caiet de practica pedagogica nivel i (1)

55
UNIVERSITATEA DIMITRIE CANTEMIR DIN TÎRGU-MUREŞ DEPARTAMENTUL PENTRU PREGĂTIREA PERSONALULUI DIDACTIC AUTORI Conf. univ. dr. Elena-Adriana Tomulețiu Lector univ.dr. Monica Filpişan CAIET DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ Nivel I Student_______________________ Mentor_______________________ Unitatea de învățământ_______________________

Upload: ramona-cocis

Post on 30-Dec-2015

402 views

Category:

Documents


16 download

DESCRIPTION

cf5h lfdjfyd

TRANSCRIPT

Page 1: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

UNIVERSITATEA DIMITRIE CANTEMIR DIN TÎRGU-MUREŞDEPARTAMENTUL PENTRU PREGĂTIREA PERSONALULUI DIDACTIC

AUTORI

Conf. univ. dr. Elena-Adriana Tomulețiu Lector univ.dr. Monica Filpişan

CAIET DEPRACTICĂ PEDAGOGICĂ

Nivel I

Student_______________________Mentor_______________________

Unitatea de învățământ_______________________

TÎRGU-MUREȘ,2013

Page 2: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

CUPRINS:

COMPETENŢELE ŞI CONŢINUTUL PRACTICII PEDAGOGICE

DOCUMENTE pentru Practica pedagogică în învăţământul preniversitar obligatoriu (1):

1. Orarul săptămânal al profesorului mentor (tutore)2. Fişe de asistenţă la ore (practică observatorie)3. Grilă de observare a lecţiei (practică observatorie)4. Planificare calendaristică5. Proiectul unităţii de învăţare6. Proiect de lecţie7. Proiect didactic pentru activitate extraşcolară

DOCUMENTE pentru Practica pedagogică în învăţământul preniversitar obligatoriu (2):

1. Orarul săptămânal al profesorului mentor (tutore)2. Planificarea lecţiilor de probă şi a lecţiei finale3. Proiect lecţiei de probă nr.14. Proiectul lecţiei de probă nr.25. Proiectul lecţiei finale6. Proiect didactic pentru dirigenţie7. Fişă de caracterizare psihopedagogică

RAPORT DE EVALUARE A PRACTICII PEDAGOGICE

BIBLIOGRAFIE

2

Page 3: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

COMPETENŢELE ŞI CONŢINUTUL PRACTICII PEDAGOGICE

COMPETENŢE GENERALE Consolidarea şi aprofundarea de către practicant a pregătirii de specialitate, psihopedagogice şi metodice şi a formării abilităţilor şi competenţelor necesare exercitării profesiunii

didactice.

COMPETENŢE SPECIFICE:

Cunoaşterea, recunoaşterea si utilizarea principalelor documente şcolare; Aplicarea particularizată la disciplinele de învăţământ a tuturor componentelor procesului de predare-învăţare-evaluare (principiile, finalităţile, conţinutul, metodele, mijloacele,

formele de organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor şcolare); Proiectarea, desfăşurarea şi analiza (evaluare şi autoevaluare) unor activităţi didactice şi educative; Formarea capacităţii de cunoaştere a elevilor (individual şi în grupul şcolar) în vederea tratării diferenţiate a acestora.

CONŢINUTUL STAGIULUI DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU

I. Practică pedagogică în învăţământul preuniversitar obligatoriu (1)

1. Instruirea studenţilor in legătură cu: obiectivele practicii pedagogice, a regulamentului de desfăşurare a practicii, a documentelor care vor forma portofoliul de practica.

2. Activităţi de cunoaştere a şcolii:

Cunoaşterea orarului scolii, a sălilor de clasă, a dotării materiale a şcolii;

Cunoaşterea sarcinilor generale cuprinse în planul managerial al unităţii şcolare, a sarcinilor profesorilor şi diriginţilor.

3. Asistenţă la activităţi didactico-demonstrative susţinute de mentori/tutori (practica observatorie):

Asistenţe la lecţiile demonstrative oferite de profesorii mentori/tutori şi de profesorii diriginţi şi participarea la activităţi extradidactice;

Completarea fişelor de observaţie la lecţiile asistate;

Analiza lecţiilor asistate sub îndrumarea tutorelui/mentorului.

