la cirese proiect didactic

20
Proiect de lecţie DATA: UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială nr. , CLASA: a IV-a A ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare OBIECTUL: Limba şi literatura română SUBIECTUL LECŢIEI: „La cireşe”, Ion Creangă UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vara TIPUL LECŢIEI: mixtă DURATA: 45 minute SCOP: -Formarea deprinderilor de lectură funcțională, prin exersarea calităților citirii: corectă,fluentă, conștientă, expresivă; -Exersarea vocabularului; -Redarea prin cuvinte proprii , cu sprijin a unui paragraf/ fragment dintr-un text citit; OBIECTIVELE OPERAŢIONALE : La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: să citească corect, conştient, expresiv; utilizeze corect elementele de construcţie a comunicării; să caracterizeze personaje după datele furnizate de text; să folosească în comunicarea orală şi scrisă un stil comunicativ funcţional; STRATEGIA DIDACTICĂ: I. Resurse procedurale: 1. Metode şi procedee: explicaţia, expunerea, povestirea, instructajul verbal, conversaţia, discuţia colectivă,observaţia dirijată, jocul didactic, citirea expresivă,Diagrama Venn,CiorchineleCubul,Harta povestirii 2. Forme de organizare: individual ,pe grupe,frontal II. Resurse materiale: laptop videoproiector coli A4, A3, markere, creioane colorate; fişe,fișe adaptate Diagrama Venn manualul caietele

Upload: simona-nicoleta-bozan

Post on 21-Oct-2015

689 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: La Cirese Proiect Didactic

Proiect de lecţie

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială nr. ,

CLASA: a IV-a A

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Limba şi literatura română

SUBIECTUL LECŢIEI: „La cireşe”, Ion Creangă

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vara

TIPUL LECŢIEI: mixtă

DURATA: 45 minute

SCOP: -Formarea deprinderilor de lectură funcțională, prin exersarea calităților citirii:

corectă,fluentă, conștientă, expresivă;

-Exersarea vocabularului;

-Redarea prin cuvinte proprii , cu sprijin a unui paragraf/ fragment dintr-un text citit;

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

– să citească corect, conştient, expresiv;

– să utilizeze corect elementele de construcţie a comunicării;

– să caracterizeze personaje după datele furnizate de text;

– să folosească în comunicarea orală şi scrisă un stil comunicativ funcţional;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

I. Resurse procedurale:

1. Metode şi procedee: explicaţia, expunerea, povestirea, instructajul verbal,

conversaţia, discuţia colectivă,observaţia dirijată, jocul didactic, citirea

expresivă,Diagrama Venn,CiorchineleCubul,Harta povestirii

2. Forme de organizare: individual ,pe grupe,frontal

II. Resurse materiale:

laptop

videoproiector

coli A4, A3, markere, creioane colorate;

fişe,fișe adaptate Diagrama Venn

manualul

caietele

Page 2: La Cirese Proiect Didactic

BIBLIOGRAFIE:

Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura

română. Clasa a IV-a, Bucureşti, 2005

Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Limba şi literatura română – Manual pentru

clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2006

Carmen Iordăchescu, Să dezlegăm taina textelor literare – clasa a IV-a, Editura

Carminis, Piteşti, 2006

Page 3: La Cirese Proiect Didactic

ETAPELE

LECŢIEI

CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII

DO

ZA

RE

RESURSE

I

RESURSE

II ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI

** adaptare pentru elevii cu CES

ACTIVITATEA ELEVILOR

1 2 2 4 5 6

Momentul

organizatoric

- se asigură condiţiile optime pentru buna

desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de

clasă, pregătirea materialului didactic şi

stabilirea liniştii

- se pregătesc pentru începerea orei de

limba română

- se organizează în grupe.

1’

-frontal -rechizitele,

materialele

pentru lecţie

Verificarea

cunoştinţelor

asimilate

anterior/verifi-

carea temei

pentru acasă

- efectuează controlul cantitativ şi

calitativ al temei;

- prezintă şi verifică tema

5’

-conversaţia

-frontal

Captarea

atenţiei/discuţii

pregătitoare

-captarea atenţiei elevilor se va realiza

printr-o ghicitoare:

„Bilişoare roşioare

Strălucesc frumos în soare ;

Cu codiţele perechi

Să le pui după urechi .

Ce-s ? „

-prezentarea copacului cu cireşe coapte

-„De care dintre poveştile lui Ion Creangă

vă aduce aminte acest copac?”

