gazeta mapo

Download Gazeta Mapo

Post on 29-Mar-2016

280 views

Category:

Documents

8 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune, para, libri, speciale

TRANSCRIPT

 • mapo libri

  Analisti Mustafa Nano shpjegon tezn e tij t aleancs s qelbsirave dhe komentet q pasuan bashkimin mes Rams dhe Mets. Apelin pr t br nj aleanc me t gjith qelbsirat q duan t rrzojn Berishn nuk ia kam br Mandels, apo Dalai Lams, apo - po t doni - Grillos. Ia kam br Rams.

  personazh

  Themelues henri ili- KryeredaKTor Arion Sulo - numr 876. Viti iV botimit. mimi 30 lek. 1.5 euro. www.mApo.Al e-mAil: gAzetAmApo@gmAil.com. AdreSA: blV "gjergj FiShtA"

  e Shtun-diel 6-7 prill 2013

  Nano: Rama-Meta? Nj gjell q ta shpif, por e vetmja pr t mbushur stomakun

  Faqe 10-11

  Faqe 20

  Faqe 12-13

  intervista e javs Zgjerim i seKToriT publiK apo shrbime publiKe cilsore

  ADRIAN CIVICI

  dilema zhvillimi

  Faqe 26

  pr nj fillim T ri T poliTiKs djaThTas

  heNRI ILI

  editorial

  Faqe 3

  ai q lexon heshTjen e rams dhe hisTorin e berishs

  ALfReD LeLA

  proFil / pre zogaj

  Faqe 30

  prgjysmohen taksat e makinave, bode prezanton projektin Ministri i financave publikoi dje projektligjin e ri pr prgjysmimin e taksave t makinave. Koeficienti fiks pr naftn dhe benzinn nga 25 dhe 20 lek bhet 12.5 dhe 10 lek. M kt ndryshim prdoruesit pr makinat e vjetra paguajn 50% m pak Faqe 6 Faqe 21

  aktualitet

  linditA ArApi: SiA Vlen t rendSh pAS lumturiS...Poetja dhe gazetarja e Deutsche Welle, n pyetsorin e Prustit. Prmimi, frika m e madhe, pleqria etj.. sipas moderatores s emisionit europa Sot

  Ide/debat

  ARDIAN NDReCAhylli i drits

  IVA tIosingle & the city

  GjeRGj MetApelegrinus

  albano bogdo: n aparTamenT nuK fToj Kurr njerZ

  prtej privatsis

  Derisa t dal ajo vajza me bukuri perndeshe, syt si det e flokt si ujvar q mendet pas Albano Bogdos, aktori simpatik i Apartamentit 2XL do t vazhdoj t jet single, me fundjava t qeta, pa alkool dhe miq q ta bjn rrmuj shtpin...

  n Vendin ku ArmtkuShtojn SA nj celulAr

  hetimi

  Ministria e Drejtsis ashprson dnimet pr armmbajtjen, por a mjafton kjo nism pr Shqiprin, ku qarkullojn m shum se 200 mij arm n popullat. mimet n tregun e zi dhe duhet br pr krimin e armmbajtjes

  Q prej nj muaj e gjysm, hervin uli e nis ditm me programin q komenton shtypin e dits, duke ironizuar realitetin. sht n rolin e moderatorit, regjisorit dhe operatorit prball personazheve t emisionit dhe gazetave t dits. Vet hervini po e shijon. Por megjith shijen e rnd q ln ndonjher titujt, e gazetave po e po, por dhe i programit, duket se dhe shum t tjer po e plqejn

  pae me gaZeTamngjeSi i rnd me herVin ulin

  Moralist vs PragMatistDebati mbi paktin Rama-Meta dhe argumentet pro e kundr t 12 analistve, t ndar n fronte mes moralit dhe pragmatizmit. A sht i mjaftueshm rotacioni q presupozohet se garanton marrveshja?! A do t forcohet nj pol i tret dhe kush do marr prsipr t mbaj flamurin e saj?! Si e ndryshoi ky debat komunikimin e politiks me votuesit dhe si mund t ndikoj marrveshja n mirqeverisje, antikorrupsion apo probleme t tjera.

