleQelizat staminale prej kordonit krthizor jan unikale. Ato kan disa avantazhe t rndsishme, t cilat humbasin ose zvoglohen n rastin e qelizave staminale t t rriturve:- t reja, duke qen se ato jan maksimumi vetm 9-muajshe, ato nuk kan vuajtur prej proesit t plakjes dhe shpesh ndahen m shpejt dhe jan m t shndetshme krahasuar me qelizat staminale q gjenden tek t rriturit. - m t freskta , duke qen t mbrojtura prej mitrs s nns ndaj shum viruseve dhe infeksioneve t gjendura -n botn e hapur, ato, ka shum pak t ngjar, t jen t kontaminuara ose t ndikuara prej smundjeve. - m naive - kjo do t thot se ato kan m pak t ngjar t shkaktojn ndrlikime n transplantet n t tjert sesa qelizat staminale t nxjerra prej t rriturve.Qelizat Staminale Alogeneike Kur pacientve ju transplantohen qeliza staminale t cilat jan dhuruar prej dikujt tjetr, kto transplante quhen trajtime allogeneike, dhe qelizat e prdorura pr kt quhen qeliza allogeneike. Qelizat allogeneike duhet t testohen pr prpushmrin prpara se t prdoren. Sidoqoft, edhe pas testimit, qelizat allogeneike bartin nj far rreziku. Pr t qen t suksesshm dhe pr t shmangur kundrveprime serioze, transplantet allogeneike, shpesh, shoqrohen me medikamente speciale t cilat e ndrydhin sistemin ton imunitar. Edhe pas ksaj, qelizat e huaja prsri mund t refuzohen prej trupit t njeriut q po i merr ato. Pr kt arsye, kurdo, q sht e mundshme, dhe e disponueshme (n varsi t smundjes specifike), mjekt do t paraplqenin q t prdornin pr trajtime mjeksore qelizat staminale t vet personit. Qelizat Autologe. Ky quhet nj transplant autolog, pr arsye se pacientt marrin qelizat q vijn prej vet trupit t tyre, dhe kshtu, ato do t jen shum m t gatshme pr tu pranuar prej organizmit. Qelizat prej kordonit krthizor jan, t paktn, po aq t efektshme sikurse dhe qelizat staminale prej palcs kockore, si n transplantet autologe ashtu dhe n ato allogeneike. Pr m tepr, n transplantet allogeneike, qelizat prej kordonit krthizor, ka m pak t ngjar t flaken, krahasuar me qelizat e marra prej palcs kockore.

  Prandaj, nse dikush vendos t ruaj qelizat staminale t fmijs s tij, ka nj probabilitet prej 1 n 4 raste pr t qen nj prputhje perfekte n ofrimin e prshtatshm pr transplant pr prdorim tek t afrmit e rrethit t ngusht t fmijs si jan vllezrit dhe motrat e tij.

  mundsi vetm nj her n jetQelizat staminale t nxjerra prej kordonit krthizor mblidhen n astin kur pritet kordoni krthizor q lidh nnn me foshnjn e porsalindur. Mbledhja sht e leht, kryhet brenda pak minutave dhe sht, krejtsisht, e padmshme si pr nnn dhe pr t porsalindurin. Mbledhja e ktyre qelizave sht tepr e thjesht nga pikpamja teknike mjeksore dhe mund t kryhet edhe nga nj staf jomjeksor, i cili ka marr nj trajnim t thjesht pr kt. Aktualisht, mbledhja e gjakut t kordonit dhe indit t kordonit krthizor mund t kryhet n do maternitet a shtpi lindjeje n Shqipri.

  Nga ana tjetr mbledhja nuk ndikon aspak n etapat e lindjes dhe, n dallim prej mbledhjes s qelizave staminale nga t rriturit. Pr ta br kt nuk ka nevoj pr asnj procedur invazive. Pas lindjes, ndrsa ne rritemi, grupet e qelizave staminale t gjendura fillimisht n kordonin krthizor nisin t ndryshojn. Pr kt arsye, asti i lindjes sht nj mundsi, q t jepet vetm njher n jet, pr t vjel kto qeliza unikale. Ruajtja n ngrirje t thell pran bankave t specializuara dhe t besueshme, bn t mundur q ato t depozitohen pr prdorim n t ardhmen kurdo q t nevojiten.

