Curs 2 Fitotehnie Anul 3 Bun

Download Curs 2 Fitotehnie Anul 3 Bun

Post on 11-Apr-2016

5 views

Category:

Documents

0 download

TRANSCRIPT

GRUL

Importan, biologie, ecologie

Importan

Grul este cea mai important plant cultivat, cu mare pondere alimentar. Suprafeele ntinse pe care este semnat, precum i atenia de care se bucur se datoresc: coninutului ridicat al boabelor n hidrai de carbon i proteine i raportului dintre aceste substane, corespunztor cerinelor organismului uman; conservabilitii ndelungate a boabelor i faptului c pot fi transportate fr dificultate; faptului c planta are plasticitate ecologic mare, fiind cultivat n zone cu climate i soluri foarte diferite; posibilitilor de mecanizare integral a culturii (dup GH.BLTEANU, 1991).Grul este cultivat n peste 100 de ri i reprezint o important surs de schimburi comerciale.Boabele de gru sunt utilizate ndeosebi pentru producerea fainei, destinat fabricrii pinii - aliment de baz pentru un numr mare de oameni (dup unele statistici, 35 - 40% din populaia globului) i furnizeaz circa 20% din totalul caloriilor consumate de om. De asemenea, boabele de gru sunt folosite pentru fabricarea pastelor finoase, precum i ca materie prim pentru alte produse industriale foarte diferite (amidon, gluten, alcool etilic, bioethanol utilizat drept carburant).Tulpinile (paiele) rmase dup recoltat au utilizri multiple: materie prim pentru fabricarea celulozei; aternut pentru animale; nutre grosier; ngrmnt organic, ncorporate ca atare n sol, imediat dup recoltare, sau dup ce au fost supuse unui proces de compostare.Trtele - reziduuri de la industria de morrit - sunt un furaj concentrat deosebit de valoros, bogat n proteine, lipide i sruri minerale.Boabele de gru pot reprezenta i un furaj concentrat foarte apreciat, superior porumbului, sub aspectul valorii nutritive, al preului i chiar ca productivitate. Folosirea boabelor de gru ca furaj este mai puin rspndit la noi, dar este mult extins n majoritatea rilor mari productoare de gru.Sub aspect agronomic, cultura grului ofer avantajul c este integral mecanizat. Totodat, grul este o foarte bun premergtoare pentru majoritatea culturile, deoarece prsete terenul devreme i permite efectuarea arturilor nc din var. Ca urmare, dup gru poate fi semnat, n principiu, orice cultur agricol; dup recoltarea soiurilor timpurii de gru pot fi amplasate unele culturi succesive.

Compoziia chimic

Glucidele, n compoziia bobului de gru predomin glucidele - 62-75% din masa proaspt a bobului, formate n proporie de peste 90% din amidon, iar restul fiind dextrine i alte glucide mai simple. Glucidele sunt acumulate, n principal n endosperm (tab., dup Techniques agricoles, 1993).Tabelul Proporia diferitelor pri ale cariopsei de gru i compoziia lor chimic (% din s.u.)Partea din cariops% din cariops:CelulozPentozaniZahrAmidonProteine (N x 5,7)LipideSruri minerale

limitemedia

Cariopsa ntreag 1001002,0-3,55,6-8,52,3-4,462-7210-161,8-2,51,8-2,2

Pericarp 4,5-5,75,540-6030-50_-3-70,52-4

Testa 2,2-3,12,81,330-50--10-160,17,45

Stratul cu aleuron 4,6-8,56,76-1128-30--15-244-616-19

Endosperm 75-86810,31-30,1-0,878-839-150,7-20,3-0,8

Embrionul propriu-zis 1-1,51,22-4,55-12

15-2015-2525-3210-204-6

Scutellum 1-2 1,8

TabelulRepartizarea azotului i a proteinelor n bobul de gruPoriunea din bobProporia din bob (%)N (% din s.u.)N x 5,7% din total proteine din bob

