harun yahya shkencetaret besimtare

Download Harun yahya  shkencetaret besimtare

Post on 08-Jul-2015

92 views

Category:

Documents

5 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 2

  N emr t A ll-llahut, t Gjithmshirshmit, M shiruesit!

  SHKENCTART BESIMTAR

  Harun Yahya

  Botuar nga: e pabotuar

  T gjitha t drejtat e ktij libri i takojn autorit

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 3

  SHKENCTART BESIMTAR .............................................................................................................................................................................................. 4

  SHKENCTART BESIMTAR Q JETUAN N T SHKUARN............................................................................................................................................... 7

  SHKENCTAR T TJER BESIMTAR T KOHS................................................................................................................................................................71

  PRFUNDIM ...................................................................................................................................................................................................................88

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 4

  SHKENCTART BESIMTAR

  Pavarsisht se sa kokfort mund t jen materialistt dhe ateistt, nj e vrtet e vetme mbetet evidente: Zoti krijoi t gjitha format e jets dhe sistemeve q prbjn thelbin e shkencs. Si rrjedhim, sht e sigurt q feja dhe shkenca jan n pajtim, prsa koh q ato praktikohen n mnyr t ndershme dhe t ndjeshme. Shenj e ktij aprovimi t dukshm jan shkenctart besimtar t s shkuars dhe t s tashmes, t cilt i dhan ndihmes t rndsishme njerzimit.

  Nj shkenctar, q praktikon shkencn, bn zbulime t reja dhe punon pr t sqaruar misteret e universit, sht n t vrtet dhe nj individ q shqyrton artistikn e Zotit n thellsi duke u prpjekur t nxjerr detaje prej andej. Pr kt arsye feja dhe shkenca jan nj njsi e pandashme. Nj shkenctar sht dikush q bn t dukshme Fuqin, Artistikn dhe Veantin e pafund t Zotit n krijimet e Tij. Pr kt arsye shkenctart, n kundrshtim me opinionin publik, mund t perceptojn m shpejt ekzistencn dhe njshmrin e Zotit, pasi ata jan t vetmit t zhytur n studimin e shtjeve t krijimeve t Zotit.

  Pa u habitur, ka nj numr t madh shkenctarsh q i kan dhn shkencs ndihmesa t rndsishme duke prdorur lirin e mendimit dhe mendjegjersin e prftuar nprmjet fes. Kta individ jo vetm q treguan se feja dhe shkenca jan n prputhje t plot por gjithashtu i shrbyen shkencs dhe njerzimit n mnyrn m t mir. Shkenctar t njohur si Njutoni, Kepleri, Leonardo da Vini dhe Ajnshtajni, t cilt ishin pioniert e shkencs, si rezultat i

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 5

  vzhgimeve dhe krkimeve t tyre besonin se universi ishte krijuar dhe rregulluar nga Zoti dhe drejtohet nn kontrollin e Tij. Pr m tepr, ishin besimtart ata q themeluan parimet mbi t cilat bazohet shkenca, pra feja ka luajtur nj rol kritik n shfaqjen e saj.

  Pikpamjet mbi kozmosin t Izak Njutonit, i konsideruar shkenctari m i madh i t gjitha kohrave, jan t dukshme n fjalt e mposhtme:

  Ky sistem kaq i bukur diellor, planetet dhe kometat do mund t burojn vetm nga sugjerimi dhe dominimi i nj Qnieje t inteligjente dhe t fuqishme. Kjo Qnie qeveris t gjitha gjrat si Sundues mbi t gjith, dhe sipas dominimit t Tij. Ai zakonisht quhet Zoti Sundues, Rregulluesi i Gjithanshm.

  sht fakt i njohur se arritjet shkencore t Keplerit rrodhn nga besimi i tij fetar. Arno Penzias, fitues i mimit Nobl pr Fizikn n 1978 dhe bashk-zbulues i rrezatimit t sfondit kozmik, flet kshtu pr Keplerin:

  Ky sht nj triumf i vrtet, jo ai i Kopernikut, por triumfi i Keplerit. Kjo sepse, pas t gjithave, nocioni i epicikleve u dha n ato dit kur shkenctart akoma rrihnin opinionet e tyre. E gjitha kjo zgjati derisa ne patm nj besimtar t vrtet e ky qe KeplerAi besonte vrtet n Zotin, Ligjvnsin Dhe ai tha se duhet t ket dika m t thjesht e m t fuqishme. Mund t ket qen me fat ose ndoshta ishte dika m e thell, por besimi i Keplerit u shprblye me zbulimin e tij t ligjeve t natyrs. Kshtu, q nga ajo dit ka qen shum e vshtir, por me kalimin e shekujve gjejm se vrtet kan vend ligje shum t thjeshta t natyrs. Pra, shpresat jan akoma tek shkenctart. Kjo nisi veanrisht nga Kepleri dhe Kepleri e gjeti nga besimi i tij.

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 6

  N kt pjes t librit do prmendim shkenctart besimtar nga e shkuara n t tashmen, t cilt themeluan dhe zhvilluan shkencn moderne si dhe kontributet e tyre. T gjith shkenctart e prfshir n kt pjes besonin se kozmosi dhe t gjitha format e jets ishin krijuar nga Zoti. Fjalt e Frensis Bekon prshkruajn qart mendimin rreth krijesave t nj shkenctari besimtar:

  Ashtu si do vepr q tregon fuqin dhe aftsin e puntorit, ashtu sht edhe me punt e Zotit; t cilat tregojn Gjithpushtetin dhe Urtsin e Krijuesit.

