kdgjk broshura sfs

Download Kdgjk broshura sfs

Post on 23-Mar-2016

221 views

Category:

Documents

2 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

 • Konferencae Donatorve

 • FJALA HYRSE E KRYETARS...

 • Informata prvendin Kosov

 • Katr shtete fqinje: Shqipria, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia.

  Pozita gjeostrategjike: n udhkryqet e korridoreve evropiane 7 dhe 10 lidhja kryesore n mes t Evrops dhe Azis.

  Klim t but kontinentale, me temperatura mesatare n janar -5C dhe n qershor 24C me reshje t favorshme.

  Evrop Juglindore, zemra e Ballkanit, zona kohore GMT+1.

  Pjes e marrveshjes s Evrops Qendrore pr tregti t lir (CEFTA).

  Territori: 10,887 km2 i rrethuar me male dhe i ndar n dy nnregjione me madhsi, popullat dhe relief t ngjashm.

 • Kosova ka kushtet m t favorshme biznesore n regjion. Bazuar n treguesit e

  raportit biznesor t banks botrore, qeveria e Kosovs ka ndrmarr nisma

  thelbsore reformuese pr prmirsim t mjedisit biznesor, konkretisht qeveria ka:

  Eliminuar lejen biznesore; Ka zvogluar dokumentacionin e nevojshm pr eksportimport;

  Ka hequr taksn pr regjistrimin e t gjitha bizneseve;

  Ka hequr krkesn pr depozitimin e kapitalit themelues pr kompani me prgjegjsi t kuzuar;

  Ka rritur mbrojtjen e investuesve.

 • Qyteti i Gjakovs sht zhvilluar gjat shek. XV rreth Xhamis s Hadumit, e ndrtuar n shek XIV q kishte nj tregti t pasur dhe qendr t puns s dors. Qendra kulturore dhe arsimore e kishte librarin e saj, shkolln si dhe Qarshin e Madhe t ciln e ndrtuan Gjakovart. Gjat shekujve XV dhe XVI Ekonomia e Gjakovs u zhvillua rreth Qarshis s Madhe, stallat e saj prej drurit me grila t gdhendura ishin t njohura pr prpunimin e metalit, shalave, filigranit, dorzave t arit, t shpatave si dhe pr prodhimin dhe dekorimin e armve. Produktet e Gjakovs, duke prfshir ktu leshin dhe mndafshin e prpunuar, eksportoheshin n mbar Eurpon Juglindore dhe Qndrore. Pr shekuj me radh Gjakova ishte qendr e prodhimtaris dhe tregtis. Deri n vitet e 70ta Gjakova ishte nj ndr qendrat m t industrializuara n ish Jugosllavi me shkalln m t lart t punsimit pr kok banori. Pr

  ofili

  i K

  omun

  s

 • Komuna e Gjakovs me siprfaqe prej

  55,684 ha toke, shtrihet n pjesn

  jugperndimore t Rrafshit t Dukagjinit,

  n mes t rrugs Prizren-Pej. Largsia

  nga kryeqyteti Prishtins sht vetm 92

  km, kurse nga Peja dhe Prizreni 37km. N

  Gjakov supozohet t jen rreth 150,000

  banor dhe kshtu t shprndar me

  banim afrsisht (60%) n qytet dhe( 40%)

  n 84 vendbanime rurale n Gjakov.

  Gjakova gjithmon ka pasur t Zhvilluar

  Ekonomin dhe mund t thuhet se

  gjithnj ka qen qytet me karakter

  ekonomik. Sot kemi nj struktur

  ekonomike e cila mbshtetet n shtylla t

  biznesit privat dhe biznesit shoqror i cili

  sht n privatizim e sipr. Ndr to kemi

  ndrmarrje prodhuese, ndrtimore,

  shrbyese , tregtare, hoteliere, zejtare,

  transportuese dhe ndrmarrjet e

  teknologjis informative. Gjakova ka nj

  tradit t pasur t arsimit dhe t kulturs

  q fillon me fillimin e jets qytetare n t.