  Faqe 18

 • 2 E shtun - E diEl, 6-7 prill 2013 www.mapo.alNJOFTIM / REKLAMA28.02.2013 Gazeta MaPOwww.mapo.al / gazetamapo@gmail.comIVCMYK

 • 3E shtun - E diEl, 6-7 mars 2013 www.mapo.al

  Editorial

  Edhe sikur t mos donte, tashm Berisha sht i detyru-ar t nis nj histori t re politike djathtas, nj fillim t ri. Me aktin politik t Ilir Mets, q krejt (pa)pritshm rig-jeti trojet e veta politike majtas dhe vijon nj faz t re t am-bicjes s tij t prjetshme pr t marr nj dit lidershipin e s majts, Sali Berisha ka t vetmen mundsi politike pr t fitu-ar zgjedhjet: nj akt politik. N nj takim elektoral dje, n rajo-nin e Durrsit, Berisha ka prmendur pr her t par termin E djathta e bashkuar. Ai nuk ka m koh pr kufizime, vetku-fizime, tabu n luftn politike pr ti dhn vetes nj shans n betejen politike t 23 qershorit. E cila sht plotsisht e mund-shme, plotsisht realiste n rast se do t realizoheshin pa hum-bur asnj sekond koh, pa u kalamendur n iluzionin e push-tetit t gjat apo nn sedrn jopolitike. Sali Berisha ka prvojn, besueshmrin dhe motivacionin pr t ndrtuar nj faz t re politike t pas 23 qershorit, me nj tjetr dinamik, me t tjera raporte mes aktorve dhe me nj tjetr horizont politik pr ven-din. Nj akt politik i Berishs do t kishte domosdoshmrisht disa premisa paraprake.

  Premisa e par e ktij akti t ri politik, e ktij fillimi t ri do t ishte mbshtetja pa asnj kufizim dhe pa asnj prjashtim tek fuqit politike, idet dhe njerzit e s djathts shqiptare, nga nu-ancat liberale t spektrit t djatht e deri tek e djathta tradicio-nale apo e ajo e djatht e re populiste e tipit AKZ. Partia e re e ish Presidentit Bamir Topi as q diskutohet q sht brenda ktij koncepti prfshirje. Nj e djatht plurale q bn nj konkurim taktik s bashku n kto zgjedhje dhe pas 23 qer-shorit, ripoziciohet brenda saj, rishprndan pushtet apo influ-enc pas testimit elektoral pr seciln parti brenda nj koalicio-ni t madh t djatht, q prfshin do vot e do kontribut djath-tas, pa dallim feje, krahine dhe ideje! Nj koalicion taktik i bllokut t djatht, prmball nj koalicioni n bllok majtas, duke ruajtur nuancn, profilin madje dhe rivalitetin djathtas, sht nj detyrim q t gjitha forcat politike t djathta, t mdha apo t vogla, t reja apo t vjetra, t vogla apo t mdha ai kan ele-ktoratit t tyre ose shoqris shqiptare n trsi. Nj karrier politike e drejt, meritokrate dhe e fisme djathtas, pa u mbshte-tur m tek katapultimi djathtas apo diversioni majtas do t ishte pas ksaj, parimi baz i nj t ardhmeje t shndetshme pr spe-ktrin e djatht politik n kt vend, me nj tradit modeste t s djathts politike n 100 vjet shtet shqiptar.

  Premisa e dyt e ktij akti t ri politik do t ishte nj hapje ndaj shoqris shqiptare apo faktorv q shoqria shqiptare ka prodhur n dekadn e fundit n botn e biznesit, botn uni-versitare, at t ekspertizs apo t aktivizmit civil pr shtje pro e kundr ksaj qeverisje, q kan nj interes publik, q sjell-in nj kontribut publik. Pak a shum n profilin ministrave t rinj t ksaj jave, Kosova, Zhiti e Mima, q reflektojn secili tre flukse me rndsi dhe impakt n jetn publike: n at kulturore si Zhiti, n botn e teknokracis si Mima apo n botn e profe-sionistve me aftsi menaxheriale si rasti i mjekut t shquar dhe menaxherit t zot t strukturave shndetsore, Halim Koso-va. Dinamikat e reja shoqrore q kan ndodhur n jetn soci-ale, ekonomike, kultore dhe universitare n Shqipri mund t ishin nj lidhje reale e PD-s dhe t djathts me t gjith ato for-ca t gjalla t shoqris, q edhe pa formacion politik, domos-doshmrisht kryejn nj funksion me tepr rndsi n shoqri-n shqiptare.