  N ajetet e Tij, Zoti pohon se nj nga rrugt pr t pasur aftsin pr t menduar rreth krijimit, pr t pasur frik Zotin, pr ta njohur krijimin si vepr e Tij dhe pr t kuptuar gjithpushtetshmrin dhe gjithditurin e Tij sht t kesh dije:

  Shembulli i atyre, t cilt morn mbrojts ve Allahut, sht si shembulli i merimangs q ndrton shtpi, e sikur ta dinin ata, m e dobta shtpi sht shtpia e merimangs. Allahu e di adhurojn ata ve Tij. Ai sht Ngadhnjyesi, i Urti. Kta jan shembuj q Ne ia sjellim njerzve po kta nuk i kupton kush prve dijetarve. Allahu krijoi qiejt dhe tokn me nj seriozitet t caktuar. N to me t vrtet ka fakte pr besimtart.

  (Sure El-Ankebut: 41-44)

  Nga argumentet e Tij sht krijimi i qiejve dhe i toks, ndryshimi i gjuhve tuaja dhe i ngjyrave tuaja. Edhe n kt ka argumente pr njerz.

  (Sure Er-Rum: 22)

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 7

  Allahu vrtetoi se nuk ka Zot tjetr prve Tij, e dshmuan edhe engjjt e dijetart, se Ai sht zbatues i drejtsis. Nuk ka Zot tjetr prve Tij, Fuqiplotit e t Urtit.

  (Sure AlImran: 18)

  Por ata, prej tyre q kan thesar t dituris, dhe besimtart, besojn at q tu shpall ty dhe at q u shpall para teje, edhe ata q e falin namazin dhe japin zekatin dhe besojn n Allahun e n jetn e ardhshme. T tillve do tu japim shprblim t madh.

  (Sure En-Nisa 162)

  SHKENCTART BESIMTAR Q JETUAN N T SHKUARN

  Roxher Bekon (1220-1292)

  Hijeshia e besimit ndrion s teprmi

  I quajtur Doktori i Mrekullive nga bashkkohsit e tij, Roxher Bekon ishte nj shkenctar dhe teolog britanik i cili la gjurm t thella n metodn eksperimentale dhe i dha fund shum zakoneve arkaike t praktikuara n shkencn e asaj kohe. Bekon parashikoi nj numr shpikjesh teknologjike q do vinin qindra vjet m von dhe ishte vshtir t imagjinoheshin n at koh.

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 8

  Anije, trena, makina, aeroplan dhe ura lvizse jan disa kto nga t rejat q ai prmendi n shekullin e 13-t.

  N nj letr drejtuar nj mikut t tij, Bekon shkroi:

  S pari, mund t ket mjete lundrimi pa pasur nevoj t voziten nga njeriu, si dhe anije t mdha q ajn detet me vetm nj njeri n drejtim dhe q do lundrojn larg m shpejt se po t ishin plot me njerz; gjithashtu edhe karroca q do lvizin me forc t paprshkrueshme pa pasur ndonj q ti drejtoj.

  Duke besuar se drita u krijua nga Zoti pr ti mundsuar njerve shikimin, Bekon bri vzhgime n kt fush. Ai prcaktoi karakterisikn zmadhuese t lenteve optike dhe vendprdorimet e tyre. Ai ishte i pari q tha se drita e emetuar nga yjet nuk e arrin Tokn n t njjtn koh. S fundmi, Bekon pranoi se Toka nuk ishte e shesht por rrumbullake gati 200 vjet prpara Kristofor Kolombit dhe se India mund t arrihej duke udhtuar n perndim t Europs.

  Duke besuar se prfundimet n t cilat arriti nga vzhgimet e tij ishin t dobishme pr njerzit q besonin, Bekon tha:

  Kjo shkenc, q kujdeset pr mirqnien e besimtarve, sht e vlefshme, si e pam n dijet e saj t veanta t s ardhmes, tashmes dhe t shkuars

  Bekon, si shkenctar, pohoi se shkenca nuk kundrshtonte fen por madje mund t shrbente si nj mjet i rndsishm pr t bindur mosbesimtart. Ai tha se kjo shkenc sht avantazhi m i madh n nxitjen e njerzve n pranimin e fes

 • Fondacioni i Rinis Islame Cyrih www.islamischen.ch e-mail: info@islamischen.ch 9

  Frensis Bekon (1561-1626)

  Bekon, shkenctar me reputacion dhe nj nga themeluesit e metods shkencore, njihet t ket qen nj besimtar i devotshm. Ai tha n Novum Organum se filozofia natyrale (shkenca) sht pas fjals s Zotit, shrimi m i sigurt kundr supersticioneve dhe mbshtetsja m e aprovuar e fes.85)

  Galileo Galilei (1564-1642)

  Galileo Galilei sht personi i par q ka prdorur teleskopin pr t vzhguar qiellin. Galilei pranonte se Toka sht e rrumbullakt dhe ishte i pari q dalloi rajonet e errta, krateret dhe kodrat e Hns. Galilei, i famshm pr kontributet e tij t mdha q i dha shkencs, besonte se shqisat, aftsia pr t folur dhe