activitate cu parintii (1)

8
PROIECT DE ACTIVITATE TEMA: Implicarea parintilor in educatia copiilor SCOPUL: Constientizarea necesitatii implicarii parintilor in viata si educatia copilului; ARGUMENT: Multi parinti considera ca in momentul in care copiii lor trec pentru prima data pragul scolii, implicarea lor in educatia copiiilor scade considerabil.Dimpotriva, acesta este momentul in care ar trebui sa se implice, iar in relatia cu scoala pot colabora cu profesorii pentru a crea un climat care sprijina invatarea atat la scoala cat si in afara ei. Cercetarile arata ca “in programele in care parintii sunt implicate,elevii au performante mai mari la scoala decat aceleasi programe, dar in care parintii nu sunt implicati.”(Henderson si Nancy,1995.) GRUPUL TINTA: parintii si copii din ciclul primar OBIECTIVE: 1. Atragerea parintilor catre scoala; 2. Popularizarea idee ca parintele este binevenit in scoala; 3. Familiarizarea parintilor cu filml unei lectii; 4. Cunoasterea modalitatilor de formulare a cerintelor catre copilul – elev; 5. Sprijinirea copiilor scolari; 6. Completarea unei fise de observare a lectiei; METODE : conversatia,explicatia, problematizarea,analiza SWOT, dezbatere, chestionar; Bibliografie : 1. Educaţia părinţilor/Ministerul Educaţiei şi Cercetării;UNICEF – Reprezentanţa în România. – Bucureşti: MarLink, 2006

Upload: renata-reich

Post on 22-Oct-2015

46 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

activitate

TRANSCRIPT

Page 1: Activitate Cu Parintii (1)

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA: Implicarea parintilor in educatia copiilor

SCOPUL: Constientizarea necesitatii implicarii parintilor in viata si educatia copilului;

ARGUMENT: Multi parinti considera ca in momentul in care copiii lor trec pentru prima data pragul scolii, implicarea lor in educatia copiiilor scade considerabil.Dimpotriva, acesta este momentul in care ar trebui sa se implice, iar in relatia cu scoala pot colabora cu profesorii pentru a crea un climat care sprijina invatarea atat la scoala cat si in afara ei. Cercetarile arata ca “in programele in care parintii sunt implicate,elevii au performante mai mari la scoala decat aceleasi programe, dar in care parintii nu sunt implicati.”(Henderson si Nancy,1995.)

GRUPUL TINTA: parintii si copii din ciclul primar

OBIECTIVE:

1. Atragerea parintilor catre scoala;2. Popularizarea idee ca parintele este binevenit in scoala;3. Familiarizarea parintilor cu filml unei lectii;4. Cunoasterea modalitatilor de formulare a cerintelor catre copilul – elev;5. Sprijinirea copiilor scolari;6. Completarea unei fise de observare a lectiei;

METODE : conversatia,explicatia, problematizarea,analiza SWOT, dezbatere, chestionar;

Bibliografie :

1. Educaţia părinţilor/Ministerul Educaţiei şi Cercetării;UNICEF – Reprezentanţa în România. – Bucureşti: MarLink, 2006

Page 2: Activitate Cu Parintii (1)

MOMENTELE ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE ŞI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

Moment organizatoric - Se pregatesc materialele didactice necesare desfasurarii activitatii

Anuntarea temei si a obiectivelor

- Ora de astazi este un prim pas facut de scoala si va este adresat in primul rand dumneavoastra parintilor.

- Obiectivele pe care ne-am propus sa le realizam astazi sunt concepute pentru a va veni in ajutor, pentru a va familiariza cu mediul scolar, cu noile metode de predare, si familiarizarea dumneavoastra cu filmul unei lectii.

- conversatia

Desfasurarea activitatii - Parintii vor fi impartiti in grupe. Fiecare grup va fi responsabil de o temaGrupul 1:: Ce rol am eu in educarea copilului meu?Grupul 2: Ce activitati de invatare pot desfasura acasa?Grupul 3: Argumente pro si contra pe tema : Scoala in parteneriat cu familia = performanta.Vor avea la dispozitie 10 minute de discutie, dupa care se vor muta in grupul urmator, pana cand toti membrii ajung la grupul cu care au inceput. La finalul acestei activitati va avea loc o discutie frontala legata de temele alese.Urmatoarea actvitate va fi completarea unui chestinonar individual.