Pericarp 5,80,52,81,7

Testa 2,21,79,72,3

Stratul cu aleuron 7,03,1518,016,0

Endospermul extern 12,52,212,519,0

Endospermul median 12,51,48,012,0

Endospermul intern 57,51,05,741,0

Embrion 1,05,3330,43,5

Scutellum 1,54,2724,34,5

Proteinele. Substanele proteice reprezint n mod obinuit 10-16% din masa bobului (cu limitele ntre 8 i 24%) i sunt situate n cea mai mare parte spre prile periferice ale bobului (nveliuri, stratul cu aleuron), n embrion i scutellum (tab., dup R.PETERSON, 1965).Cantitatea i compoziia proteinelor dau calitatea nutritiv -a bobului. Acumularea proteinelor n bob depinde de o serie de factori, cum ar fi: specia de gru, soiul, condiiile climatice, fertilitatea natural a solului i dozele de ngrminte cu azot folosite. Dintre aceti factori, condiiile climatice au un rol deosebit de important, n climatele secetoase i calde, acumularea proteinelor n bob este favorizat; pe de alt parte, perioada de formare i umplere a boabelor este mai scurt, coacerea este grbit i ca urmare, procentual, proteinele reprezint mai mult din compoziia bobului. Din contr, n climatele umede i rcoroase este favorizat acumularea hidrailor de carbon; totodat, perioada de formare a boabelor este mai lung, ceea ce conduce la acumularea unor cantiti mai mari de amidon. De asemenea, n condiii de irigare, coninutul boabelor de gru n substane proteice este mai sczut.Proteinele din bobul de gru sunt constituite, n primul rnd, din prolamine (4-5 g/100 g boabe, predominnd gliadina) i gluteline (3-4 g/100 g, predominnd glutelina) i mai puin din albumine (0,3 - 0,5 g/100 g, n principal leucosina) i globuline (0,6 - 1,0 g/100 g, mai ales edestina).Proteinele din bobul de gru formeaz, n principal, glutenul, un amestec de substane proteice care ocup spaiul dintre grunciorii de amidon din endosperm i care, dup mcinat, n fain, nglobeaz grunciorii de amidon. Prin adugare de ap, glutenul formeaz filamente i membrane coloidale care vor reine bulele de dioxid de carbon n procesul de cretere a aluatului i dau aluatul pufos.Boabele de gru durum, destinate fabricrii pastelor finoase, conin o cantitate mai mare de proteine i gluten, dar glutenul are o calitate inferioar pentru panificaie; n schimb, este foarte potrivit pentru fabricarea pastelor finoase, avnd stabilitate mare la fiert, datorit filamentelor de protein foarte rezistente.Lipidele. Reprezint 1,8 - 2,6% n compoziia bobului i sunt acumulate, n special, n embrion i n stratul cu aluron. Uleiul din germeni de gru aparine grsimilor vegetale nesaturate, este bogat n vitamina E i constituie obiect de comer.Celuloza. Se afl n cantitate de 2,0 -3,5%, prezent n primul rnd n nveliurile bobului (pericarp).Substanele minerale. Reprezentate de un numr mare de elemente chimice (K, Ca, Mg, Si, Na, Cu, Mb, Mn) au o pondere de 1,5 -2,3%, aflndu-se spre prile periferice ale bobului.

mprirea grului n clase de calitate, n funcie de coninutul lui n protein i indicele de sedimentare

n sfrit, bobul de gru conine i vitamine din complexul B (B1, B2, B5, B6) i vitamina PP.Valoarea biologic a proteinelor din boabele de gru este ridicat, deoarece acestea conin toi cei 30 aminoacizi eseniali, pe care organismul uman nu-i poate sintetiza. Totui, un impediment l constituie coninutul redus al boabelor de gru n lizin i triptofan.n domeniul producerii, comercializrii i industrializrii grnelor acestea sunt clasificate n funcie de culoarea i compoziia boabelor. In acest sens, noiunea de grne tari, (hard red) definete grnele de foarte bun calitate sub aspectul coninutului n proteine (14 - 16%), produse ndeosebi n Canada i SUA, ca grne de primvar; aceste grne de for, nu sunt folosite ca atare n panificaie, ci sunt amestecate cu grne mai slabe, pentru a le mbunti calitatea. Grnele semitari conin 12 - 13% proteine i sunt produse, de regul, n Argentina, rile fostei URSS, Ungaria; de asemenea, grnele romneti, produse pe cernoziom i cu o tehnologie de cultivare corect aparin acestei categorii; acestea sunt denumite i grne pentru panificaie, n sfrit, grnele moi (soft red) cu sub 11% proteine (i chiar 8% proteine), sunt produse n climatele umede, oceanice, din Europa de Vest i de pe coasta Pacificului, n SUA i sunt destinate, n principal, pentru furaj; din aceste grne se poate obine fain pentru prepararea prjiturilor sau n patiserie (fig., dup M. SEIFFERT, 1981).