4. Activităţi de proiectare didactică care se concretizează în realizarea următoarelor documente şcolare:

Planificare calendaristică;

Proiectarea unei unităţi de învăţare, proiectarea principalelor tipuri de lecţii;

Proiectarea de activităţi extradidactice;

Stabilirea în timp util a datelor necesare acţiunilor de proiectare, analiza curriculumului şcolar, identificarea obiectivelor cadru/competenţelor generale şi a obiectivelor de referinţă/competenţe specifice, diagnoza nivelului de pregătire a elevilor ca premisă în formularea obiectivelor operaţionale ale lecţiei.

II. Practică pedagogică în învăţământul preuniversitar obligatoriu (2)

3

Page 4: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

5. Activităţi didactice susţinute de studenţi şi analiza lor cu grupa de practică sub îndrumarea tutorelui şi a cadrului didactic supervizor:

Proiectarea şi desfăşurarea a 2 lecţii de probă şi a lecţiei finale;

Susţinerea unei ore de dirigenţie (individual sau în grupe);

Autoevaluarea şi analiza lecţiilor susţinute de colegii din grupa de practică.

6. Activităţi de cunoaştere a clasei de elevi:

Observarea sistematică a clasei de elevi;

Observarea elevului ales pentru întocmirea fişei psihopedagogice şi elaborarea acesteia.

4

Page 5: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

DOCUMENTE

PRACTICA PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU (1)

5

Page 6: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

1. ORARUL SĂPTĂMÂNAL AL PROFESORULUI MENTOR (pentru orele şi activităţile demonstrative)

ORALUNI MARŢI MIERCURI JOI VINERI

Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa8-99-1010-1111-1212-1313-14 14-1515-1616-1717-1818-1919-20

6

Page 7: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

2. FIŞE DE ASISTENŢĂ LA ORE (practică observatorie)

Fişa de asistenţă NR. 1

Numele cadrului didactic.....................................................................Data................Ora................Clasa.............Obiectul............................Efective elevi: total........................prezenţi...............absenţi................Unitatea tematică a lecţiei:.....................................................................................Tipul lecţiei:............................................................................................Obiectivul general al lecţiei:..........................................................................................Competenţe specifice:..........................................................................................................................................................................................................................Metode utilizate:......................................................................................Mijloace utilizate:....................................................................................

DESFĂŞURAREA LECŢIEIINTREBĂRI ŞI OBSERVAŢII PE BAZA DISCUŢIILOR CU

PROFESORUL MENTOR

Page 8: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

Fişa de asistenţă NR. 2

Numele cadrului didactic.....................................................................Data................Ora................Clasa.............Obiectul............................Efective elevi: total........................prezenţi...............absenţi................Unitatea tematică a lecţiei:.....................................................................................Tipul lecţiei:............................................................................................Obiectivul general al lecţiei:..........................................................................................Competenţe specifice:..........................................................................................................................................................................................................................Metode utilizate:......................................................................................Mijloace utilizate:....................................................................................

DESFĂŞURAREA LECŢIEIINTREBĂRI ŞI OBSERVAŢII PE BAZA DISCUŢIILOR CU PROFESORUL

MENTOR

8

Page 9: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

3. GRILĂ DE OBSERVARE A LECŢIEI

Numele cadrului didactic.....................................................................Data................Ora................Clasa.............Obiectul............................Efective elevi: total........................prezenţi...............absenţi................Unitatea tematică a lecţiei:.....................................................................................Tipul lecţiei:............................................................................................Obiectivul general al lecţiei:..........................................................................................Competenţe specifice:..........................................................................................................................................................................................................................Metode utilizate:......................................................................................Mijloace utilizate:....................................................................................

IndicatoriRecunoaşterea acţiunii

indicatorilor ( se bifează)

Aspecte semnificative privind desfășurarea lecției în funcţie de indicatorii vizați

1.Aspect informativ- conţinut ştiinţific- adaptarea la nivelul clasei- încadrarea noilor cunoştinţe în sistemul cunoştinţelor anterioare- realizarea cerinţelor programei şcolare (obiective-cadru, obiective de referinţă; competenţe generale, competenţe specifice)2.Aspect formativ- utilizarea metodelor activ-participative (sugerate de programa şcolară)- realizarea conexiunii inverse- dezvoltarea capacităţilor intelectuale - valorificarea valenţelor educative ale temei- dezvoltarea capacităţii de transfer (realizarea de corelaţii intra/inter/transdisciplinare)3. Metodologia didactică- aplic. metodelor şi a procedeelor didactice- utilizarea mijloacelor de învăţământ- încadrarea în timp

