decupare si lipire word 2003

Upload: ioana-tanase

Post on 07-Oct-2015

8 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect ddactic

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROPUNTOR: Tnase Ioana

PROFESOR COORDONATOR

Lector universitar dr. Enachi-Vasluianu Luiza

EDUCATOARE:Prof. Georgescu Ligia

Data: 30 aprilie 2014 Grupa: mare Domeniul Om i Societate: abiliti practice Tema priectului: Cu ce calatorim in spatiu? Tema activitii: O plimbare printre steleMijloc de realizare: aplicaieForma de organizare: frontal, individual

Tipul activitii: formare de priceperi i deprinderi

Obiective de referin:

s cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice;

s-i formeze deprinderi practice.Obiective operaionale:

O1: s denumeasc materialele de lucru;

O2: s lipeasc elementele lucrarii (avion, elicopter, racheta,), ncadrndu-se n spaiul dat;

O3: s foloseasc n mod corect materialele puse la dispoziie pentru realizarea temei practice;O4: s aprecieze corect lucrarea proprie i pe cele ale colegilor.Strategii didactice: Metode si procedee: explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul, turul galeriei Mijloace didactice: animal de plu, plans model, avion elicopter racheta, coli albastre, lipici, erveele, stimulente.

Forme de organizare: individual, frontalDurata: 25- 30 minute

Bibliografie:

Programa instructiv- educativa n grdiniele de copii, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2008

Curriculum pentru nvmnt precolar, Ed. D.P.H., Bucureti, 2009ETAPELE ACTIVITIIConinutul tiinific al activitiiStrategii didactice

Metode didacticeMaterial didacticForme de organizare

I. Moment organizatoric

Sala de grup va fi aerisit i mobilierul asezat adecvat. Materialele didactice vor fi pregatite, unele la vedere, altele sub forma de surpriz.frontal

II. Captarea ateniei

Voi face introducerea in activitate cu ajutorul unei povestioare despre un animalu care, in fiecare seara, dupa ce fraiorii lui adorm, el se duce la fereast si se uita la stele si viseaz s ajung printre ele. Soricelul Chi l-a intrebat pe prietenul lui ariciul cu ce se poate ajunge printre stele dar nici ariciul nu a tiut s-i spun. Ia s vedem copii, voi titi cu ce se poate ajunge in spatiu? Iar daca vrem sa ajungem i mai sus?povestireaAnimalu de plu

frontal

individual

III. Anunarea temei i a obiectivelor

Copii, astzi la activitatea practic, folosindu-ne de aceste elemente, vom creea pentru oricelul Chi un tablu in care vom reprezenta mijloacele de transport aeriene. Voi vei lucra pe echipe. Fiecare dintre voi va lucra cu atenie si va fi de ajutor in cadrul grupului, iar oricelul v va privi pe toi si asteapta nerabdator sa vad ce frumos o sa lucrai voi.conversaiafrontal

IV. Intuirea materialului

Copii vor avea pe masue materialele necesare realizrii tabloului i impreuna le vom denumi i vom vedea rolul fiecaruia.conversaiaFoarfec, avion elicopter, racheta, stelute, coala albastra.frontal

individual

V. Prezentarea i analiza modelului

Voi analiza mpreun cu copiii planele model, urmrind ca ei s perceap ct mai bine felul n care va fi executat lucrarea:

- Ce este prezentat pe plan? - Cum este realizat aceasta?

Nu voi insista foarte mult asupra aezrii pe coal a lipiturii, deoarece in spaiu se poate intui mai greu locul firesc. In plus va fi stimulat creativitaea.conversaia

explicaiaplan model

frontal

individual

VI. Explicarea i demonstrarea modului de lucru

Voi explica i demonstra modul de lucru. Vom decupa i lipi pe rnd urmatoarele: pe cartonul albastru voi lipi racheta , avionul, elicopterul, si stelutele, luna si noriorii.

explicaia

demonstraia

exerciiul

Cartoane colorate abloane, stelue, ervetele, aracet, betioarefrontal

VII. nclzirea muchilor mici ai minii

nainte de a ncepe s lucreze, voi executa cu copiii cteva exerciii de nclzire a muchiilor mici ai minii (nchidem i deschidem pumnii, bate vantul, ploua, spalam rufele papuii, le intindem la soare, si le prindem)exerciiul

frontal

individual

VIII. Executarea temei de ctre copii

Le voi spune copiilor c pot ncepe s lucreze, iar dac au nelmuriri pot ntreba. n acest timp eu i voi supraveghea, ndrumndu-i pe cei care ntmpin dificulti cu explicaii suplimentare.

Le voi cere copiilor s aib o poziie corespunztoare n timpul realizrii lucrrii: spatele drept, ochii la o distan potrivit fa de foaie de lucru si utilizarea corecta a foarfecelor.

conversaia

exerciiul

Cartoane colorate abloane, stelue, erveele, aracet, betioareindividual

IX. Analiza i aprecirea lucrrilor copiilor

Dup ce copiii au terminat lucrrile acestea vor fi expuse la panou cu ajutorul lor.

Dupa ce lucrrile copiilor vor fi expuse pe panou, voi numi 3-4 copii pentru a analiza critic si autocritic.

Criteriile pe baza crora se va face analiza lucrrilor sunt:

- toate elementele sunt lipite corect in spatiul dat;

- aspectul lucrrii este ngrijit;

- lucrarea este finalizat.turul galerieipanou cu lucrrile

copiilor

frontal

individual

X. ncheierea activitii

Voi face aprecieri asupra modului n care au lucrat copiii i a felului n care s-au comportat la activitate, si i voi ncuraja pe cei care sunt mai ncei. Voi oferi stimulente tuturor copiilor.Stimulente frontal

individual

1