  Zhvillime t suksesshme n 20 vjetN 1988 u provua, prfundimisht, se gjaku i kordonit krthizor mund t prdoret pr t zvendsuar palcn kockore difektoze t njeriut. Q prej asaj kohe, kto qeliza staminale hematopoietike (t gjakut) jan kthyer n terapi t qndrueshme pr mjaft smundje t gjakut, t tilla si leuemia

  N ort e para

  Krkimet m t fundit kan treguar se qelizat staminale t nxjerra prej gjakut t kordonit mund t jen nj alternativ e efektshme pr riparimin e dmeve t shkaktuara prej infarkteve t zemrs. T paktn 20 Milion njerz i mbijetojn do vit infarkteve t zemrs dhe hemoragjive cerebrale, sipas vlersimeve t OBSH, por shum prej atyre kan pritshmri t ulta pr jetn dhe krkojn kujdes mjeksor t vazhdueshm e t shtrenjt. Prdorimi i qelizave staminale t vet ktyre pacientve

  mund t riparoj dmet e infarkteve t zemrs, megjithse prfitimet e tyre mund t jen t kufizuara pr shkak t disponueshmris s kufizuar t ktyre qelizave staminale dhe t vjetrsis s ktyre qelizave n kta pacient. Shkenctart kan zbuluar se qelizat e muskulit t zemrs t zhvilluara duke prdorur qelizat staminale prej gjakut t kordonit t njeriut mund t ndihmojn n riparimin e qelizave t muskulit t zemrs t dmtuara prej infarkteve t zemrs.

  QelIzAT STAMINAle, Rol ky N RIPARIMIN e MUSkUlIT T DMTUAR T zeMRS

 • 95

  (kanceri i gjakut), anemia (mungesa e hemoglobins) dhe pr disa smundje autoimune (kur trupi sulmon qelizat e veta). Deri n prvjetorin e njzet t ktij suksesi, rreth 15,000 njerz jan trajtuar duke prdorur transplante t gjakut t kordonit krthizor. Suksesi i par i vlefshm n prdorimin e qelizave staminale hematopoietike (t gjakut) prej kordonit krthizor ndodhi n vitin 1988. N at koh, nj djal 5 vjear, i cili vuante prej nj rregullimi t rrall gjenetik t quajtur Anemia e Fanconit, u trajtua me qeliza staminale prej motrs s tij t porsalindur. Tashm, 20 vjet pas transplantit, djali, jo vetm q gzon shndet t plot por sistemi i tij imunitar dhe i gjakut jan br plotsisht funksional pas ktij transplanti. N 1988, mund t trajtohej vetm nj smundje me an t qelizave staminale t nxjerra prej kordonit krthizor dhe dhjet vjet m par nj numr smundjesh vetm sa gishtat e nj dore. Ndrsa n ditt e sotme, qelizat staminale prej kordonit krthizor, prdoren pr trajtimin me sukses t m tepr se 80 lloje smundjesh. Jo vetm q numri i trajtimeve t tilla sht rritur pa mas prgjat dy viteve t fundit, por, gjithashtu, edhe lista e smundjeve t trajtueshme me an t qelizave staminale sht zgjatur ndjeshm. Tumoret jo-t

  gjakut, t till si retinoblastoma (tumori n syt) dhe neuroblastomat(tumoret n tru), i jan shtuar s fundmi lists dhe prdorimi potencial i gjakut prej kordonit krthizor nuk duket t mbaroj me kaq. http://www.cms08.cryo-save.com/en/references.html