  Komuna e Gjakovs sht vendbanim i

  lasht, andaj sht regjion i pasur me

  monumente t trashgimis kulturore, t

  cilat tregojn historin e saj pr periudha

  t ndryshme kohore.Gjakova sht e

  pasur me lumin Ereniku, lumin Drini i

  Bardh, lumin Krena dhe me liqenin e

  Radoniqit q ka nj siprfaqe prej 580

  hektar duke u rradhitur kshtu si liqeni i

  dyt m i madhi n vend. Ky liqe furnizon

  me uj t pishm banor t Gjakovs,

  Rahovecit dhe disa fshatra t qytetit t

  Prizrenit.

 • Transporti

 • Komuna e Gjakovs kufizohet me Republikn e Shqipris me t ciln ka dy pika kutare, at t Qafs s Prushit n Jug - ku lidhet me Regjionin e Hasit (Letaj, Krum, Kuks, etj.) dhe at t Qafs s Morins n perendim - q lidhet Malsin e Gjakovs (Tropoj, Bajram Curr, etj.). Kjo lidhje nuk sht vetem infrastruktur e thjesht rrugore, por ajo sht nj arterie tepr e rndsishme q kalon nga Tropoja, Puka, Mirdita, Shkodra, Kukesi, dhe vazhdon n zona t tjera t Shqipris, me t cilat, historikisht Gjakova dhe Gjakovart, kan patur lidhje historike me njra tjetrn.

  Komuna e Gjakovs kuzohet me Komunat e: Prizrenit, Rahovecit, Malishevs, Klins, Pejs, Deanit dhe Junikut. Ka lidhje t mira t komunikacionit rrugor me t gjitha Komunat q e rrethojn, si dhe me Kryeqytetin e Kosovs Prishtinn q e afrojn me pjest tjera t Kosovs prmes rrugve t asfaltuara. Gjithashtu n afrsi kalon edhe hekurudha n fshatin Xrxe afro 13 km dhe Kramovik afro 9 km. Katr rrug rajonale e lidhin Gjakovn me qytetet dhe fshatrat tjera n Kosovn perndimore. Rruga magjistrale me 4 kursi n drejtim t Prizrenit dhe n drejtim te Prishtins jan n ndrtim e sipr. Rruga kryesore kalon prmes lugins s Erenikut, duke i lidhur fshatrat atje me Junikun dhe Deanin. N kuadr t Komuns ekziston edhe transporti periferik i udhtarve nga qendrat rurale n drejtim t qendrs urbane dhe anasjelltas.

 • Administrata Komunale ofron shrbimet afariste,

  partneritetin publiko-privat, ndrlidhjen e bizneseve, dhe

  shrbime efikase t administrats s prgjithshme.

  Administrata Komunale ka pr synim t ofroj shrbime

  digjitale pr qytetart e Komuns s Gjakovs dhe

  njkohsisht t ket informimin elektronik q informatat

  t merren shpejt dhe leht.

  Administrata Komunale

 • Komuna e Gjakovs ka par t nevojshme krijimin e

  prmirsimit t klimes s biznesit, duke ofruar kshtu

  mundsi t ndryshme pr investime n Komun si

  sht: zona e lir ekonomike e cila ofron hapsir n form t toks pr periudh 99 vjeare duke ofurar

  lehtsim n taksa, infrastrukture t gatshme pr biznese,

  rrym dhe uj (24/7).

  Komuna poashtu do t ofroj shrbimet kshilluese pr

  klimen e investimeve, ku objektivat e ktij projekti jan:

  Ulja e ngarkesave administrative pr biznese dhe

  prmirsimi i aftsis konkurruese n Kosov,

  Ndihmoj n rritjen e nivelit t investimeve t huaja

  direkte (IHD), veanrisht n sektort q rrisin punsimin.

 • N kuadr t Komuns s

  Gjakovs s shpejti do t filloj t

  funksionoj edhe zyra pr

  promovimin e investimeve, e cila do t ju ofroj qytetarve informata

  pr mundsit e investimeve dhe

  mnyrn e qasjes pr shfrytzimin

  e ktyre investimeve.