9

Page 10: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

4. Evaluarea activităţii elevilor - iniţială- formativă- finală5. Relaţia profesor-elev; elev-elev- atmosferă de lucru în clasă- organizarea activităţii pe grupe sau independent/individual6. Alţi indicatori

10

Page 11: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

4. PLANIFICARE CALENDARISTICĂ (SEMESTRIALĂ/ANUALĂ)

În interiorul planificării anuale se poate face o demarcaţie între semestre. Planificările pot fi întocmite pornind de la următoarele rubrici:- unităţile de învăţare - se indică prin titluri (teme) stabilite de către profesori;- în rubrica Competenţe specifice se trec efectiv acele competenţe vizate pri programa şcolară (sau numărul lor de ordine);- conţinuturile selectate sunt cele extrase din lista de conţinuturi a programei;- numărul de ore alocate se stabileşte de către profesor, în funcţie de experienţa sa şi de nivelul de achiziţii ale elevilor/clase.

Clasa: ...................Disciplina: ...................................................Nr. de ore /săptămâna: .............................Nr. de ore total:..................

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE

COMPETENŢE SPECIFICE

CONŢINUTURI NR. ORE

SĂPT. OBSERVAŢII

11

Page 12: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

12

Page 13: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

???

La ce scopuri ale predării disciplinei mă gândesc acum?OBIECTIVELE DISCIPLINEI

Elemente cheie Programa şcolară

ProgresiaActivităţile elevului

OBIECTIVELE EVALUĂRII

Cum voi verifica ce au învăţat?

Ce ar trebui să predau în continuare?

Ce a mers şi ce nu?Ce voi face diferit

data viitoare?

OBIECTIVE EDUCAŢIONALE GENERALE

„Competenţe cheie”

Solicitări comune: Comunicare,IT

Teme şi dimensiuni cross-curriculară

OBIECTIVE CENTRATE PE PROFESOR

Ora cu consum mare sau mic de energie?

Care este nivelul meu de cunoaştere cu privire la acest subiect?

Planul meu este realizabil? Pot să-l îndeplinesc?

Planul acesta îmi va spori bagajul didactic?

Planul acesta îmi va spori încrederea în forţele mele?

ELEVII

Diferenţiere

Stimularea atenţiei, motivaţiei şi interesului elevului

Preconcepţiile şi înţelegerile anterioare ale temei sau conceptului?

RESURSELE

Ce resurse sunt disponibile?

Ce aş putea face sau procura?

Ce şi cum să folosesc?

MANAGEMENTUL CLASEI

Activităţi de „provocare” şi de „calmare”

Sarcini sau „scenarii”?

Activităţi pentru toată clasa, pentru grupe, perechi sau sarcini individuale?

Iniţierea, încheierea şi translaţia între activităţi

5. PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE

În proiectarea demersului didactic există o serie de tensiuni. Relaţia dintre aceste tensiuni este cuprinsă în următrul tabel:

13

Page 14: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

PROIECT DE LECȚIEData/ Clasa/anul: Disciplina: Timp alocat:Unitatea tematică: Tipul lecției:Competenţe generale:Competențe specifice :Metode și mijloace didactice :

Desfăşurarea lecţiei

MOMENTELE LECŢIEI

COMPETENȚE SPECIFICE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUIMETODE ȘI MIJLOACE DICATICE

EVALUARE

14

Page 15: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

6. PROIECT DE LECŢIE

Data/Clasa/anul: Disciplina: Timp alocat:Unitatea tematică: Tipul lecției:Competenţe generale:Competențe specifice :Metode și mijloace didactice :

Desfăşurarea lecţiei

MOMENTELE LECŢIEI

COMPETENȚE SPECIFICE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUIMETODE ȘI MIJLOACE DICATICE

EVALUARE

15

Page 16: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

7. PROIECT DIDACTIC PENTRU O ACTIVITATE EXTRAŞCOLARĂ

Data: Clasa/anul: Timp alocat:Denumirea activității extrașcolare: Loc de desfășurareCompetenţe generale:Competențe specifice :Metode și mijloace didactice :

Desfășirarea activivității (scenariul propriu-zis - motivația alegerii temei/activității, organizarea clasei/grupului, motivarea elevilor, conduita didactică, activitatea didactică, gradul de implicare şi participare a elevilor, asigurarea feed-backului – aprecieri, evidenţieri, situaţii conflictuale, elevi problemă, impasuri, observaţii etc.)