-vor răspunde la ghicitoarea ce le este

adresată: „Cireşele”

-analizează imaginea

-răspund întrebărilor adresate

- povestea „ La cireşe”

2’

-conversaţia

-frontal

-textul

ghicitorii

-proiecţie

Anunţarea

titlului lecţiei şi a

obiectivelor

-Astăzi vom redeschide Amintirile din

copilărie ale lui Ion Creangă. După cum

ştiţi această operă cuprinde diferite

povestioare, cum ar fi : „Şcoala din

Humuleşti”, „Caprele Irinucăi”, Casa

părintească”, „La cireşe”, „Pupăza din

tei”, „La scăldat;”

-

- scriu titlul lecţiei în caiete

- ascultă obiectivele lecţiei

2’

-frontal

-tabla

Page 4: La Cirese Proiect Didactic

„Vom citi un fragment cunoscut,

întâmplarea La cireşe unde vom regăsi

un personaj îndrăgit de către noi, copiii:

Nică

- anunţă şi scrie la tablă titlul lecţiei: “La

cireşe”, după Ion Creangă

- enunţă obiectivele de atins ale lecţiei:

Astăzi vom efectua exerciţii pentru a

înţelege mai bine textul „Amintiri din

copilărie”, după Ion Creangă. Voi va

trebui să colaboraţi, să vă confruntaţi

opiniile personale cu cele ale colegilor, să

respectaţi opiniile celorlalţi, pentru a

rezolva cât mai corect exerciţiile

V. Dirijarea

învăţării

-se prezintă cu ajutorul retroproiectorului

fragmentul „La cireşe”

- se adresează elevilor întrebări asupra

conţinutului textului, mesajului şi a

semnificaţiei morale pornind de la

întrebările de pe colţurile stelei (Anexa

1):

Când?

Unde? Cine?

Ce? Cum?

-“Când se petrece acţiunea ?”

-“În ce moment al zilei ?”

-“Unde se petrece acţiunea ?”

-“Care sunt personajele ?”

-“Ce faptă săvârşeşte ?”

-“Cum se termină întâmplarea?

-vizionează filmul

-vor răspunde la întrebările ce le sunt

adresate.

“… vara, aproape de moşi”

“…ziua în amiaza-mare”

“…în curtea lui moş Vasile, fratele

tatei cel mare”

“…Nică (personaj şi povestitor) ,

mătuşa Mărioara, tatăl lui Nică”

“…se duce la furat de cireşe unde strică

şi cânepa mătuşii Mărioara”

“…tatăl lui Nică îl ceartă “

18’

-vizionarea/

ascultarea

integrală a

textului

literar

-conversaţia

-filmul „La

cireşe” de

Ion Creangă

-Posterul

Explozia

stelară

La cireşe

Page 5: La Cirese Proiect Didactic

-coordonează citirea fragmentului din

manualul de limba română

- explică cuvintele/expresiile necunoscute

- exersarea deprinderii de a citi corect,

cursiv, conştient, expresiv se va face prin:

- citirea ştafetă;

- citirea titlului

- citirea aurorului

- citirea pe fragmente;

- citirea selectivă a textului din

manual;

- face aprecieri generale şi individuale

privind citirea expresivă formularea

întrebărilor, răspunsurilor şi povestirea

orală

- citesc corect, conştient, expresiv, după

regulile cerute de învăţător

-formulează întrebări, dau răspunsuri,

povestesc oral lecţia

-exerciţiul

-Fragmentul

literar „La

cireşe”din

„Amintiri

din

Copilărie”,

de Ion

Creangă

Asigurarea

conexiunii

inverse

- cu ajutorul unui cub cu feţele colorate şi

numerotate, li se vor împărţi fişele de

lucru; fişele sunt puse în şase plicuri

numerotate:

FIŞA 1

Descrie şi notează într-un ciorchine

însuşirile lui Nică, precizând şi faptele

din care reies aceste însuşiri (Anexa 2)

**Descrie oral imaginea prezentă pe fișa

nr.1

FIŞA 2

Compară însuşirile lui Nică cu însuşirile

mătuşii Mărioara, realizând o diagramă

(Anexa 3)

** Compară cele două imagini de pe fisă

FIŞA 3

Asociază cuvintelor următoare cuvinte cu

sens asemănător: văratic, chelfăneală,

stricăciune, a îndesa. Alcătuiţi enunţuri

cu ajutorul cuvintelor găsite. (Anexa 4)

- elevii din fiecare echipă îşi împart

rolurile în realizarea produsului comun

Ex: văratic = timpuriu

În curtea bunicului domneşte un cireş

văratic.

S P C A

p v s a

S P C A

10’

-metoda

cubului

-ciorchinele

-diagrama

Venn

-conversaţia

-cub din

carton

-fişade

lucru

-fişe de

lucru

Page 6: La Cirese Proiect Didactic

** Asociază cuvintele următoare:

neastâmpărat cireșe roșii

a fura neascultător

cireșe coapte a lua fără a cere voie

pagubă stricăciune

FIŞA 4

Aplicaţi cunoştinţele însuşite şi alcătuiţi

schemele propoziţiilor: (Anexa 5)

El mănâncă cireşe roşii.

Ei au alergat prin grădina cu cânepă.

** Aplicați: El manăncă cireșe rosii.

Câte cuvinte are propoziția?

Care este ultimul cuvânt?

FIŞA 5

Analizează pronumele personal din

enunţul: (Anexa 6)

Numai la dânsul şi la vreo două

locuri din sat erau cireşi văratici.