Rspndire

Planta de gru se caracterizeaz printr-o mare plasticitate ecologic, ceea ce i permite s fie cultivat pe toate continentele, ntre 66 latitudine nordic i 45 latitudine sudic, de la nivelul mrii i pn la 3.000 - 3.500 m altitudine (n zona Ecuatorului) (flg., dup R.PETERSON, citat de GH.BLTEANU, 1974).n deceniul trecut, pe glob au fost cultivate cu gru circa 230 mil. ha, iar n ultimii ani suprafaa a cunoscut o oarecare scdere (pn la 224 - 227 mil. ha n 1998 - 1999, tab. 3.4, dup Production Yearbook, 2001). Producia global de gru a atins 609 mil. tone n 1998 i 588 mil. tone n 1999. Producia medie mondial n ultimii ani a fost de 2.530 - 2.670 kg boabe/ha. Din producia mondial, 101 - 103 mil. tone au reprezentat obiect de comer. rile mari productoare i, n acelai timp, exportatoare de gru sunt: SUA (n 1999, 23,9 mii. ha semnate i 29,0 mii. tone de gru exportate), Canada (10,8 mii. ha i 14,4 mii. tone export), Australia (11,6 mii. ha si 16,0 mii. tone export) i Argentina (5,1 mil. ha i 8,7 mii. tone export). Mari importatoare de gru sunt, n prezent, Brazilia, Egipt, Japonia, Coreea de Sud. rile Uniunii Europene se nscriu printre marii productori i exportatori de gru (17,1 mil. ha i 16,0 mii. tone exportate).

Aria de cultur a grului pe glob

n Romnia, suprafeele cultivate cu gru au cunoscut modificri puin importante n ultimele decenii. Astfel, n anul 1938 se cultivau cu gru 2,5 mii. ha; suprafeele s-au redus treptat pn la 2,1 mii. ha n perioada 1979 - 1981; n ultimul deceniu se pot semnala oscilaii importante ale suprafeelor, n jurul a 2,0 mii. ha i civa ani sub acest nivel (anii agricoli 1991/1992 - 1,45 mil. ha, 1995/1996 - 1,79 mil. ha, 1996/1997 - 1,90), 1,99 mil ha n 2012 i 2,1 mil ha n 2013, avnd drept cauze, printre altele: condiiile climatice puin favorabile din perioada de semnat a grului; dotarea tehnic insuficient i resursele financiare limitate ale cultivatorilor de gru; dificultile ntmpinate n valorificarea recoltei de gru. Produciile medii obinute la gru n Romnia au fost de 2659 kg/ha n 2012 i 3478 kg/ha n 2013.

Tabelul Situaia culturii grului pe glob i n rile mari cultivatoare (anul 20)Continentul, araSuprafaa semnat (mii ha)Producia medie (kg/ha)Producia global (mii tone)

Pe glob 213.817'2725582.692

AFRICA Algeria Maroc Egipt 9.849 2.400 2.701 9841805 825 1228 635717.956 1.908 3.316 6.255

AMERICA DE NORD Canada S.U.A 31.350 10.971 19.6892483 1940270677.849 21.28 53.278

AMERICA DE SUD - Argentina- Brazilia 9.88 7.108 1.7022405 2493 188123.631 17.73 3.203

ASIA Afganistan China India Iran Pakistan Turcia 93.552 2.125 24.399 24.963 6.000 8.125 8.6002552 1320 3823 2742 1250 23331861238.7402.800 93.500 68.458 7.500 18.955 16.000

EUROPA- Bulgaria Frana Germania Italia Iugoslavia Marea Britanie Polonia Romnia Ungaria 56.555 1.249 4.779 2.900 2.305 863 1.630 2.627 2.500 1.2043543 3042 6632 7893 2822 3417 7077 3576 2800 4293200.392 3.800 31,695 22.889 6.503 2.949 11.570 9.393 7.000 5.176

OCEANIA- Australia 12.582 12.5261957181824.124 23.760

RILE FOSTEI U.R.S.S. Kazahslan Federaia Rus Republica Moldova Ucraina Uzbekistan 43.364 10.827 20.920 400 6.880 9952127 1192 2241 2450 3101 314392.222 12.910 46.871 980 21.333 3.127

Sistematic. Origine. Soiuri

Grul aparine genului Triticum, clasa Monocotyledonopsida, ordinul Graminalis, familia Gramineae. Genul Triticum cuprinde un mare numr de forme slbatice (primitive) sau cultivate (evoluate), clasificate diferit de-a lungul timpurilor pe baza anumitor criterii. In prezent, este acceptat i utilizat mai frecvent clasificarea genetic (dup numrul de cromozomi), conceput de N. VAVLOV(m 1935) i modificat de J. MAC. KEY (n 1963) (tab., dup GH. BLTEANU, 1989).