16

Page 17: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

DOCUMENTE

PRACTICA PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRENIVERSITAR OBLIGATORIU (2)

17

Page 18: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

1. ORARUL SĂPTĂMÂNAL AL PROFESORULUI MENTOR (pentru orele şi activităţile demonstrative)

ORALUNI MARŢI MIERCURI JOI VINERI

Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa8-99-1010-1111-1212-1313-14 14-1515-1616-1717-1818-1919-20

18

Page 19: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

2. PLANIFICAREA LECŢIILOR DE PROBĂ ŞI A LECŢIEI FINALE

Lecţia de probă nr.1 Lecţia de probă nr.2 Lecţia finală

Data/Ora Subiectul Clasa Data/Ora Subiectul Clasa Data/Ora Subiectul Clasa

19

Page 20: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

3. PROIECTUL LECŢIEI DE PROBĂ NR. 1

Data/Clasa/anul: Disciplina: Timp alocat:Unitatea tematică: Tipul lecției:Competenţe generale:Competențe specifice :Metode și mijloace didactice :

Desfăşurarea lecţiei

MOMENTELE LECŢIEI

COMPETENȚE SPECIFICE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUIMETODE ȘI MIJLOACE DICATICE

EVALUARE

20

Page 21: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

4. PROIECTUL LECŢIEI DE PROBĂ NR. 2

Data/Clasa/anul: Disciplina: Timp alocat:Unitatea tematică: Tipul lecției:Competenţe generale:Competențe specifice :Metode și mijloace didactice :

Desfăşurarea lecţiei

MOMENTELE LECŢIEI

COMPETENȚE SPECIFICE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUIMETODE ȘI MIJLOACE DICATICE

EVALUARE

21

Page 22: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

5. PROIECTUL LECŢIEI FINALE

Data/Clasa/anul: Disciplina: Timp alocat:Unitatea tematică: Tipul lecției:Competenţe generale:Competențe specifice :Metode și mijloace didactice :

Desfăşurarea lecţiei

MOMENTELE LECŢIEI

COMPETENȚE SPECIFICE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUIMETODE ȘI MIJLOACE DICATICE

EVALUARE

22

Page 23: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

6. PROIECT DIDACTIC PENTRU DIRIGENŢIE Data: Unitatea tematică: Strategii de realizare (metode, procedee, mijloace, forme de organizare): - metode şi procedee: - forme de organizare: - resurse materiale:

Competenţe specifice: --Desfăşurarea activităţii

Momentele lecţiei

Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică

Activitatea dirigintelui Activitatea elevilorMetode şi procedee

Forme de organizare

Resurse materiale

Dozare

Moment organizatoric(x min)Motivarea elevilor:sensibilizareacaptarea atenţiei(x min)Comunicarea obiectivelor lecţiei(x min)Desfăşurarea dezbaterii(x min)Realizarea feed-back-ului(x min)

23

Page 24: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

Concluzii(x min)Anunţarea temei pentru acasă(x min)

Referitor la activitatea de dirigenţie, ca document educaţional în sprijinul cadrelor didactice ce vor desfăşura astfel de demersuri educaţionale este Caietul profesorului-diriginte pentru că el reuneşte toate domeniile şi referinţele muncii educative. Structura acestui caiet ar putea fi următoarea:1. Catalogul clasei2. Profesorii clasei3. Comitetul de părinţi pe clasă4. Colectivul de responsabili ai clasei5. Orarul clasei6. Proiectul anual de activitate educativă7. Proiectul semestrial de activitate educativă 8. Scenarii de lecţii de dirigenţie (schiţe de proiecte ale orelor de dirigenţie)9. Asistenţe la orele clasei ş.a.10.Observaţii asupra clasei şi asupra elevilor 11. Fişele psihopedagogice (ce vor sta la baza realizării Caracterizărilor elevilor)

24

Page 25: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

7. FIŞĂ DE CARACTERIZARE PSIHOPEDAGOGICĂ A) Dosarul şcolar al elevului (în vederea realizării sarcinilor de profesor diriginte)

1. Date personale generale (nume, prenume, data naşterii etc.)2. Fişa medicală 3. Fişa psihologică 4. Fişa rezultatelor şcolare 5. Rezultate la teste 6. Fişa convorbirilor cu părinţii 7. Fişa anchetei sociale8. Mediul familial (scurtă caracterizare)9. Dezvoltarea fizică (scurtă caracterizare)10. Trăsături de personalitate caracteristice11. Aptitudini speciale12. Activitate extraşcolară13. Interese, pasiuni14. Aspiraţii educaţionale15. Aspiraţii profesionale16. Realizări excepţionale17. Nevoi speciale18. Adaptarea socială19. Disciplina20. Alte informaţii

25

Page 26: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

B) Fişă psihopedagogică

1. Informaţii generale

Nume şi Prenume.........................................................................................................................................