  n nj t ardhme t ndriturShpejtsia e mahnitshme e krkimeve dhe provave klinike t cilat prdorin gjakun e kordonit krthizor, ka uar n at, q t trajtohen smundje, t cilat, askush, nuk i kish menduar m par. Provat klinike n trajtimin e smundjes metabolike t trurit(smundjet e Hurler, e Krabbe dhe e Turner), paralizat nga hemoragjit cerebrale dhe diabeti i tipit I (i njohur, gjithashtu, si diabeti juvenile), i kan bashkuar smundjet e gjakut n terapi t suksesshme. Pr m tepr, mjaft prej ktyre trajtimeve t reja jan duke prdorur gjakun e kordonit krthizor t vet pacientit. Zbulime t reja, emocionuese, shkencore, kan treguar se, n laborator, qelizat e gjakut t kordonit krthizor, mund t zhvillohen m tej n qeliza t mlis, veshks, qeliza nervore, t muskulit t zemrs dhe n qeliza prodhuese t insulins. Ky zbulim, i hap dyert, potencialisht, prdorimit t ktyre qelizave n mjeksin rigjeneruese.

  Q prej transplantimit t par t suksesshm t qelizave staminale prej kordonit krthizor n vitin 1988, jan kryer tashm, nj total prej mbi 15,000 transplantesh. Aktualisht, do vit kryhen mbi 3,000 transplante t qelizave staminale, ka do t thot se, tashm, flitet me siguri, pr nj standard mjeksor.

  Depozitimi i qelizave staminale - a ja vlen mundimin? Sipas nivelit t dijeve n ditt e sotme, mjekt shkenctar besojn se ka nj probabilitet t lart q nj fmij t prdor qeliza staminale prej gjakut t kordonit t tij krthizor, m von, gjat jets s tij. Tani ky probabilitet sht t paktn 1 n 400, dhe sht n rritje.

  A mundet q gjaku prej kordonit krthizor t konservohet pr nj koh t gjat?Qelizat staminale prej gjakut t kordonit krthizor t cilat jan prgatitur n mnyrn e duhur pr depozitim mund t jetojn, n fakt, m gjat se mund t jetojm ne vet. Krkimet e deritashme sugjerojn se qelizat e ruajtura n ngrirje t thell, kan,virtualisht, nj kapacitet t pakufizuar.

  Gjaku i kordonit krthizor mund t prdoret vetm pr fmijt ? Gjithashtu edhe t rriturit, mund t kurohen me an t gjakut prej kordonit krthizor e, n fakt, ata prbjn edhe numrin m t madh t pacientve. Nganjher sasia e disponueshme nuk sht e mjaftueshme dhe mjekut i duhet q t prdor qeliza staminale prej nj burimi t ndryshm. Pr sa i takon mjeksis rigjeneruese, sasia e qelizave staminale sht m pak e rndsishme. Kjo pasi edhe nj sasi e vogl mund t jet e mjaftueshme pr t aktivizuar rigjenerimin e nj indi n trupin e njeriut.

  A nevojitet gjaku i kordonit krthizor pr qelizat staminale kur n fund t fundit, kushdo, mund t marr palc kockore?! Do t ishte shum mir nse kjo do t ishte kaq e leht. sht e vrtet se palca kockore prmban qeliza staminale, por, ajo plaket njsoj si edhe trupi, dhe potencialisht, humbet si vitalitetin e saj ashtu dhe dobishmrin, dhe, ajo mund t preket prej t njjtave smundje sikurse edhe pjesa tjetr e trupit t njeriut (p.sh. diabeti i tipit II). N dallim nga ato, qelizat staminale t nxjerra prej kordonit krthizor, jan t reja, t freskta dhe t paprekura nga smundjet, duke ofruar shum m tepr fleksibilitet. Kordoni krthizor, gjithashtu, prmban nj gam m t gjer t qelizave staminale sesa palca kockore.