Tabelul Clasificarea genului Triticum (dup J. MAC KEY)Denumirea latinDenumirea comunCaracteristici

SECIA DIPLOID (2n = 14 cromozomi)

- T. monococcum L.

- ssp. boeoticum (Bois.) MK Alac slbatic Bob mbrcat

Rahis fragil

- ssp. monococcum Alac cultivat Bob mbrcat

Rahis fragil

SECIA TETRAPLOID (2n = 28 cromozomi)

- T. timopheevi Zhuk. Grul Iui Timofeev Bob mbrcat

ssp. Timopheevi Rahis fragil

- T. turgidum(L.)Thell

- ssp. dicoccoides (Korn.) Thell Tenchi slbatic Bob mbrcat

Rahis fragil

- ssp. dicoccum (Schrank.) Thell Tenchi cultivat Bob mbrcat

Rahis fragil

- ssp. turgidum conv. turgidum Gru englezesc Bob gola

Rahis rezistent

- ssp. turgidum conv. durum (Desf.) Gru durum Bob gola

MK Rahis rezistent

- ssp. turgidum conv. polonicum (L.) Gru polonez Bob gola

MK Rahis rezistent

- ssp. carthlicum (Nevski) MK Gru persan Bob gola

Rahis rezistent

SECIA HEXAPLOID (2n = 42 cromozomi)

-T. Aestivum (L.) Thell

- ssp. vulgare (Vili.) MK Gru comun Bob gola

Rahis rezistent

- ssp. spelta (L.) Thell. Gru spelta Bob mbrcat

Rahis fragil

- ssp. macha (Dek. et Men.) MK Gru macha Bob mbrcat

Rahis rezistent

- ssp. compactum (Host.) MK Gru pitic Bob gola

Rahis rezistent

- ssp. sphaerococcum (Pere.) MK Gru pitic indian Bob gola

Rahis rezistent

Formele evoluate au rezultat prin ncruciarea ntre diferite specii, cultivate i spontane.Grupa diploid (2n = 14 cromozomi). Cuprinde forma slbatic Triticum monococcum ssp. boeoticum i forma cultivat Triticum monococcum ssp. monococcum (alacul). Alacul este una dintre cele mai vechi plante cultivate ale omenirii, semnalat nc din neolitic n Europa Central; n prezent este pe cale de dispariie. Se caracterizeaz prin boabe care rmn mbrcate dup treierat i care dau o fain alb bogat n gluten.Grupa tetraploid (2n = 28 cromozomi). Se apreciaz c a rezultat prin ncruciarea spontan a grnelor diploide cu specia spontan Aegilops speltoides, Forma slbatic din aceast grup este Triticum turgidum ssp. dicoccoides, iar formele cultivate sunt numeroase (fig. 3.18, dup R. PETERSON).