Data nasterii.......................................................

Domiciliu......................................................................................................................................................

2. Mediul Familial

Tată: nume.................................................................................................................................................

ocupaţie..............................................................................................................................................

Mamă: nume................................................................................................................................................

ocupaţie.............................................................................................................................................

Fraţi, surori (nume, vârstă, ocupaţie)...........................................................................................................

.....................................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................

Alte persoane care locuiesc împreună cu familia elevului:.........................................................................

.....................................................................................................................................................................

Condiţii de studiu:.......................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................

Atitudinea familiei faţă de şcoală (interes, colaborare, indiferenţă):..........................................................

.....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

26

Page 27: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

3. Starea de sănătate:

Antecedente (boli, situaţii deosebite)..........................................................................................................

....................................................................................................................................................................

Starea actuală de sănătate...........................................................................................................................

...................................................................................................................................................................

Recomandări medicale importante pentru procesul de învăţământ..........................................................

...................................................................................................................................................................

4. Situaţia şcolară

Rezultate la învăţătură......................................................................................................................................

..........................................................................................................................................................................

Rezultate deosebite în activitatea şcolară şi extraşcolară.................................................................................

.........................................................................................................................................................................

Dificultăţi în activitatea de învăţare.................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................

5. Structura psihologică

Procese cognitive:Memorie (foarte bună, bună, medie, slabă).........................................................................................

Gândire (nivel de dezvoltare, rezolvare de probleme)........................................................................

Limbaj (oral, scris, implicit, explicit)...............................................................................................

Imaginaţie..........................................................................................................................................

27

Page 28: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

Atenţie...............................................................................................................................................

Procese volitive (perseverenţă, iniţiativă, răspundere)......................................................................

Trăsături de personalitate:.........................................................................................................................

Temperament..............................................................................................................................................

Atitudini (faţă de sine, faţă de muncă, faţă de societate)........................................................................

6. Orientarea şcolară şi profesională

Aspiraţiile elevului.......................................................................................................................................

Dorinţele părinţilor.......................................................................................................................................

Opiniile studentului.....................................................................................................................................

7. Recomandări de ordin pedagogic..........................................................................................................

..................................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................................

Data completării fişei.............................................

28

Page 29: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

RAPORT DE EVALUARE

A PRACTICII PEDAGOGICE

Student evaluat _____________________________Profesor supervizor_______________________

Tutore/Mentor_______________________ Unitatea de învățământ_______________________

29

Page 30: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

EVALUARE

PRACTICĂ PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREUNIVERSIAR OBLIGATORIU (1)

RAPORT FINAL

Conținutul practicii pedagogice Nota (de la 1 la 10)Tutore Profesor supervizor

ACTIVITĂȚI DE CUNOAȘTERE A ȘCOLII

Cunoașterea orarului scolii, a sălilor de clasă, a dotării materiale a școlii

Cunoașterea sarcinilor generale cuprinse în planul managerial al unității școlare, a sarcinilor profesorilor și diriginților

Asistență la activități didactico-demonstrative susținute de mentori/tutori - PRACTICĂ OBSERVATORIE

Asistențe la lecțiile demonstrative oferite de profesorii mentori/tutori și de profesorii diriginți și participarea la activități extradidactice

Completarea fiselor de observație la lecțiile asistate

Analiza lecțiilor asistate sub îndrumarea tutorelui/mentorului

Activități de PROIECTARE DIDACTICĂ care se concretizează în realizarea următoarelor documente şcolare:

Planificare calendaristică

Proiectarea unei unităţi de învăţare, proiectarea principalelor tipuri de lecţii

Proiectarea de activități extradidactice

Stabilirea, în timp util, a datelor necesare acţiunilor de proiectare, analiza curriculumului şcolar, identificarea obiectivelor cadru/competenţelor generale şi a obiectivelor de referinţă/competenţe specifice, diagnoza nivelului de pregătire a elevilor ca premisă în formularea obiectivelor operaţionale ale lecţiei

MEDIA GENERALĂ (în cifre şi litere):

Semnături:

30

Page 31: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

EVALUARE

PRACTICĂ PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREUNIVERSIAR OBLIGATORIU (2)

FIȘE DE EVALUARE A LECȚIILOR1. Fișă de evaluare a lecției de probă nr.12. Fișă de evaluare a lecției de probă nr.13. Fișă de evaluare a lecției finale

RAPORT FINAL

31

Page 32: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

FIŞE DE EVALUARE A LECŢIILOR

1. FIŞĂ DE EVALUARE A LECŢIEI DE PROBĂ nr.1

Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lecţiei : Tipul lecţiei :

Nr. crt.