  GJIThkA DUheT T DINI PR QelIzAT STAMINAle

 • 96 maj 2012 97

  Parajsa e gogolve

  MesFletsh

  Humori i holl, dhembshuria dhe dashurit e nj personazhi t veant dhe t familjes s tij t pazakont.Kryetari i nj familjeje t uditshme (gjasht gjysmvllezr e gjysmmotra) gjendet i pleksur n nj histori t dyshimt atentatesh, q vulos fatin e tij prej dashi, dash kurbani. Beniamin Maloseni punon n nj Qendr Tregtare si dash kurbani... Ai paguhet q t mbart t gjitha fajet e Qendrs Tregtare n syt e klientve. Kur n Qendr llojn t shprthejn bomba, q ln pas nga nj a dy viktima, situata komplikohet. Beniamini bie n dashuri, viktimizohet, bhet hetues e i dyshuar n t njjtn koh... e gjitha kjo e treguar me nj humor t holl, q do tju bj t qeshni edhe n ditt tuajam t zymta. Ky libr, i prkthyer n mbi 20 gjuh, sht libri i par i sags s Malosenve. Pennac i vazhdoi aventurat e Beniaminit dhe familjes s tij edhe n pes romane t tjer po aq t holl e t kndshm sa edhe ky. I drejtohet nj lexuesi t rritur (30 vje

  e lart); dashamirsve t romaneve policeske dhe atyre t romaneve roz. Ndrkoh q edhe tituj si Le Monde, Publishers eekly, Kirkus Uk, Sun-Sentinel apo Daily Telegraph e kan vlersuar si nj roman q duhet lexuar. Me skena t jashtzakonshme, dialog shum zbavits dhe personazhe simpatike q e mbajn lexuesin t mbrthyer. Daniel Pennac sht nj shkrimtar francez. N vitin 2007, ai fitoi mimin e famshm Renaudot pr esen e tij Chagrin dcole. Pennac filloi t shkruante pr fmijt dhe m pas gjeti famn me serin e librave t sags Malosen, q tregojn aventurat e Beniamin Malosenit (nj dash kurbani) dhe t familjes s tij atipike. Stili i tij sht gazndjells dhe me fantazi t shfrenuar, si n sagn Malosen, por ai mund t shkruaj edhe ese pedagogjike, si: Comme un roman. Parajsa e gogolve sht titulli i par i Daniel Pennac-ut i prkthyer n gjuhn shqipe.

  Daniel PennacPrktheu: Margarita SknderajNumri i faqeve: 234mimi: 800 lekShtpia botuese: Pegi

  Zoli sht vetm gjasht vje kur prindrit e saj, t rrethuar nga rojat fashiste t Hlinks, Hitlerit sllovak, zhduken brenda nj liqeni t ngrir. Shpton vetm ajo dhe gjyshi, i cili mson t shkruaj e t lexoj, madje e drgon edhe n shkoll, pavarsisht nga traditat e bashksis s tyre. Dalngadal, te Zoli spikat nj talent i jashtzakonshm pr t shkruar e pr t knduar. I mbshtetur n historin e vrtet t poetes rome, Papusza, dhe i vendosur n sfondin e Lufts s Dyt Botrore, Zoli sht nj histori dashurie, nj rr m pr humbjen dhe nj parabol pr Evropn e ditve tona.

  ZoliHistoria e nj ciganejeColum MccannPrktheu Jorg ji Qirjakomimi: 800 lekNumri i faqeve: 280 Shtpia botuese: Dituria

  Kjo sht historia e nj njeriu t talentuar dhe t vendosur, t cilin, n nj aste t jets, shifrat e trhoqn m shum se notat muzikore. Libri sht nj bibliotek e hapur pr lexuesin. Ku secili mund t gjej vetveten. do faqe e tij pasqyron kompleksitetin e gurs se Greenspan-it, duke theksuar moton e tij: vendosmruia e njeriut nuk mund t shrbej si qllim n vetvete, por si nj prkushtim pr tI shrbyer popullit t tij dhe ekonomis botrore.

  Epoka e traziraveAlan GreenspanPrktheu: Aristotel Panomimi: 2000 lekNumri i faqeve: 610

 • 97www.cryo-save.com

  9 Muaj apo pr gjith Jetn?Kordoni krthizor i foshnjs suaj prban qeliza staminale q mund t shptojn jetn.

  Me Cryo-Save bankn e qelizave staminale lider n Europ ju mund ti ruani ato pr gjith jetn.