Zonele de distribuire a strmoilor slbatici ai grnelor cultivate

Triticum turgidum ssp. dicoccum (tenchi cultivat) a fost principala cereal a vremurilor vechi (Egipt, Mesopotamia); din cauza preteniilor sale fa de cldur a fost nlocuit, treptat, ncepnd nc din epoca bronzului, de speciile hexaploide. n prezent este cultivat sporadic n ri din Asia Mic, n India i n Etiopia. Bobul rmne mbrcat dup treierat i este sticlos, bogat n proteine.Triticum turgidum ssp. turgidum conv. durum (grul durum) a provenit din tenchi, prin mutaii. Era cultivat nc de pe vremea Imperiului Roman, alturi de tenchi. Se caracterizeaz prin cerine mari fa de cldur i rezisten la secet, dar este sensibil la ger. Are forme de toamn i de primvar. n prezent este cultivat pe circa 9% din suprafaa mondial cu gru, cu precdere n zonele ceva mai calde. Bobul este mare, mai lung dect bobul de gru comun, sticlos, cu coninut ridicai n substane proteice i gluten, dar de calitate inferioar pentru panificaie; este excelent pentru producerea pastelor finoase. Spicul este dens, aproape ntotdeauna aristat, cu ariste mai lungi dect spicul. Rahisul spicului este flexibil.Grul durum cuprinde mai multe varieti, difereniate dup culoarea spicelor i a aristelor, pubescena glumelor, culoarea boabelor. Soiurile mai mult cultivate aparin varietilor: melanopus (spic alb, ariste negre, glume pubescente, bob alb); apulicum (spic rou, ariste negre, glume pubescente, bob alb), coerulescens (spic negru, ariste negre, glume pubescente, bob alb) i hordeiforme (spic rou, ariste albe, glume glabre, bob alb).n perioada 1989-1998, producia mondial de gru durum a fost de circa 27 mii. tone (cu oscilaii ntre 22,3 i 34,4 mii. tone), din care 6,8 mii. tone produse n rile Uniunii Europene (ndeosebi n Italia, Frana, Grecia, Spania) 3,5 mii. tone n Turcia, 3,5 mii. tone n rile fostei URSS, precum i n Canada (4,7 mii. tone), SUA (2,8 mii. tone) i rile de pe litoralul mediteranean al Africii (Algeria, Tunisia, Maroc). Nivelul record al produciei de gru durum a fost atins n Europa n anuf 1991, cu 3,45 mii. ha i 11,2 mii. tone produse. Importatorii importani de gru durum sunt Algeria (1,6 - 1,8 mii. tone), Uniunea European (njur de l mii. tone anual), Tunisia, Maroc, Libia (0,3 - 04, mii. tone).Romnia cultiv suprafee restrnse cu gru durum, evaluate n ultimele decenii la sub 1% din suprafaa total semnat cu gru (sub 100 mii hectare), fiind dependent de importuri pentru acoperirea consumului intern de paste finoase.Grupa tetraploid mai cuprinde o serie de alte specii, cultivate pe suprafee restrnse.Dintre acestea, Triticum turgidum ssp. turgidum conv. turgidum (gru englezesc) este destul de asemntor cu grul durum; se caracterizeaz prin rezisten mare la cdere, spic foarte ramificat, bob mic i de calitate inferioar. Este cultivat pe suprafee restrnse n zona Mediteranei.Triticum turgidum ssp. turgidum conv. polonicum (gru polonez) are boabe nguste, sticloase i este cultivat sporadic n Africa de Nord i Etiopia. Triticum timopheevi ssp. timopheevi (grul lui Timofeev) este considerat tenchi slbatic de Caucaz.Grupa hexaploid (2n = 42 cromozomi). A provenit prin ncruciarea spontan a grnelor tetraploide cu specia slbatic Aegilops squarrosa. Forma slbatic nu este cunoscut, n schimb, n aceast grup sunt cuprinse mai multe specii cultivate, unele deosebit de importante.Triticum aestivum ssp. vulgare (grul comun sau grul pentru pine) este semnat pe circa 90% din suprafaa mondial cultivat cu gru.n prezent, se apreciaz c exist n cultur peste 10.000 varieti i soiuri (dup unele preri ar exista circa 20.000 soiuri), de toamn i de primvar. Pe plan mondial, cea mai mare parte din suprafaa semnat cu gru (circa 70%) este ocupat cu gru de toamn, iar restul cu gru de primvar. n unele regiuni ale globului, grul de toamn nu suport temperaturile sczute din timpul iernii i deger, sau planta nu rezist n cazul n care stratul de zpad acoper solul o perioad ndelungat (chiar peste 6 luni). In asemenea condiii, se seamn gru de primvar, care poate ajunge la maturitate n perioada scurt a verii; n rile fostei URSS, grul de primvar se seamn pe circa 74% din suprafaa total cultivat, cu gru, iar n Canada pe 94% din suprafaa cu gru (dup GH. BLTEANU, 1991).n ara noastr, grul de toamn ocup 99% din suprafaa total ocupat cu aceast plant; grul de primvar se cultiv pe suprafee restrnse, n zone submontane i unele depresiuni intramontane.Bobul grului comun este scurt, oval-alungit i finos, foarte potrivit pentru panificaie. Grul comun se caracterizeaz prin spice aristate sau nearistate, cu 3 - 5 flori n spicule, care formeaz l - 4 boabe golae. Rahisul este flexibil (nu se rupe la maturitate sau la treierat).Aceast specie cuprinde numeroase varieti, care se difereniaz ntre ele dup prezena sau absena aristelor, culoarea glumelor i a aristelor, pubescena glumelor, culoarea boabelor. Soiurile de gru cultivate, n prezent, n ara noastr, aparin varietilor: erythrospermum (spic alb, aristat, glume netede, bob rou); lutescens (spic alb, nearistat, glume netede, bob rou); ferrugineum (spic rou, aristat, glume netede, bob rou); milturum (spic rou, nearistat, glume netede, bob rou).Triticum aestivum ssp. spelta (grul spelta) este o specie cultivat nc din epoca bronzului, mult extins n zona popoarelor germanice. Bobul este sticlos i d o fain foarte bogat n gluten. Este rezistent la ger i boli. n prezent, s-a restrns mult n cultur, fiind semnat pe suprafee limitate n unele ri din Europa, cum ar fi Elveia, Suedia, Germania, Belgia (grul Ardenilor) i izolat n Turcia i Spania. Poate asigura recolte de 2.800 - 7.450 kg/ha (dup L. COUVREUR, G. CLAMOT i A. CROHA1N, 1987). Dup treierat, bobul rmne mbrcat n pleve, acestea reprezentnd 21 - 24% din recolt. La mcinat i separarea fainii se pierde o mare parte din substanele proteice, diminundu-se valoarea alimentar i furajer. Este potrivit pentru furajarea porcilor, a psrilor i, n general, a reproductorilor. Poate furniza o fain de foarte bun calitate pentru brutrii, care nu necesit adaos de substane ameliorante. Se apreciaz c aceast form de gru poate prezenta interes i pentru anumite zone agricole din Romnia, cu climat mai aspru, umed i rece, unde s-ar putea comporta mai bine dect alte cereale.Luarea n cultur a grului (domesticirea grului) a nceput cu formele slbatice diploide Triticum monococcum ssp. boeoticum i tertraploide Triticum turgidum ssp, dicoccoides, iar acestea, prin selecie empiric au condus la formele cultivate, corespondente (dup-G. FRANKE i colab., 1977). Tenchi (Triticum turgidum ssp. dicoccum) este prima form de gru cultivat i una dintre primele plante luate n cultur (n jurul anului 7.000 .H.); au urmat alacul (Triticum monococcum ssp. monococcum) ceva mai trziu (pe la anul 6.500 .H.) i grul comun (Triticum aestivum ssp. vulgare), luat n cultura n jurul anului 5.500 .H. Pe teritoriul romnesc, descoperirile arheologice i unele informaii istorice arat c n perioada 3.000-1.000 .H., grul era cultivat pe suprafee importante, Ia nceput fiind luat n cultur alacul, apoi tenchiul, grul spelta i, mai trziu, grul comun.Originea grului, n urma expediiilor tiinifice i studiilor sale, N.VAVILOV a identificat pentru gru patru centre de-origine (dup GR BLTEANU, 1991): centrul asiatic central (India de Nord-Vest, Afganistan, Tadjikistan, Uzbekistan), din care provine specia Triticum aestivum, cu subspeciile vulgare, compactum si sphaerococcum; centrul din Orientul Apropiat (interiorul Asiei Mici, Iran, Transkaukazia, munii din Turkmenia), din care provin T. aestivum, ssp. Vulgare i ssp. macha, T. monococcum, T. turgidum ssp. turgidum conv. durum i conv. turgidum, T. carthlicum i T, timopheevi, centrul abisinian (Etiopia i o parte din Somalia), din care provin T. turgidum ssp. turgidum conv. durum i conv. turgidum, T. turgidum ssp. polonicum, centrul mediteranean (teritoriile din bazinul mediteranean) din care provin T. turgidum ssp. turgidum conv. durum, T. turgidum ssp. dicoccum i ssp- polonicum, T. aestivum ssp. spelta.Soiurile cultivate. Sortimentul de soiuri de gru comun din lista oficial cuprinde numai forme care aparin varietii erythrospermun, predominnd soiurile romneti. Aceste soiuri se caracterizeaz printr-un potenial de producie de 9-10 tone boabe/ha, rezisten la cdere, ger, iernare, secet i boli, valoare nutritiv i tehnologic a boabelor, stabilitate a recoltelor.