** Analizează: cuvintele prin stabilirea

nr. de silabe:

Nică, Cirese, Coapte, Roșii

FIŞA 6

Argumentează sentimentul de vină al

băiatului. (Anexa 7)

- Reaminteşte regulile de lucru în grup şi

monitorizează implicarea fiecărui elev

** Argumentează oral de ce a furat Nică

cireșe

-Se verifică oral activitatea grupelor,

raportorii fiecărei grupe prezentând

rezolvările

- Face aprecieri privind corectitudinea

formulării mesajelor

p v s s

-dânsul=pronume personal de politeţe,

persoana a III-a, nr. singular, genul

masculin, funcţia sintactică de

complement

- Celelalte echipe fac aprecieri asupra

răspunsurilor şi a lucrului în echipă.

-observaţia

sistematiza-

Page 7: La Cirese Proiect Didactic

Fixarea

cunoştinţelor

-se cere realizarea hărţii povestirii (Anexa

8)

- vor realiza harta povestirii, apoi se vor

prezenta în faţa clasei; 5’

-harta

povestirii -fişă de

lucru

Încheierea lecţiei

- Se va extrage învăţătura textului sub

forma unui proverb sau zicală.

-Recomandă elevilor să realizeze acasă

un portofoliu de proverbe şi zicători

selectate din opera „Amintiri din

Copilărie” sau din „Poveşti”, de Ion

Creangă

- Face aprecieri generale asupra lecţiei

- Evocă proverbe care se potrivesc

învăţăturii textului.

- Elevii îşi notează tema şi fac aprecieri

asupra impactului lecţiei.

2’

-prezentarea

-frontal

-aprecierea

Page 8: La Cirese Proiect Didactic

ANEXA 3

FIŞA 2

Compară însuşirile lui Nică cu însuşirile mătuşii Mărioara,

realizând o diagramă.

ASEMĂNĂRI

Page 9: La Cirese Proiect Didactic

ANEXA 4

FIŞA 3

Asociază cuvintelor următoare cuvinte cu sens asemănător:

văratic, chelfăneală, stricăciune, a îndesa. Alcătuiţi enunţuri cu

ajutorul cuvintelor găsite.

_____________________

_____________________

_____________________

_____________________

_____________________

_____________________

_____________________

_____________________

_____________________

_____________________

Page 10: La Cirese Proiect Didactic

ANEXA 5

FIŞA 4

Aplicaţi cunoştinţele însuşite şi alcătuiţi schemele

propoziţiilor:

El mănâncă cireşe roşii.

____________________________

____________________________

Ei au alergat prin grădina cu cânepă.

____________________________

________________________

Page 11: La Cirese Proiect Didactic

ANEXA 6

FIŞA 5

Analizează cuvântul subliniat din enunţul următor:

Numai la dânsul şi la vreo două locuri din sat erau

cireşi văratici.

____________________________

____________________________

____________________________

____________________________

____________________________

___________________________

Page 12: La Cirese Proiect Didactic

ANEXA 7

FIŞA 6

Argumentează sentimentul de vină al băiatului.

____________________________

____________________________

____________________________

____________________________

____________________________

____________________________

____________________________

____________________________

Page 13: La Cirese Proiect Didactic

ANEXA 1

Explozia stelară

Când?

Unde? Cine?

Ce? Cum?

La cireşe

Page 14: La Cirese Proiect Didactic

ANEXA 8

HARTA POVESTIRII

TITLUL

AUTORUL

Personaje:

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

Locul desfăşurării:

____________________

____________________

____________________

____________________

Evenimentele ( în ordinea întâmplării lor):

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

_________________________________________

Încheierea

întâmplării:

_________________

_________________

_________________

_________________

_________________

_________________

_________________

_________________

Desen

Ce am învăţat din această

întâmplare?

______________________

______________________

______________________

______________________

______________________

______________________

______________________

Page 15: La Cirese Proiect Didactic

ANEXA 2

FIŞA 1

Descrie şi notează într-un ciorchine

însuşirile lui Nică şi faptele din care reies

aceste însuşiri.

ŞIRET

S-a

prefăcut că are

de gând să se

ducă la scăldat

Page 16: La Cirese Proiect Didactic

** Fișa de lucru 2

________________________________

________________________________________________________________________________________________

Page 17: La Cirese Proiect Didactic

** Fișa de lucru 3

Asociază cuvintele următoare:

neastâmpărat cireșe roșii

a fura neascultător

cireșe coapte a lua fără a cere voie

pagubă stricăciune

Page 18: La Cirese Proiect Didactic

**Fișă de lucru 4

Aplicați:

El manăncă cireșe rosii.

Câte cuvinte are propoziția?

Care este ultimul cuvânt?

__________________________________________________

__________________________________________________

Ei au alergat prin grădina cu cânepă.

Câte cuvinte are propoziția?

Care este al doilea cuvânt? Dar al șaselea?

Page 19: La Cirese Proiect Didactic

** Fișa de lucru 5

Analizează: cuvintele prin stabilirea nr. de silabe:

Nică:__________

Cireșe ___________

Coapte____________

Roșii_____________

Page 20: La Cirese Proiect Didactic

** Fișa de lucru 6

Argumentează oral de ce a furat Nică cireșe.