  Stem-Life Ltd nj partnere e Cryo-Save AGRruga e ElbasanitQendra e Biznesit Edil AL-IT, Zyra No. 213, Tiran, Shqipri Tel +355 (04) 450 47 97 Mob +355 68 90 29 958Fax +355 (04) 450 47 96E-mail al@cryo-save.com

  Cryo-Save AGChurerstrasse 65B8808 Pfffikon SZTel +41 55 222 02 56 Fax +41 55 222 02 59Email int@cryo-save.com

  www.cryo-save.com

  Pwrse t zgjidhni Cryo-Save

  Shum pran jush Kompania jon e themeluar n 2000, me zyrat e saj qendrore t saj n Holland, sht aktive me shum sukses n 43 shtete prgjat tre kontinenteve (Europ, Azi dhe Afrik) e, tashm, s fundi pran jush edhe n Shqipri.

  Fokusi tek Cilsia Cryo-Save garanton standardet m t larta t cilsis n terma t transportit, prgatitjes dhe siguris n lidhje me qelizat e depozituara staminale t fmijs suaj. Angazhimi yn ndaj ekselencs dhe zhvillimeve shkencore gjendet n prkushtimin dhe profesionalizmin e punonjsve tan. T jeni t sigurt se secili hap q ne bjm sht i bazuar n standarde t rrepta shkencore e industriale.

  Ekspertiza jon Mjeksore Ekspertiza mjeksore sht thelbsore pr t kuptuar m mir teknikat e transplantimit t qelizave staminale dhe t mundsive emocionuese n t ardhmen n prdorimin e qelizave staminale. Fal nj rrjeti mjeksh t prkushtuar, me nj baz t fort t dijenive mjeksore, pr t mbshtetur aktivitetin e me besim t fort se qelizat staminale t gjakut t kordonit do t kontribuojn mjaft n t ardhmen e afrt n trajtimin e nj numri n rritje smundjesh.

  Akredituar dhe ertifikuar, ndrkombtarisht Cryo-Save me t gjith laboratort e saj sht e detyruar t arrijn ose t tejkalojn standardet ligjore n fuqi n nivelin kombtar n kt industri shum t rregulluar nga pikpamja ligjore. Ne prpiqemi t marrim edhe akreditime vullnetare si ISO 9001:2008 e AABB. Cryo-Save sht e akredituar dhe ertifikuar.

  ertifikim ertifikat e Prgjegjsis pr Produktin nga Ministria e Shndetit Publik, Mirqenies dhe Sporteve s Hollands.

  ?

  3ptixo_Albania.indd 1 20/12/2011 10:24:33

  Rruga e ElbasanitQendra e Biznesit Edil AL, Zyra 213, TiranTel +355 (04) 450 47 97Fax +355 (04) 450 47 96Mob +355 68 90 29 958 /+355 69 40 67 313E-mail al@cryo-save.com

  9 MUAJ APO PR GJITH JETN?

  Stem-Life shpk Partnere ekskluzive e Cryo-Save AG

  Cryo-Save AGChurerstrasse 65B8808 Pfffikon, SwitzerlandWeb: cryo-save.com/al

  Kordoni krthizor i foshnjs suaj prmban qeliza staminale q mund t shptojn jetn. Ja prse asti i lindjes s foshnjs suaj sht nj rast unikal pr t mbledhur qelizat staminale kaq t muara pr t ardhmen e tij. Me Cryo-Save- bankn lider n Europ t qelizave staminale ju mund ti ruani ato pr tr Jetn

 • 98 maj 2012

  Tipari kryesor i karakterit tuaj?Sinqeriteti, besnikria dhe ndershmria prbjn nj karakter timin. E adhuroj kt karakter dhe pr nj t vrtet: kto tipare m kan dhn n jet vlerat, por jo gjithka.

  Po ai pr t cilin jeni m pak krenare?Nuk krenohem nse dikush nuk ndihet mir nga nj veprim apo gjykim i imi q ka lidhje me t, sepse n jetn time ka nj parim: t mendoj e veproj pozitivisht.

  far do t ndryshonit tek vetja nse do mundeshit?Do t ndryshoja nj pjes t sinqeritetit n raport me kohn dhe vendin.