Cerinele fa de clim i sol

Cerinele grului fa de cldur. Pentru germinat, seminele de gru necesit temperaturi de minimum de l - 3C; aceste valori au semnificaie practic numai pentru semnturile trzii sau dac s-a semnat n sol uscat i germinarea ntrzie din lipsa apei (precum i pentru grul de primvar). n mod obinuit, n perioada de semnat a grului n Romnia, temperaturile aerului se situeaz njur de 14 - 15C, deci mai aproape de optim. La aceste temperaturi, rsrirea grului are loc dup 7-10 zile (cu condiia asigurrii umiditii); o durat de peste 15 zile ncepe s fie duntoare, deoarece ntrzie vegetaia. Procesul de nfrire a plantelor de gru este favorizat de zilele nsorite, luminoase, cu temperaturi de 8 - 10C; procesul se continu pn cnd temperaturile scad sub 5C.Plantele de gru de toamn, bine nfrite i clite, se caracterizeaz printr-o mare rezisten la temperaturi sczute (pn la -15C, chiar -20C la nivelul nodului de nfrire), mai ales dac solul este acoperit cu strat de zpad. Efectele temperaturilor sczute asupra plantelor de gru sunt diferite, ca form de manifestare i ca grad de dunare, n funcie de faza de vegetaie n care acestea surprind grul (fig. , dup D. SOLTNER, 1990). Rezistena cea mai mare se manifest la culturile bine nrdcinate i nfrite; cele mai mari pagube se nregistreaz n cazul culturilor de gru surprinse de ger n curs de rsrire (faza de coleoptil).