INDICATORI NOTE

4 5 6 7 8 9 101. PROIECTAREA LECŢIEI

Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operaţionale, unitatea obiective-conţinut-itemi de evaluare

2. DESFĂŞURAREA LECŢIEIParcurgerea adecvată a etapelor lecţiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a timpuluiPrezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)Realizarea obiectivelor operaţionaleRealizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor, Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităţii, a capacităţilor intelectuale, valorificarea educativă a conţinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizareMijloace implicate în activităţile de învăţare, asigurarea caracterului practic-aplicativPERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Ţinuta, autoritatea în faţa clasei; limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate didactică (ex.: micro-decizii luate în situaţii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.

3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; conştientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru lecţia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin izbutite

NOTA SEMNĂTURA (Mentor/tutore)………………………………… Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ =

32

Page 33: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

2. FIŞĂ DE EVALUARE A LECŢIEI DE PROBĂ nr.2

Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lecţiei : Tipul lecţiei :

Nr. crt.

INDICATORI NOTE

4 5 6 7 8 9 101. PROIECTAREA LECŢIEI

Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operaţionale, unitatea obiective-conţinut-itemi de evaluare

2. DESFĂŞURAREA LECŢIEIParcurgerea adecvată a etapelor lecţiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a timpuluiPrezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)Realizarea obiectivelor operaţionaleRealizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor, Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităţii, a capacităţilor intelectuale, valorificarea educativă a conţinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizareMijloace implicate în activităţile de învăţare, asigurarea caracterului practic-aplicativPERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Ţinuta, autoritatea în faţa clasei; limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate didactică (ex.: micro-decizii luate în situaţii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.

3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; conştientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru lecţia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin izbutite

NOTA SEMNĂTURA (Mentor/Tutore)…………………………………

Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ = 3 ……… ….……………..

33

Page 34: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

3. FIŞĂ DE EVALUARE A LECŢIEI FINALEData : Clasa : Disciplina : Subiectul lecţiei : Tipul lecţiei :

Nr. crt.

INDICATORI NOTE

4 5 6 7 8 9 101. PROIECTAREA LECŢIEI

Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operaţionale, unitatea obiective-conţinut-itemi de evaluare

2. DESFĂŞURAREA LECŢIEIParcurgerea adecvată a etapelor lecţiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a timpuluiPrezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)Realizarea obiectivelor operaţionaleRealizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor, Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităţii, a capacităţilor intelectuale, valorificarea educativă a conţinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizareMijloace implicate în activităţile de învăţare, asigurarea caracterului practic-aplicativPERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Ţinuta, autoritatea în faţa clasei; limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate didactică (ex.: micro-decizii luate în situaţii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.

3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; conştientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru lecţia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin izbutite

COMISIA NOTA SEMNĂTURAMentor/Tutore

………………………………… Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ = 3 ……… ….……………..

Profesor supervizor……………………………..………….. Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ = 3 ............. .............................

34

Page 35: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

RAPORT FINAL

Conținutul practicii pedagogice Nota (de la 1 la 10)Tutore Profesor supervizor

ACTIVITĂŢI DE PREDARE–ÎNVĂŢARE-EVALUARE în cadrul lecţiilor de probă

ACTIVITĂŢI DE PREDARE–ÎNVĂŢARE-EVALUARE în cadrul orei de dirigenție

MATERIALE DIDACTICE rezultate din activitatea cu elevii – probe de evaluare, fişe de muncă independentă s.a:CARACTERIZAREA PSIHOPEDAGOGICĂ A ELEVILOR

LECŢIA DE PROBĂ NR.1

LECŢIA DE PROBĂ NR.1

LECŢIA FINALĂ

MEDIA GENERALĂ (în cifre şi litere):

Semnături

35

Page 36: Caiet de Practica Pedagogica Nivel i (1)

36