  Terapia juaj kundr stresit?Stresin e luftoj me udhtim kryesisht, kur mundem, sa m larg ambientit ku sht ky stres. Mendoj gjithnj q koha larg vendit t stresit sht mjeku m i mir.

  Cila sht gjja m e mir q keni marr nga jeta?Familja e para. Puna dhe shoqria jan gjithashtu t mirat e jets sime, pa ndrojtje do ti cilsoja edhe krenaria e jets sime.

  Tre detajet bazike t veshjes suaj?Prgjithsisht veshja ime ka qen klasike, ndoshta pr shkak t puns, q ka qen gjithnj n nj zyr dhe kjo veshje m sht prshtatur, ndjehem mir me t.

  sht eleganca pr ju?Eleganca gjithnj sht vler. E kush nuk e plqen? Eleganca t bn t kthesh kokn prapa e ta shikosh.

  marrdhnie keni me pasqyrn?Marrdhnien me pasqyrn e kam t dashur. Aty shikoj veten n shtpi, kur bhem gati t dal nga shtpia edhe kur at fizikisht nuk e kam. Si n pasqyr kontrolloj veten n t gjitha veprimet e mia gjat dits.

  Cila jan fjalt q do t donit t dgjonit prej t tjerve?Faleminderit, t jam mirnjohs, t dua

  N ciln epok do kishit dashur t jetonit?N do epok, sepse mendoj se epok ideale nuk ka.

  Bni bilance n fund t dits?Esht gjja e vetme q kam br gjith jetn. Pa kt bilanc nuk ec dot me kmb n tok.

  Ju trembin vitet q ikin?Aspak. Vitet q ikin trembin ata q nuk jan t realizuar. Ndjehem mir me vitet q ikin, sepse bj at q thash: bilancin e ditve dhe t viteve.

  Frika duhet fshehur?Nuk mendoj se frika duhet t fshihet. Nse ke frik, ajo duhet hapur, q t mund ta shmangsh at q ke frik.

  Vdekja ju tmerron?Vdekja sht e tmerrshme! Ndahesh nga kjo jet.

  Karrier pastaj fmij apo fmij pastaj karrier?Vshtir ta ndaj. Koha q jetojm m thot se do t ndjeksh nj karrier duhet ta kesh t parn, sepse nuk preferohesh me fmij. N nj vend q sdo t ishte kjo barrier, si ti vinte.

  Po sikur t ishit nj film, si do t ishte titulli i tij?Lumturia e jets.

  Cilt do ishin t ftuarit e nj darke ideale n shtpin tuaj?N nj darke ideale n shtpin time t ftuarit q do t m bnin ta shijoja jan miqt e mi, shoqria e afrt, me t cilt ndaj sinqeritetin tim.

  Cili personazh filmash apo librash ju frymzon?Sofia Loren, tek oarja. Personazhe t librave jan t shumt, sepse koha jon ka qen kryesisht e librit.

  Dhurata q ju plqen t bni?Prej shume vitesh preferoj t dhuroj buqeta me lule, sepse vet knaqem kur e marr kt dhurat.

  Pr ju, luksi sht?Luksi sht gjithka q t bn t ndihesh mir, kur i ke mundsit. Me mundsit e mia do ta kisha luks t pushoja n nj vend q m relakson; do ta kisha luks t kisha nj banes me nj oborr me lule; do ta kisha luks t ndrroja gardrobn n do stin, etj..

  Talenti q do t donit t kishit?T mund t kndoja n festa familjare; m mungon trsisht.

  Deri ku do arrinit pr dashurin?Dashuria sht jet dhe meriton pa fund.

  Fjalt q ju hutojn?Fyerjet jan e vetmja gj q m huton, sepse nuk dshiroj t prgjigjem me t njjtn gj dhe hutohem.

  En priv

  Ksaj here nnKryetarja e KQZ-s nuK vjen

  pr

  t folur pr politiK. jo vetm sepse nuK je

  mi

  n periudh Zgjedhore. por sepse i Kemi Kr

  Kuar

  Q ti prgjigjet pyetsorit ton. Q vetm m

  e

  politiK nuK merret...

  Dshira Subashi