Efectele gerului asupra plantelor tinere de gru

Variaia rezistenei grului la temperaturi sczute, n funcie de stadiul de dezvoltarePrimvara, o dat cu reluarea vegetaiei cresc cerinele plantelor fa de temperatur; temperaturile favorabile plantelor de gru aflate n faza de alungire a paiului sunt de 14 - 18C, iar la nspicat 16 - 18C. n fazele urmtoare, temperaturile pot crete pn la 20C, valori care asigur, n cele mai bune condiii, fecundarea i formarea i umplerea boabelor.Cerinele grului fa de umiditate. Fa de apa din sol, cerinele sunt moderate, dar echilibrate pe ntreaga perioad de vegetaie. Se consider c n zonele de cultur a grului, trebuie s cad cel puin 225 mm precipitaii pe perioada de vegetaie (optimum 600 mm precipitaii). Coeficientul de transpiraie al grului este de 350 - 400, ceea ce reflect o bun valorificare a apei de ctre planta de gru.

Pentru germinare, boabele de gru absorb 40 - 50% ap, raportat la masa uscat a boabelor; pentru a asigura aceast cantitate de ap, este necesar ca umiditatea solului s se situeze la nivel de 70 - 80% din capacitatea capilar pentru ap a solului.Trebuie menionat c toamnele, la noi, sunt, frecvent, secetoase, astfel nct germinarea i rsritul culturilor de gru sunt ntrziate i destul de neuniforme. Din acest motiv, precipitaiile din toamn sunt hotrtoare pentru dezvoltarea plantelor de gru i pentru reuita culturii. Pierderile de recolt din cauza secetelor din toamn, de regul, sunt ireversibile. Ca urmare, este necesar ca prin toate lucrrile solului s se urmreasc conservarea apei din sol i s fie favorizat acumularea apei din precipitaii.n primvar, cerinele plantelor de gru fa de umiditate cresc treptat, fiind maxime n fazele de nspicat, fecundare i formarea boabelor. n anii normal de umezi, apa acumulat n sol pe timpul iernii este suficient pentru a acoperi nevoile plantei, cel puin n prima parte a vegetaiei n primvar. n cursul lunilor mai i iunie, n ara noastr, intervin adesea perioade secetoase, n care apar semne evidente ale suferinei plantelor din cauza insuficienei umiditii. Dac seceta este asociat cu temperaturi mai ridicate, vegetaia este grbit, plantele rmn scunde i slab productive, plantele se ofilesc, ndeosebi n orele de amiaz.Vremea uscat i clduroas n timpul umplerii bobului poate determina un dezechilibru ntre pierderea apei prin transpiraie i absorbia acesteia din sol. Ca urmare, n anumii ani se poate produce itvirea boabelor. Temperaturile mai mari de 30C i vnturile uscate favorizeaz acest proces. Perioada critic pentru itvire dureaz circa 10 zile, i se suprapune cu perioada de migrare a substanelor de rezerv din frunze i tulpin, ctre bob (intervalul palierului hidric) (fig., dup A. FALISSE, 1990). Pagubele (reducerea recoltei i a calitii acesteia) sunt cu att mai mari (scderea recoltei i a calitii acesteia) cu ct condiiile care favorizeaz itvirea survin mai spre nceputul perioadei critice.Cerinele fa de sol. Grul prefer soiurile mijlocii, lutoase i luto-argiloase, cu capacitate mare de reinere a apei, permeabile, cu reacie neutr sau slab acid (pH = 6 - 7,5).