  Premisa e tret e ktij akti t ri politik djathtas do t ishte nj program zhvillimi ekonomik pr vendin pr t kaprcyer ngrcin ekonomik aktual, pr t prgatitur shoqrin shqiptare pr nj faz t re zhvillimi t vendit n kushtet, kur cikli eko-nomik aktual dhe struktura e deritashme e zhvillimit ekonomik i ka shterruar mundsit e veta. Liberalizmi ekonomik mbetet e vetmja zgjidhje pr ti dhn Shqipris nj t ardhme eko-nomike, n kushtet kur nj program i majt qeverisjeje do t ishte jo vetm mos-zgjidhje, por dhe rndim i problemeve ak-tuale q ka ekonomia shqiptare.

  do inerci politike si ajo e para 1 prillit, apo do mendjesh-kurtsi politike e rnie n takticizm si ai i deritashmi, do vazh-dim i nj fushate elektorale shterp, pa lajm e bufonad si kjo deri tek konventa e s shtuns s kaluar pr punsimin, do t ishte ishte humbje kohe dhe ndihma m e madhe nj kampi t majt, q megjith cenet morale, po organizohet taktikisht e politikisht m mir. Shkurt: zgjedhje t reja, zgjidhje t mdha djathtas. Nga Berisha, me Berishn!

  pr nj fillim t ri t politiks djathtas!

  Henri ili

  edi rama dhe Koo Kokdhima dje duke shtitur n pedonalen e ish-bllokut

  Kolona / ide/ debate

  javore

  56

  N breNdsi

  E shtun-diEl, 6-7 prill 2013 na vizitoni do dit n www.mapo.al

  mustafa nano: rama-meta? nj gjell q ta shpif, por e vetmja pr t mbushur stomakun

  Analisti Mustafa Nano shpjegon tezn e tij t aleancs s qelbsirave dhe komentet q pasuan bashkimin mes Rams dhe Mets. Apelin pr t br nj aleanc me t ...

  eliza HoxHa:rrfim pr prisHtinn e Humbur

  politikFRD, Topi: Poli i Tret? T hapur pr koalicion me AK-n

  4 politikInteresat elektorale bllokojn Rezolutn e shtjes ame

  EkonomiUlja e takss s automjeteve, 20 mln euro minus n buxhet

  12 Kriminaliteti N vendin ku armtkushtojn sa nj celular 19

  dilEma zhvillimiadrian Civici

  idi, Essi,uniYlli pango

  pErEgrinusGjergj meta

  hylli i dritsardian ndreca

  Kolana 51 libra, 51 idEKlodiana turhani

  ndrKombtarEbill Keller

  26 28 22

  29 28 31

  prtej privatsisMirela Bogdani, zonja e rregullit dhe perfeksionizmit

  24 mapo libriLindita Arapi: N udhtimetme tren lexoj me qetsi

  Foto e javs

  profil

  N apartamENt Nuk ftoj kurr NjErz

  AlbAno bogdo

  derisa t dal ajo vajza me bukuri perndeshe, syt si det e flokt si ujvar q mendet pas Albano bogdos, aktori simpatik i Apartamentit 2Xl do t vazhdoj t jet single, me fundjava t qeta, pa alkool dhe miq q ta bjn rrmuj shtpin...

 • 4 E shtun - E diEl, 6-7 prill 2013 www.mapo.al

  fejzi braushi

  Interesat politike pr koalicio-net parazgjedhore duket se ja-n br shkak pr bllokimin e procedurs pr miratimin e rezoluts pr zgjidhjen e shtjes ame. Partia Demokratike dhe Par-tia Socialiste nuk kan pranuar t shprehen pro projektrezoluts s paraqitur nga dy deputett am, duke krkuar dje, nprmjet dy re-latorve t tyre n komisionin e Jashtm, ristrukturimin e prmba-jtjes s saj n trsi. Por ve prmba-jtjes s saj, qndrimi i dy partive t mdha, sht diktuar dhe nga inte-resat e pastra elektorale. Qndrimi i dy partive t mdha ka pasur dallime t konsiderueshme, pasi demokratt kan krkuar koh, duke mos u shprehur n mnyr prfundimtare pr prmbajtjen, ndrsa socialistt e kan thn gati n mnyr t qart fjaln e

Recommended

View more >