- conversatia- problematizarea- dezbatere- lucrul pe grupe- chestionarul

- foi de flipchart- marker

Obtinerea feedback-ului - Pentru obtinerea unui feedback din partea parintilor acestia vor fi rugati sa faca analiza SWOT asupra activitatii desfasurate.

- analiza SWOT- conversatia

- foi- pix

Incheierea activitatii - In incheiere se va face o evaluare impreuna cu parintii asupra activitatii desfasurate, aprecieri asupra modului de desfasurare.

- conversatia

Page 3: Activitate Cu Parintii (1)

CHESTIONAR PENTRU PĂRINŢIPentru a-l cunoaşte şi ajuta mai bine pe copilul dumneavoastră, vă rog să răspundeţi cu sinceritate

la următoarele întrebări. La completarea chestionarului, vă rog să puneţi un X în căsuţa(le) care corespund(e) opiniei dvs., iar pentru răspunsurile care conţin puncte de suspensie vă rog să vă exprimaţi părerea încercând să vă încadraţi răspunsurile în spaţiul rezervat.

I.Care este situaţia şcolară a copilului dvs.?

Page 4: Activitate Cu Parintii (1)

1. □ medii de 9 – 10;2. □ medii de 7 – 8;3. □ medii de 5 – 6;4. □ corigent. II. Copilul este ajutat la lecţii?1. □ de un părinte;2. □ de un frate;3. □ de o rudă;4. □ de un meditator;5. □ de o altă persoană (cine?......................................................................................);6. □ nu este ajutat.

III. Cunoaşteţi preocupările copilului dvs.?1. □ da;2. □ nu;3. □ nu ştiu;4. □ alt răspuns...............................................................................................................

IV. Cum vă ocupaţi de evoluţia şcolară a copilului dvs.?1. □ vizite la şcoală;2. □ supraveghere atentă;3. □ controlul caietelor (carnetul de note);4. □ ajutor la lecţii;5. □ pedepsirea când este cazul;6. □ angajarea unui meditator;7. □ recompensarea când este cazul;8. □ alt răspuns...............................................................................................................

V. Cât timp acordaţi copilului dvs:?1. □ o oră zilnic;2. □ două - trei ore zilnic;3. □ numai la sfârşitul săptămânii;4. □ nu am timp;5. □ alt răspuns.................................................................................................................

Page 5: Activitate Cu Parintii (1)

VI. Cunoaşteţi bine: ▪ prietenii copilului: □ da; □ nu;▪ colegii de şcoală: □ da; □ nu;▪ profesorii copilului: □ da; □ nu. VII. Obişnuiţi să luaţi legătura cu profesorii copilului dvs.?1. □ periodic (lunar, semestrial);2. □ când sunt probleme deosebite;3. □ rareori;4. □ când sunt anunţat;5. □ nu obişnuiesc;6. □ alt răspuns.................................................................................................................

VIII. Cum credeţi că v-ar ajuta profesorii în obţinerea unor rezultate şcolare bune de copilul dvs.?

1. □ consultaţii la şcoală;

2. □ vizite la domiciliul copilului;

3. □ consultaţii acordate părinţilor pentru a-şi ajuta copilul la pregătirea lecţiilor;

4. □ alt răspuns.............................................................................................................

IX. Care din următoarele situaţii vi se potriveşte?1. □ nu pot supraveghea copilul;2. □ nu-l pot ajuta în mod direct la lecţii;3. □ doresc numai să promoveze;4. □ nu urmăresc să fie premiant;5. □ alt răspuns.............................................................................................................

X. Care din următoarele motive explică rezultatele şcolare slabe obţinute la învăţătură de copilul dvs:?1. □ nu învaţă;2. □ nu are voinţă;3. □ nu-l interesează;4. □ alt răspuns..................................................................................................................

Page 6: Activitate Cu Parintii (1)

ANALIZA SWOT

PUNCTE TARI PUNCTE SLABE

OPORTUNITATI AMENINTARI