Curbele dezvoltrii bobului de gru i producerea fenomenului de itvire

Tabelul Producia de cereale este influenat de adncimea pnzei freaticeAdncimea ape freaticeProducia (n %)

GruPorumb

20 cm10100

40 cm190140

60 cm248175

80 cm280230-

Cele mai favorabile pentru gru sunt solurile blane, cernoziomurile, cernoziomurile cambice, cernoziomurile argilo-iluviale, solurile brun-rocate.Nu sunt potrivite pentru gru solurile pe care stagneaz apa, fiind expuse la asfixiere pe timpul iernii sau acolo unde apa freatic se ridic, n anumite perioade, pn n zona rdcinilor (tab. 3.9, dup D. SOLTNER, 1990). De asemenea, nu sunt potrivite solurile uoare, cu permeabilitate prea ridicat, pe care plantele pot suferi de secet, precum i solurile prea acide sau prea alcaline.n Romnia grul este cultivat n primul rnd pe cernoziomuri i pe soluri brun-rocate. Avnd n vedere importana culturii grului, aceasta se extinde i pe soluri mai puin favorabile, cum ar fi solurile brune-argiloiluviale, luvisolurile albice. Pe asemenea soluri este obligatorie aplicarea unor msuri ameliorative (amendare, ngrare organic, afnare adnc).

Zone ecologice

n Romnia, pe circa 20% din suprafaa arabil a rii se ntrunesc condiii foarte favorabile pentru gru, iar pe circa 70% condiii favorabile. Doar pe circa 7% din suprafaa arabil se poate afirma c se ntrunesc condiii puin favorabile pentru cultura grului (dup GH. BLTEANU, 1989).Ca urmare, cele 2,1 - 2,4 milioane hectare semnate cu gru n Romnia pot fi amplasate numai n condiii foarte favorabile i favorabile.Zona foarte favorabil (dup N. ZAMFIRESCU, 1965). Se situeaz, n primul rnd, n Cmpia de Vest (Cmpia Criurilor i Cmpia Banatului) i se caracterizeaz prin prezena solurilor de tip cernoziom i a solului brun-roacat Condiiile climatice sunt foarte favorabile, iar secetele la semnat i n faza de formare a boabelor sunt puin frecvente; precipitaiile de toamn i de primvar sunt suficiente pentru a acoperi nevoile plantelor de gru.n Cmpia Dunrii, zona foarte favorabil ocup sudul Olteniei, terasele Dunrii din stnga Oltului, jumtatea de sud a Cmpiei Teleormanului i o suprafa ntre Bucureti-Giurgiu-Clrasi-Armeti (Urziceni), vestul Brganului. n aceste areale, secetele sunt mai frecvente, att toamna, la semnat, ct i primvara i la nceputul verii (ndeosebi n Brgan).

Harta rspndirii n cultur a grului de toamn n Romnia

n Cmpia Transilvaniei, zona foarte favorabil grului este mai restrns; precipitaiile de toamn i de primvar sunt suficiente pentru a asigura vegetaia normal a plantelor.n nord-estul Moldovei, precipitaiile sunt mai reduse, att toamna ct i iarna; pe timpul sezonului rece, plantele de gru sunt expuse la temperaturi sczute, n anii normali, nu se produc, totui, plirea plantelor i itvirea boabelor.Zona favorabil. Se extinde n vecintatea zonei foarte favorabile, n vestul rii, aceast zon este asemntoare din punct de vedere climatic, cu zona foarte favorabil; solurile sunt ns foarte diferite i mai puin fertile (aluviuni podzolite, soluri brun-rocate podzolite, brune-podzolite, lcoviti, soluri gleice).n sud, clima este relativ favorabil, dar spre estul zonei se manifest, mai frecvent, insuficiena apei, att n sezonul de toamn, dar i primvara i la nceputul verii, n Dobrogea, condiiile de umiditate atmosferic sunt mai favorabile n vecintatea litoralului. Gama de solurile din zon cuprinde cernoziomuri, soluri brun-rocate, brun-rocat luvice, brune-luvice, podzoluri argilo-iluviale, brancioguri, soluri erodate (spre nordul zonei).n Transilvania, condiiile climatice sunt favorabile. Un dezavantaj l constituie terenurile destul de denivelate. Zona se extinde n bazinele Trnavelor, Mureului, Oltului, n depresiunile Brsei, Fgra, Ciuc.n Moldova (judeele Iai, Botoani, Galai, poriunea din dreapta iretului) toamnele secetoase sunt foarte frecvente i plirea grului este mai accentuat; de asemenea, condiiile de iernare sunt mai grele. Solurile prezente sunt cernoziomuri, soluri de lunc, soluri argilo-iluviale. n aceste areale, aplicarea unor msuri ameliorative, cum ar fi irigaiile, amendarea, afnrile adnci, pot crea condiii foarte favorabile pentru culturile de gru.