  Komuna pr investitort t cilt interesohen t investojn n

  Gjakov , n kuadr t zyrs pr

  promovim t investimeve dhe

  ndrlidhje t bizneseve do t

  mundsoj furnizim me informata

  t bollshme n lidhje me tokat n

  pronsi komunale si dhe benefitet

  tjera q nj investitor i huaj

  mund t prfitoj vetm e vetm n

  rritjen e produktivitetit, punsimit

  dhe Ekonomis s Komuns. Gjithashtu planifikimi i hapjes s

  Parkut t Biznesit do t mundsoj

  inkuadrimin e investitorve

  vendor dhe t huaj.

  Shfrytzimi i regullt i ktyre

  pronave sjell Zhvillim Ekonomik t vazhdueshm dhe ndikon

  drejtprdrejt n hapjen e vendeve

  t reja t puns ku zingjiri

  prmisues do t vazhdoj kshtu

  duke prekur t gjitha segmentet

  operuese n vend.

 • Procedurat e regjistrimit tBizneseve

 • Aplikimi bhet n zyrn komunale t ARBK-se Agjencioni pr Rexhistrimin e Bizneseve t Kosovs. Formulart e Aplikimit jan t

  ndryshm n varsi nga lloji i biznesit q qytetari dshiron t

  rexhistroj, ku zakonisht aplikohet pr Biznese Individuale (B.I),

  Shoqri me Prgjegjsi t Kuzuar (SH.P.K.) dhe Shoqri Akcionare (SH.A). Procedura e rexhistrimi i Biznesit sht e leht dhe kalon brnda nj dite, ndrkaq procedurat pr rexhistrimin e nj SH.P.K dhe SH.A. kalojn dy dit.

  Zyra e Biznesit n Komun ofron shrbime pr:

  Rexhistrimin e Biznesit t Ri;Rexhistrimin e Ndryshimeve n Biznes;Krkesa pr shuarje t Biznesit.

 • Bujqsiadhe burimet natyrore

 • Komuna e Gjakovs shtrihet prgjat

  hapsirs tektonike t rrafshit t

  Dukagjinit, i cili gjendet n mes t bjeshkve t: Pashtrikut, Mokrra Gores

  dhe Sharrit, n lartsi nga 360m deri n

  mbi 2650m mbi nivelin e detit. Luginat e

  lumenjve Drini i Bardh, Ereniku, Krena, Trava dhe Trakaniqi, si dhe te disa

  prroskave, krijojn n Komunn e

  Gjakovs rrafshina, shumica e t cilave me tok t punueshme e shum pjellore.

  Nisur nga kta faktor dhe nga kushtet e

  prshtatshme klimatike, bujqsia

  prfaqson nj potencial t madh zhvillimi pr Ekonomin e Komuns. Kjo deg e ekonomis s Komuns s

  Gjakovs ka nj perspektiv t madhe pr

  zhvillim duke pasur pr baz kushtet

  klimatike, toksore, sistemin e ujitjes si

  dhe traditn e popullats q merret me

  bujqsi. Mundsi t riaktivizimit ka edhe

  industria ushqimore e cila ka vepruar n t kaluarn. Aktualisht struktura e

  prodhimit bujqsor dominohet nga

  kultura e misrit dhe e grurit, qe s bashku

  zn rreth 57% t siprfaqes s toks s

  punueshme.

  Blegtoria sht nj deg tjetr strategjike

  e Zhvillimit Ekonomik t Komuns s Gjakovs. Ajo favorizohet sidomos nga

  siprfaqja e madhe me livadhe e kullota

  brenda territorit t Komuns si dhe nga

  tradita e zhvillimit t blegtoris n kto

  an. N Komunn ton m s shumti

  kultivohen : Grur, Misr, Perime dhe

  Pem. Sipfaqet me bim industriale jan

  n rritje si rezultat i investimeve n

  infrastruktur t ujitjes (ndrtimi i pendave

  dhe kanaleve).

  Zejtaria-Prfaqsohet nga zejet

  tradicionale si: zdrukthtaria, farktaria, sarat, kpucart, rrobaqepsit etj. Zejtaria me prodhimet dhe shrbimet e

  veta paraqet nj segment t veant t

  zhvillimit t ndrmarrjeve t vogla dhe t

  mesme n kt qytet.

 • INFRASTRUKTURA

 • Zona Ekonomike do t filloj t operoj n Shtator t 2014 si hapsir n form t toks duke ju mundsuar investitorve lehtsira t ndryshme n